Tänavuse konkursi suur osalevate piltide hulk ning heal tasemel tööde osakaal pani žürii keerulisse rolli. Nõnda tuli neil teha esimene hindamine iseseisvalt Snäpi keskkonnas. Teises voorus sai žürii kokku ja asuti hindama esimeses ringis väljakujunenud piltide tuumikut. Fotosid hindasid tunnustatud fotograafid Kaupo Kikkas, Urmas Ääro, Viktor Koshkin, Annika Metsla ja Renee Altrov.

Sarnaselt eelmiste aastatega oli esimeses ringis väljakujunenud piltide hulgas tugev mustvalgete fotode ülekaal. Žürii pööras hindamisel suurimat tähelepanu fotograafi isikule ning vähem modelli isikule, et viimane ei prevaleeriks esimese üle.

Žürii hindas pilte kolme võrdselt tähtsa kategooria alusel:

  • Sisuline külg - portree lugu, pildi võime vaatajat kõnetada ning loomingulisus
  • Tehniline teostus - teravus, fotograafilised väljendusvahendid, kompositsioon jms.
  • Uudsus, ainulaadus, erilisus.


Kuna raske on kujundada kõiki rahuldavat kollektiivset ilumeelt ja žürii arvamused läksid lahku, tuli esikolmiku hääletamisel lähtuda ka matemaatikast. Argumenteerimist ühe või teise töö kasuks või siis kahjuks oli küllaga. Iga töö kõnetab omal moel ning vastavalt vaataja elukogemusele, ilumeelele või portreefoto kui žanri tõlgendusele.

Pentaxi Aasta Portreefoto 2012 parimad on:


I koht: "Paralleelid". Autor Ann Einberg.

Auhind: Fotoreis Peruusse

Žürii kommentaar: Esikoha töö „Paralleelid“ võlus vaieldamatult oma müstikaga ja võimega kõnetada vaatajat justkui mingil muinasjutulisel tasandil.  Kuivõrd kindlasti ei ole tegu klassikalise persooni portreega, siis seda enam tekkisid pilti vaadates peas omad jutud ja lood, mille tulemusel jäi pähe kumisema mõte, et portree ei pea olema vaid ühe lühikese hetke spetsiifiline jäädvustus, vaid see võib olla fantaasialend pikemal ajalteljel. Tegemist on lummava fotoga, mis üllatab loomingulise ja julge lähenemisega portreefoto žanrile.

Paralleelid


II koht: "gobotoru". Autor Anton Novozilov.

Auhind: 1000€ eest kaupa Photopointist

Žürii kommentaar: Teise koha foto „gobotoru“ on väga professionaalselt teostatud ja huvitava ideega foto. Selle töö puhul torkab silma väga jõuline kontseptsioon ning hästi kasutatud valgus. Portreteeritavat on küll vähevõitu, kuid ehk räägib pilt mingist inimesele loomulikust omadusest või kujutab hoopiski meid kõiki.

gobotoru


III koht: "nimeta". Autor Darja Zusseva.

Auhind: 500€ eest kaupa Photopointist

Žürii kommentaar: Kolmanda koha töö on visuaalselt väga tugev portree. Valguse mäng on dekoratiivsuse ja ruumi huvides väga hästi ära kasutatud.
nimeta

IV koht: "*" Autor Riina Varol

Žürii kommentaar: Kuigi PAP 2012 konkursil on kolm auhinnalist kohta, tõi žürii välja ka neljanda töö, mis häältega selgelt eristus järgnevatest ning väärib seetõttu esiletõstmist. Tegemist on tõelise klassikaga – see foto on oma sügavuses ja ilus nii portree kui üks portree üldse olla saab. Tegemist on väga professionaalselt teostatud ning hea stiilitunnetusega tööga. Valgus, rakurss ja kompositsioon on suurepärased. Modelli silmadest ei ole võimalik mööda vaadata ning pildil olev tütarlaps kõnetab kindlasti vaatajat.

*

Žürii poolt äramärgitud tööd (pealkirjade järgi tähestiku alusel):

"*"
Autor Dmitri Kotjuh

**


"108"
Autor Taimo Tammik

108


"Aleksander Kuusik, endine politseitöötaja"
Autor Marek Paju

Aleksander Kuusik


"Katrin"
Autor Tarmo Virves

katrin


"Valgus ja vari"
Autor Arseniy Semyonov

Valgus ja vari


"V-Day"
Autor Nikita Burbelo

V-day


"Viltu"
Autor Matti Adoma

Viltu


Nagu näha, on kõik 4 fotot väga erineva lähenemisega portreefotole ja loodame, et see innustab kõiki portreefoto žanri viljelejaid. Hea portreefoto peakski olema, nagu need neli tööd kokku:

huvitav, uudne ja loominguline

jõuline ja arusaadava sõnumiga

taotluselt perfektne ja modelli avav


Konkursi silmapaistvamate portreede rändnäituse avamine toimub 22. detsembril Nokia kontserdimajas. Jälgi Pentax Eesti Facebooki lehte, et sündmustega kursis olla!

Täname kõiki osalejaid põneva ning igati tasemel konkursi eest! Soovime kõigile loomingulist ja inspiratsioonirohket aega ning ootame osalema järgmisel aastal!

-------------------------------------------------------
Tööde esitamise aeg Pentaxi Aasta Portreefoto 2012 konkursile on läbi saanud. Nüüd asub tööle žürii, kelle ees lasub keeruline ülesanne: selgitada 1558 pildi seast välja kõige parem foto ning esimese ja teise koha tööd.

Täna, nüüd ja praegu on aga aeg välja kuulutada publiku lemmik. Kogu konkursi vältel on kõigil SNÄPi kasutajatel olnud võimalik hinnata Pentaxi Aasta Portreefoto  konkursil osalevaid töid. Nende hinnete kaalutud keskmise alusel kokku pandud pingerea tipust leiame foto, mis pälvibki publiku lemmiku tiitli ning saab auhinnaks Pentaxi võimsa binokli Pentax XCF 10x50

Olgu veel ära märgitud, et publiku lemmiku tiitel ei mõjuta kuidagipidi selle foto väärtust halvemuse ega paremuse suunas žürii silmis.

Pentaxi Aasta Portreefoto 2012 publiku lemmik: Arseniy Semyonov pildiga "Valgus ja vari"

pap-2012-publik


Žürii poolt valitud paremad tööd on:

1 Ein, „Paralleelid“

Paralleelid

2 gobotoru, „gobotoru“

gobotoru

3 dusja, „nimeta“

nimeta

4 mankinator, „*“

*