Karbist välja: Canon PowerShot G12
autor: Lauri Veerde

Eelmise nädala algul jõudis Photopointi poodidesse Canoni kõige erudeeritum digitaalne kompaktkaamera PowerShot G12. Kõiksuguseid rattaid ja juhtnuppe täis külvatud kere on selgelt suunatud neile kasutajaile, kes oskavad lugu pidada manuaalsest säritamisest.

Mõõtmete poolest hübriidkaameratele sarnanev G12 uhkeldab kompaktkaamerate maailmas haruldaseks muutunud optilise pildiotsijaga, (digikompakti kohta) valgustundliku 10 MP sensoriga, 1.8″ välja keeratava ja pööratava LCD-ekraaniga, RAW formaadi valikuga, Hybrid IS värinastabilisaatoriga, 720P video salvestamisega ja välgukingaga kaamera peal.

Sinna viimasesse saab lükata ükskõik millise EOS-seeriale valmistatud vällampidest. Photopointis müüdaval ning täna karbist välja võetaval G12 kaameral on kingitusena kaasas Canoni välklamp Speedlite 270EX (väärtus: 2299.-). Vaatame siis seda maskuliinsusest pakatavat komplekti lähemalt:

Canon Powershot G12 + Speedlite 270EX välk Photopointis: 9999.- (639,05€)

Ajakiri DIGI nimetas 2010 parimaks peegelkaameraks Pentax K-x`i
autor: Lauri Veerde

Eesti tehnikaajakiri DIGI nimetas oma äsja ilmunud detsembrikuu numbris 2010 aasta digitaalsete peegelkaamerate esikolmiku. Kõige kõrgemal troonis Pentaxi aasta algul esitletud algtaseme peegelkaamera K-x, teisele kohale maabus Canoni entusiastidele suunatud tööloom EOS 7D ning kolmandale Nikoni uus algtaseme peegelkaamera D3100.

Pentaxi niivõrd hea tulemus ei tulnud usinale DIGI lugejale siiski üllatusena. Oli see aparaat ju pea kogu aasta DIGI ostujuhi peegelkaamerate sektsiooni kõige kõrgemal positsioonil uhkeldanud – ei ole suutnud seda sealt alla tuua ükski siiani DIGI poolt üle vaadatud peegelkaamera.

Oma valikut põhjendab ajakirja meeskond Pentax K-x üldise esitlusvõimega – tegemist olevat aparaadiga, mille paremus ei tule esile niivõrd üksikute tehniliste andmete või konkreetsete omaduste toel kuivõrd kogu terviku kogemisel. Digi ütleb: “See, mis ühe kaamera teistest paremaks teeb, ei ole mitte tehnilised näitajad, vaid ka see miski, mis tekib kaamerat käes hoides ja sellega pildistades.” Ilmselt endalegi teadmata väljendatakse siin mõtet, mis oli Pentaxi reklaamlauseks paljude aastate eest: “Just hold Pentax”. See lause tundub paika pidavat ka aastakümneid hiljem.

Pentax K-x Photopointis.

Tamroni uus 18-270 mm objektiiv on senisest kompaktsem ning uhiuue autofookusmootoriga
autor: Lauri Veerde

Tamronil on juba valikus maailma kõige suurema fookuskauguste vahemikuga 18-270 mm suumobjektiiv. Täna saab see endale veelgi vingema kaaslase – nagu ka nimekujust 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD võib aru saada, on selle fookuskauguste vahemik identne senisega. Siiski on see objektiiv kaks aastat tagasi esitletust erinev kahes võtmes: see on kompaktsem ja kergem ning teravustab kiiremini, täpsemini ja vaiksemalt.

Senisest 18-270 mm objektiivist kompaktsem ja kergem

Täna esitletavas 18-270 objektiivis kasutusel olev Tamroni VC värinastabilisaator on läbi teinud olulise uuenduskuuri. Juba seni reklaamis Tamron oma värinastabilisaatori olevat konkurentide omast kompaktsema ehitusega. Uue objektiivi sees olev mehhanism võtab aga senisega võrreldes veelgi vähe ruumi – see ongi peamine võti mis on lubanud uue 18-270 objektiivi konstrueerida senisest kompaktsema.

Kiirem, täpsem ja vaiksem autofookus

Uue 18-270 mm objektiivi sees on kasutusel edasiarendatud autofookusmootor Piezo Drive (PZD). See  erineb näiteks 70-300mm F/4-5.6 objektiivi sees kasutatud autofookusest teravustamiseks vajalike läätsede liigutamiseks vajaliku energia tekitamise viisi poolest. Tulemusena on PZD autofookusmootor Tamroni sõnul võimeline teravustama ekvivalentsetest autofookussüsteemidest kiiremini, täpsemalt ja vaiksemalt.

Tõeliselt universaalne suumobjektiiv

Uue objektiivi suumikordajaks on lausa 15x. Fookuskaguste vahemik algab 18 mm-st, mis tähendab suurepäraselt laia vaatenurka avarate maastikufotode või efektsete lähikaadrite pildistamiseks. 270 mm on juba tõsise teleobjektiivi tase, mis lubab pildistada kaugemal asuvaid esemeid nii, nagu need oleksid päris sinu nina all. Lisaks sellisele universaalsele fookuskauguste vahemikule sobib see objektiiv oma 0,49m lähima teravustamiskauguse ja 1:3.8 x suurensusele ka hästi lähikaadrite pildistamiseks.

