Canon on välja töötamas 4K videosalvestusega peegelkaamerat
autor: Lauri Veerde

Canoni reedel esitletud profiklassi videokaamera EOS C300 kuulub koos uute videoobjektiividega “EOS Movies” tooteseeriasse. Peagi täieneb see seeria aga veel ühe kaameraga. Nimelt kuulutas Canon lühikeses pressiteates välja, et töötab välja uut peegelkaamerat spetsiaalselt filmimeeste tarvis. See uus EOS Movies seeria kaamera peidab enda sees täiskaadersensorit ja on võimeline filmima 4K lahutusvõimega videot 24 kaadrit sekundis. Ametlike pressifotode alusel otsustades saab see uus aparaat olema traditsioonilise peegelkaamera disainiga, arvestades autofookuse puudumist C300 kaameral võib arvata, et seda pole ka uuel videopeeglil. On väga võimalik, et punase C-logoga markeeritud prototüübi näol ongi tegemist kauaoodatud EOS 5D Mark III kaameraga. Teine sarnane eksemplar võiks siis olla tootmises fotomeeste jaoks.

Canoni ametlik pressiteade

Panasonic Lumix DMC-GX1 hübriidkaamera peibutab tõsiseid fotohuvilisi
autor: Lauri Veerde

Nädala eest paljastatud Panasonic GX1 hübriidkaamera on nüüd ametlikult kohal – valmis jätkama teekonda sealt, kust GF1 selle pooleli jättis. Uuel kaameral on olemas kõik, millest tõsisemad fotohuvilised GF2 ja GF3 karpide juures puudust tundsid – programmiratas, vajutatav valikuketas, välguking mitu funktsiooninuppu ja elektroonilise pildiotsija port. Viimane on täiustatud kiiremaks andmesideks uue, senisest parema lahutusvõime ja kaadrisagedusega elektroonilise pildiotsija ja kaamera vahel. GX1 kaamera sees on G3 aparaadi seest tuntud 16 MP ränikiip, kaamera ja objektiivi vahelist suhtlust on kiiremaks muudetud – tulemusena teravustab GX1 Pana sõnul nüüd 10% kiiremini kui G3. Olulisemad tehnilised andmed ja tootefotod:

 • 16.0 MP Live MOS sensor (sama mis DMC-G3 kaameral)
 • Micro Four Thirds bajonett 2X kroppfaktoriga
 • 3.0″ puutetundlik LCD, 460 000 px lahutusvõimega; puutefookus ja -pildistamine. Kohandatavad menüüd ja lihtsam fotode vaatamine.
 • Täiustatud “Light Speed AF” autofookus teravustab objektile .09 sekundiga; uus AF Flexible režiim aitab hoida teravana sihitult liikuvaid objekte
 • Juurde ostetav elektrooniline pildiotsija – 1.44 MP and 1.4× suurendus
 • Manuaalrežiim, RAW failide pildistamine, värvustasakaalu peenhäälestus, neli funktsiooninuppu (kaks on ekraani peal)
 • Intelligent Auto režiim teeb kõike automaatselt (valib pildiprogrammi, seab kontrastsuse/teravuse, tuvastab näod, jne); uus iA Plus režiim lisab puutetundliku ekraaniga toimiva tausta uduseks manamise funktsiooni. Selles režiimis saab tavalisest lihtsamalt seada säriparameetreid ja värvustasakaalu.
 • Uus elektrooniline lood aitab hoida kaamera loodis nii horisontaal- kui ka vertikaalsihis
 • Creative Control režiimis saab piltidele lisada digifiltreid ja efekte ning
 • Salvestab FullHD filmiklippe – 1920 x 1080 @ 60i (sensori väljund on 30p) — stereoheli ning AVCHD või MP4 koodekiga. Säritust manuaalselt seada pole võimalik. Audiot saab samas manuaalselt seada.
 • Juurde ostetav kaabliga kaugjuhtimispult
 • HDMI väljund
 • SD/SDHC/SDXC kaardipesa
 • Vooluallikaks DMW-BLD10 liitiumaku; 300 säritust ühe laadimiskorraga tavalise 14-42 mm objektiiviga
 • Saadaval alates detsembri keskpaigast

