Sveni pildilood – 7. Torm tuleb üle lageda
autor: Sven Začek

©Tekst ja fotod: Sven Začek

Oktoobrikuu hommikud on mõnusad. Mitte küll praeguse maheda märtsipäikese aegu meenutades, vaid hoopis pärast kõrvetavat suve kogedes. Esimesed tõsisemad miinuskraadid muudavad maapinna krabisevaks ja sügisvihma tekitatud lombid varjuvad jää alla. Niisugune aeg kutsub välja päikesetõusu nuusutama.

Minu eesmärk oligi tol päeval pildistada ilusat päikesetõusu jäätunud rabalaugaste vahel. Kodust kaks ja pool tundi enne päevahakku välja sõites oli kõik pajulubav. Auto oli kaetud tugeva jääkihiga ja ma sain maha esimese kraapimisülesandega. Nüüd jäi ainult loota, et annaks ka valgust, sest taevas olid liikumas mõned pilved. Raba peale minek on alati raske, sest ümbritsevad metsad on sügiseti tihti mudased. Kunagi ei oska arvata, mida loodus võib pakkuda, mistõttu tuleb varuda aega, et õige valgusega juba õiges kohas olla.

Päeva esimene motiiv oli ilusa valgusega jäätunud laugas:

Valgust jätkus vaid mõneks hetkeks, siis tulidki need ennist kardetud pilved päikesele ette. Otsustasin teha pikema tiiru rabal ja uurida ka ümbritsevaid metsi. Tugev tund aega hiljem, võib olla veidi rohkemgi, kui selg oli juba korralikult raskel maastikul müttamisest märg, hakkasingi jõudma raba teise serva.

Pidin peaaegu maha kukkuma, sest üle suure lageda oli minu poole kihutamas üks omamoodi kujuga sügispilv, mille servadest kallas vihma. Võimas vaatepilt. Pidin nüüd ruttu tegutsema, et vahetada oma 70-200 mm objektiiv, mis mul parasjagu kaamera ees oli lainurga vastu. Jõudsin teha vaid kaks seeriat panoraame, kui pilv oligi juba mind alla neelanud. Jäin pilve tsentrisse, kus vaevalt tibutas. Oli näha, et servades sadas tugevamini. 15 minuti pärast säras juba päike. Sügisilmad on täiesti ettearvamatud, mis teevad sügisel maastikul viibimise väga nauditavaks.

Pildi esitlus ja tehnilised andmed:

Pildiformaat – Panoraam neljast 3:2 külgede suhtega kaadrist.

Kadreering – proovisin rõhutada avarust ja natuke alt üles suunatud võttenurk peaks esile tooma pilve võimsust ja ähvardavat olekut.

Ava – F9. Kuna domineeriv esiplaan puudus, siis õõtsuval rabamättal kiirema säriaja saamiseks piisas täiesti F9 poolt pakutavast teravussügavusest.

Tehnika – Nikon D3x + Nikkor 16-35mm F4 VR. F9, 1/40, ISO 200. Statiivilt.

Valgus – Sügishommiku valgus poolteist tundi pärast päikesetõusu. Päike oli parempoolsete pilvede varjus.

Salvestus – RAW formaadis, konverteeritud Photoshop CS4 tarkvaraga. Panoraam kokkuliidetud Photoshop CS 3 tarkvaraga. Imelik, et minu vanem CS 3 paneb panoraame paremini kokku, kui uuem CS 4.

Loe kõiki Sveni pildilugusid

Point TV – 52. Manfrotto fotokotid
autor: Lauri Veerde

Manfrotto jaoks on 2011 aasta murdepunktiks. Itaalia päritolu firma, kes seni meisterdas statiive eelkõige profifotograafidele ja fotoentusiastidele, on nüüd fookusesse võtnud ka tavatarbija. Photopointi poodidesse on juba jõudnud uued, soodsasse hinnaklassi kuuluvad Manfrotto statiivid. Statiividega koos maabusid Photopointi aga ka Manfrotto fotokotid.

Teatavasti kuulub Manfrotto Vitec gruppi – sama mütsi all on ka eliitstatiivide meister Gitzo, fotokottide valmistaja Kata ning teised. Võib siis arvata, et kus mujal kui Kata tehastes need Manfrotto fotokotid ka valmivad. Pole aga vaja kaua uurida, nägemaks, et Kata ja Manfrotto fotokotid on väga erinevad. Kata kaubamärki kandvad kotid on militaristliku funktsionaalsuse ja vahel isegi väljanägemisega. Manfrotto kottide omapäraks on aga Itaalia disainikeel.  Need on kujundatud sobima eelkõige urbanistlikku keskkonda ning nagu ühes ametlikus tutvustavas videos ka märgiti: “nii mõnigi kord on funktsionaalsuses disaini nimel järeleandmisi tehtud”.

