Kasulikud vidinad -7. Hama MiniPro II LensPen. Pliiats objektiivi puhastamiseks
autor: Lauri Veerde


Kuidas sina oma fotokaamera objektiivi esiläätse puhastad? Eks tuleb pattu tunnistada, et paremate vahendite puudumisel olen ma kasutanud ka särgisaba. Aga kõige paremate vahendite olemasolul? Kahtlemata sellise geniaalse vidinaga, mille nimeks LensPen. Tegemist on patenteeritud lahendusega objektiivide ja muude optiliste pindade puhastamiseks. Pliiatsina näiva pulga ühest otsast hüppab välja pintsel ning teisest otsast viltpinnaga puhastusots. Tundub lihtne. Eks ta ongi, kuid selle sisse on peidetud saladus, mis teeb objektiivid puhtaks justkui võluväel. Vaatame lähemalt.  

Selline lihtne pakend. Tegemist on LensPen`i (Kanada firma, kellele LensPen patent kuulub) poolt autoriseeritud tootega nii et selle kvaliteedis võib olla kindel (kuuldavasti on veebipoodides ning ka jaekaubanduses liikvel LensPen`id, mis valmistatud kes teab kus ja kes teab kelle poolt ning mille puhastusvõime vägagi soovida jätab).

Pliiats on 9 cm pikk ning mahub sellisena ka väiksematesse fotokottidesse või lihtsalt taskusse.

Küljel oleva nihiku abil saab pliiatsi ühest otsast välja libistada pintsli.

1,5 cm pikkused harjased on mõeldud objektiivi esiläätse pinna ettevalmistamiseks teisel pool oleva otsiku jaoks.

Viltots teisel pool on peidus korgi all. Tegemist ei ole aga tavalise viltotsaga.

Oled sa kunagi ajalehega aknaid pesnud? Ajaleht ei ole lihtsalt käepärane ja niiskust imav vahend puhastamise jaoks – kuna sellele trükitud kiri sisaldab grafiiti, siis puhastab ajaleht aknaklaasi paremini, kui tavaline paber. Ka LensPen`i viltotsale on kantud grafiiti. Grafiit aitab rasvased näpu- ja muud jäljed objektiivilt väga lihtsalt eemaldada. See ots jätab näpu või paberi peale musta joone. Objektiivile musti jälgi ei jää – seal olev rasu kaob kui võluväel.

Proovime järele. Kõigepealt tuleb objektiiv harjaga üle käia et sealt tolmuosakesed ja muu lahtine prügi eemaldatud saaks.

Seejärel on aeg viltotsal näidata, mida tema grafiiditud pind suudab.

See on tõepoolest efektiivne. Lisaks saavad korralikult puhtaks ka esiläätse ääred, kuhu tavalise puhastuslapiga nühkides ikka tolmu kipub jääma. Kui objektiiv puhastatud, siis tuleb grafiitotsale kork peale panna ning korki paar korda keerutada. Miks? Korgi sees on grafiidikiht ning korki keerutades kandub see viltotsale. Nii laete oma LensPen`i järgmiseks puhastuskorraks taas ära.

Olgu nende peegelkaameraobjektiividega kuidas on – kompaktkaamera väikestesse objektiiviaukudesse on kole tülikas puhastuslapiga ronida. Siin on LensPen lausa hädavajalik tööriist.

Autš. See kaamera on tõepoolest väga kaua kusagil katkisena riiulis vedelenud.

Pentax Optio E75 objektiiv on muidugi päris väike. 7 mm diameetriga viltotsaga LensPen MiniPro II sobib selle puhastamiseks aga päris hästi. Pintsel võiks ehk väiksem olla…

Viltotsaga saab puhtsaks isegi selle osa esiläätsest, mis objektiivi eesmise ääre alla jääb. Muljetavaldav.

Kõigest pisut liigutamist klaaspinnal ning tulemus on super. Kui objektiiv päris räpane on ning pärast esimesi tõmbeid ikka midagi klaasile jääb, siis võib läätse hingeõhuga niisutada ning seejärel viltotsaga üle käia. Mingeid spetsiaalseid puhastusvahendeid LensPen`iga kasutada ei soovitata. Need rikuvad grafiitotsa.

