Pentax K-5 peegelkaamera ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

Harva juhtub, et kõik kolm tuntumat peegelkaameratootjat saavad täitsa ühel ajal valmis aparaadid, mis oma omaduste ning hinna poolest üksteisega kohe välk välgu ja sensor sensori vastu võitlusse asuvad. Sel sügisel see juhtus kui turule tulid Canon 60D, Nikon D7000 ning Pentax K5 – fotoentusiastidele mõeldud digitaalsed peegelkaamerad, mille hind pisut alla 20 000 krooni jääb.

Digitesti veebilehel on juba mõned nädalad tagasi ilmunud ülevaade Canoni digipeeglist EOS 60D. Nüüd on aeg Pentax K-5 käes. Mahukas ja põhjalikus ülevaates uurib Toomas Ili välja selle aparaadi tugevad ja nõrgad küljed, teeb videot ning filmi nii kaamerast kui ka kaameraga. Ja muideks – profifotograaf Ili, kes on töötanud nii Nikoni kui ka Canoni digipeeglitega ei ole oma elus kordagi käes hoidnud Pentaxit, Nii siis on eriti huvitav lugeda, milline mulje mehel selle kuulsusrikka kaamerameistri toodangu parimast esindajast jäi. Ülevaadet saab lugeda nagu ikka Digitesti veebilehel.

Filtrimeister Cokin on pankroti äärel?
autor: Lauri Veerde

Suurepäraste kiilfiltrite valmistamisega fotograafide seas tunnustautd Prantsuse firma Cokinil on rasked ajad. Nimelt kirjutab briti fotoportaal photoradar.com endal olevat andmeid Cokini maksejõuetuks kuulutamise ning varade külmutamise kohta. Allika teatel ei tähenda käimasolevad protsessid Cokini kui filtritootja kadumist fotomaastikult. Firma ära ostmise osas on huvi üles näidanud selle omanikud ning vastav protsess olevat praegu ka toimumas.

Cokini tarned olevat praeguseks peatatud – seda senikaua kuni firma rahasüsti toel uuesti jalad alla saab. Praegu teadaolevate faktide põhjal ei ole olukord photoradar.com allikate väitel klientide jaoks siiski hull, kuna tarnete jätkumist prognoositakse juba jõulueelsel ajal. Seda on ka Cokini esindajad ise korduvalt ja selgelt lubanud.

Sveni pildilood – 3. Õhtusöök auravast katlast
autor: Photopoint

©Tekst ja fotod: Sven Začek

Seekordne pilt tuleb meie eelmise aasta külmast talvest, mis on praegu aktuaalne kahel põhjusel. Esiteks muidugi ootavad kõik inimesed, kaasa arvatud mina, et tänavune talv tuleks ikka sama ilus. Teiseks, saavutas see foto kõrge tunnustuse fotokonkursil GDT European Wildlife Photographer of the Year 2010.

Algavast talvest ja selle ootusest veel nii palju, et tänavuse algus on olnud natuke teistsugune ja soojem. Aga eks paistab, millise pöörde Külmataat meile detsembris pakub. Eelmise aasta detsember oli kahel õhtul igatahes selline nagu paistab saarmapildilt. Hommik algas -28 kraadise pakasega ja õhtulgi laskus temperatuur kahekümnest allapoole. Ideaalsed tingimused jõe ääres liikumiseks olid loodud. Vaba vesi auras külma käes – vaatepilt, mis oli eriti dramaatiline läbi teleobjektiivi ning kontravalguses. Juba niisama roostiku ja olustiku pildid olid väga head ja nägu kiskus muhedaks. Saarma ilmudes ühe järgmise jõekäänu tagant asendus muhedus ebalustega, sest võimalus täiuslikuks pildiks oli loodud ja sellises olukorras ei taha kohe oma õnne uskuda ja peas hakkavad kerima mõtted sajast takistusest, mis võivad veel kõik ära rikkuda. Pärast tunniajast pildisessiooni lahkus saarmas koos päikesega. “Prantslane” ei saa öelda, kuid konnasööja sukeldus ja ujus pikalt järgmise jõekäänakuni ning kadus mul silmist. Päike laskus metsa taha ja oli samuti kadunud. Kui pildi koostisosad lahkusid, siis mina saabusin. Ma saabusin tagasi reaalsusesse ja leidsin end jää pealt kõhutamast. Ajasin end istuli ja nautisin loojangujärgseid värve.

