Canon EOS 5D Mark III peegelkaamera – mõõdukad täiustused, täiuslik tulemus
autor: Lauri Veerde

Täna tähistab Canon 25. aasta möödumist oma esimese EOS-seeria peegelkaamera EOS 620 sünnist. Mis võiks muuta selle päeva veel meeldejäävamaks, kui uue kaamera esitlus. Ja mitte mingi suvalise kaamera esitlus vaid Canoni kõige revolutsioonilisema peegelkaameraliini 5D uue mudeli presentatsioon. Canon EOS 5D Mark III on kohal.

Arvamusliider Ken Rockwell nimetab seda kõige paremaks Canoni kaameraks üldse. Dpreview leiab, et võrreldes kahe eelmise 5D mudeliga pole uue aparaadi juures küll midagi võrdväärselt revolutsioonilist, kuid täiustatud on pea kõik olulisemad näitajad ning 5D Mark II nõrkused on kõrvaldatud. Cinema5D vaatleb kaamerat profivideograafide pilgu läbi ning tunnistab selle paari reservatsiooniga esimeseks peegelkaameraks, mida võib kutsuda professionaalseks videokaameraks. Kõva sõna. Aga Nikon D800 peegelkaameral on ju 36 MP sensor?!

Tõepoolest. Nikon D800 oli Canoni jaoks kui punane plagu või kindalöök näkku. Canon ei läinud kaasa megapiksliralliga ja 5D Mark III kaameral on “vaid” 22 miljoni piksliga sensor. Ühest küljest on see teatud fotograafide jaoks muidugi puudus. Teisalt on see aga paljudele hoopis hea uudis. Tähendab ju väiksem pikslite arv reeglina kiiremat sarivõtet, väiksemaid failimahte ja mis kõige olulisem – paremat pildikvaliteeti hämaras valguses. Selles mõttes tabab Ken Rockwell naelapea pihta. Nikon D800 on tugevalt suunatud neile, kes pildistavad suurema osa ajast stuudios või statiivile asetatud kaameraga laiu maastikuvaateid. 5D Mark III on aga ideaalne kaamera neile, kes pildistavad kõike.

Canon EOS 5D Mark III olulisemad tehnilised andmed

  • 22.3 MP CMOS (täiesti uus) täiskaadersensor
    • Ilma vahedeta mikroläätsed, uud valgust neelavate dioodide struktuur, täiustatud müraeemaldus Digic 5 protsessori abil – kõik see tähendab vähem müra suuremate ISO tasemete juures
  • DIGIC 5+ pildiprotsessor on 17 x kiirem kui DIGIC 4 protsessor 5D Mark II sees
  • Magneesiumsulamist kest alumiiniumsulamist karkassil, ilmastikukindlad ühendused, nupud jne
    • Nuppude asetus sarnane EOS 7D kaamerale. Uus lukustushoob, lisandunud kiirmenüü nupp ja 7D stiilis piltide/video Live View lüliti; ka mõned nupud vasakul pool LCD ekraani on oma funktsionaalsust vahetanud.
    • Katiku eluiga: 150 000 laksu
  • 3.2″ “Clear View II” LCD-ekraan 1.04 miljonit pikslit. 3:2 külgede suhtega laiekraan
  • Täiustatud optiline pildiotsija katab nüüd 100% pildistatavast kaadrist, saab kuvada erinevaid abijooni
  • Sama autofookussüsteem muis 1D X kaameral! 61-punktiga “High Density Reticular” autofookus 41 kahes suunas tundlikku ja 5 veel enam tundlikku teravustamispunkti (punktide täpne arv sõltub kasutatavast objektiivist)
    • 6 autofookuspunkti valikuvõimalust: punkt, üksik punkt, üks punkt koos ümbritseva 4 või 8 punktiga, tsooni valik ja automaatne
  • 63-tsooniline iFCL (teravus, värvus ja heledus) kahekihiline särimõõtesüsteem
  • Manuaalne juhtimine
    • ISO 100 – 25 600, võimendusega 50 – 102 400
    • 3 RAW failide suurust (22 MP, 10.5 MP, 5.5 MP)
  • Scene Intelligent Auto režiim valib automaatselt sobiva särituse
  • Sisseehitatud välklampi ei ole, on välgusünkro pesa ja välguking
  • Sarivõte 6 fps
  • Uus HDR režiim, viis eeldefineeritud seadistust (natural, art standard, art vivid, art bold, art embossed)
  • Ühele pildile saab koguda kuni 9 säritust
  • Kahesuunaline elekrooniline lood
  • Uued võimalused taasesitusrežiimis: RAW töötlemine ja piltide kõrvuti vaatlemine võrdlemise jaoks.
  • Full HD video 1080p 24/25/30 fps. Loomulikult manuaalne säri seadmine
    • Uudse omadusena saab 720p videot filmida ka 50 ja 60 fps kiirustega
    • Saab valida kahe kvaliteediastme vahel.  Tavaline ALL-I režiim. Ning IPB režiim kus iga kaader on nn üksikult ja sisaldab enam informatsiooni järeltöötluse jaoks.  H.264 vorming; Videoklipi maksimumpikkus on 30 min
    • Sensori ja pildiprotsessori koostöö kõrvaldab Canoni sõnul praktiliselt kõik moire ja aliasing artefaktid
    • Rec Run ja Free Run SMPTE ajavorming on proffide jaoks väga oluline omadus sest võimaldab automaatselt sünkroniseerida erinevate kaameratega filmitud klipid!
    • Välise mikrofoni pesa, kõrvaklappide väljund
    • Kahjuks ei väljasta pakkimata videosignaali HDMI kaudu (Nikon D800 väljastab)
  • CompactFlash kardipesa ja SD/SDHC/SDXC kaardipesa. CF pesa toetab UDMA Type 7 kaarte
  • kasutab sama LP-E6 liitiumakut nagu 5D Mark II; Aku kestvus on paranenud – 950 säritust ühe laadimiskorraga
  • Juurde ostetav BG-E11 akutald. Mahutab kaks LP-E6 akut või 6 AA akut
  • Märtsi lõpus
  • Hind: Kere: €3299

