Põnevad kuulujutud – Fujifilm ihub hammast Olympuse peale
autor: Lauri Veerde

Tohutust skandaalist räsitud Olympus on küll tasapisi kosuma hakanud, kuid on sellegipoolest küllaltki magus saak teistele fototööstuse suurfirmadele – nagu näiteks Fujifilm. Bloombergi eilsest artiklist valla pääsenud kuulujutt nimetab just Fujifilmi üheks võimalikuks firmaks, kes Olympuse ekspertiisi peale hammast ihuda võiks.

Bloomberg kirjutab, et “üheks võimalikuks pakkumise tegijaks Olympusele on nimetatud Fujifilmi”. Fuji juhatuse liige hr Yamamoto keeldus küsimust kommenteerimast. Fujifilmi juht Shigetaka Komori teatas, et praegu on Olympuse teemat veel vara kommenteerida, kuna hetkel on erapooletu komisjon veel skandaali üksikasju uurimas.

Olympusel ei ole viimasel ajal just kõige paremini läinud. Või, olgem ausad – tal pole mitte kunagi nii halvasti läinud. Seesama Olympuse nõukogu, kes kiidusõnade saatel kevadel Briti verd Michael Woodfordi firma juhiks valinud oli, vallandas mehe auväärselt ametipostilt 14. oktoobril. Hr Woodford – esimene mittejaapanlasest juht Olympuse ajaloos – oli esitanud ebamugavaid küsimusi kahtlaste tehingute kohta – kogusummas üle miljardi dollari.

Woodford ei lahkunud vaikides, vaid vallandas omakorda kogu temale teadaoleva kompromiteeriva info. Kahtlased tehingud, tohutud rahasummad, koguni võimalikud seosed Jaapani maffiaga… Kõik see oli toimunud alates 1990ndate aastate algusest peale. Asja asusid uurima Jaapani, USA ja UK ametivõimud,  Olympuse juhatuse esimees koos mitme juhatuse liikmega astusid ametist tagasi, Olympus tunnistas kahtlasi tehinguid ning firma aktsia kukkus kolinal – enam kui 80% võrreldes Woodfordi ametisoleku aegse tasemega.

Praeguseks on aktsiahind pisut kosunud – seda tänu kinnitustele, et maffiaga Olympus siiski seotud ei olnud. Hetkel jääb aktsiahind siiski umbes 60% tasemeni võrreldes skandaalieelse tasemega. Seega on siin soodne pinnas firma üle võtmiseks tõepoolest olemas.

Tule näita oma loovust 16. detsembril Avatud fotonäitusel
autor: Jevgenia Dotsenko

16. detsember kell 20:00 leiab aset Avatud fotonäitus, millest osa võivad võtta kõik! Näituse pilte trükib tasuta Photopoint ja toetab LomoLoome.

Talvistel õhtutel, mil vähe valgust ning loominguline impulss on mattunud lörtsi alla, on parim nautida juba valmis fotosid. Ja mitte ainult passivselt vaadata vaid jagada ka kogemusi ning avaldada oma arvamust, luua uusi tutvusi, veeta lihtsalt meeldivalt aega kaasmõtlejate ringis ning juua hinge, südant ja kõhtu soojendavaid jooke.

Just sellega oma õhtut sisustama me sind kutsumegi. Hubane kohvik Tallinna vanalinnas ootab sind 16. detsembril Avatud fotonäitusele. Ja pole üldse oluline, kas teete pilti kolloidlahusele, želatiiniribale või üldse digitaalsele andmekandjale, olete harrastaja või professionaal.

Sündmus “Avatud fotonäitus” Facebookis

Kuidas osaleda?

Osalemiseks on vaja vaid tulla, võtta kaasa foto ja riputada see üles vaatamiseks. Pildi tagaküljele võite kirjutada oma kontakti, mõne hea soovi või midagi muud huvitavat. Vastutasuks võite lahkumisel kaasa võtta endale meelepärase foto, mis sinu silma rõõmustab ja hellitab.

