Sony A7 II toob kiirema autofookuse, parema korpuse ja 5-teljelise värinastabilisaatori
autor: Oskari Värä

5845596405

 

Sony avalikustas oma uue A7 II hübriidkaamera, millel on 24-megapiksline täiskaadersensor. Nagu lubatud, on suurim uudis uue kere juures see, et keres on 5-teljeline stabilisaator – esimest korda täiskaader hübriidkaameras. Sony väitel suudab see stabiliseerida tervelt kuni 4,5 stoppi, mis tähendab, et käest on võimalik pildistada kuni 4,5 stoppi pikema säriajaga kui stabilisaatorita. Kui on kaamera ees E-bajonetiga OSS objektiiv, teeb kere stabilisaator objektiivi omaga koostööd. Lisaks saab iga telge eraldi sisse ning välja lülitada vastavalt vajadusele.

Stabilisaatorit tutvustav video:

 

Loomulikult pole stabilisaator ainus uuendus. Sarnaselt vana mudeliga on uuel kerel 117-punktiga faasituvastusega ja 25-punktiga kontrastituvastusega CMOS sensor kuid Sony lubab uuele mudelile 30% kiiremat autofookust.

Video poolelt A7 II toetab nüüd XAVC S koodekit, mis suudab FullHD videot jooksutada 60 kaadrit sekundis.

Tulles välimuse juurde, on suurim muutus käepidemes, mis on tehtud suuremaks ja kindlasti rõõmustab paljusid kasutajaid. Intuitiivsemaks kasutamiseks on lisatud nüüd ka valikuketas nimetissõrme alla ja päästikunuppu on nihutatud, et oleks mugavam vajutada.

 

Tehnilised andmed:

Sensor: 24 MP; 35,8 x 23,9mm CMOS
Protsessor: Bionz X
ISO: 100 – 25000
Stabilisaator: kuni 4,5 stoppi
Sarivõte: 5 kaadrit sekundis
Fookuspunkte: 117
Ekraan: 3 tolline pööratav LCD
Pildiotsija: Elektrooniline 2 359 000 piksliga
Integreeritud välk: Ei 
Video: 1920 x 1080 (60p, 60i, 24p), 1440 x 1080 (30p), 640 x 480 (30p)
Ühendused: USB 2.0, HDMI, mikrofonisisend, kõrvaklapiväljund, Wifi, NFC
Kaal: 556g
Bajonett: Sony E (NEX)
Mõõdud: 127 x 96 x 60mm

2 3 4 5 6 7 8 9

 

Allikas: dpreview.com,  petapixel.com

Karbist välja: Panasonic Lumix LX100 kompaktkaamera
autor: Lauri Veerde

panasonic-lx-100-photopoint-44

Kuus aastat tagasi võtsin siinsamas Photopointi blogis karbist välja Panasonic LX-3 kompaktkaamera. Aeg lendab, kas pole. Tänaseks on kaamerate sensorid muutunud suuremaks ja objektiivid avaramaks. Ja milline aparaat võiks seda muutust väljendada veel paremini kui Panasonicu kõige võimekam kompaktkaamera LX100. 

Panasonic LX100 on populaarse LX-7 järeltulija. Seda aga ainult vormiliselt, sest tegelikkuses on LX100 juures muudetud praktiliselt kõike. Keskseim nende muudatuste seas on pildisensor, mis on nüüd peegelkaameralikult suur 4:3 tüüpi. See tähendab, et LX-100 pildikvaliteet peaks kõigi eelduste kohaselt olema kõikide eelkäijatega võrreldes hüppeliselt parem. Samuti tähendab see seda, et kaamera korpus on suur ning taskusõbralikuks uusimat LX-seeria esindajat enam kindlasti pidada ei saa. Sellest on kahju. 

Nii hinnaklassi kui ka omaduste poolest on LX100 kõige lähemaks konkurendiks muidugi Canon PowerShot GX 1 Mark II. Maha ei maksa kanda aga ka väiksema korpuse ja 1″ tüüpi sensoriga kompaktkaameraid Sony RX100 III ja Canon G7x. Panasonic LX100 kaameral on aga tagataskus üks õige magus trump, millele ühelgi kolmel nimetatutest väärilist vastu panna pole – LX100 teeb 4K videot. Tõsist 4K videot 24 või 25 kaadrit sekundis ja 100 Mbps andmesagedusega. Ma arvan, et just see omadus saab paljude fotohuviliste jaoks olema kaalukausiks, miks otsustada just Panasonicu kasuks. Ja siis muidugi ka suurepäraselt külluslik juhtnuppude süsteem. Seda süsteemi ja paljutki muud vaatame nüüd lähemalt esimest Photopointi jõudnud LX100 kaamerat karbist välja võttes. 