Tehnilised andmed

Tamron 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD tehnilised andmed
Fookuskaugus 18-270 mm; 28-419 mm (35 mm ekvivalendina)
Maks. ava F3.5 – 6.3
Min. ava F 22-40
Diagon. vaatenurk 75° 33‘ – 5° 55’
Konstruktsioon 16 elementi 13nes grupis
Diafragma labade arv 7
Min teravustamiskaugus 0,49 m
Suurendus 1:3.8 (fookuskaugusel 270 mm, teravustamiskaugusel 0,49 m)
Filtrikeere 62 mm
Mõõtmed Pikkus: 88 mm; Diameeter: 74,4 mm
Kaal 450 g
Lisavarustus Lillekujuline päikesevarjuk
Saadavus Canon, Nikon, Sony

Tamron lubab uue 18-270 objektiivui turule paisata detsembrikuu lõpus Nikoni ja Canoni APS-C sensoriga digipeeglite jaoks. Sony bajonetiga versiooni täpset müügikuupäeva Tamron veel nimetanud ei ole. Objektiivi hinnaks Photopointis saab olema 9999.- (639,05 EUR).

Kuidas saada digikaamerat ostes kogu Photopointi fotokursus tasuta?
autor: Lauri Veerde

Kõik, kes ostavad Photopointist peegel- või hübriidkaamera, saavad tasuta kaasa Photopointi fotokursuse esimese osa “Kaamera ja selle juhtimine. Fotograafia baasteadmised“.  Põrgus aga maapealsed seadused ei kehti – ostupõrgus samuti mitte.

Nii ei saagi Tartu kaubanduskeskuse “Eeden” Photopointist peegelkaamera ostnud tasuta kaasa Fotokursuse esimest osa. Nad saavad kaasa lausa kõik osad (2999.- väärtuses). Fotokursuse täislaksu saavad kätte ka need, kes ostavad hübriidkaamera või kompaktkaamera või ükstaspuha millise digitaalse fotoaparaadi. Ning seda ainult Eedenist, ainult ostupõrgu ajal 9-11 detsembril. Vaata Eedeni kodukalt ning uuri fotokursust fotokursus.ee veebilehelt.

Karbist välja: Lensbaby Tilt Transformer Micro 4/3 kaameratele
autor: Lauri Veerde

Maailm nägi Tilt Transformer adapterit esmakordselt Photokina fotomessil, kus see Lensbaby kõige kuumimaks tõmbenumbriks oli. Tilt Transformer on oma olemuselt justkui vaherõngas – optikat selle sees ei ole. Lensbabyle omaselt saab aga seda vaherõngast igas suunas väänata selleks, et kaadris olevat valikuliselt uduseks muuta. Tilt Transformer kinnitub Panasonicu ning Olympuse hübriidkaamerate ehk Micro 4/3 kaamerate ette, esiküljel on sel aga Nikoni ZF bajonett. Nii saab Tilt Transformer abil muuta suvalise Nikoni objektiivi Tilt-Shift efektiga objektiiviks – ja seda Micro 4/3 kaamerate ees. Päris vinge värk. Vaatame lähemalt:

Karbis on: Lensbaby Tilt Transformer adapter, sametine vutlar ning kasutusjuhend.

Nagu kogu Lensbaby toodang, on ka Tilt Transformer ülimalt hea koostekvaliteediga – kõik peale taga- ja esikorgi on valmistatud metallist.

Hõbedast rõngast keerates saab kuuli positsiooni fikseerida.

Tegemist on lihtsa ehitusega tarvikuga – ai mingit optikat ega elektroonikat. Mitte ühtegi kontakti see adapter kaameralt objektiivile edasi ei kanna nii et kaamera jaoks ei ole vahet kas pildistate Tilt Transformeri külge kinnitatud objektiiviga või palja sensoriga.

Eelistatumad kaaslased Tilt Transformer adapterile on vanemad Nikkori objektiivid, millel on avarõngas. Kaamera pealt objektiivi ava muuta ei ole võimalik – siis saab seda teha avarõnga abil. Tegelikult saab aga kasutada kõiki Nikoni objektiive. Kui avarõngast ei ole, siis saab ava muuta bajoneti päästikut alla vajutades ning objektiivi pisut tagasi keerates. Ava kinni-lahti liikumise saladus peitub selles ülal pildil hästi näha olevas vedrutaolises traadis Tilt Transformer sees, mille taha objektiivi taga olev avahoob kinni jääb.

Tilt Transformer adapterit koos objektiiviga üles või alla liigutades kulgeb terav ala üle kogu kaadri horisontaalselt. Paremale või vasakule käänates kulgeb terav aja üle kogu kaadri vertikaalselt.

Objektiiv Tilt Transformer abiga üles suunatud. Horisintaalne terav ala kaadris. Alguses võib foto üpris tavaline tunduda, kuid nagu näha on lisaks foto esiplaanile udune ka selle ülemine serv.

Objektiiv Tilt Transformer abiga paremale poole suunatud. Vertikaalne terav ala kaadris jookseb turismiinfokeskuse peaukse kohalt üles ja alla välja..

Objektiiv Tilt Transformer abiga üles suunatud. Horisintaalne terav ala kaadris.

Objektiiv Tilt Transformer abiga paremale poole suunatud. Vertikaalne terav ala kaadris.

Lensbaby Tilt Transformer adapter Micro 3/4 Photopointis: 3599.- (230,02 €)