Canon PowerShot SX240 HS ja SX260 HS kompaktkaamerad toovad 20x suumi
autor: Lauri Veerde

Canon paiskab täna lagedale 11 uut kompaktkaamerat. SX240 HS ja SX260 HS kuuluvad PowerShot seeria tippu ning kujutavad endast aasta tagasi avalikustatud SX220 ja 230 HS uuendatud mudeleid. Põhijoontes on kaamerate omadused jäänud samaks. Olulisima muudatusena on senine 13x optilise suumiga objektiiv vahetatud 20-kordse suumi vastu. SX260 HS aparaadile lisatud GPS-moodul uuendab asukohainfot senisest kiiremini ning on seega senisest täpsem.

Mõlemal kaameral on 12 MP taustvalgustusega CMOS sensor, 25-500 mm ekvivalentse fookuskaugusega objektiivid, optiline värinastabilisaator, 3″ LCD-ekraan, P, A, S, M särirežiimid, Full HD videosalvestus optilise suumiga filmimise ajal, aegluubis videovõte 240 fps. Kaameraid on turule oodata märtsikuus. Tootefotod:

Canon PowerShot SX240 HS

Canon PowerShot SX260 HS

Canoni veekindel kompaktkaamera PowerShot D20 lubab paremat pilti
autor: Lauri Veerde

Vee-ja põrutuskindlaid kaameraid Canonil väga palju valikus olnud ei ole. Viimane selline (ja ka praktiliselt esimene) oli kahe aasta eest esitletud PowerShot D20. Mäletate ehk küll – selline meremiini kujuga, aga mitte roostekarva vaid helesinine. Täna toob Canon välja sellesama aparaadi järeltulija – tõsise disainipöörde läbi teinud PowerShot D20 kompaktkaamera.

PowerShot D20 võib uputada kuni 10 m sügavusele ning pillata maha kuni 1.5 m kõrguselt. Sellega saab pildistada kuni -10°C pakases soojuses ja muidugi jääb selle sisemus täielikult suletuks tolmu ja liiva jaoks. Täpselt samad näitajad ilmestavad ka Pentax WG-1 ja Nikon AW100 tugevaid kaameraid. Panasonic FT1 esitab paberil pisut kõvemad andmed.

Tundub, et D20 kaamerast võiks oodata võrdluses konkurentidega paremat pildikvaliteeti. 5x suumiga ja 28 – 140 mm ekvivalentse fookuskaugusega objektiiv on varustatud värinastabilisaatoriga. Selle taga olev peegel kannab valguskiired kaamera põhjas asetsevale 12 MP taustvalgustusega CMOS sensorile. Viimane teeb võimalikuks Full HD videoklippide salvestamise – seda küll kahjuks Motion JPG formaadis. Kaamera on varustatud GPS-iga ja pilte saab kadreerida korraliku lahutusvõimega (460 000 px) 3″ LCD-ekraanilt.

Canoni teise põlvkonna veekindel digikaamera tundub olevat väärt vastane Pentaxi WG-seeriale. Nüüd tuleb ainult oodata, millise uuendusega Pentax meid sel kevadel kostitab.

Canoni ametlik pressiteade

Pööraselt valgusjõuline Voigtländer Nokton 17,5 mm f/0.95 objektiiv Panasonicu ja Olympuse hübriidkaameraile
autor: Lauri Veerde

Jaapani kaamerameister Cosina treib Voitgländeri brandi all kaameraid ja objektiive juba 90ndate lõpust saati. Kahe aasta eest teatas firma, et asub valmistama objektiive Olympuse ja Panasonicu Micro Four Thirds bajoneti jaoks ning varsti pärast seda laksas Cosina 25 mm f/0,95 fiksobjektiiviga. Täna tuli sellele lisa – firma esitleb oma järgmist optikapärli nimega Voitglander Nokton 0,95/17,5 mm aspherical MFT.

Selle fookuskaugus on Panasonicu ja Olympuse hübriidkaamerate ees 35 mm (35 mm ekvivalendina) . Niisiis on tegemist mõõduka lainurgaga, mis senisele 50 mm (35 mm ekvivalendina) objektiivile tõhusat täiendust pakub. Oluline on tähele panna, et see objektiiv on täielikult manuaalne – nii teravustamine kui ka ava seadmine toimub objektiivipõhiselt ning kaamera vahel mingit elektroonilist suhtlemist ei ole. See-eest on objektiivi avarõngas võimalik seada asendisse, kus ava muutmine toimub sujuvalt – ilma kindlate avaarvude juures peatumata. Nii saab videot filmides sujuvalt teravussügavust muuta. Diafragmalamelle on koguni 10 ning need loovad täiesti ümara ava. Kindel võib olla, et teravustamisrõnga käik on pikk ja sujuv nagu Zeissil.