Canoni ametlik pressiteade

PRESSITEADE
2. märts 2012

Canon toob turule kaameramudeli EOS 5D Mark III

Canon teatas täna, et nende EOS-tootesarja lisandub uus kaameramudel EOS 5D Mark III. EOS 5D Mark III tugineb legendaarse kaamera EOS 5D Mark II jõudlusel, kuid on veelgi parema kiiruse ja resolutsiooni, täiustatud protsessori võimsuse ning laiemate loominguliste võimaluste valikuga nii fotode tegemisel kui ka täis-HD kvaliteediga video jäädvustamisel.

Kaamera äsja väljaarendatud 22,3-megapiksline täiskaadersensor pakub paremat resolutsiooni ja täpsemaid detaile. Suurema 8-kanalilise väljundiga saab see kaamera mugavalt hakkama täisresolutsiooniga kiirustega 6 kaadrit sekundis ja 18 RAW-kujutist või üle 16 000 JPEG-kujutise seerias[i], ilma selleks lisatarvikuid vajamata. Lisaks pakub sensori täiustatud struktuur suurt loomulikku ISO-vahemikku 100–25 600 (laiendatav väärtuseni 102 400), muutes ka valgusevaestes oludes selgete ja kõrge kvaliteediga piltide tegemise võimalikuks.

Kaameras EOS 5D Mark III on kasutusel sama 61-punktiline laia ulatusega automaatteravustamissüsteem nagu ka tippmudelis EOS-1D X. Olles saadaolevatest AF-süsteemidest üks parimaid, on sellel 41 ristikujulist ja viis kahekordse risti kujulist teravustamispunkti, mis pakuvad täpsust kogu kaadri ulatuses. Samuti on EOS 5D Mark III mudelis EOS-1D X kaameras esmakordselt kasutusele võetud reguleeritavad automaatteravustamise eelseadistused, mis on abiks teadaolevalt keeruliste objektide pildistamisel ning pakuvad täiendavat kindlust olukordades, kus objekti liikumine võib olla ettearvamatu.

Uue kaamera täpse säri tagab Canoni paljukiidetud iFCL mõõtesüsteem, sisaldades 63-tsoonilist kahekihilist sensorit, mis on ühendatud iga AF-süsteemi punktiga. Automaatteravustamissüsteemis kogutud teravustamisteavet analüüsitakse koos mõõtesensori mõõdetud värvi- ja heledussignaalidega.

