Adobe Photoshop CS6 Beta – 9 uut täiustust
autor: Lauri Veerde

Adobe on oma veebilehele tasuta alla laadimiseks seadnud uhiuue Photoshop CS6 betaversiooni. Lightroom programmi kasutajad on beetaversioonidega harjunud, Photoshopi puhul on see aga esimene kord, kui avalikkus enne täisversiooni esitlust uusi pilditöötlusvõtteid proovida saab.

Adobe Photoshop CS6 beta toob endaga kaasa päris palju uuendusi ja täiustusi. Kõige ilmsem on kindlasti tumedam kasutajaliides. Kellele see meeltmööda ei ole, saab lülituda tagasi ka vanamoodsa helehalli tausta peale. Taustast olulisemad on aga uuendused, mis aitavad meil oma töö kiiremini valmis saada. Toon allpool välja 10 sellist uuendust. Enne aga, kui neid lugema asud, pane Photoshop CS6 beta juba alla laadima.

Photoshop CS6 tööriistad ja filtrid toimivad kiiremini

CS6 versiooniga muudab Adobe mitmete filtrite ning tööriistade efektide kuvamise vaat et momentaalseks. Graafikaintensiivseid arvutusi vajavad näiteks Liquify ja Puppet Warp tööriistad, mis nüüd kiiremaks toimimiseks ka graafikaprotsessorilt tuge saavad. Adobe nimetab seda uut GPU kiirendust “Mercury Graphics Engine“. Seda toetavate graafikakaartide nimekiri on senisest pikem. Tähele tuleb aga panna, et mitmed 3D efektid ja kiirendusefektid Windows XP operatsioonisüsteemiga ei toimi.

Photoshop CS6 toob seadistused palettidelt välja

Adobe liigub tasapisi intuitiivsema pilditöötluse poole. Uues versioonis saab näiteks teatud filtrite tugevust muuta mitte paletilt vaid otse foto peale kuvatava ringikujulise slaideri abil.

Photoshop CS6 uus Content-Aware Move tööriist

Uue Content-Aware Move tööriista leiame sealtsamast, kus on vanad head Spot Healing ja Patch templid. Selle abil saab suuremaid alasid täita automaatselt nii, et selekteeritud piirkond ümbritsevasse kenasti automaatselt sulandub. Kui selekteeritud ala kõrval on kena ühetoonilise mustri asemel segavaid objekte, võib valida pildilt ala, mida paranduse sulandamiseks kasutatakse.

Photoshop CS6 uus Crop tööriist

Crop tööriist töötab Photoshop CS6  programmis nüüd sarnaselt Lightroom`iga. Pilti otseks kadreerida soovides keeratakse lõikeaknas pilti, mitte vastupidi nagu seni. Võimalik on ka vedada üksainus joon mööda horisonti ning pilt keeratakse automaatselt otseks. Menüüribal on mitmed uued Crop tööriista valikud ning sealtkaudu saab tagasi lülituda ka nostalgilisema lõikamise peale kus pildi peal lõikeala vabalt keerata saab.

Photoshop CS6 uus filtritemenüü

Adobe on üle vaadanud Photoshop CS5 programmi filtrid ning loonud CS6 jaoks uue menüüsüsteemi. Mõned filtrid (nt Pixel Blender) on valikust kadunud, nende asemel on oma koha sisse võtnud uued filtrid, sealhulgas Oil Paint filter ja Tilt-Shift filter.

Photoshop CS6 Layers filter

Adobe on teinud kergemaks nende fotograafide ja disainerite elu, kes ise oma kümneid loometuhinas loodud pildikihte süstematiseerinud ei ole. Uus pildikihtide filtrifunktsioon võimaldab välja filtreerida teatud tüüpi kihid (tekst, vektor jne), see lubab ka otsida teatud pildikihte nende nime järgi. Võimalik on isegi kihte filtreerida nendel olevate objektide põhivärvuse alusel.

Photoshop CS6 Tilt-Shift filter

Uus filter asub menüüs Filter>Blur>Tilt Shift ning teeb võimalikuks Tilt-Shift objektiividele omase udususe lisamine piltidele. Iseenesest mitte midagi väga uut, kuid nüüd märksa lihtsamal ja kiiremal viisil tehtav kui seni.

Photoshop CS6 tekstitööriistad: Character ja Paragraph Styles

inDesign programmi kasutajad üllatuvad alati, kui kuulevad, et Photoshopis ei olegi võimalik luua korduvkasutatavaid stiile teksti ning tekstilõikude kujundamiseks. Nüüd on ning see on tõepoolest üks paremaid täiustusi uues programmis.

