Eesti suurim portreefotograafia konkurss – Pentaxi Aasta Portreefoto – andis tänavu taaskord julgematele fotohuvilistele võimaluse ja väljakutse rääkida lugu inimesest fotograafia abil.

Juba 11. korda aset leidnud võistlusele esitati kokku ligi 800 foto, mis kõik omal isikupärasel moel tõlgendasid portreefotot kui žanri. Fotosid hindasid läbi kahe vooru tunnustatud Eesti profifotograafid PAP16 võitja Anton Novožilov, Eesti moe- ja portreefotograaf Krõõt Tarkmeel, foto- ja videograaf Magnus Heinmets, portreefotograaf Vivian Ainsalu ja fotograaf  Jaan Krivel.

Žürii hindas pilte kolme võrdselt tähtsa kategooria alusel:

  • Sisuline külg - portree lugu, pildi võime vaatajat kõnetada ning loomingulisus
  • Tehniline teostus - teravus, fotograafilised väljendusvahendid, kompositsioon jms.
  • Uudsus, ainulaadsus, erilisus.

Pentax/Ricoh pani koostöös Photopointiga välja muljetavaldava – 3000€ suuruse auhinnafondi:

I koht - 1500€ väärtuses vabalt valitud kaupa Photopointi esinduskauplusest

II koht - 1000€ väärtuses vabalt valitud kaupa Photopointi esinduskauplusest

III koht - 500€ väärtuses vabalt valitud kaupa Photopointi esinduskauplusest

 

Daamid ja härrad, ootamine on lõppenud - siin on PAP17 võidutööd ja žürii kommentaarid:

 

I koht – “Isa ja ema”. Autor Heikki Leis

pap17-I

Magnus Heinmets: “Tehniliselt väga hästi teostatud töö. Pilt kannab endas mõnusat vibe’i. Kõnetas kohe kui seda pilti nägin. Olenemata vanusest on elu täis seikluseid, kunagi ei ole liiga hilja!”

Anton Novožilov: „Pilt jäi kohe meelde peale kõikide fotode hindamist. Fotol  on tugev läbimõeldud kompositsioon, lugu ja emotsioonid. Meeldib, et fotol on tõeline eestimeelne tuju. Super töö!“

Vivian Ainsalu: „See oleks nagu kaader mõnest vanast heast Eesti mängufilmist, mis toob muige suunurka ja nostalgilise pühapäevatunde hinge. Nii karakterid kui ka olustik tõmbavad pildi sisse ja ei anna pilku vabaks enne, kui üle on käidud kõik pisiasjad, mis teevad sellest ühe tõeliselt meeleoluka ja tugeva portree.“

Krõõt Tarkmeel: „Ilmekate pisiasjadega pikitud, kauni tunnetusega, kvaliteetse tehnilise teostusega ja sisuliselt lugu loov portree, mis teemapüstituselt ei hiilga küll uudsusega, kuid paelub, jääb meelde ning eristub sellest hoolimata.“

Jaan Krivel:Pilt on hästi tasakaalus. Detailid on hästi vaadeldavad. Nauditav on valguse ja varju tasakaal, mis moodustab autos istuvale paarile hea raami. Lavastuslik moment jääb varju tänu “noorpaari” muhedale olekule.  

 

II koht: “Jaaniöö. Saunaisu tuli peale”. Autor: Koidu Pilve

pap17-ii

Magnus Heinmets:Puhas humoorikas emotsioon, mida peakski portree valdkond pakkuma. Pilt jutustab väga toreda loo, mis ongi pildi juures väga oluline.“

Anton Novožilov: „Väga julge pilt. Eritust kõikidest teistest töödest oma mitte võltside emotsioonidega. Hästi kasutatud pildi elemendid kompositsiooni moodustamisel.“

Vivian Ainsalu: „Kerisele on heidetud kapaga meeleolu ja see sahmakas jõuab ka publikuni. Eraldi aplausi väärib see, kuidas autor juhib meisterliku kompositsiooni abil vaataja pilku ühest huvipunktist teiseni.“

Krõõt Tarkmeel:Dünaamilise kadreeringuga ja õnnestunult ruumilist ning mitmetasandilist maailma loov foto, mis oma tähelepanu püüdva energiaga jäi hetkega silma teiste dokumentatsiooni liinil liikuvate võistlustööde hulgas. „

Jaan Krivel:Kompositsiooniliselt hästi turvaline pilt. Diagonaalsed liinid annavad ilusa liikumise. Situatsiooni lihtsus ja siirus võlub ning sauna kile lisab pildile anonüümsust ja atmosfääri. Hea, meeleolukas hetke jäädvustus.  

