Lisa naistepäevale värvi: 12 kingiideed
autor: Anni Proosa

Sellal, kui ajaveebi peatoimetaja Lauri on sõitnud CeBIT 2012 elektroonikamessile, et tuua kõige uuem ja vingem tehnikakraam ka Photopointi blogi lugejateni, vallutan mina blogi mõneks ajaks märksa roosamate uudistega. Mehed peaksid siinkohal aga eriti tähelepanelikult edasi lugema.

Nimelt oleme naistepäevaks kokku pannud ühe mõnusa assortii punastest, roosadest ja lilladest kaameratest. Valikusse kuuluvad peamiselt väiksed ja kerged kompaktkaamerad. Kuna peegelkaamerad on enamasti küllaltki mehise väljanägemisega, on neist esindatud vaid hõrk lilla Pentax K-r, mis on saadaval ka roosana.

Hea mees, siin on Sulle 12 naistepäeva kingiideed – roosad ja rõõsad fotokaamerad, mis ei jäta külmaks ühtki naist. Eesolev kevad toob kindlasti palju jäädvustamist väärt hetki.

Canon EOS 5D Mark III peegelkaamera – mõõdukad täiustused, täiuslik tulemus
autor: Lauri Veerde

Täna tähistab Canon 25. aasta möödumist oma esimese EOS-seeria peegelkaamera EOS 620 sünnist. Mis võiks muuta selle päeva veel meeldejäävamaks, kui uue kaamera esitlus. Ja mitte mingi suvalise kaamera esitlus vaid Canoni kõige revolutsioonilisema peegelkaameraliini 5D uue mudeli presentatsioon. Canon EOS 5D Mark III on kohal.

Arvamusliider Ken Rockwell nimetab seda kõige paremaks Canoni kaameraks üldse. Dpreview leiab, et võrreldes kahe eelmise 5D mudeliga pole uue aparaadi juures küll midagi võrdväärselt revolutsioonilist, kuid täiustatud on pea kõik olulisemad näitajad ning 5D Mark II nõrkused on kõrvaldatud. Cinema5D vaatleb kaamerat profivideograafide pilgu läbi ning tunnistab selle paari reservatsiooniga esimeseks peegelkaameraks, mida võib kutsuda professionaalseks videokaameraks. Kõva sõna. Aga Nikon D800 peegelkaameral on ju 36 MP sensor?!

Tõepoolest. Nikon D800 oli Canoni jaoks kui punane plagu või kindalöök näkku. Canon ei läinud kaasa megapiksliralliga ja 5D Mark III kaameral on “vaid” 22 miljoni piksliga sensor. Ühest küljest on see teatud fotograafide jaoks muidugi puudus. Teisalt on see aga paljudele hoopis hea uudis. Tähendab ju väiksem pikslite arv reeglina kiiremat sarivõtet, väiksemaid failimahte ja mis kõige olulisem – paremat pildikvaliteeti hämaras valguses. Selles mõttes tabab Ken Rockwell naelapea pihta. Nikon D800 on tugevalt suunatud neile, kes pildistavad suurema osa ajast stuudios või statiivile asetatud kaameraga laiu maastikuvaateid. 5D Mark III on aga ideaalne kaamera neile, kes pildistavad kõike.

