Olympus näitab uut vastupidavat: TG-615
autor: Lenno Grünberg

Olympus tõi Jaapanis avalikkuse ette uue Tough sarja kuuluva kaamera TG-615.
Uus mudel on mõeldud asendama käesoleva aasta märtsis müüki jõudnud mudelit TG-610 ning toob endaga kaasa veidi täiustatud pildiprogrammid ja uue tehnoloogia pildistabilisaatori jaoks. Viimane pärineb otse PEN E-P3 kaameralt.


Vähestele uuendustele vaatamata on kaamera jätkuvalt tolmu-, külmumise-, kukkumis- ja veekindel, sensoril on 14 megapikslit, objektiiv on 5× optilise suumiga ning mälukaardipessa sobivad ka SDXC ja Eye-Fi kaardid. Lisaks teeb TG-615 3D fotosid ja salvestab 720p videot.
Kaamera peaks müüki jõudma augustis, värvitoonidest on valikus hõbedane, roosa ja roheline.

Canon EOS 1100D ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lenno Grünberg

Digitesti lehel on ilmunud ülevaade Canoni algajataseme digipeeglist EOS 1100D. Tegemist on kaameraga, millel on 12 megapiksliga CMOS sensor, DiG!C 4 pildiprotsessor, 9 punktiga AF sensor ning 720p videosalvestus.

Toomas Ili kirjutatud ülevaadet saad lugeda Digitesti veebilehelt.

Nikonile tulemas AF-S DX Micro Nikkor 40mm f/2.8 macro
autor: Lenno Grünberg

Nikon on teatanud, et tulemas on algajataseme digipeeglitele suunatud mõistliku hinnaga makroobjektiiv.
Uus AF-S DX Micro Nikkor 40mm f/2.8G on väga mitmekülgselt kasutatav, sobides lisaks lähivõtetele tegema näiteks ka portreetööd. Objektiiv võimaldab kompaktsusele ja kergusele vaatamata tõest 1:1 suurendust ning on varustatud vaikse ja kiire Silent Wave mootoriga (tähis: AF-S). Minimaalne teravustamiskaugus on 16 cm (ehk umbes 5 cm esiläätsest).
Kompaktne AF-S DX Micro Nikkor 40mm f/2.8G on ideaalne reisikaaslane igale Nikon DX sensoriga digipeeglile (nende hulka kuuluvad ka Nikon D5100 ja populaarne Nikon D3100).

Tehnilised andmed:
• konstruktsioon: 9 elementi 7 grupis
• minimaalne ava: f/22
• diafragma labade arv: 7
• vaatenurk: 38°50’ DX mõõdus sensoriga kaamera ees
• lähim teravustamiskaugus: 16 cm
• maksimaalne suurendus: 1:1
• filtrikeere: 52 mm
• mõõdud: 64 × 69 mm
• kaal: 280 g.

Uus objektiiv peaks müügile jõudma käesoleva aasta septembrikuus.

Tamroni makrofoto 2011 esikolmik on selgunud
autor: Lauri Veerde

Piltide vastuvõtt Tamroni makrofoto konkursile lõppes pisut enam kui nädala eest. Nüüd on aeg kuulutada välja esikolmik ning jagada välja auhinnad – 1500, 1000 ja 500 euro väärtuses omal valikul Tamroni tooteid.

Konkursile laekunud 1297 foto seast asus nädala eest paremaid välja sõeluma kolmest fotograafist koosnev žürii, koosseisus: Urmas Tartes, Jaak Põder ja Tõnu Ling. Esimeses hindamisetapis valis iga žüriiliige välja kõigi konkursile laekunud tööde seast välja 15 paremat. Seejärel andsid liikmed oma väljavalituile hinded 15 palli süsteemis. Niiviisi kogunenud hinnete kokku arvutamise teel sai kõige enam punkte Tarmo Annoki foto nimega „Kosmos“. Sellele pildile kuulub esikoht, Tamroni makrofoto 2011 tiitel ning 1500 euro väärtuses Tamroni tooteid Photopointist.

Esikohale tulnud piti aitas lahti mõtestada Urmas Tartes: “Pildil on (akna?)klaasile kogunenud surusääsed ja puruvanad – valgustatud maheda kollase valgusega. Nii hakkavad putukad tumedal taustal tähtedena särama. Pildiallkiri “Kosmos” kirjeldab hästi meie suhet putukate maailmaga, mis on sama mõõtmatu, kui päris tähtedega kosmos.  Maailm meie ümber pakub fotograafile pidevalt selliseid vahvaid momente, kus tavapärased objektid hakkavad lisaks iseendile rääkima ka mõnda teist lugu. Oska vaid kaameraga õigel ajal õiges kohas olla. Selle pildi autoril on see õnnestunud.”

Teisele kohale rebis ennast foto nimega „Meduus“. Tõnu Ling`i sõnul eristus see pilt teistest oma lihtsa, kuid sobiva kompositsiooniga. Pilti vaadates võib tajuda meduusi liikumist, mis tõstab selle lähivõtte teiste konkursile esitatud staatiliste makropiltide seast hästi esile. Meduusipildi autoriks on Signe Nõmmik, kes võib nüüd endale valida 1000 euro väärtuses Tamroni tooteid.

Tamroni Makrofoto konkursi kolmas koht kuulub fotole nimega „Jäääär“. Urmas Tartesele meeldis “Jäääär” eelkõige kui pilt, mis tehtud tavalisena näivast objektist erilisel viisil. “Jääääre pildil on pildistatud jääkristalle, mis helgivad salapäraselt erinevates toonides. Miniatuurne maailm omandab äkitselt hoopis teistsugused dimensioonid. Püstised kristallid moodustavad otsekui tugeva müüri, mis samas on habras – seda näitab murdunud kristallide au ja üks viltune kristallsammas.  Nii on pildis koos ühtaegu koos tugevus ja haprus. Tasakaalu ja tasakaalutuse lugu räägivad muidu rangelt horisontaalne kristallide rida, mille staatikat lõhuvad tühimik ja kaldus heledam kristall. On see heledam kristall väljapääs sumbunud olekust või on ta meile kõigile vajaliku rahu lõhkuja?”

Tamron Eesti ja Snap.ee veebileht õnnitlevad võitjaid ning tänavad kõiki fotokonkursil osalejaid. Päris läbi konkurss siiski veel ei ole. Kuni reedeni saavad kõik Snap.ee fotokeskkonna kasutajad Tamroni makrofoto konkursile esitatud pilte hinnata (ülal välja kuulutatud esikolmik publiku lemmiku valimises ei osale). Publiku lemmiku kuulutame välja Snäp.ee veebilehel ning Snäpi ja Tamroni Facebooki lehtedel 15.07.11. Vaadake pilte ja andke oma hinnang.

I koht: “Kosmos”, Tarmo Annok

II koht: “Meduus”, Signe Nõmmik

III koht: “Jäääär”

Kasulikud vidinad 3. Hama Dust-Ex õhupump
autor: Lauri Veerde

Kas mäletad seda erilist tunnet kui esimest korda peegelkaameralt objektiivi maha keerasid ja sinna sisse piilusid? Nüüdseks sa ilmselt juba tead, et nii sellel esimesel korral kui ka järgmistel eest keeramistel hoovab objektiiviaugust kaamerasse tolm. Suuremad tolmuosakesed, mis sensori peale peesitama jäävad, on fotodel näha tumedate täppidena. Mõnikord satub tolm ka üles mattklaasi peale – siis on tolmukübemed näha pildiotsijast läbi vaadates. Kõige lihtsam viis, kuidas seda tolmu kaamerast välja saab, on õhupump. Photopointis on neid müügil mitmeid – tänasesse kasulike vidinate rubriiki valisin Hama meisterdatud pumba nimega Dust-Ex. Proovime järgi:

Sellises pakendis. Näpumodelliks on seekord meie järelteeninduse osakonna spetsialist Melcery. Tervitused talle.

Õhupump on väga lihtsa ehitusega vidin. Paunaosa on valmistatud vastupidavast kummist, all on õhku sisse laskev ventiil ning üleval plastikust pikendus.

Jõulise vajutusega väljutatakse õhk punase pikenduse otsas oleva pisikese augu kaudu. Sellist üliinimlikku jõudu, nagu Melcery siin demonstreerib, vaja polegi. Õhupumba pumpamisega saavad hakkama ka regulaarset trenni mitte tegevad õrnema soo esindajad.

Kui kaamera manuaalsele sensoripuhastusrežiimile seatud, siis pole muud, kui sea punane pumbaotsik sensorist umbes sentimeetri kaugusele ja kuku kütma. Teise käega ei ole mõtet samal ajal selga sügada – seda võiks kasutada otsiku hoidmiseks – muidu võib see veel agarama pumpamise käigus vastu sensorit laperdada.

Täpsemalt saab õhupumba kasutamist vaadata allolevast Point TV videost. Seal kasutab Ardo-Jako küll ühte teist marki pumpa, kuid vahet ei ole – töövõtted on kõikide puhul ühesugused. Videos näitab Ardo ära ka selle, et kuidas üldse aru saada kas sensor vajab puhastamist või mitte.

Kui ise pumbaga sensori kallale minna ei julge või kui pärast puhastamist ikka tolm häirib, siis too kaamera Photopointi ja sinu kaamera sensor tehakse puhtaks meie järelteeninduse proffide poolt.

Hama Dust-Ex õhupump Photopointis: 12.99 €