Pentaxilt tulemas: kuus objektiivi ja telekonverter
autor: Lauri Veerde

Näib, et Ricoh teeb kõik selleks, et Pentax viimaste aastate madalseisust välja tuua. Koos K-01 hübriidkaamera ja 40 mm objektiiviga avalikustas Pentax eile järgmise kahe aasta plaanid K-bajonetiga objektiivide osas. Firma veebilehelt saab alla laadida PDF-faili, mis näitab, et juba käesoleva aasta jooksul peaks ilmavalgust nägema kolm objektiivi: 50 mm (valgusjõuline?) fiksobjektiiv, suure fookuskauguste vahemikuga (18-250mm?) suumobjektiiv ning kuhugi 500 ja 600 mm vahepeale jääv fikseeritud fookuskaugusega teleobjektiiv.

2013. aastal (või hiljem) plaanitakse turule tuua ilmastikukindla korpuse ja kvaliteetse optikaga DA* seeria suumobjektiiv, üks Limited-seeria lainurksuum ning üks ülilainurksuum. Lisaks veel kauaoodatud 1.4x telekonverter.

Lae alla Pentaxi ametlik PDF-dokument

Nikoni uued kompaktkaamerate lipulaevad: F1.8 objektiiviga P310 ja 42x objektiiviga P510
autor: Lauri Veerde

Kes tahab pildistada pisikese kaameraga ja hämaras, sellele sobib valgusjõulise objektiiviga Nikon P310. Kes igatseb aga toekamat aparaati, millega saab kaugele suumida, see peaks vaatama Nikon P510 poole. Mõlemad aparaadid kuuluvad Nikoni kompaktkaamerate absoluutsesse tippu ning avalikustati Nikoni poolt ametlikult eile.

Nikon Coolpix P310 on uuendatud versioon aasta eest esitletud P300 kompaktkaamerast ning otsene rivaal Canon S100, Fujifilm x10 ja Olympus XZ-1 kaameraile. P310 kõige tähelepanuväärsemaks omaduseks on valgusjõulise avaga F1.8-4.9 objektiiv fookuskauguste vahemikuga 24-100 mm. Esiküljele lisatud Fn nupp muudab kaamera juhtimise mugavamaks, hea lahutusvõimega LCD-ekraan ja  sensorinihutusega värinastabilisaator lubavad head pildistamiskogemust. Kui Nikon oleks kaamerale lisanud RAW-failide salvestamise võimaluse, võiks see meeltmööda olla isegi kangematele fotograafidele.

Nikon Coolpix P510 on uuendatud mudel aasta eest esitletud 36x suumiga P500 kaamerast. Progress on teretulnud nähtus, kuid  uue aparaadi 42x suumikordaja paneb siiski kukalt kratsima. Kusagil peaks ju ometi olema piir, millest alates kompaktkaamera väikse sensori ette asetatud objektiivi aina väiksemad fookuskaugused korralikku tulemust ei anna. Kas P510 kaamera selle piiri ületanud on, selgub ilmselt kaamerat proovides.

Et asja veel intrigeerivamaks teha on Nikon senise 12 MP sensori vahetanud lausa 16 MP kiibi vastu. Kaamerale on lisatud GPS,  Pilti aitab teravana hoida objektiivi sisse konstrueeritud optiline värinastabilisaator, vanemalt mudelilt on laenatud Full HD videorežiim ja kõiksugused digitaalsed pildistamisrežiimid.

Nikon P310 olulisemad tehnilised andmed:

 • 16.1 MP, 1/2.3″ taustvalgustusega CMOS sensor
 • Expeed C2 pildiprotsessor
 • F1.8-4.9, 4.2X optilise suumiga objektiiv, 24 – 100 mm fookuskaugus (35mm ekv)
 • 3″ LCD-ekraan, 921 000 pikslit
 • Palju režiime, mis toimivad mitme kiirelt pildistatud pildi kokkupanemise teel (HDR, Night Landscape, Advanced Night Portrait jne)
 • Mini HDMI väljund
 • Full HD video @ 1080/30p stereoheli ja optilise suumi toimimisega
 • 0MB sisemälu + SD/SDHC/SDXC
 • Liitiumaku: 230 säritust ühe laadimiskorraga
 • Turul alates veebruarist
 • Nikoni soovituslik jaehind Eestis: 340 EUR

Nikon P510 olulisemad tehnilised andmed:

 • 16.1 MP, 1/2.3″ taustvalgustusega CMOS sensor
 • Expeed C2 pildiprotsessor
 • F3.0-5.9, 42X optilise suumiga objektiiv, 24 – 1000 mm fookuskaugus (35mm ekv)
  • Kaks suuminihikut (päästiku ümber ning objektiivikorpuse peal)
 • Keeratav ja pööratav LCD-ekraan (3″ diagonaali ja 921 000 piksliga)
 • Elektrooniline pildiotsija
 • Palju režiime, mis toimivad mitme kiirelt pildistatud pildi kokkupanemise teel (HDR, Night Landscape, Advanced Night Portrait jne)
 • GPS, HDMI väljund
 • Full HD video @ 1080/30p stereoheli ja optilise suumi toimimisega
 • 90MB sisemälu + SD/SDHC/SDXC
 • Liitiumaku: 240 säritust ühe laadimiskorraga
 • Punane ja must korpus
 • Turul alates veebruarist
 • Nikoni soovituslik jaehind Eestis: 460 EUR

Tamroni fotokonkursi “Talve valgus” võitjad
autor: Anni Proosa

Detsembri alguses kuulutas Tamron Eesti esmakordselt välja fotokonkursi “Talve valgus”. Nüüd, mil väljas jälle valgemaks läheb ja päevad pikemad muutuvad, on konkurss läbi saanud ja võitjad selgunud.  Kokku esitati konkursile 1036 talviselt kaunist fotot, mida saab vaadata Tamron Eesti Facebooki lehelt.

Žürii koosseisus Tõnu Ling, Andrei Sizõh ja Lauri Veerde on valinud konkursi parimaks foto: „Jäine teekond sooja sauna“. Võidutöö autor on Ainar Unus ning talle kuulub peaauhind Tamron 70-300 VC telesuumobjektiiv

Kümme Facebookis enim „like/meeldib“ kogunud fotot olid:

 1. 740 häält „Särav kesklinn talvises pimeduses“ (Hendrik Kirsipuu)
 2. 589 häält „Koduhoovis“ (Mariliis Tisler)
 3. 558 häält „Mustad jõulud Muhumaal“ (Oliver Vatsfeldt)
 4. ‎318 häält „Talvised päikesekiired lume peal sillerdamas“ (Sigrid Veskioja)
 5. 318 häält „Lumine muusika“ (Siim Lilleoja)
 6. 269 häält „Seidla veski“ (Silja Juursalu)
 7. 262 häält „Talve peegeldus“ (Celin Lannusalu)
 8. 245 häält „Jäine teekond sooja sauna“ (Ainar Unus)
 9. 235 häält „Väike päike igas helbes“ (Madis Lempu)
 10. 226 häält „Valged jõulud“ (Laurene Männik)

Palju õnne, kõigi võitjatega võetakse ühendust!

Kui selle konkursi maha magasid, siis liitu Tamron Eesti Facebookiga, et olla alati kursis kõige uuemate ja kuumemate Tamroni uudiste, konkursside ja üritustega.

Pentax esitleb K-01 hübriidkaamerat. Uudne disain, suur sensor ja vanad head peegelkaameraobjektiivid
autor: Lauri Veerde

Pentaxi suure sensoriga hübriidkaamerat oodati juba eelmisel aastal. Siis tuli aga Q, ning arvati, et Pentax sellega piirdubki. Kaugel sellest. Täna esitleb Jaapani kaamerameister hübriidkaamerat, mis on eriline nii oma välimuse kui ka kontseptsiooni poolest. Pentax K-01 on ametlikult väljas.

