Kompaktkaameraga Indias 10. Kivid kivide peal
autor: Lauri Veerde

Untitled-1 copy

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. Sweep Panorama režiimis. (kliki pildil ja vaata suuremalt)

Kas te mäletate sellist sarja nagu The Flinstones?! Ma arvan, et see filmiti siin, Hampis. Nali naljaks, aga tõesti ma ei ole terve elu peale kokku ka nii palju kive näinud. Siin üks kivi, seal üks kivi, eemal terve mägi kividest. Kivid kivide peal, kivid kivide all, üks suur kivi väikese kivi peal, väikesed kivid suurte kivide peal. Täpselt nagu hiiglaslikud lapsed oleks siin käinud mängimas ja neid kive asetamas üksteise otsa.

DSC01589

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2,8, 1/400 sek, ISO 100.

DSC01559

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/3,5, 1/2000 sek, ISO 200.

Kohalikud arvavad, et siin on jumalate käsi mängus. Meie leidsime 3 versiooni ja veel ei tea mille kasuks uskuda. Esimene on jumalate käsi, teine on jääaeg ja kolmas on vesi. Ilmselgelt lõpuks jääb kaalukauss sinna jumalate kätetöö poole pidama. Sest tõesti see maastik on nii uskumatult müstiline. Mitu päeva olen oma mootorrattaga ringi sõitnud ja suu ammuli imetlenud. Jah, mul on mootorratas. Siin on kõigil mootorrattad, sest päeva rent on 1.3 eurot. Peaaegu nagu sulle antakse ratas niisama kasutada.  Pole midagi paremat, kui sõita tulikuumal suvepäeval keset Indiat mootorrattaga kuulates kõrvaklappidest mahedat haussi.

DSC01424

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/16, 1/320 sek, ISO 640.

DSC01454

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2,5, 1/2000 sek, ISO 50.

DSC01516

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/9, 1/320 sek, ISO 250.

Hampi on tuntud oma rikkaliku templite kultuuri poolest(ka need on enamus lihtsalt kivid üksteise otsa laotatud). Turistina ja ajaloohuvilisena on siin kultuuri tohutult palju. Aga kui sa oled backpacker, siis see on ideaalne koht kus veeta nädalake. Võib ka öelda,et Hampi on Lõuna-India mägironijate meka. Paljudest kohvikutest saab laenutada kõik vajaliku varustuse, ronimisvõimalusi on alates amatööridest, kuni tipp-professionaalideni välja. Küsi kindlasti ka eraldi kaarti, kus on kõik ronimiskohad märgitud koos raskusastmega.

DSC01498

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/9, 1/800 sek, ISO 250.

Kui sa tahad tunda päevast päeva seda Indiat enda ümber, siis otsi omale öömaja Hampi Bazaar linnaosast. Kui sa aga tahad rohkem rahulikumat ja sotsiaalsemat keskkonda, siis mine üle jõe ja otsi üles Shanthi restoran/hostel.

Olen juba mitu nädalat otsinud head kohvi, aga väga ei leia kuskilt. Enamus kohvi mis nad pakuvad on mingi veider pulber kuhu lisatakse vett ja tulemuseks on kohvimaitseline jook. See kohvi ei sisalda isegi kofeiini. Eile leidsin Hampis koha kus pakutakse reaalset kohvi, Lavazzat. Ma tean küll, mis te baristad kõik mõtlete praegu, aga eks te üritage paar nädalat ilma kohvita olla! Restorani nimi on Mango Tree. Varsti lähen Keralasse, seal on kindlasti kohviga palju paremad lood.

Kui sa ronimas ei käi ja väga ei viitsi nendesse templitesse ka minna(mis kõik näevad suhteliselt sarnased välja), siis Hampi on üks tohutult laisk koht. Nagu enamus turistilikes kohtades Indias, tehakse sul tillukese raha eest kõik ette ja taha ära.

Untitled-2

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. Sweep Panorama režiimis.

Sõbrad kogu aeg tahavad, et ma ikka neid seiklusi ka kirjutaks, või mingeid rõvedusi või ükskõik mida, mis annaks kerget šokki. Üks “hea” lugu on Hampist küll.

Istun järjekordselt seal Mango Tree kohviku trepil ja naudin hommikukohvi koos sigaretiga. Mulle läheneb väike poiss ja üritab postkaarte müüa. Keeldun koheselt ja tegelen oma nautimisega edasi. Aga ei, poiss ei lähe ära vaid pomiseb väga vaiksel ja kurval häälel midagi. Üritan temast aru saada, aga kuidagi ei õnnestu. Pomiseb midagi sellist.. mister..lets go..lets go.. your room..where do you go.. lets go.. please..mister.. i can do whatever. Ja siis oma käega imiteerib nagu tegeleks suuseksiga.