Photoshop CS6 paketi Adobe Camera RAW laseb värvustasakaalu muuta pildi erinetavel osadel

Adobe Camera RAW tarkvaras on mitmeid pisemaid arendusi. Üks neist on värvustasakaalu paindlikum muutmine. Nüüd saab määratleda pintsliga või Graduated Filter tööriistaga teatud ala pildil ning seejärel muuta värvustasakaalu ainult määratletud alal.

Carl Zeiss toob välja 15mm T2.8 ülilainurkobjektiivi – metalne optikajuveel 2148€ eest
autor: Lauri Veerde

Carl Zeiss on jõudnud fookuskauguste ekstreempunktini. Eelmisel reedel esitletud Distagon T* 2,8/15 on firma kõige laiema vaatenurgaga objektiiv ning tuleb maikuus müügile Canoni ja Nikoni peegelkaamerate jaoks muljetavaldava soovitusliku jaehinnaga - 2148€. Sellise raha eest saab täielikult metalse konstruktsiooniga, 820 g kaaluva ülilainurga, mille vaatenurgaks täiskaadersensoriga kaaemrate ees on 110 kraadi. Lisame siia f/2.8 valgusjõulise ava ning 25 mm lähima teravustamiskauguse ning oleme saanud objektiivi, millega pildistada nii maastikuvaateid kui ka dramaatilise perspektriiviga lähikaadreid nii hämaramas kui ka heledamas valguses.

Zeissi sõnul pildistab see objektiiv erinevalt enamikest ülilainurkadest “korrektsete proportsioonidega fotosid”. See tähendab, et geomeetrilised moonutused peaksid olema tavapärasest väiksemad. Veel julgemalt võetakse ette kromaatiline aberratsioon, mille kohta öeldakse, et seda Distagon T* 2,8/15 pildistatud fotodel praktiliselt ei esine.

Sarnaselt kõigile Zeissi objektiividele on ka Distagon T* 2,8/15 manuaalse teravustamisega objektiiv. Selle jaoks on tal eriti pika ja sujuva käiguga teravustamisrõngas ning rohked ja täpsed kaugusmärked selle peal. Olulise omadusena saab selle objektiivi külge kinnitada ka 95mm läbimõõduga keermega filtreid ja filtrihoidjaid.

Nagu alguses mainitud, tuleb Distagon T* 2,8/15 turule maikuus Nikoni ja Canoni peegelkaameratele sobituvate versioonidena. Nii konkureerib see objektiiv  Canoni valikus oleva 14mm F2,8 L USM II objektiiviga, mille saab kätte märksa “odavamalt”. Nikoni valikust võiks Zeissi üllitisele konkurentsi pakkuda Nikkor AF-S 14-24mm F2.8G ED, mille hind Zeissi 15mm optikale palju alla ei jää.

Osale Moekuulutaja fotokonkursil
autor: Anni Proosa

Moe- ja fotograafiahuvilised võivad oma meeled talveunest äratada ning kihelevate sõrmedega nädalavahetust oodata. 9.-10. märtsil toimub Moekuulutaja fotokonkurss. Tegemist on küllaltki põneva ja omapärase konkursiga – kõik huvilised on oodatud nädalavahetusel Tartu Kaubamajja pildistama. Kahe päeva vältel on võimalik jäädvustada modelle, moeetendusi, etteasteid, üritusi ning kogu kirevat karusselli, mis kevadise Moekuulutaja ümber keerleb.

Konkursile oodatakse osalema kõiki, vahet pole, kas oled fotomaailmas alles algaja või juba vana kala. Konkursi korraldajad lubavad, et Moekuulutaja raames kindlasti pildimaterjali leidmisega probleeme ei tule ning pigem saab olema raske otsustada, millest pilti teha. Seetõttu jagavadki korraldajad mõned nõuanded. Oodatakse pilte, milles peituks fotograafi oskus näha midagi, mida keegi teine ei näe, ning oskust tabada huvitavat hetke ja Moekuulutajal valitsevaid emotsioone.

Konkursil osalemiseks tuleb oma pilt laadida hiljemalt 18. märtsiks üles Tartu Kaubamaja Facebooki lehele ning märkida (tag) Tartu Kaubamaja. Pilte hindavad Oliver Moosus (Moekuulutaja kevad 2012 fotograaf), Jana Solom (fotograaf), Piret Vapajeva (Moekuulutaja kevad 2012 stilist) ja Evelyn Mikomägi (Living Models).  Žürii valib 5 ilusamat pilti 25. märtsiks ning parimad fotod lähevad Tartu Kaubamaja Facebooki lehele hääletusele, kus võitja valib välja juba rahvas. Konkursi võitja saab valida kahe erineva Tamroni objektiivi vahel, mille on välja pannud Photopoint.