Canon EOS 5D Mark III olulisemad tehnilised andmed

 • 22.3 MP CMOS (täiesti uus) täiskaadersensor
  • Ilma vahedeta mikroläätsed, uud valgust neelavate dioodide struktuur, täiustatud müraeemaldus Digic 5 protsessori abil – kõik see tähendab vähem müra suuremate ISO tasemete juures
 • DIGIC 5+ pildiprotsessor on 17 x kiirem kui DIGIC 4 protsessor 5D Mark II sees
 • Magneesiumsulamist kest alumiiniumsulamist karkassil, ilmastikukindlad ühendused, nupud jne
  • Nuppude asetus sarnane EOS 7D kaamerale. Uus lukustushoob, lisandunud kiirmenüü nupp ja 7D stiilis piltide/video Live View lüliti; ka mõned nupud vasakul pool LCD ekraani on oma funktsionaalsust vahetanud.
  • Katiku eluiga: 150 000 laksu
 • 3.2″ “Clear View II” LCD-ekraan 1.04 miljonit pikslit. 3:2 külgede suhtega laiekraan
 • Täiustatud optiline pildiotsija katab nüüd 100% pildistatavast kaadrist, saab kuvada erinevaid abijooni
 • Sama autofookussüsteem muis 1D X kaameral! 61-punktiga “High Density Reticular” autofookus 41 kahes suunas tundlikku ja 5 veel enam tundlikku teravustamispunkti (punktide täpne arv sõltub kasutatavast objektiivist)
  • 6 autofookuspunkti valikuvõimalust: punkt, üksik punkt, üks punkt koos ümbritseva 4 või 8 punktiga, tsooni valik ja automaatne
 • 63-tsooniline iFCL (teravus, värvus ja heledus) kahekihiline särimõõtesüsteem
 • Manuaalne juhtimine
  • ISO 100 – 25 600, võimendusega 50 – 102 400
  • 3 RAW failide suurust (22 MP, 10.5 MP, 5.5 MP)
 • Scene Intelligent Auto režiim valib automaatselt sobiva särituse
 • Sisseehitatud välklampi ei ole, on välgusünkro pesa ja välguking
 • Sarivõte 6 fps
 • Uus HDR režiim, viis eeldefineeritud seadistust (natural, art standard, art vivid, art bold, art embossed)
 • Ühele pildile saab koguda kuni 9 säritust
 • Kahesuunaline elekrooniline lood
 • Uued võimalused taasesitusrežiimis: RAW töötlemine ja piltide kõrvuti vaatlemine võrdlemise jaoks.
 • Full HD video 1080p 24/25/30 fps. Loomulikult manuaalne säri seadmine
  • Uudse omadusena saab 720p videot filmida ka 50 ja 60 fps kiirustega
  • Saab valida kahe kvaliteediastme vahel.  Tavaline ALL-I režiim. Ning IPB režiim kus iga kaader on nn üksikult ja sisaldab enam informatsiooni järeltöötluse jaoks.  H.264 vorming; Videoklipi maksimumpikkus on 30 min
  • Sensori ja pildiprotsessori koostöö kõrvaldab Canoni sõnul praktiliselt kõik moire ja aliasing artefaktid
  • Rec Run ja Free Run SMPTE ajavorming on proffide jaoks väga oluline omadus sest võimaldab automaatselt sünkroniseerida erinevate kaameratega filmitud klipid!
  • Välise mikrofoni pesa, kõrvaklappide väljund
  • Kahjuks ei väljasta pakkimata videosignaali HDMI kaudu (Nikon D800 väljastab)
 • CompactFlash kardipesa ja SD/SDHC/SDXC kaardipesa. CF pesa toetab UDMA Type 7 kaarte
 • kasutab sama LP-E6 liitiumakut nagu 5D Mark II; Aku kestvus on paranenud – 950 säritust ühe laadimiskorraga
 • Juurde ostetav BG-E11 akutald. Mahutab kaks LP-E6 akut või 6 AA akut
 • Märtsi lõpus
 • Hind: Kere: €3299

Canoni ametlik pressiteade

PRESSITEADE
2. märts 2012

Canon toob turule kaameramudeli EOS 5D Mark III

Canon teatas täna, et nende EOS-tootesarja lisandub uus kaameramudel EOS 5D Mark III. EOS 5D Mark III tugineb legendaarse kaamera EOS 5D Mark II jõudlusel, kuid on veelgi parema kiiruse ja resolutsiooni, täiustatud protsessori võimsuse ning laiemate loominguliste võimaluste valikuga nii fotode tegemisel kui ka täis-HD kvaliteediga video jäädvustamisel.

Kaamera äsja väljaarendatud 22,3-megapiksline täiskaadersensor pakub paremat resolutsiooni ja täpsemaid detaile. Suurema 8-kanalilise väljundiga saab see kaamera mugavalt hakkama täisresolutsiooniga kiirustega 6 kaadrit sekundis ja 18 RAW-kujutist või üle 16 000 JPEG-kujutise seerias[i], ilma selleks lisatarvikuid vajamata. Lisaks pakub sensori täiustatud struktuur suurt loomulikku ISO-vahemikku 100–25 600 (laiendatav väärtuseni 102 400), muutes ka valgusevaestes oludes selgete ja kõrge kvaliteediga piltide tegemise võimalikuks.

