Point TV 142. Kuidas paberfotot kingituseks raami sisse panna
autor: Lauri Veerde

Ilus foto on tihtipeale suurepärane kingitus. Aga fotot me niisama ei kingi vaid paneme selle tavaliselt ikkagi pildiraami sisse. Seekordses Point TV videos näitab Ardo-Jako, kuidas fotot raami sisse panna, nii et see oleks ilus.

 

Karbist välja: Olympus OM-D E-M5 Mark II hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

olympus-e-m5-2-photopoint-1-small

Olympusel on kaks hübriidkaamerate seeriat. Soodsamad, lihtsamad ja pisemad aparaadid kannavad eesnime PEN. Kallimad, võimalusterohkemad ja suuremad kaamerad kuuluvad aga OM-D seeriasse. Esimene OM-D jõudis fotopoodidesse umbes 3 aastat tagasi. Selle nimeks oli Olympus OM-D E-M5 ja see sai kiirelt nii fotohuviliste kui ka tehnikaajakirjanike lemmikhübriidiks. Just selle aparaadi hääletasid 2012. aasta parimaks hübriidkaameraks nii maineka Dpreview veebilehe kasutajad kui ka tegijad. Nüüd, 2015 aasta kevade lävel, on Eesti fotopoodidesse jõudnud selle populaarse kaamera uuendatud versioon Olympus OM-D E-M5 Mark II.

Tehniliste andmete ja omaduste poolest on OM-D E-M5 Mark II suur samm edasi senisest versioonist. Täiustatud ja muudetud on praktiliselt kõike alates disainist ja nuppudest lõpetades pildiprotsessori ja elektroonilise pildiotsijaga. Tulemuseks on tõsisematele fotohuvilistele sobiv aparaat, mis on kohati isegi võimekam kui Olympuse hübriidide lipulaev OM-D E-M1. Vaatame lähemalt.

Karbist-välja pildilugudes vahendame me esmaseid, vahetuid muljeid välimuse, ergonoomika, funktsioonide jne kohta. Testfotod ja põhjalikum pildikvaliteedi analüüs jääb karbist-välja žanri piiridest välja.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-2

Tumedates toonides karbi pildi taustal on hea võimalus üle vaadata OM-D E-M5 Mark II olulisemad omadused:

Olympus OM-D E-M5 olulisemad omadused

  • 16 mp CMOS sensor 4/3 formaadis
  • Kompaktsem ja ilmastikukindlam magneesiumsulamist korpus ( võrreldes OM-D E-M1 kaameraga)
  • Metallist valikukettad kaamera peal
  • 40 MP foto režiim (soovitatavalt statiivilt pildistades)
  • 5-suunaline sensorinihutusega värinastabilisaator, CIPA standardite kohaselt 5 stoppi efektiivsusega
  • 3″ välja keeratav ja pööratav LCD-ekraan, 1 037 000 px
  • 2 360 000 pikslit mahutav elektrooniline pildiotsija (sama mis OM-D E-M1 kaameral)
  • Full HD Video, 1080p, 60/50/30/25/24p. 60p režiimis on maksimaalseks andmesageduseks 77 Mbps
  • Kaameral on 3.5 mm mikrofonisisend. Eraldi müüdaval akutallal on 3.5 mm audioväljund (kõrvaklappide jaoks)
  • 1/16000 sek mehaaniline katik (kiirem kui ühelgi teisel Olympuse hübriidkaameral). Elektrooniline katik
  • 10 fps sarivõte ilma autofookuseta kaadrite vahel. 5 fps sarivõte jälgiva autofookusega
  • Sisseehitatud Wi-Fi – kaamera juhtimiseks ja fotode laadimiseks nutiseadmesse
  • Komplektis on uus välklamp, mis on senisest võimsam ja mida saab tõsta ülespoole ja keerata külgedele
  • Aku vastupidavus: 750 säritust “Quick Sleep” režiimis, 310 säritust tavarežiimides.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-4

Karbis on: Kasutusjuhend, CD-plaat (sisaldab: Olympus Viewer 3 tarkvara, elektrooniline kasutusjuhend ja veebis registreerimise info), kaamerarihm, Olympus OM-D E-M5 Mark II hübriidkaamera, M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ standardsuumobjektiiv, FL‑LM3  välklamp, USB-kaabel, akulaadija, toitekaabel, BLN-1 liitiumaku ja pehme vutlar välklambi jaoks.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-6

Olympus OM-D E-M5 Mark II kaamera on müügil erinevate komplektidena. Meie võtame siin karbist välja komplekti, millesse kuulub:

  1. üleni musta värvi kaamera
  2. uuemat tüüpi väga kompaktne elektroonilise suumiga 14-42mm f/3.5-5.6 EZ objektiiv
  3. uut tüüpi pisike välklamp FL‑LM3

See komplekt maksab Photopointi veebipoes 1299€ (vaata siit).

