Point TV 138. Miks paberfotodel ülemine ja alumine osa ära lõigatakse – ja kuidas seda vältida
autor: Lauri Veerde

Kas on juhtunud, et saate fotolaborist kätte oma tellitud pildid ning avastate, et fotodel on nii ülemisest kui ka alumisest servast veidi ära lõigatud? Veidi taevast on puudu või mis veel hullem – keegi on jäänud pildile hoopis pooliku peaga.

Ilmselt olete tellinud standardses mõõdus – 10×15 cm – fotod. Teie digikaamera on aga pildistanud fotosid, mis mahutuvad hoopis 10×13 cm suurusele fotopaberile.

Tegelikult on juba fotosid tellides – www.photoexpress.ee keskkonnas – lihtne jälgida, et kõik pildid tuleksid täpselt soovitus mõõdus ja ükski peanupp ega muu oluline asi ära lõigatud ei saaks. Ardo näitab täpselt, kuidas ja kust:

 

Telli paberfotod www.photoexpress.ee veebilehelt

Manfrotto hakkas fotofiltreid tootma
autor: Oskari Värä

manfrotto-filtrid

Manfrotto, kes on tuntud statiivide, kottide ning muu fototehnika lisavarustuse poolest, lisas oma tootevalikkuse nüüd ka fotofiltrid. Filtrid on jagatud kolme kollektsiooni: Essential, Advanced ja Professional. Nii algajad, harrastajad ja professionaalid leiavad filtri vastavalt oma vajadustele ja hinnaklassile. Filtrid on pikalt välja töötatud, et sisepeegeldusi võimalikult palju vähendada. Samas peab valguskadu olema võimalikult väike ning uus kaitsefilter laseb läbi koguni 99,3% valgusest.

sizes

Filtreid on kolme tüüpi:

  • Protector filter kaitsmaks objektiivi esiläätse tolmu ja kriimustuste eest ning lisaks on filtril ka vett ning õli tõrjuv vääristus.
  • UV-filter blokeerimaks UV-kiiri ja seeläbi pildi teravamaks tegemine. Kaitsva funktsiooniga.
  • Ringpolarisatsioonifilter tõstmaks pildi kontrasti ning värviküllastust ja peegelduste eemaldamiseks.

Kõik filtrid tulevad karbis, millega on mugav filtreid transportida ja kaitsta ajal kui filter pole kasutuses.

t800x400_case

Manfrotto filtrid on hetkel ametlikult välja kuulutatud USA-s. Euroopas firma vastavaid pressiteateid välja saatnud ei ole ja seetõttu pole ka teada millal või kas need filtrid siin üldse müügile tulevad. Kuna aga Manfrotto Itaalia veebilehel on filtrite sektsioon täiesti olemas, siis on lootust manfrotto filtreid kunagi ka Photopointi poodide lettidel näha.

Manfrotto filtrite erileht Manfrotto USA veebilehel

 

03-uv-filter

01-kaitsefilter

02-polarizer

Kauaoodatud uus Canon 100-400 on väljas
autor: Oskari Värä

EF 100-400mm f4.5-5.6L IS II USM  (2)

Canon esitles eile uut teleobjektiivi EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM. Põhiliselt loodus- ja spordifotograafidele mõeldud objektiiv, on senise 100-400mm f/4.5-5.6 versiooniga võrreldes natuke suurem aga saanud hulgaliselt uuendusi parandamaks pildikvaliteeti ja kasutusmugavust.

Olulisim edasiarendus uue objektiivi juures on Canoni sõnul optiline pildistabilisaator. See suudab väidetavalt kompenseerida käte värinaid nii tõhusalt, et fotograaf saab pildistada kuni 4 stoppi tavalisest pikema säriajaga (senise 1,5 stopise näitaja asemel).

Ülejäänud uuendused puudutavad peamiselt optilisi elemente. Lisaks Fluoriid ja Super ED vääristustele on objektiivi klaasläätsedel nüüd ka Canoni ASC-vääristus (Air Sphere Coating). EF-objektiivil esimest korda. See, suletud õhu nanoosakestest koosnev peegeldumisvastane vääristus aitab ära hoida halode ja varikujutiste tekkimist ning tõrjuda optilistelt pindadelt vett ja tolmu.

Vaeel on Canon uuendanud 100-400mm objektiivi suumimehhanismi. Suumirõnga käiku saab reguleerida eraldi rõnga abil. Vajadusel saab suumi üldse lukustada selleks, et vaatenurk kogemata ei muutuks.