Olin ka järgmisel päeval samas kohas, kuid eelmisel õhtul tegevusest pakatanud jõelõik auras küll sama kenasti, kuid mingit liikumist peale fotoküti ei olnud. Mulle anti üks õhtu ja ma olen selle eest tänulik. Täiuslikke pilte on mul vähe, kuid tol õhtul sündis neid päris mitu.

Pildi esitlus ja tehnilised andmed:

Pildiformaat – Tavaline 3:2 külgede suhtega formaat. Pilti on lõigatud looma tagant ja ülevalt nii palju, et pikem külg on vähenenud 14%. Kui pikema serva pikseleid on jäänud alles endiselt 5200, mis annab võimaluse ülisuurteks väljatrükkideks. Lõikamise eesmärk oli vähendada heledat ala saarma selja taga.

Kadreeringu on selline klassikaline, kus loom on sätitud kolmandiku peale ja vaatamise suunas on rohkem ruumi jäetud. Loomast allpool on oluline sillerdav jääserv ja üleval jõeaur, mille tõttu on loom vertikaalteljel kadreeritud tsentrist allapoole.

Võttenurk – Nii madal, kui võimalik, et jõeaur tõuseks loomast kõrgemale ning paigutada siluett kõige puhtamalt taustale. Pildistatud kõhuli jääl lamades.

Ava – 2/3 astme ulatuses täisavast lähtuvalt kinni keeratud, et saavutada mõni sentimeeter teravussügavust juurde, kuid tagades seejuures, et vastu valgust pildistades tekkivad sillerdused oleksid siiski ümmargused ega läheks hulknurkseteks.

Tehnika – Nikon D3x + Nikkor 300mm F2,8 VR + Nikkor TC-17EII konverter. F5,6, 1/4000, ISO 250. Käest, lamades jääl.

Valgus – Õhtune kontravalgus, mis ulatus veel üle metsaserva, kuid oli piisavalt intensiivne, et tekitada tugev siluett.

Salvestus – RAW formaadis, konverteeritud Adobe Photoshop CS4-ga.

Loe ka PP ajaveebi uudist “Toomas Ili ja Sven Začeki fotod said Euroopa loodusfotokonkursil kõrge tunnustuse osaliseks

Pentax K-5 tarkvarauuendus v1.01 tõstab RAW kaadrite arvu sarivõttel
autor: Photopoint

Pentax annab teada et on valmis saanud mõned nädalad tagasi lubatud tarkvarauuenduse oma uusimale peegelkaamerale K-5. Uuendus tõstab hi-speed sarivõttel pildistatavate RAW kaadrite hulga seniselt 8-lt 20-ni. Samuti parandab uuendus K-5 peegelkaamera üldist stabiilsust.

Kiire mälukaardiga võtab K-5 tegelikult ka ilma tarkvarauuenduseta 19 kaadrit järjest välja. Uuendusega võib tulemus seega veelgi parem olla. Vaata videoid siit.

Pentax RS1000 kompaktkaamera sai selga jõulurüü, kaasa vutlari, mälukaardi ja 10 fotopaberit
autor: Lauri Veerde

Pentaxi vahetatavate disainlehtedega RS1000 kompaktkaamera on ülimalt hea jõulukingitus. Selle läbipaistva esipaneeli alla saab libistada kingisaaja fotost välja lõigatud kujunduse või muud säärast ning lõbus üllatus ongi garanteeritud. Ning kui RS1000 polnud siiamaani kuigi jõululine, siis nüüd on. Photopointi poodidesse on nimelt jõudnud RS1000 kinkepakid, mis on väljaspoolt sobivalt tumepunased ning peidavad endas peale kaamera ka veel vööle kinnitatavat ehtsast nahast Pentaxi vutlarit, 4 GB Sandiski mälukaarti ning tavalise viie asemel kümmet Ilfordi fotopaberit sisaldavat disainilehtede pakki. Vaatame lähemalt ka: