Kompaktkaameraga Indias 14. Jumala enda maa
autor: Lauri Veerde

DSC03089 copy

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/2000 sek, ISO 125.

Kochi seljataga, sõitsin Keralasse mägedesse. Munnar on linn mille kõrgus merepinnast varieerub 1450m kuni 2695m vahel. Munnar on kuulus oma lõputute teeistanduste poolest. Seal kasvatatakse maailma kõige kõrgemal kasvavat teed. Enne kui üldse kohale jõudsin, olin lummatud selle koha ilust.

DSC03099

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/1600 sek, ISO 125.

See bussisõit oli täpselt nagu filmist võetud. Vana ja logu bussihakatis kihutas täiskiirusel mööda kitsaid mägiteid, bussi ja lõputute kuristike vahel ainult maksimum meeter. Adrenaliin bussijuhi hulljulgusest pummeldamas, tundsin ka esimest korda siin Indias külma. Kuna riigi bussifirma bussidel puuduvad aknad ja Munnari kliima on umbes sama mis Eesti oma, siis pidin isegi esimest korda jaki selga viskama ja salli kaela panema (salli mul muidugi ei olnud, kasutasin oma pükse). Kohalikud aga viskasid just jakid maha ja nautisid täiel rinnal jahedat mägikliimat.

DSC03054

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5,6, 1/1600 sek, ISO 640.

DSC03110

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5,6, 1/1250 sek, ISO 640.

Igal pool on plakatid ja kleepsud lausega: “Gods own country”, see on Kerala osariigi slogan. Ja tõesti, see maastik seal oli jumalik.

Võtsin rolleri ja sõitsin paar päeva mööda mägesid ja orge ja teeistandusi. Iga 10 minuti tagant peatudes, sügavalt sisse hingates ja tõdedes, kui ilus see siin on. Kõik mäed on kaetud tee taimedega, isegi kõige järsemad kallakud. Tee on selle koha teema.

DSC02782

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/100 sek, ISO 50.

Seda näeb ka turul ja poodides ringi vaadates. Valik on väga rikkalik ja hinnad on nullilähedased.  Sõitsin ükspäev rolleriga 2 tundi Top Stationisse, mis on umbes 2000m kõrgusel asuv vaateplatvorm, aga minu õnnetuseks oli üleval udu ja näha ei olnud midagi, sõitsin kohe 2 tundi alla tagasi.

DSC02988

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/8, 1/160 sek, ISO 100.

DSC02992

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/4,5, 1/1600 sek, ISO 100.

DSC03045

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/1600 sek, ISO 100.

Üks korralik rõve lugu ka teile sõpradele. Sõidame siis Tomiga esimesel päeval rolleritega mägedes, kõik on tohutult ilus, nii ilus et peaaegu pisar tuli silma. Tõdeme ühel ajal, et see on ilusaim loodus mida Indias näinud oleme. Ja just see hetk jookseb meile vastu koer, kellel on skalp maas ja aju on kohe kohe välja kukkumas. Täpselt ei tea kuidas ta veel elus oli ja kui kaua ta peale meie kohtumist veel elas, aga usun, et mitte väga kaua. See oli nagu vee peale tõmbamine kõigele sellele jumalikule. Istusime hetke, suitsetasime ja üritasime nähtut unustada. Ei õnnestunud.

DSC02892

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/4,5, 1/500 sek, ISO 1000.

DSC02946

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/250 sek, ISO 640.

Munnari linn ise on ilus, aga oma elu poolest suhteliselt igav. Linn on kolme jõe ristumiskohas. Enamus on üles ehitatud selle eesmärgiga, et turistidele pakkuda parimat ekskursiooni istandustesse või mitmetesse linna ümber olevatesse loodusparkidesse.

Hinnad on siin pisut kangemad, kui mujal Indias. Tee ja maitseained on tohutult odavad.

DSC02823

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5, 1/800 sek, ISO 250.

DSC02840

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/7,1, 1/500 sek, ISO 320.

Iga päev kella kolmest hakkas sadama, sadas umbes 2-3 tundi ja edasi oli jahe pilvine ilm. Kell 8 on kõik kohad suletud ja linn on täiesti välja surnud. Mulle juba siin lõuna-Indias omaseks saanud elektrikatkestused tegid õhtud veel pimedamaks ja veel rohkem süngemaks.

Peaaegu ei olekski üldse sinna mägedesse läinud ja oleks sõitnud otse randa, aga olen ülimalt õnnelik, et seal ikkagi käisin. Soovitan kõigil kes lõuna-Indiasse satuvad, seal paariks päevaks peatuda, aeg maha võtta ja nautida loodetavasti ilusaimat loodus, mida India pakkuda suudab. See on igat minutit ja igat ruupiat väärt kogemus.

DSC02967

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/200 sek, ISO 2000.