Pentax K-01 on hübriidkaamera – täpselt nagu Panasonicu G-seeria või Sony NEX-seeria aparaadid. See tähendab, et tal ei ole peegelkaamerale omast optilist pildiotsijat koos peegli ja prisma ja muu sinna juurde kuuluvaga ja kadreerimine toimub LCD-ekraani abil. Erinevalt nimetatud süsteemidest ei ole aga Pentax K-01 jaoks disaininud täiesti eraldi objektiiviseeriat. K-01 ette sobivad täpselt samad objektiivid, nagu Pentaxi tavaliste peegelkaamerate ette. See tähendab, et uue kaamera ees kasutatavate objektiivide hulk on väga lai. Teisalt tähendab see muidugi ka seda, et K-01 kaamerat ei ole võimalik disainida nii õhukeseks nagu konkurentide pakutavad alternatiivid.

Pentax K-01 kaamera on disaininud kuulus disainer Marc Newson. Ümberringi lokkava retrostiili evivate kaamerate buumi taustal peegeldab see taas kord Pentaxi püüdu teistest erineda. Pentax K-01 tehnilised andmed on väga sarnased fotoentusiastidele suunatud ja kõikjal ülevaadetes kiidusõnu pälvinud K-5 peegelkaamerale. Sarnane sensor, sama hea LCD-ekraan, RAW faili pildistamise võimalus, manuaalsed ja poolmanuaalsed pildistamisrežiimid. Samas ei tundu see kaamera oma väheste juhtnuppude ja tagumise valikurattaga just kõige mugavam manuaalse särijuhtimise jaoks.

Hea on näha, et edasi on arenenud videorežiim – nimelt pakub K-01 Full HD videosalvestust 30, 25 ja 24 kaadrit sekundis MP4 koodekiga. Sealjuures on olemas välise mikrofoni pesa ja manuaalne heli salvestamise tundlikkuse reguleerimise võimalus. Loodetavasti ka täismanuaalne säri filmirežiimis.

Üliõhuke PENTAX-DA 40mm f/2.8 XS fiksobjektiiv

Kaameraga koos esitleb Pentax uhiuut, spetsiaalselt K-01 jaoks disainitud smc PENTAX-DA 40mm f/2.8 XS fiksobjektiivi. See on kõige õhukesem vahetatav objektiiv maailmas – kõigest 9,2 mm paks. Ümara diafragmaavaga objektiivi optiline konstruktsioon on laenatud suurepäraselt PENTAX-DA 40mm f/2.8 Limited objektiivil, mis tähendab, et uuelt optikalt võib oodata esmaklassilist kvaliteeti.

Pentax K-01 väljendab taas Pentaxi alalist püüdu teistest erineda ja peab tunnistama, et see on tal õnnestunud. Ametlik eestikeelne pressiteade tuleb pärast tootefotode kaskaadi.

Pentax K-01 ja smc 40mm XS objektiiv on turule oodata alates 15. märtsist 2012

Soovituslikud jaehinnad:

 • 699,00 € K-01 kere
 • 769,00 € K-01 kere + the 40mmXS objektiiv
 • 769,00 € K-01 kere + 18-55 mm suumobjektiiv
 • 899,00 € K-01 kere + 18-55 mm ja 50-200 mm suumobjektiivid

PENTAX K-01

Unikaalne ja stiilne tipptasemel hübriidkaamera

Disain: Marc Newson

2. veebruar 2012. PENTAX RICOH IMAGING COMPANY, LTD. teatab uhkusega uuest PENTAX K-01 digitaalsest hübriidkaamerast. Selle kaamera unikaalse disaini on loonud Marc Newson, kes on üks maailma enim tunnustatud disainereid. Ajakiri Time paigutas ta 100  maailma enim mõjutanud inimese hulka. Tema teosed on väljas muuseumides üle kogu maailma, sealhulgas MoMA New Yorgis, Londoni Disainimuuseumis ja V&A, Centre Georges Pompidou ja Vitra Design muuseumis.

