Point TV – 14. Juhtmevabad hiired
autor: Lauri Veerde

Viimasel ajal on väga populaarseks saanud pisikesed sülearvutid ehk netbookid. Kui tavalise sülearvuti puuteala abil on kursorit liigutada lihtsalt ebamugav, siis netbooki tillukese trackpadiga on see vahel päris piinarikas kogemus. Hädast aitab välja loomulikult hiir. Ning soovitatavalt selline kompaktsem, millel juhet taga ei tolkne. Nii on seda mugav koos arvutiga kaasas tarida.

Point TV 14. osas räägibki Ardo-Jako juhtmevabadest hiirtest – nii Bluetooth-ühendusega kui ka raadiolainetega toimivatest.  Head vaatamist.Juhtmevabad hiired from Photopoint on Vimeo.Olympuse E-süsteem – kahe aasta pärast peeglivaba
autor: Lauri Veerde

PMA fotomess Californias, Anaheim`is on täie hooga käima läinud. Tänase hommiku kõige intrigeerivama uudise auraha pälvib kahtlemata Olympus. Kaameratootja teatab, et ilmselt juba kahe aasta pärast on E-seeria peegelkaamerad vahetatud välja peeglivabade Micro Four Thirds kaamerate vastu.

Olympus Ameerika tootejuht Richard S. Pelkowski rääkis intervjuus Briti mainekale fotoajakirjale Amateur Photogtrapher, et Micro Four Thirds süsteemi PEN kaamerate elektrooniline tehnoloogia on viimasel ajal jõudsalt arenenud. Juba nüüd võimaldavat see pildistatavat kaadrit paremini eelvaadelda kui optilised pildiotsijad seda suudavad. Seetõttu ei olevat mitte mingit põhjust disainida peeglite, prismade ja pildiotsijaläätsedega kaameraid.

“Ma ütleksin, et 24. kuu pärast ei ole E-süsteemi kaameratel enam peeglisüsteemi” sõnas Mr Pelkowski. “Enne meie Micro Four Thirds aparaatide tulekut ei teinud kaameratootjad muud, kui võtsid tavalise filmikaamera kere ning surusid selle sisse digitaalse sensori. Digitaalse ja elektroonilise tehnoloogia areng on teinud aga võimalikuks palju väiksemate kaamerate disainimise kui seda on peegelkaamerad”.

Mr Pelkowski sõnul võimaldaks täielikult elektrooniline katik hübriidkaamerate sarivõttekiirused hoopis uuele tasemele viia. Nii ei olevat võimatud isegi kiirused kuni 20 kaadrit sekundis. Pelkowski lubaduste kohaselt on PEN kaamerate automaatse teravustamise süsteem (mis jääb praegu oma kiiruse poolest peegelkaamerate autofookusele alla) peagi sama kiire, nagu E-süsteemi digipeeglitel.

Pelkowski sõnul jäävad Four Thirds objektiivid alles – neid saavat tulevikus kasutada lihtsalt väiksemate Micro Four Thirds kaamerate ees. Sensoritest rääkides kinnitas mees pea aasta tagasi Olympuse välja öeldud seisukohta, mille kohaselt on 12 MP lahutusvõime tavakasutajate jaoks enam kui piisav.

Allikas: amateurphotographer.co.uk

Sony tulevikuplaanid – hübriidkaamerad, videovõimelised digipeeglid ja profiobjektiivid
autor: Lauri Veerde

Sony on otsustanud kõik ausalt ära rääkida. Täna avalikustatud pihtimuse põhjal kavatseb firma käesoleval aastal esitleda hübriidkaameraid. Plaanis on ka uued videovõimelised digipeegliuuendused ning valmimas on profiobjektiivid 500mm f/4 G ja Carl Zeissi Distagon T* 24mm f/2 ZA SSM.

Neljast ülalmainitud lubadusest kõige huvitavam on vast vahetatavate objektiividega APS-C formaadis sensoriga hübriidkaamera. Sony presenteerib PMA fotomessil selle prototüüpe ning teatab, et neis hakatakse kasutama Exmor APS HD CMOS sensorit ja et need on võimelised filmima AVCHD formaadis HD videot. Koos hübriidiga on plaanis väljutada ka kolm pisikest objektiivi – millist täpsemalt, sellest Sony siiamaani veel vaikib.

Videovõimelise digipeegli valmistamisega on Sony muidugi lootusetult hiljaks jäänud. PMA fotomessil on kõigile vaatamiseks välja seatud α700 järglane, mis muuhulgas on võimeline ka AVCHD vormingus HD videot filmima. Pressiteates annab Sony mõista, et α700 uuedus ei jää ainukeseks videovõimeliseks digipeegliks järgmisel aastal. Parem oleks.

