Barbie-kaamera? Ojaa!
autor: Anni Proosa

Miljonite väikeste tüdrukute roosa unelm Barbie on muutunud anatoomiliselt veelgi ebakorrektsemaks. Nimelt on see ebaloomulikult peenikese pihaga plastikust kaunitar nüüd ka kaamera. Barbie Photo Fashion on sisseehitatud 5-megapikslise digikaameraga nukk, mis jäädvustab korraga 100 fotot ja millel on 15 fotofiltrit. Kaamerasilm asub Barbie seljal ning LCD ekraan on paigutatud kõhule nagu Teletupsul, alaseljal asub mini USB port. Lapsevanemate rahakoti jätab see inimkujuline kaamera umbkaudu 50 dollari võrra õhemaks.

Jääb vaid üle tõdeda, et mänguasjad muutuvad aina uhkemaks ja kaamerad imelikumaks…

Allikad ja fotod: petapixel.com, engadget.com

Karbist välja: Canon PowerShot S100 kompaktkaamera
autor: Lauri Veerde

Kui sa otsid kõige paremat kompaktkaamerat, siis võib juhtuda, et oled selle leidnud. Canon PowerShot S100 kuulub Canoni kompaktkaamerate absoluutsesse tippu – sellest kõrgemal on vaid G12 ja G1X, mis on juba oluliselt kogukamad ning suunatud pigem profikasutajaile. S100 on üllatavalt pisike ning lihtsa, isegi minimalistliku välimusega. Juhtnuppude mõõdukusest hoolimata on selle kaameraga lust pildistada ka manuaalrežiimis ning oh üllatust – pildidki tulevad kompaktkaamera kohta kuidagi iseäranis puhtad. Vaatame lähemalt:

PowerShot S100 otsesteks konkurentideks on Panasonic Lumix LX-5, Olympus XZ-1, Nikon Coolpix P300 ning mõningal määral ehk ka Fujifilm X10. Ühtegi aparaati siin objektiivselt neist viiest esile tõsta ei saagi. Igaühel on teistega võrreldes omad tugevad ja nõrgemad küljed ning nende kirjeldamine veniks siin liiga pikaks.

Karbis on: Canon PowerShot S100, toitekaabel, randmepael, USB-kaabel (USB Mini B otsikuga), aku ja akulaadija. Kasutusjuhendid on ka – kusagil kaadrist väljas karbi juures.

PowerShot S100 olulisemad tehnilised andmed:

  • 12,1 MP CMOS sensor (1/1,7″ diagonaaliga)
  • F2.0 – F5.9 avavahemikuga 24-120 mm fookuskaugusega (35 mm ekvivalent) objektiiv. 5x suum on suurim võrreldes konkurentidega.
  • RAW fail, sissehitatud GPS
  • Full HD 1080p videorežiim MP4 vormingus 24 fps kiirusega
  • 3,0″ diagonaaliga LCD-ekraan. Keskpärane lahutusvõime 461 000 px
  • Valikuratas objektiivi ümber
  • Teravustamiskaugus makro0režiimis: 3cm

Kaamera esiküljele on lisatud pisike plastikribaga õnarus, mida S95 kaameral ei olnud. See peaks parandama kaamera käes püsimist. Toimib küll.

Objektiivi ümber on valikurõngas. See liigub astmeliselt ning sellest saab valida igasuguseid asju alustades avast ja ISOst lõpetades külgede suhte ja suumiga.

Tagakülje võtab enda alla 3″ LCD-ekraan, mis võiks selle hinna eest ehk paremagi lahutusvõimega olla.

Neljasuunalise valikunupu ümber on mugav lisaratas. Kui objektiivi ümber oleva abil saab muuta ava siis tagumise abil saab keerata säriaega. Neljasuunalise valikunupu keskele vajutades avanevad olulisemad seaded nagu ISO, värvustasakaal jne.

Kummist pöidlapadjand on piisavalt suur ning selle juurde ei ole seatud häirivaid juhtnuppe (nagu konkurentidel).