Pildi allikas: maximumpc.com

Tasuta piltide trükk

Foto väljatrüki suurus võib olla vabalt valitud, ent pidage silmas, et suur pilt on alati efektsem ja fotode arv ei ole piiratud. Suure väljatrükiga aitab meid Photopoint, kes kõigile osavõtjaile trükib ühe foto mõõdus A4 (21×30) täiesti tasuta.

PhotoExpress piltide laadimise programm

Kes soovivad tasuta väljatrükki, palume saata foto hiljemalt kella neljaks 16. detsembril ühele neist meiliaadressidest: stanislavusov@gmail.com või ardojako@gmail.com. Pealkirjaks pange “Avatud fotonäitus” ja kindlasti lisage oma kontaktandmed. Teine võimalus on tellida pildid Photoexpressi kaudu – märkuste lahtrisse kirjutage ikka “Avatud fotonäitus” ja kättesaamiskohaks valige kindlasti ülemiste Photopoint. Fotofail peaks olema maksimaalse resolutsiooniga aga vähemalt 2480 x 3508px. Valmis fotod ootavad sind juba Kehrwiederi Kohvicumis enne näitust.

Fotode hulk ei ole piiratud, nagu ei ole ka ette antud teemat – pidades silmas, et jääme viisakuse piiresse. Kaasa võite võtta pesulõkse, millega pilte riputada ja kindasti ka hea meeleolu, mida teiste kohalolijatega jagada. Ja peale näitust saab ka Diskot!

Point TV – 72. Tamroni 90 mm f/2.8 makroobjektiiv
autor: Lauri Veerde

Tamronil on valikus kolm fikseeritud fookuskaugusega makroobjektiivi: 60, 180 ning 90 mm fookuskaugustega. 60 mm f2,0 makrotorust oleme siin Point TV-s juba rääkinud. Sellest pajatas meile Anton eelmisel aastal Tartu botaanikaaias. Nüüd kutsume sind koos Ardo-Jakoga Tallinna botaanikaaeda ja vaatame üle Tamroni 90mm f/2.8 makroobjektiivi. Head vaatamist.

Nikon D4 peegelkaamera olulisemad tehnilised omadused. 90% tõenäosusega
autor: Lauri Veerde

Nikonrumours.com veebileht lajatas eile lagedale julge rea andmeid Nikoni veel avalikustamata profiseeria peegelkaamera kohta. Kõne all oleva aparaadi nimeks kirjutatakse D4 ning see kujutaks endast kahe aasta eest esitletud D3s järeltulijat ning otsest konkurenti Canoni äsja välja toodud 1D X profikaamerale. Küsimust “Kust need andmed pärinevad?!?” ennetab nikonrumours tõdemusega, et ta need erinevatest allikatest kokku kogunud on, ja kinnitusega, et need on 90% tõesed. On nad siis tõesed või mitte – mine sa võta kinni. Huvitav on lugeda ikka:

Nikon D4 peegelkaamera olulisemad tehnilised omadused

  • 16.2 MP sensor
  • 11 fps sarivõte
  • 100 – 102 400 ISO, laiendatav 50 – 204 800
  • CF + XQD mälukaardipesad
  • ühildub Nikon WT-5 juhtmevaba raadiosaatjaga
  • Integreeritud Ethernet ühendus (nagu Canon 1D X kaameral)
  • Näotuvastus, mille info kuvatakse pildiotsijas (võimalik, et tegemist saab olema kahefunktsionaalse pildiotsijaga)
  • Täiustatud videorežiim, nikonrumours.com arvates 1080p/30/25/24 ja 720p/60/30/25/24 formaatides (identne Nikon D800 arvatavale videorežiimile)
  • Lahtipakkimata video väljutamine HDMI pordist
  • Võimalus seadistada kaks kaamera ees olevat nuppu sujuvaks ava muutmiseks
  • Täiustatud autofookus – 51 autofookuspunktiga. 9 mõlemasuunaliselt toimivat sensorit
  • Autofookus töötab kuni EV-2.0 (D3s sama näitaja: EV -1)
Nikoni profiseeria uus kaamera tuleb 2012 aastal. Muud võimalust ei ole, sest D3s on juba enam kui kaks aastat vana ning Canonil on väljas uus ja uhke 1D X. Nikonrumours.com avaldab arvamust, et D4 kargab lagedale enne CES/PMA elektroonikamessi jaanuari alguses. Ma selle peale väga ei panustaks.