Seda peab kindlasti ise järele proovima. Olen arvamusel, et kes kord LensPen`i proovinud on, need ei kahetse seda 15 eurot, mis tema eest maksta tuli või tuleb.

Hama Puhastuspintsel Lens Pen Mini Pro II Photopointis: 14,99 €

Tallinna Keskraamatukogu fotokonkurss “Lugemiselt tabatud” Snap.ee veebilehel
autor: Lauri Veerde

Tavaliselt tabatakse inimesi amoraalse või kriminaalse teo sooritamiselt. Täna snap.ee veebilehel algaval fotokonkursil osalemiseks on aga vaja tabada midagi hoopis haruldasemat. Inimest, kes sooritab lugemise akti. Kui näed kedagi lugemas raamatukogus, pargipingil, kohvikus, bussipeatuses, trammis või kuskil mujal, siis klõpsa meeleolukas ja huvitav foto ning lisa see võistlustulle. Oodatud on nii tabatud hetked kui lavastatud ülesvõtted lugemisest avalikus linnaruumis.

Fotokonkurss “Lugemiselt tabatud” toimub snap.ee veebilehel 2. augustist kuni 19. septembrini. Osa on oodatud võtma kõik noored foto- ja lugemishuvilised. Konkursile esitatud töid hinnatakse kahes kategoorias: “fotolavastused” ning “tabatud hetked”. Mõlema kategooria kolm paremat tööd premeeritakse auhindadega Photopointilt:

Fotolavastus

Tabatud hetk

  • I koht – 1,5h fotostuudio kasutamist koos juhendajaga + www.fotokursus.ee kursus omal valikul
  • II koht – www.fotokursus.ee kursus omal valikul + Crumpleri sülearvutikott + Mälupulk
  • III koht – www.fotokursus.ee kursus omal valikul + Crumpleri sülearvutikott

Lisaks žüriile on vingeima pildi valikul oma sõna öelda ka publikul – Publiku lemmiku hääletus toimub www.snap.ee keskkonnas 20.–30.09.2011. Konkursi lõpetamine, auhinnatseremoonia ja võistlustöödest koostatud näituse avamine toimub 6.oktoobril kell 16.00 Tallinna Keskraamatukogu näitusesaalis (Estonia pst 8).

Osale konkursil ja tutvu tingimustega Snap.ee veebilehel.

Kasulikud vidinad – 6. Objektiivikorgi hoidja
autor: Lauri Veerde

Võib – olla on sul juhtunud midagi sellist, nagu ülal pildil näha võib. Võib-olla oled otsinud oma objektiivikorki tükk aega ja leidnud siis selle mõne tooli või lehe alt. Kui nii, siis on sul veel päris hästi läinud. Mina oma talvel kaduma läinud objektiivikorki veel leidnud ei ole ning ilmselt enam ei leia ka. Üldse kaovad nad mul kogu aeg igale poole ära sest ega siis pildistamistuhinas pole aega tähele panna, kuhu selle liistaka parasjagu pistad…

Õnneks ei ole ma maailmas ainuke, keda selline probleem vaevab. Seetõttu on leiutatud ka tõhus vastumürk: objektiivikorgi hoidja. See on väike plastiknööp, mis kinnitub kahepoolse teibiga korgi esiosa külge ning millest väljuv nöör aheldab nööbi ühes objektiivikorgiga kaamerakere külge. Umbes sama lahendus nagu kompaktkaamerate objektiivikorkidel. Nüüd jääb üle ainult kaameragi nööriga enda külge siduda ning võibki pildistama minna.

Objektiivikorgi hoidjaid on Photopointis päris mitu erinevat. Haarasin näidisteks Hama toodangu kaks eksemplari – üks varustatud kumminööriga, teine nööri ja metallpõrgaga.

Ülemine – ametliku nimetusega Hama objektiivikatte hoidja 155mm – on peenikese nööri ja metallpõrgaga vidin. Selle teeb eriliseks alumises otsas olev plastiknööp. Viimase pealmiselt küljelt saab eemaldada kleepsuga kinnitatud katte ning sealtkaudu on võimalik nööri lühemaks timmida.