Kaameras EOS 5D Mark III on kasutusel sama 61-punktiline laia ulatusega automaatteravustamissüsteem nagu ka tippmudelis EOS-1D X. Olles saadaolevatest AF-süsteemidest üks parimaid, on sellel 41 ristikujulist ja viis kahekordse risti kujulist teravustamispunkti, mis pakuvad täpsust kogu kaadri ulatuses. Samuti on EOS 5D Mark III mudelis EOS-1D X kaameras esmakordselt kasutusele võetud reguleeritavad automaatteravustamise eelseadistused, mis on abiks teadaolevalt keeruliste objektide pildistamisel ning pakuvad täiendavat kindlust olukordades, kus objekti liikumine võib olla ettearvamatu.

Uue kaamera täpse säri tagab Canoni paljukiidetud iFCL mõõtesüsteem, sisaldades 63-tsoonilist kahekihilist sensorit, mis on ühendatud iga AF-süsteemi punktiga. Automaatteravustamissüsteemis kogutud teravustamisteavet analüüsitakse koos mõõtesensori mõõdetud värvi- ja heledussignaalidega.

Kaameras EOS 5D Mark III on kasutusel Canoni uusim DIGIC 5+ pildiprotsessor. 14-bitine A/D-teisendus pakub sujuvamaid tonaalsusastmeid ja värviüleminekuid, samas kui kaamerasisene suure dünaamilise ulatusega pildistamine ühendab endas kolme erinevat säri ning võimaldab rakendada ühte viiest eelseadistatud tooniteisendusest, lastes fotograafidel suure kontrastsusega stseenides kõiki pisidetaile jäädvustada. Kaamerasisese RAW-failide töötlus- ja redigeerimisvõimalusega saavad fotograafid juba võttekohal alustada piltide järeltöötlemist.

Protsessori DIGIC 5+ suurem võimsus võimaldab ka mitmeid erinevaid pildikvaliteeti suurendavaid vahendeid. Nii objektiivi külgvalgustuse korrektsioon, objektiivi kromaatilise aberratsiooni korrektsioon (külgmine ja aksiaalne) ning suure ISO müravähendus on kõik kaamerasiseselt teostatavad toimingud ilma kaamera jõudluses järeleandmisi tegemata. Lisaks võimaldab spetsiaalsete nuppudega kaamerasisene pildihindamissüsteem fotograafidel pilte järeltöötluse eel sorteerida.

Kaameral EOS 5D Mark III on olemas uus fotonupp, mis võimaldab kasutajatel kiirelt pildilaade valida ja mitme säriga pildistada, aga pakub ka otseteed HDR pildistamisrežiimi juurde. Pilte üle vaadates võimaldab fotonupu vajutamine uut kõrvutavat funktsiooni kasutada, kuvades kõrvuti kaks pilti ja võimaldades fotograafidel võtte ajal erineva säriga pilte vaadata, suurendada ja kvaliteeti võrrelda.‎

Olukordade jaoks, kus fotograafid soovivad märkamatuks jääda (näiteks pulmades), on kaameral EOS 5D Mark III olemas ka uus vaikne pildistamisrežiim, mis vähendab märkimisväärselt päästiku ja peegli häält.

EOS 5D Mark III kaamera täiskaadersensor pakub koos DIGIC 5+ protsessoriga lisaks professionaalsete videotegijate poolt armastatud teravussügavuse juhtimisele ka kõrget pildikvaliteeti, eemaldades põhimõtteliselt kogu muaree-efekti, värvimoonutused ja muud anomaaliad.

Täiendavate videofunktsioonide hulka kuuluvad ka manuaalne särijuhtimine ja laiem valik suure bitimääraga videokompressioonivõimalusi, toetades nii kaadrisisest (ALL-I) kui kaadritevahelist (IPB) meetodit. Erinevad kaadrisagedused, alates 24 kuni 60 kaadrit sekundis, ja SMPTE ajakoodi tugi pakuvad suuremat paindlikkust töötlemisel ja lihtsamat mitme kaameraga seanssi integreerimist.