Karbist välja: Sony a65 hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

Kui Sony A65 hübriidkaamera paari kuu eest välja tuli, jäi see täielikult oma suurema venna A77 varju. Viimase magneesiumsulamist kere, 12 fps sarivõte ja uus teravustamissüsteem ei jätnud A65 aparaadile mingit võimalust. Reaalses maailmas on üheks kaamera omaduseks aga ka hind. A65 kaamera objektiiviga komplektil on see koguni 350 € soodsam kui A77 kerel. Samas on A65 aparaadil seesama 24,4 MP sensor, suurepärane 2,4 MP OLED pildiotsija, uus videorežiim ja hea lahutusvõimega LCD. Olgugi pisut aeglasema teravustamise ja sarivõttega – enamikes olukordades ei pane seda tähelegi. Vaatame lähemalt:


Karbis on: Sony a65 hübriidkaamera, Sony DT 18-55mm f/3.5-5.6 SAM standardsuum, kaamerarihm, akulaadija, aku, USB-kaabel, toitejuhe, tarkvara CD ja kasutusjuhendid.

Paremal pool on kõik ühendused. Võrreldes A77 kaameraga ei ole siin ainult välgusünkro pesa.

Sellesse pessa saab sisestada 3,5 mm pistikuga mikrofoni

Siin on HDMI ja mini USB pordid.

Siin on eraldi pesa välise toite jaoks

Kaugjuhtimispuldi pesa

Üks päris oluline vahe A77 ja A65 kaamerail on lisaks sisemistele tehnilistele näitajatele ka disain. Juhtnuppe on A65 hübriidil kõvasti vähem, puudub kaamera ees objektiivi all olev teravustamisrežiimide ketas ja teravustamissügavuse eelvaate nupp. Tagaküljel ei ole valikuketast, joysticki asemel on standardne neljasuunaline nuppude süsteem…

Ka LCD-ekraan on lihtsama liigendiga kui A77 kaameral. Filmimise/pildistamise suunas seda keerata ei ole võimalik.

Režiimiketta peal on aga olemas nii 3D võte kui ka Sweep Panorama panoraamvõte. Seal on ka 10 fps sarivõte, mis ei ole tegelikult sugugi aeglane.

Filmiklipi juurde salvestatakse heli välklambi kohal oleva stereomikrofoniga.

18-55 mm standardsuum.

Võrreldes A77 kaameraga on siit puudu ka kaamera peal olev väike LCD-ekraan. Samuti värvustasakaalu ja aegvõtte nupud.

Liitiumaku laseb ühe laadimiskorraga klõbistada 510 võtet pildiotsijaga ning kuni 560 võtet LCD-ga

Ekraan koos maksimaalselt sellele kuvatava infoga.

Üks trumpe selle kaamera juures on kindlasti videorežiim. Iseäranis uus AVCHD 2.0 formaat, mis võimaldab filmida Full HD videokõiku 50 kaadrit sekundis progressiivselt 28 Mb sekundis. Lisaks tavalistele võimalustele.

Sony a65 hübriidkaamera koos 18-55mm standardobjektiiviga Photopointis: 999 €

Tee ise 2. – nöörmonopood
autor: Ardo-Jako Olev

Mõnikord on nii, et oleks kangesti vaja statiivi. Ent põhjuseid miks teda pole, on palju – maksab maru suurt raha, on raske kaasas tassida, unustasid koju või laenasite sõbrale ja too kadus koos sellega nagu vits vette.

Täna õpetame kuidas teha monopoodi käepärastest, odavatest või pea-aegu rahatutest materjalidest.

Selleks, et pildistada ilma statiivita on ju tegelikult mitu võimalust – kasutada omaenda jalgu, toetada kaamera puu, pargipingi või kivi najale. Aga jalad on siiski suhteliselt ebastabiilsed, muid toetuspindu aga ei saa vastavalt oma tahtmisele nihutada ja paika panna.

Seega teeme me statiivi hoopis nöörist ja kruvist. Mida meil selleks vaja on?
Jupp head nööri, mis ei veni ja on piisavalt pikk,

ning kruvi/polti, mis sobituks fotoaparaadi statiivikeermesse.

Siinkohal mainiks, et kruvikeere, mis sobitub kaamerale, on ¼ tolli. Kruvi asemel võib ka kasutada statiivi kiirkinnitusplaati, mille külge nööri sobitada. Meie kasutasime statiivi kiirkinnitusplaadi kruvi, mille plaadi küljest eemaldasime.

Ja ega siin muud trikki polegi, kui et seome nööri kruvi/kiirikinnitusplaadi külge.

Kinnitame kruvi keermestatud auku oma kaamera allosas ja voilà! valmis ta ongi.

Näpunäitena soovitaks nööri sisse sõlmed keerata, siis on mugavam ja kindlam jalaga peale astudes seda fikseerida.