Moekuulutaja on Tartu ning Lõuna-Eesti suurim moeüritus, mis toimub sel aastal juba seitsmendat korda. Moekuulutaja korraldaja on Tartu Kaubamaja, lavastaja Jana Pulk, stilistideks on Piret Vapajeva ja 2012.aasta Kuldnõela nominent Antonio. Üritust juhivad Tanel Saar ning Elektra, kes on ühtlasi ka ürituse DJ. Moekuulutajal astub üles „Eesti otsib superstaari 2011“ võitja Liis Lemsalu ning moenippe jagab videotervituse vahendusel Urmas Väljaots otse Pariisist.

Vaata ürituste kava ning lisainformatsiooni: www.tartukaubamaja.ee.

Lisa naistepäevale värvi: 12 kingiideed
autor: Anni Proosa

Sellal, kui ajaveebi peatoimetaja Lauri on sõitnud CeBIT 2012 elektroonikamessile, et tuua kõige uuem ja vingem tehnikakraam ka Photopointi blogi lugejateni, vallutan mina blogi mõneks ajaks märksa roosamate uudistega. Mehed peaksid siinkohal aga eriti tähelepanelikult edasi lugema.

Nimelt oleme naistepäevaks kokku pannud ühe mõnusa assortii punastest, roosadest ja lilladest kaameratest. Valikusse kuuluvad peamiselt väiksed ja kerged kompaktkaamerad. Kuna peegelkaamerad on enamasti küllaltki mehise väljanägemisega, on neist esindatud vaid hõrk lilla Pentax K-r, mis on saadaval ka roosana.

Hea mees, siin on Sulle 12 naistepäeva kingiideed – roosad ja rõõsad fotokaamerad, mis ei jäta külmaks ühtki naist. Eesolev kevad toob kindlasti palju jäädvustamist väärt hetki.

Canonilt uus Speedlite 600EX-RT välklamp ja teised lisatarvikud
autor: Lauri Veerde

Koos EOS 5D Mark III peegelkamaeraga esitleb Canon täna ka uusi lisatarvikuid. Speedlite 600EX-RT on Canoni esimene välklamp, millesse on integreeritud lisaks tavalisele infrapunaühendusele ka raadiosaatja.  Speedlite Transmitter ST-E3-RT on oma põhiolemuselt sama mis Speedlite 600EX-RT välklamp kuid ilma välgufunktsioonita, täites nii ainult raadiosaatja ülesannet teiste väliste välklampide juhtimiseks.

WFT-E7 failisaatja ühendub kaamera USB-pessa ning teeb võimalikuks failide juhtmevaba saatmise arvutisse üle WiFi 802.11a/b/g/n toega võrgu. Saatjal on ka LAN-port, kuid kuna pudelikaelaks on USB, siis siit erilist kiirust loota ei ole. GPS vastuvõtja GP-E2 ühendub 5D Mark III, EOS-1D X või EOS-7D kaamera USB-pessa ning salvestab EXIF infosse pildi koordinaadid ja pildistamise suuna. Lõpuks pakub Canon 5D Mark III kaamerale ka BG-E11 akutalda, mis mahutab kaks LP-E6 akut või 6 AA akut. Vaata pilte allpool:

Canon Speedlite 600EX-RT välklamp

Canon GP-E2 GPS vastuvõtja

Canon Speedlite Transmitter ST-E3-RT raadiosaatja

Canon WFT-E7  juhtmevaba WiFi failidesaatja

Canon BG-E11 akutald Canon EOS 5D Mark III kaamerale

Canoni ametlik pressiteade

PRESSITEADE
2. märts 2012

Canon tutvustab uut professionaalsete tarvikute tootevalikut

Canon laiendab oma tunnustatud tarvikute tootevalikut, tulles välja mitme uue mudeliga, mis on mõeldud profi- ja kesktasemel EOS-sarja digipeegelkaameratele.

Speedlite 600EX-RT on Canoni esimene integreeritud juhtmevaba raadioühendust sisaldav välklamp, mis vahetab välja mudeli Speedlite 580EX II. Koos uue seadmega Speedlite Transmitter ST-E3-RT pakub see fotograafidele uusi võimalusi eri valgustustehnikate avastamiseks. Lisaks toob Canon turule ka akutalla BG-E11, juhtmeta failiedastusseadme Wireless File Transmitter WFT-E7 ja GPS-vastuvõtja GPS Receiver GP-E2.