Uue EOS 5D Mark III kaamera kerge magneesiumkere pakub kõrget ilmastikukindlust. Lisaks on tugevdatud ka päästiku konstruktsiooni kuni 150 000 kasutuseni. Kaameral on 8,11 cm (3,2”) Clear View II vedelkristallekraan, kõrvaklapipesa ja režiimiketta lukustus ning lisaks võimaldavad UDMA 7 ühilduvusega CF-kaardi ja SD-kaardi[ii] pesad mõlemale kaardile samaaegset jäädvustamist, automaatset ümberlülitust ühe kaardi täitumisel ning võimalust pilte kaamerasiseselt ühelt kaardilt teisele kopeerida.

Koos kaameraga EOS 5D Mark III on kaasas ka kõige värskem versioon tarkvarast Digital Photo Professional (DPP), mis võimaldab RAW-failide kiiret ja kvaliteetset töötlemist. DPP v3.11 sisaldab nüüd ka uut rakendust Digital Lens Optimizer, mis on revolutsiooniline uus vahend pildi resolutsiooni märkimisväärseks parandamiseks.

Digital Lens Optimizer (DLO) imiteerib täpselt objektiivi tööd, jäljendades mitmete keeruliste matemaatiliste toimingute abil igat etappi valguse optilisel teekonnal. Selle info abil suudab DLO parandada mitmeid tavapäraseid optilisi aberratsioone ja resolutsiooni vähenemist, mis on põhjustatud kaamera madalpääsufiltri poolt, rakendades iga võtte puhul vastupidise funktsiooni, et muuta pilti rohkem palja inimsilmaga nähtavale sarnaseks.

Canon EOS 5D Mark III – põhiomadused:

 • 22,3-megapiksline täiskaadersensor
 • 61-punktiline automaatteravustamine
 • Sarivõtterežiim kiirusel kuni 6 kaadrit sekundis
 • Loomulik ISO-tundlikkus 100–25 600
 • Käsijuhtimisega täis-HD-video
 • 14-bitine DIGIC 5+ protsessor
 • Täiustatud ilmastikukindlus
 • 8,11 cm (3,2-tolline) 1 040 000 punktiga ekraan
 • Eelseadistustega HDR-režiim

[i] Kasutades UDMA 7 sertifikaadiga kaarte.

[ii] Ühilduv SD-, SDHC-, SDXC-kaartidega ja Eye-Fi ühendusfunktsioonidega.

Canonilt uus Speedlite 600EX-RT välklamp ja teised lisatarvikud
autor: Lauri Veerde

Koos EOS 5D Mark III peegelkamaeraga esitleb Canon täna ka uusi lisatarvikuid. Speedlite 600EX-RT on Canoni esimene välklamp, millesse on integreeritud lisaks tavalisele infrapunaühendusele ka raadiosaatja.  Speedlite Transmitter ST-E3-RT on oma põhiolemuselt sama mis Speedlite 600EX-RT välklamp kuid ilma välgufunktsioonita, täites nii ainult raadiosaatja ülesannet teiste väliste välklampide juhtimiseks.

WFT-E7 failisaatja ühendub kaamera USB-pessa ning teeb võimalikuks failide juhtmevaba saatmise arvutisse üle WiFi 802.11a/b/g/n toega võrgu. Saatjal on ka LAN-port, kuid kuna pudelikaelaks on USB, siis siit erilist kiirust loota ei ole. GPS vastuvõtja GP-E2 ühendub 5D Mark III, EOS-1D X või EOS-7D kaamera USB-pessa ning salvestab EXIF infosse pildi koordinaadid ja pildistamise suuna. Lõpuks pakub Canon 5D Mark III kaamerale ka BG-E11 akutalda, mis mahutab kaks LP-E6 akut või 6 AA akut. Vaata pilte allpool:

Canon Speedlite 600EX-RT välklamp

Canon GP-E2 GPS vastuvõtja

Canon Speedlite Transmitter ST-E3-RT raadiosaatja

Canon WFT-E7  juhtmevaba WiFi failidesaatja

Canon BG-E11 akutald Canon EOS 5D Mark III kaamerale

Canoni ametlik pressiteade

PRESSITEADE
2. märts 2012

Canon tutvustab uut professionaalsete tarvikute tootevalikut

Canon laiendab oma tunnustatud tarvikute tootevalikut, tulles välja mitme uue mudeliga, mis on mõeldud profi- ja kesktasemel EOS-sarja digipeegelkaameratele.

