Kompaktkaameraga Indias 5. Mida reisides pildistada?
autor: Renee Altrov

02-The Beach copy

Mõnikord panen endale paika suhteliselt detailideni, mida ma tahan piltidena sihtkohast kaasa võtta, aga teinekord ei ole mingit plaani ja pildistan seda mida näen. Üks on minu jaoks kindel: terve reisi peale võiks kokku tulla üks korralik pakett. Paketti saab mõista mitmeti, toon siin enda jaoks erinevad versioonid:

Enda reisikogemus

Teoreetiliselt kajastan ma enda reisil toimuvat ja kõike millega kokku puutun. Toitu mida söön, inimesi keda kohtan, ilusaid kohti, transporti, kultuurielu, arhitektuuri, kõike mis mulle tähtis on selle reisi juures. Väga personaalne aga mulle väga sobiv. Näiteks praegusel reisil jäädvustan enamasti ainult enda kokkupuutepunkti Indiaga. Kõik kogemused ja seiklused üritan võtta kaadrisse täpselt nii nagu mina neid hiljem mäletada tahan, sest eks enamasti pildistame ikkagi ju selleks et hiljem oleks lihtsam kogetut meenutada. See on pigem sihuke backpackerite pakett :D Loodan, et see sõna pakett väga veidralt ei kõla, ei leidnud muud.

_DSC0777

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2.2, 1/2000 sek, ISO 1250.

Kultuurireis

Niiöelda kaardistan sihtriigi kultuurilist tausta ja hetkeolukorda. Monumendid, ausambad ja kõik taolised on sellessuhtes tähtsad. Võib ka minna alati spetsiifilisemaks ja jäädvustada tänavakultuuri või veinikultuuri jne. Võimalused on piiratud ainult enda poolt. Kui ikkagi tahta sellist rahvuslikku kultuuri pildistada, siis selleks on võib-olla tõesti kõige kergem viis võtta mingi kultuurikeskne pakettreis, mille käigus siis näidatakse ja räägitakse kõik tähtis ja mittetähtis puust ja punaseks. Aga enne reisi soetamist võiks kindlasti väga täpselt järgi uurida, mida reis sisaldab jne. Ise minnes on võimalik, aga nõuab tavaliselt kõvasti eeltööd ja palju rabelemist kohapeal (transpordid, piletid jne.). Aga valik on kindlasti olemas.

_DSC0720

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/7.1, 1/800 sek, ISO 100.

Puhkusereis

Pildistan niiöelda lõdva käega kõike. Üritan jäädvustada ainult ilusaid hetki, mis siis hiljem aitavad meelde tuletada kui mõnus oli ja loodetavasti ka nendest mälestustest energiat ammendada. Puhkusereis on muidugi väga mitmeti mõistetav. Mõni töötab 10 tundi päevas ja kui läheb puhkama, siis töötab ainult 4 tundi päevas. See on tema jaoks puhkus. Ei teagi kas fotograafidel tegelikult üldse ongi täieliku puhkusereisi võimalust!? Alati on kaamera kaasas, alati on vaja mõne pildi saamiseks keskenduda jne. Kõik sõltub enda meelestatusest, et kui palju olla valmis loovutama oma rahust ja vaikusest, et hiljem seda kõike mäletada.

Mina seda ei ole kunagi uskunud, et mõni pakettreis näiteks Indiasse (kus sees on külastused ka Tahj Mahali ja sellistesse segastesse kohtadesse) saavad üldse olla puhkusereisid. Siin on niipalju sagimist ja müügimeeste tõrjumist, et enamasti koju naastes peab võtma paar päeva, et oma puhkusereisist puhata. On ju nii?

The Beach

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. “Sweep Panorama” panoraamfunktsiooniga

Sihipärasem reis või siis teadusreis (ekspeditsioon)

Minnakse üksi või grupiga mingi kindla tulemuse saamiseks kuhugi kindlasse kohta. Eeltöö on põhjalik, tulemus on mingil piirini ette teada. National Geographic näiteks töötab enamasti selliste eesmärkidega. Fotograaf saadetakse kuhugi kaugesse ja tundmatusse sihtkohta, et ta tooks kaasa endaga loo ja pildid mõnest maailmale tundmatust asjast, hõimust, loomast jne. Selleks on siis korralik ettevalmistus (kunagi ei minda nii nagu mina lähen, et täna otsustan ja homme lendan) ja piisavalt ressurssi ja kõike mida vaja on, et tuua tagasi see vajalik. Selle kõige juures annab fotograaf endast kõik, et mitte jätta endast mingitki jälge. Ta on ainult salvestaja, uurija ja vaatleja, kui see ei ole muudmoodi kindlaks määratud.

_DSC0832

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/72, 1/250 sek, ISO 2500.