 

Veebruari algul käisime Ardoga Jaapanis CP+ fotomessil, kus sedasama EM-5 Mark II kaamerat esimest korda proovida saime ja sealsamas messihallis ka käed-küljes video tegime:

 

olympus-e-m5-2-photopoint-8

Olympus OM-D E-M5 Mark II kaamera korpus lausa õhkab kvaliteetsust. See on hästi pisike ja kompaktne kuid samas mõnusalt kaalukas – justkui hoiaks käes tugevat seest täis metalltükki. Üldse tekib EM-5 Mark II kaamerat vaadates ja käsitsedes meeldiv terviklikkuse tunne – ilmselt on see tingitud ühelt poolt tasakaalustatud disainist ja teisalt korpuse materjalidest.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-14

Korpuse pinnale lisatud kummeeritud kate näeb kahtlemata ilus välja. Näppude all ei ole selle pind aga üldsegi mitte pehme ja kummine (nagu näiteks Fujifilmi kõige võimekamal hübriidil X-T1) – pigem kõvemat sorti ja peaaegu plastikuna tunduv. Kõik kolm valikuketast on valmistatud alumiiniumist ja korpus ise magneesiumsulamist. Disainerid on korpuse loomisel pööranud erilist tähelepanu pisidetailidele – sellele viitab kasvõi paremal esiküljel olevale objektiivi lukustusnupule kantud kummeeritud kiht.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-5

Olympust tuleb kiita ka selle eest, et ta on kaasa pannud eraldi välise laadija. Näiteks Sony on läinud seda teed, et välist laadijat kaasa ei pane ja aku laadimiseks tuleb kaamera vooluvõrku ühendada. Küll on Sonyl olemas välised laadijad, mis tuleb soovi korral osta – aga eraldi. Olympusel on väline laadija aga kohe komplektis kaasas.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-125

 

OM-D E-M5 Mark II esiküljele on võimekamate peegelkaamerate eeskujul lisatud nupp, millele vajutades saab kontrollida teravusulatust. Seda on mugav vajutada parema käe neljanda sõrmega.

olympus-e-m5-2-photopoint-126

 

Kaamera esikülje paremal pool on kummeeritud kihiga kaetud objektiivi lukustusnupp. Ülal keeratava korgi all on peidus välgusünkro pesa – seegi on juba profikaamerate tunnus ning teeb võimalikuks stuudiovälkude juhtmega ühendamise.

 

 

olympus-e-m5-2-photopoint-8903

2014. aasta esimeses pooles turule jõudnud 14-42mm f/3.5-5.6 EZ standardobjektiiv on just täpselt see, mida vajaksid kõik hübriidkaamerad. See üliõhuke 22,5 mm pikk objektiiv on nüüd heaks alternatiiviks senisele 83mm pikkusega 12-50mm f/3.5-6.3 EZ objektiivile. Rääkimata 50mm pikkusest 14-42mm 1:3.5-5.6 II R säästu-komplektobjektiivist, mida Olympus oma soodsamate PEN-seeria hübriidkaameratega kaasa panna armastab.

Ülal pildil näed seda objektiivi kokkuklapitatuna – siis kui kaamera on välja lülitatud. Sisse lülitatuna pikeneb objektiiv umbes 2,5 cm võrra oma korpusest väljapoole.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-201

Tavaliselt rikub hübriidkaamerate kompaktsuse kontseptsiooni ära just nimelt pisikese kerega korpuse eest kaugele välja turritav komplektobjektiiv. Kompaktse komplekti jaoks on tavaliselt vaja hübriidkaamera kere ette keerata fikseeritud fookuskaugusega “pannkookobjektiiv”. Olympusega nüüd seda muret ei ole, sest 14-42mm f/3.5-5.6 EZ objektiiv on mõne tootja pankookobjektiivist isegi õhem.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-16

Sony A6000 hübriidkaamera on EM-5 Mark II-ga võrreldes aste madalamast hinnaklassist. Kuna A6000 on aga hetkel Sony kõige võimekam poolkaadriga hübriid, siis olen selle seadnud võrdluseks Olympuse kõrvale. Eriti tasuks võrrelda just objektiivide mõõtmeid – siit tuleb välja see erinevus, mida ülal kirjeldasin.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-17