“Tahtsin esitada nägemuse kvaliteedist ja kogemustest fotograafia vallas. Mõned minu eelistatuimad fotograafilised seadmed on olnud Pentaxi tooted. Seega tahtsin tulla tagasi kaubamärgi kvaliteedi juurte juurde ning üritada luua midagi, mis oleks tõeliselt unikaalne ja ka ikooniline.” Marc Newson.

PENTAX RICOH IMAGING COMPANY soov on pikka aega olnud pakkuda unikaalseid, kvaliteetseid tooteid. Oma koostöö kaudu Marc Newsoniga soovib PRI jätkata oma erinevuse rõhutamist. Oleme olnud esimene ettevõte, mis koostöös erinevate firmade ja kunstnikega töötas välja värvilised digitaalsed peegelkaamerad, muudetava esipaneeliga digikompaktid ning ka mitmeid ideemudeleid.

PENTAX K-01 tehnilised andmed on muljetavaldavad. Kaameral on APS-C mõõdus 16,28 efektiivse megapiksliga CMOS sensor, sarivõte kiirusega kuni 6 kaadrit sekundis, lai tundlikkuse ulatus kuni ISO 25600 ja stereoheliga kõrglahutuslik Full HD videosalvestus.

Kaameral on PENTAX K bajonett ning tegemist on ainukese hübriidkaameraga turul, mis võimaldab kasutada nii laia objektiivide valikut. Kaamera omanik saab kasutada täielikku K bajonetile loodud objektiivide kogu – isegi neid, mis on loodud filmipeegelkaamerate jaoks. Firma loomisest alates teeb see kokku 214 Pentax objektiivi (sealhulgas uus 40mm XS objektiiv). Kokku tähendab see 20 miljonit müüdud objektiivi.

K-01 on täiuslik valik originaalsust ja stiili hindavatele fotograafidele, kes soovivad soetada esimese vahetatavate objektiividega digikaamera, mis oleks lihtsasti kasutatav. Neile, kel PENTAX digipeegel juba olemas, võib see olla ka suurepärane uusi võimalusi pakkuv varukaamera.

Marc Newsoni disainiskeemi kasutati ka uue smc PENTAX-DA 40mm F2.8 XS fiksobjektiivi väljatöötamisel. Tegemist on kõige õhema vahetatava objektiiviga maailmas*, mis jõuab müügile samaaegselt PENTAX K-01 kerega. Koos moodustavad need kaks tervikliku disainiga paketi.

* Maailma kõige õhem vahetatavate objektiividega peegelkaamerale mõeldud objektiiv, seisuga 1. veebruar 2012 (põhineb PENTAXi uurimusel).

K-01 ja smc 40mm XS objektiiv peaksid müüki jõudma alates 15. märtsist 2012

Soovituslik jaehind: 699,00 € (ainult kere) ja 769,00 € (kere + the 40mmXS objektiiv)

Peamised omadused

1. Marc Newsoni unikaalne disain

PENTAX K-01 kere koosneb puhastest sirgetest joontest, mis optimeerib nii funktsionaalsust kui ka visuaalset atraktiivsust. Originaalse disainiga nupud ja hoovad on paigutatud efektiivselt ning kahe peamise nupu eristamiseks on kasutatud elavaid värvitoone: punane videosalvestuse nupp ja roheline funktsionaalne nupp. Režiimiketas ja pealüliti on valmistatud kvaliteetsest alumiiniumsulamist, mälukaardipesa ja ühendused asuvad mugavalt käes püsiva kummiga kaetud käepideme sees. Veelgi enam, Marc Newsoni originaalne disain puudutab kõiki K-01 elemente, sealhulgas toote logo, kaamera rihm (kaameraga kaasas) ja isegi avalogo, mis kuvatakse ekraanile K-01 sisselülitamisel.