Objektiivi lähim teravustamiskaugus on 15 cm, läbimõõt 63,4 mm, pikkus 80 mm, kaal 540 g ja filtrikeere 58mm.  Hinnaks nimetatakse 1299 eurot.

Allikas: photoscala.de

Nikon D800 tuleb 36 MP täiskaadersensori ja viimase peal videorežiimiga
autor: Lauri Veerde

Kolm ja pool aastat tagasi esitletud Nikon D700 järeltulijat on oodatud kaua. Täna on see lõpuks kohal ning usun, et ootajad ei pea pettuma.

Nikon D800 on omaduste ja tehniliste andmete poolest üsnagi sarnane veel turule jõudmata Nikon D4 profirelvaga. Viimasega võrreldes oluliselt väiksemasse alumiiniumsulamivormi on pakitud sama 51-punktiga teravustamissüsteem, RGB särimõõtesüsteem, EXPEED 3 pildiprotsessor, LCD-ekraan ja videovõimekus. Tundub, nagu võiks D800 kaamerat pidada D4 nuditud versiooniks (täpselt nagu D700 oli D3 nuditud versioon). Selline käsitlus on vale. Uuel kaameral on omaenda tugev karakter, mis tuleneb otseselt selle sensorist.

Nikon D800 peegelkaamera sensorile on pikitud 36 miljonit pikslit. Selle tulemusega on D800 hetkel kõige suurema lahutusvõimega peegelkaamera, mis kunagi tehtud. Selline suur pikslitehulk tähendab samas kohe poole väiksemat maksimaalset ISO taset (6400 vs 12800) ja poole aeglasemat sarivõtet (4,6 fps vs 9 fps) võrreldes 16,2 MP sensoriga D4 kamaeraga. Suur pikslite arv on aga iseäranis meelepärane maastiku- stuudio- ja moefotode pildistajaile ning kõikidele teistele, kelle jaoks on kiirusest olulisem foto detailsus ning väljatrüki suurus.

Videorežiim

Canon seadis oma 5D Mark II kaamera videorežiimiga standardid, mida Nikon siiamaani ületada suutnud ei ole. Nii D4 kui ka pea poole soodsam D800 muudavad senist paradigmat kindlasti. D800 on suurepärane videosalvesti. See filmib Full HD videot (1920 × 1080) nii 30, 25 kui ka 24 kaadrit sekundis kiirustega. Sarnaselt D4-le on ka D800 kaameral 3,5mm kõrvaklappide väljund audio jälgimiseks videosalvestuse ajal. Ühelgi teisel digipeeglil seda hetkel ei ole. Samuti väljastab kaamera HDMI kaudu pakkimata videot. Need kaks omadust on videomaailmas väga kõva sõna. Filmimise ajal töötab kontrasttuvastusega autofookus, mis olevat Nikoni sõnul iseäranis kiire ka jätkuva teravustamise jaoks.Filmirežiimi võimekust hämaras ja isegi pimedas demonstreerib allolev video:

Nikon lubab D800 peegelkaamera turule tuua Märtsi lõpus. Soovituslik D800 kere jaehind Eestis on 2780 €

Rõhutamaks suure lahutusvõimega sensori olulisust laseb Nikon välja teisegi kaamera – D800E. See on identne D800 kaameraga välja arvatud üks aspekt: selle sensori eest on eemaldatud madalpääsfilter. Viimane on olemas praktiliselt kõigil peegelkaamerail ning vähendab seal pildi teravust eesmärgiga võidelda moire ja aliasing artefaktide vastu pildil (vaata moire ja aliasing kohta lähemalt siit). D800E on sobilik professionaalsetele stuudio- ja portreefotograafidele, kelle jaoks on siiani ainus valik olnud keskformaatsensoriga kaamera kasutamine.

Nikoni ametlik pressiteade

Nikon D800 tootefotod

Canon uuendab vana – esitleb EF 24-70mm f/2.8L II USM suumobjektiivi
autor: Lauri Veerde

Canon toob täna välja uue standardsuumi EF 24-70mm f/2.8L II USM. See on uuendatud versioon klassikalisest EF 24-70 f/2.8L USM objektiivist, mis oma fookuskauguste vahemiku poolest sobib heaks kaaslaseks täiskaadersensoriga peegelkaamerale. Uus objektiiv on senisega võrreldes tugevama korpusega ning “täiesti uue optilise konstruktsiooniga”. Viimase eelis peaks väljenduma senisest paremas pildikvaliteedis. Uus objektiiv on vanemast lühem kuid ilmselt suurema esiläätsega, sest filtrikeere on 77 asemel 82. Erinevalt Tamroni eile esitletud sama fookuskaugusega objektiivist ei ole Canoni ekvivalendil värinastabilisaatorit. Videograafid ohkavad murelikult.

Canoni ametlik pressiteade