Karbist välja: Fujifilm X30 kompaktkaamera
autor: Lauri Veerde

fujifilm-x30-photopoint-lauri-veerde-avang-2

See siin on üks 2014-2015 aasta võimekamaid kompaktkaameraid. Fujifilm X30 on täiustatud versioon Fujifilm X20 kaamerast ning otsene konkurent sellistele tõsistele aparaatidele nagu Canon PowerShot G7X ja Sony RX100 III. Need kaks võivad uhkustada kompaktse korpuse ja üsna suure 1″ pildisensoriga. Fujifilm X30 aparaadil on veidi pisem pildisensor ning selle suur korpus hästi taskusse ei mahu. Ometi on X30 kaameral välja käia omad trumbid, mis paljude tõsisemate fotohuviliste jaoks kindlasti taskusõbralikkusest olulisemadki on. Võtame karbist välja ja vaatame, mida sel uhkel kaameral meile pakkuda on.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-1

Fujifilm X30 olulisemad omadused

  • 12MP 2/3″-tüüpi X-Trans CMOS II sensor (8.8 x 6.6 mm)
  • EXR II pildiprotsessor
  • F2.0-2.8 ava ja 28-112 mm (35mm ekvivalendina) fookuskaugusega objektiiv. Manuaalne suum (suumirõngas objektiivi peal)
  • Hübriid autofookus – teravustamisel kasutatakse nii kontrast- kui ka faasituvastusega piksleid
  • ISO 100-3200, võimendusega 12800 (JPEG faile pildistades)
  • 6 kasutaja pool seadistatava funktsiooniga nuppu + valikurõngas objektiivi ümber
  • 2 360 000 piksliga elektrooniline pildiotsija. 0.65 x suurendus
  • 3.0″ 920 000 piksliga 3:2 nurga alla seatav LCD ekraan
  • 12 fps sarivõte
  • Senistele lisatud ‘Classic Chrome’ digifilter
  • Sisseehitatud Wi-Fi
  • Full HD filmirežiim 1080p 60 fps/24 fps, video maksimaalne andmesagedus: 36Mbps). Sisseehitatud stereomikrofon. Võimalus kasutada välist mikrofoni (2.5 mm pesa)

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-2

Fujifilm X30 on täiustatud versioon 2013. aastal esitletud Fujifilm X20 kaamerast. Selle artikli kirjutamise hetkel on see kaamera veel Photopointis müügil - 149€ soodsamalt kui uus mudel. X30 pildikvaliteet on senise X20 mudeliga võrreldes jäänud samaks. Sest kõik kolm peamist pildikvaliteeti määravat komponenti – sensor, pildiprotsessor ja objektiiv – on täpselt samad nagu X20 kaameral. Üsna põhjalikult on aga paremaks muudetud käsitlemismugavust. Kuidas täpselt, seda vaatame allpool.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-3

Karbis on:

  • Fujifilm X30 kompaktkaamera
  • Kaamerarihm
  • Kaamerarihma klambrite kinnitamiseks mõeldud abivahend
  • Kaamerarihma klambrite nahkkatted
  • Kaamerarihma klambrid
  • Liitiumaku
  • Laadimisadapter
  • Laadimisadapteri pistik
  • USB-kaabel (Micro USB otsaga)
  • Kiirjuhend paberil ja täielik juhend CD-plaadil.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-10

Fujifilm X30 kaamera on Photopointis olemas kahes värvitoonis: must ja hõbedane. Kumb nägusam tundub, see on juba maitse asi. Selles postituses võtan karbist välja üleni musta värvi korpusega X30 kaamera.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-700
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-4

 

 Eraldi akulaadijat X30 kaameraga kaasa pandud ei ole. Laadimine käib sarnaselt nutitelefonidele – kaamera tuleb adapteri ja USB-kaabli abil ühendada otse vooluvõrku.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-5

Fujifilm X30 kaameral on kaasas korralik lai kaamerarihm. Selle rihma kinnitamine on sarnaselt kaamerale retrohõnguline ja võib mõne algajama fotohuvilise päris segadusse ajada. Kinnitamiseks kasutatakse kahte kunstnahast katet ja kahte klambrit. Klambrite paigaldamiseks on kaasa pandud väike plastikust abimees.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-6
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-7

 

Klambrid tuleb kinnitada kahele poole kaamerat olevate aasade külge. Musta värvi katted varjavad stiilselt klambri ja kaamerarihma vahelise kinnituskoha.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-9

Tänu korralikule kaamerarihmale saab aparaati kanda mugavalt rinnal või üle õla visatuna seljal.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-11

Fujifilm X20 kaamerale heideti ette aku väikest vastupidavust (270 kaadrit ühe laadimiskorraga). Seda näitajat on Fujifilm X30 juures parandanud. Liitiumaku tundub juba visuaalselt kompaktkaamera kohta tavatult suur. Ühe laadimiskorraga võimaldab see CIPA standardse testi kohaselt pildistada 470 kaadrit. Seda on enam kui Sony RX100 III (320 kaadrit) või Canon G7X (210 kaadrit :-o ) vastavad näitajad.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-12

Fujifilm X30 on väga ilus kaamera. Tugev ja tummine magneesiumsulamist korpus on keskelt kummeeritud. See pinnakate ulatub eest külgedele ning vasakult poolt ka kaamera taha ning muudab kaamera käsitlemise väga mugavaks. Eriti just võrreldes näiteks Sony RX100-seeria aparaatide siledate alumiiniumkorpustega. Metallist objektiivikork on seestpoolt kaetud sametiga ning asetub ilma mingi kinnitusnagata tihedalt objektiivi peale.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-13

Tagakülg on tihedalt nuppe täis kuid samas on paremal pool piisavalt palju kummeeritud pinda ka pöidla jaoks. X20 kaamera LCD-ekraani ei saanud üles-alla liigutada ning seetõttu olid sel kaameral juhtnupud ka ekraani vasakus ääres. Väga ebamugav lahendus. X30 kaamerat on märksa mugavam juhtida, sest olulised juhtnupud on nüüd kõik parema pöidla tegevusraadiuses.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-21
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-22

 

Fujifilm X30 ekraan on nurga alla seatav. Pisut saab seda kallutada allapoole ning enam kui 90 kraadi ülespoole. See on igati tervitatav omadus.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-15
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-14

Vasakul pool küljel, korraliku jäiga luugi all on peidus 3 ühenduspesa. HDMI, Micro USB ja 2.5 mm pesa. Viimase abil saab kasutada mikrofoni või distantspäästikut.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-802
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-801
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-800

 

Fujifilm X30 kompaktkaamera sisse lülitamiseks tuleb keerata objektiivi suumirõngast. See on päris ebamugav viis – eelistatum variant oleks kindlasti traditsiooniline lüliti või nupp kaamera peal. Juba välja lülitatuna ulatub X30 objektiiv kaamera korpusest umbes 2.5 cm väljapoole, olles seega olulisimaks põhjuseks, miks X30 ei mahu ei püksitaskusse ega kitsamasse kotilahtrisse. 28mm fookuskauguse asendis on kaamera koos objektiiviga umbes 8cm ja 112 mm asendis umbes 9 cm paksune.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-900

Fujifilm X30 LCD-ekraan mahutab 920 000 pikslit ja on seega poole teravama pildiga kui eelkäijal. Seetõttu ei ole seadete kuva esitatud nii piksliselt, parem on kadreerida ja pildistatud fotod paistavad hoopis ilusamad.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-20

Ehk kõige suuremaks edasiarenduseks X30 kaamera juures on optilise pildiotsija asendamine elektroonilise pildiotsijaga. See on tippklassi pildiotsija – üks paremaid, mis tänapäeva kaameratel üldse olemas. Selle avar ja terav ekraan on täpselt sama, mis on kasutuses Fujifilmi parimas hübriidkaameras X-T1. Pildiotsija vaade on ligi 2x teravam kui näiteks Sony a6000 ja Olympus E-M10 hübriidkaamerate puhul.

Pildiotsija okulaarist vasakul pool olevast rattast saab korrigeerida dioptrit. Paremal pool on aga sensor, mis registreerib lähedal olevad esemed – näiteks silma – lülitades LCD-ekraani välja ja elektroonilise pildiotsija sisse.

 fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-26

Välklamp kargab välja paremalt poolt nurgast ja valgustab tõhusalt kuni 7m kaugusel olevaid objekte. 