2. Eeskujulik pildikvaliteet – tagatud digitaalse peegelkaamera süsteemi poolt

PENTAX K-01 on varustatud hiljuti väljatöötatud CMOS sensoriga, mille mõõdud on 23,7 × 15,7 mm. 16,28 efektiivse megapiksliga ekstrasuur sensor tagab pildiandmete kiire lugemise. K-01 on varustatud ka uue PRIME M pildiprotsessoriga, mis tagab esmaklassilise soorituse videosalvestusel. Kaameral on ka eriti lai tundlikkuse ulatus – ISO 100 kuni 12800 või kuni ISO 25600 (laiendatav erifunktsiooni abil) ning minimaalne digitaalse müra tase kõigil tundlikkustel.

3. Ühildub kõigi PENTAX objektiividega

Vahetatavate objektiividega kaamera tohutu eelis on võimalus kasutada erinevaid objektiive. Seetõttu ongi PENTAX K-01 disainitud nii, et see võimaldab kasutada PENTAX objektiivide laia valikut**, mille hulka kuuluvad ka filmipeegelkaameratele mõeldud objektiivid. Tänu sellisele ulatuslikule ühilduvusele saab kasutaja valida pildistatavast stseenist lähtuvalt sobivaima objektiivi ning luua soovitud visuaalseid efekte ja perspektiive kerge vaevaga.

** PENTAX K-01 kaameraga saab kasutada K-, KA- KAF, KAF2 ja KAF3- bajonetiga objektiive. Keermega (M42), 645- ja 67-süsteemi objektiive saab kasutada adapteri abil. Teatud objektiividega ei pruugi kõik funktsioonid toimida.

4. Kõrge kvaliteediga videosalvestus

PENTAX K-01 võimaldab salvestada kõrge kvaliteediga täis-HD videolõike mõdus 1920 × 1080 pikslit. H.264 salvestusvorming pakub spetsiifilisteks rakendusteks ka erinevaid kaadrisagedusi: 30, 25 või 24 kaadrit sekundis. Videosalvestuse täiustamiseks on kaameral kaks uut omadust: Punane nupp, mis käivitab salvestuse kaamera režiimist sõltumata koheselt ning realistlikku heli jäädvustav stereomikrofon. Tehtud videolõikudele saab rakendada erinevaid Custom Image töötlusvõtteid. Samuti võimaldab kaamera salvestada intervallvideot. PENTAX K-01 varustuse hulka kuulub ka välise mikrofoni sisend ja HDMI C pesa, mis võimaldab edastada täis-HD videolõike koos stereoheliga.

5. Uue põlvkonna HDR režiim

Visuaalsete väljendusvõimaluste laiendamiseks on kaamera varustatud uuendatud HDR (High Dynamic Range) režiimiga, mis moodustab kolmest erineva säritusega kaadrist eriti laia dünaamilise ulatusega liitpildi. Uuendatud HDR režiimi saab silmapilkselt režiimiketta abil aktiveerida. Kasutajal on võimalus valida kolme särituse sammu hulgast ning määrata efektide tase. Automaatne asendi parandus hoolitseb kolme kaadri täpse ühendamise eest isegi siis, kui K-01 kaamera pole võtte ajal statiivil.

6. Pilditöötlusvahendite valik loovuse väljendamiseks

PENTAX K-01’s Custom Image funktsioon pakub kasutajale võimalust valida pildistatud stseenist lähtuvalt oma loomingulise kavatsuse või maitse väljendamiseks sobivaim viimistlus. 11 Custom Image funktsiooni hulka kuuluvad ka: Bleach Bypass, mis loob filminduses kasutatava dramaatilise visuaalse efekti ja Cross Process, mis jäädvustab ulmelise, ebatavaliste värvidega pildi. K-01 valikusse kuuluvad ka 19 erinevat digitaalfiltrit, sealhulgas Miniature filter, mis annab pildile miniatuurse maketi efekti. Kasutala on võimalus olla veelgi loovam ning rakendada ühele pildile mitmeid digitaalfiltreid korraga.

7. Sujuv ja vaikne kiire sarivõte

PENTAX K-01 kiire sarivõtterežiim on käepärane kiirestiliikuvate objektide jäädvustamisel, sest pildistab kiirusega kuni kuus kaadrit sekundis. Tänu peegli puudumisele on K-01 mehaaniline töö nii vaikne, et see pole võrreldav ühegi olemasoleva PENTAX digipeegelkaameraga. Vaikne töö võimaldab kasutajal keskenduda pildistamisele ka vaiksetes tingimustes.

