Vaatame, millised on Fujifilmi kõige soodsamad hübriidkaamerad X-A2 ja X-A1
autor: Lauri Veerde

fujifilm-x-a1-x-a-2-4

Fujifilmi kõige soodsamad hübriidkaamerad on X-A2 ja X-A1. Need fotoaparaadid sisaldavad endas üllatavalt palju Fujifilmi kallimate mudelite omadusi ja funktsioone. Seetõttu on nende hinnaklass ka reeglina konkurentide (nagu Olympus või Panasonic) soodsamatest hübriididest kõrgem.

Enam mitte, sest äsja langes Photopointis Fujifilm X-A1 hind ja ka kahe objektiiviga X-A2 aparaadi saab kätte päris soodsalt. Seega on põhjust neid kaameraid siin blogis ka lähemalt tutvustada.

 

X-A1 ja X-A2 erinevused

X-A1 ja X-A2 on tegelikult peaaegu identsed kaamerad. X-A2 on lihtsalt uuem väljalase, millele on lisatud paindlikumalt liikuv LCD-ekraan. X-A2 ekraani saab (näiteks lihtsamaks selfie`de pildistamiseks) tagurpidi kaamera kohale keerata. X-A1 ekraan liigub aga kaamera tagaküljel väiksemas ulatuses üles-alla. Väikesed erinevused on neil kahel kaameral veel pinnaviimistluses ja tagumise valikuketta toimimises. Muus osas on need aga sisemiselt ja väliselt identsed.

 

Kaamerate välimus

fujifilm-x-a1-1

Fujifilmi hübriidkaamerad on ühtlasi ka ilusamad, mida kaupluste lettidelt leida võib. Selles osas ei ole erandiks ka X-A1 ja X-A2. X-A1 kaamera sügavsinine korpus on juba fotodelgi ilus. Reaalselt, päris elus on see aga tegelikult veel mitu korda efektsem. Pealmine plaat ja tagakülje pinnaviimistlus pärlendavad metalselt valguse käes, reljeefne keskosa on matima moega ja näppude all meeldivalt pehme. Seda kaamerat võiks vabalt kanda aksessuaarina glamuursematel koosviibimistel. See püüab kindlasti rohkelt pilke, aga jääb samas ikkagi väljapeetult soliidseks.

 

fujifilm-x-a1-2

X-A2 kaamera on olemas nii musta-hõbedase kui ka pruuni-hõbedase korpusega. Helepruunika tooniga nahkne pealispind rõhutab veelgi enam kaamera retrolikku välimust. See on nagu otse vanaisa tammepuidust kirjutuslaua sahtlist pärit. Helepruuni X-A2 kaameraga on kaasas kaks objektiivi. Esimene (see mis pildilgi) on tavalise 16-50mm suumivahemikuga. Teine on aga pikem ja suurem 50-230mm teleobjektiiv, millega saab kaugemal asuvaid objekte pildistada nii, nagu need oleksid päris lähedal.

 

fujifilm-x-a1-3

Kahe objektiiviga on varustatud ka musta-hõbedase korpusega X-A2. Selle ilus, klassikaline disain meenutab vanu rangefinder-kaameraid. See jätab käes hoides tunde ja peale vaadates mulje, nagu oleks tegemist mitu korda kallima fotoaparaadiga. Must kummeeritud pinnakate haakub hästi sõrmedega ning näeb ilus välja.

 

Kas X-A1 ja X-A2 kaameratega on hea pildistada? Kas fotod tulevad kvaliteetsed?

fuji-x-m1-16-50-small

Pildistatud Fujifilm X-A1 kaamera ja 16-50mm objektiiviga

fuji-x-m2-tele-small

Pildistatud Fujifilm X-A2 kaamera ja 50-230mm teleobjektiiviga

Põhjalike kaameraülevaadete poolest kuulus veebileht Dpreview valis nii 2013. kui ka 2014. aasta kõige paremaks soodsaks hübriidkaameraks Fujifilm X-M1 hübriidi. Siin artiklis räägime me muidugi mitte X-M1 kaamerast vaid ikkagi pisut soodsamast X-A1 ja X-A2 kaameratest. Aga kuna M-seeeria ja A-seeria erinevuseks on ainult teistsugune pildisensor (mis ei pildista reaalselt väga erinevaid pilte), siis on kõik omadused, millega X-M1 silma paistis, omased ka siin artiklis tutvustatavatele X-A1 ja X-A2 kaameratele.