Seekordne Point TV on pisut pikem kui tavaliselt – seetõttu on see parema jälgimise eesmärgil jagatud mitmeks osaks. Arvan aga, et Manfrotto fotokotid, on sellist põhjalikumat käsitlust igati väärt. Lubage siis esitleda:

Vaata edasi:

Asetagem enne järgmise videolõigu vaatamist Photopointi jõudnud Manfrotto fotokotid laiemasse konteksti. Manfrotto fotokotid kuuluvad kahte kollektsiooni. STILE kollektsioon on näha ülemisel fotol. Sellesse kuulub 6 seeriat (ülevalt vasakult):

 1. Veloce seljakotid
 2. Agile sling-tüüpi kotid
 3. Bella õlakotid
 4. Unica sülearvutit ja fototehnikat mahutavad kotid
 5. Solo kaamerakotid
 6. Nano kaameravutlarid

LINO kollektsiooni kotid (all fotol) on suunatud profikasutajaile ning need on ka pisut soolasemas hinnaklassis. Kaamerakotte on selles kolm seeriat:

 1. Pro seljakotid
 2. Pro õlakotid
 3. Pro reisikohver

Käesolevas Point TV videos astuvad üles Solo, Bella, Agile ja Veloce seeria kotid STILE kollektsioonist ning Pro-seeria väiksem kott LINO kollektsioonist. Käsitlemata jäävad Unica ja Pro õlakotid ning Pro reisikohver. Samuti Nano kaameravutlarid, mis on küll Photopointis täitsa saadaval, kuid mis videost välja jäid, kuna on mõeldud kompaktkameraile.

Manfrotto Solo kaamerakotid

Kolm erinevat suurust, igast suurusest kolm erinevat värvitooni.

 • Solo II: Sisemõõdud: Kõrgus: 15 cm. Pikkus: 15 cm. Laius: 10.5 cm
 • Solo IV: Sisemõõdud: Kõrgus: 20 cm. Pikkus: 16 cm. Laius: 12 cm
 • Solo VI: Sisemõõdud: Kõrgus: 24 cm. Pikkus: 16 cm. Laius: 12 cm

All videos on näidatud Solo II ja Solo IV kotid:

Manfrotto Bella õlakotid

Kolm erinevat suurust, igast suurusest kolm erinevat värvitooni.

 • Bella IV: Sisemõõdud: Kõrgus: 15 cm. Pikkus: 21 cm. Laius: 11 cm
 • Bella V: Sisemõõdud: Kõrgus: 16,5 cm. Pikkus: 24,5 cm. Laius: 11 cm
 • Bella VI: Sisemõõdud: Kõrgus: 17 cm. Pikkus: 26 cm. Laius: 12 cm

All videos on näidatud Bella IV õlakott:

Manfrotto Agile sling-tüüpi kotid

Kolm erinevat suurust, igast suurusest kolm erinevat värvitooni.

 • Agile I: Sisemõõdud: Kõrgus: 23 cm. Pikkus: 28 cm. Laius: 13 cm
 • Agile V: Sisemõõdud: Kõrgus: 24 cm. Pikkus: 38 cm. Laius: 13,5 cm
 • Agile VII: Sisemõõdud: Kõrgus: 27 cm. Pikkus: 31 cm. Laius: 16,5 cm

All videos on näidatud Agile V õlakott:

Manfrotto Veloce seljakotid

Kaks erinevat suurust, igast suurusest kolm erinevat värvitooni.

 • Veloce V: Sisemõõdud: Kõrgus: 24 cm. Pikkus: 22.5 cm. Laius: 12 cm
 • Veloce VII: Sisemõõdud: Kõrgus: 30 cm. Pikkus: 24 cm. Laius: 17 cm

All videos on näidatud mõlemad Veloce seljakotid:

Manfrotto LINO Pro fotoseljakotid

Kaks erinevat suurust.

 • Pro V: Sisemõõdud: Kõrgus: 39 cm. Pikkus: 32 cm. Laius: 17 cm
 • Pro VII: Sisemõõdud: Kõrgus: 45 cm. Pikkus: 35 cm. Laius: 17 cm

All videos on näidatud Pro V seljakott:

Lõppsõna:

Tule, proovi Tamroni objektiividega suumida. Photopointi veebipoes.
autor: Lauri Veerde

Otse loomulikult saab Tamroni objektiive proovida kõigis Photopointi kauplustes. Tõsisema pildistamistuhina korral saab viit Tamroni populaarsemat objektiivi ka kodus kasutamiseks rentida. Alates tänasest saab aga kõiki Tamroni objektiive proovida ka kahe hiirekliki kaugusel Photopointi veebipoes.