Kaameras EOS 5D Mark III on kasutusel Canoni uusim DIGIC 5+ pildiprotsessor. 14-bitine A/D-teisendus pakub sujuvamaid tonaalsusastmeid ja värviüleminekuid, samas kui kaamerasisene suure dünaamilise ulatusega pildistamine ühendab endas kolme erinevat säri ning võimaldab rakendada ühte viiest eelseadistatud tooniteisendusest, lastes fotograafidel suure kontrastsusega stseenides kõiki pisidetaile jäädvustada. Kaamerasisese RAW-failide töötlus- ja redigeerimisvõimalusega saavad fotograafid juba võttekohal alustada piltide järeltöötlemist.

Protsessori DIGIC 5+ suurem võimsus võimaldab ka mitmeid erinevaid pildikvaliteeti suurendavaid vahendeid. Nii objektiivi külgvalgustuse korrektsioon, objektiivi kromaatilise aberratsiooni korrektsioon (külgmine ja aksiaalne) ning suure ISO müravähendus on kõik kaamerasiseselt teostatavad toimingud ilma kaamera jõudluses järeleandmisi tegemata. Lisaks võimaldab spetsiaalsete nuppudega kaamerasisene pildihindamissüsteem fotograafidel pilte järeltöötluse eel sorteerida.

Kaameral EOS 5D Mark III on olemas uus fotonupp, mis võimaldab kasutajatel kiirelt pildilaade valida ja mitme säriga pildistada, aga pakub ka otseteed HDR pildistamisrežiimi juurde. Pilte üle vaadates võimaldab fotonupu vajutamine uut kõrvutavat funktsiooni kasutada, kuvades kõrvuti kaks pilti ja võimaldades fotograafidel võtte ajal erineva säriga pilte vaadata, suurendada ja kvaliteeti võrrelda.‎

Olukordade jaoks, kus fotograafid soovivad märkamatuks jääda (näiteks pulmades), on kaameral EOS 5D Mark III olemas ka uus vaikne pildistamisrežiim, mis vähendab märkimisväärselt päästiku ja peegli häält.

EOS 5D Mark III kaamera täiskaadersensor pakub koos DIGIC 5+ protsessoriga lisaks professionaalsete videotegijate poolt armastatud teravussügavuse juhtimisele ka kõrget pildikvaliteeti, eemaldades põhimõtteliselt kogu muaree-efekti, värvimoonutused ja muud anomaaliad.

Täiendavate videofunktsioonide hulka kuuluvad ka manuaalne särijuhtimine ja laiem valik suure bitimääraga videokompressioonivõimalusi, toetades nii kaadrisisest (ALL-I) kui kaadritevahelist (IPB) meetodit. Erinevad kaadrisagedused, alates 24 kuni 60 kaadrit sekundis, ja SMPTE ajakoodi tugi pakuvad suuremat paindlikkust töötlemisel ja lihtsamat mitme kaameraga seanssi integreerimist.

Uue EOS 5D Mark III kaamera kerge magneesiumkere pakub kõrget ilmastikukindlust. Lisaks on tugevdatud ka päästiku konstruktsiooni kuni 150 000 kasutuseni. Kaameral on 8,11 cm (3,2”) Clear View II vedelkristallekraan, kõrvaklapipesa ja režiimiketta lukustus ning lisaks võimaldavad UDMA 7 ühilduvusega CF-kaardi ja SD-kaardi[ii] pesad mõlemale kaardile samaaegset jäädvustamist, automaatset ümberlülitust ühe kaardi täitumisel ning võimalust pilte kaamerasiseselt ühelt kaardilt teisele kopeerida.

Koos kaameraga EOS 5D Mark III on kaasas ka kõige värskem versioon tarkvarast Digital Photo Professional (DPP), mis võimaldab RAW-failide kiiret ja kvaliteetset töötlemist. DPP v3.11 sisaldab nüüd ka uut rakendust Digital Lens Optimizer, mis on revolutsiooniline uus vahend pildi resolutsiooni märkimisväärseks parandamiseks.

Digital Lens Optimizer (DLO) imiteerib täpselt objektiivi tööd, jäljendades mitmete keeruliste matemaatiliste toimingute abil igat etappi valguse optilisel teekonnal. Selle info abil suudab DLO parandada mitmeid tavapäraseid optilisi aberratsioone ja resolutsiooni vähenemist, mis on põhjustatud kaamera madalpääsufiltri poolt, rakendades iga võtte puhul vastupidise funktsiooni, et muuta pilti rohkem palja inimsilmaga nähtavale sarnaseks.