 

panasonic-lx-100-photopoint-1
panasonic-lx-100-photopoint-2

 

Vaatame esmalt üle Panasonic LX100 olulisemad omadused: 

  • 16MP Four Thirds CMOS sensor
    • efektiivseid piksleid: 12,7 MP
    • Sama sensor mis Panasonic G7X hübriidkaameral
  • F1.7-2.8 maksimaalse avaga Leica objektiiv
    • Fookuskauguste vahemik 24-75mm (35mm ekvivalendina)
    • 11 elementi 8 grupis. Sh 5 asfäärilist läätse ja 2 madala dispersiooniastmega läätse
    • Optiline värinastabilisaator
  • Venus Engine pildiprotsessor (seesama, mis DMC-GH4 hübriidkaamera ja DMC-FZ1000 kompaktkaamera sees)
  • Teravustamine – kontrasttuvastusega. Lähim teravustamiskaugus: 3 cm (lainurkasendis)
  • 1024 x 768 px mahutava ekraaniga elektrooniline pildiotsija
  • Kiireim säriaeg: mehaanilise katikuga kini 1/4000; Elektroonilise katikuga kuni 1/16 000
  • 22 digitaalset filtrit – eraldi nupp filtrite aktiveerimiseks
  • Välklampi sisse ehitatud ei ole. Komplektis on kaasas pisike väline välklamp
  • Avarõngas ja valikurõngas objektiivi ümber, säriajaketas ja särikompensatsiooniketas kaamera peal.
  • 3″ diagonaaliga 921 000 px mahutav LCD ekraan (ei ole puutetundlik, ei saa nurga alla seada)
  • Sarivõte: 11 kaadrit sekundis (6.5 kaadrit sekundis automaatse teravustamisega)
  • 4K videosalvestus 24 või 25 kaadrit sekundis, Full HD video maksimaalse kaadrisagedusega 60 fps
  • Mikrofonisisendit ei ole. Audio salvestamine sisseehitatud stereomikrofoniga
  • RAW failidest JPG failide konvertimine kaamerasiseselt
  • Time-lapse režiim (kaamera teeb intervallvõtetest kohe pärast pildistamist 4K time-lapse video), Stop Motion režiim, panoraamrežiim, 
  • Wi-Fi koos NFC ühendusega
  • Aku vastupidavus: 350 fotot LCD ekraani kasutades ja ilma välklambita
  • Hind Photopointis 21.11.2014: 879€ 

Selline omaduste ja võimaluste tulevärk on tavaliselt omane pigem parematele hübriidkamaeratele või peegelkaameratele. 

 

panasonic-lx-100-photopoint-3

Komplektis on: Panasonic LX100 kompaktkaamera,  välklamp ja kotikene selle hoidmiseks, USB-kaabel, objektiivikork, liitiumaku, kaamerarihm, toitekaabel ja laadija. Tegelikult on komplektis ka peenikene nöör, mille abil objektiivikorki kaamera külge kinnitada saab. Samuti tarkvara CD, kus peal Silkypix pilditöötlusprogrammi uusim versioon. 

 

panasonic-lx-100-photopoint-5

Siin võtame karbist välja hõbedase korpusega LX100 kaamera. Photopointis on see olemas aga ka traditsioonilises mustas värvitoonis

LX100 esiküljel on korralik kummeeritud käepide ning ka tagaküljel on pöidla jaoks mugav kummist padjand. Kaamerat on meeldiv käes hoida – selle korpus on küll magneesiumsulami asemel alumiiniumist kuid see alumiinium tundub paksem kui näiteks LX-7 üsna õhuke kest. Ka nupud ja rattad on alumiiniumist nii et üleüldiselt kätte võttes jääb mulje väga kvaliteetsest kaamerast – mida LX100 ju kahtlemata ongi. 