8. Avar, laia vaatenurga ja suure punktitihedusega 3-tolline LCD ekraan

PENTAX K-01 tagaosas on suur ja kergesti nähtav kõrge lahutusvõimega 3-tolline LCD ekraan, millel on 921 tuhat pildipunkti. Lai vaatenurk tähendab seda, et monitori pilt on selgelt nähtav umbes 170° all nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt. See omadus tuleb kasuks madalate ja kõrgete pildistusnurkade kasutamisel.

9. Teravad pildid – PENTAXi väljatöötatud pildistabilisaator

PENTAX K-01 kasutab PENTAXi poolt väljatöötatud pildistabilisaatorit, mis toimib kõigi ühilduvate objektiividega. See mehhanism aitab jäädvustada teravaid, värinavabasid pilte ka keerukates pildistustingimustes nagu teleobjektiivi kasutamisel ja hämaras ilma välguta pildistamisel.

10. Lihtsad ja kasutajasõbralikud automaatrežiimid: Auto Picture ja Scene programmid

PENTAX K-01 on varustatud ka PENTAXi poolt väljatöötatud kasutajasõbraliku Auto Picture automaatrežiimiga, mis valib pildistatavast stseenist lähtuvalt sobivaima pildiprogrammi ning kaamera seadistused. Tänu sellele on kasutajal võimalik keskenduda kompositsioonile ja õige võttemomendi ootamisele. K-01 pakub ka 19 erinevat stseeniprogrammi, mis lihtsustavad pildistamist keerukates või nõudlikes oludes – näiteks hämaralt valgustatud taustaga öine portree, lemmiklooma programm ja kontravalguses silueti programm. Stseeniprogrammi aktiveerimiseks tuleb vaid valida sobiv ikoon kaamera LCD ekraanil.

11. Muud omadused

 1. TTL särimõõtmine pildisensori abil, multi-segment, keskmestatud ja punktrežiim
 2. Kontrastituvastusega teravustamise süsteem, 81 valitavat fookuspunkti
 3. DR (Dust Removal) tolmueemaldusmehhanism CMOS pildisensori puhtana hoidmiseks
 4. CTE värvustasakaalu juhtimine konkreetses stseenis (näiteks päikeseloojang) domineeriva värvitooni rõhutamiseks
 5. Neli erinevat pildi külgede suhet (4:3, 3:2, 16:9 ja 1:1) loomingulisuse kasutamiseks
 6. Mitmekordse särituse režiim (kuni üheksa säritust ühes kaadris) automaatse särituse kompensatsiooni funktsiooniga
 7. Intervallvõtte režiiim maastike ja taimede/lillede jäädvustamiseks samast võttekohast
 8. Ühilduvus uute SDXC ja UHS Speed Class 1 mälukaartidega
 9. Kaasas SILKY Developer Studio 3.0 for PENTAX – RAW piltide ilmutamise tarkvara (välja töötatud Ichikawa Soft Laboratory poolt); RAW faile saab ilmutada ka kaamera abil.

PHOTO OF THE 40mm XS

smc PENTAX-DA 40mm f/2.8 XS objektiivi peamised omadused

1. Marc Newsoni poolt disainitud välimus

Lisaks PENTAX K-01 kaamera kerele lõi Marc Newson ka selle objektiivi disaini. Komplektina moodustab objektiiv koos K-01 kerega vägagi stiilse pildiaparaadi.

2. Lihtsasti kasutatav superõhuke objektiiv igapäevaseks pildistamiseks

Selle fiksfookusega standardobjektiivi fookuskaugus 35mm kaamera ekvivalendina on 61 mm. Tänu oma 9,2 mm pikkusele on see objektiiv maailma kõige õhem vahetatav objektiiv. Väikesed mõõtmed tähendavad ka seda, et objektiivi on äärmiselt mugav kaasas kanda. Optilise süsteemi disain põhineb tunnustatud smc PENTAX-DA 40mm f/2.8 Limited objektiivil. Maksimaalne f/2.8 ava jäädvustab teravaid ja selgeid pilte vägagi erinevates tingimustes.