Olin täiesti löödud ja jäin lihtsalt suu lahti teda vaatama. Kas tõesti see alla kümne aastane poiss praegu pakub mulle teenust. Ei öelnud midagi ja läksin kohvikusse tagasi. Kümme minutit hiljem sisenevad kohvikusse kaks valget neiut koos kahe väikese India poisiga, kellest üks on seesama eelpool mainitud õnnetu poisike. Tüdrukud otsustasid poistele lõuna välja teha, postkaartide ostmise asemel.

Istuvad nad seal, minust paari meetri kaugusel ja naudivad lõunat, kui järsku seesama poiss keerab vaikselt ümber, rullib oma märkmiku toruks ja pistab selle omale suhu. Ise samal ajal nukralt mulle otsa vaadates ja selgelt silmadega näidates, et me võiksime koos sellest restoranist lahkuda. Tegi seda teistele täiesti märkamatult.

Ei oskagi seletada mis tunne mind valdas, mingil määral olin šokeeritud, natuke kurb, ja mingi viha oli ka, aga täpselt ei tea mille vastu. Võttis paariks tunniks sõnatuks. Hiljem nägin neid samu saksa neidusid, kes ütlesid, et see poiss oli 8 aastane.

DSC01502

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/9, 1/320 sek, ISO 1000.

Homme sõidan Bangaloresse, Karnataka pealinn. Väga ei meeldi see linna minemise mõte, aga kahjuks ei leidnud muud võimalust, kuidas ma saaksin linna vältida ja otse Keralasse sõita.

Vaata kõiki “Kompaktkaameraga indias” artikleid siit

Panasonic DMC-G6 hübriidkaamera tuleb WiFi, mikrofonipesa ja parema ekraaniga. Eemaldab digimüra vaid sealt, kust vaja
autor: Anton Lember

panasonic-1-avang

Saabuva suve ootuses on Panasonic asunud oma kaameravalikut rannavormi treenima. Teiste hulgas saab uuenduse ka hübriidide tuumikmudel – kalevi alt vabanes Panasonic G6 hübriidkaamera.

Disaini osas on kaamerat omajagu pannilabidaga patsutatud ja nii on see nüüd vähem nurgeline. Nupuasetuse osas on kaamera aga jäänud väga sarnaseks oma eelkäija, G5’ga. Vaid välguvabastusnupp on kolinud kaamera tagaküljele ja all vasakus nurgas on üks nupp juures. Viimane käivitab vaikimisi WiFi/NFC ühenduse – võimaluse pildid kohe mobiilseadmesse ja sealt internetti paisata. Sellele nupule saab küll soovi korral ka muu funktsiooni määrata. Programmeeritavaid nuppe on uuel mudelil kokku viis.

Sensor on eelkäijaga sama või väga sarnane, kuid sellele on kaaslaseks pandud uus protsessor. See võimaldab müravähendust rakendada tsoonipõhiselt: varju- ja heledatele aladele erinev müravähendus, ning ühetoonilistele ja peene detailiga aladele samuti erinev töötlus.

Panasonicu kiire autofookus on saanud uuenduse öövõtte AF režiimi näol, mis lubab leida fookuse ka -3 EV valgustugevuse (või pigem vähesuse) korral. Videograafe rõõmustab see, et lisaks korralikule sisseehitatud stereomikrofonile on nüüd võimalik ühendada väline mikrofon, lisandunud on ka muid videoteemalisi uuendusi, nt 24fps režiim.

Pööratav puuteekraan on saanud juurde kulbitäie piksleid, neid on nüüd üle miljoni. Elektrooniline pildiotsija on samade füüsiliste näitajatega (1,4 miljonit pikslit, 100% vaateväli) kuid näitab selgemat pilti – enam ei näe kiirete kadreeringumuutuste korral pildiotsija vaade hetkeks välja nagu värske õlimaal, millest laia käega üle tõmmatud.

Turule peaks G6 imbuma hakkama Juuni lõpus.