Vasakul on Sony elektroonilise suumiga 16-50mm f/3.5-5.6 OSS objektiiv, paremal Olympuse elektroonilise suumiga 14-42mm f/3.5-5.6 EZ objektiiv. Olympus saab oma objektiive disainida oluliselt kompaktsemaks kahel asjaolul: 1) Olympuse kaameratel on värinastabilisaator keresisene – nii ei pea seda integreerima objektiivi; 2) Olympuse kaamerate väiksem pildisensor võimaldab disainida ka väiksemaid objektiive.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-8901
olympus-e-m5-2-photopoint-8902

 

Tuleme objektiivide juurest tagasi OM-D E-M5 Mark II aparaadi juurde. Paremal pool kummist katte all on sel kaameral kõik vajalikud ühenduspesad. Altpoolt: USB/AV pesa, HDMI pesa ja 3,5mm audiosisend. Audioväljundit (näiteks kõrvaklappide kasutamise jaoks) kaamera korpusel ei ole. Küll on see aga olemas eraldi juurde ostetava akutalla peal.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-11

Võrreldes kaamera pealmise osaga on tagaküljel üsna vähe nuppe. Siin annab tooni suur, välja keeratav ja pööratav LCD-ekraan, mida saab transpordiasendis kriimude ja purunemise kaitseks näiteks tagurpidi oma pessa keerata.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-10

Selline välja keeratav ja pööratav ekraan on esmajoones hea just video filmimise jaoks. Pildistamisel on minu arvates mugavam, kui ekraan liigub oma pesast välja ainult vertikaalsihis. Nii on seda kiirem ja lihtsam madalate või kõrgete võttenurkade puhul paika seada.

E-M5 Mark II ekraan on ülihea pildikvaliteediga – muidugi terav, aga ka suurepärase kontrastsuse ja värvitoonidega. Ekraan on nii hea, et sellelt vaadates tunduvad äsja pildistatud fotod uskumatult kvaliteetsed… Pärast arvutis suurel ekraanil vaadates satume muidugi taas reaalsesse tavamaailma.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-9

Pildiotsija kõrval paremal pool on pisike lüliti. Selle üles-alla nihutamisel saab muuta eesmise ja tagumise valikuratta funktsiooni. Näiteks manuaalrežiimis lüliti ülemises asendis saab ratastega muuta ava ja säriaega, alumises asendis aga ISO ja värvustasakaalu.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-127

 

Elektrooniline pildiotsija on sama hea nagu Olympuse lipulaeval OM-D E-M1. Ehk siis – väga hea. Suure pildiga ja praktiliselt ilma viivituseta ka kiiremal liigutamisel.

olympus-e-m5-2-photopoint-128

 

Integreeritud välklampi OM-D E-M5 Mark II kaameral ei ole. Komplektis on kaasas päris muljetavaldava funktsionaalsusega pisike välk, mida saab kinnitada välgukinga. Allpool vaatame seda lähemalt ka.

 

 

 

olympus-e-m5-2-photopoint-15

Pisikese komplektobjektiivi peale on mahutatud kaks rõngast. Eesmine on hästi kitsas ja mõeldud teravustamiseks, laiemat rõngast saab aga paremale-vasakule liigutades sisse-välja suumida. Suum on elektrooniline – võrreldes mehhaanilise suumimisega pildistamisel aeglasem kuid video filmimisel sujuvam.

OM-D E-M5 Mark II automaatse teravustamise kiirus on muljetavaldav. Canon EOS 5D Mark III peegelkaamera kasutaja jaoks isegi kadedakstegev. Kaugele-lähedale teravustades ei ole praktiliselt mitte mingit viivitust ja aparaat tuleb hästi toime ka vähese kontrastsusega pinnal teravustamisega. Kui see kaamera sulle kätte satub, siis proovi kindlasti autofookus ära.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-122

 

Kaamera paremal pool on lukustusnupuga varustatud programmiratas ja sisse-välja lülitamise lüliti selle juures.

olympus-e-m5-2-photopoint-121

 

Vasakule poole ketaste vahele on kuhjatud palju juhtnuppe.

 

 

EM-5 Mark II kaameral on kokku 6 paindlikult programmeeritavat nuppu. Nendeks on F1, F2, F3, F4, REC ja eesmine ava eelvaate nupp. Nende alla saab valida ühe 27-st funktsioonist. Lisaks on oma käe järele kohaldatavad tagaküljel neljasuunalise nupukombinatsiooni parem ja alumine osa. Nendele saab valida ühe 9-st funktsioonist. Kui võtame arvesse, et kahe valikukettaga saab teostada ava/säriaeg/värvustasakaal/ISO valikud, siis näeme, et praktiliselt kõik tihti vaja minevad seadistused saab fotohuviline seada E-M5 Mark II nuppude alla. Nii, et ei peaks seadistusi pildistamise ajal ei kiir- ega ka peamenüüst otsima.

 

 

olympus-e-m5-2-photopoint-130
olympus-e-m5-2-photopoint-129

 

Seni on Olympus oma hübriidkaameratega kaasa pannud sellist välklampi, millega saab pildistada ainult ühe nurga all. OM-D E-M5 Mark II kaameraga on aga kaasas uut tüüpi välklamp, mille välgupead saab pöörata sarnaselt täismõõdus peegelkaamera välkudele igas suunas. Isegi otse taha.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-888
olympus-e-m5-2-photopoint-889
olympus-e-m5-2-photopoint-8900

 

Koos sellise välklambi ja objektiividega on tõsisemal fotohuvilisel olemas korralik stardikomplekt mugavaks pildistamiseks. Muidugi – arvestades seda, et OM-D E-M5 Mark II korpus on ilmastikukindel, võiks ilmastikukindel olla ka seesama objektiiv ja välklampki. Heaks näiteks on siin Pentax K-S2 peegelkaamera, mille ilmastikukindla korpuse juurde käib ka veekindlate tihenditega objektiiv ja välk.

 

olympus-e-m5-2-photopoint-200

Perfektne hübriidkaamera? Olympus OM-D E-M5 Mark II ei ole kindlasti mitte perfektne. Küll aga on ta sellele tiitlile lähemal kui ükskõik milline teine hübriid 2015nda aasta algul. Olympuse disainerid on sellele kaamerale suutnud anda mingi seletamatu visuaalse ja füüsilise terviklikkuse, mis näiteks Sony ja Panasonicu samaväärsetel aparaatidel puudub. Sellest saab aru kohe, kui E-M5 Mark II kaamera kätte võtta. Seepärast tasub siin Photopointi ajaveebis kiibitsemise asemel hoopis fotopoodi minna ja E-M5 Mark II omaenda käes järele proovida. Aga tasub ettevaatlik olla, sest võib tekkida tunne, et seda enam letile tagasi panna ei tahagi.

 

Uuendatud Micro Four Thirds kataloog paljastab kauaoodatud 7-14mm f/2.8 lainurksuumi
autor: Oskari Värä

olympus

Four Thirds Group on uuendanud oma objektiivide tootekataloogi (pdf). Kataloogis, arendusjärgus olevate objektiivide sektsioonis on esimesel kohal kaua oodatud Olympuse esimene ülilainurksuum 7-14mm f2.8 PRO. Loomulikult PRO seeriale omaselt tolmu- ja pritsmekindel. Olympus on lubanud, et see objektiiv tuleb lettidele juba käesoleva aasta esimeses pooles.

Ka teine objektiiv, mis seni oli saladuses (ainsaks infoks oli, et selleks on fikseeritud fookuskaugusega teleobjektiiv) on nüüdseks avalikustatud. Sselleks on 300mm f4 PRO. Kuna tegemist on PRO seeria klaasiga, siis ehituses järeleandmisi ei tehta kuid samas üritatakse teha võimalikult kompaktne toode. Oodata võib objektiivi 2015. aasta teises pooles. Nimekirjast leiab ka juba varem esitletud 8mm f1.8 kalasilmobjektiivi, millega sihitakse maailma valgusjõuliseima objektiivi tiitlit omas kategoorias.


Kataloogis on näha ka Schneideri Micro Four Thirds objektiive. Viimati oli nende kohta midagi kuulda Photokina messil. Nimekirjas on 14mm f2, 30mm f1.4 ja 60mm f2.4 kuid siiani pole täpsustatud, millal objektiive reaalselt näha saab. On lootust, et ehk tulevad veel selle aasta sees kuid selle peale ei saa momendil loota.

Allikas: 43rumors.com

 

Suur sünnipäevatrall Photopointis on alanud
autor: Jürgen Veerme

photopoint-23aastat-blog

Täna, 12. märtsil on Photopointi sünnipäev – saime juba 23. aastaseks. Kõigi nende aastate jooksul on sajad tuhanded eestimaalsed tellinud Photopointist kümneid miljoneid paberfotosid, tuhandeid fotomeeneid ja fotoraamatuid ning soetanud tipptasemel fototehnikat ja digitooteid. Tahame, head sõbrad, teid selle eest tänada.

