Tee ise 2. – nöörmonopood
autor: Ardo-Jako Olev

Mõnikord on nii, et oleks kangesti vaja statiivi. Ent põhjuseid miks teda pole, on palju – maksab maru suurt raha, on raske kaasas tassida, unustasid koju või laenasite sõbrale ja too kadus koos sellega nagu vits vette.

Täna õpetame kuidas teha monopoodi käepärastest, odavatest või pea-aegu rahatutest materjalidest.

Selleks, et pildistada ilma statiivita on ju tegelikult mitu võimalust – kasutada omaenda jalgu, toetada kaamera puu, pargipingi või kivi najale. Aga jalad on siiski suhteliselt ebastabiilsed, muid toetuspindu aga ei saa vastavalt oma tahtmisele nihutada ja paika panna.

Seega teeme me statiivi hoopis nöörist ja kruvist. Mida meil selleks vaja on?
Jupp head nööri, mis ei veni ja on piisavalt pikk,

ning kruvi/polti, mis sobituks fotoaparaadi statiivikeermesse.

Siinkohal mainiks, et kruvikeere, mis sobitub kaamerale, on ¼ tolli. Kruvi asemel võib ka kasutada statiivi kiirkinnitusplaati, mille külge nööri sobitada. Meie kasutasime statiivi kiirkinnitusplaadi kruvi, mille plaadi küljest eemaldasime.

Ja ega siin muud trikki polegi, kui et seome nööri kruvi/kiirikinnitusplaadi külge.

Kinnitame kruvi keermestatud auku oma kaamera allosas ja voilà! valmis ta ongi.

Näpunäitena soovitaks nööri sisse sõlmed keerata, siis on mugavam ja kindlam jalaga peale astudes seda fikseerida.

Kuidas/miks ta töötab?

Tegemist on lihtsa füüsikaseadusega – tõmbe-tõukejõud. Kui muidu toetab kaamera statiivile rakendades talle tõukejõudu oma kehakaalu ulatuses, siis nööri puhul rakendame meie sellele tõmbejõudu, venitades nööri pingule ja saavutades monopoodi efekti. Pingul nöör hoiab meie kaamerat pea et samahästi paigal, kui statiiv või monopood. Küll sõltub antud lahenduse efektiivsus paljuski meie käterammust, aga asine asenduslahendus on ta igal juhul ja mis peamine – Odav!

Jaksu!

Karbist välja: Sony a77 hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

Sony a77 on eriline peegelkaamera. Esiteks juba selle poolest et see ei olegi tegelikult peegelkaamera. Kaamera tagant sisse vaadates ei näe läbi objektiivi paistva kadreeringu peegeldust vaid OLED-ekraani. Sealt paistab terav, viivituseta ja sügavate värvidega elektrooniline pildiotsija, millele saab kuvada elektroonilise loodi ja säriinfo. Kes A77 kaamerat käes hoidma juhtub, saab otsekohe aru, et tegu on tõsise aparaadiga.  Juhtnuppude rohkus, eriliselt pöörlev LCD-ekraan ja pealmine taustvalgustusega LCD annavad sellest märku enne päästikule vajutamist. Pärast päästikule vajutamist on aga selge, miks see aparaat oma lähimatest konkurentidest – Canon EOS 60D, Nikon D7000 ja Pentax K-5 – mõnisada eurot kallim on. A77 on nimelt kiire. Väga kiire. Ja ma ei pea siin silmas mitte niivõrd sarivõtet, mida ma praktiliselt kunagi ei kasuta, vaid üleüldist toimimist ja eelkõige teravustamist.

Sellised on esmamuljed eile Photopointi jõudnud Sony A77 kaamerast. Vaatame lähemalt ka:

Kaamera tuleb pakendatuna ebatavaliselt kõrgesse karpi.

Selles karbis on Sonyle omaselt veerand ruumist jäetud paksude kasutusjuhendite jaoks.

Juhendite alt paistab juba kaamera ise. Objektiivi jaoks vormitud lahter on tühi, kuna see ei ole objektiiviga komplekt

Karbis on: Sony a77 hübriidkaamera, kaamerarihm, akulaarija, aku, USB-kaabel, toitejuhe, tarkvara CD ja kasutusjuhendid.

Paremal pool on kummist klappide all kõik ühendused.

Ülal välgusünkropesa ja kaugjuhtimispuldi pesa. Alla saab ühendada välise mikrofoni.

Siin on eraldi pesa välise toite jaoks.

Ning siin HDMI ja mini USB pordid.

Mälukaardiluuk avaneb ja iseäranis kinnitub eriti sujuvalt. Jääb tunne, nagu tõmmataks see magnetiga oma kohale tagasi.

Ülal välklambi juures on stereomikrofon. Nagu näha, on eraldi välja toodud nupp sari/aegvõtte jaoks.