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-800-2

Elektroonilise pildiotsija abil kadreerides saab suurele ekraanile Live View otsevaate asemel kuvada olulisemad seadistused mustal põhjal. Oleks muidugi tore, kui ekraani allservas olevaid seadistusi kohe sellestsamast vaatest lahkumata muuta saaks. See aga siin võimalik ei ole. Kuid sellest pole hullu, sest…

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-56
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-57

 

…kiirseadistuste menüü on suurepärane ja avaneb Q-nupule vajutades. Mis iseäranis hea – kasutaja saab kõiki selle kiirmenüü elemente ise muuta ja ringi asetada. Iga Custom Setting kastikese alla saab valida 28 funktsiooni seast sobivaima. Samas ei pääse otse kiirseadistuste menüüst vastavat parameetrit täpsemalt seadistama – nii, nagu näiteks Pentax peegelkaamerate puhul.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-59
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-58

 

Lisaks kiirmenüüle saab paindlikult oma käe järele seadistada ka kaamera füüsilisi juhtnuppe ja rattaid. Kuus nuppu on muudetava funktsionaalsusega kusjuures iga nupu funktsiooni saab valida nendesamade 28 parameetri seast. Neljasuunalise nupu (MACRO, välk, AF ja aegvõte) funktsioonid saab aga näiteks soovi korral asendada kohese teravustamispunkti liigutamisega.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-51
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-54

 

Erinevalt vanemast versioonist on Fujifilm X30 kaameral ka sisseehitatud WiFi. Vaikimisi saab WiFi ühenduse sisse lülitada tagaküljel vasakus alumises nurgas oleva nupu abil.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-60
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-61
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-62

 

Kaamera peal olevat programmiratast keerates kuvatakse uhke graafika ka ekraanil. X30 kaameral on olemas Multiple Exposure režiim, mis lubab pildistada mitu kaadrit üksteise peale. Samuti on X30 kaameral Fujifilmi teada-tuntud hea digifiltrite valik.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-63
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-64
fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-65

 

Ka panoraamrežiim on X30 kaameral parem kui ühelgi teisel kompaktkaameral (minu mäletamist mööda). Nimelt saab siin väga lihtsalt seadistada kahte olulist asja – esiteks seda, kui pikka panoraami me tahame. Teiseks seda, mis suunas me panoraami pildistada soovime. Kui seadistame näiteks kaamera pildistama ülevalt allapoole, saame kaamera panoraami pildistamisel keerata püstisesse (portrait) asendisse ning panoraam tuleb tavalise kitsa triibu asemel palju kõrgem.

Ka näiteks Sony kaameratel on olemas võimalus panoraami horisontaalse asemel püstipidi kaameraga salvestada. Seal on see seadistus peidetud menüü sügavustesse, Fujifilmil aga kenasti ekraanile kuvatud võimalustega kohe saadaval.

 

fujifilm-x30-digikaamera-photopoint-27

Fujifilm X30 kõige paremaks omaduseks – võrreldes konkurentidega – on kasutamismugavus. Juhtnuppude rohkus, samas ka nende nuppude paindlik seadistamise võimalus pildistaja enda soovide kohaselt – muudab selle aparaadi ahvatlevaks paljudele tõsistele fotohuvilistele. Seda ahvatlust pärsib ehk objektiivi liiga kitsas maksimaalne vaatenurk (fookuskauguste vahemik algab ju alles 28mm juurest) ning väiksem ja väiksema lahutusvõimega pildisensor, mis suuremate ISO väärtuste puhul 1″ tüüpi kiipidele kahjuks siiski alla jääb. Aga mitte palju. Pidagem ka meeles, et siin artiklis välja toodud konkurendid maksavad ka mitusada eurot rohkem kui Fujifilm X30.

 

 

 

Karbist välja: Gopro Hero4 Silver seikluskaamera
autor: Lauri Veerde

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-9

Täpselt kaks nädalat tagasi esitles GoPro kolme uue põlvkonna seikluskaamerat Hero4 Black, Hero4 Silver ja Hero. Keskmine neist jõudis juba eelmisel nädalal Photopointi veebipoodi ja kaupluste lettidele ning laseb end nüüd siin blogis välja võtta nii karbist kui ka kestast.

GoPro Hero4 Silver ei ole nii võimas kaamera nagu seda on GoPro Hero4 Black. Viimane saab ju teatavasti uhkeldada magusate 4K 30fps ja 1080p 120fps kaadrisagedustega. Samas kui Silver filmib videot vanemale Hero3+ Black Edition mudelile identselt 4K 15fps ja 1080p 60 fps kiirustega. Silver versioonil on aga ainukesena kõikidest olemasolevatest GoPro kaameratest sisseehitatud LCD-ekraan. Ja pealegi veel puutetundlik. Seetõttu on just see kaamera ahvatlev neile ekstremistidele, kelle jaoks ei ole oluline 4K video ega ülima kvaliteediga aegluubis kaadrid. Võtame karbist välja ja uurime seda uut seikluskaamerat lähemalt:

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-1
gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-2

 

GoPro ei ole seadnud standardeid mitte ainult kaamera, vaid ka pakendi osas. Paljud seikluskaamerate tootjad on oma aparaatidele valmistanud just täpselt sellise uhke pakendi nagu GoPro seda teeb. Nii, et kaamera uhkelt igast suunast oma troonil istudes hästi silma paistaks.

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-3

Vaatame enne detailidesse laskumist veel üle GoPro Hero4 Silver seikluskaamera olulisemad omadused:

  • 12 MP 1/2.3″ sensor, f/2.8 ava, fikseeritud fookus- ja teravustamiskaugusega ülilainurkobjektiiv
  • Mahutundlik puuteekraan kaamera tagaküljel
  • Audio salvestamine sisseehitatud mono mikrofoniga. GoPro väitel on mikrofon poole tundlikum kui Hero3+ Black Edition kaameral
  • Välise mikrofoni kasutamine adapteri abil USB-pesa kaudu
  • 1160 mAH liitiumaku,  1080p 60fps videot saab ühe laadimiskorraga ja ilma WiFi ühendust (ja ekraani) kasutamata filmida 1 tund ja 40 min
  • Time-Lapse režiimil salvestab kaamera fotosid 0.5, 1, 2, 5, 10, 30 või 60 sekundilise intervalliga.
    • Time-Lapse Öövõtterežiimil 15, 20, 30 ja 60 sekundit või 2, 5, 30 ja 60 minutit intervalliga
  • ProTune režiimis saab käsitsi seada:
    • Värvustemperatuuri (3000K, 5500K, 6500K või “Native” valikud)
    • ISO videorežiimis fikseeritud astmetega 6400, 1600 ja 400
    • ISO fotorežiimis fikseeritud astmetega 800, 400 200 ja 100
    • Särikompensatsiooni muutmine +- 3 EV astet
    • Teravuse reguleerimine – 3 valikut (High, Medium, Low)
    • Öövõtte režiimis säriaja muutmine: 10, 15, 20 või 30 sekundit
  • Punktmõõtmine võimaldab kasutajal määrata kaadris konkreetse punkti, mille alusel paneb pkaamera paika särituse
  • Ühendused: HDMI, USB/mikrofon, WiFi
  • MicroSD mälukaart (Class 10 või kiirem kuni 64 GB)
  • Kaal (koos korpusega): 147 g

Video mõõtmed ja maksimaalsed kaadrisagedused:

  • 4K video maksimaalne kaadrisagedus: 15 fps
  • 2.7K video maksimaalne kaadrisagedus: 30 fps
  • 1440p video maksimaalne kaadrisagedus: 30 fps
  • 1080p maksimaalne kaadrisagedus: 30 fps
  • 1080p SuperView maksimaalne kaadrisagedus: 60 fps
  • 720p video maksimaalne kaadrisagedus: 60 fps
  • 720p SuperView kaadrisagedus: 100 fps

 

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-10

Karbis on päris palju nodi:

  • Nurgaga adapter,
  • Kõrgendusega adapter
  • Madal adapter (kaamera all),
  • Hero3+ seikluskaamera koos veekindla/põrutuskindla korpusega,
  • Mini USB kaabel,
  • Sileda kleebitava pinnaga kinnitus,
  • Kumera kleebitava pinnaga kinnitus,
  • Liitiumaku,
  • Valge kummist surfilauakinnitus,
  • Tagant lahtine tagakaas ja
  • Kilega tagakaas (puuteekraani kasutamiseks)
  • Esmane juhend
  • Täielik juhend
  • Kleepsud (4)
  • Ohutusjuhend

Pulti, mis kaamera juhtimise action-olukorras mugavaks muudab, kahjuks “Silver” mudelil komplektis ei ole.

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-7
gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-6

GoPro Hero 4 on paigutatud tugevasse läbipaistvast plastikust korpusesse. See annab kaamerale veekindluse kuni 40m. Nii sügavale ei saa sukelduda ühegi tavalise veekindla kompaktkaameraga – nende tihendid võivad hakata vett läbi laskma tavaliselt 12-14 meetri sügavusel. Loomulikult on GoPro Hero4 korpus ka löögi- kukkumise- ja külmakindel.

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-211
gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-210

Kaamera peal on suur must hoob, mille abil veekindla korpuse avada ja sulgeda saab. Kaamera tagaküljel näeme aga läbi korpuse GoPro Hero4 Silver kõige huvitavamat omadust – LCD-ekraani.

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-11

Ekraan on paremini näha, kui veekindel korpus avada. Korpuse tagakaane saab tegelikult täielikult eemaldada ning selle, tugevast klaasist kaane asemele saab panna ühe kahest kaasasolevast lisakaanest. Üks neist on keskelt kaetud kilega – nii et säiliks mõningane kaamera veekindlus kuid saaks kasutada ka puuteekraani.

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-86

Siin on reas kolm tagakaant. Vasakult poolt esimene on üleni kaetud tugeva plastikuga ning see annab korpusele 40m veekindluse. Keskmise keskosa on kaetud õhukese, peaaegu kilena tunduva plastikuga. Läbi selle saab kasutada puuteekraani. Kolmas tagakaas jätab tagakülje täiesti avatuks. Seda on hea kasutada vähem ekstreemsemate võtete korral.

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-12

Võtame kaamera veekindlast korpusest täielikult välja sest ainult nii saab sisestada aku ja mälukaardi ning vaadata lähemalt ühenduspesi. GoPro Hero4 Silver on muljetavaldavalt pisike. Eriti kui arvestada et enamiku ruumi võtab kaamera sees ära aku. Ja samuti ka LCD-ekraan. Kui välja arvata tagaküljel olev ekraan ja akukambri asukoht, siis on Hero4 Silver täpselt samasuguse korpusega nagu Hero3+ Black. Muuhulgas on ka GoPro ühenduspesa tagaküljel täpselt samas kohas nagu enne ja see tähendab, et ka uue kaamera külge saab kinnitada näiteks GoPro lisaakumoodulit. Sellisel juhul aga kahjuks katab see moodul LCD-ekraani.

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-13
gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-14

 

Akukamber ei ole enam tagaküljel – nagu seniste GoPro mudelite puhul – vaid kaamera all. Akukambri luuk on metallist ja varustatud vedruga. Aku küljest turritab välja lahtine teip – sellel on oma otstarve. Nimelt saab sellest tõmmates ilma suurema urgitsemiseta aku kaamera seest välja.

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-230

Lülitame kaamera tööle. LCD-ekraan kaamera tagaküljel on parema pildiga, kui oleks julgenud arvata. Ilusad valged toonid ja korralik terav pilt. Ekraani all ja ülaääres kuvatakse mugavalt hetkel valitud seadistused ning muu oluline info. 

Praktikas ei ole kasulik GoPro ekraani kogu aeg sisselülitatuna hoida. Muidu saab üsna pisike aku eriti kiiresti tühjaks. Ekraani vasakul all nurgas on pisike nupp, millest saab – kui seadistused tehtud ja kadreering paigas – ekraani välja lülitada. Ja pärast jälle sisse.

Puutetundlikul ekraanil navigeerimist on kõige parem näidata video abil:

 

 

Videost näeme, et ekraan on vaikimisi lukus ning selle lahti lukustamiseks tuleb kasutada nutitelefonist tuntud meetodit. Seejärel saab ühe puutega peita või kuvada üla- ja alaosas näidatava info. Ekraani paremast servast vasakule libistades avaneb menüü, millest saab valida režiimi või minna seadistuste menüüsse.

Alt üles libistades avaneb kiirseadete menüü kust saab määrata kaadrisagedust ja muud. Just siit on võimalik sisse lülitada ProTune videosalvestamise režiimi. Kui ProTune on sees, lisanduvad sellesama menüü valikusse lisavõimalused kaamera säriparameetrite ja muude seadete manuaalseks muutmiseks.

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-70

Kaamera paremal küljel on kõik ühenduspesad – HDMI üesa ühendamiseks teleriga ning USB pesa ühendamiseks arvutiga. GoPro pakub ka spetsiaalset adapterit, mille abil saab USB pessa ühendada 3.5 mm pistikuga välise mikrofoni.

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-200
gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-71
gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-72

Kaamera vasakul küljel olev nupp oli Hero3 kaameratel reserveeritud ainult WiFi jaoks. Nüüd saab selle abil nii esimesele kui ka tagumisele ekraanile kuvada kiirseadete menüü.

 

gopro-hero-4-silver-seikluskaamera-photopoint-4

GoPro Hero4 Black versiooni kiiremad kaadrisagedused ei anna enamikule kasutajatest midagi olulist juurde. 4K 30 fps videorežiim lubab salvestada küll suuremat videopilti kuid enamikel juhtudel on ju ka Full HD lahutusvõimest enam kui küll. 1080p 120fps režiim lubab küll salvestada kiire kaadrisagedusega videot, kuid kes sellest järeltöötlusprogrammis aegluubis videot meisterdada ei taha, pole sellest kiirusest suurt midagi kasu. LCD-ekraani olemasolu on aga paljude kasutajate jaoks Hero4 Silver seikluskaamera juures väga suureks plussiks. Kadreerida saab ju ka nutitelefoni rakenduse abil kuid ekstreemsetes olukordades on mugav, kui ei pea jahmerdama mitme seadmega vaid saad kasutada ühte.

GoPro Hero4 Silver Editition Photopointis: 379€

 

 

 

Pisike kaardus kahe nupuga toru – see on HTC Re fotokaamera
autor: Lauri Veerde

HTC ja nutitelefonid. Juba neist iidsetest aegadest peale, kui maailm ei tundnud ei iOS ega Android süsteeme, valmistas HTC Windows Mobile telefone mis pungitasid vaid kõige mehelikumate ärimeeste püksitaskuid. Tänapäeval ei ole aga nutitelefoni juurest fotokaamerani väga pikk maa minna. Põhimõtteliselt tuleb telefonilt eemaldada kõik üleliigne ja ongi kaamera valmis. HTC just seda tegigi – kuid väga julgel, huvitaval ja ehk isegi veidi innovatiivsel moel. HTC esimene eraldiseisev fotoaparaat kannab nime Re.

re-global-KSP_intutive_control

 

Re on pisikene toru, mille periskoobilaadselt väänatud ülemises otsas on fikseeritud fookuskaugusega lainurkobjektiiv. Toru ülaosas on päästikunupp, mis lühikese vajutuse peale 16 MP fotosid pildistab ja pika vajutuse tagajärjel 1080p 30 fps videot filmima hakkab. Eespool, sisenurgas on teine ja ühtlasi viimane nupp, mis lülitab Re kaamera filmima aegluubis videot. Sisse-välja lülitub kaamera sensori abil, mis tunnetab kui aparaat kätte haaratakse ja käest pannakse.

Re kaamera on veekindel  – seetõttu on seda päris palju võrreldud GoPro seikluskaameratega. Kaamera allosas on statiivikeere, MicroSD mälukaardi pesa ja MicroHDMI pesa laadimiseks. WiFi ühenduse abil ühildub Re nutitelefoni/tahvelarvutiga ning loomulikult peaks kasutamiskogemus kõige meeldivam olema HTC telefonidega ühendamisel.

 

Kuna Re´l mingit ekraani ei ole, siis ei näe ka pildistaja enne foto tegemist seda, mis täpselt kaadrisse jääb. HTC ütleb selle kohta, et “pildistajal polegi vaja näha, mis kaadrisse jääb, sest tänu Re lainurkobjektiivile jääb kaadrisse nagunii suht-koht kõik”. Enamgi veel – HTC ütleb veel et “see ongi hea, et Re kaameraga ei saa kadreerida. Sest siis saab pildistaja rahuliku südamega ka pildistamise ajal ümbritsevat keskkonda nautida”. Olgem siis peagi valmis uue fotograafide põlvkonna juurdekasvuks, kes arvavad et kompositsioon ongi nõrkadele.

 

HTC Re olulisemad omadused

  • Miniatuurne veekindel korpus
  • 16 MP 1/2.3″ Sony sensor
  • 146-kraadise vaatenurgaga lainurkobjektiiv f/2.8 avaga
  • Kaks nuppu – päästik ja kiire kaadrisagedusega video (aegluubis video)
  • Full HD video 1080p, 30fps; aegluubis HD video 720p (algselt 120fps, vägendatud 30 fps-ni)
  • Micro SD mälukaardi pesa
  • Bloetooth 4.0, WiFi, Micro USB
  • 820 mAh aku. Ühe laadimiskorraga 1h 50 min video salvestamist
  • Kaal: 66,5 g
  • Time-lapse videote filmimine on seadistatav nutitelefoni abil
  • Hind (USA-s) 200$.

 HTC Re HTC veebilehel

 

re-global-KSP_background_8

htc-re-camera-bottom-open-blue-1500x1000

re-global-KSP_re_bottom

Veekindel kompaktkaamera Ricoh WG-30W tuleb WiFi ühendusega
autor: Lauri Veerde

WG-30W_gray_001_copie

Ricoh lisab oma kompaktkaamerate valikusse uue veekindla aparaadi nimega Ricoh WG-30W. Populaarse Pentax WG-seeria järeltulijana asetub see nüüd juba Ricohi veekindlas tootevalikus soodsa WG-20 ning tippklassi WG-4 kaamerate vahele. WG-30W trumbiks mõlema nimetatu ees on sisseehitatud WiFi – esimest korda Pentax/Ricoh veekindlate kompaktkaamerate ajaloos.

WiFi ühenduvus teeb võimalikuks kaamera seadete juhtimise nutitelefoni või tahvelarvuti abil. Samuti saab nutiseadet kasutada distantspäästikuna ning pildistatud fotosid suuremal ekraanil vaadata ning juhtmevabalt nutiseadmesse laadida.

Ricoh WG-30W kaameral on veekindlust kuni 12m, kukkumiskindlust kuni 1.5m, survekindlust kuni 100 kg ja külmakindlust kuni -10°c. Eriti just veekindla kaamera puhul on WiFi ühenduvus oluline. Märjaks saanud kaamera ühendustepesa või mälukaardiluugi avamisel on alati oht, et vesi satub sellesama luugi tihendite vahele. WiFi olemasolul saab fotod arvutisse laadida juhtmevabalt ilma mingeid luuke avamata.

WG-30W kaamera 16 MP taustvalgustusega pildisensor on samade näitajatega nagu suurepärasel WG-4 kaameral. Ricohi sõnul on WG-30W sees aga kasutusel uus pildiprotsessor, mistõttu on fotod “briljantselt madala digimüraga isegi hämaras valguses ISO 6400 tundlikkusega pildistades”. Kahjuks sunnivad WG-30W tehnilised andmed – üsna pime f/3.5-5.5 avaga objektiiv ja optilise värinastabilisaatori puudumine – hämaras pildistamise kohta pisut tagasihoidlikumaid järeldusi tegema. Pildikvaliteedi poolest peaks seetõttu kindlasti eelistama Ricoh WG-4 veekindlat kaamerat

 

WG-30W_gray_001_copie

WG-30W

WG-30W_orange_001_copie

WG-30W

WG-30_black_001_copieWG-30
WG-30_red_004_copie

WG-30

 

Ricoh WG-30W kaamera lubatakse müügivõrku paisata detsembris ja selle soovituslikuks jaehinnaks on 279€. Sellestsamast aparaadist on olemas ka ilma WiFi moodulita versioon WG-30, mis jõuab müüki juba novembris soovitusliku jaehinnaga 240€. Mõlemad mudelid tulevad, nagu ülalt piltidelt näha, kahes värvitoonis.

 

Ricoh WG-30W olulisemad omadused

  • Veekindlus kuni 12m, kukkumiskindlus kuni 1.5m, survekindlus kuni 100 kg, külmakindlus kuni -10°c
  • 16 MP taustvalgustusega CMOS sensor, 1/2.3″ tüüpi
  • 5x optilise suumiga objektiiv. Fookuskaugus 28-140mm (35mm ekvivalendina), maksimaalne ava: 3.5-5.5
  • 2.7″ LCD-ekraan, 230 000 pikslit ekraanil.
  • Mehaanilist/optilist värinastabilisaatorit ei ole
  • Manuaalne teravustamine. Lähim teravustamiskaugus 1 cm (suumi keskmises positsioonis)
  • Viis LED valgustit objektiivi ümber lähivõtete valgustamiseks
  • Full HD videoklippide (1920×1080 px) filmimine H.264 koodekiga, kaadrisagedustega
  • 16 pildiprogrammi (maastik, portreem pimedas jne) ja 13 digifiltrit. Ava- ja säriajaprioriteeti ega manuaalprogrammi ei ole
  • WiFi ühenduvus. Nutiseadmesse paigaldatud tarkvara abil saab kaamera säri- ja muid parameetreid muuta ning kaameras olevaid pilte vaadata ja juhtmevabalt nutiseadmesse laadida.  Telefoni/tahvelarvutit saab kasutada distantspäästikuna.
  • Aku vastupidavus: 300 pilti ühe laadimiskorraga (standardse CIPA testi alusel)
  • Sisemälu: 68MB, SD mälukaardi pesa
  • Näotuvastus: kuni 32 inimese nägu; või 1 lemmikloomanägu. Kamaera tuvastab kaadris oleva näo ning teravustab automaatselt näole (kui näotuvastus on sisse lülitatud)
  • Kaamerale on Ricohi valikus olemas erinevaid lisatarvikuid kinnitamiseks erinevatele pindadele ja erinevate asjade ümber

 

 Ricoh WG-30W tootefotod

WG-30W_orange_001_copie

WG-30_30W_back_copie

WG-30W_orange_008_copie copy

WG-30W_orange_006_copie

WG-30W_orange_005_copie

Point TV 36. 4 kasulikku lisavõimalust paberfotode tellimisel PhotoExpressist
autor: Lauri Veerde

Eelmises Point TV videos tellis Ardo-Jako www.photoexpress.ee keskkonda kasutades Photopointist mõned paberfotod. Nagu videost nägime, sai isegi Ardo sellega päris hästi hakkama. Seekord aga ei piirdu ta ainult lihtsa fototellimusega vaid vaatab, mida huvitavat PhotoExpressis veel teha saab. Ardo näitab videos nelja huvitavamat PhotoExpressi lisavõimalust. Nendeks on:

  • Mõõtmete, koguse ja muude seadete muutmine mitmel fotol korraga
  • Digifiltrite lisamine
  • Kujundatud raamide lisamine
  • Albumite, pildiraamide jm lisatoodete tellimine koos paberfotodega

Need on PhotoExpress tellimiskeskkonna lisavõimalused, mida ei pea, aga võib kasutada. Vaatame videost lähemalt kuidas need lisavõimalused toimivad ja miks need üldse vajalikus võiksid olla:

 

PhotoExpress Online tähistab sünnipäeva. Tänutäheks uutele ja vanadele sõpradele on kuni pühapäevani (12. oktoober) sooduskoodiga SYNKAR PhotoExpress’is absoluutselt kõik 30% soodsam! Lisaks loositakse kõigi vahel, kes sünnipäeva nädalal fotosid tellivad, välja uhiuus tahvelarvuti Archos 80 ChildPad.

Photoexpress fotode tellimise keskkond: www.photoexpress.ee