Eriliseks võib S100 kaamerat pidada selle poolest et sel ei ole nuppu, millega tõsta korpusest välja välklampi. Välklamp tõuseb töövalmis ise automaatselt või siis välklambi sisselülitamise korral neljasuunalise valikunupu abil (kaks nupuvajutust). Programmiratas pöörleb peatusteta ringiratast. See tähendab, et filmirežiimilt Custom režiimile ei ole vaja keerata ratast 8 astet tagasi vaid 1 edasi.

Metallist statiivikeere on nagu kord ja kohus mahtunud objektiivi keskteljele.

Siia alla saab sisestada nii aku (200 säritust ühe laadimiskorraga) kui ka mälukaardi.

5x suumiga objektiiv. Kõige kitsamas otsas on objektiiv muidugi päris pime – F/5.9. Hämaras toas väga suumida ei tasu. Objektiivi sisse on ehitatud ND filter, mille kiirmenüükäskluse abil ette libistada saab.

USB pesa üleval ja HDMI pesa all.

Režiimikettal võib näha Custom režiimi. Kahe ringiga on tähistatud HDR režiim mis pildistab mitu erineva säritusega pilti ja paneb need siis üheks kokku.

Eesmise valikuketta funktsioonide valik. Aktiveeritav “RING FUNC” nupu abil.

Eesmist valikuratast keerates manatakse ekraani alaossa ratast imiteeriv graafika. Hetkel saab sealt näha avaarvu.

Menüü esimene,

teine

ja kolmas vaheleht.

Neljasuunalise valikunupu keskel asuvale nupule “FUNC. SET” vajutades avanevad esmased kaamera seaded.

Näiteks saab siin isegi fookuskaugust kahveldada. :-0

Kui mõned nädalad tagasi Fujifilmi X1 karbist välja võtsin, olid ootused suuremad kui tulemus. S100 kompaktkaameraga on lood teistpidi. Sellise võiks põuetaskusse kaaslaseks võtta küll.

Canon PowerShot S100 Photopointis: 479,00 €

Point TV – 77. Võlupliiats objektiivi esiläätse puhastamiseks – Lenspen
autor: Lauri Veerde

Kuidas sina oma fotokaamera objektiivi esiläätse puhastad? Paremate vahendite puudumisel nühivad kõik oma objektiivi särgisabaga. Aga paremate vahendite olemasolul? Kahtlemata sellise geniaalse vidinaga, mille nimeks Lenspen.

Tegemist on patenteeritud lahendusega objektiivide ja muude optiliste pindade puhastamiseks. Pliiatsina näiva pulga ühest otsast hüppab välja pintsel ning teisest otsast viltpinnaga puhastusots. Tundub lihtne. Eks ta ongi, kuid selle sisse on peidetud saladus, mis teeb objektiivid puhtaks justkui võluväel.

Videos näidatud LensPen`id:

Tee ise: hajuti-peegeldi
autor: Urmas Tartes

©Tekst ja fotod: Urmas Tartes

Igas endast lugupidavas kaubanduskeskuses on vähemalt üks fotokaupadele spetsialiseerunud äri. Mõnes ka rohkem. Aga see ei tähenda, et ülejäänud suurema kaubanduskeskuse poed oleksid fotograafiliselt mõttetud. Mitmesugust asjalikku varustust leiab ka sellistes poodides, mis otsesõnul fotokaupa ei müü.

Mõned päevad tagasi käisin minagi Lõunakeskuse poodides eesmärgiga oma fotovarustust täienda. Vajasin vahendeid valguse kujundamiseks. Põhiliselt asju välklambi valguse mahendamiseks. Muidugi oleks lihtne minna ja võtta asju sellistelt tootjatelt nagu Lumiquest, Lastolite või mõni muu. Kusjuures kõik nad teevad asjalikke tooteid. Näiteks käib aeg-ajalt minu välklambi ette Lumiquest Ultrasoft. Päikesevalguse mahendamiseks kasutan Lastolite Trigrip 1-stop hajutit. Aga lähipildistamises on vaja vahel ise teha hajuteid- ja peegeldeid, sest fototööstuse keskmes on valdavalt suurte loomade (inimeste) pildistamise abivahendid.