Canon EOS 5D Mark III – põhiomadused:

  • 22,3-megapiksline täiskaadersensor
  • 61-punktiline automaatteravustamine
  • Sarivõtterežiim kiirusel kuni 6 kaadrit sekundis
  • Loomulik ISO-tundlikkus 100–25 600
  • Käsijuhtimisega täis-HD-video
  • 14-bitine DIGIC 5+ protsessor
  • Täiustatud ilmastikukindlus
  • 8,11 cm (3,2-tolline) 1 040 000 punktiga ekraan
  • Eelseadistustega HDR-režiim

[i] Kasutades UDMA 7 sertifikaadiga kaarte.

[ii] Ühilduv SD-, SDHC-, SDXC-kaartidega ja Eye-Fi ühendusfunktsioonidega.

Märtsis saad Foursquare’i abiga paberfotod digitaliseeritud
autor: Anni Proosa

Märtsis võid oma vanad fotod kingakarbist või kapinurgast välja tuua ning neilt tolmu ära puhuda. Photopointi ja Foursquare abiga saad oma paberfotod 21. sajandisse viia. Seekord pakume kõigile check-in tegijatele võimaluse skaneerida 50 või enam paberfotot 50% soodsamalt. Eripakkumise saamiseks näita fotosid skaneerimiseks viies klienditeenindajale oma telefoniekraanil lahti lukustatud pakkumist. Miks vanu paberfotosid üldse digitaliseerima peaksid, saad lugeda siit.

Foursquare on oma põhiolemuselt sotsiaalvõrgustik – Facebookist või Orkutist eristab teda aga asukohapõhisus. Mida see tähendab? Forsquare rakendus tuvastab sinu asukoha ja näitab sulle sinu lähedal asuvaid söögikohti, poode, kohvikuid ja muid kohti, kuhu sa end siis sisse märkida (check-in) saad. Nii on võimalik oma sõpradele teada anda mida sa parasjagu teed ja vaadata kus nemad käivad. Teise külje pealt on Foursquare justkui mäng, mis hägustab piire virtuaalse ja tegeliku elu vahel. Erinevates kohtades check in`e tehes saad lahti lukustada mitmesuguseid eripakkumisi (nagu see Photopointi oma). Veel saad võistelda oma sõpradega kes mingis kohas kõige rohkem käinud on. Nimelt on igal kohal Foursquare`i maailmas oma “linnapea”, kelleks saab kõige enam check-in`e teinud kasutaja. Vaata lähemalt: foursquare.com.

Sony toob lagedale viis hea suumiga digikaamerat HX200V, HX30V, HX20V, HX10V ja H90
autor: Lauri Veerde

Sony avalikustas eile õhtul ühtekokku kaheksa kompaktkaamerat. Kolmest ultraõhukesest digikast saad lugeda lähemalt siit. Viis ülejäänud pildimasinat võib aga liigitada laia fookuskauguste vahemikuga kaamerate ehk supersuumide kilda. Suumikordajatega 16x kuni 30x leiab nende seast nii lihtsamaid kui ka võimekamaid isendeid. Enamikul on taustvalgustusega CMOS sensorid, GPS moodulid ning ühel ka WiFi ühendus. Vaata alt täpsemalt iga kaamera tootefotosid ja olulisemaid tehnilisi andmeid:

Sony Cyber-shot DSC-HX200V digikaamera

  • 18.2 MP Exmor R CMOS sensor
  • F2.8-5.6, 30X optlise suumiga Carl Zeissi objektiiv, 27 – 810 mm ekvivalentse fookuskaugusega
  • Täiustatud optiline värinastabilisaator kompekseerib liikumisi kolmes suunas – horisontaalne, vertikaalne ja pööramine; Active Mode digitaalne värinastabilisaator on lisaks sisse lülitatav filmirežiimis
  • “Välkkiire” autofookus teravustab heas valguses 0.13 sekundiga ja hämaras 0.24 sekundiga
  • 3.0″ üles-alla keeratav LCD-ekraan, 921 600 px; 0.2″ elektrooniline pildiotsija 201 600 px
  • Manuaal- ja poolmauaalsed režiimid
  • Superior Auto režiim valib automaatselt sobiva pildiprogrammi
  • Sisseehitatud GPS
  • 10 kaadrit sekundis sarivõte (kuni 10 pilti täissuuruses)
  • HDR, Handheld Twilight, Anti Motion Blur ja 3D režiimid, üheksa digifiltrit
  • Intelligent Sweep Panorama panoraamrežiim saab tavalisest panoraamrežiimist paremini hakkama liikuvate objektidega
  • ND filter
  • Full HD videorežiim 1920 x 1080 / 60p stereoheliga, AVCHD koodek
    • Optiline suum on kasutatav filmimise ajal
    • Filmimise ajal saab pildistada 13 MP fotosid
  • 105MB sisemälu + Memory Stick Pro Duo ja SD/SDHC/SDXC kaardipesa
  • NP-FH50 liitiumaku, 450 säritust ühe laadimiskorraga
  • USA alates märtsikuust. Euroopas asendab seda kaamerat ilmselt WiFivaba HX30V

Sony Cyber-shot DSC-HX30V digikaamera

  • HX200V kaamera kompaktses vormis
  • 18.2 MP Exmor R CMOS sensor
  • F3.2-5.8, 20X optiline suum Sony G objektiiv, 25 – 500 mm ekvivalent
  • Optiline kolmesuunaliselt toimiv värinastabilisaator, digitaalne värinastabilisaator filmirežiimis
  • Sama kiire autofookus nagu HX200V kaameral
  • 3.0″ LCD, 921 600 px
  • Sisseehitatud GPS
  • 10 kaadrit sekundis sarivõte
  • HDR, Handheld Twilight, Anti Motion Blur ja 3D režiimid, üheksa digifiltrit
  • Sama Intelligent Sweep Panorama režiim nagu HX200V kaameral
  • Full HD video 1920 x 1080 / 60p
  • 105MB sisemälu
  • 320 säritust ühe laadimisega
  • HDMI väljund
  • Valmistatud “SoRPlas” materjalist (sony taaskäideldud plastik)
  • WiFi ühendusega saab kaameras olevaid pilte laadida nutitelefoni, tahvelarvutisse, arvutisse jne.
  • Turul alates märtsist

Sony Cyber-shot DSC-HX20V digikaamera

Täpselt sama mis HX30V kaamera kuid puudub WiFi.

Sony Cyber-shot DSC-HX10V digikaamera

Põhijoontes sarnane HX30V ja HX20V kaameraile kuid objektiiv on väiksema suumiga ning videorežiimis on vähem valikuid

  • Seesama 18.2 MP Exmor R CMOS sensor
  • F3.3-5.9, 16X optilise suumiga Sony G objektiiv, 24 – 384 mm ekvivalent
  • Seesama kiire autofookus mis ülemistelgi
  • Lihtsam optiline värinastabilisaator
  • Seesama 3.0″ LCD, 921 600 px (väha hea lahutusvõime, muide!)
  • Sisseehitatud GPS
  • 10 kaadrit sekundis sarivõte
  • HDR, Handheld Twilight, Anti Motion Blur ja 3D režiimid, üheksa digifiltrit
  • Intelligent Sweep Panorama režiim
  • Full HD video 1920 x 1080 / 60i  AVCHD koodekiga
    • Filmimise ajal saab pildistada 13 MP fotosid
  • 19MB sisemälu
  • NP-BG1 liitiumaku, 340 säritust ühe laadimiskorraga
  • HDMI väljund
  • Turul alates märtsikuust

Sony Cyber-shot DSC-H90 digikaamera

Erinevused võrreldes DSC-HX10V kaameraga

  • 16.1 MP CCD sensor
  • 3.0″ LCD ekraan, 460 800 px
  • Ei mingit manuaalrežiimi
  • Tamaline Sweep Panorama režiim
  • 720p HD video @ 30 fps; Monoheli ja H.264 vorming
  • 27MB sisemälu
  • NP-BG1 liitiumaku, 290 säritust ühe laadimiskorraga

Sony ametlik pressiteade

Sony ultraõhukesed kompaktkaamerad: 10x suumiga WX150 ja W690 ning veekindel TX20
autor: Lauri Veerde