 

III koht: “Renaissance”. Autor: Aleksandr Kljutšenkov

pap17-iii

Magnus Heinmets:Ilusa tonaalsusega pilt ja kena modell. Tütarlapse pilk oli see mis pani mõtlema, väga huvitav teos.

Anton Novožilov:“ See on portree, mis toob rahu hingele. Isegi pisut kitsas kadreering ei muuda mu arvamust. Fotol on võrratu meeleolu - pilti vaadetes tunnen kerget briisi ka oma nahal. Suurepäraselt valitud on ka pildi tonaalsus. “

Vivian Ainsalu: „Tundlik ja hõrk portree, mis võlub oma lihtsusega.“

Krõõt Tarkmeel:Klassikaline portreefoto, millele loob täiendust pealkirjavalik.

Jaan Krivel:Pildi võlu on tema lihtsuses ja naturaalsuses. Mulle meeldib selle neiu pilgus olev energia ja väljenduv karakter. Seda aitavad esile tuua pildis leiduv peen joon ja mõtet suunav pildi pealkiri. Pilt saaks olla veel parem, kui ei ole lõigatud nii lähedalt ja tütarlapse ümber oleks rohkem õhku. 


Kõiki II vooru pääsenud töid näeb SIIT.  
Žürii, koosseisus Anton Novožilov (PAP 2016 võitja), Krõõt Tarkmeel, Magnus Heinmets, Vivian Ainsalu ja Jaan Krivel on asunud tööle ning nii nagu ka eelmistel aastatel lasub žüriil keeruline ülesanne: selgitada välja kõige parem foto ning teise ja kolmanda koha töö. 
Praegu on aga aeg välja kuulutada publiku lemmik. Kogu konkursi vältel on kõigil olnud võimalik hinnata Pentaxi Aasta Portreefoto konkursil osalevaid töid. Piltide hindamiseks tuli kasutada paremas nurgas asuvat Facebook'ist tuttavat "Meeldib" nuppu. Kõige rohkem meeldimisi saanud foto pälvibki publiku lemmiku tiitli ning saab auhinnaks Pentaxi võimsa binokli: Pentax SP 10x50

Olgu veel ära märgitud, et publiku lemmiku tiitel ei mõjuta kuidagipidi selle foto väärtust halvemuse ega paremuse suunas žürii silmis. 

Pentaxi Aasta Portreefoto 2017 publiku lemmik: "Rõõmus poiss :)" autor: Janar Tambaum

pap17-snap-publikpap17-banner

Tõeline portreefoto peaks olema midagi enamat kui nägu. Tõeline portreefoto peaks olema inimese lugu - kokku toodud ühteainsasse hetke ja väljendatud fotograafi enda poolt valitud vahendite kaudu. Kui portreteeritava silmades on tema hinge peegeldus, kui tema kehas on pinge, teda ümbritsevas vastuolu... siis räägib foto meile loo. Just selliseid lugusid ootab Pentaxi Aasta Portreefoto 2017 konkurss. 


Tänavu juba 11. korda toimuvale Eesti suurimale portreefoto konkursile on Pentax koostöös Photopointiga välja pannud ahvatlevalt suure auhinnafondi – 3000€ väärtuses vabalt valitud kaupa Photopointi esinduskauplustest.

Konkursile on oodatud osalema kõik fotohuvilised olenemata fotoaparaadi margist või pildistamiskogemusest. Konkursil osalemiseks tuleb kuni 3 tööd esitada siinsamas snap.ee keskkonnas ajavahemikus 18. september – 22. oktoober 2017. Palume esitada tööd anonüümselt (ehk ilma vesimärgita) ning pilditöötlus peaks jääma hea maitse piiridesse. Konkursil osalemine on tasuta.


Publiku lemmiku hääletus

Piltide esitamise perioodil on kõigil võimalik reaalajas vaadata konkursile esitatud töid ning nendele hindeid anda. Publiku lemmiku hääletus kestab kuni 25. oktoobrini ja publiku lemmikule on välja pandud üllatusauhind Pentaxilt. 

Meelepärastele piltidele hinde andmiseks kasuta üleval paremas servas asuvat Facebookis tuttavat "Meeldib" nuppu. 
publiku-lemmik-2016

Antud häälte põhjal selgub lisaks esikolmikule ka publiku lemmik, keda on ootamas üllatusauhind Pentaxilt. Publiku lemmik selgub 26. oktoobril.

Fotokonkursi esikolmik selgub novembri alguseks läbi kahe vooru. Parimad valib välja tunnustatud Eesti profifotograafidest koosnev žürii. Tööde puhul hinnatakse eelkõige loovust, tehnilist teostust ning autori poolset portreežanri tõlgendust. 

Otsi nüüd enda digisahtlitest parimad portreefotod inimestest üles või tõtta ideid teoks tegema ja esita need kindlasti äsja alanud vägevale fotokonkursile.