Seitse statiivi võrdlustestis Digitesti veebilehel
autor: Lauri

Postitas: Lauri

Digitesti veebilehel on ilmunud suurepärane ülevaade, kus teineteiselt mõõtu võtmas ühtekokku seitse statiivi.

Kui otsite oma kaamerale kergekaalulist reisiseltsilist või ei taha statiivile väga palju kroonisid kulutada, siis tasub kõnealust testi kindlasti lugeda. digiSTOOP`i rohke fotomaterjaliga palistatud otsingute sihiks on kerge, soodne, stabiilne ning kasutamise poolest mugav statiiv. Seitsmest testis osalenud statiivist eristuvad lõpuks kolm kanget, millede seast tõuseb omakorda hinnavõitluses esile 659 krooni maksev Velbon Knake 335.

Loe ja vaata kindlasti. Digitesti veebilehel.

Panasonicu Micro Four Thirds süsteemi 45-200 mm suumobjektiivi tarkvarauuendus
autor: Lauri

Postitas: Lauri

Panasonic uuendab koos esimese hübriidkaameraga G1 esitletud Lumix G Vario f4-5.6 45-200 mm suumobjektiivi tarkvara.

Versioon 1.1 tõhustab jälgivat autofookust fotode pildistamisel. Filmirežiimis täiustatakse autofookust ja värinastabilisaatori tööd, lisaks olevat ava muutmine filmimise ajal senisest märksa vaiksem.

Lisainfo ja tarkvarauuendus v1.1

Panasonicu hübriidkaamerate G1 ja GH1 tarkvarauuendused
autor: Lauri

Postitas: Lauri

Panasonic teatab oma Micro Four Thirds süsteemi hübriidkaamerate DMC-GH1 ja DMC-G1 tarkvara uuendamisest.

DMC-G1 tarkvarauuendus v1.4 täiustab automaatse teravustamise süsteemi esitlusvõimet madala kontrastsusega kaadrite pildistamisel hiljuti esitletud Panasonic Leica 45mm F2.8 Macro objektiiviga. Samuti parandatakse selle objektiiviga pildistamisel automaatset särimõõtmist.

DMC-GH1 tarkvarauuendus v1.2 lisab juba eelpool mainitud täiustustele ühe videopõhise - vähendatakse müra automaatsel teravustamisel 20mm F1.7 objektiiviga filmimisel.

Lumix DMC-GH1 tarkvarauuendus v1.2 - lae alla ja uuri rohkem
Lumix DMC-G1 tarkvarauuendus v1.4 - lae alla ja uuri rohkem

Küsitlus: Must või värviline digipeegel?
autor: Lauri

Postitas: Lauri

Üleeile esitles Pentax K-x digipeeglit neljas erinevas värvivalikus: must, valge, sinine ja punane.

Juba see oli päris liberaalne samm, aga sellega Pentax veel ei piirdunud. Oma Jaapani veebilehel lansseeris kaamerameister online-teenuse, mis teeb võimalikuks kuni 100 (esialgu) erineva värvikombinatsiooniga K-x tellimise ilma selle eest midagi peale maksmata.

Euroopa turule selline teenus arvatavasti oma kombitsaid ei venita. Ja ilmselt sellel siin turgu ei olekski. Erinevalt rõõmsatest ning veidi ehk lapselikena mõjuvatest jaapanlastest iseloomustavad Vana Maailma elanikke pigem sellised omadussõnad, nagu konservatiivsus ja kalkuleeriv mõtlemine. Arvatavasti ostaksid kõik enesele ikkagi tavalise musta kaamera. Või ei ole asi nii??

Selles postituses olevale küsitlusele saate vastata Photopointi Ajaveebis

LOMOgraafia - hälvik fotomaailmas või uued võimalused?
autor: Lauri

©Tekst ja osad fotod: Ardo-Jako Olev

Nii mõnedki vanemad ja ka nooremad on tuttavad kaameratega Smena 8M, Ljubitel 166. Valmistatud LOMO tehases kunagises nõukogudeliidus. Mida on aga ühist NL-i endise tehase ja tänapäeval üha populaarsust võitval lomograafia liikumisel?

Lihtne - 1984 valmistas LOMO tehas venemaal esimese LC-A kaamera, mis kogus populaarsust juba NL ajal. 1991 leidsid paar Viini üliõpilast Leningradis ekskursil tuuritades veidrast vanakaamerakauplusest ühe LC-A eksemplari. Naljaga pooleks “puusalt tulistades” said nad aga tulemuseks veidralt ja kummaliselt kaunid ülesvõtted.

Peagi levis kuuldus vene pärlist - LC-A`st - ka läänemaailmas, ning 1992 loodi Lomograafia Rahvusvaheline Sotsieteet, mille eesmärgiks levitada rõõmusõnumit - “LC-A tagasitulemisest”.  Sealt edasi, nagu öeldakse, on kõik juba ajalugu - mida kahjuks küll koolipingis ei õpetata. Aga millal varem koolis midagi kasulikku õpetatud on?

Siinkohal ongi paslik tutvustada LOMOgraafilisi aksessuaare ja vidinaid ja pudinaid ja muud kasutut ent meeldivalt meeliülendavaid lelusid.

Legendaarne sellest-ju-kõik-alguse-saigi LC-A

Nagu öeldud - tema see jeesuslapsuke ongi, kellest kõik alguse sai.  1982 aastal sündinud imelaps läks masstootmisse AD 1984, mil 1200 inimest tootsid alustuseks 1100 kaamerat kuus. Peagi levis kaamera, nagu hea sõnum ikka, ka teistesse sovjetiriikidesse.

LC-A kaameras kasutatakse praegugi algset Minitar 1 objektiivi fookuskaugusega 32mm ja avaga 2,8. LC-A pildid on vinjenteerunud ning piltide värvitoonide üleminekud radiaalsed. Lisaks iseloomustavad seda kaamerat automaatne punktmõõtmisega säritus, kiire teravustamine, robustne analoog-välimus ning taskusse mahtuv kere - eeldades, et teil on piisavalt suured taskud.


Kaamera tehnilised andmed (kui see üldse kedagi peaks huvitama) on järgmised:

Objektiivi fookuskaugus: 32 mm
Ava valik: 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16
Säriajad: 1/500 - lõpmatus
Säritus: automaatne (valib ise valgusoludele vastava avaarvu ja säriaja)
Ühe kaadri mitmekordne särituse võimalus
Välk: standardne välgupesa ja sisseehitatud välklamp
Standardne statiivi- ja kaugpäästikukaabli keere
Pildistab standardsele 35 mm fotofilmile
Mõõtmed: 10,5 x 6 x 4 cm
Kaal: 0,3 kg

Foto: Ardo-Jako Olev (fotokas Lomo LC-A)

Colorsplash

Milleks värvida üle, oma toa seinad, mööbel, maja, katus, naabrimees/naine, kui sa saad värviliseks muuta terve maailma enda ümber ja seda vaid ühe nupulevajutusega? Colorsplash kasutab 35mm filmi ja sisseehitet välgu tarbeks on tal kaasas (tervelt!!) üheksa vahetatavat geelfiltrit, mida vahetades saad sõna otseses mõttes värvi kõikjale pritsida.

Korraga saad kasutada kuni 3 erinevat filtrit ning välgu küljes olevat ketast kruttides saad valida millist värvi sa parasjagu oma tüdruksõpra näha tahad - punastamas? - ole lahke :) Külmast sinisena? - ole lahke :)
Colorsplash võimaldab kasutada kahte säriaega: bulb, ehk täpselt nii kaua kui tahad ja automaatset.


Tehnofriikidele ka veidi tehnilisi andmeid:

Välgu laadimisaeg: 8-12 sek
Mõõtmed: 15,2 x 8,25 x 3,75 cm
Kaal: 185 g
Toide: üks AA patarei (komplektis)

Supersampler

Elu on kiire ja aega on vähe aga pildistada on palju - eriti tegusaid inimesi. Supersampler teeb korraga 4 panoraamset pilti järjest ja seda kõike ühele kaadrile.

Vinnastada saab ülikiiresti nöörist sikutades ja järgmised neli ajaloolist ning unustamatut hetke jäädvustada on lihtsalt võimalik. Ja kui on võimalik, siis miks võimalust mööda lasta? Pull and Push võiks olla selle kaamera märksõnad.

Techno:

Neli objektiivi
Kaks pildistamiskiirust: 0,5 sekundiliste vahedega ja 0,05 sekundliste vahedega
Teravustamisvahemik: 0,3 m kuni lõpmatus
Meedium: 35 mm fotofilm
Mõõtmed: 64 mm x 32 mm x 102 mm
Kaal: 93 g

Foto: Ardo-Jako Olev (fotokas Lomo LC-A)

ActionSampler Transparent ja Action Sampler Flash

Nagu SuperSampler, võimaldab ka ActionSampler 1 sekundi jooksul 4 pilti teha. Erinevalt SuperSamplerist, aga ei tee ta mitte panoraamseid vad 3:2 külgede suhtega pildid ühele kaadrile.

Peale selle on ActionSampler Flash, oh imede ime, varustatud välguga - ja mitte ühe, vaid nelja välguga, mis sünkroonis säritustega neli välku ühtejärge põristab, niiet ka kõige sügavamates katakombides, kus silm ei pruugigi midagi seletada, pildistades saate hiljem näha, mis siis tegelikult toimus.

Objektiivide fookuskaugus: 26 mm
Teravustamine: 1,2 m - ∞
Säriaeg: 1/100 sekundit
Ajaline vahe nelja pildi vahel: 0,22 sek
Mõõtmed: 100 x 31 x 58 mm
Kaal: 0,100 kg

Foto: Riho Rand (fotokas - Action Sampler Flash)

Diana F+

Diana, nagu kaunile naisisendile omane, on Lomode iludus. Kasutab ta laifilmi, ehk 120mm filmi. Pildistada saab kahes suuruses - 5,2×5,2 cm formaati ja klassikalises Diana formaadis (4,2×4,2 cm).

Samas saab Dianat ka lahti koorida, ehket eemaldada objektiivi ja pildistada pinhole stiilis ja pika säriajaga - midagi lukuaugupiilujatele ;). Teravustada saab sõrmeotstega ning säriaegu on tervelt kaks - 1/60 ja bulb.


Mõõdud ja muu

Kaks särirežiimi: “N” - normaalne 1/60 sek ning “B” - bulb
Ava: f/11, f/16, f/22, pinhole (f/150)
Kaks formaadivalikut: 12 võtet täiskaaderrežiimis (5,2 x 5,2 cm) 16 võtet väiksemas formaadis (4,2 x 4,2 cm)
Pildistamiseks sobivad 120 filmid (laiformaat)
Mõõtmed: 12,5cm x 9,5 cm x 7,6 cm
Toiteallikas: üks AA suuruses patarei/aku

Foto: Ardo-Jako Olev (fotokas - Action Sampler Flash)

Lubitel 166+

Lubitel 166+ on tehtud Legendaarse Ljubitel 166 täpse koopiana - kui välja jätta mõned pisitäiustused - võimalus filmi poole pealt tagasi kerida ja väike säri-ava parameetrite memotabel aparaadi tagakaanel.

Lubitel 166+ aparaadil on kaks mitmekordselt vääristatud klaaselementidega objektiivi - alumine on foto jäädvustamise jaoks, ülemine aga kadreerimise ning teravustamise jaoks. Fookuskauguse ja teravuse muutmisel alumise objektiivi puhul muutuvad vastavad näitajad ka ülemisel objektiivil.

Lubitel on šahtiga vanakooli kaamera - ei mingeid prismasid - ja mõeldud fotokauboidele - tulistamiseks puusalt. Täpsus pole siinkohal kuigi oluline.

Selles kaameras on kõik käsitöö. Iga võtte korral tuleb valida vastav avaarvu ning säriaja kombinatsioon. Lubitel 166+ annab pildistajale täieliku kontrolli oma kaamera üle. Lubitel 166+ pildistab nii 120 laiformaatfilmile kui ka standardsele 35 mm fotofilmile. Viimase jaoks tuleb muidugi kasutada spetsiaalset raami.

Objektiiv: mitmekordselt vääristatud klaasist elemendid; f/4,5, 75 mm
Lähim teravustamiskaugus: 0,8 m
Pildiotsija: ülalt-alla tüüpi
Formaat: 120 laiformaatfilm (saab pildistada kaadreid suurusega 6 x 6 cm, 6 x 4,5 cm, 6 cm x filmirulli laius), standardne 35 mm fotofilm (saab pildistada kaadreid suurusega 36 x 24 mm ja 58 x 33 mm)
Etteantud teravustamiskaugused: 0.8m, 1.5m, 3m ja lõpmatus
Standardne välgupesa
Vahetatav tagaosa ja pildiotsija

Foto: Riho Rand (fotokas Lomo Ljubitel 166)

Fisheye ja Fisheye 2

Kalasilm - see peaks ise-enesest juba kõik ütlema. 170 kraadi vaatenurka tähendab, et pildistades jäävad ka teie kõrvad pildile. Ja loomulikult moonutused - pilt läbi selle objektiivi on kõike muud, kui inimsilma normaal. Kalasilma eesmärk on saada pildistatavale võimalikult lähedale - kõige parem, kui nina alla, või siis lausa sisse. Igatahes on Fisheye kaameraga pildistamine pilguheit maailmale läbi kala silma :).
Fisheye 2 ja tavalise Fisheye erinevus on muidugi võimalustes - Fisheye Teine võimaldab pildistada bulb reziimis, võib pildistada mitu korda samale kaadrile - topeltsäritus. “Kuum välguking”, ja välgukinga kinnituv kalasilmpildiotsija. Viimane tagab parema ülevaate sellest, mida te tegelikult pildistate, mitte et see kuigi oluline oleks. Mõlemad kaamerad kasutavad laialtlevinud tavalist 35mm filmi.

Veidi ka tarbetut teavet:

Fisheye:

Objektiivi vaatenurk: 170°
Fookuskaugus: umbkaudu 10 mm
Fikseeritud ava: f/8
Säriaeg: 1/100
Välklamp: sisseehitatud välklamp
Välklambi toiteallikas: 1 AA mõõdus patarei/aku
Pildistab standardsele 35 mm filmile
Mõõtmed: 10,5 cm x 6 cm x 6 cm
Kaal: 0,23 kg

Foto: Ardo-Jako Olev (fotokas Fisheye Compact white)

Fisheye2:

Objektiivi vaatenurk: 170°
Fookuskaugus: umbkaudu 10 mm
Fikseeritud ava: f/8
Säriaja valikud: 1/100 ja bulb-režiim
Välklamp: standardne välgupesa välise välklambi jaoks; sisseehitatud välklamp
Välklambi toiteallikas: 1 AA mõõdus patarei/aku
Pildistab standardsele 35 mm filmile
Mõõtmed: 10,5 cm x 6 cm x 6 cm

Foto: Ivo Franges (fotokas Fisheye 2)

Lõpetuseks

Lühidalt öeldes, on Lomograafia liikumine, kus fotoentusiastid ütlevad digile head-aega (vähemalt ajutiselt) ning teevad enda ja teiste elu põnevamaks. Oluline ei ole dokumenteerida enda ümbrust, vaid jäädvustada see nii, nagu meie seda ei näe.

Milline lomo oled sina?