Kuidas/miks ta töötab?

Tegemist on lihtsa füüsikaseadusega – tõmbe-tõukejõud. Kui muidu toetab kaamera statiivile rakendades talle tõukejõudu oma kehakaalu ulatuses, siis nööri puhul rakendame meie sellele tõmbejõudu, venitades nööri pingule ja saavutades monopoodi efekti. Pingul nöör hoiab meie kaamerat pea et samahästi paigal, kui statiiv või monopood. Küll sõltub antud lahenduse efektiivsus paljuski meie käterammust, aga asine asenduslahendus on ta igal juhul ja mis peamine – Odav!

Jaksu!

Karbist välja: Sony a77 hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

Sony a77 on eriline peegelkaamera. Esiteks juba selle poolest et see ei olegi tegelikult peegelkaamera. Kaamera tagant sisse vaadates ei näe läbi objektiivi paistva kadreeringu peegeldust vaid OLED-ekraani. Sealt paistab terav, viivituseta ja sügavate värvidega elektrooniline pildiotsija, millele saab kuvada elektroonilise loodi ja säriinfo. Kes A77 kaamerat käes hoidma juhtub, saab otsekohe aru, et tegu on tõsise aparaadiga.  Juhtnuppude rohkus, eriliselt pöörlev LCD-ekraan ja pealmine taustvalgustusega LCD annavad sellest märku enne päästikule vajutamist. Pärast päästikule vajutamist on aga selge, miks see aparaat oma lähimatest konkurentidest – Canon EOS 60D, Nikon D7000 ja Pentax K-5 – mõnisada eurot kallim on. A77 on nimelt kiire. Väga kiire. Ja ma ei pea siin silmas mitte niivõrd sarivõtet, mida ma praktiliselt kunagi ei kasuta, vaid üleüldist toimimist ja eelkõige teravustamist.

Sellised on esmamuljed eile Photopointi jõudnud Sony A77 kaamerast. Vaatame lähemalt ka:

Kaamera tuleb pakendatuna ebatavaliselt kõrgesse karpi.

Selles karbis on Sonyle omaselt veerand ruumist jäetud paksude kasutusjuhendite jaoks.

Juhendite alt paistab juba kaamera ise. Objektiivi jaoks vormitud lahter on tühi, kuna see ei ole objektiiviga komplekt

Karbis on: Sony a77 hübriidkaamera, kaamerarihm, akulaarija, aku, USB-kaabel, toitejuhe, tarkvara CD ja kasutusjuhendid.

Paremal pool on kummist klappide all kõik ühendused.

Ülal välgusünkropesa ja kaugjuhtimispuldi pesa. Alla saab ühendada välise mikrofoni.

Siin on eraldi pesa välise toite jaoks.

Ning siin HDMI ja mini USB pordid.

Mälukaardiluuk avaneb ja iseäranis kinnitub eriti sujuvalt. Jääb tunne, nagu tõmmataks see magnetiga oma kohale tagasi.

Ülal välklambi juures on stereomikrofon. Nagu näha, on eraldi välja toodud nupp sari/aegvõtte jaoks.

1650 mAh mahtuvusega aku peab vastu 473 säritust ühe laadimiskorraga – kui kasutada kadreerimiseks pildiotsijat. LCD-ekraanilt kadreerides kestab aku üllataval kombel kauem – 530 säritust.

Selliste liigenditega LCD-ekraani ei ole seni peegelkaamerail olnud. Sony on ilmselgelt selle disainimisel võtnud eeskujuks NEX-seeria lisaliigendiga ekraanide konstruktsiooni.

A55 kaamera puhul ei saanud pööratavat ekraani filmimise/pildistamise suunas keerata. A77 puhul saab. 18-55 objektiiv, mis siin a77 ees figureerib, kuulub tegelikult Sony A65 kaamerale.

Filmirežiim, 3D fotod, panoraamfotod… veel mõned aastad tagasi ei osanud keegu undki näha, et sellised asjad peegelkaamera programmirattal oma koha leiavad. Muidugi on siin uhkelt olemas ka 12 kaadrit sekundis sarivõte.

Poolläbipaistev peegel.

Peegli all olevale hoovale vajutades saab peegli ülemisse asendisse viia ning selle tagant paljastub sensor. Nii saab sensorit puhastada.

Ülemise LCD-ekraani taustvalgustus.

Digitaalne lood. Sellise loodi saab kuvada ka elektroonilisele pildiotsijale.

Sony A77 kere Photopointis: 1 349,00 €