Speedlite 600EX-RT

Speedlite 600EX-RT on TTL-välklamp, millel on standardne juhtmevaba infrapunaga välgujuhtimine ning raadiosagedusel toimiv integreeritud aktiveerimine. Kasutades ühte juhtvälku 600EX-RT või uut Speedlite’i juhtmevaba raadiosaatjat ST-E3-RT, saab kauglülituse abil juhtida maksimaalselt 30 meetri kaugusel asuvat kuni 15 välklampi 600EX-RT. Lisaks saab mõlema mudeli abil kaugelt aktiveerida ka välklambiga Speedlite 600EX-RT ühendatud EOS-kaameraid.

Paljudes eri kaugustes asuvaid objekte on võimalik tänu suuremale juhtarvule 60[i] ja lainurkkatvusele 20–200 m ühtlaselt säritatuna valgustada. Lainurkvõtete puhul võib hajuti adapter fookuskaugust vähendada isegi 14 mm-ni ning kallutatav ja ülespööratav välgupea loob meeldivamaid varjudeta efekte. Valgushelgi lisamise paneel tekitab ülespööratava välgupea kasutamisel pildistamisobjekti silmadesse loomuliku valgushelgi, sobides ideaalselt portreede pildistamiseks. Lisaks kasutavad reguleeritavad välgu hajumisnurga sätted objekti valgustamiseks juhtarvu prioriteeti, jättes kaadriservad veidi tumedamaks.

Nagu selle eelkäija, edastab ka Speedlite 600EX-RT kaamerale välgutalla kaudu teavet valge tasakaalu kohta. Kuid välgu ja ümbritseva valguse paremaks tasakaalustamiseks saab nüüd lisada uue värvifiltri adapteri ja kaks kaasasolevat värvikilet, mille abil saab volframlambi või elavhõbedalambi valguses pildistades välgu temperatuuri tasakaalustada ja loomulikumat efekti luua. Kehvades valgusoludes pildistades saavad fotograafid kasutada ka automaatteravustamise abivalgust, mis tagab 28 mm või pikema objektiivi puhul täpse automaatteravustamise ning välgusähvatuse ajal objekti fokusseerimise.

WFT-E7

WFT-E7 on uus juhtmevaba failiedastusseade, mis ühildub laia valiku EOS-mudelitega. Neile, kel on vaja piltide kiiret ja lihtsat edastamist, pakub uus seade WFT-E7 tänu kiirele Wi-Fi-ühendusele ja Gigabit Etherneti juhtmestatud ühenduse toele täiustatud mitmekülgsust. Kuni 150 Mb/s failiedastuskiiruse pakkumiseks 802.11a/b/g/n toega ning väliste GPS-seadmetega ühenduse loomiseks Bluetooth-funktsiooniga WFT-E7 pakub ülikiiret pildiedastust otse FTP serverisse või isegi DLNA[ii]-ühendusega HD-telerisse.

Seadme WFT-E7 WFT serverifunktsioon võimaldab kaamerasätteid ning pildiotsijas kadreeritud vaadet ka veebis vaadata ja juhtida, kasutades selleks mistahes internetiühendust võimaldavat seadet – nutitelefoni, tahvelarvutit, sülearvutit. Lisaks saab kaamerasätteid kaugjuhtida ka rakenduse EOS Utility abil.

Seade WFT-E7 on kerge ning selle saab hõlpsalt kaamera alla, uuele toele AB-E1 või isegi rihma külge kinnitada. Veelgi suurema mitmekülgsuse pakkumiseks toetab see ka veel kuni kümne teise kaameraga ühendatud pildistamist, samas kui juhtmevaba sünkroniseerimisfunktsioon tagab kõigi orivälkude ja juhtkaamera sünkroonsuse ning seeläbi kõigi seadmete järjekindluse. Ühendatud pildistamise ajal saab kasutada ka WFT serverifunktsiooni, et võimaldada lihtsat kaugjuurdepääsu juht- ja orikaameratele ning seeläbi mitme kaameraga pildistamisel valgusefektide üle veelgi paremat kontrolli saavutada.

