Kaks uut L seeria objektiivi Canonilt: EF 16-35 f/2.8L & EF 24-105mm f/4L
autor: Silver Pik

canon-l-seeria-001-avang

Paralleelselt uue EOS 5D Mark IV täiskaader peegelkaameraga tutvustati ka kahte uut L seeria objektiivi Canoni peegelkaameratele. Nendeks on kolmas iteratsioon ülipopulaarsest lainurksuumist: Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM ning uuendatud versioon normaalsuumist – Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM.

Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM suurimaks uuenduseks ongi optilise disaini muutmine. Kolmas versioon kasutab suure diameetriga GMO (glass-molded) elementi, mil mõlemad pinnad asfäärilised. See omakorda likvideerib eelmise mudeli vajakajäämised – objektiiv oli ju kaadri äärealadel väga pehme joonisega. Samuti on uus objektiiv ilmastikukindla vääristusega ning eesmine element on saanud kvaliteetse fluoriinvääristuse, mis hoiab klaasi puhtamana ka raskemates olukordades.

canon-l-seeria-16-35-05

canon-l-seeria-16-35-04

Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM on muutumas veel atraktiivsemaks kit-objektiiviks, kui selle esimene versioon oli. Parendatud on mitmeid aspekte – veel parem stabilisaator (kuni neli stoppi), parem vääristus elimineerib sisepeegelduse ja varikujutised ning kaheksa diafragma asemel on neid nüüd lausa 10.

canon-l-seeria-24-105-03

canon-l-seeria-24-105-02

Mõlemad objektiivid peaks saabuma müügile käesoleva aasta oktoobris ning jaehinnaks Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM objektiivil ~2700 € ja Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM objektiivil ~1300 €.

Allikas: Canon Europe pressiteade (inglise keeles)

DJI Osmo+ asetab 3.5x suumiga kaamera 3-suunalise käsistabilisaatori otsa
autor: Lauri Veerde

dji-osmo_cm_

DJI on peamiselt tuntud droonide valmistajana. Lisaks on ettevõttel aga valikus ka mitmesugused videokaamerate stabilisaatorid – nii professionaalseks kui ka tavakasutuseks. Kõige lihtsam ja soodsam neist kannab nime Osmo. See kujutab endast käepidet, mille külge on kinnitatud Inspire 1 drooni stabilisaator koos kaameraga. Sellest algsest Osmo stabilisaatorist on DJI nüüd valmistanud uue versiooni nimega Osmo+.

Tavalise Osmo koosseisus on 20mm fookuskaugusega Zenmuse X3 kaamera, millega suumida ei saa. Uus Osmo+ tuleb aga uue kaameraga, millel on 3,5x suumiga ehk 22-77mm fookuskaugusega suumobjektiiv. Selle uue kaamera nimeks on Zenmuse X3 Zoom – DJI sõnul on seeväga sarnane mõned nädalad tagasi esitletud Inspire 1 droonikaamerale Zenmuse Z3, kuid päris sama siiski mitte. Nii et Osmo+ kaamerat Inspire 1 drooni küljes kahjuks kasutada ei saa.

DJI Osmo+ filmib 4K videot kuni 25fps kiirusega ja 1080p videot kuni 100fps kiirusega. Kaamera sensor on sarnane eelmise Osmo kaamera sensorile: 12.4 MP lahutusvõimega ja 1/2.3-tollise diagonaaliga Sony Exmor R CMOS-kiip. Suumobjektiivi juures tuleb tähele panna, et ava ei ole fikseeritud – kõige laiemas 22mm asendis on ava küll f/2.8, kuid lõpuni sisse suumides on avaarvuks kõigest f/5,2. Tervitatava täiustusena on Osmo+ aku mahtuvus muutunud 25% suuremaks ja see peaks väljenduma ka aku vastupidavuses.

Uue Osmoga tutvustatakse ka uut režiimi nimega “Motion Time-Lapse“. See on nagu tavaline time-lapse, ainult et lisaks saab panna kaamera stabilisaatori abil intervallvõtte ajal vaikselt mingis suunas liikuma nii et Time-lapse video tuleks veelgi dünaamilisem. Muidugi saab Osmo+`iga teha ka panoraamfotosid ja olemas on ka “Liikuva selfie režiim“.

DJI Osmo+ tootefotod

osmo_zm_

x3_zoom_zm_bz

osmo+_zm_sj_2

osmo+_iphone6

Fujifilmi soodsaima hübriidkaamera uusversioon X-A3 tuleb 24 MP sensori ja puuteekraaniga
autor: Lauri Veerde

FUJI-X-A3-FRONTLEFT

Fujifilm esitleb täna uut hübriidkaamerat nimega X-A3. See on Fujifilmi kõige soodsama hübriidkaameraseeria X-A kolmanda põlvkonna esindaja, täiustatud versioon praegu fotopoodides müügil olevast X-A2 aparaadist. Sellestsamast, millel on selfiesõbralik LCD-ekraan ja tavaline Bayeri tüüpi pildisensor (mitte X-Trans, nagu ülejäänutel Fujifilmi X-seeria hübriididel).

Fujifilm X-A3 ei too endaga kaasa murrangulisi uuendusi, mis eraldivõetuna vau-efekti tekitaks. Ei saagi ju tuua, sest tegu on ikkagi soodsasse hinnaklassi kuuluva algtaseme aparaadiga. See-eest on X-A3 pungil väiksemaid täiustusi, mis kokkuvõttes teevad selle kaamera kindlasti oluliselt ahvatlevamaks kui eelkäija seda oli ja on. Toon need erinevused siin all loendina välja:

Fujifilm X-A3 täiustused võrreldes X-A2 kaameraga

  • Senise X-A2 kaamera 16 MP sensor on nüüd vahetatud välja uue 24 MP sensori vastu. Sarnaselt senisele on see tavalise Bayeri asetusega värvifiltriga – mitte X-Trans sensor, nagu kallimatel Fuji hübriididel
  • Uue protsessori kasutuselevõtt toob Fujifilmi sõnul endaga kaasa kiirema kaamera sisselülitumise, kiirema autofookuse ja väiksema katiku viivituse. Fujifilmi sõnul kulub kaamera sisse lülitamisest kuni esimese pildi tegemiseni koguni üks sekund vähem aega kui X-A2 puhul
  • Teravustamissüsteem on pildistamisel seesama 49-punktiline, kuid jälgiv teravustamine kasutab 49 asemel nüüd 77-punktilist ala. X-A seeria kasutab autofookuseks ainult kontrasttuvastusega teravustamist
  • X-A3 võimaldab RAW faile kaamera sees JPEG failideks salvestada
  • X-A3 kaameral on lisaks mehaanilisele katikule nüüd ka elektrooniline katik. See võimaldab pildistada vaikselt ja kuni 1/32000 säriajaga
  • X-A3 sarivõte on 6 kaadrit sekundis (seni 5.6 fps)
  • Särikompensatsiooni saab seada senise +/- 2.0 stopi asemel +/- 3.0 stopi ulatuses
  • Nüüd saab fotosid salvestada lisaks sRGB värviruumile ka printimissõbralikus Adobe RGB värviruumis
  • Videorežiimis on lagi jätkuvalt Full HD, kuid kaadrisagedus on tõusnud seniselt 25fps tasemelt 50fps kiiruseni (PAL süsteemis). Videot salvestatakse tavalises MOV formaadis H.264 koodekiga pakitult
  • X-A3 kaameral on uued pildistamisrežiimid: panoraamirežiim ja time-lapse režiim
  • Kaamera korpuse disain (eriti just tagakülg ja LCD-ekraani konstruktsioon) on muutunud puhtamaks ja funktsionaalsemaks
  • LCD-ekraan on puutetundlik (menüüdes sobrada ei saa, aga saab teravustamispunkti valida ja kadreerimise ajal suumida)
  • LCD-ekraani saab kallutada senise 180 kraadi asemel 175 kraadi (allapoole)
  • X-A3 kaameral on sarnaselt X-A2 kaamerale WiFi ühenduvus. Seni aga sai WiFit kasutada ainult fotode laadimiseks – nüüd saab WiFi abil ka kaamerat distantsilt nutiseadmega juhtida

Nagu ülalolev pikk nimekiri (mis ei pruugi anda veel täielikku ülevaadet kõikidest väiksematest täiustustest) näitab, on Fujifilm teinud X-A3 kaamera paremaks muutmisel ära päris hea töö. Parem pildisensor, kiirem toimimine ja ehk ka puuteekraan on vast omadused, mis igapäevases pildistamises kõige enam kasuks tulevad. Igal juhul paistab X-A3 paistab olevat võimekas hübriidkaamera, mis rahuldab algajate vajadusi märksa paremini kui senised X-A ja X-M seeeria aparaadid.

