Üheksandat korda andis Pentax koostöös Photopointiga julgematele fotohuvilistele võimaluse ja väljakutse rääkida lugu inimesest fotograafia abil. Lugu sai jutustada esitades oma parimad portreefoto šedöövrid Eesti suurimale portreefoto konkursile - Pentaxi Aasta Portreefoto 2015.

Tänavusele konkursile laekus üle tuhande foto, mis kõik omal isikupärasel moel tõlgendasid portreefotot kui žanri. Osalevate tööde hulk ning heal tasemel fotode osakaal tegi žürii töö küllaltki keeruliseks. Seega hindas iga žüriiliige pilte esmalt iseseisvalt Snäpi keskkkonnas. Seejärel kohtus žürii teises voorus ning asus hindama esimeses ringis väljakujunenud piltide tuumikut.

Fotosid hindasid tunnustatud Eesti fotograafid Kaupo Kikkas, Annika Metsla, Birgit Püve, Harri Rospu ja PAP14 I koha omanik Vivian Ainsalu.

Žürii hindas pilte kolme võrdselt tähtsa kategooria alusel:

  • Sisuline külg - portree lugu, pildi võime vaatajat kõnetada ning loomingulisus
  • Tehniline teostus - teravus, fotograafilised väljendusvahendid, kompositsioon jms.
  • Uudsus, ainulaadsus, erilisus.

Žürii esimehe Kaupo Kikkase kommentaar: “Pärast mitut hindamisvooru ja arutelu jäi pinnale neljast pildist koosnev ansambel, mis olid kõik väga erinevad ja väga tugevad. Võidupilt on hea tõestus, et ka lapse fotoga on võimalik võistlust võita, aga see ei ole ka sugugi traditsiooniliselt nunnu lapsefoto, vaid tugeva karakteriga ja suurepäraselt fotograafi poolt seatud väga ilusa koloriidiga portree.”

Daamid ja härrad, oleme oodanud seda hetke piisavalt kaua ning nüüd on aeg teha teatavaks Pentaxi Aasta Portreefoto 2015 parimad:

 

I koht: "Hommikuvalgus". Autor Koidu Pilve

pentax2015

Auhind: 1500€ väärtuses vabalt valitud kaupa Photopointist

Žürii liikmete kommentaarid:

Birgit Püve: "See portree eristus teistest oma lihtsuse ja minimalistlikkuse poolest. Väga täpne ja õrnas eas modell lisab pildile veenvust ning peegelduse võte toimib hästi."

Harri Rospu: „Pildistamine läbi peegli annab võimaluse filosofeerimiseks. Tegemist oleks nagu kõrvalt- või tagasivaatamisega, mitte otsese suhtlemisega. Siiras vaade ja tühjad seinad ümberringi nagu tabula rasa - jõuab veel täis kirjutada. Hea ühtlane koloriit, lihtne ja lakooniline kompositsioon.“

Vivian Ainsalu: „Veidi nukra alatooniga portree mõtlikust tüdrukust, kelle intensiivne pilk võiks puurida vaatajasse augu. Ning selle pilgu kõrval on foto varjatud kangelaseks justnimelt see valgus, mis on tekitanud oivalised varjud: tüdruku valgustatud kehapool jääb tumedale taustale ja varjus olev kehapool heledale taustale. Kõik on täiuslikult paigas. Tugev ja meeleolukas portree.“


II koht: "Portree isaga". Autor Maria Kilk

pap2015-l

Auhind: 1000€ väärtuses vabalt valitud kaupa Photopointist

Žürii liikmete kommentaarid:

Birgit Püve: "Elu oma eheduses. Mingis mõttes taas ääretult lihtne portree, mis kinnitabki järgmist: selleks, et eristuda, peab vahel olema võimalikult lihtne ja ehe."

Harri Rospu: „Pildist hoovab tõelist kodutunnet – me kuulume siia. “Ka sulelised on meie pereliikmed ja keegi ei sega meie kodurahu - just sellist elu me tahtsimegi”. Oskuslik lavastus, hea kompositsioon.“

Vivian Ainsalu: „Elurõõmus ja jutustav portree. Tähelepanelik vaataja leiab ohtralt ilmekaid pisiasju, mis loovad meeleolu ja toovad näole muheda naeratuse.“

 

III koht: "Ghost sisters". Autor Anastassia Volkova

PAP2015-K

Auhind: 500€ väärtuses vabalt valitud kaupa Photopointist

Žürii liikmete kommentaarid:

Birgit Püve: "Plusspunktid loomingulise lähenemise ja katsetamisjulguse eest. Samas on piir väljapeetuse ja libisemise vahel õhkõrn ja seda tuleb hästi tunnetada. Isegi, kui autor ei soovinud lugu jutustada, on see pildis õnnestunud." 

