GoPro HERO8 Black – kas parim seikluskaamera, mis on hetkel saadaval?
autor: Andres Vare

GoPro HERO8 Black

On suhteliselt tavaks saanud, et iga aasta sügisel tuleb GoPro välja uue kaamera või kaameratega – nii juhtus ka 2019. aastal. HERO8 Black ja GoPro MAX on jõudnud riiulitele, aga enne kui saab täieõiguslikust kasutuskogemusest rääkida (selleks peab mõned kuud kaameratega tulest ja veest läbi käima) teen hoopis kõigest uuest ülevaate + annan edasi esimesed muljed kasutamisest.

Paberil GoPro HERO8 Black tehnilisiandmeid uurides ei tundugi see just väga palju erinev kui HERO7 Black, aga tegelikult on uut päris palju.

GoPro HERO8 BlackVarasema HERO7’ga võrreldes hakkab esimesena silma „raamitus“.

Paljud fanatid ilmselt ootavad aastast-aastasse, et pisike seikluskaamera filmiks 8K, aku kestaks kuu aega ja sees oleks keskformaatsensor ning ideaalne kui sellega saaks veel ka helistada. Ja iga kord kui neid asju ei tule, siis mõeldakse, et kuidas nii ikkagi saab. Tegelikult oli juba HERO7 puhul näha, et seikluskaamera on valmis saanud ja väga suurte uuenduste jaoks peaks midagi kardinaalselt muutma, sest kuju ja muud parameetrid (näiteks hind) panevad ette selged piirid. Kui meil oleks 1“ sensoriga seikluskaamera, siis oleks see koheselt oluliselt kallim (kusjuures Sony’l on selline tegelikult olemas ja ongi pea poole kallim).

Nii et minu jaoks on n-ö fine tuning väga okei ja mulle meeldib, et GoPro keskendub juba mitu viimast aastat puhtalt kasutusmugavuse parandamisele ja ei lisa (minu jaoks) mõttetuid tulesid-vilesid, mis tegelikult ei anna suurt midagi juurde.

Ilmselt on usinamad huvilised olulisemate uuenduste nimekirja enda jaoks selgemast-selgemaks teinud, aga käime siiski üle, mida uut HERO8 Black kaasa tõi:

 • Hypersmooth Boost – veelgi sujuvam pilt, kuid suurema sisselõikega (cropiga).
 • HyperSmooth 2.0 – saadaval nüüd igas resolutsioonis (k.a. 240fps ja 4:3 suhtes).
 • Uus disain – enam ei ole eraldi raami – “kinnituskõrvad” on otse kaamera küljes muidu peidus, aga kinnitamiseks saab välja võtta.
 • Vahetatavad “moodulid” (expansion mods) – 1) audio raam, kus on sees mikrofon, 2x coldshoe kinnitust ja 3,5mm sisend 2) eraldi 2-tollise flip-up ekraaniga raam 3) lisavalguse (LED) ekraan. Tulevad müügile 2019. aasta lõpuks.
 • 4K Linear võimalus ehk 4K kvaliteedis filmimine/pildistamine ilma kalasilma efektita.
 • N-ö liikuv pilt ehk Live Burst (nagu iPhone „Live Photos“) funktsioon teeb 3 sekundit videot – 1,5 sekundit enne ja 1,5 sekundit peale nupule vajutust. Hiljem saab selle näiteks GIF’iks salvestada.
 • TimeWarp 2.0 – automaatselt reguleerib kiirust ja salvestust nii et ei pea ise midagi enam määrama.
 • Digitaalsed läätsed – enam pole lühendeid nagu FOV, vaid on selgelt ära toodud, milline läätse funktsioon on filmimisel kasutusel – (Narrow/Linear/Wide/SuperView).
 • Kasutaja “Presetid” – ülimugavalt saab paika panna endale parimad seaded ja lihtsalt vahetada nende vahel.
 • Nüüd saab ise panna paika, mis ikoonid on ekraanil – teeb kasutamise ülimugavaks, sest saab muuta nupule vajutusega seda, mis just endal on vaja.
 • Tugevam esiläätse kaitseklaas on nüüd 2mm paks gorilla klaas (varasemalt 1,3mm), kuid seda ei saa enam vahetada.
 • Ei ole ka enam mini-HDMI porti – neile viiele, kes seda veel kasutasid
 • Otseülekanne ehk Livestreaming on nüüd kvaliteediga 1080p (varasemalt 720p) ja seda sab striimida otse YouTube’i, Facebook’i ja RTMP’sse.
 • Uus aku – alt sinine, aga kuju on täpselt sama ehk vanad akud sobivad uude kaamerasse ja uued akud HERO5/6/7 kaameratesse, kuid pannes vana aku HERO8’sse, siis osad uued funktsioonid ei toimi. Uus aku on suurema mahalaadimise kiirusega, et see suudaks uusi Hypersmoothe ja Timewarpe välja jooksutada.
 • SuperPhoto on tehtud paremaks ja nüüd peaks ghosting olema praktiliselt kadunud ning eraldi saab maha võtta ka HDR’i.
 • Uus eesmine mikrofon – uuesti disainitud ja sobitatud, et saada paremini hakkama tuulega ning üleüldse andma edasi paremat audiot.
 • Horisondi automaatne sirgeks panek – läbi GoPro rakenduse.
 • Parem pildi tonaalsus ja ulatus.
 • Kõrgem Bitrate – 100Mbps 4K ja 2,7K režiimides kui seda vaja peaks olema (78Mbps Hero7 Blackil).

