22. novembril toimus OKAPI Galeriis Talinnas, Pentax Aasta Portreefoto 2013 fotokonkursi auhinnaõhtu ning näituse avamine. Kohale oli kutsutud fotokonkursil II vooru ning auhinnalistele kohtadele jõudnud tööde autorid. Õhtu möödus hubases ning juturohkes keskkonnas. Erinevatel põhjustel, aga ei saanud kahjuks kõik kutsutud kohale tulla, kuid õnnitlused ja aplausid said sümboolselt edasi saadetud.

PAP13 näitusel on välja 24 parimat tööd ning näitus saab vaatama minna Tallinnas OKAPI Galeriisse. Galerii on avatud kolmapäevast-pühapäevani kella 11.00 - 18.00. Näitus jääb avatuks kuni 6. detsembrini. Vaata lisainfot Pentax Eesti ning OKAPI Galerii Facebooki lehtedelt.

Vaata pilte auhinnaõhtust ja näituse avamisest SIIT


Pentax Aasta Portreefoto 2013 konkurss on selleks korraks lõppenud. Nii nagu eelmisel aastal oli ka tänavu konkursile esitatud tööde hulk meeldivalt suur (kokku esitati konkursile üle 1200 pildi). Piltide hindamine toimus kahes voorus, nendest esimeses voorus võttis žürii iseseisvalt Snäpi keskkonnas kõik pildid luubi alla ja valis neist enda jaoks välja parimad. Teises voorus sai žürii kokku ja asuti hindama esimeses ringis kujunenud piltide tuumikut. Fotosid hindasid tunnustatud fotograafid Kaupo Kikkas, Birgit Püve, Temuri Hvingija, Stina Kase, Renee Altrov ja PAP 2012 võitja Ann Einberg. 

Ka tänavuse aasta konkursil võis täheldada, et populaarseteks portreemodellideks on jätkuvalt õnnelikud lapsed, sügisvärvilises looduseserüpes olevad tüdrukud ning must-valged vanainimeste portreed. Portreefoto on žanr, mida igaüks omal isikupärasel moel tõlgendab, kuid žürii pööras hindamisel suurimat tähelepanu fotograafi isikule ning vähem modelli isikule, et viimane ei prevaleeriks esimese üle. 

Žürii hindas pilte kolme võrdselt tähtsa kategooria alusel:

  • Sisuline külg - portree lugu, pildi võime vaatajat kõnetada ning loomingulisus
  • Tehniline teostus - teravus, fotograafilised väljendusvahendid, kompositsioon jms.
  • Uudsus, ainulaadsus, erilisus.

Oleme oodanud seda hetke piisavalt kaua ning nüüd on aeg teha teatavaks Pentax Aasta Portreefoto 2013 parimad:

I koht: " Courtney ". Autor Berit Alits

Auhind: Fotoreis Amazonasesse

Žürii kommentaar: Võidutöö oli üks nendest piltidest, mis jäi tervele žüriile juba esmavaliku tegemisel silma. Tegemist on võimsa ja kõneka portreega, mida väga tihti ei kohta, eriti veel kui modelliks on laps. Ühest küljest on pildil õnnelik poseeriv noor tüdruk, teisalt on tabatud suletud silmadega pigem sissepoole vaatav hetk. Need samad suletud silmad ja üksikud lendlevad juuksetukad tekitavad väga romantilise aga samas sügava jutustuse ühest tundlikust ja eneseteadlikust inimesest.

pap1

II koht: "Pereportree". Autor Kylli Sparre.

Auhind: 1000€ eest kaupa Photopointist

Žürii kommentaar: Teise koha töö oli üllatav ja erilise lähenemisega pereportree, suurepärane kompositsioon ja koloriit. Inimeste "kuhi," mis meenutab kividest laotud torne ranna ääres. Nagu need kividki rannas, räägib see pilt üksteise toetamisest ja ühisest panusest koosellu. Väiksem toetub suuremale jne. Visuaalselt väga nauditav töö.

pap2

III koht: " Isa ja tütar ". Autor Heikki Leis. 

Auhind: 500€ eest kaupa Photopointist

Žürii kommentaar: Kolmanda koha pälvis žürii sümpaatia oma vahetu aususega, siira emotsiooni ja klassikalise kaksikportree käsitlusega. On näha tugevalt fotograafi sekkumist, kuidas on saavutatud pingevaba õhkkond pildistamiseks. Klassikaline lähenemine, mis annabki pildile selle õndsuse.

pap3

IV koht: " To myself I am only a child " Autor Kadri Audova

Žürii kommentaar: Kuigi PAP 2013 konkursil oli kolm auhinnalist kohta, tõi žürii välja ka neljanda töö, kuna selles on iseloomu ja karakterit väga tugevalt tunda. Modell on pildi jaoks ideaalne ning katkine huul on just see viimane tõuge, mis eristab seda pilti paljudest teistest. Tehniliselt väga ilus ning nauditav aus portree.