Vähem on parem

Need “paketid” on siin kõik mu enda välja mõeldud, niiet ükski asi ei ole kivisse raiutud ja ükski asi siin ei ole reegel. Kõiki pakette saab niiöelda omavahel segada jne. Pigem üritan suunata tähepanu sellele, et enne reisi natuke endale paika panna mida sa tahad pildistada, siis on reisi peal lihtsam orienteeruda ja liikuda sihipäraselt. Jääb rohkem aega nautimiseks. Tihtipeale, kui ei ole mingit plaani, siis sihtriigi kultuur ja välismaal olemise energia on nii tugev, et kohapeal hakata välja mõtlema oma pildistamise eesmärki tundub väga raske, kui mitte võimatu.

Ei mõtle midagi halba sellega, kui ütlen, et enamusel on kogemusi sõpradega kes reisivad ja siis hiljem on näiteks piltide vaatamise õhtu kus vaadatakse sadu, kui mitte tuhandeid pilte tervest reisist. Mingi hetk hakkavad kõik nihelema ja vetsus käima ja üritatakse muud juttu üles võtta. Keegi ei viitsi tuhandet pilti kellegi teise reisist vaadata. Pigem hoida see komplekt väiksem aga läbimõeldum ja sihipärasem. Alati on ka hea kirjutada üles igasuguseid fakte ja infot, et hiljem seda fotode kõrvale ilustamiseks letti visata.

Sony RX-1 kompaktkaamera

Kaamera on siiamaani väga hästi kõik üle elanud, ütleks isegi, et paremini kui mina. Talub mõistlikus koguses pinget, kukkumist, kuumust, okset, soolavett ja higi. Aku kestvus paraneb iga päevaga, ilmselgelt on kuumus selle põhjus, sest siin seda on!

Enne pildistasin kogu aeg 2:3 formaadis, mis on siis klassikaline kaadri formaat. Paljud odavama klassi kompaktkaamerad pildistavad isegi 3:4 formaadis, mis mulle näiteks üldse ei sobi. Täiesti ebameeldiv formaat. Õnneks RX1 ei paku mulle isegi seda võimalust. Nüüd viimastel päevadel avastasin enda jaoks 16:9 formaadi. Mõnus piklik, selline rohkem video formaat. Annab sihukest kerget panoraami hõngu, aga ei ole päris panoraam. Edaspidi näete kindlasti palju pilte selles formaadis. Sobib siis Indiasse.

Mitu korda on küsitud, et kas mu kaameral saab ka objektiive vahetada. Ütlen uhkelt, et ei saa, ainult fix 35mm. Sellepeale tuleb alati vastus, “Aaa, okei siis, siis ei ole midagi.” Võtab kohe näo naerule mul.

DSC00869

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/400 sek, ISO 125. 16:9 formaat.

Loe kõiki “Kompaktkaameraga indias” artikleid siit

Pane Instagrami fotod paberile: nüüd vaid 5 senti pilt
autor: Anni Proosa

Instagrami pildid paberfotoks

Kaameraga telefon on alati käepärast ning Instragrami ja sarnaste rakenduste fotofiltrid muudavad pildid kunstipärasemaks. Ilmselt seetõttu ongi kogunenud telefonidesse aukartust äratav hulk fotosid. Aga need pildid võiks ka paberile panna. Nii ei jää sa oma kallitest jäädvustustest ilma, kui telefon juhtumisi otsad annab või varguse ohvriks langeb. Kui pilte aga kohe pärast klõpsu tegemist üle veebi jagad, siis eespool nimetatud ohte sa ilmselt ei karda. Aga mõtle, kui tore oleks üllatada sõpru päris-piltide ehk paberfotodega või hoida eriliste hetkede jäädvustused kogu aeg silme ees.

Kuidas siis teha ruudukujulistest piltidest paberfotosid? Photopointi laborites valmistatakse lisaks kõiksugustele tavapärastele mõõtudele ka 10×10, 15×15 ja 21×21 cm mõõdus paberfotosid. Proovi järgi ja telli 10×10 mõõdus pilte hinnaga 5 senti/tk (tavahind 0,15€). Kasuta tellimisel sooduskoodi: Instagram. Soodustus kehtib 5 päevaga tellitavatele piltidele kuni 30. aprillini (kaasa arvatud). Soodushinnaga pilte saad tellida ainult www.photoexpress.ee kaudu.

Aastal 2012 Photopointist ostetud kaamerad
autor: Anni Proosa

Kaameraturul toimunud muutused on lükkamas ajaloo tolmustele riiulitele filmi- ja videokaameraid. Digikompaktide võidukäik näib hetkel olevat peatamatu. Hübriidkaameratele ennustatud edu on jäänud äärmiselt tagasihoidlikuks. Kuid kes teab, millised muutused ootavad kaameraturgu ees lähiaastatel ning milliste foto- ja videomaailma muutvate salastatud projektide kallal juba praegusel hetkel superajud töötavad. Siin on aga ülevaade sellest, milliseid kaameraid osteti 2012. aasta jooksul Photopointist. Jaga kommentaariumis, millist tüüpi kaameraid leidub sinu kodus.

