Fujifilm GFX 100 keskformaatkaamera toob 102 megapiksli suurused fotod, faasituvastusega teravustamise, 5-teljelise värinastabilisaatori ja 4K videorežiimi
autor: Lauri Veerde

Siin see on. 2018. aasta sügisesel Photokina messil esimest korda maailmale näidatud Fujifilm GFX 100 keskformaatkaamera on nüüd valmis ja jõuab turule juuni lõpus. See on 102 MP keskformaatsensori, sensoripõhise värinastabilisaatori, faasituvastusega autofookuse ja kuni 400Mbps 4K video salvestamise võimekusega profiklassi hübriidkaamera. Senise Fujifilmi keskformaatkaamerate pealiku Fujifilm GFX 50S aparaadiga võrreldes 2x suurema lahutusvõimega, suurusjärgus 2x suurema korpusega ja ligi 2x kallima hinnaga.

Fujifilm GFX 100 hübriidkaamera 102 MP sensor pildistab 11648 ח 8736 px suurusi faile. 16-bit Raw formaati saab sarivõttel klõbistada 2 kaadrit sekundis, 14-bit Raw faile aga 5 fps kiirusega. Olemas on intervallvõte ja 16 Film Simulation värviprofiili.

Tavaliselt on digitaalsed keskformaatsensoriga kaamerad ikka vähemal või rohkemal määral funktsionaalsuse ja kiiruse pildikvaliteedi nimel ohvriks toonud. Nagu aastate eest Pentax 645Z, nii on ka Fujifilm GFX teedrajav kaamera, sest suudab suurele sensorile ja mahukatele 100 MP failidele vaatamata funktsioneerida põhimõtteliselt sama hästi nagu täiskaadersensoriga profikaamera.

GFX 100 on esimene keskformaatsensoriga kaamera maailmas, millel on sensoripõhine värinastabilisaator. Ja mitte lihtsalt mingi algeline stabilisaator, vaid esimeste proovidasaanute sõnul väga hästi toimiv ja standardsetes CIPA testides 5.5 EV astme tõhusushinnangu saanud stabilisaator. See tuleb kasuks nii pildistades kui videot filmides.



Erinevalt Fujifilm GFX 50S kaamerast – millel on ainult kontrastipõhine autofookus – on uue GFX 100 kaamera sensoril faasituvastusega pikslid, mis katavad kogu sensori pinna – peaaegu 100% ulatuses. Tänu neile pikslitele teravustab Fujfilmi uus keskformaat 210% kiiremini.  Ja seda ükskõik kas kaadri keskel või päris ääres. Lisaks toimivad GFX 100 kaameras kõik automaatse teravustamise režiimid, mis on olemas näiteks Fujifilm X-T3 kaameras – jälgivast lukustuvast autofookusest kuni silmatuvastuseni. Sellist paindlikku autofookussüsteemi pole ühelgi teisel keskformaatkaameral.

Korpuse poolest matkib Fujifilm GFX 100 klassikalisi integreeritud horisontaalse akutallaga professionaalseid peegelkaameraid. Ka Fujifilmi uue keskformaadi korpusel on olulisemad nupud ja kettad dubleeritud. Vooluallikana saab kasutada ühte või kahte NP-T125 akut, mis koos suudavad täis laetuna anda voolu kuni 800 kaadri pildistamiseks.

Lisaks 3,2-tollisele puutetundlikule ja mõlematpidi nurga alla seatavale 2.36 px lahutusvõimega LCD-ekraanile on GFX100 kaameral veel kaks pisemat ekraani seadistuste vaatamiseks (üks suure LCD all ja teine kaamera peal). Eemaldatav elektrooniline pildiotsija on aga eriti detailse 5.76 MP ekraaniga. Seda pildiotsiojat saab ka vertikaalsihis nurga alla käänata. GFX 50S omanikud peaksid aga teadma, et sellele vanemale kaamerale uus pildiotsija oma võimsama ekraani tõttu ei sobi.



Fujifilm GFX kaameraga pildistamine erineb oluliselt seniste Fujifilmi profimate hübriidkaamerate kasutamiskogemusest – nimelt pole sellel enam eraldi kettaid ISO ja säriaja seadmiseks. GFX 100 kasutamine on nüüd sarnane Canoni või Nikoni või Sony digikaameratele – siin on eesmine ja tagumine valikuketas, mille abil saab elektrooniliselt seada avaarvu, säriaega ja muud. Pildistamisrežiime ongi sel kaameral ainult 4: manuaalne, avaprioriteet, säriajaprioriteet ja programmsäri. Nende režiimide vahetamine toimub pealmise LCD-ekraani kõrval oleva pisikese nupu abil.

Ka videorežiim on Fujifilm GFX 100 aparaadil keskformaatkaamerale mitteomaselt funktsionaalne. Kvaliteetseim video, mida see aparaat seesmiselt UHS II tüüpi SD-mälukaardile salvestada suudab, on 4K salvestis DCI või UHD vormingus kuni 30 kaadrit sekundis kuni 400Mbps andmesagedusega ja 10-bit 4:2:0 värvusinfoga. Välisesse salvestisse saab läbi HDMI salvestada ka 4:2:2 värvusinfoga klippe. Eriti muljetavaldav on fakt, et kaamera salvestab videot kogu suure sensori pinnaga ja vähendab selle siis vajalikku suurusesse – seetõttu võime sellelt kaameralt oodata väga detailset ja ilusat videopilti. Tasub ka meeles pidada, et videot salvestades aitab pilti stabiliseerida värinastabilisaator ja teravana hoida jälgiv autofookus.

Fujifilm GFX 100 hübriidkaamera seab keskformaatsensoriga fotoaparaatide lati uuele kõrgusele. Tavaliselt vaid aeglasmaks stuudio- või maastikutööks sobivatel keskformaatkaameratel on nüüd võimekas alternatiiv. GFX 100 on ju ultradetailse pildiga kaamera, mille kiire teravustamine ja värinastabilisaator lubab seda kasutada kasvõi pulmade pildistamisel ainsa kaamerana – backup kaameraks näiteks pisike kiire Fujifilm X-T3.

Tundub, et keskformaat võib olla tuleviku täiskaader. See tulevik maksab muidugi omajagu, sest Fujifilm GFX 100 kere ametlik soovituslik jaehind on 10 999€. Võib tunduda palju, kuid ei tasu ära unustada, et sarnaste tehniliste andmetega konkureerivad keskformaatkaamerad on umbes 3x kallimad.

Allikad: Fujifilm pressiteade; Fujifilmi tooteleht

 

Fujifilm GFX 100 hübriidkaamera tootefotod

The post Fujifilm GFX 100 keskformaatkaamera toob 102 megapiksli suurused fotod, faasituvastusega teravustamise, 5-teljelise värinastabilisaatori ja 4K videorežiimi appeared first on Photopointi ajaveeb.