Tamronilt 18-200 mm F/3,5-6.3 suumobjektiiv Sony NEX hübriidkaameraile
autor: Lauri Veerde

Peagi lõppeva aasta varakevadel avalikustas Sony kolmandatele objektiivitootjatele oma NEX-seeria kaamerate E-bajoneti tehnilised kirjeldused. Nii Tamron kui ka Sigma tervitasid seda otsust palavalt, Tamron on nüüd jõudnud ka esimese tulemuseni. Jaapani optikameister esitleb täna uut NEX-süsteemi objektiivi – selleks on 11x suumiga 18-200mm F/3.5-6.3 Di III VC.

Metalse korpuse ja bajonetiga objektiivi fookuskauguseks 35mm ekvivalendina on 27-300 mm. See tähendab, et ühe ja sama objektiiviga saab püüda kaadrisse korraga kõik sünnipäevalised ning saab ka suumida lähemale kaugemal asuvaid objekte. Kompaktse korpuse sisse on mahutatud Tamroni hinnatud värinastabilisaator, teravustamismootor on välja töötatud spetsiaalselt NEX-kaamera kontrasttuvastusega autofookussüsteemi jaoks, see töötab kiiresti, sujuvalt ja vaikselt ning sobib Tamroni sõnul ideaalselt filmimise jaoks.

Sony tootevalikuga kursis olevad fotohuvilised teavad, et ka Sonyl on valikus olemas täpselt samade fookuskaugustega objektiiv: 18-200mm F3.5-6.3 OSS. Tegemist on ühe hinnatuma NEX-seeria objektiiviga, sest see sobib imehästi filmimiseks. See on aga küllalki suur ja raske – ning just siin astub vahele Tamron, kelle uus objektiiv on oluliselt kergem ja kompaktsem: 68 mm läbimõõdult ja 460 g raskuselt võrrelduna Sony supersuumi 76 mm läbimõõdu ja 524 g raskusega. Sony 18-200mm objektiivi hind – 899 € – on ka muidugi väga soolane. Ka selles vallas võib Tamronilt kõigi eelduste kohaselt paremat tulemust oodata. Hinda ja turule jõudmise aega Tamron kahjuks veel täpsustanud ei ole.

Tamron 18-200mm F/3.5-6.3 Di III VC tehnilised andmed:

Mudel: B011
Fookuskaugus: 18-200 mm
Maks ava: F/3.5-6.3
Vaatenurk: (diagonaal) 76˚ 10´-8˚ 03´; (horisontaal) 66˚ 16´-6˚ 43´; (vertikaal) 46˚ 51´-4˚ 27´
Optiline konstruktsioon: 17 elementi 13 grupis
Lähim teravustamiskaugus: 0.5 m (kogu suumi ulatuses)
Suurendus: 1:3.7 ( f=200mm: MFD 0.5m)
Filtrikeere: φ62 mm
Pikkus: 96.7mm
Maksimumpikkus: 102.0mm
Diameeter: φ68mm
Kaal: 460 g
Diafragmalabade arv: 7
Väikseim ava: F/22 – 40
Lisa: lillekujuline päikesevarjuk (objektiiviga kaasas)
Bajonetile: Sony E-bajonett