1650 mAh mahtuvusega aku peab vastu 473 säritust ühe laadimiskorraga – kui kasutada kadreerimiseks pildiotsijat. LCD-ekraanilt kadreerides kestab aku üllataval kombel kauem – 530 säritust.

Selliste liigenditega LCD-ekraani ei ole seni peegelkaamerail olnud. Sony on ilmselgelt selle disainimisel võtnud eeskujuks NEX-seeria lisaliigendiga ekraanide konstruktsiooni.

A55 kaamera puhul ei saanud pööratavat ekraani filmimise/pildistamise suunas keerata. A77 puhul saab. 18-55 objektiiv, mis siin a77 ees figureerib, kuulub tegelikult Sony A65 kaamerale.

Filmirežiim, 3D fotod, panoraamfotod… veel mõned aastad tagasi ei osanud keegu undki näha, et sellised asjad peegelkaamera programmirattal oma koha leiavad. Muidugi on siin uhkelt olemas ka 12 kaadrit sekundis sarivõte.

Poolläbipaistev peegel.

Peegli all olevale hoovale vajutades saab peegli ülemisse asendisse viia ning selle tagant paljastub sensor. Nii saab sensorit puhastada.

Ülemise LCD-ekraani taustvalgustus.

Digitaalne lood. Sellise loodi saab kuvada ka elektroonilisele pildiotsijale.

Sony A77 kere Photopointis: 1 349,00 €

Google+ lisas fotode töötlemise võimaluse
autor: Lauri Veerde

Suhtlusvõrgustik Google+ pingutab Facebookile järele jõudmiseks nii mis jaksab. Ning peab ütlema et fotode kuvamise ja haldamise poolest on uustulnuk sinisest F-ist eespool. Siiani sai oma Google+ kontole lisatud fotosid töödelda Picasa pildipangas, nüüd saab seda aga teha Google+ enda sees. Töötlemisvalikute ekraanile kuvamiseks tuleb vastava pildi alt rippmenüüst valida “Muuda” > “Creative Kit”. Seepeale avanevad võimalused foto heleduse muutmiseks, lõikamiseks, tonaalsuse muutmiseks, teravustamiseks, suuruse muutmiseks jne. Lisada saab efekte ja tekste, teemakohast graafikat (praegu näiteks halloweenitemaatikat) jne.

Paljudele pildistajaile on Google+ pakutu piisavaks selleks et asendada Photoshop või muid fototöötlusprogramm. Creative Kit töötab Flash-baasil, seega see iPad`is ei tööta. Android tahvelarvuti omanikud võiksid aga järele proovida ja allpool kommentaariumis teada anda kas nende masinas see featuur toimib.

Allikas: Google`i blogi

Lihtne fotonipp teravate piltide saamiseks
autor: Lauri Veerde

Kõik uued fotokaamerad on tehasest tulles reeglina seadistatud sobivat teravustamispunkti automaatselt valima. Enamikel juhtudest saame me sellise seadistusega oma pildid soovitud moel teravaks – mitte aga alati. Kui fookuses olema peav ese on liiga väike või asub kaadri servas, ei suuda automaatse teravustamispunkti valik meile soovitud pilti anda. Anton näitab Fotokursus.ee blogis, kuidas kahe lihtsa nupuvajutusega kaamera teravustamine täielikult oma kontrolli alla saada.

Lore fotonippi “Kuidas oma kaamerast kavalamalt teravustada?” fotokursus.ee blogis.

Carl Zeissilt uus Distagon T* 2/25 objektiiv Canonile ja Nikonile
autor: Lauri Veerde

Carl Zeiss ei anna alla. Vaatamata turu üldisele suunitlusele meelitada odavate plastikkäkerdistega võimalikult suurt rahvamassi, meisterdab ta ikka veel oma metalse korpuse, manuaalse teravustamise ja suurepärase pildikvaliteediga optikat. Ja hea on, et ta seda teeb. Eile tutvustas Zeiss oma järgmist uut optikajuveeli. Valgusjõuline lainurkobjektiiv Distagon T* 2/25 on varustatud kahe asfäärilise läätsega ning on firma sõnul praktiliselt vaba kromaatilisest aberratsioonist. Lähima teravustamiskaugusega 25 cm tuleb see objektiiv müügile nii Nikoni kui ka Canoni kaameratele sobivana. Senine Nikoni Distagon 2.8/25 ZF.2 jääb Zeissi väitel tootmisesse, uue valgusjõulisema versiooni sisse on lisatud elektroonikat, mis edastab kaamerale infot ava asendi kohta, lubades kasutada vastavaid särirežiime. Canoni kaameraile Zeissil seni 25 mm fookuskaugusega objektiivi valikus ei olnud.

Allikas: dpreview.com; Zeissi ametlik pressiteade; Distagon T* 2/25 Zeissi veebilehel.