Panasonic Lumix GX7 tarkvarauuendus teeb kaamera stabiilsemaks
autor: German Breus

Screen-Shot-2013-08-08-at-12.31.09-1024x683

Panasonic kuulutas välja tarkvarauuenduse oma uusima hübriidkaamera – Panasonic Lumix GX7 jaoks. Uuendus parandab vaid kaamera toite stabiilsust, kuna mõnes olukorras võis aparaat iseenesest välja lülituda.

Tarkvara uus versioon on saadaval nii Windows kui ka Macintosh süsteemidele allalaadimiseks Panasonic’u ametlikul veebilehel. Panasonic Lumix GX7 tulevased omanikud saavad uuendada aparaadi tarkvara kohe pärast seda, kui see eeldatavasti septembri lõpus poelettidele saabub.

Vaada ka “käed küljes” videot Panasonic Lumix GX7 aparaadist IFA 2013 tehnikamessil.

Pentaxi Aasta Portreefoto 2013 on alanud: peaauhind fotoreis Amazonasesse
autor: Anni Proosa

pentax-PAP2013-956x342-pentax

Juba seitsmendat aastat jahitakse Eestis suurepäraseid portreefotosid – alanud on fotokonkurss Pentaxi Aasta Portreefoto 2013!

Portreefoto žanr paneb proovile nii algaja kui kogenud pildistaja. Kuidas eristuda, rakendada tehnilisi teadmisi maksimaalselt ja püüda kaadrisse tähelepanuväärne portree? Just sellele hakkamegi vastuseid otsima. PAP 2013 konkursile on oodatud osalema kõik fotohuvilised olenemata fotokaamera margist või kogemusest. Üks autor saab võistlustulle saata kuni 3 tööd ja piltide vastuvõtt lõppeb 20. oktoobril. Konkurss leiab aset Snap.ee pildipangas: www.snap.ee/pentax

Tänavune konkurss ahvatleb osalema 5500€ suuruse auhinnafondiga.  PAP 2013 võitjat ootab kevadel ees inspireeriv ja seiklusrikas fotoreis Amazonasesse (vaata lähemalt siit). Teise ja kolmanda koha preemiateks on vastavalt 1000 ja 500 euro eest  kaupa Photopointi kauplustest. Pentaxi Aasta Portreefoto konkursi parimad aastal 2013 selgitab välja tunnustatud fotograafidest koosnev žürii eesotsas Kaupo Kikkasega. Konkursil valitakse ka publiku lemmik, keda ootab eriauhind Pentaxilt. Lemmikute poolt saab hääletada samuti Snäpis, kõigi konkursil osalevate fotode juures on Facebookist tuttav “Meeldib” nupp. 

Tööde puhul hinnatakse eelkõige loovust, tehnilist teostust ning autori poolset portreežanri tõlgendust. 

Tutvu konkursi tingimustega ja osale: www.snap.ee/pentax

Karbist välja: Sony a3000 hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

sony-a3000-photopoint-18

Sony a3000 näeb välja nagu peegelkaamera. Tegelikult peitub selle tõsise ja üsna suure korpuse all hoopis hübriidkaamera ning just seepärast tähistab a3000 olulist etappi Sony alfa-seeria peegelkaamerate arenguloos. Olulist seepärast, et kui eranditult kõikidele senistele a-seeria kaameratele sai ette keerata a-bajonetiga Sony ja Minolta objektiive, siis a3000 ette need ilma adapterita ei lähe. Siia lähevad ette hoopis E-bajonetiga hübriidkaameraobjektiivid – needsamad, mida oleme seni harjunud nägema kompaktsete NEX-seeria hübriidkaamerate ees.

Selline peegelkaamera välimusega hübriidkaamera ahvatleb fotohuvilist eelkõige suure 20.1 MP sensoriga. See on sama suur APS-C sensor nagu Sony NEX-seeria hübriidides ning enamikes peegelkaamerates nagu näiteks Nikon D5200, Canon EOS 70D või Pentax K-50 – seega võib a3000 kaameralt oodata ka enam-vähem sama head pildikvaliteeti. Lisaks on a3000 kaameral väga korralik Full HD videosalvestus – 24p, 25p ja 60i kaadrisageduse ja laotusega ning andmeedastuskiirusega 24 Mbps. Video juurde salvestatakse stereoheli. Selliste põhinäitajatega kaamerat kätte saada hinnaga 399 eurot tundub ju päris hea diil.

Samas on a3000 aparaadil ka selgeid miinuseid, mis nii mõnegi  fotohuvilise eemale peletada võivad – esiteks NEX-kaamerate stiilis juhtnuppude vähesus ning kasutajaliides, mis ei ole seadistuste tegemiseks just kõige mugavam. Teiseks väga madala lahutusvõimega LCD-ekraan. Kolmandaks pisike ja halvasti pilti näitav elektrooniline pildiotsija. Need on omadused, mis ei mõjuta niivõrd pildi kvaliteetsust kuivõrd pildistamise mugavust. Selline on soodsa hinna hind – pole midagi parata. Võtame Sony a3000 karbist välja ja vaatame, kas head omadused kaaluvad negatiivsed üle või mitte:

sony-a3000-photopoint-1

Sony a3000 olulisemad tehnilised andmed

  • 20.1MP Exmor APS-C HD CMOS sensor
  • E-bajonett. Kaamera ette saab kinnitada E-seeria NEX-hübriidkaamerate objektiive. a-bajonetiga objektiive saab kasutada adapteri abil
  • Full HD (1920 x 1080) 60i @24 Mbps; Full HD (1920 x 1080) 24/25p @24 Mbps
  • Sisseehitatud stereomikrofon
  • Sensorinihutusel põhinev Optical Steady Shot värinastabilisaator
  • Kontrasttuvastusega autofookus. 25 teravustamispunkti
  • 3″ LCD-ekraan, 230 000 pikslit (uskumatult vähe piksleid)
  • ISO 100-16,000 (100-3200 videorežiimis)
  • Säriajad: 1/4000 kuni 30 sekundit. Bulb režiim
  • Sweep panorama panoraamrežiim
  • Mitmesugused algajat pildistajat abistavad omadused
  • HDMI väljund, välguking, WiFi ühendust kaameral ei ole.
  • Kaamera on 5,8 cm kõrge ja 3,8 cm paksune (ilma objektiivita)

 

sony-a3000-photopoint-2

Karbis on: kasutusjuhendiraamat, garantiipaberid/reklaamvoldikud, Sony a3000 hübriidkaamera koos Sony E 18-55mm f/3.5-5.6 OSS suumobjektiiviga, objektiivi päikesevarjuk, kaamerarihm, laadimisadapter, liitiumaku, USB-kaabel, toitekaabel, toitekaabel Suurbritannia pistikuga.

 

sony-a3000-photopoint-9

Täisverelisele hübriidkaamerale kohaselt ei ole a3000 objektiivi ja sensori vahel mitte mingit peeglit. Sony a58, Sony a65, Sony a77 ja Sony a99 kaamerate konsstruktsioonis on sensori ees teatavasti poolläbipaistev peegel, mis peegeldab osa sellele langevast valgusest üles, eraldi pisikesele sensorile, mis hoolitseb faasituvastusega teravustamise eest. Sony a3000 juures seda pole – teravustamine toimib ainult pildisensori abil kontrasttuvastuse meetodil. See tähendab, et adapteriga vanemaid suuremaid a-seeria objektiive a3000 ees kasutades ei saa kätte ligilähedaseltki sama teravustamiskiirust nagu seniste a-seeria kaameratega. E-seeria objektiivide teravustamiskiirus (kaasa arvatud kaasas oleva 18-55mm komplektobjektiivi oma) on aga jätkuvalt suurepärane.

 

sony-a3000-photopoint-8

NP-FW50 liitiumaku vastupidavus on 480 fotot ühe laadimiskorraga. See on keskpärane tulemus, mille sarnast evivad ka algtaseme peegelkaamerad.

 

sony-a3000-photopoint-4

Esiküljelt on Sony a3000 vägagi tõsise, isegi võib öelda et macholiku välimusega. Sügav ning silmnähtavalt kvaliteetselt kummeeritud käepide on ka pihus väga mugav. Plastikpinnale kantud tekstuur imiteerib kallimate kaamerate välimust. Ka Sony logo taga olev välklamp koos stereomikrofoni jaoks jäetud augukestena on vägagi peegelkaameralik. E-seeria objektiiv on ilusa metallist korpusega, kuigi ehk pisut kiitsaka välimusega niivõrd suure korpuse ees.

 

sony-a3000-photopoint-16

Selle kaamera ette sobivad nii Sony enda, kui ka teiste tootjate E-bajonetiga objektiivid. Ülal pildil on a3000 ette keeratud Tamroni AF 18-200mm f/3.5-6.3 Di III VC.

 

sony-a3000-photopoint-3

Ka pealtpoolt näeb kaamera välja täitsa tõsine tegija. Suurele, kummeeritud äärega programmirattale on kantud suured, reljeefsed ikoonid. Siit leiame nii PASM särirežiimid kui ka populaarse Sweep Panorama panoraamrežiimi. Lisaks SCN pildiprogrammide valik ning kaks automaatrežiimi. Esiküljel on olemas ka autofookust abistav lambike – see lööb põlema siis, kui pildistame hämaramates tingimistes ja automaatne teravustamissüsteem teravustamiseks lisavalgust vajab.

 

sony-a3000-photopoint-5

Tagantpoolt vaadelduna paljastub aparaadi tõeline olemus pisut enam. Kompaktkaameraga pildistajate ja automaatrežiimis klõbistajate kergenduseks pole siin palju juhtnuppe. NEX-kaamerate stiilis ülemine ja alumine ning keskmine nupp ja neljasuunalise nupuna toimiv valikuketas on kõik, mis kaamera juhtimiseks vaja. Tagumised nupud muudavad oma funktsiooni vastavalt kasutatavale režiimile – funktsioon on ära toodud ekraani paremas servas. Ergonoomilise haarde tagamiseks on lisatud ka kaamera taha natuke kummi, mille peal pöidlal mõnud lebada on.

 

sony-a3000-photopoint-7
sony-a3000-photopoint-6

 

Paremal pool küljel on koletu suur plastikust luuk, mis avaneb verdrustatud hinge abil. Iseenesest on selline hingedega luugi lahendus alati mugavam, kui kummeeritud katted. a3000 puhul on see määratu suur luuk aga veidi kentsakas – seda enam, et selle all on ainult kaks pesa – SD mälukaardi ja micro USB kaabli jaoks.

 

sony-a3000-photopoint-10

Kaamera madala lahutusvõimega LCD-ekraan muudab pisikesed ikoonid piksliseks ning kadreeringu tuhmiks. Samuti on fotode teravust selliselt ekraanilt keerulisem hinnata – abiks on siin muidugi fotode suurendamine. Pildistatud fotode säritust aitab jällegi korrektselt hinnata histogramm. Pildiotsija okularist sisse piiludes ei näe esialgu midagi. Selleks, et elektrooniline pildiotsija sisse lülituks, tuleb vajutada kaamera peal, programmiratta kõrval olevat nuppu (lähedussensorit, mis elektroonilise pildiotsija automaatselt tööle lülitaks, sel kaameral ei ole).

Pildiotsija ekraan on üsna halva lahutusvõimega ja pisike. Samas – tuletagem meelde, et mitte ühelgi konkureeriva hinnaga hübriidkaameral elektroonilist pildiotsijat üldse ei olegi! Selles mõttes on ju ka kehva pildiotsija parem kui mitte midagi – ereda päikesevalguse korral päästab see pildistaja hädast. Ja seda hoolimata keskmisest kehvemini näidatavast pildist.

 

sony-a3000-photopoint-12
sony-a3000-photopoint-13

 

Kaamera peal on Sony uut tüüpi välguking, kuhu saab kinnitada näiteks HVL-F20M või HVL-F60M välklampe või välist stereomikrofoni. Adapteri abil saab siia kinnitada ka Sony vanemat tüüpi välklampe ja lisatarvikuid.

 

sony-a3000-photopoint-17

Sony a3000 tähistab murrangulist etappi Sony kaamerate arenguloos. Usun, et siitpeale hakkab Sony tõsiselt välja arendama oma E-bajonetiga objektiivide valikut ning jätab a-bajoneti minevikku. a3000 kaamerast endast rääkides tuleb pidevalt meeles pidada, et tegemist on (arvestades selle sensori suurust ja potentsiaalset pildikvaliteeti) ikkagi vägagi soodsa kaameraga. 399€ ja enamgi on ju tippklassi kompaktkaamerate tavaliseks hinnaks ning Sony enda RX100 II kompaktkaamera maksab ju koguni 749 eurot. Selles mõttes on a3000 kindlasti ahvatlev kaamera paljudele fotohuvilistele.

Need fotohuvilised peavad aga leppima a3000 miinustega, mis tulenevad otseselt a3000 soodsast hinnast: madala lahutusvõimega LCD-ekraan, koleda pildiga ja ilma silmasensorita elektrooniline pildiotsija, juhtnuppude vähesus ja primaarne kasutajaliides, mis muudab kaamera juhtimise fotoentusiasti jaoks mõttetult kohmakaks. Vaadeldes teisi turul olevaid algajale fotohuvilisele suunatud kaameraid on minu soovitus kõigile tõsise välimuse ja hea pildikvaliteediga kaamera ihalejaile – kui teil vähegi on 100 eurot juurde panna, siis võtke parem Nikon D3200 või Pentax K-500 peegelkaamera. Kui teid aga poes proovides a3000 kasutamismugavus täiesti piisav tundub, siis saate kokku hoitud 100€ eest korraliku mälukaardi ja kaamerakoti lisaks ning raha jääb veel ülegi.