Alumine – ametliku nimetusega Hama objektiivikatte hoidja 100mm – on tavalise plastiknööbiga vidin, mille küljes on peenike nöör ning selle küljes omakorda kummist aas kaamera külge kinnitamiseks.

Mõlemad kinnituvad objektiivikorgi külge kahepoolse teibiga.

See kummiga variant tundub nägusam ja töökindlam nii et proovime seda.

Midagi keerulist siin pole – koorid lihtsalt teibikaitse maaha ning kleebid nööbi objektiivikorgile.

Seejärel kinnitad objektiivikorgi kaamera külge.

Peab tunnistama, et selline lahendus kõige kenam ei ole – samuti pole ilmselt väga mugav pildistada, kui objektiivikork kogu aeg kaamera küljes tolkneb. Küll aga on eesmärk täidetud – niiviisi kaamera külge kinnitatuna ei pea enam pildistamisjärgset aega objektiivikorgi otsimisele kuluitama.

Olympuselt kolm uut kompakti
autor: Photopoint

Olympus tõi täna lauale kolm uut digitaalset kompaktkaamerat: SP-810UZ Ultra Zoom, VG-145 ja SZ-11. Järgnevalt lühiülevaade neist kolmest.

Olympus SP-810UZ on uus supersuum, mis tähistab Olympuse SP kaamerate sarja esimest edukat aastakümmet.
Olulisemad andmed:
• 14 megapiksliga CCD sensor
• 36× optilise suumiga objektiiv (24-864mm)
• TruePic III+ pildiprotsessor
• 720p HD videosalvestus ja HDMI väljund
• pildistabilisaator
• 3″ LCD ekraan (230 tuhat punkti)
• 3D võtted
• SDHC, SDXC ja Eye-Fi Wi-Fi mälukaartide tugi
• aku laadimine USB kaudu
• saadaval musta ja hõbedasena.

Olympus VG-145
Stiilses õhukeses metallkorpuses 5× optilise suumiga kompakt.
Olulisemad andmed:
• 14 megapiksliga CCD sensor
• 5× optilise suumiga objektiiv (26-130mm)
• 720p HD videosalvestus
• 3″ LCD ekraan (230 tuhat punkti)
• toetab SD ja SDHC mälukaarte.
• aku laadimine USB kaudu
• saadaval punase, kuldse ja oranžina. 

Olympus SZ-11
Reisimiseks ja spordivõistluste jäädvustamiseks sobiv kompaktkaamera.
Olulisemad andmed:
• 14 megapiksliga CCD sensor
• 20× optilise suumiga objektiiv (25-500mm)
• TruePic III+ pildiprotsessor
• 720p HD videosalestus ja HDMI väljund
• pildistabilisaator
• 3″ LCD ekraan (460 tuhat pildipunkti)
• 3D võtted
• SDHC, SDXC ja Eye-Fi Wi-Fi mälukaartide tugi
• aku laadimine USB kaudu.

Sony DSC-TX55
autor: Lenno Grünberg

Sonylt on tulemas äärmiselt õhuke puutetundliku ekraani ja CMOS sensoriga kompaktkaamera nimega DSC-TX55. Innovatiivset uut By Pixel Super Resolution tehnoloogiat kasutades oskab see digikompakt väidetavalt suumida sensori maksimaalse lahutusvõime (16,2 megapikslit) juures kuni 10× kaotamata seejuures pildikvaliteedis.

Kaamera korpus on vaid 12,2mm paks (ilma objektiivi katteta). Seega on DSC-TX55 omas klassis (optilise stabilisaatoriga digikompaktid) kõige õhem – isegi AA patarei on kaamerast paksem.

DSC-TX55 südames on 16,2 megapiksliga tundlik Exmor R™ CMOS sensor, mis jäädvustab hämaras madala mürasusega kujutist. Kaamera salvestab ka Full HD (AVCHD) videot ning lubab videosalvestust katkestamata pildistada 12 megapiksliga fotosid.

Kaamera tagaosas laiutab puutetundlik 3,3″ (8,3cm) Xtra Fine OLED ekraan ning kaamera on varustatud nii Memory Stick Micro kui ka MicroSD/SDHC kaardipesadega.

Müüki peaks uus õhuke ime jõudma käesoleva aasta septembris.