Paaril punktil peatuks pikemalt ja alustaks kõige silmatorkavamaga – HERO8 kaameral puudub eraldi raam. Võib-olla leiab põhjuse, miks raam hea oli, kuid üldjoontes on see väga äge, et nüüd on seikluskaamera, mis on ilma lisakorpuseta. Mis põhiline – see annab võimaluse hoopis uute lisade jaoks, sest lähiajal on müügile tulemas “expansion mods” ehk vahetatavad moodulid (2-tolline LCD ekraan ja lisa LED-valgusti).

GoPro HERO8 Black
Vahetatavad moodulid (expansion mods): 2-tolline flip-up ekraan või lisamikrofon või lisavalgus (LED).

Need kinnituvad “Media Pods” külge, mis on sisuliselt raam, kuhu on sisse ehitatud mikrofon (mikrofon saab kasutada shotgun’na eest/tagant ja stereona), 3.5mm sisend ja miniHDMI pordid ning 2x coldshoe kinnitust. Kindlasti annab see kõigile vloggeritele võimaluse kasutada midagi kompaktset ja vastupidavat ning suhteliselt odavat võrreldes paljude peegel- või isegi hübriidkaameratega.

Kuna raami pole, siis on kaamera kuju natuke teine – harjumatu on, et Mode nupp asub teisel küljel, sest ikka ja jälle leian end vajutamast valet poolt. Lisaks on H8 väiksem kui H7 raamiga.

 

Hypersmooth 2.0

Kui GoPro eelmine aasta Hypersmoothiga lagedale tuli, sis kutsusid nad seda gimbal-killeriks, mis mõnede meelest oli lihtsalt turundustrikk. Tänavu on raske seda trikiks kutsuda, sest kui Hypersmoothiga panna kokku horisondi automaatne sirgeks panek, siis on ikka äärmiselt raske aru saada, et filmitud ei ole gimbali abiga.

Stabilisatsiooni saab panna kolme astmesse – On, High ja Boost. Vähemalt üks neist on olemas igas resolutsioonis ja kaadriarvus ehk 1080p240 on stabiliseeritud ning ka 4K60. Ning mis põhiline, see on ikka super – pilt on isegi haiglaselt sujuv. וnneks on GoPro teinud erinevad sujuvuse astmed et tegevused, kus on vaja natuke liikuvust, ei tunduks liiga staatilised.

 

Minu jaoks aga on kõige parem uuendus presetid ning menüü oma käe järgi muutmise võimalus. See teeb kaamera kasutamise eriti lihtsaks – varasemalt pidi menüüs sisse minema ja eraldi midagi valima, näiteks kui tahtsid aegluupi panna – nüüd piisab nupule vajutusest peaekraanil.

Samuti presetid, mida kokku on 10 – 4 kohe olemas ja 6 saab ise juurde teha – muudavad tegevuste ajal kaamera käsitsemise lihtsamaks ja kiiremaks.