Fujifilm meelitab kompaktikasutajaid hübriidide poole X-A1′ga
autor: Anton Lember

X-A1_Black_Front_High_angle_16-50mm

Fujifilm asetab enda hübriidkaamerate rivi soodsama otsa peale uue, neljanda  mudeli X-A1. Väliselt on ta pea äravahetamiseni sarnane mudeliga X-M1 – sama, meeldivalt kompaktne, kerge ja diskreetselt retrolik kere ning nuppude asetus, ühtlasi ka suurepärane 3″ kallutatav ja 920 tuhande punktiga ekraan. Suurim erinevus, mis kaamera soodsaks teeb on tema südames olev CMOS sensor: kuigi samuti 16 megapiksliga nagu X-M1, on ta klassikalise ehitusega – tal on madalpääsfilter ning värvifiltri kordussamm iga kahe piksli tagant (ehk sama tehnoloogia, mis praktiliselt kõigil konkurentidel kasutusel). Ülejäänud Fuji hübriidid kasutavad X-Trans nimelist ehitust kus värvifiltri kordussamm on iga 6 piksli tagant, eemaldades vajaduse madalpääsfiltri järele. Hinnavahet X-A1 ja X-M1 vahel on oodata umbes 200€ kanti. Kaameraga on kaasas FUJINON XC16-50mmF3.5-5.6 OIS stabilisaatoriga objektiiv.

Muud olulisemad omadused, mida pakub Fuji X-A1:

  • Kiire EXR II protsessor
  • ISO vahemik 100 – 25600
  • Piltide saatmine üle WiFi
  • Q Menu kiirvalikud
  • Kaamerasisene toorfaili töötlus

Koos kaameraga kuulutati välja ka teleobjektiiv, mis on ideaalseks paariliseks 16-50 kitobjektiivile. Selleks on FUJINON XC50-230mm F4.5-6.7 OIS, mis on samuti stabilisaatoriga ning kiire autofookusega.
X-A1_Black_Front_16-50mm X-A1_Black_Back_Right_16-50mm_Tilt_LCD_45 X-A1_Black_Top_16-50mm XC50-230mm_Front_Black

9 Pentaxi fotokaamerat saavad tarkvarauuenduse
autor: Lauri Veerde

pentax-k5-II-photopoint-20-770x467

Ricoh annab teada, et on valmis meisterdanud tarkvarauuenduse Pentaxi uuematele peegelkaameratele. Tõuke selleks on andnud esiteks uute välklampide AF360 FGZ II ja AF540 FGZ II peatne väljatoomine. Neil lampidel on nimelt esiküljel LED-valgusti, mis on tarkvarauuenduse abil võimeline töötama ka autofookuse abivalgusena. Teiseks suuremaks tarkvara uuendamise stiimuliks on parendatud Limited-seeria objektiivid. Kontrasttuvastusega autofookus optimeeritakse nende objektiivide kasutamisel nüüd senisest tõhusamaks. Allpool täpsemalt nii tarkvarauuendused ise, kui ka vastavad kaamerad ja parendused:

Pentax peegelkaamerad: K-5II, K-5IIs, K-5, K-r, K-30, K-50, K-500

  • Lisatud on võimalus kasutada uute välklampide AF360FGZII ja AF540FGZII LED-lampi autofookuse abivalgusena
  • HD Pentax-DA Limited seeria objektiivide kasutamisel on optimeeritud kontrasttuvastusega autofookuse tööd
  • Parandatud on kaamerate üldist toimimist ja stabiilsust

Pentax K-5II tarkvarauuendus v1.05 Windows
Pentax K-5II tarkvarauuendus v1.05 Mac

Pentax K-5IIs tarkvarauuendus v1.05 Windows
Pentax K-5IIs tarkvarauuendus v1.05 Mac

Pentax K-5 tarkvarauuendus v1.15 Windows
Pentax K-5 tarkvarauuendus v1.15 Mac

Pentax K-r tarkvarauuendus v1.14 Windows
Pentax K-r tarkvarauuendus v1.14 Mac

Pentax K-30 tarkvarauuendus v1.05 Windows
Pentax K-30 tarkvarauuendus v1.05 Mac

Pentax K-50 tarkvarauuendus v1.01 Windows
Pentax K-50 tarkvarauuendus v1.01 Mac

Pentax K-500 tarkvarauuendus v1.01 Windows
Pentax K-500 tarkvarauuendus v1.01 Mac

Hübriidkaamera Pentax K-01

  • HD Pentax-DA Limited seeria objektiivide kasutamisel on optimeeritud kontrasttuvastusega autofookuse tööd
  • Parandatud on kaamerate üldist toimimist ja stabiilsust

Pentax K-01 tarkvarauuendus v1.04 Windows
Pentax K-01 tarkvarauuendus v1.04 Mac

Keskformaatkaamera Pentax 645D

  • Lisatud on võimalus kasutada uute välklampide AF360FGZII ja AF540FGZII LED-lampi autofookuse abivalgusena.
  • Parandatud on kaamerate üldist toimimist ja stabiilsust

Pentax 645D tarkvarauuendus v1.31 Windows
Pentax 645D tarkvarauuendus v1.31 Mac