Kompaktkaameraga Indias 4. Kõrgkultuurilised kõrghetked
autor: Lauri Veerde

2-_DSC0747 copy

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/13, 1/1000 sek, ISO 500.

Tahj Mahal. Paljudele ütlesin, et ma ei lähe sinna, aga no mis as teed. If im in town, might as well drop by. Andke andeks kõik ajaloo ja kultuurisõbrad, aga ei olnud minu jaoks midagi erilist. Kohalikud ise ka ütlevad, et suur osa sellest on üldse võlts ja ainult turistidele ehitatud. Näiteks õiged hauakambrid on hoopis maa all ja need mis on kõigile vaatamiseks on replikatsioonid.

_DSC0720

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/7.1, 1/800 sek, ISO 100.

_DSC0728

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2.8, 1/2000 sek, ISO 100.

Darjeeling Limited oli kukesupp selle kõrval

Mu pakettpuhkus sai läbi, nüüd on aeg hakata vaatama reaalsemat India elu. Rongijaamas sõin enne korralikus restoranis mingi kohaliku burgeri, aga see oli ilmselgelt vale otsus. Nimelt järgnes burgerisöömisele 36-tunni pikkune rongisõit, millest peaaegu pool veetsin Indian Style tualetis, viies läbi igatpidi korralikku organismipuhastust. See tuli nii järsku, et tõesti isegi kõige kiirem mees ei oleks jõudnud reageerida. Ja nii ma siis järsku seisin seal keset rongi, püksid s…a täis. Midagi polnud kahjuks teha :)

_DSC0782

Rongis olid kõik kohalikud väga mõistvad ja oldi palju abiks. Aitäh! Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/160 sek, ISO 6400.

Rongiga Goasse jõudes oleks mind ees oodanud 7-tunnine ootamine, kuniks tuleb järgmine rong ja viib mind Gokarnasse. Otsustasin bussi kasuks. Tunnen kohe, kuidas siin lõunas on õhk puhtam ja värskem.

Energia on peaaegu täiesti kadumise äärepeal, sõidan bussiga kuskil täiesti tundmatus ja sügavas Indias. Mitte keegi ei tea kus ma olen, keegi siin ei tea kes ma olen ja miks ma siin olen. Täielik sõltumatus ja samas ka ootamatustele täiesti avatud. Veider tunne, natuke nagu need armumise liblikad. Küsin endalt korduvalt, kas see on vabadus või on see midagi muud – midagi mis lihtsalt hetkeks ergutab mu meeli, äratab üles kõik need närvirakud, mis Eesti rahuliku elu juures sügavasse unne on vajunud. Või on see ikkagi see täielik vabadus, minu enda vabadus otsustada kas ma tahan olla just siin sellel hetkel või mitte. See kuumus, teadmatus ja füüsiline nõrkus annavad kokku päris korraliku deliiriumi.

_DSC0786

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/3.2, 1/160 sek, ISO 100.

Kokku pidin sõitma 3 erineva bussiga, et jõuda sihtkohta. Gokarna. Olen siin enne olnud, see koht on mulle tuttav. Tekitab turvatunnet ja lootust mõnusaks puhkuseks.

Gokarnas on Lonely Planeti sõnul India 3 kõige ilusamat randa. Kudle Beach, Om Beach ja Paradise Beach. Rongipeatuse nimi on Gokarna Road.

Mmm… 40 kraadi ja rand. See esimene tunne, kui saad jalad vette, see on joovastav. Teadsin, et see tunne tuleb, ootasin seda kaua (terve Eesti talve ootasin) ja siin ta nüüd on. Minu jalad selles suppkuumas ookeanis. Sellisel hetkel tõesti ei ole absoluutselt mitte midagi muud õnneks vaja, kui ainult ühte väikest ookeani mis jahutaks mu jalad ja viiks ära kõik selle pinge ja trauma, mida paar päeva mu sisse on kogunenud.

panoraam1

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. “Sweep Panorama” panoraamfunktsiooniga.

Loe kõiki “Kompaktkaameraga indias” artikleid siit

Tamron 90mm f/2.8 VC USD makroobjektiivi ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

130305ut141

Sääsed talvel? Igatahes. Kui Urmas Tartes oma makroobjektiiviga pildistama läheb, näeb ta pisikesi putukaid ka seal, kust tavalise inimese silm neid oodatagi ei oskaks. Seekord võttis Urmas pildistamise tarvis oma tavapärase Canon 100mm f/2.8 IS makrotoru asemel kaasa hoopis Tamron 90mm f/2.8 VC makroobjektiivi. Digitesti veebilehelt võid lugeda, kuidas see pildistamine tal kulges ning kuidas makrofotograafia vanameister Tamroni pakutavaga rahule jäi:

Tamron 90mm f/2.8 VC USD makroobjektiivi ülevaade Digitesti veebilehel

Nädala rakendus Androidile 72. Exif4Film – mugav abimees analoogfotograafias
autor: Silver Pik

Film2. Shot on Kodacolor Plus 200/36 @200 (35 mm C41)

Digipildistamisel on üks väga suur eelis võrreldes filmiga pildistamisel. Mitte ainult mugavus kohe pildid ära näha või kaadri hinnas, vaid ka faktis, et digitaalsed fotoaparaadid salvestavad iga faili juurde vajalikud pildistamise parameetrid. Parameetrid, nagu säriaeg, ava, objektiivi info, pildistamise aeg ning ka asukoht kui GPS on seadmel olemas. Filmile pildistaja kasutas tihtilugu vanamoodsat metoodikat paberi ja pliiatsi näol või usaldas oma mälu. Nüüd on võimalik seda protsessi natuke mugavamaks teha väikese Android tasuta rakenduse, Exif4Film abil, mis lubab peale filmi digitaliseerimist vajaliku info mugavalt lisada failidele.

Funktsionaalsus

Platvorm koosneb kahest osast – Android seadmele mõeldud rakendusest ning Windows operatsioonisüsteemil töötaval programmist. Metoodika on iseenesest imelihtne – Android rakendusega salvestatakse iga kaadri info ära ning Windows programmiga lisatakse see info failidele. Kuidas see täpsemalt toimib ning mis võimalused on, sellest kohe ka lähemalt räägime.

Android rakendus toimib imelihtsalt – lisa programmi kaamera ning objektiivi info, vali film kas olemasolevast andmebaasist või sisesta käsitsi uue filmi info ning peale seda saab juba iga kaadri kohta infot eraldi salvestada. Kasutaja saab järge pidada rohkem kui ühel filmirullil samaaegselt – olgu need siis erinevad kaamerad või ühe kaamera erinevad filmirullid. Lisaks saab rakenduses iga uue kaamerakere või objektiivi andmete sisestamisel valida, milline objektiiv mis kerega ühildub. Seda just kasutamismugavuse seisukohalt, et ei kuvataks näiteks keskformaatkaamera juures 35mm kaamera objektiive.

exif4film_filmid

Tulles nüüd salvestatavate parameetrite juurde. Programmis saab lisada kaadri salvestamise aja, koha, objektiivi info, fookuskauguse, valguse mõõtmise metoodika, ava ning säriaja. Lisaks veel välgu info (kas oli või ei olnud), särikompensatsiooni ning ka valge tasakaalu info (mis valgustingimustes pildistatud). Asukoha info salvestamisel on loomulikult eeldus, et Android seadmel on GPS olemas. Iga kaadri juurde saab panna ka lisamärke, olgu see siis lisainfo enda jaoks või muu kommentaar. Juhul, kui on kartus, et hiljem ei saa kaadreid kokku viia, siis programm lubab kaamerarakendusega teha lisapildi juurde.

exif4film_kaader

Kogu see informatsioon tuleb edasi kanda tavaarvutisse. Selleks on kaks võimalust: luua XML fail filmi infoga seadme sisemällu või eksportida otse Dropbox‘i. Viimane on eriti mugav, kuna siis saab kiirelt ning lisaklõpsudeta otse Windows keskkonnas olevas programmis laadida õige filmi informatsiooni.

Teine pool platvormist, nagu öeldud sai, töötab Windows operatsioonisüsteemil. Seal piisab digitaliseeritud kaadrite valimisest, vajaliku XML faili laadimisest kas andmekandjalt või Dropboxist ning õigete failide kokkuviimisest kaadri infoga. Arendaja sõnul peaks tarkvara saama sellega automaatselt hakkama kui failinimed on arusaadaval kujul. Juhul, kui see ei õnnestu, siis saab käsitsi kaadri siduda failiga. Peale seda toimub väike info uuendus ning nagu ka digitaalse fotoaparaadiga tehtud fotoga, on filmi peale tehtud kaadril vajalik info olemas.

exif4film_windows

Lisaks on platvormil olemas Adobe® Lightroom® laiendus kasutajate jaoks, kes enamuse tööst teeb selle tarkvaraga.

Kelle jaoks?

Ilmselgelt on see rakendus vajalik nendele, kes pildistavad filmile ning soovivad mugavalt lisada vajaliku info kaadri juurde. Kasutajale, kes ei taha metsa minnes paberit ja pliiatsit kaasa võtta, kuid Android seade on käepärast. Loomulikult saab seda programmi kasutada ka varem pildistatud fotode jaoks ning tagantjärgi sisestada andmed. Kuid olgem ausad, selle jaoks on olemas ka mugavamaid lahendeid.

exif4film_exifdata

Kokkuvõte

Ajastul, mil “retrohipi” liikumine võtab uut hoogu sisse ning filmi peale pildistamine muutub üha populaarsemaks, on sellisel rakendusel kindel sihtrühm olemas. Lisaks teeb see hilisema fotode jagamise tükkmaad lihtsamaks internetis, kuna vajalik informatsioon on failidel juures. Rakenduse kasutamine on samas üldjuhul piisavalt lihtne, suurimaks miinuseks oli suumobjektiivide õige fookuskauguse sisestamine, kuna seda ei saanud numbriliselt otse määrata, vaid tuli + ja – nupuga sisestada. Sellegipoolest on see parim lahend seni filmiga pildistamisel vajaliku info üles märkimiseks.

Juhul kui sa peaksid mõtlema, kuidas filmi pealt pildid arvutisse saada, siis ära otsi võimalust kaugelt. Kõikides Photopointi esindustes pakutakse lisaks filmide ilmutamisele ka digitaliseerimise võimalust. Täpsem info selle kohta Photopointi teenuste hinnakirjas.

Exif4Film Google Play Store’s

Exif4Film koduleht ning Windows rakendus

Photopointi fototehnika rendis on nüüd saadaval Tamroni 70-200mm f/2.8 VC ja 90mm f/2.8 VC Macro objektiivid Canonile ja Nikonile
autor: Lauri Veerde

fototehnika-rent-tamron-photopoint-avang

Mõnikord tahaks objektiivi enne ostmist rahulikult järele proovida. Teinekord oleks objektiivi ainult ühe ürituse või projekti jaoks tarvis. Täpselt selleks ongi Tallinna Kristiine keskuse Photopointi ja Tartu Kaubamaja Photopointi kauplustes fototehnika rent. Ning hea uudis on, et sealt saab nüüd rentida lisaks muule kraamile ka Tamroni uhiuusi profiklassi objektiive. Nii Nikonile kui ka Canonile on nii Tallinnas kui  ka Tartus saadaval ka Tamroni 70-200mm f/2.8 VC telesuumobjektiiv ja 90mm f/2.8 VC makroobjektiiv. Esimese objektiivi rent üheks päevaks maksab 40€, teise rent 20€.

Lisaks hulgale Tamroni objektiividele on nii Tallinna kui ka Tartu rendipunktides saadaval Metz välklambid, Nissini välklambid, Pentaxi objektiivid ja kaamerad ning valik muid lisatarvikuid. Kindlasti tasub veel mainida et kui renditava toote pärast perioodi lõppu ära ostad, on selle hind sulle renditasu võrra soodsam. Ehk siis teisisõnu – kui ära ostad, siis rentimise eest maksma ei peagi.

Täpsemalt saad renditoodete valikuga tutvuda Photopointi veebilehel ning kui sulle mõni toode huvi pakub, siis helista ja küsi selle täpsemat saadavust Kristiine Photopointist või Tartu Kaubamaja Photopointist kohapealt.

Canon EOS 6D tarkvarauuendus 1.1.3
autor: Silver Pik

EOS-6d-firmware-avangCanon tuli täna välja EOS 6D peegelkaamera järjekordse tarkvarauuendusega. Versioon 1.1.3 eemaldab vea, kus kuupäeva/kellaaja/ajatsooni seadistamine kuvatakse ekraanile peale seda, kui vastavad parameetrid on juba sisestatud kaamerasse.

Antud uuendus on mõeldud tarkvarale 1.1.2 ning vanem. Kui teie kaamera on juba versioonil 1.1.3, siis antud uuendus pole vajalik. Isegi, kui teie kaameraga antud viga pole seni olnud, on soovituslik uuendus lisada, kuna tulevikus võib seda juhtuda.

Tarkvara saab alla laadida siit!