Speedlite 600EX-RT on Canoni esimene integreeritud juhtmevaba raadioühendust sisaldav välklamp, mis vahetab välja mudeli Speedlite 580EX II. Koos uue seadmega Speedlite Transmitter ST-E3-RT pakub see fotograafidele uusi võimalusi eri valgustustehnikate avastamiseks. Lisaks toob Canon turule ka akutalla BG-E11, juhtmeta failiedastusseadme Wireless File Transmitter WFT-E7 ja GPS-vastuvõtja GPS Receiver GP-E2.

Speedlite 600EX-RT

Speedlite 600EX-RT on TTL-välklamp, millel on standardne juhtmevaba infrapunaga välgujuhtimine ning raadiosagedusel toimiv integreeritud aktiveerimine. Kasutades ühte juhtvälku 600EX-RT või uut Speedlite’i juhtmevaba raadiosaatjat ST-E3-RT, saab kauglülituse abil juhtida maksimaalselt 30 meetri kaugusel asuvat kuni 15 välklampi 600EX-RT. Lisaks saab mõlema mudeli abil kaugelt aktiveerida ka välklambiga Speedlite 600EX-RT ühendatud EOS-kaameraid.

Paljudes eri kaugustes asuvaid objekte on võimalik tänu suuremale juhtarvule 60[i] ja lainurkkatvusele 20–200 m ühtlaselt säritatuna valgustada. Lainurkvõtete puhul võib hajuti adapter fookuskaugust vähendada isegi 14 mm-ni ning kallutatav ja ülespööratav välgupea loob meeldivamaid varjudeta efekte. Valgushelgi lisamise paneel tekitab ülespööratava välgupea kasutamisel pildistamisobjekti silmadesse loomuliku valgushelgi, sobides ideaalselt portreede pildistamiseks. Lisaks kasutavad reguleeritavad välgu hajumisnurga sätted objekti valgustamiseks juhtarvu prioriteeti, jättes kaadriservad veidi tumedamaks.

Nagu selle eelkäija, edastab ka Speedlite 600EX-RT kaamerale välgutalla kaudu teavet valge tasakaalu kohta. Kuid välgu ja ümbritseva valguse paremaks tasakaalustamiseks saab nüüd lisada uue värvifiltri adapteri ja kaks kaasasolevat värvikilet, mille abil saab volframlambi või elavhõbedalambi valguses pildistades välgu temperatuuri tasakaalustada ja loomulikumat efekti luua. Kehvades valgusoludes pildistades saavad fotograafid kasutada ka automaatteravustamise abivalgust, mis tagab 28 mm või pikema objektiivi puhul täpse automaatteravustamise ning välgusähvatuse ajal objekti fokusseerimise.

WFT-E7

WFT-E7 on uus juhtmevaba failiedastusseade, mis ühildub laia valiku EOS-mudelitega. Neile, kel on vaja piltide kiiret ja lihtsat edastamist, pakub uus seade WFT-E7 tänu kiirele Wi-Fi-ühendusele ja Gigabit Etherneti juhtmestatud ühenduse toele täiustatud mitmekülgsust. Kuni 150 Mb/s failiedastuskiiruse pakkumiseks 802.11a/b/g/n toega ning väliste GPS-seadmetega ühenduse loomiseks Bluetooth-funktsiooniga WFT-E7 pakub ülikiiret pildiedastust otse FTP serverisse või isegi DLNA[ii]-ühendusega HD-telerisse.

Seadme WFT-E7 WFT serverifunktsioon võimaldab kaamerasätteid ning pildiotsijas kadreeritud vaadet ka veebis vaadata ja juhtida, kasutades selleks mistahes internetiühendust võimaldavat seadet – nutitelefoni, tahvelarvutit, sülearvutit. Lisaks saab kaamerasätteid kaugjuhtida ka rakenduse EOS Utility abil.