 

ZPR-FUJI-X-A3-FRONT-LCD

ZPR-FUJI-X-A3-FRONT

ZPR-FUJI-X-A3-BACKRIGHT

ZPR-FUJI-X-A3-BACK

ZYRIGHT-LG

ZPR-FUJI-X-A3-TOP

ZPR-FUJI-X-A3-COLORS

 

 

 

 

Canon EOS 5D Mark IV toob 4K video ja Dual Pixel AF teravustamise
autor: Silver Pik

canon-eos-5d-mark-IV-001-avang

Neli aastat ootamist, üks aasta kõlakaid, kolm kuud vähem või rohkem sihilikke lekitamisi ning lõpuks üks pressiteade – neljas iteratsioon 5D seeriast on tänase päevaga lõpuks kohal. Uus Canon EOS 5D Mark IV, mis on suunatud nii professionaalidele kui edasijõudnutele, ühendab endast tegelikult foto- ja videograafidele vajalikud funktsioonid. Teisisõnu – 5D seeria täiskaader peegelkaamerad on jätkuvalt ideaalseks valikuks just nendele fotograafidele, kes sama platvormiga teevad ka videotööd või videograafidele kes vajavad suurepärast fotokaamerat samas seadmes.

EOS 5D Mark IV kasutab täiesti uut 30,4-megapikslist täiskaader CMOS sensorit, millele on integreeritud ka Dual Pixel AF teravustamissüsteem. Mark IV teravustamissüsteem on “laenatud” Canoni peegelkaamerate lipulaevalt EOS-1D X II‘lt. See tähendab 61 teravustamispunktiga teravustamissensorit, millest 41 on rist-tüüpi). Arvuliselt on see sama mis eelmisel mudelil, 5D Mark III peegelkaameral. Muudetud on seda, et vertikaalne kaadrikattuvus on laiendatud lausa 24% võrreldes 5D Mark III’ga, mis omakorda annab suurema paindlikkuse näiteks spordi- ja loodusfotograafidele. Keskmine teravustamispunkt on eriti tundlik, töötades lausa -3 EV juures (ainult AF-S režiimis). Samas on tänu Dual Pixel AF süsteemile Live View ja videosalvestuse ajal võimalik autofookust kasutada lausa -4 EV juures. Teisisõnu, teinekord näiteks öösel tähesadu pildistades ei tule enam objektiivi teravustamine päevasel ajal ära fikseerida, vaid saab teha lausa öösel tähevalvel.

canon-eos-5d-mark-IV-002-eest

30,4-megapiksline sensor on võrreldes eelmise mudeliga parendatud mürataluvusega ja suurendatud dünaamilise ulatusega. Sensori tundlikkus on samuti suurendatud, olles nüüd ISO 100 – 32 000. Tundlikkus on elektrooniliselt laiendatav samas vahemikus: ISO 50 – 102 400.

Canon EOS 5D Mark IV peegelkaameral on kasutusel kaks pildiprotsessorit – DiG!C 6 pildiprotsessor teravustamise ning särimõõtmise jaoks. Olulisem on aga DiG!C 6+ pildiprotsessor, mis jääb spetsiaalselt pilditöötluse jaoks – objektiivide korrigeerimine, pildiparandus, müraeemaldus ning loomulikult suurte andmemassiivide tõlgendamine bittideks-baitideks, et need 36,8 MB toorfailid saaks talletatud kuni 7 kaadrit sekundis (5D Mark III sarivõtte kiirus oli kuni 6 kaadrit/sek).

Väga oluline osa 5D seeria peegelkaamerate juures on olnud ka videosalvestus. Mark IV toetab lausa DCI 4K (4096 ח 2160) 30/25/24p videosalvestust. FullHD puhul on kaadrisageduse lagi 60p/50p peal ning HD videol lausa 120 kaadrit sekundis. 4K videot salvestatakse küll 1,64ח lõikega ehk ei kasutata kogu sensori ala, kuid see omakorda tähendab ka väiksemaid moonutusi liigutamisel. Miinuseks võib lugeda väga veidra koodeki kasutamist – videosalvestusel kasutatakse Motion-JPEG lahendust, mis teeb videofailid vääääääääga suureks. Teisalt, see võimaldab 4K videost võtta välja väga kvaliteetseid üksikuid kaadreid. Nii kuni 30 kaheksa megapikslist kaadrit ühest sekundist. Canoni täiskaader peegelkaamerate juures on Mari IV lausa kahe täiesti uue funktsiooniga – aegluubis HD video, mida siis taasesitada kuni 5ח aeglasemalt ning lisaks saab selle kaameraga salvestada ka HDR videot.