Nimelt on kõikide PP veebilehel olevate Tamroni objektiivide juurde nüüd tekkinud kolmas vaheleht nimega “Fookuskauguste võrdlus“. Sinna vajutades kuvatakse sulle keskel fotoaparaadi pildiotsijast avanev vaade ning paremal nimekiri Tamroni hetkel müüdavatest objektiividest. Valides sind huvitava objektiivi saad nüüd proovida, et mida see ikkagi reaalselt tähendab, kui objektiivi fookuskauguseks on märgitud 18-270 mm, 70-300 mm või midagi muud. Võid minna kohe seda suurepärast tööriista PP veebilehele proovima. Võid aga ka enne visata pilgu peale allpool kirjutatule: “Viis olulisemat võimalust Fookuskauguste võrdluse tööriistas”:

Viis olulisemat võimalust Fookuskauguste võrdluse tööriistas

1. Vasakult ülevalt saab valida pildistamiskoha. Mulle meeldis enim see Kölni katedraali õhtune vaade nii et valisin selle.

2. Paremalt saab valida Tamroni objektiivi, millega vasakult valitud stseeni pildistada soovid. Valikus on kõik Tamroni hetkel toodetavad objektiivid. Nii suumid kui ka fikseeritud fookuskaugusega makroobjektiivid.

3. Fookuskauguste skaala e. “Suumirõngas”. Valides ülevalt paremalt Tamroni objektiivi, saad sellega nüüd (eeldusel, et tegu ei ole 60, 90 või 180 mm makroobjektiividega) fookuskauguste skaalal olevat kolmnurgakest edasi-tagasi nihutades sisse-välja suumida. Suumida saab ainult vahemikus, mida võimaldab ka valitud objektiiv. All keskel kuvatakse täpne fookuskaugus ning sellele vastav vaatenurk.

4. Vasakult alt saab valida kaameratüüpi – seda, kas kaamera, mille ees valitud Tamroni objektiiv on, on täiskaadersensoriga/35mm filmiga või tavaline digipeegel APS-C formaadis sensoriga. Kaameratüübi valik on võimalik ainult Tamroni Di objektiivide puhul (need objektiivid, mida saab kasutada nii täiskaader- kui ka APS-C sensoriga peegelkaamerate ees). Di II objektiivid ei kata täiskaadri pildistusvälja, need on mõeldud ainult APS-C sensoriga kaamerate ees kasutamiseks ning seetõttu nende puhul kaameratüüpi valida ei saa. Kaameratüübi valik näitab aga hästi ära objektiivi vaatenurga erisuse täis- ja poolkaadersensoritega kaamerate vahel.

5. Valides ülevalt paremalt mingi Tamroni objektiivi ning vajutades seejärel nupule “Objektiiv” viiakse sind vastava objektiivi juurde Photopointi veebilehel. Nii saad vaadata selle objektiivi täpsemaid andmeid ja hinda.

Proovi seda suurepärast tööriista PP veebilehel.

Kui terav ta siis ikkagi on? Tamron 70-300 mm objektiivi ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde
Pentax esitleb Optio RS1500 kompaktkaamerat. Muudab disainilehtede lisamise lihtsamaks.
autor: Lauri Veerde

Pentax toob täna välja uue kompaktkaamera nimega Optio RS1500. Tegemist on täiustatud mudeliga sügisel esitletud aparaadist Optio RS1000, mille vingeimaks trumbiks on teatavasti disainilehtede asetamine läbipaistva esipaneeli alla. Sellist võimalust pakub ka uus RS1500 – seda aga oluliselt mugavamas vormis.

RS1000 kujunduse vahetamiseks tuli kuuskantvõtme abil lahti keerata läbipaistvat esipaneeli kaamera küljes hoidvad neli kruvi. Uue aparaadi juures kruvikeerajaga sehkendama ei pea. Disainilehe vahetamiseks tuleb objektiivi ümbert ära keerata seibikujuline rõngas, paber paremal asuva serva alla lükata ning objektiivirõngas taas oma kohale keerata. Pentaxi sõnul ei võta see aega enam kui 15 sekundit.

Kõik olulised pildistamiseks vajalikud parameetrid on uuel kaameral samad mis RS1000-l. 14 MP sensor, 4x suumiga objektiiv, 3.0“ LCD-ekraan, 720p videorežiim ja 9 digitaalset filtrit. Kaameraga on karbis kaasas 10 valmis trükitud ja lõigatud disainilehte ning viis eellõigatud fotopaberit, kuhu saab printida enda kujunduse. Kujundusi saab luua veebis aadressil chameleon.pentax.eu. Lisaks saab neid kaameraga kaasas oleva šablooniga välja lõigata ükskõik kust.