Sony ametlik pressiteade

Vaata Sony PMA messi prototüüpide fotosid CNET veebilehel

Manfrotto fotokott koos statiiviga – uued komplektid Photopointis
autor: Lauri Veerde

Äsja lõppenud nädala viimastel päevadel jõudsid kõigisse Photopointi poodidesse kaks uut Manfrotto statiivikomplekti. Lisaks statiivijalgadele ja kuulpeale kuulub nende koosseisu ka Manfrotto fotokott, millel on olemas eraldi sahtel statiivi jaoks.

Nagu öeldud, on kotiga statiivikomplekte kaks. Esimene on soodsamat laadi – selle moodustavad alumiiniumist statiiv 7322YB, fikseeritud kuulpea 482 MICRO ning MYpack fotokott. Teine komplekt on veidi tõsisema statiiviga aga täpselt samasuguse kotiga. Selle koosseisu kuulub süsinikkiust valmistatud 732CY statiiv koos 484RC2 kuulpeaga.

Manfrotto 7322YB,Mypack Start Up Kit Aluminium

Sellesse komplekti kuulub 7322YB statiiv, kuulpea 482 MICRO ning MYpack fotokott.

7322YB statiiv on valmistatud alumiiniumist, jalgade sektsioone on neli, lisaks jalgadele on ka hoovaga lukustatav kesksammas. Kokkupanduna selle statiivi pikkuseks vaid 48 cm – sellisena on see nii kompaktne, et mahub täielikult MYpack fotokoti statiivitaskusse. Kui aga statiivile kuulpea külge kinnitada, siis statiivilahtri lukku enam kinni tõmmata ei saa. Statiivi maksimumkõrguseks on 141 cm.

482 MICRO kuulpea on – nagu nimigi ütleb – väga pisike, olles sobilik kompaktkaamerate ja väiksemate digipeeglite jaoks. Kiirkinnitusplaati sellel ei ole, valmistatud alumiiniumist.

Manfrotto 732CY,484RC2K Kit

Sellesse komplekti kuulub veidi vingem, 732CY statiiv, 484RC2 kuulpea ning Mypack fotokott.

732CY statiiv on valmistatud süsinikkiust. See on mõõtmetelt veelgi kompaktsem kui 7322YB mudel. Maksimumkõrguseks on tal 134,5 cm kokkupanduna on see aga 42,5 cm pikk. Konstruktsiooni, elementide ja kinnituste poolest on see samasugune statiiv nagu  7322YB, vahe on vaid materjalis. 732CY suudab kirjade järgi stabiliseerida kuni 3,5 kg fototehnikat. Arvestades statiivi kompaktsust, on see muljetavaldv näitaja.

484RC2 kuulpeal on ka kiirkinnitusplaat, mille kinnitusmehanism on varustatud turvalukuga – see hoiab ära kiirkinnitusplaadi juhusliku eraldumise pea küljest. Kui 482 MICRO pikkuseks oli 5,9 cm, siis 484RC2 kuulpea on juba 9,5 cm pikk. Valmistatud alumiiniumist.

MYpack fotokott

Mõlema ülalkirjeldatud komplekti koosseisu kuulub Manfrotto fotoseljakott MYpack. Sellel on olemas eraldi lahter statiivi jaoks koti parempoolsel küljel ning suur lahter kaamera ja fototehnika jaoks. Koti tagaosas on lukuga avatav lahter sülearvuti tarvis.

Suures lahtris on üks väiksem kaamerakott, mis kinnitub krõpsuga peasahtli tagaseina külge. See väiksem kott on jagatud kahe vahemooduliga kolmeks – sinna peaks mahtuma kaamera ja üks objektiiv/välklamp.

Manfrotto MYpack fotokott meenutab kujult Kata 3n1 kotti. Soovi korral saab selle muuta seljakotist õlakotiks – selleks tuleb seljakoti rihmad torgata spetsiaalsesse avausse koti tagaosas ning külje peale kinnitada õlal kandmiseks mõeldud rihm.

Fotodel on kotis Manfrotto statiiv 7322YB koos kuulpeaga 482 MICRO (esimene, soodsama hinnga komplekt).

Manfrotto 7322YB,Mypack Start Up Kit Aluminium Photopointis

Manfrotto 732CY,484RC2K Kit Photopointis

Hõbedane Pentax K-7
autor: Lauri Veerde

Pentax valmistab Limited-seeria objektiive nii tavapärase musta kui ka hõbedase korpusega. Musta värvi digipeegli ette aga hõbedane objektiiv hästi ei passi ja nii ongi Pentax Jaapanis müüki paisanud ka hõbedase korpusega K-7 digipeegli.

Stiilitundlikumad tõusva päikese maa fotohuvilised peavad aga olema eriti kärmed, sest hõbedaseks on võõbatud kõigest 1000 keret. Sellise eksklusiivse taiese kaaslaseks ei kõlba mitte mingil juhul tavaline 18-55 mm WR. Pentax teab seda ning müüb hõbedast keret koos suurepärase FA 77mm F1.8 fiksobjektiiviga. Loomulikult hõbedasega.

Vaata kaamerat Pentaxi Jaapani veebilehelt (Googlitõlge)