DMC-G6HEB-K-Additional_WebImage__HiRes-Image-1Europe-1ZoomA1001001A13D17A81431A50317

DMC-G6HEB-K-HiRes-Image__Image-1Europe-1ZoomA1001001A13D17A81427E44517

DMC-G6HEB-K-Additional_WebImage__HiRes-Image-3Europe-1ZoomA1001001A13D17A81438A50152

DMC-G6HEB-K-Additional_WebImage__HiRes-Image-2Europe-1ZoomA1001001A13D17A81434D44563

 

 

 

 

 

 

 

Nädala rakendus Androidile 74. HELMUT Film Scanner ning digitaliseeri nutitelefoniga fotofilme
autor: Silver Pik

helmut_avang

Kaks nädalat tagasi kirjutasime Photopointi Ajaveebi veergudel ühest andekast rakendusest filmile pildistajatele – Exif4Film. Programmi arendajad on teinud analoogfotograafiat armastavatele inimestele veel ühe vahva tarkvarajupp, mille eesmärk on võimaldada käepäraste vahenditega kiiresti digitaliseerida juba ilmutatud fotofilm. Ma ütlen ka kohe ära – HELMUT Film Scanner ei anna kohe kindlalt puhast lõpptulemit ning see ei ole mõeldud fotolaborite skännerite või korralike lame(filmi)skännerite asenduseks. Rakenduse eesmärk on võimaldada kiirelt eelvaateks film ära digitaliseerida ning ka internetis jagada.

Funktsionaalsus

Põhimõtteliselt töötab rakendus äärmiselt lihtsalt – vali filmi tüüp, pildista kaamerarakendusega üles ning lisa värvikorrektuur. Iseenesest mõistetav on see, et teatud nüansid ning reeglid ka sellele rakenduvad. Esimene soovitus – võimalikult ühtlane taustvalgustus, mis kataks kogu pildistatava kaadri ära. Selleks sobib nii lihtne valguslaud, mida nõukaajal pea igas kodus leidus filmide vaatamiseks. Sellise seadme puudumisel toimib tahvelarvuti ekraan koos mõne valguslaua rakendusega  (Lightbox Free Google Play’s toimetab väga hästi) või sülearvuti/lauaarvuti ekraan. Valge tausta saamiseks piisab kasvõi tekstiredaktori lahti võtmisest. Lisaseadmete puudumisel kasvõi vastu valgust aknal pildistamine. Teiseks, mida vähem küljepealset valgust, seda teravam ning täpsemate värvidega pilt tuleb. Ning ära kasutage kaamera efektifiltreid või välku – siis te head tulemit kindlalt ei saa. Igasugused instagrammi efektid võib hiljem lisada.

helmut_inaction

Tulles rakenduse juurde. Valida saab kolme filmi põhitüübi vahel – mustvalge, värviline ning positiiv (slaid) film. Vastavalt filmitüübile tehakse ka hilisem värvide korrektsioon. Kui pilt tehtud, siis laetakse see kaameraprogrammist skanneerimisrakendusse. Eelvaates saab kasutaja teha vajaliku korrektsiooni pildile – saadaval on kõige tähtsamad tööriistad. Programm lubab korrigeerida heledust ning kontrasti, värvikanalite intensiivsust (roheline, sinine ja punane kanal eraldi või koos seadistatavad), värvitasakaalu, värviküllasust ning teravust. Lisaks saab filmilt skanneeritud kaadrit peegelpilti pöörata või keerata. Peegelpilti pööramine on vajalik siis, kui film esimese hooga tagurpidi (vale pool üleval) sisse pildistati.

helmut_scanned

Programmil on sisse ehitatud ka teistesse platvormidesse jagamise funktsioon – Dropbox, Facebook, Flickr ning EyeEm. Kui sinu lemmik on sellest nimekirjast puudu, siis ära muretse – HELMUT salvestab pildid sisemällu ning sealt saab juba jagada soovitud kohta. Kuna rakendus on arendusjärgus, siis tulevikus on oodata uute platvormide ning ka võimaluste lisamist.

Lisamärkusena mainin ka kohe ära, et selle rakenduse eesmärgiks on saada võimalikult kvaliteetne tulem. Kui sinu nutitelefon või tahvelarvuti ei saa rakendusega esimese hooga hakkama ning programm hangub peale pildi tegemist, siis võta seadistuses pildi kvaliteeti maha. Lisaks aitab võimalikult täpse lõikeraami (crop) kasutamine. Performatsiooniriba pole ju mõtet sisse skanneerida – kõik niikuinii teavad, et tegu on filmifotoga.

Kelle jaoks?