GoPro HERO8 Black
Preset’s saad panna paika kõik vajalikud seaded vastava preseti alla – pärast vahetad lihtsalt preseti ennast nupulevajutusega selle asemel, et seadeid ükshaaval vahetada. Sama kehtib nuppude kohta ekraanil – lisad endale vajaliku ainult.

 

Paljud kindlasti loevad miinuseks seda, et enam ei ole esiläätse kaitsev klaas vahetatav, mis ühelt poolt on tõene, kuid mitte nii hirmus kui esmapilgul tundub. Seikluskaamera, mis pidevalt võib saada igasugu lööke ja põrutusi, võiks ju olla vahetatava läätsega ja varasemalt nii oligi – läks katki, siis maksid 19 eurot ja panid tutika külge ja läksid edasi. Teisalt aga tekib sinna vahele niiskus, sodi ja üks liikuv asi juures, mis võib katki minna.

GoPro on järjest enam vähendanud igasugu luukide ja avatavate asjade arvu, et minimaliseerida kasutaja poolseid vigu. Kõigepealt kaotati ära korpus, sest need võisid lekkida, siis kaotati ära akuluuk (HERO7 Silver ja White) ja nüüd HERO8 Black seerial ka eemaldatav kaitselääts ning varasemad 2 luuki on tehtud üheks.

See-eest on uus eesmine kaitseklaas 2mm tugevune Gorilla klaas (varem 1,3mm) ja võrdluseks, et kõige uuem 6. põlvkonna Gorilla klaas telefonidele on max 1,4mm ja see talub 15 järjestikust kukkumist 1 meetri kõrguselt. Eks klaas on siiski klaas, kuid ei ole ma veel kunagi suutnud GoPro’l klaasi ära lõhkuda (ptüi-ptüi-ptüi üle vasaku õla).

GoPro HERO8 Black

Kokkuvõtteks võib öelda, et GoPro on taas teinud väga hea kaamera – kindlasti parim seikluskaamera, mis on hetkel saadaval (oleks päris imelik, kui nad teeksid uue kaamera kehvema kui eelmine). Parendatud on seda, mida oli vaja ning ei ole hakatud niisama midagi külge panema – et oleks tehtud midagi tegemise pärast (nagu tänapäeval tihti kombeks).

Hypersmooth sujuvus, mis rabas maailma aasta tagasi, on viidud klass kõrgemale ning kasutajaliides on tehtud mugavamaks kui kunagi varem – kooslus, mida on raske ületada. Kas ma kleebin talle kaitseklaasi esiläätse peale? Ilmselt, just in case 😊

 

 


GoPro HERO8 Black on laenutamiseks saadaval Photopointi foto- ja videotehnika rendis – photopoint.ee/rent ››

(15)

The post GoPro HERO8 Black – kas parim seikluskaamera, mis on hetkel saadaval? appeared first on Photopointi ajaveeb.

Photopointi kaubavalikusse on lisandumas Ilfordi uued filmifotograafia tooted
autor: Elise Ader

Filmile pildistamine on viimaste aastate jooksul järjest populaarsemaks muutunud. Kes teeb seda retrofänlusest ja lõbu pärast. Kes aga võtab seda kui puhkust digikaameraga liigsest “klõpsutamisest”. 

Kui ka Sina oled filmile pildistamise maailmast parajasti võlutud, siis võibolla oled juba ka kuulnud Briti tootjast nimega Ilford. Ettevõte on peamiselt tuntud just oma must-valgete fotofilmidefotokeemia ja fotopaberite poolest. Ilford on toonud hiljuti turule mõned uued põnevad tooted, mis peagi ka Photopointi tootevalikusse lisanduvad. Uurime neid lähemalt. 

 

Ilford Film ORTHO PLUS 135-36


Ilford Film ORTHO PLUS 120


Ilford
Ilford film

 

Ilford ORTHO PLUS 135-36 on 35 mm ja ORTHO PLUS 120 keskformaat- ortokromaatiline suurepärase teravusega mustvalge film. Tegemist on hea valikuga maastikufotograafiaks, kuna sellel puudub tundlikkus punase valguse suhtes. Seetõttu tulevad punased ja oranžid toonid filmi kasutamisel võrreldes pankromaatilise filmiga tugevamalt ja kontrastsemalt esile (teised Ilfordi ja Kentmere filmid pankromaatilised). 

ILFORD ORTHO PLUS omab DX koodina tundlikust ISO 80 päevavalguses pildistamiseks. Hõõglampide valgustuse kasutamisel  tuleks valida ISO 40 tundlikkus. Alternatiivina võib kasutada ka särituse korrigeerimist 1 astme võrra. Ilmutusajad on kirjas pakendis oleval infolehel. 

 

 

Harman 35mm kaamera komplekt

Ilford kaamerakomplekt

 

Harman 35mm kaamera komplekti kuulub lihtne välklambiga kaamera 35 mm filmidele pildistamiseks. Lisaks kaamerale sisaldab komplekt veel kahte Kentmere Pan400 36-kaadrilist filmi, ühte AAA patareid ja randmerihma. Tegemist on suurepärase komplektiga kõigile neile, kes soovivad proovida filmile pildistamist. Kasutusjuhend on trükitud pakendi tagaküljele.

 

 

 

Ilford + Paterson filmi ilmutuskomplekt

Ilford

Selles filmi ilmutuskomplektis on olemas kõik vajalik mustvalgete filmide koduseks ilmutamiseks. Komplektis olevad kemikaalid on arvestatud kahe kitsa või ühe laia filmi ilmutamiseks. Tähele tuleb panna ka seda, et fotofilmide poolidele kerimine ja ilmutustanki sulgemine peab toimuma pimedas.

 

Komplekti kuuluvad:

 • 1 x ILFORD 35 mm Filmi kasseti avaja.
 • 1 x ILFORD Simplicity Film Starter Pack (ilmuti, stop lahus, kinniti ja pesuaine).
 • 1 x Paterson Universal ilmutustank.
 • 2 x Paterson Super System 4 filmipoolid.
 • 3 x Paterson 600 ml gradueeritud mõõtesilindrid.
 • 1 x Paterson termomeeter.
 • 1 x Paterson segamispulk.
 • 2 x Paterson 2 filmiklambri komplekt.

 

Kui oled mõne fotofilmi juba täis pildistanud, siis võid filmirullid Photopointi tuua, kus need sulle ära ilmutatakse ja fotopaberile pannakse. Kui soovid aga kõik otsast lõpuni ise teha, aga varasem kogemus puuudub, võid alustada näiteks sellest Ilfordi loodud video vaatamisest:

 

 

Vaata ka 2011. aastal tehtud Point TV videot: Kuidas vana fotokaameraga pilti teha.

 

Kõik Ilford tooted Photopointi veebikaubamajas »

(7)

The post Photopointi kaubavalikusse on lisandumas Ilfordi uued filmifotograafia tooted appeared first on Photopointi ajaveeb.

Ricoh toob turule uue 360-kraadi sfäärilise kaamera Theta SC2
autor: Elise Ader

Ricoh toob detsembris turule Theta SC2 kaamera, mis on uus ja soodne tavakasutajatele mõeldud mudel Ricoh Theta 360° sfääriiste kaamerate seerias. Kaamera on võimeline jäädvustama 360° fotosid ja videot ning omab sealjuures suurel hulgal erinevaid funktsioone. 

Tootja märgib oma pressiteates, et tänu VR (virtuaalse reaalsuse) turu kiirele kasvule, 360° piltidega ühilduvate sotsiaalmeediateenuste arvu suurenemisele ja turul kasvavale nõudlusele 360 ​​° piltide järele, on 360-kraadi fotograafia muutumas järjest populaarsemaks. 

Uus RICOH THETA SC2 on lihtsasti kasutatav mudel, mis sobib suurepäraselt 360-kraadi fotode ja videote entusiastile. Kaamera pildistab 14-megapiksliseid fotosid ja võimaldab sujuvat 360 ° sfäärilist videot 30 kaadrit/s 4K (3840 ח 1920 pikslit).

Ricoh Theta SC2

Ricoh Theta SC2

Peale selle on RICOH THETA SC2 varustatud paljude võtterežiimidega, nagu näiteks režiim “Face”, mis tunneb ära inimeste näod ning rakendab neile naha silumist. Veel on kaameral näiteks režiim “Night View”, mis võimaldab madala müratasemega filmida ka pärast päikeseloojangut. Erinevad režiimid võimaldavad fotograafil minimaalse vaevaga kaamerat igale olukorrale vastavaks seadistada.

Lisaks pisikesele OLED-ekraanile korpuse alumises osas, mis võimaldab kiirelt kontrollida mitmesugust võtteteavet, näiteks seadistusrežiime ja aku olekut, on RICOH THETA SC2-l ka uus nupp, mis laseb kasutajal lülituda self-timer režiimi, mis muudab kaamera käsitlemise iseseisvalt palju lihtsamaks.

Jäädes kompaktse ja kerge toote kontseptsioonile truuks, sobib RICOH THETA SC2 kaamera suurepäraselt näiteks blogimiseks, sest seda on mugav oma päeva sündmuste salvestamiseks alati kaasas kanda.

Kaamera tuleb turule neljas erinevas värvitoonis ning selle jaehinnaks saab olema 299 eurot. Ricohi sõnul on see ideaalne kaamera inimestele, kellele meeldib piltide ja videote jagamine sotsiaalmeedias, või neile, kes soovivad alustada 360 ° fotode ja videode tegemisega.

 

Allikas: Ricoh

(2)

The post Ricoh toob turule uue 360-kraadi sfäärilise kaamera Theta SC2 appeared first on Photopointi ajaveeb.

Nüüd saadaval: Tamron 24mm ja 35mm fiksobjektiivid Sony täiskaader hübriidkaameratele
autor: Elise Ader

Tamron fiksobjektiivid

Alles see oli, kui Tamron teatas kolmest uuest fiksobjektiivist Sony E-bajonetiga täiskaader hübriidkaameratele. Ning juba ongi kaks esimest objektiivi: Tamron 24mm f/2.8 Di III OSD ja Tamron 35mm f/2.8 Di III OSD Photopointi kohale jõudnud. Kõige laiemat nurka omava 20mm objektiivi järele peab aga ootama veel uue aasta alguseni.

Värsked objektiivid on kõik peaaegu samas suuruses ja kaalus (210-215g) ning kasutavad 67mm filtrikeeret. Tamron 24 mm lähim teravustamiskaugus on 12cm ja Tamron 35mm 15cm. Maksimaalne suurendus on mõlemal 0.5x.  Mõlemad valgusjõulised objektiivid maalivad piltidele imeilusat bokeh’it ning on valmis rinda pistma ka vähese valgusega, sest omavad maksimaalset ava f/2.8.

Tamron fiksobjektiivid

Uute objektiivide optilises ehituses on  nii asfäärilisi kui ka madala dispersiooniga läätseelemente ning samuti omavad nad BBAR-vääristust, et vähendada päikesehelkide ja varjutontide teket fotodele. 24mm objektiivi optiline ehitus koosneb 10 elemendist 9-s grupis ja 35mm objektiivi oma 9 elemendist 8-s grupis.

Mõlemad objektiivid kasutavad teravustamiseks DC-mootorit ning Tamroni sõnul on need täielikult ühilduvad Sony viimaste autofookussüsteemidega. Objektiivid on muuhulgas vääristatud ka tolmu- ja ilmastikukindlaks. 

 

 

24mm näidispildid:

 

35mm näidispildid:

 

Tamron 24mm f/2.8 Di III OSD Photopointi veebikaubamajas » 

Tamron 35mm f/2.8 Di III OSD Photopointi veebikaubamajas » 

(5)

The post Nüüd saadaval: Tamron 24mm ja 35mm fiksobjektiivid Sony täiskaader hübriidkaameratele appeared first on Photopointi ajaveeb.

Karbist välja: Sony uus poolkaader hübriidkaamerate lipulaev Sony a6600
autor: Elise Ader

sony_a6600

Me unistame professionaalide käes ilutsevatest täiskaader digikaameratest. Kuid enamasti on nende hind palju kopsakam kui poolkaadritel ning vaadates tõele näkku, täidab tavakasutaja vajadused ideaalselt ära ka väiksema APS-C sensoriga kaamera. Seda enam, et tänasel päeval teevad ka pisut kitsama vaateväljaga APS-C kaamerad silmapaistva kvaliteediga fotosid ning videot. 