Omadused, millega Fujifilmi algtaseme hübriidkaamerad teistest sama klassi aparaatidest üle on:

  • Suurepärane pildikvaliteet JPG faile pildistades
  • Tugev ja kvaliteetne korpus
  • Kiire sisse lülitamine ja toimimine pildistamise ajal
  • Rikkalikud funktsioonid (Focus Peaking, kaamerasisene RAW konvertimine, mitmesugused kahveldusvõimalused…), mida selles hinnaklassis harva kohtab
  • Väga kvaliteetse optika ja koostekvaliteediga komplektobjektiiv
  • Nurga alla seatav LCD-ekraan
  • Mugav pildistada nii automaat- kui ka manuaalrežiimis
  • WiFi ühendus lihtsaks fotode jagamiseks
  • Sisaldab funktsioone, mida selles hinnaklassis tihti ei kohta
  • Sobib nii algajale kui ka juba pisut edasijõudnud fotohuvilistele

Fujifilmi algtaseme hübriidkaamerate miinused

  • Puudub eraldi panoraamrežiim ja HDR režiim
  • Autofookus pisut aeglasem kui konkurentidel
  • Elektrooniline lood puudub
  • Tagaküljel olev valikuratas vajab harjumist
  • WiFi ühenduse abil ei saa kaamerat juhtida
  • Statiivi kasutades ei pääse mälukaardile hästi ligi

 

Kui sul on vaja fotokaamerat, mis pildistaks kvaliteetseid fotosid, siis tasub kindlasti vaadata üle ka Fujifilmi X-A1 ja X-A2. Need on ilusa disainiga, tugeva korpusega, tavalisest külluslikumate funktsioonidega ja hea pildikvaliteediga. Ning on kõige tipuks nüüd ka soodushinnaga.

 

Populaarne fotokursus “Kuidas pildistada lapsi” on nüüd saadaval ka vene keeles
autor: Greeta Gagen

mina1cover

Paljud Photopointi sõbrad ning fotohuvilised on juba jõudnud tuttavaks saada populaarse online-fotokursusega “Kuidas pildistada lapsi”. See kursus on mõeldud kõigile emadele ja isadele, kes soovivad pildistada oma lastest ilusaid fotosid. Nüüd võime rõõmsalt teatada, et venekeelses online-keskkonnas fotokurs.ee on fotohuvilisi ootamas selle kursuse venekeelne versioon!

Venekeelne kursus “Kuidas pildistada lapsi” sisaldab endas täpselt sama materjali, nagu eestikeelnegi. Kursus kujutab ennast veebipõhist materjalide kogu, mis koosneb 12 peatükist, 57 alapeatükist ning 180 autori pildistatud näidisfotodest. Kursuse autor Hele-Mai Alamaa on oma karjääri jooksul töötanud paljudes tuntud Eesti ajakirjades ning andnud välja mitmeid raamatuid, kogudes kasulikke teadmisi, mis kindlasti tulevad kasuks ka sulle! Kursuses jagab Hele-Mai enda nippe ja nõuandeid, kuidas teha lastest sellised pilte, mis näeks välja just nagu need, mida me ajakirju lehitsedes imetleme.

laste-pildistamine-kursus-ppbl

“Kuidas pildistada lapsi?” sobib suurepäraselt nii alagajatele kui ka edasijõudnutele, kes tunnevad, et pildistamisest hakkab saama natuke enamat kui lihtsalt hobi. Kursus ei eelda, et sul peavad olema varasemad teadmised fotograafias ning materjal on kirjutatud väga lihtsas ja arusaadavas vormis. Põhiline rõhk on seatud just sellele, kust saada inspiratsiooni, kuidas suhelda lastega ning kuidas enda kõige julgemad ideed ellu viia.

Veebipõhine fotokursus on mugav just selle poolest, et kogu materjal on alati saadaval internetis. Nii saad seda vaadata ükskõik kus ja ükskõik millal, kasutades arvutit või nutiseadet. Samuti on veebipõhine fotokursus palju soodsam kui traditsiooniline koolitus või raamat ning kord ostetuna on see sul alati olemas.

Lisaks “Kuidas pildistada lapsi” kursusele on fotokurs.ee lehel vene keeles ilmunud kursused “Fotograafia algkursus” ja “Time-lapse fotograafia“.

DJI Phantom 3 drooni nipid #5. Lennuloa taotlemine
autor: Lauri Veerde

Igal pool drooniga lennata ei tohi. Enne drooni õhku tõstmist peab lennumasina omanik olema veendunud, et ta ei asu ei keelualas ega kontrollitavas õhuruumis.

Kontrollitavas õhuruumis lendamiseks peab kindlasti olema Lennuameti väljastatud lennuluba. Selle saamiseks peab sisse andma taotluse, kusjuures seda saab taotleda minimaalselt 3 päeva enne lendamist. Kõige lihtsam viis lennuloa taotlemiseks on www.lennuluba.ee veebilehe kaudu. Daniel näitab kohe lähemalt, kuidas see käib:

 

Nüüd saadaval: neljas erinevas värvitoonis Omega käsistatiivid
autor: Jürgen Veerme

omega-käsistatiivid-photopoint

Terves maailmas tõelisteks kulutustoodeteks kujunenud käsistatiivide (tuntud ka kui selfie stickid, enekakämblad, pildipulgad, endlikepid) arsenal Photopointi esiduskauplustes ja veebikaubamajas on saanud väärikat täiendust – saabusid taskukohase hinna ja erksavärviliste käepidemetega Omega selfiestatiivid.

Need mugavad pikendatava varrega Omega käsistatiivid aitavad luua endast perfektseid kadreeringuid – taamal päikeseloojang, vaatamisväärsus või hunnik sõpru. Kasutamiseks sobivad nad pea kõikide nutitelefonidega ning ka kaameratega tänu 1/4″ keermele.