GP-E2

Täna tuleb välja ka uus kompaktne, kerge ja võimas taldühendusega GPS-vastuvõtja GP-E2, mis võimaldab fotograafidel oma piltidele hõlpsalt asukohasilte lisada.  Kaameramudelitega EOS-1D X, EOS 7D[iii] ja uue mudeliga EOS 5D Mark III ühilduv GP-E2 lisab iga pildi EXIF-faili võttekoha pikkus- ja laiuskraadid ning kõrguse andmed, aga ka pildistamissuuna.

GPS-päeviku funktsioon GPS Logger võimaldab fotograafidel ka oma marsruuti jäädvustada, laadides nii kaamera külge kinnitatuna kui ka oma ümbrises hoituna regulaarsete ajavahemike tagant GPS-andmeid alla. Tagasi stuudiosse jõudes saavad fotograafid oma pilte logifailidesse salvestatud GPS-andmetega sildistada ning oma marsruuti rakendusega Google Maps või kaasasoleva tarkvaraga Map Utility vaadata.

Pildistamisaja täpsuse tagamiseks saavad fotograafid ka oma kaamerate kellaaja globaalse aatomkellaga sünkroniseerida, kasutades selleks satelliidi kaudu allalaaditavaid UTC-andmeid. See on eriti kasulik professionaalsete fotograafide jaoks, kes pildistavad näiteks mitme EOS 5D Mark III kaamerakerega ning soovivad kõiki pilte koos töödelda ja võtteaja järgi sorteerida.

BG-E11

Fotograafidel, kes soovivad uue Canoni EOS 5D Mark III kaameraga kauem pildistada, võimaldab uus ergonoomiline akutald BG-E11 kahe LP-E6 lisaaku abil kaks korda pikemat akukestvust ning paindlikkust suurendava varuvariandina ka AA-patareide kasutamise võimalust. Sageli vertikaalasendis pildistajate, nagu spordi- või portreefotograafide jaoks on olemas topelt AF-stardi, teravustamispunkti ja automaatsäri lukustamise juhtnupud ning lisaks ka teine mitmefunktsiooniline juhtnupp ja juhtketas, mis muudavad vertikaalselt pildistamise palju mugavamaks ja intuitiivsemaks.

Kaamera EOS 5D Mark III disainiga harmoneeruv seade BG-E11 on toodetud vastupidavast magneesiumisulamist ning vastab samadele ilmastikukindluse standarditele, olles ideaalne karmimates pildistamiskeskkondades kasutamiseks.

Speedlite 600EX-RT – põhiomadused:

  • Juhtarv 60 (meetrites, ISO 100, 200 mm juures)
  • Kaugkäivitus 30 meetri raadiuses
  • Kasutatav kuni 15 seadmega
  • Juhtmevaba infrapunafunktsioon
  • Kaugkaamera päästikufunktsioon
  • Kallutatav ja pööratav välgupea koos suumijuhtimisega
  • Valge tasakaalu korrigeerivad filtrid
  • Kiire ja vaikne taaslaadimine

Speedlite Transmitter ST-E3-RT – põhiomadused:

  • Raadiosagedusel töötav välgu kaugpäästik
  • Kuni 30 meetri kaugusel asuvate Speedlite-välklampide aktiveerimine
  • Kuni 15 välklambi juhtimine
  • Kaugkaamera päästikufunktsioon
  • Tolmu- ja niiskusekindel

Wireless File Transmitter WFT-E7 – põhiomadused:

  • IEEE 802.11n tugi
  • Sisseehitatud Bluetooth
  • Mitmekülgne disain
  • Lihtne WPS (Wi-Fi Protected Setup)
  • FTP serverisse edastamine
  • Kaugjuhtimisfunktsioonid
  • DLNA-meediaserveriga ühilduv
  • Ühendatud pildistamine

GPS Receiver GP-E2 – põhiomadused:

  • Taldühendusega GPS-seade ühilduvatele EOS-kaameratele
  • Lisab iga faili metaandmetesse asukoha- ja kõrguseinfo
  • Digitaalne kompass salvestab suunainfo
  • Andmelogi režiim
  • Mugavalt kaasaskantav vorm; töötab 1xAA patareiga
  • UTC aja abil kaameraaja täppisseadistus

BG-E11 – põhiomadused:

  • Parem käsitsemine kaamerale EOS 5D Mark III
  • Topelt juhtnupud vertikaalasendis pildistamiseks
  • Suurem käepide suurematele kätele
  • Kasutab kahte LP-E6 akut või alternatiivselt nelja AA/LR6 patareid

[i] Meetrites, ISO 100, 200 mm sätte juures.

[ii] Digital Living Network Alliance.

[iii] Püsivara uuenduse kaudu – ainult kaabliühendusega.