Kuni 22. märtsini on absoluutselt KÕIK Photopointi teenused 23% soodsamad. Soodustus kehtib kõikidele teenustele nii veebis kui kauplustes kohapeal.

Sünnipäevahinnaga saab tellida internetist kõigis mõõtudes ja valmistamise kiirusega paberfotosid, suuri fotosid seinale, fotomeeneid, fotoraamatuid ja soetada fotokursuseid. Fotomeenete ja suurte fotode veebilehel kuvatavad hinnad on juba soodushinnad. Paberfotode ja fotoraamatute puhul lisatakse soodustus ostukorvis.

Sünnipäevatralli ajal saab soodsamalt end jäädvustada ka Eedeni Photopointi fotostuudios, rentida fototehnikat, digitaliseerida vanu paberfotosid ja kassette, teha dokumendifotosid, tuua filmi ilmutamiseks või kaamerat sensori puhastusse ja palju muud. Kauplustes olevates hinnakirjades on teenuste hinnad tavahinnad ja 23% soodustus arvestatakse teenuse eest tasudes kaupluse kassas.

 

Sünnipäev Photopointi e-poes – valitud toodetel 23% lisallahindlus

Photopointi sünnipäeva pidustustesse on loomulikult kaasatud ka Photopointi veebikauplus, kus valitud kategooriates on toodetel 23% lisaallahindlus (soodustus lisandub ostukorvis). Sünnipäeva soodustusega on:

 

Nii et, otsi arvutikaustadest üles oma parimad fotošedöövrid ja loo neist uhked fotomeened või fotoraamatud. Välja trükitud paberfotod saad e-poest soodsalt soetatud albumi vahele või pildiraami panna – sünnipäeva meeleolus on inspiratsioon piiritu.

 

Külasta Photopointi esinduskauplusi või e-poodi ning pidutse koos meiega!

Sony Talvefoto 2015 võitja selgub nende fotode hulgast
autor: Jürgen Veerme

esikoht

Rõõm on näha, et hoolimata lume ja külmakraadide vaesusest leidsid paljud hobi- ja profifotograafid oma mälukaarditelt ja arvutikaustades üles talvemeeleoluga pilte ning esitasid need Sony Talvefoto 2015 konkursile.

Profifotograafidest koosnev žürii – loodusfotograaf Sven Začek, loodusfoto- ja videograaf Toomas Ili ning profifotograaf Kylli Sparre – on oma esmase valiku Snäpi pildipangas teinud. Nüüd seavad kõik žüriiliikmed allolevad pildid enda jaoks paremusjärjestusse ning selle alusel selgub Sony Talvefoto 2015 esikolmik.

Fotokonkursi võitja, kes viib endaga koju Sony poolt välja pandud tipptasemel fototehnika, kuulutatakse Snäpis välja 20. märtsil 2015.

Kõiki Sony Talvefoto 2015 konkursile esitatud pilte saad vaadata SIIT

PS! Kirjuta siiasamma positusse alla kommentaaridesse, milline oleks Sinu Sony Talvefoto 2015 esikolmik. 20. märtsil loosime kõigi vastajate vahel välja üllatusauhinna.

 

Sony Talvefoto 2015 konkursil žürii poolt ära märgitud tööd: tähestikulises järjekorras:

Aasta eelviimane päev

Aasta eelviimane päev

Elu jääkihtide vahel

Elu jääkihtide vahel

Hõbevalge

Hõbevalge

Jõuludeks linnast kodutallu

Jõuludeks linnast kodutallu

Jõulutunne, kodusoojus

Jõulutunne, kodusoojus

Jää kaleidoskoop

Jää kaleidoskoop

Jääsulg

Jääsulg

Karge hommik

Karge hommik

Kaunis hetk, oh viibi veel

Kaunis hetk, oh viibi veel

Kumerused

Kumerused

Life line in the snow

life lines in the snow

Looduse jõud

Looduse jõud

Lume lummuses

Lume lummuses

Lumepuudus ei tähenda veel seda, et talv on läbi

Lumepuudus ei tähenda veel seda, et talv on läbi

Lähme sõidame

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pakase salajane taimeriik

Pakase salajane taimeriik

Sügavik

Sügavik

Talv tamme all

Talv tamme all

Teekond tundmatusse

Teekond Tundmatusse

Tuiskab nii mis kole

Tuiskab nii mis kole

Urvalinnu hommik

Urvalinnu hommik

Vaikuse hetk

vaikuse hetk

Опасное хобби

Опасное хобби

1 2 3 4 5 6 7