Samuti astub Canon oma EOS 5D Mark IV kaameraga natuke Lytro ning teiste valgusvälja kaamerate mängumaale. Selles on kasutusel uus innovaatiline Dual Pixel RAW toorfaili formaat, mis võimaldab fotograafil järeltöötluses peenhäälestada teravustamispunkti, nihutada eesplaani bokeh’t ja vähendada varikujutisi. Esmapilgul võib see tunduda triviaalse omadusena, kuid… elukutselised fotograafid teavad omast käest, kuidas näiteks pulmas või mõnel muul olulisel üritusel hämaras täisavaga teravustamine võib natuke mööda minna ning muidu perfektse kaadri ära rikkuda. Niimoodi on vähemalt võimalus neid päästa, olgugi et 67 megabaidise faili hinnaga.

canon-eos-5d-mark-IV-011-eesttallaga

canon-eos-5d-mark-IV-010-pealt3

canon-eos-5d-mark-IV-012-tagant

Väga mugava uuendusena on 5D Mark IV lõpuks varustatud ka integreeritud GPS vastuvõtjaga ning WiFi ja NFC ühendusega. Enam ei pea loodusfotograafid tagantjärgi Lightroomis nuputama, kus täpselt klõps sai tehtud. Samamoodi võimaldab GPS sünkroniseerida kaamera kellaaeg GPS süsteemi aatomkellaga, mis omakorda lihtsustab mitme kaamera samaaegset kasutamist pulmades, vastuvõttudel jms. Täisfunktsionaalne WiFi ühendus jällegi teeb võimalikuks kaamera juhtimise nutitelefonist, piltide laadimise juhtmevabalt jms, kiirendades igapäevast tööprotsessi.

Lisaks mugavale Dual Pixel AF teravustamisele on sel täiskaader peegelkaameral täisfunktsionaalne puuteekraan. Ei, see ei piirdu ainult piltide sirvimisega – nüüd saab Live View või videosalvestuse ajal teravustamispunkti valida otse ekraanile vajutades.

Kaks aastat tagasi tutvustatud EOS 7D Mark II oli esimene Canoni peegelkaamera, mis kasutas värelusvastast tehnoloogiat. See samane lahendus on nüüd jõudnud ka 5D Mark IV kaamerasse. See on võimalik 150 000 pikslise RGB + IR valgusmõõtmissensorile. Lisaks on see sensor ka parendatud stseeni ning näotuvastusega, tehes igapäevase kasutamise veelgi mugavamaks.

Oluliseimad tehnilised andmed

  • 30,4 megapiksline täiskaader CMOS sensor
    Sensori tundlikkus ISO 100 – 32 000; laiendatav ISO 50 – 102 400
  • Dual Pixel CMOS AF teravustamine Live-View & videosalvestuse ajal
    Töötab kuni -4 EV valguse juures
  • Dual Pixel RAW toorfaili salvestamine
  • DCI 4K 4096 ח 2160 30/25/24p videosalvestus
  • FullHD 1920 ח 1080 60p/50p videosalvestus
  • Aegluubis videosalvestus HD 1280 ח 720 120p
  • Kuni 7 kaadrit/sek sarivõte tänu kahele pildiprotsessorile
  • 61 teravustamispunkti, millest 41 rist-tüüpi
    24% laiem teravustamisala võrreldes eelmise mudeliga
    Keskpunkt töötab kuni -3 EV valguse juures
  • 150 000 piksliga RGB + IR särimõõtmissensor
    Näotuvastus, väreluse tuvastus
  • Integreeritud WiFi & NFC ühendused
    Kaamera juhtimine nutiseadmest, failide juhtmevaba edastus
  • Integreeritud GPS vastuvõtja
    Asukoha salvestamine, täpne kellaaja sünkroniseerimine
  • Puutetundlik 3,2-tolline 1,62 miljoni pildipunktiga LCD ekraan
  • Optiline pentaprismaga pildiotsija, 100% kaadri kattuvus & 0,71ח suurendus
  • Katiku säriajad 1/8000 – 30 sek; 1/200 sek välgusünkro
  • Uuendatud nuppude paigutus ning kasutusergonoomika
  • Mikrofoni sisend, kõrvaklapi väljund, miniHDMI väljund, USB 3.0 ühendus
  • LP-E6N liitiumaku, vastupidavus kuni 900 kaadrit (CIPA)
  • Mõõtmed 151 ח 116 ח 76 mm
    Kaal 890 g (koos akuga)
  • Ilmastikukindel (tolmu, niiskuse, pritsme) korpus