Kaamerad

Kompaktkaameraga Indias 4. Kõrgkultuurilised kõrghetked
autor: Lauri Veerde

2-_DSC0747 copy

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/13, 1/1000 sek, ISO 500.

Tahj Mahal. Paljudele ütlesin, et ma ei lähe sinna, aga no mis as teed. If im in town, might as well drop by. Andke andeks kõik ajaloo ja kultuurisõbrad, aga ei olnud minu jaoks midagi erilist. Kohalikud ise ka ütlevad, et suur osa sellest on üldse võlts ja ainult turistidele ehitatud. Näiteks õiged hauakambrid on hoopis maa all ja need mis on kõigile vaatamiseks on replikatsioonid.

_DSC0720

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/7.1, 1/800 sek, ISO 100.

_DSC0728

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2.8, 1/2000 sek, ISO 100.

Darjeeling Limited oli kukesupp selle kõrval

Mu pakettpuhkus sai läbi, nüüd on aeg hakata vaatama reaalsemat India elu. Rongijaamas sõin enne korralikus restoranis mingi kohaliku burgeri, aga see oli ilmselgelt vale otsus. Nimelt järgnes burgerisöömisele 36-tunni pikkune rongisõit, millest peaaegu pool veetsin Indian Style tualetis, viies läbi igatpidi korralikku organismipuhastust. See tuli nii järsku, et tõesti isegi kõige kiirem mees ei oleks jõudnud reageerida. Ja nii ma siis järsku seisin seal keset rongi, püksid s…a täis. Midagi polnud kahjuks teha :)

_DSC0782

Rongis olid kõik kohalikud väga mõistvad ja oldi palju abiks. Aitäh! Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/160 sek, ISO 6400.

Rongiga Goasse jõudes oleks mind ees oodanud 7-tunnine ootamine, kuniks tuleb järgmine rong ja viib mind Gokarnasse. Otsustasin bussi kasuks. Tunnen kohe, kuidas siin lõunas on õhk puhtam ja värskem.

Energia on peaaegu täiesti kadumise äärepeal, sõidan bussiga kuskil täiesti tundmatus ja sügavas Indias. Mitte keegi ei tea kus ma olen, keegi siin ei tea kes ma olen ja miks ma siin olen. Täielik sõltumatus ja samas ka ootamatustele täiesti avatud. Veider tunne, natuke nagu need armumise liblikad. Küsin endalt korduvalt, kas see on vabadus või on see midagi muud – midagi mis lihtsalt hetkeks ergutab mu meeli, äratab üles kõik need närvirakud, mis Eesti rahuliku elu juures sügavasse unne on vajunud. Või on see ikkagi see täielik vabadus, minu enda vabadus otsustada kas ma tahan olla just siin sellel hetkel või mitte. See kuumus, teadmatus ja füüsiline nõrkus annavad kokku päris korraliku deliiriumi.

_DSC0786

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/3.2, 1/160 sek, ISO 100.

Kokku pidin sõitma 3 erineva bussiga, et jõuda sihtkohta. Gokarna. Olen siin enne olnud, see koht on mulle tuttav. Tekitab turvatunnet ja lootust mõnusaks puhkuseks.

Gokarnas on Lonely Planeti sõnul India 3 kõige ilusamat randa. Kudle Beach, Om Beach ja Paradise Beach. Rongipeatuse nimi on Gokarna Road.

Mmm… 40 kraadi ja rand. See esimene tunne, kui saad jalad vette, see on joovastav. Teadsin, et see tunne tuleb, ootasin seda kaua (terve Eesti talve ootasin) ja siin ta nüüd on. Minu jalad selles suppkuumas ookeanis. Sellisel hetkel tõesti ei ole absoluutselt mitte midagi muud õnneks vaja, kui ainult ühte väikest ookeani mis jahutaks mu jalad ja viiks ära kõik selle pinge ja trauma, mida paar päeva mu sisse on kogunenud.

panoraam1

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. “Sweep Panorama” panoraamfunktsiooniga.

Loe kõiki “Kompaktkaameraga indias” artikleid siit

Tamron 90mm f/2.8 VC USD makroobjektiivi ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

130305ut141

Sääsed talvel? Igatahes. Kui Urmas Tartes oma makroobjektiiviga pildistama läheb, näeb ta pisikesi putukaid ka seal, kust tavalise inimese silm neid oodatagi ei oskaks. Seekord võttis Urmas pildistamise tarvis oma tavapärase Canon 100mm f/2.8 IS makrotoru asemel kaasa hoopis Tamron 90mm f/2.8 VC makroobjektiivi. Digitesti veebilehelt võid lugeda, kuidas see pildistamine tal kulges ning kuidas makrofotograafia vanameister Tamroni pakutavaga rahule jäi:

Tamron 90mm f/2.8 VC USD makroobjektiivi ülevaade Digitesti veebilehel