3. Erandlik pildikvaliteet

Lisaks hulga erinevate testseadmete poolt tehtud hinnangutele hindas PENTAX ka sadade selle objektiiviga tehtud piltide kvaliteeti. Tulemusena selgus, et lisaks silmapaistvatele tehnilistele omadustele jäädvustab see objektiiv pilte erandlikul ja unikaalsel moel. Objektiivi diafragma ava on ümar, mis jäädvustab fookusest välja jäävad tausta alad loomulike ja pehmetena.

4. SP vääristus tolmu ja mustuse vastu

Objektiivi esiläätsele on aurufaasist sadestamise protsessiga kantud spetsiaalne fluoriühend, mis moodustab SP (Super Protect) vääristuse. SP vääritus hülgab tolmu, vett ja mustust ning muudab näiteks sõrmejälgede eemaldamise märksa lihtsamaks.

HDMI, HDMI Logo ja High-Definition Multimedia Interface on HDMI Licensing LLC kaubamärgid või registreeritud kaubamärgid.
♦ Kõik muud brändi- ja tootenimed on vastavate ettevõtete kaubamärgid või registreeritud kaubamärgid.
♦ Disain ja tehnilised andmed võivad muutuda.


Marc Newson

Marc Newson on oma põlvkonna tunnustatuim ja mõjukaim disainer. Ta on töötanud vägagi erinevatel aladel, luues kõike alates mööblist ja majapidamisobjektidest kuni autode, jalgrataste, lennukite, jahtide ja arhitektuurini välja.

Sydneys sündinud Newson veetis lapsepõlves palju aega reisidel Euroopas ja Aasias. Üliõpilasena hakkas ta katsetama mööblidisainiga ning pärast lõpetamist andis Australian Crafts Council talle stipendiumi. Selle abil korraldas ta oma esimese näituse, kus oli muuhulgas väljas ka Lockheed Lounge nimeline tool – mööblitükk, mis on 20 aastat hiljem oma hinna poolest püstitanud maailmas kolm korda järjest maailmarekordi.

Newson on elanud ja töötanud Tokyos, Pariisis ja Londonis. Praegu elab ta Londonis ning jätkab reisimist. Tema klientide hulka kuulub suur hulk tuntud ja prestiižseid brände alates tootmissektorist ja tehnoloogiast kuni moe ja luksuskaupade sektorini. Paljud tema tööd on taganud klientidele tohutu edu ning saavutanud kaasaegse disaini ikooni staatuse. Lisaks põhitööle on ta mitme eduka ettevõtte asutaja ja juht. Samuti on ta kuulunud mitmete klientide tippjuhtkonda.

Marc Newson on abielus, tal on kaks last.

Fotokonkurss “Looduse Aasta Foto 2012″ alustab täna
autor: Lauri Veerde

Looduse Aasta Foto: 2011 Grand Prix Sven Začek "Kevadkuldne hommik"

Looduse Aasta Foto: 2011 Grand Prix Sven Začek “Kevadkuldne hommik”

Täna algab piltide vastuvõtt fotokonkursile “Looduse Aasta Foto 2012“.  Veebilehe Looduse Omnibuss poolt korraldatud iluproovile on oodatud nii täiskasvanute kui ka noorte ja laste loodusfotod. Töid on aega esitada kuni veebruarikuu lõpuni, võitjad kuulutatakse välja 28. aprillil Estonia kontserdisaalis. Tunnustatud fotograafidest koosnev žürii hindab pilte kaheksas erinevas kategoorias. Uhiuuena on sel aastal lisandunud kategooria “Mustvalge looduspilt”. Võistlustöid saab üles laadida veebilehel http://laf2012.looduseomnibuss.ee

Uuri konkursi kohta lähemalt siit