canon-eos-5d-mark-IV-002-eest

canon-eos-5d-mark-IV-003-eest

canon-eos-5d-mark-IV-004-eest

canon-eos-5d-mark-IV-008-tallaga

 

canon-eos-5d-mark-IV-005-kyljelt

canon-eos-5d-mark-IV-006-mkaardid

canon-eos-5d-mark-IV-007-pealt2

canon-eos-5d-mark-IV-009-pealt

Canon EOS 5D Mark IV peegelkaamera tarne algab septembrist ning kere hind saab olema 3699 €. Lisaks toob Canon turule 5D Mark IV peegelkaamera komplektid koos uue EF 24-105mm f/4L IS II USM ning EF 16-35mm f/2.8L III USM objektiiviga.

Allikas: Canon Europe pressiteade (inglise keeles).

Lekkisid arvatava GoPro Hero5 seikluskaamera tehnilised andmed ja fotod
autor: Lauri Veerde

GoPro-HERO5-1

Jätkuks eelmise nädala lühikesele videole on nüüd internetti lekkinud ka uue GoPro Hero 5 seikluskaamera fotod ja rida tehnilisi andmeid. Info pärineb poolikust kasutusjuhendist, mille avalikustas Jaapani blogi nimega Nokishita. Praeguseks on sellest algallikast kõik viited materjalile eemaldatud, kuid visuaalid on sealt juba läbi sotsiaalmeediakanalite ja blogide liikuma pääsenud.

Esmalt fotodest. Piltidelt (ülal) vastu vaatav prototüüp kinnitab videos nähtut – kaamera on ümarate nurkadega ja tervet tagakülge katab ekraaniklaas (lisatarvikute pesa seal enam pole). Lisaks on piltidelt näha, et esiküljelt on kadunud seal alates esimesest versioonist olnud nupp.

Lisaks fotodele on lekkinud kasutusjuhendis olev joonis, kus on kujutatud Hero 5 kaamerat kolmest erinevast vaatenurgast. Sealt vastu vaatav kinnitab veelkord nii videos kui ka piltidelt nähtut. Paistab, nagu ei kataks kaamerat hall sile plastik vaid sarnaselt Hero Session seikluskaamerale kummeeritud materjal.

GoPro-HERO5-4

Avalikustatud infoga on kooskõlas ka järgmine internetti lekkinud pilt GoPro Hero 5 veekindlast korpusest. Asjasse pühendunud väidavad, et Hero 5 korpus on sarnaselt Session kaamerale veekindel. Allolev korpus aga teeb kaamera veel veekindlamaks, lubades seda viia vee alla enam kui 10m sügavusele.

gopro-hero5-kest

Ning lõpuks on GoPro Hero 5 väidetavast poolikust kasutusjuhendis välja võetud ka mõned tehnilised andmed. Nimekiri näeb välja järgmine:

  • Video: 4K – 30fps, 2.7K – 60fps, 1440p – 80fps, 1080p – 120fps
  • Mõõtmed: 62 mm x 44.6 mm x 33.7 mm
  • Kaal: 118 g (koos akuga), 90g (ainult korpus)
  • Aku mahtuvus: 1220 mAh, 3.85 V
  • לhenduspesad: USB Type C, HDMI
  • Salvestusmeedia: MicroSD kaart
  • LCD: puutetundlik paneel tagaküljel
  • Wi-Fi: 802.11 b / g / n / a / ac
  • Bluetooth: BT4.1 + BLE

Olgu veel öeldud, et hetkel on kogu see ülalolev informatsioon veel ametlikult kinnitamata. Ametliku kinnituse saame siis, kui GoPro oma uue seikluskaamera ise avalikkuse ette toob. Seda sündmust oodatakse aset leidvat septembri lõpus või oktoobris.

Allikas: photorumors.com

1 2 3 4 5 6