DSC03105

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5,6, 1/500 sek, ISO 1000.

DSC02798

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/4,5, 1/500 sek, ISO 800.

DSC02852

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/7,1, 1/500 sek, ISO 800.

Kompaktkaameraga Indias 13. Öine tänavafotograafia
autor: Lauri Veerde

DSC02444 copy

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2,8, 1/200 sek, ISO 6400.

Öine fotograafia on hoops teisest puust kategooria, kui päeval pildistamine. Valgus on piiratud, tehniliselt oled piiratud aga võimalusi on tohutult palju. Öösel tänavatel pildistades peab arvestama kindlasti ainult tehisvalgusega. Hoian värvustasakaalu alati AUTO peal, kuna tihti on erinevad valgustemperatuurid segatud ja ise õige funktsiooni leidmine võtab liiga palju aega. Sony automaatne värvustasakaalu määramine teeb suhteliselt head tööd, suudab leida just selle enamvähem õige keskmise – isegi miksitud valgustega.

Öised valgused on alati huvitavad, mingil määral saab võrrelda ka stuudiofotograafiaga. Võib tänavaid võtta kui oma stuudiona ja valgused oleks nagu kellegi teise poolt ette seatud ning sina pead ainult selle õige koha ja aja leidma.

India jällegi on ideaalne öiseks pildistamiseks. Suurlinnades keeb elu 24 tundi järjest, ilma pausideta. Mitte nagu meil Eestis, kus öösel on tänavad tühjad, umbes nagu mu rahakott praegu, vaevu midagi üldse liigub.

DSC02609

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2,2, 1/160 sek, ISO 3200.

Tohutult meeldib liikuda öösel ringi mööda rahvast täis tänavaid ja otsida huvitavaid valguseid ning situatsioone. Öösel saab valge mees Indias jääda suhteliselt märkamatuks, ning pildistamine on kergendatud. Minu väike ning must RX1 jääb enamikule täiesti märkamatuks. Riietatult üleni tumedasse, liigun ringi mööda räpaseid tagatänavaid, pildistades kohalikke tumemusti mehi. Öösel kaovad tänavatelt tavaliselt kõrgemast klassist inimesed ning alles jääb ainult tavaklass, just see huvitavam osa rahvast.

DSC02982

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/160 sek, ISO 320.

Kõndisin ühel väikesel tänaval ja nägin silmanurgast seda avaliku tualeti ust, kus istus vanem meesterahvas ja vaatas tühjalt oma lauda. Esimese hooga kõndisin mööda, võtsin kaamera välja, keerasin avarõnga f2 peale ning säri enamvähem mõistlikuks, et saada terav pilt.

Sonyl on särikonpensatsioon eriti lihtsaks tehtud. Kaamera peal on eraldi rõngas kus väga lihtsalt saab kompenseerida pluss/miinus 3 astet. Peaaegu alati keeran rõnga miinus 1 peale, kui öösel pildistan. Vähese valguse tõttu arvab kaamera, et pilt on alasäris ja üritab valgust juurde tekitada ja tulemuseks oleks liiga hele pilt, üldse mitte nagu päriselt valgus oli.

Niisiis keerasin kompensatsiooni miinus 1 peale ja läksin tagasi. Samal ajal kujutasin ette seda pilti mis sealt võiks tulla. Kindlasti tahtsin ka tema tööposti peale jätta ja kõike mis seinale riputatud on. Arvestasin, et ei hakka väga palju aega veetma temaga ja üritan piisavalt kaugelt pildistada, et ümbrus oleks kaadris.

Korraks isegi tundus, et härra ei ole väga rõõmus oma töökoha üle ja äkki üldse keeldub pildistamisest, aga minu õnneks oli ta nõus. Küsisin nõusolekut ja härra silmad läksid põlema, ajas selja sirgu, sättis peakatet ja pühkis särgi puhtaks. Mine tea, kui tihti tast pilti on tehtud ja kui palju see tema jaoks tähendada võib. Paar klõpsu ja pilt olemas. Härra oli tume nagu öö.

DSC02986

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/160 sek, ISO 1000.

Olin öö rongis veetnud ja kell oli umbes 5 hommikul, kui ärkasin sellepeale, et inimesed olid mu voodi istekohaks võtnud. Esimese asjana mida nägin oli see meesterahavas, vastas voodis. Krabasin kohe kaamera, keerasin ava suureks ja tegin kiirelt pildi. Pilt on tehtud laua alt. Mees oli ka just ärkamas ja täpselt ei saanud aru kas ta oli veel unes või oli juba ärkvel aga ta ei märganud mu pildistamist.

DSC02122

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/100 sek, ISO 6400.

Et saada normaalseid pilte öösel, on sul kindlasti vaja natuke võimsamat kaamerat. Kaamerat mis võimaldab suuri ISOsid ja suudab valgust salvestada õigesti. Teiseks on sul vaja enamvähem head objektiivi suhteliselt suure avaga. Sonyl on ees Carl Zeiss f2, mis on väga mõistlik öösel pildistamiseks. Ning ta suudab ka taluda tohutult suuri ISOsid. ISO 6400 ei ole sony jaoks mingi probleem. Printides muidugi on näha, aga interneti jaoks on piisav.

Kokkuvõtteks. Mine üksinda öistele tänavatele uitama, võta kaasa enamvähem mõistlik kaamera. Hoia kaamerat peidus kuna öösel liikumine võib olla ohtlik igas piirkonnas. Riietu tumedasse ja võta kaasa tohutult palju julgust. Julgust, et läheneda inimestele öösel, see võib mõnele olla isegi ehmatav. Visualiseeri umbes, mida sa tahaksid saada, võttes arvesse oma lokatsiooni ja päeval nähtud võimalusi. Mine sihikindlalt ja head pildid tulevad ise sinu juurde.

DSC01935

 Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/250 sek, ISO 6400.

 Vaata kõiki “Kompaktkaameraga indias” artikleid siit

Canon EOS 100D – maailma väikseim peegelkaamera nüüd Photopointis saadaval
autor: Silver Pik

100davang

Eile jõudis Photopointi lattu ning ka kõikidesse esindustesse Canoni selle suve kuumim peegelkaamera – EOS 100D. Selle kaamera teeb eriliseks fakt, et sisu poolest on see mudel pea sama võimekas kui EOS 650D või EOS 700D, kuid tükkmaad kompaktsemas korpuses.

EOS 100D seest leiab 18 megapikslise CMOS sensori. Samasuguse, nagu on ka EOS 700D juures kasutusel. Siiski mõned muudatused on lisatud. Nimelt saab kaamera maksimaalse tundlikkuse lükata kuni ISO 25600 peale. Lisaks on 100D juures uuendatud teravustamissüsteemi toimimist. Klassikaline 9 punktiga teravustamissensor koos ühe rist-tüüpi punktiga, Hybrid CMOS AF II pildisensoriga pidev teravustamine Live View ning filmimise ajal ning nüüd katab see lausa 80% kaadrist.

Ekraan on 100D sees sama, mis on kasutusel ka Canon EOS 700D juures – üliterav 1,04 miljoni pildipunktiga puutetundlik pildikuvaja. Miinusküljeks kahjuks fakt, et see on fikseeritud mitte pööratav – kompaktsuse nimel tehtud ohver. Rääkides kompaktsusest – kaamera kere mõõdud on 116,8 × 90,7 × 69,4 mm ning kaalub ainult 470 g koos aku ning mälukaardiga. Võrdluseks 700D mõõdud on vastavalt 133,1 × 99,8 × 78,8 mm ning kaalub 110g rohkem.

EOS 100D FRT w EF-S 18-55mm IS STM EOS 100D BCK EOS 100D TOP

Enamik EOS 100D komplekte on uute STM objektiividega, mis on võrreldes eelkäijatega kompaktsemad ning kiirema teravustamisega. Saadaval on need nii Photopointi veebipoes kui ka esindustes kohapeal alates 699€.  Tule ja proovi omal käel järgi ning lisa maailma väikseim peegelkaamera enda ostukorvi.

Canon EOS 100D kere

Canon EOS 100D + 18-55mm DC III standardsuum

Canon EOS 100D + 18-55mm IS STM stabilisaatoriga standardsuum

Canon EOS 100D + 18-55mm IS STM stabilisaatoriga standardsuum + 40mm STM valgusjõuline fiksobjektiiv

 

 

Kuumad kuulujutud: Olympus EP-5 hübriidkaamera tuleb 10. mail. On veel retrom kui seni
autor: Lauri Veerde

olympus-pen-p5

Olympus asub oma uut PEN-seeria hübriidkaamerate lipulaeva esitlema 10. mail. Nii kirjutab 43rumors.com ning meil ei ole mingit põhjust arvata, et see kuulujutt tõele ei vasta. Tõepoolest – kogu veeb on juba nüüdseks täis nii fotosid kui ka tehnilisi andmeid Olympuse uuest kaamerast, mille nimeks pidavat saama Olympus E-P5. Ilmselt aasta eest esitletud OM-D E-M5 edust kantuna on Olympus selle disaininud veel retroma kui senised PEN-seeria kaamerad. Nagu ülalt ning alt piltidelt näha võib, on tulemus retrom kui seni.