Kohe artikli alguses sai mainitud, et tegu ei ole fotolaborite või kvaliteetsete filmiskannerite asendusega. See lihtne rakendus aitab analoogfotograafia fännil kiirelt pildid digitaliseeria võrdlemisi hea kvaliteediga, et neid sõpradega jagada või internetti pildipanka maandada. Seda just situatsioonides, kus ei ole võimalik minna lähimasse Photopointi ning lasta meil seda teha. Või siis, kui ilmutatud film peos ning paberpildid olemas ja sõbrad kohe endale pilte küsima. Mis iganes see situatsioon ka ei oleks – hädast välja aitab ikkagi.

helmut_preview

Kokkuvõte

Arvestades fakti, et tegu on arendusjärgus oleva rakendusega, töötab üllatavalt hästi ning pakub ohtralt funktsioone filmi skanneerimisel. Samas suurimaks pudelikaelaks saab enamjuhtudel valgusallika kontrollimine, kuna tugevam külgvalgus rikub kergelt kontrastsuse ning värvitasakaalu ära. Samas aitab selle vastu pappkarp koos väikese auguga kaamera jaoks ning skanneerimine võib alata. Juhul kui teie nutitelefon või tahvelarvuti kaamerasilm pole siiski piisavalt hea selle jaoks või jääb nõrgaks, siis tulge lähimasse Photopointi ning me teeme fotolaboris ise digitaliseerimise ära.

HELMUT Film Scanner Google Play Store’s

Karbist välja: Canon EOS 700D peegelkaamera
autor: Lauri Veerde

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-204

Enamik ülevaateid, mis Canon EOS 700D kaamerast kirjutatud, algavad valju nurinaga. Nurina põhjuseks on asjaolu, et 2013 aasta märtsis avalikustatud 700D peegelkaameral on liiga vähe täiustusi võrreldes selle eellase, 2012 aasta juunis lagedale tõmmatud 650D kaameraga. See on muidugi tõsi, sest suuremaid täiustusi on tõepoolest vaid kolm (millest saad hea ülevaate uudispostituses). Fotohuvilise vaatepunktist, kes soovib endale head peegelkaamerat, ei ole aga üldse oluline, kui palju teda huvitav kaamera oma kunagisest eellasest erineb. Tema jaoks on hoopis oluline teada, et kas see konkreeetne aparaat on piisavalt hea ja kuidas see toime tuleb võrdluses oma konkurentidega. Täpselt seda siin pildipostituses põgusalt vaatlemegi.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-99

Canon EOS 700D on algtaseme peegelkaamera, mis asetub Canoni tootevalikus soodsate peegelkamaerate 100D ja 1100D ning kesktaseme 60D vahele. Rebimine selles kaameraklassis on erakordselt kõva – on ju konkurentidel 700D-le vastu panna sellised aparaadid nagu Nikon D5200, Pentax K-30 ning Sony a65. paigutame siinsamas külg-külje kõrvale nende nelja kaamera olulisemad parameetrid:

Canon EOS 700DNikon D5200Pentax K-30Sony SLT-a65
 karbist-valja-700d-kaamerad-1 karbist-valja-700d-kaamerad-2 karbist-valja-700d-kaamerad-3karbist-valja-700d-kaamerad-5
Sensor18MP CMOS sensor, faasituvastusega pikslid sensori keskosas24,1 MP CMOS sensor,16,3 MP CMOS sensor,24,3  MP CMOS sensor,
Maks. ISO100 – 6400 (12800 võimendusega)100 – 6400 (25600 võimendusega)100 – 12800 (25600 võimendusega)100 – 16000 (25600 võimendusega)
Teravustamine9 AF-punkti39 AF-punkti11 AF-punkti15 AF-punkti
Särimõõtmine
LCD ekraanHorisontaal- ja vertikaalsihis nurga alla seatav. 3″ diagonaal, 1040000 pxHorisontaal- ja vertikaalsihis nurga alla seatav. 3″ diagonaal, 921000 pxHorisontaal- ja vertikaalsihis nurga alla seatav. 3″ diagonaal, 921000 pxHorisontaal- ja vertikaalsihis nurga alla seatav. 3″ diagonaal, 921 000 px
PildiotsijaPentapeegel, 95 % kaadri katvust, 0.85x suurendustPentapeegel, 95 % kaadri katvust, 0.78x suurendustPentaprisma, 100% kaadri katvust, 0.92x suurendustElektrooniline pildiotsija, kaadri katvus 100%, 2 359 000 px
Max. suurusega klipid videorežiimis1920 x 1080 (30p, 25p, 24p) H.264 koodekiga1920 x 1080 (60i, 50i, 30p, 25p, 24p) H.264 koodekiga1920 x 1080 (30p, 25p, 24p) H.264 koodekiga1920 x 1080 (50i, 50p 30p, 25p, 24p) H.264 koodekiga
Teravustamine LCD otsevaate ajal ja filmidesKontrasttuvastus, vaikne ja perevideote jaoks kasutatav. Toimib paremini STM objektiividegaKontrasttuvastus, vaikne ja perevideote jaoks kasutatav.Jätkuvat autofookust ei ole. Teravustama peab käsitsi.Faasituvastusega eraldi teravustamissensori abil. Võrreldes teistega väga kiire!
ÜhenduspesadUSB 2.0, HDMI, distantspäästiku pesa, 3.5 mm audiosisendUSB 2.0, HDMI, GPS/distantspäästiku pesa, 3.5 mm audiosisendUSB 2.0/AV väljund, distantspäästiku pesaUSB 2.0, HDMI, 3.5 mm audiosisend, GPS sisseehitatud
Aku kestus440 võtet500 võtet410 võtet560 võtet
Mõõtmed133 x 100 x 79 mm129 x 98 x 78 mm130 x 97 x 71 mm132,1 × 97,5 × 80,7 mm
Kaal (koos akuga)580 g555 g650 g622 g
Hind Photopointis (koos 18-55mm objektiiviga) (25.04.2013)949€899 €699€969€

 

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-103

Karbis on: Canon EOS 700D kaamerakere, äsja esitletud 18-55mm  f/3.5-5.6 IS STM suumobjektiiv, laadimisadapter, kaamerarihm, aku, USB-kaabel, toitekaabel, DVD kus peal videod juhtnööride ja nippidega portreede ja maastike pildistamiseks. Lõpuks, pildil kõige paremal on kilepakike kasutusjuhenditega.

Untitled-2

Pakis oleval DVD plaadil on videod, mida saab vaadata arvutis või DVD-mängijas. Sisukord näeb välja selline nagu ülal ekraanisalvestusel näha.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-104

Uue kaameraga on komplektis uus objektiiv. EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM on Canoni kolmas STM teravustamismootoriga objektiiv (lisaks senistele 18-135mm ja 40mm objektiividele). STM-objektiivide eripäraks on tavalisest teistsugune teravustamismootor, mis muudab autofookuse Live View režiimis ja videorežiimis oluliselt kiiremaks (võrreldes tavaobjektiividega) ning praktiliselt hääletuks. See jätkuv autofookus filmirežiimis ei saa muidugi kiiruse poolest ligilähedalegi hübriidkaamerate või Sony SLT kaamerate pakutavale teravustamiskiirusele. Küll on see aga juba piisavalt kasutatav igapäevaste klippide filmimiseks, kus kohene, kiire teravuse leidmine kõige olulisem ei ole.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-105

Uus 18-55mm kitobjektiiv on pisut pikem kui senine. Tänu sisesele teravustamismootorile ei pöörle objektiivi esiosa, seal on nüüd olemas ka korralik, kummeeritud teravustamisrõngas. Bajonett on jätkuvalt plastikust.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-111canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-110

2010-ndal aastal välja tulnud Canon 550D kaamera oli esimene xxxD seeria aparaat 18MP sensoriga. Sellest ajast alates ei ole Canon selles klassis megapiksleid juurde lisanud ning hea ongi. 700D kasutab vana head LP-E8 akut, mis sobib samuti kõikidele xxxD seeria aparaatidele alates 550D-st. Pilte saab sellega ühe laadimiskorraga klõbistada keskpärased 580 kaadrit.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-106

EOS 700D plastikust korpuse pind on viimistletud mitte siledaks vaid näppude all veidi teralisena tunduvaks. Seda teralist pinnaviimistlust on märgata ka piltidelt. Kummeeritud pinnad on üheks kolmest edasiarendusest võrreldes EOS 650D kaameraga. Tõepoolest tunduvad 700D kummpinnad pehmemad ja ehk peksemadki. Sellest erinevusest ilmselt aga seda teadmata aru ei saa. Loodame siis, et kumm on ka paremini korpuse külge kinnitatud, sest oma isiklikest kogemustest tean, et rohke kasutamise korral kippus see seni siit-sealt lahti kooruma.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-203

Teine edasiarendus võrreldes 650D kaameraga on programmiratas. Teatavasti oli see ratas seni ehitatud nõnda, et liikus ühes suunas mingi piirini ning siis tagasi mingi piirini. Erinevate särirežiimide valimiseks tuli siis ratast ikka ebamääraselt palju ragistada. Nüüd liigub programmiratas ilma peatusteta ringi.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-0+807

Eestvaates vasakul küljel on SD-mälukaardipesa. Paremal pool kahe erineva kummklapi all on: 1) USB 2.0 pesa ja HDMI väljund; 2) kaugpäästiku pesa ja 3.5mm mikrofonipesa.

 canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-206Kaamera peal on näha stereomikrofonide augukesi. Sisse-väljalülitamishoob on pugenud programmiratta hõlma alla, sellestsamast hoovast saab kaamera kiirelt videorežiimile lülitada ning ülal tagaküljel olevast punasega tähistatud nupust saab videosalvestamist alustada.

Suured nupud tagaküljel on naljakalt kerge ja lühikese käiguga kuid eks see tunnetus on ilmselt harjumise asi. Igatahes on neid mugav vajutada.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-113
 canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-114

 

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-112

Ekraani saab kaamera korpusest välja tõmmata ja igatpidi nurga alla seada. Ekraan ise on väga hea lahutusvõimega, mahutades enda 3″ diagonaaliga pinnale üle miljoni piksli. See tähendab, et selle abil on väga hea videorežiimis pildi teravust hinnaga ning taasesitusrežiimis fotosid vaadata. Ekraanile kuvatav on terav ning ilusate värvidega. Võib-olla isegi liiga terav ja liiga ilusate värvidega nii et kui pärast suurelt ekraanil pilti vaatad, ei pruugigi see pahatihti nii hea tunduda.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-202

Selline nurga alla seatav ekraan on hea abimees kadreerimisel näiteks madalal asuvaid objektide pildistamisel. Või siis, kui tõsta kaamera pildistamiseks kõrgele pea kohale. Ehk siis kõikides neid olukordades, kus on keeruline heita pilk kaamera tagagüljele või pildiotsijasse. Lisaks saab seda ekraani keerata pildistamise suunas, mistõttu abistab see ka siis, kui filmida või pildistada iseennast.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-115

Pildiotsija okulaari taga peidab end 95% kaadri katvusega pentapeegel. Olgu ära märgitud, et pentapeegleid kasutatakse pentaprismade asemel odavamates peegelkaamerates. Kui pentaprisma on ühest klaasitükist välja lihvitud prisma, siis pentapeegel on mitmest peeglist kokku liimitud periskoop. Pentapeeglil on reeglina kehvem esitlusvõime ja pildiotsinast sise vaadates on tunne, nagu piiluksid sisse kusagilt kitsast tunnelist. Siin paneb konkurentidele pika puuga ära Pentax, kes on enda K-30 kaamera sisse raatsinud panna 100% kaadri katvusega pentaprisma.

 canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-207 canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-208

Üks nupp on peidetud diskreetselt objektiivi kõrvale – sellele vajutades võtavad diafragmalabad objektiivi sees täpselt sellise asendi, nagu hetkel avaarvuga määratud on. See on siis teisisõnu – teravusulatuse eelvaate nupp.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-205

Tõepoolest ei olegi veel mitte ükski teine kaameratootja lisanud oma peegelkaamerale puutetundlikku ekraani. Canon tegi seda eelmisel aastal esitletud 650D kaameraga ning täpselt seesama puutetundlikkus on olemas ka 700D aparaadil. Seda võib kasutada, aga ei pea. Kuid võite mind uskuda, et kõik 700D omanikud kindlasti hakkavad seda kasutama. Miks? Sest teatud seadeteni ja menüüridadeni jõudmiseks on puutetundlikkus kiireim viis. Garanteeritult. Pildistatud fotosidki on väga mugav suurendada lihtsal ekraanil kahte näppu lahku vedades. Peab veel lisama, et Canoni 600D ekraan on nn capacitive ehk reageerib ka õrnemale puudutusele. Täpselt nii, nagu kallimad nutitelefonid.

EOS 700D puutetundlikkusest saad paremat aimu eelmisel suvel vändatud Point TV videost, kus vaatlesime 650D puutevõlusid.

 canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-211 canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-212

Puutetundlik ekraan paneb pildistajat senisest enam vajutama tagaküljel olevat Q-nuppu (kiirseadete nupp) Nimelt aktiveerib see nupp puutetundlikkuse standardsel infoekraanil. Nüüd saab ühe puudutusega valida sealt soovitud parameetri ja siis selle väärtust eesmise valikurattaga muuta. Kui soovid aga väärtuse seadeid täpsemalt näha, siis võid puutuda teist korda sedasama parameetrit ning siis võid juba näppudega väärtust paindlikumalt muuta. Ülal on näidatud värvustasakaalu peenhäälestuse kiirmenüü valik. Kusjuures värvusskaalal (paremal) saab soovitud punkti määratleda arutu klikkimise asemel ühe sõrmepuutega.

 canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-209 canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-210

Paremal säriaja ja vasakul ava seadmine näpusõbralikul visiil. Ekraanile kuvatakse skaala ning vastavat väärtust saab siis näpuga paremale-vasakule vedades muuta.

 canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-213 canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-214

Live View režiimis ehk ekraanilt kadreerides (selleks tuleb fotorežiimis vajutada pildiotsija kõrval olevale punase täpikesega tähistatud nupule) võib samuti vajutada Q-nupule. Siis kargavad lahti puutetundlikud kiirvalikuikoonid ekraani mõlemal servas ja all näidatakse vastava ikooni parameetreid. Paremal on näiteks näha digitaalsete filtrite valik. Digitaalse filtri efekti näeb, muide, ekraanil juba enne pildistamist. See on see kolmas edasiarendus, mille poolest 700D oma eelkäijast erineb.

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-200

 

canon-eos-700d-peegelkaamera-photopoint-201

Mulle meeldivad Canoni kaamerad. Ma kasutan ise ühte ja arvan, et xxxD seeria aparaadid on väga head. Samuti on väga hea ka see, siin karbist välja võetud EOS 700D. Kui aga võtta arvesse kaamerate hindu ning vaadata konkurentide pakutavat, siis muutub õige kaamera valik tõepoolest väga keeruliseks. Nikon D5200 kaamera on oma pisut soodsama hinna ja paindliku teravustamisrežiimiga siin tõsine tegija. Lisaks teame me ju DxOMark sensoritestidest, et see ün üks parema sensoriga APS-C kaameraid üldse. Pentax K-30 pakub aja lälle väga head pildiotsijat ning tugevat, ilmastikukindlate tihenditega korpust väga soodsa hinnaga. Sellest hinnast ei jää maha Sony a65, mis tõuseb esile kiire sarivõtte ja väga hea teravustamiskiirusega videorežiimis, samuti Full HD 50P videorežiimiga.

EOS 700D kaamera peaksid endale valima siis, kui sul on soov tõsisemalt videot teha ning soovid, et pildistades saaks kadreerimiseks kasutada optilist pildiotsijat. 700D peaks sulle meeldima ka siis, kui soovid puutetundlikult ekraanilt kiirelt seadeid muuta või pildistatud fotosid vaadata samamoodi nagu nutitelefoni ekraanilt. Mine proovi seda kaamerat Photopointis käes hoida – kui see sulle meeldima hakkab, siis võid olla kindel et tegid õige valiku.

Canon EOS 700D kere Photopointis: 779€

Canon EOS 700D + 18-55mm IS STM Kit Photopointis: 949€

Canon EOS 700D + 18-135mm IS STM Kit Photopointis: 1179€

 

Kompaktkaameraga Indias 9. Sony RX1 kompaktkaamera 35mm objektiivi valud ja võlud
autor: Renee Altrov

DSC01557 copy

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/3,5, 1/2000 sek, ISO 400.

Teatavasti on mul siin Indias pildistamiseks kaasas praktiliselt ainult Sony RX1 kompaktkaamera. Sellel kaameral on ees objektiiv fikseeritud fookuskaugusega 35mm. See tähendab, et suumida sellega ei saa ning kõik pildid tuleb teha ühe ja sama (üsna laia) vaatenurgaga. Esmapilgul tundub see 35mm lihtsalt järjekordne fookuskaugus, aga kui oled olukorras kus on võtta ainult see objektiiv, siis hakkad nägema kaugemale, kui lihtsalt see number.

35mm on natuke nagu selline unustatud objektiiv mille hiilgehetked olid kompaktkaameratega samal ajastul. Enamus point&shoot filmikad olid ju varustatud 35mm objektiiviga. Loodan, et ei eksi kui ütlen, et 35mm on kõige enim kasutatud kommertskaamerate fookuskaugus.

DSC01310

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/800 sek, ISO 6400.

MJis teeb siis selle fookuskauguse nii eriliseks ja mis on ta plussid ja miinused reisides?