 

panasonic-lx-100-photopoint-6

Aku ja mälukaardi koht on kaamera all – nagu kompaktkaamerale kohane. Mina kasutasin UHS-1 standardile vastavat Silicon Poweri SD-mälukaarti kirjutamiskiirusega kuni 15 MB/s. Sellele salvestas LX100 4K videot probleemideta. Vaata seda mälukaarti Photopointi veebipoes

 

panasonic-lx-100-photopoint-9
panasonic-lx-100-photopoint-8

 

Paremal pool küljel on vaid NFC-ühendust tähistav kujund. Kel on NFC kiibiga varustatud nutitelefon, see peaks WiFi ühenduse eriti lihtsalt toimima saama. Vasakul pool vedruga lahti käiva luugikese all on aga Mini HDMI pesa ning kombineeritud USB/komposiitväljundi pesa.  

 

panasonic-lx-100-photopoint-17

Kaamera tagant ülanurgast turritab välja elektroonilise pildiotsija okulaar. Tagaküljel on valikuketas. Samuti on tagaküljel kolm Fn-nuppu, mille funktsiooniks saab kasutaja menüüst määrata ükskõik millise 38 erineva seast. 

Tähelepanu tasub pöörata ka punase täpiga video salvestamise nupule. Kuna LX100 kaameral ei ole programmiratast, siis ongi see punane nupp ainukeseks kohaks, kust video salvestamist alustada saab. Video säriparameetrid on needsamad, mis parasjagu avarõngast ja säriajakettast seatud on ning neid parameetreid saab filmimise ajal ka vabalt muuta. 

 

 

panasonic-lx-100-photopoint-11
panasonic-lx-100-photopoint-12

 

Juba välja lülitatuna ulatub objektiiv kaamera korpusest  paari sentimeetri võrra välja. Kui aga kaamera sisse lülitada, pikeneb see objektiiv veel mõne cm võrra. 

 

panasonic-lx-100-photopoint-13

Panasonic LX100 kaameral ei ole tavapärast programmiratast, kus peal on kirjas M, Av, Tv, iAuto jne režiimid. Selle asemel on kaameral avarõngas ja säriajaketas ning säri juhtimine käib täpselt nagu Fujifilm X100 seeria kompaktkaameratel. Kui tahad pildistada Program režiimis, siis keerad nii avarõnga kui ka säriajaketta punase “A” ehk automaatse peale. Kui tahad pildistada avaprioriteet režiimis, siis jätad säriajaketta “A” peale ja sead avarõngast soovitud ava… Lihtne ja loogiline. Päris automaatrežiimi saab aga lülitada ükskõik mis ajahetkel ühe nupulevajutusega – see üks nupp asub kaamera peal päästiku taga. 

 

panasonic-lx-100-photopoint-142
panasonic-lx-100-photopoint-16

 

Objektiivi küljes on ka kaks nihiknuppu. Need on LX-seeria kaameratega pildistajale juba tuttavad. Ülemisest saab muuta pildistatava foto külgede suhet. Külgmisest saab aga muuta teravustamisrežiimi. Makrovõtte(teravustamis)režiimil fokusseerib kaamera 3 cm kaugusele. See näitaja on sellist klassi kaamerate seas – suure sensori ja suumobjektiiviga – esmaklassiline näitaja ja see tähendab, et LX100 sobib suurepäraselt neile, kes armastavad pildistada lähikaadreid.  

 

panasonic-lx-100-photopoint-4

Panasonicut tuleb kiita ka selle eest, et ta on kaasa pannud eraldi välise laadija. Näiteks Sony on läinud seda teed, et välist laadijat kaasa ei pane ja aku laadimiseks tuleb kaamera vooluvõrku ühendada. Küll on Sonyl olemas välised laadijad, mis tuleb soovi korral osta – aga eraldi. Panasonicul on väline laadija aga kohe komplektis kaasas. 

 

panasonic-lx-100-photopoint-19
panasonic-lx-100-photopoint-18
 

LX100 peale ei ole sisseehitatud välklampi mahtunud. Paremal pool on hõivanud välklambi koha elektrooniline pildiotsija. Keskele aga on Panasonicu insenerid otsustanud panna välklambi asemel välgukinga. Ja õigesti tegid, sest tõsisem fotohuviline kasutab pigem välist kui kaamera pisikest sisseehitatud välklampi. 

Kaameraga tuleb aga kaasa pisike, plastikust ja üsna odava moega väline välklambipunn. 

 

panasonic-lx-100-photopoint-20

 Selline näeb välklamp välja kaamera külge kinnitatuna. 

 

panasonic-lx-100-photopoint-23
panasonic-lx-100-photopoint-24

 

All paremal nurgal olevale DISP nupule vajutades saab ekraanile kuvatavat muuta. Ekraanil on kaks põhilist kuvavõimalust. Esimene näitab kadreeringu asemel olulisemaid seadistusi. Kadeerimine toimub sellel juhul elektroonilise pildiotsija abil. Teine kuvab kompaktkaameratele traditsiooniliselt kadreeringu ja seadistuste info selle peal.

 

panasonic-lx-100-photopoint-25
panasonic-lx-100-photopoint-41
panasonic-lx-100-photopoint-42

 

Q MENU nupule vajutades avaneb kiirmenüü. See on selline, nagu Panasonicu kompakt- ja hübriidkaamerates ikka, et üleval ja all on muudetavad parameetrid ning keskele kuvatakse vastava parameetri erinevad seadistusvõimalused. Kuid LX100 kaameral saab seda kiirmenüüd muuta täpselt selliseks, nagu endal soov on. Peamenüüs on nimelt valik, kas soovid kuvada standardse kiirmenüü või muudetava kiirmenüü. Viimase aktiveerides on kiirmenüü hoopis selline, nagu ülal keskmisel pildil.

Oma soovi järgi kohandatavas kiirmenüüs kuvatakse parameetrid allservas ühes reas. Siitsamast saab minna kiirmenüüs olevaid valikuid muutma – ülal paremal pildil näeb, kuidas see muutmise vaade välja näeb.  

 

panasonic-lx-100-photopoint-40
panasonic-lx-100-photopoint-39
 

Kasutaja saab enda soovi kohaselt muuta ka objektiivi ümber oleva valikuratta funktsionaalsust. Muuhulgas saab valikuratta funktsionaalsuse soovi korral ka üldse välja lülitada. Mitmed varased LX100 kasutajad on nimelt kurtnud, et sõrm kipub kogemata selle rõnga vastu minema ja siis on kaamera jälle omatahtsi suumima või värvustasakaalu muutma hakanud.

Tagaküljel olevale kolmele Fn nupule saab valida 38 parameetri seast sobivaima.  

 

panasonic-lx-100-photopoint-34
panasonic-lx-100-photopoint-35
panasonic-lx-100-photopoint-36

 

Filmirežiimi valikuid ja seadistusi on LX100 kaameral üsna palju. Nende seas ka võimalus muuta manuaalselt sisseehitatud stereomikrofoni tundlikkust. 

 

panasonic-lx-100-photopoint-29
panasonic-lx-100-photopoint-26
panasonic-lx-100-photopoint-30

 

Huvitaval kombel sunnib Panasonic fotohuvilisi kasutama digitaalseid filtreid. Kuidas muudmoodi saaks seletada seda, et kohe päästiku juurde on paigutatud nupp, millest saab need digifiltrid aktiveerida. Ja seda nuppu ei saa ka kuidagi ümber programmeerida tegemaks midagi asjalikumat.  

 

panasonic-lx-100-photopoint-27

Teravustamispunkti valikud on väga paindlikud.

panasonic-lx-100-photopoint-31

Intervallvõtte seadistamisel saab valida intervalli ja fotode arvu ning kaamera näitab, millal intervallvõte lõpeb. Väga hea lahendus näiteks päikeseloojangu või päikesetõusu “intervallimiseks”. 

panasonic-lx-100-photopoint-33

Panoraamvõtte puhul saab valida mispidi panoraami tegema peaks. Soovitan valida pildistamissuunaks “ülevalt alla”. Siis saab kaamera keerata portrait asendisse ja salvestada tavalisest hoopis kõrgemat horisontaalset panoraami.

 

Seadistusi ja funktsioone on LX100 kaameral päris palju – kahju ainult, et need (eriti “tänu” programmiratta puudumisele) niivõrd menüüde sügavikus peidus on. 

 

panasonic-lx-100-photopoint-43

 

Panasonic LX100 kompaktkaamera sobib tõsisemale fotohuvilisele, kelle jaoks on kompaktsusest ja taskusõbralikkusest olulisem pildikvaliteet ja pildistamismugavus. Kuigi LX100 kaameral on iAuto nupp olemas, ei ole see kindlasti mitte rohelise-režiimi aparaat. See tähendab, et selle kaameraga pildistaja võiks juba teada kuidas ja miks fotokaamera juures säriaega ja avaarvu ja ISO seadistama peab. Kui see pildistaja aga ei tea, siis aitab LX100 hästi loogiline särijuhtimise süsteem tal selle päris kiirelt selgeks saada. Ja edasine on juba puhas fotokunst. Või videokunst – sest LX100 on ilma kahtlusteta kõige parem videot filmiv kompaktkaamera maailmas. Ja Dpreview sõnul ilmselt ka kõige parem (suumobjektiiviga) kompaktkamaera üldse. Kuigi selles ma nii kindel poleks, sest on ka… kompaktsemaid kompakte :)

 

Pentax 645Z tarkvarauuendus v1.20 lisab võimaluse müraeemaldus välja lülitada
autor: Lauri Veerde

645Z

Ricoh on valmis meisterdanud tarkvarauuenduse Pentax 645Z keskformaatkaamerale. Uuendus kannab numbrimärki 1.20 ning lisab populaarsele kaamerale kasutajate soovil üsna olulise funktsiooni. Nimelt on nüüd võimalik pika säriaja puhul läbi viidav kaamerasisene automaatne müraeemaldus täielikult välja lülitada.

Müraeemalduse välja lülitamise võimalus vähendab pika säriga salvestatud JPG foto pildistamisjärgset kaamerasisest töötlemist tunduvalt. Samas peab Ricoh oluliseks pressiteates välja tuua, et isegi kui müraeemaldus on välja lülitatud, võib foto järeltöötlus sõltuvalt ISO seadistusest, säriajast, temperatuurist jms teguritest “võtta pikka aega”.

Lisaks Slow Shutter Speed – OFF seadistuse lisamisele muudab tarkvarauuendus v1.20 stabiilsemaks Pentax 645Z üldist toimimist ja muudab stabiilsemaks kaamera ja IMAGE Transmitter 2 tarkvara vahelist koostööd.

 

KKK: Kuidas tellida paberfotosid Cherry voucheriga?
autor: Jürgen Veerme

cherry-blog-avang

Kui oled Cherry.ee lehelt Photopointi kampaania korras soetanud piltide tellimise voucheri, siis sellega saad tellimuse esitada ainult interneti kaudu www.photoexpress.ee lehekülge kasutades. PhotoExpress Online on mugavaim ja kiireim viis kvaliteetsete pabefotode tellimiseks – sa ei pea kulutama aega, et tõsta fotosid mälupulgale või sõitma kauplusesse oma tellimust edastama. Kuidas Cherry voucher kenasti PhotoExpressis realiseerida, seda allpool täpsemalt vaatlemegi:

Samm 1. Kõigepealt palume ära täita andmete lahtrid, et teaksime, kellele ja kuhu fotod saata. Kui Sul on kliendikaart ja soovid lisaks tellida veel muid fotosid, siis sisesta ka kliendikaardi number. Järgmiseks leia oma voucherilt üles sooduskood FOTO-XXX-XXX ja sisesta see PhotoExpressi. Jälgi kindlasti, et sisestad sooduskoodi täpselt nii, nagu see kirjas on: koos eessõna ja sidekriipsudega (kopeerides jälgi, et sisse ei jääks tühikut). Kui oled soetanud mitu voucherit, siis trüki sooduskoodi lahtrisse järgmine kood ja vajuta kindlasti “Sisesta” nuppu.

cherry-step1-blog

Samm 2. Kui oled koodi õigesti sisestanud, siis annab PhotoExpress Online ka vastava teate. Järgmiseks vali 5-päeva teenus ja meelepärane fotode kättesaamise viis. Tellides pildid Photopointi kauplusesse ei lisandu saatekulu. Lisaks on Sul võimalik tellida pildid meelepärasesse SmartPOST/Omniva pakiautomaati (2,49€), DPD Pakipoodi (1,49€), postiga postkontorisse (2,99€) või kulleriga otse koju (3,99€).

cherry-step2-blog

Samm 3. Olles sisestanud oma kontaktid, kliendikaardi numbri ja sooduskoodi(d) ning valinud piltide valmistamise kiiruse ja kättetoimetamise viisi, võid liikuda edasi fotosid üles laadima. Vali enda arvutist digifotod, mida soovid paberile panna. Ühe Cherry voucheriga saad tellida 55 paberfotot ja voucheril olev piltide arv tuleb ära kasutada ühe korraga. Soovi korral võid ka rohkem pilte tellida, kuid sellisel juhul tuleb iga ületatud pildi eest tasuda vastavalt hinnakirjale.

cherry-oige-blog

Samm 4. Fotosid laadides on PhotoExpress Online Sulle abiks. Kui pildi juurde ilmub roheline täpp, on pildifail piisavalt suur ja kvaliteetne, et temast saaks ilusa paberfoto. Kui pildi juurde ilmub hoiatus “NB! Ebapiisav kvaliteet”, siis ei ole fail piisava resolutsiooniga kvaliteetse paberfoto jaoks. Siinkohal on Sinu otsustada, kas soovid selle pildi ikkagi tellida. Hoiatus “NB! See foto on paberile trükkimiseks liiga väike” tähendab, et valitud fotost paberfotot tellida ei saagi.

Piltide laadimise kiirus sõltub digifotode suurusest, kogusest ja internetiühenduse kiirusest.

cherry-step3-blog

Samm 5. Kui oled pildid PhotoExpressi laadinud, liigu edasi fotode sätete juurde. Nüüd on Sul võimalik valida sobiv paberitüüp, lisada pildile kuupäev, vähendada punasilmsust ning tellida fotode korrigeerimist. Lisaks saad fotodele lisada kujundatud raami või fotofiltri.

Kindlasti pane tähele fotode eelvaateid. Digitaalsed kompaktkaamerad ja peegelkaamerad teevad erineva külgede suhtega pilte. Et fotodel ei jääks valged ääred või äralõigatud pead, tuleb valida õige paberimõõt. Kui soovid oma fotot siiski tavapärasele 10×15 paberile, kasuta abilistena “Lõika” või “Mahuta” ning vaata, kuidas muutub Sinu pildi eelvaade. Kui oled tellimuse eelvaatega rahul, liigu edasi tellimust kinnitama.

cherry-step4-nool-blog

Samm 6. Viimases sammus on Sul lisaks piltidele võimalik juurde tellida ka pildiraame, fotoalbumeid või Photopointi kliendikaart, et tulevased tellimused soodsamalt teha. Kui oled tellinud lisafotosid, albumeid-raame või tuleb tasuda ka transpordikulude eest, kuvatakse Sulle maksemeetodid. Vali oma pank ning suundu tellimuse eest tasuma.

cherrymerri-blog

Samm 7. Kui oled tellinud ainult Cherry voucheri 55 pilti ja valisid kättesaamiseks Photopointi kaupluse, on Sinu arve null. Sel juhul tuleb Sul ainult tellimus kinnitada, vajutades kindlasti “Kinnita oma tellimus” nuppu.

cherry-step5-nool-blog

Kui tasusid/kinnitasid tellimuse, siis ilmub Sulle ka vastav teade ning Sinu meilile saadetakse tellimuse kinnitus. Nüüd võid olla kindel, et Sinu digifotod on jõudnud kenasti meie laborisse ja juba 5 päeva pärast võid oma elu tähtsamaid hetki meenutada paberfotode abil.

 cherry-final-step-blog

 

Telli paberfotod kiirelt ja mugavalt – www.photoexpress.ee

Vaata lisaks:

DJI uus droon Inspire 1 teeb kõrgustes pilte ja 4K videot
autor: Lauri Veerde

DJI-Inspire-11

Maailma tuntuim droonide valmistaja DJI on valmis teinud uue lennumasina nimega Inspire 1. See on DJI kõige võimekam harrastajatele mõeldud droon, mis tuleb täiskomplektis koos juhtpuldi, laadimissüsteemi ja kaameraga ning maksab 2859€. Inspire 1 mudelist aste allpool on populaarne Phantom 2 Vision+ ning ülevalpool on juba suuremad ja kallimad 6000+€ maksvad droonid, mis suudavad kanda suuremaid hübriid- ja peegelkaameraid.

DJI Inspire 1 drooni kõige silmapaistvam oskus on tõsta oma süsinikkiust jalad pärast õhku tõusmist kahele poole üles – nii et need ei jääks kaamerasilma ette. Tänu sellele saab pildistada ja filmida ka kaamerat mõlemale poole küljele suunates. Mitte ainult ette, taha ja alla nagu see Vision-seeria droonide fikseeritud jalgade tõttu võimalik on. Soovi korral saab Inspire 1′ le juurde osta teisegi juhtpuldi nii et üks pult oleks drooni ja teine ainult kaamera juhtimiseks. 

dji-inspire-1-drone-bh1

 

Teise olulise trumbina võrreldes soodsama klassi droonidega on Inspire 1 allaossa paigaldatud sensorid, mis muudavad drooni kontrollimise lihtsamaks olukordades kus GPS millegipärast ei tööta – näiteks siseruumides suudab Inspire 1 end positsioneerida just nende sensorite abil.

Drooni külge on kaamera kinnitatud Zenmuse X3 stabilisaatorsüsteemi abil. Seegi peaks teoorias olema suur samm edasi stabiilsemate videote poole võrreldes soodsamate droonide pakutavaga. DJI enda promovideos (siinsamas all) näeme me lõpupoole eriti sujuvat üleslendu, mis kahtlemata just selle stabilisaatori võimekust demonstreerib.  

Unknown-3

Komplektis kaasa tulev kaamera tundub aga jäävat drooni enda innovatilistele lahendustele tugevasti alla. See filmib küll 4K videot 25 või 30 kaadrit sekundis, kuid andmesagedusega ainult 60 Mbps. 4K jaoks on alumine piir kusagil 100 Mbps juures – just sellise andmesagedusega filmib 4k-d näiteks Panasonic FZ1000 kompaktkaamera. Inspire 1 kaamera sensoriks on Sony 1/2.3″ tüüpi ja 12,4 MP kiip. Objektiiv on f/2.8 avaga ja 20mm aookuskaugusega (25mm ekvivalent).

Neid põhiandmeid vaadeldes peaks see kaamera võimaldama enam-vähem sama pildikvaliteeti nagu GoPro Hero3 Black Edition. Kuid ligi 3000 eurot maksva drooni juures võiks ju saada kasutada vähemalt 1″ sensoriga kompaktkaameraid või pisemaid hübriidkaameraidki. DJI ise ütleb, et kaamerat saab stabiliseerimissüsteemi küljest lahti ühendada selleks et kaamerat upgrade’ida. Kõigi eelduste kohaselt saab praeguse kaamera asemele aga panna ainult DJI enda toodetud sarnaste füüsiliste parameetritega kaameraid. 

 

DJI Inspire 1 drooni olulisemad tehnilised andmed

  • Drooni kaal koos kamera ja akuga: 2935g
  • Paigalseisu täpsus: vertikaal – 0,5m; horisontaal – 2,5m
  • Maksimaalne kiirus: 22 m/s
  • Maksimaalne lennukõrgus: 4500m
  • Soovituslik maksimaalne tuulekiirus: 10 m/s
  • Soovituslik töötemperatuuri vahemik: -10 – +40 kraadi 
  • Maksimaalne lennuaeg ühe laadimiskorraga: umbes 18 minutit
  • Stabiliseerimissüsteem: Zenmuse X3
  • Kaamerat saab liigutada 90 kraadi allapoole, 30 kraadi ülespoole ja 320 kraadi horisontaalselt
  • Kaamera sensor: 1.2,3″ tüüpi Sony EXMOR, 12,4 MP
  • ISO ulatus: 100-6400
  • Objektiiv: f/2.8 avaga 94 kraadi vaatenurgaga. 9 elementi 9 grupis, üks asfääriline lääts. Objektiivi ette saab kinnitada UV filtrit ja geomeetrilisi moonutusi vähendavat filtrit
  • Pildistamine:
    • JPG ja RAW (DNG) failid, Sarivõte 3/5/7 kaadrit kiirelt järjest
    • Särikahvli režiimis võimalik teha 3 või 5 kaadrit 0,7 EV vahedega
    • Time-lapse režiim
    • Kaamera säriparameetreid saab manuaalselt muuta 
  • Video 
    • 4K – 4096 x 2160p 24/25 kaadrit sekundis
    • Full HD – 1920 x 1080p 24/25/30/48/50/60 kaadrit sekundis
    • HD - 1280 x 720p 24/25/30/48/50/60 kaadrit sekundis
    • Video maksimaalne andmesagedus: 60 Mbps

 

DJI enda video – filmitud Inspire 1 drooni ja kaameraga

 

Ja siin video, filmitud fotohuvilise poolt, kes Inspire 1 drooni esimest korda testib

 

Jared Polin’ i ülevaade