Tore on näha, et ka Sony pole seda formaati hüljanud. Vastupidi – turule tulevad üha paremad ja uhkemad poolkaader hübriidkaamerad. Eredaim näide on kindlasti Sony uus a6600 hübriidkaamera, mille koos 18-135mm komplektobjektiiviga nüüd jupphaaval karbist välja võtame. 

sony_a6600

Karbist leiab: Sony a6600 hübriidkaamera, E 18-135mm F/3.5-5.6 OSS komplektobjektiivi, kaamerarihma, aku, adapteri aku laadimiseks, mico-USB kaabli, toitekaabli, UK otsikuga toitekaabli, pildiotsija kummiserva ja päikesevarjuki. 

Kitobjektiivil on olemas nii manuaal- kui ka autofookus ning selle universaalne 18-135mm fookuskauguste vahemik võimaldab seda kasutada väga erinevates olukordades. Antud komplekti soetamisel teisi objektiive kohe tingimata juurde hankima kindlasti ei pea.  

Uut a6600 hübriidkaamerat kutsub tootja uueks APS-C formaadi lipulaevaks (varem oli selleks a6400). Seega nagu arvata võis, leiab a6600-st ka rida täiendusi. Koheselt on märgata, et Sony on muutnud võrreldes a6400-ga kaamera väljanägemist. Selle haare on võrreldes eelkäijaga tunduvalt sügavam ja seetõttu ka käepärasem. Selle üle võiksid muidugi eriti rõõmustada keskmisest suurema käepaariga fotosõbrad. 

Uue disainini on Sony ilmselt jõudnud eelkõige ergonoomilistel põhjustel, aga ka seetõttu, et teha ruumi palju suuremale kaamera-akule.

sony_a6600
sony_a6600

Nimelt peidab kaamera enda all palju võimsamat Z-tüüpi akut, mille kestuseks on hinnatud 810 kaadrit ühe laadimiskorra kohta. See tähendab pea kaks korda sama palju kaadreid kui sarja eelmistel mudelitel. Akut saab laadida akulaadija või USB-C kaabli abil. Kaamera all asuvast pesast leiad ka mälukaarti ühenduse.

sony_a6600

Peale suurema ja vastupidavama aku on kaameral veel hulk uusi omadusi, näiteks kaamerasisene pildistabiliseerimine ja reaalajas jälgiv autofookus (Sony selleaastane fotoinnovatsioon).

Kaamera kaal on muidugi kõikide lisade arvelt tõusnud – uus kaamera kaalub 503 grammi (a6400 403g). See on aga pigem boonuseks, sest raskema kaalu tõttu on kaamera käes ka stabiilsem.

sony_a6600

Uuel Sony a6600 on tõstetud tundlikkust ISO 32 000-ni (laiendatav kuni 102 400). Lisaks on parandatud tarkvaralist poolt, et saavutada puhtamad pildid ka hämarates oludes kõrgete ISO väärtuste puhul. Kaameraga saab pildistada 14-bitiseid RAW-faile ning kasutada reaalajas subjekti jälgimise funktsionaalsust koos silmatuvastusega (ka 4K videot filmides).

Videole mõeldes on a6600-s tehtud ruumi ka mikrofoni ja kõrvaklappide ühendustele, mis asuvad kaamera vasakul küljel. Kaamera on muuhulgas võimeline jäädvustama 4K videot HLG-s, et võtta salvestusel maksimaalne dünaamiline ulatus. 

sony_a6600

Sony a6600 omab samasugust puutetundliku ekraani nagu oleme näinud ka selle eelkäijatel. See käib pesast välja üles ja alla keerates, kuid seda ei saa välja pöörata küljele nagu mitmete teiste tootjate kaamerate puhul. 

Ka teised omadused on püsinud üsna muutumatuna võrreldes olemasoleva a6400 hübriidkaameraga, sealhulgas on kaameral näiteks: 24MP APS-C senor, 11 fps burst-režiim koos autofookuse ja automaatse säriga, 4K/30p video salvestus koos 2.36M-pikslise OLED elektroonilise pildiotsijaga ning Bluetooth & NFC ühendused. Uus kaamera on muidugi valmis rinda pistma ka raskemate ilmastikuoludega, sest see on disainitud tolmu- ja niiskuskindlaks. 

 

Sony a6600 Photopointi veebikaubamajas 👉

 

(5)

The post Karbist välja: Sony uus poolkaader hübriidkaamerate lipulaev Sony a6600 appeared first on Photopointi ajaveeb.

2 3 4 5 6 7 8 9 10