Kui sulle on meeltmööda pisemat sorti fotoaparaadid, mida on hea taskusse või väiksemasse käekotti libistada, siis on siin midagi sinu jaoks. Lisaks supersuumidele tõi Sony täna välja kolm eriti õhukese korpusega kompaktkaamerat. Omadused on neil aga seesugused, mida ultraõhukestelt mudelitelt pigem oodata ei oskaks. DSC-WX150 ja DSC-W690 kaamerail on nimelt 10x suumiga objektiiv ning need on Sony sõnul õhemad 10x suumiga kaamerad maailmas. DSC-W690 kaamera on aga vee- ja põrutuskindel. Vaata alt täpsemalt iga kaamera tootefotosid ja olulisemaid tehnilisi andmeid:

Sony Cyber-Shot DSC-TX20 veekindel digikaamera

  • 16.2 MP Exmor R CMOS sensor
  • F3.5-4.6, 4X optilise suumiga Carl Zeiss objektiiv, 25 – 100 mm ekvivalendiga
  • Täiustatud optiline värinastabilisaator kompenseerib liikumisi kolmes suunas – horisontaalne, vertikaalne ja pööramine; Active Mode digitaalne värinastabilisaator on lisaks sisse lülitatav filmirežiimis
  • 23 mm paksune korpus on veekindel kuni 5 m, põrutuskindel kuni 1.5 m, külmakindel kuni -10 °c ja tolmukindel
  • 3″ puutetundlik LCD-ekraan, 921 600 pikslit; Puutetundlik ekraan ei tööta vee all
  • Manuaalset/poolmanuaalseid särirežiime ei ole.  Superior Auto režiim valib automaatselt sobiva pildiprogrammi
  • 10 fps sarivõte
  • HDR, Handheld Twilight, Anti Motion Blur ja 3D režiimid, 7 digifiltrit
  • Sweep Panorama – saab pildistada nii 2D kui ka 3D fotosid
  • Full HD video @ 1920 x 1080 / 60i stereoheli ja AVCHD koodekiga
  • Optiline suum on kasutatav filmimise ajal
  • Filmimise ajal saab pildistada 12 MP fotosid
  • 19MB sisemälu + Memory Stick Pro Duo ja SD/SDHC/SDXC kaardipesad
  • NP-BN1 liitiumaku, 250 säritust ühe laadimiskorraga
  • Oranžis, rohelises, mustas, roosas ja punases värvitoonis
  • Turul alates maikuust

Sony Cyber-Shot DSC-WX150 digikaamera

  • 18.2 MP Exmor R CMOS sensor
  • F3.3-5.9, 10X optiline Sony G objektiiv, 25 – 250 mm ekvivalent
  • “Välkkiire” autofookus teravustab heas valguses 0.13 sekundiga ja hämaras 0.24 sekundiga
  • Täiustatud optiline värinastabilisaator; Active Mode digitaalne värinastabilisaator
  • 3″ LCD ekraan, 460 000 px
  • Superior Auto režiim
  • Sweep Panorama režiim
  • 10 fps sarivõte
  • HDR, Handheld Twilight, Anti Motion Blur ja 3D režiimid, 7 digifiltrit
  • Full HD video @ 1920 x 1080 / 60i stereoheli ja AVCHD koodekiga
    • Filmimise ajal saab pildistada 13 MP fotosid
  • 19MB sisemälu
  • HDMI väljund
  • NP-BN1 liitiumaku, 240 säritust ühe laadimiskorraga
  • Turul alates maikuust

Sony Cyber-Shot DSC-W690 digikaamera

  • 16.1 MP CCD sensor
  • F3.3-5.9, 10X optiline Sony G objektiiv, 25 – 250 mm ekvivalent
  • Täiustatud optiline värinastabilisaator; Active Mode digitaalne värinastabilisaator
  • 3″ LCD ekraan, 230 400 px
  • Superior Auto režiim
  • Sweep Panorama režiim
  • 720p video monoheli ja H.264 koodekiga
    • filmirežiimis saab kasutada optilist suumi
  • 27MB Sisemälu + Memory Stick Pro Duo ja SD/SDHC/SDXC kaardipesa
  • NP-BN1 liitiumaku, 220 säritust ühe laadimiskorraga
  • Hõhedases, punases, mustas ja sinises värvitoonis
  • Turul alates maikuust

Sony ametlik pressiteade

Karbist välja: Pentax Optio VS20 kompaktkaamera
autor: Lauri Veerde

Kahe päästikuga kompaktkaamera ei ole üldse tavaline nähtus. Tegelikult on Pentax VG-20 esimene omataoliste seas. Esimene kompaktkaamera, millele on lisatud lisanupp koos suumirõngaga vertikaalse pildistamise jaoks – samamoodi nagu akutallaga varustatud või päris profiklassi peegelkaameratel. Kui praktiline selline asi kompaktkaamera puhul on? Ilmlselt mitte väga. Huvitav ja eriline on see aga küll.

