Kompaktkaameraga Indias 6. Rand
autor: Renee Altrov

DSC01060

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/13, 1/100 sek, ISO 100.

Pole juba mitu päeva mingeid kannatusi kogenud, niiet väga palju midagi huvitavat kirjutada ei ole :D. Enamus mu päevad siin näevad välja sellised:

  • Ärkan kell 8, kuna kuumus on nii hull, et pole võimalik magada.
  • Otse voodist kõnnin 40m ookeani.
  • Hommikutee.
  • Hommikusöök.
  • Loen või kirjutan natuke.
  • Lõunauinak 2-4 tundi.
  • Ujuma.
  • Niisama vedelemine.
  • Õhtusöök koos väikese rummi või õllega.
  • Magama.

Üle päeva olen käinud ümberkaudseid kalurikülasid ja muid kohalikke kohti pildistamas. Täpselt selline õige puhkuse päevakava. Aga üritan siit kiiresti minema saada. Natuke võib ju laiselda, aga mitte lõputult. Keha annab juba tunda, et on vaja liikuda, energiad on taastunud sellest rongisõidust ja on aeg.

Räägin natuke nendest randadest. 5 paradiisi meenutavat randa järjest – mis saaks veel parem olla puhkuseks.

Esimene rand on Gokarna Beach, see on linna enda rand. Vesi ei ole ujumiseks kõlbulik ning pole seal veel kunagi välismaalasi ujumas näinud. Rand ulatub nii kaugele, kui silm seletab.

gokarna beach

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/9, 1/640 sek, ISO 160.

Teine rand on Kudle Beach, selline kommertslikum rand kus toimuvad peod ja on isegi märgata natuke vanemaealisi turiste. Rannajoon on väga lai ning ruumi jätkub paljudele.

kudle beach

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. “Sweep Panorama” panoraamfunktsiooniga

Kolmas rand, Om Beach. Mina elan siin. Rannad lähevad edasi aina hipimaks niiöelda, seltskonnad muutuvad rohkem energilisemaks ja lillelisemaks. Rannajoon on täis restorane, mille taga on alati ka ööbimisvõimalus. Väikesed majakesed koos erinevate lisavõimalustega. Hinnad varieeruvad alates 150 rs. öö kuni 1000 rs. öö. Ma ööbin suhteliselt tagasihoidlikus 200 ruupiat maksvas hütis. Wc on eraldi õues, pesemisvõimalused on primitiivsed(ja ega siin polegi rohkem vaja) ning mis kõige tähtsam, toas on ventilaator. Ventilaator on siin arvatavasti paljude elupäästja. Öösiti on võimatu ilma selleta magada, kuna alla 25 kraadi temperatuur väga ei lange. Rannas on palju seiklejaid ja inimesi kes on tulnud Indiasse niiöelda vaimsele rännakule. Õhus on koguaeg tunda rahu ja vaatamata sellele, et ookean teeb tohutut müra on ka tunda vaikust. Mulle meeldib siin väga. Päevad on vennad, nädalapäevad ei oma mingit tähtsust(isegi ei tea juba ammu mis päev on, rääkimata veel kuupäevast) ning kella arvestatakse päikese järgi.

om beach

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. “Sweep Panorama” panoraamfunktsiooniga

Edasi läheb natuke keerulisemaks. Tuleb matkata üle suhteliselt raske mäe, läbi tiheda lõunamaa metsa. Umbes 30 minuti pärast tuleb Half Moon Beach ja sealt edasi 20min on Paradise Beach. Need mõlemad olid kunagi rannad niiöelda extreemsetele hipidele. Kes tahtsid  täiesti kõigest eemal olla, aga panna ka palju pidu ning drooge jne. Umbes poolteist aastat  tagasi tuli ükspäev politsei ja lammutas kõik restoranid ja hostelid maani maha. Plaan oli hipid välja süüa ja ehitada asemele korralik kuurort, mis tooks palju raha sisse ja ei nõuaks niipalju järelvaatamist. Rannad surid korraks täiesti välja. Rannad mis hetk tagasi kihasid energiast, elu oli ilus ja päevad möödusid muretult. Muidugi on ka arusaadav see, et eks need peod võisid tõesti hulluks minna ja kui see aastaringselt käib, siis mingihetk kellegile see ei meeldi. Nagu Eestiski paljude asjadega. Haters will always hate.  Aga selline jõuga sulgemine ei ole ainult siin juhtunud, vaid viimase aasta jooksul üle kogu India. Goas pidi olema juba suhteliselt raske leida pidusid.

 

half moon beach

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5,6, 1/1000 sek, ISO 100.

paradise beach

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/6,3, 1/800 sek, ISO 125.

Umbes aasta tagasi naasesid sinna grupp noori, kes omade jõududega koristasid terve ranna puhtaks. Vedasid majade jäänused ja kõik muu prügi silma alt ära. Rand on puhas, aga igalpool on majade vundamendid mis aegadega on kogunud palju graffitit. Täna oli seal rannas umbes 10 inimest elamas, mõni kauem või vähem. Nagu ma ka enne mainisin, siis ekstreemsem seltskond. Paar kohalikku, kes kunagi omasid seal mõnda restorani, käivad ikka iga päev süüa, juua, sigarette ja muud nänni müümas. Aga seekord ainult suurest plastik kastist. Eluks vajaliku saab kätte.

Ühesõnaga täpselt selline koht millest noored üle euroopa räägivad koguaeg, paradiisirand.

rand1

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5,6, 1/1000 sek, ISO 160.

rand2

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/11, 1/1000 sek, ISO 500.

rand3

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5,6, 1/800 sek, ISO 320.

rand4

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/6,3, 1/800 sek, ISO 250.

rand5

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/6,3, 1/800 sek, ISO 160.

Vaata kõiki “Kompaktkaameraga indias” artikleid siit

Sigma esitleb f/1.8 püsiavaga 18-35mm suumobjektiivi
autor: Lauri Veerde

detail_img03 copy

Sigma objektiivid on viimase aasta jooksul läbi tegemas tõsist arenguhüpet. Tänagi esitleb Sigma uut ja väga erilist objektiivi. Nimekuju 18-35mm f/1.8 DC HSM võtab tähelepanelikuma fotohuvilise kohe kukalt kratsima. Miks? Sest seni oleme harjunud nõnda valgusjõulist ava nägema ikka vaid fikseeritud fookuskaugusega objektiivide pärisosana. Klassikalised valgusjõuliseima püsiavaga objektiivid on seni uhkeldanud avaga f/2.8. Nüüd siis – maailma esimene suumobjektiiv, millel on ava F/1.8 kogu suumi ulatuses.

Mõistagi ei sobi see uus objektiiv valgust koguma täiskaadersensoritega vaid ikka ainult APS-C sensoritega peegelkaamerate ette. Fookuskauguste vahemik 18-35mm on küll mõnevõrra väiksem kui komplektobjektiivide pakutav, kaetud on aga just see kõige magusam ala laiast vaatenurgast kuni kuldse keskmeni ehk 50mm-ni (35mm ekvivalendina). Objektiivi 1.8 ava pakub pildistajale valguse kogumise ning teravustamisulatuse osas samaväärset paindlikkkust, nagu f/2.8 püsiavaga objektiivid täiskaadersensoriga kaamerate ees. Märkimisväärselt paindlik on ka teravustamine – loomulikult on kasutusel HSM teravustamismootod ja lähim teravustamiskaugus on kõigest 28 cm.

Sigma sõnul oli sellise objektiivi konstrueerimine tehniline väljakutse ning pole põhjust kahelda, et see nõnda ka tõepoolest oli. Objektiivi konstruktsioonis on Kaks asfäärilist läätse objektiivi esi- ja tagaosas püüavad hoida pildi teravatena ka kaadri äärealadel ning neli eriti madala dispersiooniastmega läätse on lisatud kromaatilise aberratsiooni vähendamiseks.

Vaata objektiivi kohta lähemalt Sigma veebilehelt

feature01_main_img

detail_img05

detail_img04

detail_img02

detail_img01

 

 

Dpreview ülevaade Ricoh GR kaamera kohta – olulisemad plussid ja miinused
autor: Lauri Veerde

ricoh-gr-vs-coolpix-a

Äsja avalikustatud Ricoh GR võiks ju olla tavaline kaamera oma suuresensoriliste konkurentide Sigma DP3, Fujifilm X100S ja Nikon Coolpix A kõrval. Aga võta näpust – GR on hoopis eriline. Ning seda mitte niiväga tehniliste omaduste, vaid hoopis hinna poolest. Selle oodatav hind Euroopas on ligi 700€ – nii soodsalt ei ole APS-C sensoriga kompaktkaamerad seni isegi ligilähedaselt olnud.

Oleks siis ehk loogiline arvata et küllap see GR üks paras kräpp on? Aga tundub, ei ole. Dpreview äsja avaldatud eelvaade maalib Ricoh GR kaamerast pildi kui võimekast fotoaparaadist, mis on hea pildikvaliteedi ja teravustamiskiiruse ning ülihea käsitsemismugavusega. Muidugi leitakse kaameral ka miinuskülgi nagu nuditud filmirežiim ja pikad menüüread. Eelvaadet saab lugeda Dpreview veebilehel, olulisemad järeldused leiad aga kenasti punktide kaupa reastatuna ka siitsamast alt:

Ricoh GR plussid ja miinused (dpreview eelvaate järgi)

  • Hea hinna ja kvaliteedi suhe võrreldes peamise konkurendiga Nikon Coolpix A
  • Kerge korpus, samas tugevana tunduv (tänu magneesiumsulamist kestale)
  • Korralik teravustamiskiirus – ehk isegi kiirem kui Coolpix A kaameral
  • Suurepärane optika. Pildikvaliteet kaadri nurkades pühib Nikon Coolpix A oma teelt
  • Tasemel pildikvaliteet RAW failide salvestamisel
  • Suurepärane kasutamismugavus. Dpreview nimetab GR kaamerat “kõige parema kasutusliidesega kompaktkaameraks üldse”
  • Kaamera infokuva ja nuppude funktsioone saab oma eelistustele vastavalt väga paindlikult muuta.
  • Pettumust valmistav videorežiim – pildikvaliteedi kohta pole küll halbu sõnu öeldud, kuid filmirežiimis ei saa määrata käsitsi säritust ja heli salvestamiseks on ainulke võimalus sisse ehitatud monomikrofon.
  • JPG pildikvaliteet jääb pisut Nikoni Coolpix A`le alla
  • Pikad valikute read põhimenüü vahelehtedel

Ricoh GR tootefotod ja avalikustamine – vaata uudislugu siinsamas blogis

Ricoh GR fotokaamera – peegelkaamera mõõtu sensor pisikeses korpuses
autor: Lauri Veerde

ricoh-gr-fotokaamera-photopoint-avang

On igati loogiline arvata, et mida suurem on fotokaamera, seda paremat pilti see ka teeb. Viie aasta eest võis see arvamus tõepoolest ka enamus juhtudest tõele vastata. Tänasel päeval aga mitte. Määravad ju pildikvaliteedi ära siiski mitte kaamera korpuse vaid pilti salvestava sensori mõõtmed. Viimastel aastatel on hakanud seni peegelkaameraile omane APS-C mõõdus sensor end ilmutama seni tillukeste sensoritega kompaktkaamerate sees. Selliseid suure sensoriga kompaktkaameraid oli enne tänast neli – Sigma DP3 Merill, Fujifilm X100S ja Nikon Coolpix A. Täna lisandub nendele neljas – Ricoh GR.

Olgu kohe ära öeldud, et Ricoh GR kaamerasse tuleks suhtuda väga tõsiselt. Miks? Esiteks seetõttu, et selle hind on oluliselt soodsam kõikidest kolmest eelpoolnimetatud konkurendist. Teiseks seetõttu, et see pakub võrreldes konkurentidega sama palju või veel enam (erandiks siin Fujifilm X100S, millel on võimekas pildiotsija ja videorežiim). Ricoh GR kaamerat on Photopointi oodata maikuu lõpus ning selle hinnaks saab olema ligikaudu 700€.