Harri Rospu: „Tähelepanu vääriv oskus pildistada oma mõtteid - “igaühes meist on olemas varjatud pool”. Mustvalge teostus toetab mõttemängu. Liigne tehniline perfektsus antud pildi puhul oleks isegi kohatu, sest pilt ei kujuta reaalsust.“

Vivian Ainsalu: „Portree, mis kõnetab oma sünge meeleolu ja õhku jäetud vastamata küsimustega. Kuid antud juhul ongi teadmatus see, mis intrigeerib ja seega polegi vastuseid tarvis.“

 

IV koht: "Aurat" Autor Erik Remmel

PAP2015

Kuigi PAP 2015 konkursil oli kolm auhinnalist kohta, tõi žürii välja ka neljanda töö.

Žürii liikmete kommentaarid:

Birgit Püve: "Tahaks julgustada reisivaid eestlasi rohkem lugudest pakatavaid portreid tegema. Aga selleks tuleb mitte ainult märgata ja näha, vaid tihti ka täiesti võõra inimesega hea ja usalduslik kontakt luua. Sellised tulemused võiksid rikastada ka Eesti portreekunsti."

Harri Rospu: „Huvitav sissevaade teise kultuuri. Mõjuvad proua enesekindel olek, põnev atmosfäär ja koloriit. Väga hea kompositsioon.“

Vivian Ainsalu: „Suurepärase tunnetusega reisifoto. Pilk rändab uurima valjult ja paljusõnaliselt kõnelevat tausta, kuid jõuab lõpuks siiski tagasi foto tulipunkti: portreteeritava ilmekale pühalik-tõsisele näole ja uhkele olekule, mis ütlevad selgelt, et ta on oma tähtsusest teadlik.“


Täname kõiki osalejaid põneva ning igati tasemel konkursi eest! Soovime kõigile loomingulist ja inspiratsioonirohket aega.
Nüüdseks on lõppenud tööde esitamise aeg Pentaxi Aasta Portreefoto 2015 konkursile. Žürii, koosseisus Kaupo Kikkas, Annika Metsla, Vivian Ainsalu (PAP14 võitja), Birgit Püve ja Harri Rospu on asunud tööle ning nii nagu ka eelmisel aastal lasub neil keeruline ülesanne: selgitada 1029 foto seast välja kõige parem foto ning esimese ja teise koha tööd. 

Praegu on aga aeg välja kuulutada publiku lemmik. Kogu konkursi vältel on kõigil olnud võimalik hinnata Pentaxi Aasta Portreefoto konkursil osalevaid töid. Piltide hindamiseks tuli kasutada paremas nurgas asuvat Facebook'ist tuttavat "Meeldib" nuppu. Kõige rohkem meeldimisi saanud foto pälvibki publiku lemmiku tiitli ning saab auhinnaks Pentaxi võimsa binokli: Pentax SP 12x50

Olgu veel ära märgitud, et publiku lemmiku tiitel ei mõjuta kuidagipidi selle foto väärtust halvemuse ega paremuse suunas žürii silmis. 

Pentaxi Aasta Portreefoto 2015 publiku lemmik: Merli Kasu fotoga "Rõõm"

pap15-publikKas passipilt on portreefoto? Võib-olla on, sest pildil on ju inimese nägu. Tõeline portreefoto peaks aga tegelikult olema midagi enamat kui nägu. Tõeline Portreefoto peaks olema inimese lugu - kokku toodud ühteainsasse hetke ja väljendatud fotograafi enda poolt valitud vahendite kaudu. Kui portreteeritava silmades on tema hinge peegeldus, kui tema kehas on pinge, teda ümbritsevas vastuolu... siis räägib foto meile loo. Just selliseid lugusid ootab Pentax Aasta Portreefoto 2015 konkurss.

Tänavu juba 9 korda toimuvale Eesti suurimale portreefoto konkursile on Pentax koostöös Photopointiga välja pannud ahvatlevalt suure auhinnafondi – 3000€ väärtuses vabalt valitud kaupa Photopointist.

Pentaxi Aasta Portreefoto konkursile on oodatud osalema kõik fotohuvilised olenemata fotoaparaadi margist või pildistamiskogemusest. Konkursil osalemiseks tuleb kuni 3 tööd esitada siinsamas snap.ee keskkonnas ajavahemikus 14. september – 18. oktoober 2015. Palume esitada tööd anonüümselt (ehk ilma vesimärgita) ning pilditöötlus peaks jääma hea maitse piiridesse. Konkursil osalemine on tasuta.

Piltide esitamise perioodil on kõigil võimalik reaalajas vaadata konkursile esitatud töid ning nendele hindeid anda. Publiku lemmiku hääletus kestab kuni 18 oktoobrini ja publiku lemmikule on välja pandud üllatusauhind Pentaxilt.

Meelepärastele piltidele hinde andmiseks kasuta üleval paremas servas asuvat Facebookis tuttavat "Meeldib" nuppu.

publiku-haaletus-2015

Antud häälte põhjal selgub lisaks esikolmikule ka publiku lemmik, keda on ootamas üllatusauhind Pentaxilt. Publiku lemmik selgub 20. oktoobril.

Fotokonkursi esikolmik selgub novembri alguseks läbi II vooru. Parimad valib välja tunnustatud fotograafidest koosnev žürii. Tööde puhul hinnatakse eelkõige loovust, tehnilist teostust ning autori poolset portreežanri tõlgendust.

Vaata ja hinda osalevaid töid ning lisa enda omad!