Seade WFT-E7 on kerge ning selle saab hõlpsalt kaamera alla, uuele toele AB-E1 või isegi rihma külge kinnitada. Veelgi suurema mitmekülgsuse pakkumiseks toetab see ka veel kuni kümne teise kaameraga ühendatud pildistamist, samas kui juhtmevaba sünkroniseerimisfunktsioon tagab kõigi orivälkude ja juhtkaamera sünkroonsuse ning seeläbi kõigi seadmete järjekindluse. Ühendatud pildistamise ajal saab kasutada ka WFT serverifunktsiooni, et võimaldada lihtsat kaugjuurdepääsu juht- ja orikaameratele ning seeläbi mitme kaameraga pildistamisel valgusefektide üle veelgi paremat kontrolli saavutada.

GP-E2

Täna tuleb välja ka uus kompaktne, kerge ja võimas taldühendusega GPS-vastuvõtja GP-E2, mis võimaldab fotograafidel oma piltidele hõlpsalt asukohasilte lisada.  Kaameramudelitega EOS-1D X, EOS 7D[iii] ja uue mudeliga EOS 5D Mark III ühilduv GP-E2 lisab iga pildi EXIF-faili võttekoha pikkus- ja laiuskraadid ning kõrguse andmed, aga ka pildistamissuuna.

GPS-päeviku funktsioon GPS Logger võimaldab fotograafidel ka oma marsruuti jäädvustada, laadides nii kaamera külge kinnitatuna kui ka oma ümbrises hoituna regulaarsete ajavahemike tagant GPS-andmeid alla. Tagasi stuudiosse jõudes saavad fotograafid oma pilte logifailidesse salvestatud GPS-andmetega sildistada ning oma marsruuti rakendusega Google Maps või kaasasoleva tarkvaraga Map Utility vaadata.

Pildistamisaja täpsuse tagamiseks saavad fotograafid ka oma kaamerate kellaaja globaalse aatomkellaga sünkroniseerida, kasutades selleks satelliidi kaudu allalaaditavaid UTC-andmeid. See on eriti kasulik professionaalsete fotograafide jaoks, kes pildistavad näiteks mitme EOS 5D Mark III kaamerakerega ning soovivad kõiki pilte koos töödelda ja võtteaja järgi sorteerida.

BG-E11

Fotograafidel, kes soovivad uue Canoni EOS 5D Mark III kaameraga kauem pildistada, võimaldab uus ergonoomiline akutald BG-E11 kahe LP-E6 lisaaku abil kaks korda pikemat akukestvust ning paindlikkust suurendava varuvariandina ka AA-patareide kasutamise võimalust. Sageli vertikaalasendis pildistajate, nagu spordi- või portreefotograafide jaoks on olemas topelt AF-stardi, teravustamispunkti ja automaatsäri lukustamise juhtnupud ning lisaks ka teine mitmefunktsiooniline juhtnupp ja juhtketas, mis muudavad vertikaalselt pildistamise palju mugavamaks ja intuitiivsemaks.

Kaamera EOS 5D Mark III disainiga harmoneeruv seade BG-E11 on toodetud vastupidavast magneesiumisulamist ning vastab samadele ilmastikukindluse standarditele, olles ideaalne karmimates pildistamiskeskkondades kasutamiseks.

Speedlite 600EX-RT – põhiomadused:

 • Juhtarv 60 (meetrites, ISO 100, 200 mm juures)
 • Kaugkäivitus 30 meetri raadiuses
 • Kasutatav kuni 15 seadmega
 • Juhtmevaba infrapunafunktsioon
 • Kaugkaamera päästikufunktsioon
 • Kallutatav ja pööratav välgupea koos suumijuhtimisega
 • Valge tasakaalu korrigeerivad filtrid
 • Kiire ja vaikne taaslaadimine

Speedlite Transmitter ST-E3-RT – põhiomadused:

 • Raadiosagedusel töötav välgu kaugpäästik
 • Kuni 30 meetri kaugusel asuvate Speedlite-välklampide aktiveerimine
 • Kuni 15 välklambi juhtimine
 • Kaugkaamera päästikufunktsioon
 • Tolmu- ja niiskusekindel

Wireless File Transmitter WFT-E7 – põhiomadused:

 • IEEE 802.11n tugi
 • Sisseehitatud Bluetooth
 • Mitmekülgne disain
 • Lihtne WPS (Wi-Fi Protected Setup)
 • FTP serverisse edastamine
 • Kaugjuhtimisfunktsioonid
 • DLNA-meediaserveriga ühilduv
 • Ühendatud pildistamine

GPS Receiver GP-E2 – põhiomadused:

 • Taldühendusega GPS-seade ühilduvatele EOS-kaameratele
 • Lisab iga faili metaandmetesse asukoha- ja kõrguseinfo
 • Digitaalne kompass salvestab suunainfo
 • Andmelogi režiim
 • Mugavalt kaasaskantav vorm; töötab 1xAA patareiga
 • UTC aja abil kaameraaja täppisseadistus

BG-E11 – põhiomadused:

 • Parem käsitsemine kaamerale EOS 5D Mark III
 • Topelt juhtnupud vertikaalasendis pildistamiseks
 • Suurem käepide suurematele kätele
 • Kasutab kahte LP-E6 akut või alternatiivselt nelja AA/LR6 patareid

[i] Meetrites, ISO 100, 200 mm sätte juures.

[ii] Digital Living Network Alliance.

[iii] Püsivara uuenduse kaudu – ainult kaabliühendusega.

Kaamera mis lendab või lennuk mis pildistab? Põnnikaamera Tartu Lõunakeskuses
autor: Lauri Veerde

Kui oled viimastel pärvadel sattunud mööda minema Tartu lõunakeskuse Photopointi juurest, oled ehk märganud midagi õige eriskummalist. Digitehnikat täis tuubitud klaasseina ääres kõrgub jäätiseputka moodi majake ning selle ees teeb mootorimürinat pisike siniste triipudega lennuk. See on põnnikaamera – ainulaadne atraktsioon Eestis.

Uhiuus ning kõiksuguseid nuppe täis lennuk viib põnni reisima. Lõbus mehike seirab seda tegevust punasetriibulise maja aknast ning teeb lennureisist mälestuseks pildi. Fotole saab valida värvilise kutsude-kiisudega, metsloomadega, kaladega või lõunamaa tegelastega raami ning  foto prinditakse välja kohe, sealtsamast põnnikaamera vasakult küljelt. Lennureis ja paberfoto maksavad 2€ ning sõit kestab kaks minutit.

Tartu Lõunakeskuse Photopoint koos põnnikaameraga asuvad Lõunakeskuse keskmes, otse infopunkti vahetus jäheduses, jäähalli vastas. Võta põnnid kaasa ja tule vaata üle.

Raamide valik

Märtsis saad Foursquare’i abiga paberfotod digitaliseeritud
autor: Anni Proosa

Märtsis võid oma vanad fotod kingakarbist või kapinurgast välja tuua ning neilt tolmu ära puhuda. Photopointi ja Foursquare abiga saad oma paberfotod 21. sajandisse viia. Seekord pakume kõigile check-in tegijatele võimaluse skaneerida 50 või enam paberfotot 50% soodsamalt. Eripakkumise saamiseks näita fotosid skaneerimiseks viies klienditeenindajale oma telefoniekraanil lahti lukustatud pakkumist. Miks vanu paberfotosid üldse digitaliseerima peaksid, saad lugeda siit.

Foursquare on oma põhiolemuselt sotsiaalvõrgustik – Facebookist või Orkutist eristab teda aga asukohapõhisus. Mida see tähendab? Forsquare rakendus tuvastab sinu asukoha ja näitab sulle sinu lähedal asuvaid söögikohti, poode, kohvikuid ja muid kohti, kuhu sa end siis sisse märkida (check-in) saad. Nii on võimalik oma sõpradele teada anda mida sa parasjagu teed ja vaadata kus nemad käivad. Teise külje pealt on Foursquare justkui mäng, mis hägustab piire virtuaalse ja tegeliku elu vahel. Erinevates kohtades check in`e tehes saad lahti lukustada mitmesuguseid eripakkumisi (nagu see Photopointi oma). Veel saad võistelda oma sõpradega kes mingis kohas kõige rohkem käinud on. Nimelt on igal kohal Foursquare`i maailmas oma “linnapea”, kelleks saab kõige enam check-in`e teinud kasutaja. Vaata lähemalt: foursquare.com.