PRESSITEADE:

“ Minu Kameeleon, Minu OPTIO RS1500 ! ”

Unikaalse kingituse loomiseks kulub vaid 15 sekundit

HOYA CORPORATION PENTAX Imaging Systems annab teada uuest Optio RS 1500 kompaktkaamerast, mis on kohandatav. Selle versiooniga on lihtsustatud PENTAX Optio RS tootesarja innovatiivset välimuse muutmise võimalust ning loomingulisusel on vaba voli. Meelepärase pildi lisamine on äärmiselt lihtne. Lisaks on see õhuke kompaktkaamera kasutajasõbralik ning sobib kõigile.

Originaalne, nagu sinagi

Optio RS1500 kaameraga on kaasas kümme unikaalset kujundust (skinni). Kaamerat on võimalik ka ise kujundada, selleks on pakendis viis tühja valmislõigatud paberit. Oma disaini loomiseks või meelepärase valimiseks võib kasutada ka http://chameleon.pentax.eu abi. Optio RS1500 võimaldab muuta ka objektiivi ümbrisrõnga värvust: pakendis on must ja oranž. Tänu neile omadustele on tegemist kaameraga, mis sobib ideaalselt unikaalse ja omanäolise kingituse tegemiseks.

Ülikompaktne ja -lahe

Optio RS1500 muudab PENTAXi digikaamerate tootesarja täielikuks. Peen alumiiniumiga disain annab kaamerale šiki ja selge välimuse. Kaameral on 14 megapiksliga sensor, 4× lainurksuum (35 mm ekvivalendina 28-112 mm) ning 3-tolline LCD ekraan fotode mugavaks vaatamiseks.

Lisaks pakub kaamera 720p HD videosalvestust (1280 × 720 pikslit 30 fps). Videosalvestusel aitab Movie SR stabilisaator udust pilti vältida.

Optio RS1500 on varustatud näoprioriteediga programmiga, mis tuvastab kaadrist näod silmapilkselt ja täpselt. Kui näod on tuvastatud, optimeerib kaamera enne pildistamist teravuse ja särituse. Sellel kompaktkaameral on muidki praktilisi omadusi, mis muudavad fotograafi töö lihtsamaks: naeratuse tuvastus pildistab automaatselt sel hetkel, kui pildistatav naeratab; Natural Skin programm tagab loomulikud nahatoonid.

Auto Picture automaatprogramm valib 15 stseeniprogrammi hulgast sobivaima. Lisaks optimeerib see muud kaamera seadistused suurepäraste piltide tagamiseks.

9 loomingulise digitaalfiltri hulka kuuluvad ka Retro, Seepia ja Mängukaamera. Nende abil lubab Optio RS1500 muuta pilte efektsemaks ilma arvuti abita. Kaamera võimaldab rakendada ühele pildile ka mitut filtrit, andes sellega võimaluse unikaalsete efektide loomiseks.

Muud omadused:

 • Digitaalne stabilisaator kompenseerib kätevärinat pildistamisel
 • Sarivõte kiirusega 16 pilti kahe sekundi jooksul(fikseeritult 640 × 480 pikslit)
 • Automaatne jälgiv teravustamine oskab liikuvat objekti enne pildistamist fookuses hoida
 • Digitaalne Panoraam lubab luua ühe efektse panoraami kuni kolmest pildist
 • Roheline programm muudab pildistamise lihtsaks ka täieliku võhiku jaoks
 • Pildiraamide lisamine piltidele lubab kasutada pildistamisel või tehtud piltide töötlemisel dekoratiivseid pildiraame (kaamera mälus on kolm raami)
 • Piltide vaatamise, töötlemise ja haldamise tarkvara, mis ühildub Windows 7 ja Mac OS X10.6 operatsioonisüsteemidega: MediaImpression 3.0 for PENTAX (Windowsi versioon) ja MediaImpression 2.1 for PENTAX (Macintoshi versioon)

♦PENTAX, Optio ja smc PENTAX on HOYA CORPORATION kaubamärgid.
♦Windows on Microsoft Corporation registreeritud kaubamärk.
♦See toode toetab PRINT Image Matching III.
Copyright 2001 Seiko Epson Corporation. Kõik õigused kaitstud.
Print Image Matching on Seiko Epson Corporation kaubamärk.
PRINT Image Matching logo on Seiko Epson Corporation kaubamärk.
♦Mac OS on Apple Inc. registreeritud kaubamärk.
♦Kõik muud toote- ja brändinimed on nende omanike kaubamärgid.
♦ Disain ja tehnilised andmed võivad muutuda.