Vajasin umbes A4 suuruseid hajuteid, mida saaks panna kas välklambi teele selle mahendamiseks või mis vajadusel toimiksid ka maheda peegeldina. Teadsin juba varasemast, et üks mõnusamaid materjale selleks otstarbeks on dušikardinate tegemiseks kasutatud kangas. Ta on piisavalt tihe välklambi valguse mahendamiseks, samas peegeldab hästi kergelt läikiv kangas valgust mõnusalt tagasi.

Alustasin Maksimarketist, sest sealt olin kunagi varem sobiva dušikardina saanud. Paraku edutult, sest millegipärast olid müügil olevate kardinate disainerid pidanud vajalikuks muidu valgele kenale kangale mitmesuguseid värvilisi mustreid kanda. Mustrid olid kenad, kohati ka loodusmotiividega. Arusaadavalt muudab värviga kaetud kangas selle kasutamise fotograafias keerukaks. Vahest sobiks mõne eriefekti jaoks, kuid mind selline variant ei rahuldanud.

Edu ei saatnud mind ka Rimis ega ka Novaluxis. Kardinaid jätkus, kuid kõik olid mustrilised. Viimasena astusin läbi JYSK-i poest. Ja hästi tegin. Leidsin suhteliselt kiiresti „Basic“ nimetust kandnud dušikardina, mis oli kena lausvalge. Täpselt see, mis vaja!

Kingade hoiustamiseks mõeldud läbipaistvast plastikust karp ja dušikardin, millest saavad fotograafilised abivahendid.

Kangas ei seisa ise püsti. Seega vajasin midagi, mis sobivas suuruses kangast toetaks. Selle leidmine läks kiiresti. Rimi poes jäid silma kingade hoiustamiseks mõeldud plastkarbid. Õhuke plastik oli ühelt poolt sile, teiselt kergelt reljeefne. Tundus, et võiks sobida.

Lisaks nendele ostudele läks vaja ka veel kääre, valget teipi ja klammerdajat. Tulemuseks sain kena komplekti parajas peegeldeid-hajuteid. Ühele lõikasin sisse ja ava, kust objektiiv läbi mahub. Lähipildistamises on vahel olukordi, kus esiplaani on valgust aparaadi poolt juurde vaja. Selline auguga peegeldi-hajuti peaks taolises olukorras hästi oma tööd tegema.

Kingakarbist ja dušikardinast tehtud peegeldid-hajutid. Karbi erinevad küljed andsid võimaluse teha neid mitmesuguse suurusega.

Nädalavahetuse suur külmalaine ei võimaldanud nende abil veel pilte teha. Aga edaspidi annan kindlasti tulemustest teada.

Loomulikult pole eeltoodud näited ainuvõimalikud lahendused hajutite-peegeldite tegemiseks. Lõpeks on erinevates olukordades erinevad vajaduses. Peaasi on aga lahtiste silmadega ringi käia.

Kodak lõpetab fotokaamerate tootmise. Keskendub printeteenustele.
autor: Lauri Veerde

Kodaki ametlik teadaanne fotokaamerate tootmise lõpetamise kohta paneb formaalse punkti ajastule, mis reaalsuses lõppes pea 10 aasta eest. Laiem avalikkus ilmselt ei teadnudki, et Kodak siiamaani ka digitaalseid kaameraid tootis. Sellele lisaks oli firmal veel mõjukas sensorivabrik, mis muuhulgas valmistas ränikiipe Leica, Hasselbladi ja Pentaxi kaameraile. Nüüd teatab firma avalikus pressiteates, et raputab endalt maha kõik digitaalset meediat salvestavate seadmete arendus- ja tootmisüksused. Edaspidises lubab firma keskenduda printerite arendamisele ja printeteenuste pakkumisele – nii profi- kui ka tavatarbijate tasemel. “Kodak Moment” on seega läbi.

Kodaki finantskohustused on juba aastaid olnud suuremad kui tegevusest saadud tulu. Käesoleva aasta alguseks oli võlakoorem kasvanud juba 6,8 miljardi dollarini. Firma varade väärtuseks on samas hinnatud vaid 5,1 miljardit dollarit. Sellises olukorras ei jäänud kodakil muud üle kui esitada Chapter 11 pankrotiavaldus. Seda ta ka 2012 jaanuari keskel tegi ning on praegu laenulepingute toel oma tegevust kardinaalselt ümber struktureerimas.

Allikas: imaging-resource.com