Olympuse PEN-seeria koosneb kolmest astmest. Kõige vingem aparaat on PEN, järgmine PEN Lite ning kõige lahjem PEN Mini. Eelmisel sügisel uuendas Olympus kahte viimast astet, esitledes Photokina fotomessil PEN E-PL5 ja PEN E-PM2 hübriidkaameraid. Lipulaevaks on aga siiani 2011 aasta juunis esitletud E-P3, mis nüüd siis 10. mail uue mudeli vastu välja vahetatud saab.

olympus-ep5-vs-ep3

Olympus E-P5 väidetav foto vasakul ja senine Olympus E-P3 paremal. 

Olympus E-P5 olulised tehnilised andmed (ei ole kinnitatud Olympuse poolt)

  • 16 MP sensor (sama, mis OM-D E-M5 kaameral)
  • TruePic VI pildiprotsessor
  • Täiustatud autofookus AF (võrreldes E-M5 kaameraga)
  • Täiustatud 5-suunaline värinastabilisaator
  • Sarivõte maksimaalselt 5 kaadrit sekundis
  • LCD-ekraanilt kadreerides saab kuvada terava ala markeeringu (focus peaking)
  • Kiireim säriaeg 1/8000 sek
  • Sisseehitatud WiFi ühendus
  • 1.04 MP nurga alla seatav LCD-ekraan

olympus-ep5-vs-ep3-tagant

Olympus E-P5 väidetav foto vasakul ja senine Olympus E-P3 paremal. 

Koos kaameraga on oodata ka musta värvi versioone 17 mm, 45 mm ja 75 mm fiksobjektiividest, mis sobivad uue kaamera retrovälimusega kenasti kokku. Arvatakse, et musta värvi objektiivide hind ei ole kallim kui tavaliste hõbedaste oma. Nagu ikka “Kuumad kuulujutud” rubriigis, tuleb tähele panna, et kogu ülelolev jutt ning selle vahel olevad pildid põhinevad veebis liiklevail kõlakail. Kuulujuttude kohaselt avalikustab Olympus kõne all oleva kaamera 10. mail kell 8:00 hommikul (Eesti aja järgi).

BM92Hil

pBfezIm

ko7JCLh

e-p5_t1_zpsba1b3eae

 

Carl Zeiss esitleb valgusjõulist lainurkobjektiivi Touit 2.8/12 Sony NEX ja Fujifilm hübriidkaameratele
autor: Lauri Veerde

zeiss-Touit-2.8-12-on-Sony-NEX-and-Fujifilm-X-avang

Maailma üks prestiižsemaid objektiivide valmistajaid Carl Zeiss on nüüd avalikult ja ametlikult hüpanud hübriidkaamerate aina kiiremini kihutava ree peale. Firma äsja esitletud uus objektiiviseeria kannab omapärast nime “Touit” ning sisaldab hetkel kahte fiksobjektiivi Sony NEX ja Fujifilm hübriidkaameratele. Objektiivideks on Touit 32mm f/1.8 mm normaal ning Touit 12mm f/2.8 lainurk ning siin saad hea ülevaate sellest viimasest (vaata Touit 1.8/32 kohta lähemalt siit).

Laiu vaateid ja huvitavat perspektiivi kaadrisse püüda soovivatel Sony NEX hübriidide omanikel on seni tulnud leppida 10-18 f/4 lainurksuumiga Sony’lt. Fujifilmiga pildistajad on paremas seisus, sest Fujil on ju valikus uus 14mm f/2.8. Carl Zeissi Touit 12mm f/2.8 meelitab fotohuvilisi vaatenurgaga, mis on ekvivalentne 18mm pakutava vaateväljaga täiskaadersensoritega kaamerate ees. Objektiivide lähimaks teravustamiskauguseks on 18mm ning filtrikeermeks 67mm. Nagu piltideltki näha, on Sony ja Fujifilmi versioonide suurimaks erinevuseks viimase peal olev avarõngas. Sony versioon on ainult teravustamisrõngaga. Objektiivide soovituslikuks jaehinnaks Eestis on 1099€.

Zeiss Touit 2.8/12 objektiivi tehnilised andmed

  • Fookuskaugus 12 mm
  • Ava vahemik f/2.8 – f/22
  • Teravustamiskauguste vahemik 0,18 m – ∞
  • Konstruktsioon (elementi/grupis) 11/8
  • Vaatenurk (diagonaal/horisontaal/vertikaal) 99° / 89° / 66°
  • Kaadri katvus lähedalt 220 x 144 mm
  • Filtrikeere M67 x 0,75
  • Mõõtmed (koos objektiivikorkidega) E: 81 mm, X: 86 mm
  • Teravustamisrõnga läbimõõt: E, X: 65 mm
  • Kaal E: 260 g, X: 270 g
  • E- ja X bajonetiga Sony ja Fujifilm hübriidkaameratele

Allikas: Zeiss

Touit-2333

Touit 2.8-12_X-Mount Touit 2.8-12_E-Mount Touit 2.8-12_Close up