Võin julgelt öelda, et mina saan ainult 35mm fookuskaugusega väga palju tehtud. On olnud periood kus omasin ainult 50mm objektiivi ja tegin samal ajal kõvasti kommertstööd. Sain enamus sellega tehtud, alates reportaazist kuni toidu pildistamiseni välja. Aga oli ka olukordi kus 50mm jäi liiga kitsaks ja 35 oleks hädast välja aidanud. Näiteks keskkonnaportreed tihti vajavad natuke laiemat, kuid mitte liiga laia. Liiga laiaga, näiteks 24mm tekivad igasugused kompositsiooni probleemid ja moonutused on tihti suuremad kui sooviks.

Fookuskauguste laiema otsaga on üldse hoopis eriline lugu. Kes kord on omanud lainurka, see tavaliselt armastab seda lõpuni. Lainurgaga pildistamine nõuab aga pühendumist ja tugevat tahtmist, vähemalt alguses. Lihtne on kompositsioonidega mööda panna aga lihtne on ka teha imeilusaid pilte, kasutades objektiivi moonutusi enda kasuks ära. Väga spetsiifiline ja kitsas ala.

DSC01748

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/8, 1/640 sek, ISO 250.

35mm läheb minu arust just sinna kahe vahele. Tal on olemas mingil määral lainurga omadused ja ka natuke normaalobjektiivi võlusid.

Olen kindel, et kui sa pildistad ainult ühe objektiiviga pikemat aega, siis see arendab su nägemisvõimet fotograafina. Sa hakkad nägema pildi lõpptulemust juba enne, kui pilt üldse tehtud saab. Oskad ennustada probleeme ja näha ka uusi võimalusi. See on puhtalt oma keskendumise juhtimine ühes suunas. Kindlasti tuleb ette olukordi kus subjekt on liiga kaugel ja 35mm objektiivist jääb liiga väheks, aga siis ongi see hetk kus sa pead mõtlema natuke kaugemale, kui lihtsalt see subjekt. Pead kaasama ka keskkonda mis teda ümbritseb. Just see uute võimaluste otsimine ja oma fotograafiaga tegelemine on see huvitav osa. Pead mõtlema kogu aeg kaasa ja arendama kompositsioone ning siis leiad sa mingi hetk ennast olukorrast, kus su pildid on kõvasti paremaks läinud ja tunned et oled astunud sammu edasi. Eks see mingil määral ole iga fix objektiiviga, aga teised fookuskaugused on minu arust liiga piiratud. 35 annab just sellist keskmist tulemust mida universaalseks kasutamiseks vaja on.

DSC01289

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5, 1/800 sek, ISO 500.

Aga ikkagi, kui sa reisid, siis pisike fix objektiiv on mugav kaasas kanda, jääb tavaliselt märkamatuks, võrreldes näiteks 70-200 zoomiga. Ja paneb sind rohkem liigutama. Kunagi üks õppejõud koolis ütles tabavalt: “Kui sul raha pole, et osta zoom objektiivi, siis jalad aitavad hädast välja” tähendab, et kui sa ei pelga oma laiskusest lahti öelda, siis mine alati objektile lähemale. Zoom objektiiv on tegelikult paljudes olukordades mittevajalik ja teeb sind laisaks. Muidugi see kõik on väga personaalne ja sõltub sinu maitsest.

Miinustena tooks välja just sell võrdluse zoom objektiiviga. Kui soul tõesti on selling olukordkus subject on kaugemal ja tahaks teda välja lõigata ümbrusest, siis jääb sult ilmselt see pilt tegemata.

DSC00965

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5, 1/1000 sek, ISO 320.

Sony RX1 kaameraga on mul siiamaani see suur probleem, tunnen, et see kaamera väiksus ei kehtesta ennast eriti inimeste pildistamisel. See on fakt, et ta on võimekas ja väga hea aga ta jääb oma väiksuselt ikkagi kompaktkaameraks. Eks see ole kindlasti harjumuse asi ka ja kui väga tahta siis saab suure raha eest osta kaamerale ka eraldi viewfinderi, mis teeks pildistamise tohutult lihtsamaks, kui sa oled harjunud peegelkaameratega. Kaamera suurus tavaliselt paneb paika mingil määral suhtumise fotograafi(kindlasti mitte alati), et kui sul on suur kaamera suure objektiiviga, siis tavainimese silmis on see professionaalne värk.

Olen armunud sellesse fookuskaugusesse!

DSC01273

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5, 1/640 sek, ISO 200.

Vaata kõiki “Kompaktkaameraga indias” artikleid siit