Karbist välja: Canon PowerShot SX240 HS kompaktkaamera
autor: Lauri Veerde

Kui sulle meeldib pisike, aga võimekas fotoaparaat, siis oled just õiges kohas. Äsja Photopointi kauplustesse jõudnud PowerShot SX240 HS on üks Canoni võimekamatest kompaktkaameratest. Sellest nii hinna kui ka teatud omaduste poolest on ülalpool veel ainult PowerShot S100 ning suuresensoriline G1X. Võrreldes nende kahega on SX240 mudelil omad tugevused. Sel on võimas 20x suumiga objektiiv ning erinevalt G1X aparaadist on see kompaktkaamerale kohaselt kompaktse korpusega. Vaatame lähemalt:

Canon SX240 HS kaameraga koos jõudis Photopointi ka SX260 HS aparaat – GPS-mooduliga versioon selles postituses karbist välja võetavast kaamerast. Seda GPS-kaamerat on olemas ka sinakasrohelises värvitoonis, mis vähemalt tootefotosid vaadanuna mulle vägagi sümpaatsena tundub.

Karbist leiame Canoni tavapärase komplekti: Canon PowerShot SX240 HS kompaktkaamera, NB-6L liitiumaku, akulaadija koos toitekaabliga, randmepael, USB kaabel, CD-plaat Canon Digital Camera Solution tarkvaraga.

SX240 HS kõige suuremaks trumbiks on 20x suumiga objektiiv. Tema eelkäijal, PowerShot SX230 HS kompaktkaameral oli ju “vaid”  14x suum. Võrreldes senisega on uuendatud pildiprotsessorit, värinastabilisaatorit, aku kestvust ning ka disaini. Esiküljel mõne millimeetri võrra korpusest välja ulatuv plastikust riba, mis peaks parandama haardekindlust. Parandab küll.

Ka tagumise külje nupud on pisut lihtsamaks disainitud. Üleüldiselt tundub kaamera võrreldes eelmise aasta mudeliga märksa pisem. See on aga vaid optiline illusioon. SX230 HS aparaati ääristas selline heledaks värvitud plastikriba, mille tõttu kaamera ka kogukam paistis.

PowerShot SX240 HS objektiiv on märkimisväärselt suure fookuskauguste vahemikuga. 25 – 500 mm (35 mm ekvivalendina) laseb pildistajal suumida lähemale ka päris kaugel asetsevaid objekte. Kui laiemas otsas on objektiivi maksimaalseks avaks f/3.1, siis maksimaalse suumi peal on ava õige väike – f/5.9. See tähendab, et sisse suumides terava pildi saamiseks peavad olema kindlad käed ja päikesepaisteline ilm. Kui neid kahte pole, siis aitab statiiv või suumimisest hoidumine.

Kaamera peal vasakul on vajadusel välja kargav välklamp, kõlar ja stereomikrofon, päästik ja suumirõngas ning sisse-väljalülitamise nupp.

Metallist statiivikeere pole objektiivi keskteljele mahtunud kuid kompaktkaamera puhul pole see ka vast väga oluline.

Sisemälu pole sellel kaameral üldse nii et ilma mälukaardita sellega pilti teha ei saa. Hea uudis on, et NB-6L liitiumaku peab vastu umbes 10% kauem kui eelkäija SX230 HS aku pidas. Aku laadimisaeg on ligikaudu kaks tundi.

Nupud tagaküljel on disainitud tasapinnalisemalt ja lihtsamalt kui eelkäijal. Olemas on valikuratas neljasuunalise nupu ümber. See muudab mugavaks ava/säriaja muutmise AV, TV, P ja M režiimides. Ülemine programmiratas on täis tuubitud kõiksuguseid režiime. Seal on (ülevalt alla):

  • Filmirežiim
  • Diskreetne režiim – lülitab välja välgu ja kõik kaamera hääled
  • Loovate filtrite režiim – lubab pildistada pilte fisheye, miniature effect, toy camera, soft focus, monochrome, super vivid, poster effect, Color Accent (selective color) ja Color Swap digitaalsete efektidega.
  • Pildiprogrammid – siit alt leiab tavalised pildistamisolukorrad landscape, portrait, night jne
  • Movie Digest” režiim – pildistamise osas toimib see nagu tavaline automaatrežiim. Kaamera filmib aga iga foto tegemise eel 2-4 sekundilise filmiklipi ning päeva lõpus monteerib need lühiklipid kokku üheks 720p lahutusvõimega filmiks.
  • Easy mode – täielik automaatika ilma ühegi menüüvalikuta.
  • Smart Auto režiim – Automaatne pildiprogrammide valik. Mõned menüüvalikud on lukus
  • Live View control režiim: automaatprogramm kus pildistaja saab intuitiivsete skaalade abil muuta pildi heledust, värviküllust ning värvustasakaalu.
  • P, TV, AV poolmanuaalsed särirežiimid
  • M täismanuaalne särirežiim.

Suumirõngas lähemalt

Nupud on mugavad vajutada ja mis kõige tähtsam – kaamera toimimine on kiire. Ei mingit viivitust menüüdesse sisenemisel ega piltide-videote vaatamisel.

Siin see mõne millimeetri võrra korpusest välja ulatuv plastikust riba, mis peaks parandama haardekindlust.

Välklamp on õhuke ja ilus. Töökaugus on 0.5 – 3.5 m objektiivi lainurkasendis ning kuni 2 m telefotoasendis.

Ühe huvitava lisana saab sellele kaamerale sisestada kuni 12 inimese andmed ning siduda need vastava inimese näopiltidega. Kui pärastisel pildistamisel on kaadris mitu nägu, valib kaamera nende seast teravustamiseks selle, mis on registris olemas. Selle näo järgi pannakse automaatrežiimil paika teravus, säritus, värvustasakaal jne. Sünnipäeva sisestamine aitab kaameral kiiremini tuvastada lapsi ja beebisid. Taasesitlusrežiimil saab valida mälukaardilt kuvamiseks vaid neid pilte, millel on pildistatud registris olevaid inimesi.

Kõigepealt tuleb vastav inimene pildile püüda.

Siis sisestada nimi ja sünni kuupäev. Soovitatav on pildistada ühest inimesest mitte üks vaid mitu pilti – mitme erineva nurga all.

Teine uus ja hea funktsioon on kiire kaadrisagedusega filmiklipp. Pärast esitab kaamera selle sujuvalt aegluubis.

SX-seeriale omaselt on ka SX-240 HS kaamera suurepärane pildimasin. Manuaalsete särivõimaluste ja hea käsitlemisega kompaktkaamera, millel on ka 20x suumiga objektiiv. Ideaalne näiteks kaasa võtmiseks reisile või kasutamiseks igapäevaste piltide tegemisel. Muidugi teeb S100 tänu oma suuremale sensorile ja suurema avaga objektiivile hämaras ouliselt kenamat RAW- ja JPEG pilti. Hindki on sel aga ju pea 200€ soolasem ja suumi on vaid 5x. Omaduste ja hinna suhe teeb PowerShot SX240 HS Canoni ahvatlevaks kõigile, kes otsivad kompaktkaamerat mida ise juhtida saab.

Uus Pentax K-01 aprillis kuni 100€ soodsam
autor: Anni Proosa

Alles hiljuti Photopointi lettidele jõudnud Pentax K-01 on saanud aprillikuuks uued soodsad hinnad. Tegemist on erilise disaini ja suure sensoriga hübriidkaameraga, millele sobivad kõik Pentaxi objektiivid. Äsja tutvustas ja uuris  K-01 kaamerat ka Point TV.

Vaata K-01 soodushindu.

Canon EOS 60Da peegelkaamera – neile, kes pildistavad tähistaevast
autor: Lauri Veerde

Ülal võib näha kahte pilti udukogust. Vasakpoolne on pildistatud Canon EOS 60D peegelkaameraga, parempoolne aga uue, täna esitletud Canon EOS 60Da peegelkaameraga. Näidisfotod on küll väikesed, kuid sellegipoolest võib näha, et parempoolsel on punast udu tähtede ümber märksa enam näha. Foto on lummavav, kuna 60Da on valmistatud spetsiaalselt tähistaeva pildistamiseks.

Üldjoontes on uus peegelkamaera identne 2010 aastal ilmavalgust näinud tavalisele 60D aparaadile. Ainukese erinevusena on Canon modifitseerinud CMOS sensori ees olevat infrapunafiltrit nii, et see laseks läbi tavalisest 3x enam H-alfa valgust (Hα; 656.28 nanomeetrit lainepikkusega valgus). Ikka selleks, et pildile tähetolmu maksimaalselt jääks.

Canon EOS 60Da peegelkaameraga saab pildistada muidugi ka maiseid objekte nagu lilled, kassid ja inimesed. Canon seda aga siiski teha ei soovita, kuna sellistel fotodel võib kumama lääda tavalisest punakam värvitoon. 60Da on mõeldud lisakaameraks neile, kelle meeli paelub tähistaevas leiduva jäädvustamine. Aparaati toodetakse ja müüakse piiratud koguses. Kaamera hind saab olema mõnisada eurot kallim kui tavaline EOS 60D.

Canoni ametlik pressiteade

Foursquare toob dokumendifoto meilile tasuta
autor: Anni Proosa

Aprillis ootame Photopointi check-in’i tegema kõiki neid nutitelefoni ja Foursquare‘i kasutajaid, kes meie juurde veel teed leidnud ei ole. Vali välja endale sobiv Photopointi kauplus ning tule läbi. Teeme Sinust dokumendifoto ja saadame selle Sulle meilile tasuta. Digitaalset dokumendifotot saad kasutada näiteks oma CV koostamisel või LinkedIn profiilipildina. Tasuta dokumendifoto saamiseks näita kindlasti klienditeenindajale oma telefoniekraanil lahti lukustatud pakkumist.

Mis on Foursquare? See on oma põhiolemuselt sotsiaalvõrgustik – Facebookist või Orkutist eristab teda aga asukohapõhisus. Mida see tähendab? Forsquare rakendus tuvastab Sinu asukoha ja näitab sulle Sinu lähedal asuvaid söögikohti, poode, kohvikuid ja muid kohti, kuhu end siis sisse märkida (check-in) saad. Nii on võimalik oma sõpradele teada anda, mida Sa parasjagu teed ja vaadata, kus nemad käivad. Teise külje pealt on Foursquare justkui mäng, mis hägustab piire virtuaalse ja tegeliku elu vahel. Erinevates kohtades check in’e tehes saad lahti lukustada mitmesuguseid eripakkumisi (nagu see Photopointi oma). Veel saad võistelda oma sõpradega, kes mingis kohas kõige rohkem käinud on. Nimelt on igal kohal Foursquare’i maailmas oma “linnapea”, kelleks saab kõige enam check-in’e teinud kasutaja. Vaata lähemalt: foursquare.com.

Sveni pildilood – 18. Varakevad
autor: Lauri Veerde

©Tekst ja fotod: Sven Začek

Õhus on kevadet, mis on saabunud vargsi ja kuidagi väga ruttu pärast veebruari alguse paukuvaid külmasid. Minu arvates on meil eestlastel oma nelja aastaajaga väga vedanud. Kirjutan seda tükki praegu Lõuna-Rootsis, kus sügis kestab sisuliselt kaheksa kuud ja ülejäänud neli kuud on suvi. Päris masendav. Lisaks Eesti aastaaegade arvule on minu arvates neil ka ideaalne pikkus, mistõttu saab igat aastaaega pikisilmi oodata, seejärel nautida ja lõpuks sellest ka tüdida, et olla valmis uue tulekuks.

Tänavu ootan ma kevadet kuidagi eriti agaralt, mis on mulle endalegi üllatav, sest siiani on kevad minu lemmikaastaaegade edetabelis ikka talve järel teisel kohal olnud. Lemmikut on lihtne pidada, kui see käitub nagu viimase kahe aasta talved – pakub lund, tuisku, külma ja riietab looduse valgesse härmarüüsse.  Tänavune talv ei tahtnud kuidagi tulla, andis saabudes lühikese ülikäreda pakase ja taandus siis, justkui olnuks ta isegi oma külmetamisest ehmunud. See külm aeg oli loodusfotograafile väga nauditav, kuid sellele ei eelnenud ega järgnenud mingeid lumetorme, ei muinasjutuvalgeid härmahommikuid. Tundub nagu proovinuks Külmataat terve talve kahe nädalaga ära pidada ja kadus siis seitsme tuule poole.

Loomulikult võivad ka kevaded erinevad olla, aga nad ei saa tänavuse talve kombel oma tulekuga viivitada, sest päike ei unusta paistist ära ja hakkab iga päevaga järjest kõrgemalt taevakaarel uperpallitama ja siis ei pääse kevad ka talve selja taha peitu ja lihtsalt peab tulema. Isegi kui kevadel ōnnestub pisut viivitada! siis on ju minu lemmikaastaaeg talv sedavõrd pikem. Win-win situation nagu öeldakse. Eks tänavune kevad näitab, kas talve pikaaegne liidripositsioon minu lemmikaastaajana lööb kõikuma või mitte.

Varakevade olulisteks sündmusteks on minu arvates lume sulamine, jääminek, rändlindude saabumine ja esimeste sinilillede ilmumine. Sinilillede mahesinised õied pressivad ennast läbi kuivanud leherisu ja see on justkui värvide saabumine mustvalgesse maailma. Võib olla süvendas minu tänavust kevadeihalust just asjaolu, et Lõuna-Rootsis nägin ma esimest sinilille, kes oli end arglikult nähtavale upitanud, kuid märgates end üksi olevat ei söandanud veel nuppu avada. Nii habras ja ometi nii kindel märk eesseisvatest muutustest. Ootame, vaatame!

Pildi esitlus ja tehnilised andmed:

  • Valgus – Hämar õhtuvalgus paarkümmend minutit enne päikese loojumist. Taevas oli selge, mis annab mõnusalt jaheda sinika kuma. Taustal on näha lahkuva päikese magusat valgust.
  • Pildiformaat – Lõikamata 3:2-le kaader.
  • Kadreering – Sätitus, et oleks näha veel viimast lund, vahutavat vett ja magusat õhtuvalgust.
  • Ava – F9,5 tilt-shift objektiiviga, tagab teravussügavuse kogu kaadri ulatuses.
  • TehnikaNikon D3x + Nikkor PC-E 24mm F3,5 + LEE 3-astmeline hallfilter säri aeglustamiseks vee udustamise eesmärgil.
  • Säritus – F9,5, 5 sekundit, ISO 100.
  • Salvestus – RAW formaadis, konverteeritud Photoshop Lightroom 3 tarkvaraga.