Uut objektiivi oli Canonile vaja, sest vana versioon ei suutnud kaasas käia Nikkori 80-400 ja Sony uue 100-400 objektiiviga. Puudujäägid olid nii stabilisaatori süsteemis kui ka hüplikus kvaliteedis. Kindlasti on varsti tulemas ka võrdlusi nende vahel ja siis näeb, kuidas uus EF-objektiiv hakkama saab. Müügile on objektiivi oodata aasta lõpus.

Canon 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM tehnilised andmed

  • Fookuskaugus: 100-400mm
  • Pildistabilisaator: Jah, 4-astmeline
  • Ava: f4.5-5.6
  • Optilisi elemente: 21
  • Spetsiaalsed elemendid/vääristused: Air Sphere, fluoriid, Super ED
  • Lähim fokusseerimiskaugus: 0,98m
  • Suurendus: 0,31x
  • Kaal: 1570g
  • Pikkus: 193mm
  • Filtri suurus: 77mm

 

Canon 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM tootefotod

 EF 100-400mm f4.5-5.6L IS II USM  (6)

EF 100-400mm f4.5-5.6L IS II USM  (4)

 

 Canon 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM ametlik pressiteade

 

Canon esitleb uut telefoto objektiivi EF 100–400 mm f/4,5–5,6L IS II USM

Canon tutvustas täna oma L-sarja uut suumobjektiivi– EF 100–400 mm f/4,5–5,6L IS II USM , mis on mõeldud spordi- ja loodusfotograafidele. Populaarse mudeli EF 100–400 mm f/4,5–5,6L IS USM järeltulijana on uuel mudelil hulgaliselt uuendusi, mis täiustavad pildikvaliteeti ja kasutusmugavust. 

EF 100–400 mm f/4,5–5,6L IS II USM jäädvustab nii kaugel kui ka lähedal asuvaid objekte 100–400 mm fookuskaugusega. Objektiivi täielikult ümberkujundatud optiline struktuur hõlmab nüüd täiustatud 4-astmelist optilist pildistabilisaatorit kaameravärina mõju vähendamiseks, kolme IS-režiimi kõige levinumate võtteolukordade jaoks, ning Canoni ringjat ultrahelimootorit, mis tagab kiire ja hääletu automaatteravustamise.

Objektiivi 21-elemendilises struktuuris on kasutusel nii Super UD kui ka fluoriid-läätseelemendid ning EF-objektiivisarjas esmakordselt ka Canoni uus ASC-vääristus (Air Sphere Coating). Uus täiustatud peegeldumisvastane vääristus  koosneb imetillukestest suletud õhu nanoosakestest, mis moodustavad eriti madala peegeldusväärtusega kihi, et aidata vältida varikujutisi ja halosid.

Canoni fotograafidelt saadud tagasiside põhjal täiustatud
objektiivil on mitu uut disainilahendust, aga ka traditsiooniline keeramisega suumimehhanism, nagu ka teistel EF-suumobjektiividel. Uus suumimehhanism võimaldab reguleerida suumi pööret spetsiaalse suumi puutereguleerimise rõngaga, mis pakub sujuvat ja kiiret suumimist, aga ka võimalust lukustada suum soovitud fookuskaugusel, et vältida pildikompositsiooni muutumist suumi tahtmatu puudutamise tõttu.

Tipptasemel telefoto-suumobjektiivi kohta hämmastavalt kompaktse ja kerge
EF 100–400 mm f/4,5–5,6L IS II USM vajalikud funktsioonid asuvad otse sõrmede all. Objektiivi statiivikrae on seadmesse integreeritud, et pakkuda sujuvamat ja ühtlasemat pööramist; samas saab statiivijala vajaduse korral eemaldada, vähendades sellega objektiivi üldmõõtmeid. Uus spetsiaalne objektiivivarjuk ET-83D võimaldab tänu uuele juurdepääsuavale ilma varjukit eemaldamata polariseerivaid filtreid pöörata.

Objektiiv jätkab L-sarjale omase DNA ja vastupidava konstruktsiooni traditsiooni. Sellele objektiivile võib loota ka keerulistemates keskkondades, kuna selle tolmu- ja veekindel konstruktsioon pakub kasutajatele vajalikku vastupidavust. Eesmise ja tagumise läätseelemendi fluorivääristus lisab veelgi vastupidavust, vähendades mustuse läätsepinnale kinnitumist ja seetõttu ebakvaliteetsete tulemuste saavutamise võimalust.

 

 

Uus raamat “Eesti päevaliblikad” aitab leida parima objektiivi liblikate pildistamiseks
autor: Lauri Veerde

130705ut132

Fotograafid teavad – selleks, et pildistada huvitavaid fotosid, pead sa esmalt pildistatavat objekti tundma õppima. Tõeliselt ilus portreefoto valmib siis, kui fotograaf suudab modelliga sideme luua. Ka esemete pildistamisel tuleb kõigepealt objekti uurida, mitte niisama tuimalt peale lennata. Eriti oluline on objekti tundma õppimine loodusfotograafias, sest loomade hingeelu tundmine aitab fotograafil lisaks kõigele muule olla õigel ajal õiges kohas.

Liblikate pildistajal on nüüd võimalik ammutada ilusate fotode tegemiseks teavet uuest, paar kuud tagasi ilmunud raamatust “Eesti päevaliblikad”. Raamatu autoriteks on Erki Õunap ja Urmas Tartes – Urmas on ka Photopointi ajaveebi lugejatele tuttav, sest makrofotograafina on ta kirjutanud artikliseeria ning samuti põhjaliku eestikeelse makrofotograafia kursuse.

“Eesti päevaliblikad” raamat aitab Eestis olevaid liblikaid tundma õppida, tutvustades nende elupaiku ja elukäiku. Raamat on illustreeritud Urmase makrofotodega liblikatest – ja neid fotosid on üsna palju.

Raamatus ilmunud fotode põhjal on Urmas koostanud huvitava analüüsi selle kohta, milliseid objektiive, ja kui palju, on ta aastate lõikes liblikate pildistamiseks kasutanud. Liblikate pildistamine on teatavasti väga nõudlik magrofotograafia vorm. Liblikad on nimelt pelglikud ja end väga lähedale ei lase. Samuti on nad hästi vilkad nii et fotograaf peab olema hästi kiire ja mobiilne.

Milliseid objektiive Urmas liblikate pildistamiseks kasutab ning milline sellise töö jaoks kõige parem on – seda saad lugeda fotokursus.ee blogis värskest artiklist.

 

Canon EOS 7D Mark II peegelkaamera on kohal
autor: Lauri Veerde

Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-13

Viimaste aastate kõige oodatum peegelkaamera on nüüd lõpuks Photopointis kohal. Canon EOS 7D Mark II esitleti ametlikult ja avalikult septembri keskel toimunud Photokina fotomessil. Canon ise nimetas selle siis “Kõige paremaks APS-C sensoriga peegelkaameraks maailmas” ja mul ei ole ühtegi fakti, mis võiks seda suurustlevat hinnangut ümber lükata. Pigem vastupidi. Lisaks teravustamiskiirusele ja pildistamiskiirusele on nüüd hakanud internetti jõudma ka testfotod, mis näitavad et ka pildikvaliteet on 7D Mark II kaameral igati eeskujulik. Ehk isegi parem, kui Pentax K-3 peegelkaameral.

EOS 7D Mark II on nagu superkaamera. Selle sees on EOS 70D aparaadile sarnane Dual Pixel pildisensor, mis teeb teravustamise ekraanilt kadreerides ja filmides enneolematult kiireks. Uue sensori salvestatud andmeid töötleb mitte üks vaid koguni kaks Digic 6 protsessorit. See tähendab et sellel kaameral on võimsust enam kui ühelgi teisel Canoni peegelkaameral – kaasa arvatud kahe DIGIC 5+ protsessoriga EOS 1D X kaamera. See võimsus lubab fotograafil pildistada näiteks sarivõtet 10fps – kuni 31 RAW või 1090 JPEG faili järjest. Üsna muljetavaldav.

EOS 7D Mark II kaamera kõiki silmapaistvaid omadusi ja tehnilisi andmeid siin iseloomustada ei jõua. Mainin veel ära et läbinisti magneesiumsulamist korpuse tõttu ei ole sel kaameral WiFi ühenduvust, kuid tõsiste fotograafide jaoks vast olulisemaltki on Canon just välklambi kohale, sinna kus on pisike plastikkühm, lisanud GPS vastuvõtja.

Vaatame nüüd käed-küljes videot, mis on filmitud Photokina fotomessil kohe pärast eos 7D Mark II ametlikku esitlust. Seejärel vaatame üle mõned fotod täna Photopointi jõudnud 7D Mark II kaamerakerest.

 

 

Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-1

Canon EOS 7D Mark II olulisemad tehnilised andmed:

  • 20MP Dual-Pixel AF CMOS Sensor. Faasituvastusega pilslid sensoril.
  • 10 fps sarivõte (automaatse teravustamisega iga kaadri vahel!)
  • 65 autofookuspunktiga teravustamissensor (kõik punktid on risttüüpi (cross-type))
  • 150 000 RGB + IR pixel särimõõtesensor
  • Kaks Digic 6 protsessorit kiireks pilditöötluseks
  • Sarivõte: 10 fps
  • Pildiotsija; 100% kaadri katvus
  • Ilmastikukindlate tihenditega magneesiumsulamist korpus
  • 3,0″ 1 036 800 px mahutav LCD-ekraan
  • Compact Flash ja SD mälukaardiga.
  • USB 3.0 pesa
  • Sisseehitatud GPS
  • Tavalisest suurema mahtuvusega LP-E6N aku
  • Kiireim säriaeg: 1/8000th sek
  • Katiku eluiga: 200 000 laksu (7D vastav näitaja on 150 000)
  • Kere hind Photopointis: 1799€

 

Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-2

Lisaks kasutusjuhenditele ning tarkvara CD-le (mis pildile ei mahtunud) on karbis: kaamerarihm, aku, kaamerakere, toitekaabel, akulaadija ning päris eriline USB-kaabel.  Seda viimast vaatame allpool ka lähemalt.

 

Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-3

Tugev tükk magneesiumsulamit. Kes tahab näha, mis siin sees on, see peaks külastama lensrentals.com veebilehte, kus 7D Mark II juppideks lahti võetakse. Autor tõdeb lõpus, et 7D Mark II ilmastikukindlus on kõige parem, mida tema siiani näinud on.

 

Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-4
Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-6
Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-5

 

Sarnaselt 5D Mark III kaamerale saab ka uue 7D sisse lükata korraga kaks mälukaarti. SD ja vana hea Compact Flash.

 

Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-9

Minu jaoks on uudne ja huvitav komplektis olev USB-kaabel. EOS 7D Mark II kaameral on kiire USB 3.0 pesa. See on loodud eelkõige tavatarbijate arvutite jaoks ning ei vasta väga hästi professionaalsete foto- ja videograafide vajadustele. Ühendus on füüsiliselt nõrk ning ühenduspesa võib aja jooksul laguneda. Et seda ei juhtuks, on Canon teinud spetsiaalse tugevdusraami.

 

Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-10

See raam kinnitub kaamera ühendustepesa peale ühe kruviga.

 

Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-12

Pildistades saab kaamera ühendada USB abil arvutiga ja filmides HDMI abil välise videosalvestiga – kartmata, et ühenduspesad aja jooksul katki väänatud saavad. Sellist lahendust nägin ma esimest korda sel suvel Sony A7S kaamera juures. Seal kinnitus raam ühenduspesa kambri luugi külge. Canoni kruviga kinnituv lahendus on sellest samm edasi.

 

Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-7

Tagaküljel on huvitavaks lisanduseks joystick`i ümber olev nihiknupp. Vaikimisi saab selle abil muuta teravustamispunktide valikut. Soovi korral saab sellele aga omistada mõne muu funktsiooni.

 

Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-8

Kaamera on pealtvaates nuppude ja juhtketaste poolest identne 5D Mark III digipeegliga. Välgukinga juures olev plastikust kühmukene varjab enda all GPS vastuvõtjat.

 

Canon-eos-7d-mark-2-peegelkaamera-photopointis-14

EOS 7D Mark II kaameral on minu hinnangul ideaalsusest puudu ainult üks näitaja. 4K video salvestamine. On palju foto- ja isegi ka videohuvilisi, kelle jaoks see ei ole oluline. Mõned ütlevad et Full HD on piisav. See kõik muutub, kui nad saavad võimaluse filmida ja pärast vaadata enda filmitud 4K videot. See detailsus ja teravus on midagi enamat kui 7D väidetavalt üsna pehme 5D mark III kaamerale sarnane videopilt. Arvestades, et 4K video on Panasonic GH4 ja isegi pisikese Panasonic LX100 sees, on väga kahju, et Canon – firma, kes tõi turule maailma esimese videot salvestava peegelkaamera – pole seda suutnud või tahtnud lisada nii võimsa aparaadi sisse nagu seda on 7D Mark II.

EOS 7D mark II Photopointis