pap4


Žürii soovitused ja tähelepanekud konkursi tööde kohta: Et ka järgmised fotokonkursid olenemata žanrist oleksid edukad, kvaliteetsed ning mitmekesised, kutsub žürii kõiki osalejaid kaasa mõtlema: Miks pildistada ning keda ja kuidas ma pildistan. Samuti tasuks hoolikalt läbi mõelda fotode pealkirjad, sest need toetavad ja annavad fotole lisaväärtuse mitte vastupidi. Kui need aspektid on enda jaoks lahti mõtestatud, siis alles seejärel võiks asuda võistlusele pilte esitama. Auhinnatud tööd oma läbimõelduse ja sisuga võiksid olla siinkohal suureks eeskujuks.

Täname kõiki osalejaid põneva ning igati tasemel konkursi eest! Soovime kõigile loomingulist ja inspiratsioonirohket aega ning ootame Teid osalema ka järgmisel aastal!  


Koos sügislehtede langemisega on lõppenud tööde esitamise aeg Pentaxi Aasta Portreefoto 2013 konkursile. Žürii on asunud tööle ning nii nagu ka eelmisel aastal lasub neil keeruline ülesanne: selgitada 1212 pildi seast välja kõige parem foto ning esimese ja teise koha tööd. 

Täna, nüüd ja praegu on aga aeg välja kuulutada publiku lemmik. Kogu konkursi vältel on kõigil SNÄPi kasutajatel olnud võimalik hinnata Pentaxi Aasta Portreefoto  konkursil osalevaid töid. Piltide hindamiseks tuli kasutada paremas nurgas asuvat Facebook'ist tuttavat "Meeldib" nuppu. Kõige rohkem meeldimisi saanud foto pälvibki publiku lemmiku tiitli ning saab auhinnaks Pentaxi võimsa binokli: Pentax XCF 12x50.  

Olgu veel ära märgitud, et publiku lemmiku tiitel ei mõjuta kuidagipidi selle foto väärtust halvemuse ega paremuse suunas žürii silmis. 

Pentaxi Aasta Portreefoto 2013 publiku lemmik: Oliver Perli pildiga "mõtetes"
Pentaxi Aasta Portreefoto 2013

PAP2013

Portree on fotograafile üks põnevamaid väljakutseid, sest nõuab loovust, väga häid tehnilisi teadmisi, parasjagu õnne, tihti ka kiiret reaktsiooni ning  kindlasti suurepärast silma. 

Tänasest kuni 20. oktoobrini on kõigil fotohuvilistel võimalus end portreefoto žanris proovile panna, sest alanud on fotokonkurss Pentaxi Aasta Portreefoto 2013.

Sel aastal juba seitsmendat korda toimuv konkurss ahvatleb kõiki fotohuvilisi osa võtma 5500€ suuruse auhinnafondiga. Konkursi parima foto autor hakkab oma kaameraga paljastama eksootilisi saladusi - peaauhinnaks on seiklusrikas fotoreis Amazonasesse (vaata lähemalt siit). Teise ja kolmanda koha preemiateks on vastavalt 1000 ja 500 euro eest kaupa Photopointi kauplustest

Pentaxi Aasta Portreefoto konkursile on oodatud osalema kõik fotohuvilised olenemata fotoaparaadi margist või pildistamiskogemusest. Konkursil osalemiseks tuleb kuni 3 tööd esitada siinsamas snap.ee keskkonnas ajavahemikus 16. september - 20. oktoober 2013. Palume esitada tööd anonüümselt (ehk ilma vesimärgita) ning pilditöötlus peaks jääma hea maitse piiridesse.
Konkursil osalemine on tasuta. 

Piltide esitamise perioodil on kõigil võimalik reaalajas vaadata konkursile esitatud töid ning nendele hindeid anda. Kuni 25. oktoobrini kestab publiku lemmiku hääletus. 

hääled

Meelepärastele piltidele hinde andmiseks kasuta üleval paremas servas asuvat "Meeldib" nuppu. Antud häälte põhjal selgub lisaks esikolmikule ka publiku lemmik, keda on ootamas eriauhind Pentaxilt.

25. oktoobril kuulutatakse välja publiku lemmik ning seejärel asub portreid üle vaatama tunnustatud fotograafidest koosnev žürii, kuhu kuuluvad Kaupo Kikkas, Birgit Püve, Temuri Hvingija, Stina Kase, Renee Altrov ja PAP 2012 võitja Ann Einberg.

Tööde puhul hinnatakse eelkõige loovust, tehnilist teostust ning autori poolset portreežanri tõlgendust. Vaata ja hinda osalevaid töid ning lisa enda omad!

Tutvu konkursi tingimustega

Žürii poolt valitud paremad tööd on: