Olympus OM-D E-M10 – võimekas hübriidkaamera on nüüd 200€ soodsam
autor: Lauri Veerde

IMG_9380-small

Olympus OM-D E-M10 on kahtlemata üks 2015. aasta populaarsemaid hübriidkaameraid – kui mitte kõige populaarsem. Kena välimuse, tõsise sisemuse ja soodsamapoolse hinna tõttu kaovad E-M10 mudelid Photopointi riiulitelt nagu sügislehed puudelt. Kõige rohkem huvi tekitab muidugi standardne 699€ maksev ülipisikese 14-42mm EZ objektiiviga komplekt. Kui see peaks aga kalliks jääma, siis pole viga – Photopointis on nüüd olemas seesama väärt kaamera ka pisut suurema 14-42mm objektiiviga kuid oluliselt mõnusama hinnaga. Tavalise 14-42mm komplektobjektiiviga Olympus OM-D E-M10 maksab alates eilsest vaid 499€.

Comparison_1sm

Mis vahe nendel kahel, kaameraga kaasas oleval objektiivil siis – peale 200-eurose hinnavahe – veel on? Olgu öeldud et fookuskauguste vahemik (see kui kaugele ja kui laialt objektiiviga suumida saab) on objektiividel identne. Samuti on identne objektiivide avavahemik f/3.5-5.6.

Need kaks objektiiviversiooni erinevad teineteisest peamiselt mõõtmete ja käsitsemismugavuse poolest. Kallima komplektiga kaasas olev 14-42mm EZ objektiiv on üliõhuke ja suumimine toimib selle puhul elektrooniliselt. 200€ soodsama komplektiga kaasas olev tavaline 14-42mm objektiiv on suurem ja nn kokkuklapitava disainiga – pildistamise alustamiseks tuleb objektiiv suumirõngast keerates tööasendisse lahti keerata.

 

IMG_9387-small

Olympus OM-D E-M10 kaamera ise on aga üks paremaid hübriidkaameraid, mida üks tõsisem fotohuviline 500 euro eest hetkel saada võib. Erinevalt kõigist samas hinnaklassis olevatest konkurentidest nagu näiteks Sony a5100 või Fujifilm X-A2 või Panasonic GF7, on Olympuse kaameral olemas ka elektrooniline pildiotsija. Tänu kahele valikukettale ja rohketele juhtnuppudele on Olympus E-M10 seadeid mugav muuta ka pool- või täismanuaalses režiimis. Video tegijad peavad muidugi tähele panema, et Full HD videot filmimb OM-D E-M10 ainult 30 kaadrit sekundis sagedusega.

Seega – kui sa tahad pildistada ilusaid fotosid ja kui sinu jaoks on oluline ka kaamera mugav juhtimine (manuaalrežiimis või mujal), siis peaksid Olympus OM-D E-M10 üle vaatama küll.

Ricoh GR II Premium Kit – uhke komplekt kuulsa kaameraseeria 10. aastapäeva tähistamiseks
autor: Lauri Veerde

GR_UPremiumKit_cover

Oktoobris 2015 möödub kümme aastat esimese Ricoh GR seeriasse kuuluva kompaktkaamera esitlemisest. Selle tähtpäeva puhul on Ricoh kokku pannud uhke komplekti nimega Ricoh GR II Premium Kit. Seda komplekti valmistatakse vaid 1200 eksemplari ja see koosneb järgmistest osadest:

 • GR II kaamera
 • Alumiiniumist kohver O-AT146
 • Väline pildiotsija GV-1
 • Lainurkkonverter GW-3
 • Varjuk ja adapter GH-3
 • Kolm objektiivi ümbrisrõngast (roheline, kuldne ja tumehall)
 • Vutlar (oranž) GC-6
 • Kaamerarihm (oranž) GS-3
 • GR DIGITAL 10th Anniversary rinnamärk

Komplektis olev GR II kompaktkaamera ei erine mitte millegi poolest tavalisest, praegugi Photopointis eraldi saadaval olevast GR II kaamerast. Tuletame meelde, et oma APS-C mõõtu (ilma madalpääsfiltrita) sensoriga, 28mm f/2.8 fiksobjektiiviga, kiire teravustamisega ja suurepäraselt hea ergonoomikaga ja pisikese korpusega on see üks paremaid kaameraid tänavafotograafidele või muidu tõsisematele fotoentusiastidele.

Ricoh GR II Premium Kit lastakse turule oktoobri lõpus ja selle ametlik soovituslik jaehind Euroopas on 1299€. GR II kompaktkaamera eraldiseisvana maksab Photopointis käesoleva artikli kirjutamise ajal 799€. Ilma WiFi ühenduvuseta versioon Ricoh GR aga 599€.

 

GR_UPremiumKit_p2

GR_U_HOOD

GR_U_GV1

Ricohi ametlik pressiteade

GR II Premium Kit

Eriline piiratud koguses komplekt tähistamaks digitaalse GR seeria kümnendat aastapäeva

RICOH IMAGING COMPANY, LTD. toob välja GR II Premium Kit komplekti, mis on mõeldud tippklassi GR kompaktkaamera digitaalse versiooni 10. aastapäeva tähistamiseks. Eriline komplekt sisaldab hulka eksklusiivseid esemeid mille hulgas on alumiiniumist kohver, kaamera vutlar ja temaatiline rinnamärk. Komplekti turustatakse piiratud koguses (1200 tk) üle kogu maailma.

Tootenimi:
GR II Premium Kit
Sisu:

 • GR II kaamera kere*
 • O-AT146 alumiiniumist kohver
 • GV-1 väline pildiotsija
 • GW-3 lainurkkonverter
 • GH-3 varjuk ja adapter
 • kolm objektiivi ümbrisrõngast (roheline, kuldne ja tumehall)
 • GC-6 vutlar (oranž)
 • GS-3 kaelarihm (oranž)
 • GR DIGITAL 10th Anniversary rinnamärk

Komplekti kuuluvad järgmised standardsed tarvikud: kaamera aku, USB vooluadapter, USB kaabel, randmerihm ja tarkvara CD-ROM.

* Kaamera kere tehnilised andmed on standardse GR II mudeliga identsed.

 

Peamised omadused

 • Anodiseeritud musta värvi alumiiniumist kohvri mõõdud muudavad selle kandmise mugavaks. Kohvri pindadel on spetsiaalne kate sõrmejälgede hülgamiseks. Kohvri käepide on kaetud naturaalse nahaga. Lukumehhanism toimib sujuvalt ja konkreetselt. Kohvri sisus on tarvikud korraldatud mugavalt ja atraktiivselt. Kaamera keret ja tarvikuid on lihtne välja võtta ja tagasi asetada. Erilist tähelepanu on pööratud ka polsterdusmaterjali paksusele ja jäikusele.
 • Kaamera välimuse muutmiseks on komplektis kolm erivärvilist rõngast mis kinnituvad kaamera kerele objektiivi ümber. Spetsiaalse anodiseerimise ja värvimise protsessiga on loodud kolm erinevat värvi: roheline, kuldne ja hall.
 • Kaamera vutlar ja rihm on valmistatud kvaliteetsest naturaalsest nahast ja värvitud oranžiks. See värv sümboliseerib piiratud koguses müüdavat komplekti ning loob meeldiva kontrasti musta värvi tarvikutega.
 • Eksklusiivne rinnamärk tähistab 10 aasta möödumist esimese põlvkonna GR DIGITAL mudeli turuletoomisest oktoobris 2005.

Nüüd saadaval: moodsa aja fotoalbum Canon Connect Station
autor: Lauri Veerde

cs100_ambient_dscconnection-54ad04d5b35b2

Kui peres on mitu nutitelefoni ja lisaks veel korralikum kaamera, siis võib kõikide nende fotode haldamine olla päris keeruline probleem. Kui mitte täna, siis 5 aasta pärast kindlasti. Canon Connect Station CS100 võtab enda kanda ülesande, mis on kahtlemata õilis ja samas väga oluline. Tuua kõik need pildid ühte kohta kokku nii et neid oleks mugav vaadata ja hallata ning et oleks senisest veel kindlam, et fotod mõne seadme kadumise või hävimise tagajärjel ei kaoks.

Connect Station ei ole mõeldud kasutamiseks ainult Canoni kaameratega vaid kõikide seadmetega mis teevad ja talletavad pilte. See on oma olemuselt pisike arvuti 1 TB kõvakettaga. Sellel on olemas kõik ühendusvõimalused fotode importimiseks – WiFi ühendusest kuni mälukaardipesadeni – nii et saaksid võimalikult lihtsalt kõik oma fotod kõikidest oma seadmetest Connect Stationi sisse tõmmata. Seadme tarkvara võimaldab fotosid siis suurelt ekraanilt või arvutist vaadata ja kategoriseerib pildid ise kuupäeva või pildistamisseadme kaupa. Kui lihtne see fotode importimine tegelikult on, kui hea neid fotosid siis pärast vaadata on ja kas neid ka kuidagi arvutis töötlemiseks kätte saab – neid asju plaanime vaadata peagi lähemalt.

Canon Connect Station CS100 jõudis täna müügile Photopointi. Esmavaatlusel tundub olevat asjalik seade. Tuleb vaid meeles pidada, et digifotode hävimise vastu aitab kõige paremini see, kui hoiate neid mitte ainult ühes seadmes vaid erinevates seadmetes ja võimalusel ka pilves. Ning prindite parimad välja paberile selleks, et asetada need ka traditsioonilisse fotoalbumisse.

 

 

Nutitelefon ja endlikepp on asendamas professionaalsete uudistetoimetuste võttegruppe
autor: Ildar Kamaev

iphone_reporting002-780x417

Kas kobakate videokaamerate, prožektorite ja statiivide ajastu on peagi lõppemas? Võib-olla küll, sest Šveitsi uudisteprogramm Léman Bleu on otsustanud asendada võttegrupi ja professionaalse aparatuuri nutitelefoni ja endlikepi ehk käsistatiiviga.

Sellisele radikaalsele otsusele jõuti kahel põhjusel. Esiteks on traditsioonilisel ajakirjandusel raske konkureerida sotsiaalmeedia kanalitega ning infoportaalidega. Viimaste eeliseks on info kiire levik ning mobiilsus. Sotsmeedia vahendusel on võimalik sündmuskohalt sekundite jooksul jagada pommuudist kogu maailmaga, kuid näiteks teleekraanile või ajalehtede veergudele jõuavad  teated  uudistest alles paari tunni pärast või lausa järgmisel päeval. Samuti mängib olulist rolli ka raha: vanakooli ajakirjandus ei ole enam nii tulus, kui see oli aastakümneid tagasi ning see on vaatajas-lugejaskonda kaotamas. Seetõttu on uudiste agentuurid ning toimetused sunnitud raha igalt poolt kokku hoidma.

Léman Bleu toimetuse juhataja kinnitas, et võttegrupp asendati käsistatiivi otsas oleva telefoniga kahel põhjusel: raha kokku hoidmiseks ning et liikuda moega kaasa. Uudistoimetus usub, et selline filmimise viis teeb reportaažid lihtsamaks ning publiku jaoks nauditavamaks.

Kuid kas üks inimene oma nutimobsikuga on võimeline asendama tervet professionaalide rühma, nii et töötulemus ei kannataks? Uudistoimetuste juhatuse liikmed usuvad, et see on võimalik. Mitmetes riikides, sealhulgas Hiinas ja USA’s on koondatud hulk operatooreid ja fotograafe, reporterile nutitelefon pihku surutud ja saadetud tööd tegema. Võttegruppi liikmed ise on muidugi teisel arvamusel ning nimetavad hetkel ajakirjanduses levivat trendi puhtalt idiootsuseks.

Kuigi ennast filmiva reporteri tööl on omad puudused, näiteks võib otseselt kannatada reportaaži kvaliteet, on antud tehnikal üsna suured plussid. Näiteks võib pisike nutitelefon olla kasulikuks lahenduseks sõjatsoonides, protestiaktsioonidel või siis  kitsastes oludes filmimiseks, kuhu mitu inimest oma aparatuuriga läbi ei pääseks. Kuid seda, kas tegemist on püsiva uudisreportaažide valmistamise moodusega või on tegemist ajutise lahendusega, näitab vaid aeg.

Allikas: letemps.chgeek.com kaudu

Käsistatiivid Photopointis

Nüüd saadaval: Panasonic Lumix GX8 hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

Panasonic-Lumi--GX8-6

Panasonic GH4 on pigem juba profiklassi kaamera – suunatud tõsistele videospetsidele. Sellest aste allpool on nüüd Photopointi veebipoes olemas väiksema hinnasildi ja pisema korpusega, aga siiski üllatavalt profihõnguliste omadustega Panasonic Lumix GX8. See on järeltulija senisele GX7 mudelile – kardinaalselt täiustatud versioon, mille juures on paremaks muudetud praktiliselt kõik senise mudeli olulisemad osad.

Selle elektrooniline pildiotsija on sama terav ja avar nagu Sony kõige uuemal ja kallimal 3500-eurosel täiskaadersensoriga A7R II kaameral. Selle magneesiumsulamist korpus on ilmastikukindel, tagaküljel ilutsev OLED-ekraan on puutetundlik ja igapidi nurga alla seatav. Uudse lahendusena toimib GX8 keresisene värinastabilisaator koos objektiivisisese stabilisaatoriga, muutes nii teravate fotode pildistamise veel lihtsamaks. Kõige olulisemaks trumbiks on vast aga GX8 täiesti uus 20,3 MP sensor koos võimsa 4-tuumalise pildiprotsessoriga. Nende koostoimel suudab GX8 pildistada autofookusega sarivõtet 6 kaadrit sekundis ja filmida kvaliteetset 4K videot 25 kaadrit sekundis.

Panasonic GX7 kõige otsesemaks konkurendiks on kahtlemata samasse hinnaklassi langev Olympus OM-D E-M5 Mark II. Pildistajana ei teaks ma kohe, kumba valida. Kui oluline on aga video salvestamise võimekus, tuleks kindlasti eelistada Panasonicu kaamerat, mille videorežiim Olympuse omast selgelt üle on. Rohkem otseseid alternatiive Panasonic GX8 kaamerale polegi, sest nii Fujifilm X-T1 kui ka Sony vanem A7 kaamera maksavad juba mitusada eurot rohkem.

Võrreldes senise GX7 kaameraga on uus GX8 mudel nagu aste kõrgemal tasemel asetsev aparaat. Ka korpuse poolest on GX8 märgatavalt suurem. Allpool ilmestavad erinevusi GX7 ja GX8 vahel kolm võrdluspilti:

 

panasonic-lumix-dmc-gx7-vs-gx8-eest

Nii GX7 kui GX8 kaameratel on nurga alla seatav pildiotsija – viimasel on sellest paistev pilt aga teravam ja suurem. Ka GX8 kaamera käepide on suurem ja päästik koos selle ümber oleva valikukettaga on ergonoomiliselt paremas kohas.

 

panasonic-lumix-dmc-gx7-vs-gx8

Pealtvaates on kaamerate suuruseerinevus kõige selgemini märgata. GX8 kaameral on lisaks särikompensatsiooniketas. Tagumine valikuketas on kolinud kaamera tagaküljelt kaamera peale.

 

panasonic-lumix-dmc-gx7-vs-gx8-tagant

Taas GX7 vasakul ja GX8 paremal. Nagu ka teravustamisrežiimidest aru võib saada, on GX8 kaamera juures oluliselt parandatud jälgiva autofookuse esitlusvõimet. Tagaküljel olev pöidlakühm teeb mugavamaks kaamera ühe käega hoidmise. LCD-ekraan liigub oma pesast välja külje peale ja keerleb-pöörleb seal ükskõik millises suunas. Samuti on kaamera tagaküljelt näha, kuivõrd suuremaks on muutunud pildiotsija okulaar.

Ega Panasonic GX7 kaameragi soodsate hübriidide killast pole – koos objektiiviga maksab see Photopointi veebipoes selle artikli kirjutamise hetkel 949€. Lumix GX8 omadused on aga minu arvates 350-euro suurust lisaraha väärt küll.

 

1 2 3 4 5 6 7 8