Pentax Optio VS20 on aga enamat kui ainult see lisapäästik. Kaamerasse – mis karbist välja võetuna päris suure jurakana tundub – on mahutatud 20x suumiga objektiiv. Sellega saab päris kaugeid objekte enda nina alla suumida, statiiv on nii võimsa suurendusastme aga kena pildi saamiseks peaaegu et kohustuslik. Veel iseloomustavad seda aparaati 16 MP CCD sensor, suur 3″ LCD-ekraan ja HD videorežiim. Vaatame lähemalt:

Pentax on Optio VS20 kaamerast valmistanud nii musta kui ka valge korpusega versiooni. Photopointi poodidesse jõudis esimesena must VS20, mida allpool fotodel näha saabki. Valget on oodata lähinädalail.

Karbis on: Pentax Optio VS20, kaamerarihm, D-LI122 liitiumaku, USB-kaabel, laadija, kasutusjuhendid ja tarkvara CD (Mediaimpression 3.1).

Kaamerarihm on õige eriline. Esmapilgul näeb välja, nagu oleks kaks kaelapaela otsakuti kokku õmmeldud.

Aga iseenesest on see väga hea idee – kaamerarihma saab ülimalt lihtsalt aparaadi küljest eemaldada ning vajadusel jälle tagasi panna. Kinnituskohad on ainult vasakul küljel ülal ja all. Mitte kaamera peal mõlemal pool, nagu peegelkaamerate puhul harjunud oleme.

Pentax Optio VS20 ise. Tootefotodelt tundus see aparaat justkui pisemana. Esimene mulje sellest kaamerast on kõigil: “Ahsoo, see on ju päris suur”.

Tavalise objektiiviga kompaktkaameratest on VS20 korpus kogukam küll. Kuid see-eest on seda mugav käes hoida. Vasakul pool objektiivi on parema haarde tagamiseks disainitud umbes 4 mm võrra kaamera tasapinnast eenduv kühm. Paremal pool objektiivi on samuti pisut väljapoole eenduv, pehme ja kummise materjaliga kaetud nurk.

Vertikaalse pildistamise peale on mõeldud ka siinpool. Statiivikeere on nii põhja all kui ka paremal pool küljel.

Tagaküljelt vaatab vastu 3″ LCD-ekraan, mida tavalises turunduskeeles “suureks” nimetatakse. Tegelikult on 3″ ekraan tänapäeval juba valdaval enamikul digikaamerail. Suurusest olulisem on pikslite hulk ekraanil, ekraani vaatenurk ja pildi kontrastsus. Nende viimaste näitajatega Pentax VS20 hoobelda ei saa. Selle LCD kuvakvaliteet on soodsamate kompaktkaamerate vääriline.

Kärjemuster nuppude kõrval hoiab pöialt oma pinnal paremini paigal. Juhtnupud on primaarsed klassikalised. Nurga peal ülal on näha kaamera ainuke ühenduspesa, mida saab kasutada nii teleriga kui arvutiga ühendamiseks. Arvutiga ühendamise jaoks on kaabel karbis kaasas. Teleriga ühendamiseks tuleb hankida lisakaabel.

Vertikaalpäästik ja suumirõngas. Toimib täpselt samamoodi nagu ülemine komplekt. Vingemad fotoässad täristavad sarivõtet vaheldumisi kahele nupule vajutades.

Laadija on samuti selline modulaarset tüüpi.

D-LI122 liitiumakuga saab ühe laadimiskorraga pildistada 200 võtet.

Aku ja mälukaart sisestatakse alt.

Suumobjektiiv maksimaalses teleasendis (560 mm)

Suumobjektiiv maksimaalses lainurkasendus (28 mm)

Pehme kummeeritud parempoolne nurk lähemalt.

Pentax Optio VS20 must Photopointis: 199,00 €