Ricoh GR olulisemad tehnilised andmed

  • 16.2MP APS-C mõõdus CMOS sensor. Sarnaselt Nikon Coolpix A kaamerale ei ole sensori ees madalpääsfiltrit.
  • 38 mm fookuskaugusega (35mm ekvivalent)  F2.8 objektiiv
  • ISO 100 – 25600
  • 3.0″ diagonaaliga 1.2 m pikslit mahutav LCD – väga hea lahutusvõime (terav ja selge pilt)
  • Sarivõttekiirus kuni 4 kaadrit sekundis
  • 1080p filmirežiim 24, 25 või 30 kaadrit sekundis. Kahjuks ei saa seada filmirežiimis käsitsi säritust ega ka kompensatsiooni. Samuti ei ole pesa välise mikrofoni ühendamiseks.
  • 12-bit RAW failide salvestamine DNG formaadis
  • 10 MP äralõikerežiim (vaatenurgaga, mis on ekvivalentne 35 mm fookuskaugusele)
  • Sisseehitatud ND filter võimaldab vähendada sensorini jõudvat valgust 2 stopi võrra

Dpreview.com veebilehelt saab ka juba lugeda eelvaadet Ricoh GR kaamera kohta

Pentax Ricoh ametlik pressiteade

Vasakul “tavaliste” kompaktkaamerate sees pilti salvestav sensor. Paremal Ricoh GR sees olev APS-C mõõdus sensor:

ricoh-gr-fotokaamera-photopoint-101

Ricoh GR kaamera ametlik promovideo

Palun kliki video vaatamiseks siia

Ricoh GR digikaamera tootefotod

ricoh-gr-fotokaamera-photopoint-100

 

ricoh-gr-fotokaamera-photopoint-106

ricoh-gr-fotokaamera-photopoint-107

ricoh-gr-fotokaamera-photopoint-109

ricoh-gr-fotokaamera-photopoint-104

ricoh-gr-fotokaamera-photopoint-105

ricoh-gr-fotokaamera-photopoint-102 172780_external-viewfinder-GV-1 listing-GR ricoh-gr-fotokaamera-photopoint-111 ricoh-gr-fotokaamera-photopoint-112 174584_Battery-DB-65

 

Adobe Lightroom 5 beetaversioon toob paindlikuma kloonimise. Lae alla ja proovi
autor: Lauri Veerde

lightroom-5-sml

Adobe on oma veebilehele allalaadimiseks seadnud Lightroom 5 beetaversiooni. See täismahus uuendus senisest Lightroom 4 versioonist toob endaga kaasa mitmeid täiustusi – olulisimana neist võiks nimetada paindlikumat kloonimist. Nimelt on senise tööriista “Spot Healing Tool” funktsionaalsust oluliselt laiendatud. Tööriist, mis lubas seni parandada vaid üksikuid ringikujulisi piirkondi, võimaldab nüüd ka keerulisemaid selektsioone. Kui seni oli vaja spetsiifilisemateks kloonimistöödeks Photoshopi poole pöörduda, siis nüüd saab paljudel juhtudel kloonimisega lightroomisiseselt hakkama.

Lisaks uuenenud Spot Healing tööriistale nimetab Adobe olulisemate edasiarendustena:

  • Viltuse horisondi korrigeerimine ühe kliki abil
  • Ringikujuline üleminekuga selekteerimistööriist – töötab põhiolemuselt nagu Lightroomi pintsel kuid võimaldab luua kiireid, hajuva servaga selektsioone
  • Puuduvate fotode töötlemine – Lightroom võimaldab salvestada fotodest ainult preview`d (jättes mahukamad failid kõvakettale). Fotograaf saab siis ka originaalfailide puudumisel fotosid preview-failide toel töödelda. Töötlusinfo lisatakse algfailile kohe, kui fail Lightroomile taas saadavale ilmub. See funktsioon on kasulik näiteks väikese sisemälumahuga sülearvutite puhul.
  • Piltidest ja videotest videoformaadis esitluse loomine
  • Palju väiksemaid edasiarendusi

Adobe Lightroom 5 beetaversioon kujutab endast täielikult funktsioneerivat, nudimata tarkvara (muidugi võivad siin-seal esineda beetaversioonile omased kiiksud). Lightroom 5 on vabalt tasuta allalaadimiseks saadaval kõigile. Arvutisse paigaldades jääb Lightroom 5 eksisteerima senise Lightroom versiooni kõrvale ning kasutada ei saa senist kataloogi vaid looma peab uue. Lightroom 5 beetaversioon aegub 30. juunil 2013.

Lae alla Adobe Lightroom 5 beta Adobe veebilehelt