Neile, kes eelistavad konservatiisemat joont, on valikus ka musta värvi Omega pildipulk.

 

Soeta uus selfie stick kiirelt ja mugavalt e-poest ›

 

Vaata kogu Omega käsistatiivide valikut ›

Millist soodsat peegelkaamerat valida? Pentax K-50 vs Canon EOS 1200D vs Nikon D3200
autor: Lauri Veerde

pentax-k-50-Canon-1200d-Nikon-D3200-eest

Soodsat peegelkaamerat valima asudes jäävad 2015. aasta keskel algaja fotohuvilise huvivälja kolm aparaati. Pentax K-50, Canon EOS 1200D ja Nikon D3200. Kõik need kaamerad maksavad enam-vähem sama palju ning seetõttu on ka minult päris tihti küsitud, millist neist kolmest siis eelistada. Seda allpool artiklis vaatamegi. Loodetavasti on sellest sulle uue peegelkaamera ostmisel abi.

Tehniliste andmete ja omaduste võrdlus

– kust selgub ehk ainult pool tõde.

Tehniliste andmete kõrvutamine ei anna kindlasti veel kaameratest täit ettekujutust. On ju ühe peegelkaamera juures väga oluline ka see, kuidas korpus kätte istub, kui mugav on kaamerat automaatrežiimis või manuaalis juhtida ja kui lihtne on vajalikke seadeid muuta. Siiski aitab selline omaduste ja funktsioonide võrdlus paljastada aparaatide puudused ning tuua välja potentsiaalsed head küljed.

Vaatleme siis esmalt kolme ülal mainitud peegelkaamera olulisemaid tehnilisi andmeid ja vajalikumaid omadusi. All tabelis on lahter märgitud punasega, kui kaamera vastav näitaja on mõlema konkurendiga võrreldes oluliselt kehvem. Samamoodi on märgitud rohelisega need lahtrid, milles on konkurentidest oluliselt parem tulemus:

Pentax K-50
+ 18-55mm WR
Canon EOS 1200D
+ 18-55mm IS II
Nikon D3200
+ 18-55mm VR II
 pentax-k-50-18-55mm-wr-kit-must  canon-eos-1200d-18-55mm-is-ii-kit  nikon-d3200-18-55mm-vr-ii-kit
Sensor  16 MP  18 MP 24 MP
Sensori pildikvaliteedi hinnang (DxOMark) 79 63 81
ISO ulatus 100-51600 100-6400 100-6400
Teravustamispunktid/cross type  11/9  9/1  11/1
Ilmastikukindel korpus Jah. Korpus + objektiiv Ei Ei
 Värinastabilisaator  Jah  Sõltub objektiivist  Sõltub objektiivist
Juhtnupud/kiirmenüü 2 valikuketast
Väga tõhus kiirmenüü
1 Fn nupp
2 USER režiimi
1 valikuketas
Kiirmenüü
Fn nuppu ei ole
1 valikuketas
Kiirmenüü
1 Fn nupp (Eraldi ISO ja värvustasakaalu nupud puuduvad)
 Pildiotsija kaadri katvus/suurendus Pentaprisma
100%; 0,92×
Pentapeegel
95%; 0,8×
Pentapeegel
95%; 0,8×
 Ekraan  3″, 921 000 px  3″, 460 000 px  3″, 921 000 px
Sarivõte  6 fps  3 fps 4 fps
Videorežiimid  1920 x 1080 (30,25, 24 fps)  1920 x 1080 (30,25, 24 fps)  1920 x 1080 (30,25, 24 fps)
Mikrofonisisend Ei Ei Jah
Särituse muutmine videorežiimis Eesmise ja tagumise valikuratta abil. Säriaega/ISO saab muuta salvestamise ajal.  Tagumise valikuratta abil. Manuaalrežiimi kasutamine Live View režiimis on komplitseeritud
 Automaatne särikahveldus Jah Jah  Ei
Kaamerasisesed live-digifiltrid  7  5 Ei
Intervallvõte (time-lapse) Maks 999 kaadrit.
3 sek – 24 h intervalliga
Ei Ei
Integreeritud WiFi  Ei  Ei  Ei
Aku vastupidavus 410 500 540
Hind Photopointis 399€ (-46%) 449€ (-20%) 379€ (-49%)

 

Tehniliste omaduste tabeli kokkuvõte

Juba kiirelt tabelile peale vaadates näeme, et Canon EOS 1200D kaamera ei ole saanud mitte ühtegi rohelist lahtrit. 1200D sensori lahutusvõime 18 piksliga on küll eskujulik, kuid DxOMark annab sensori pildikvaliteedile päris hävitava hinnangu. Kaamera ei tõuse esile ei teravustamispunktide, korpuse, juhtnuppude, ega ka mingus muus kategoorias. Hullem veel – selle LCD-ekraan on üllatavalt madala lahutusvõimega, mis tähendab, et fotode teravuse hindamine ja kadreerimine selle abil pole pooltki nii mugav kui konkurentidel. Samas on see kaamerakomplekt konkurentidest ka kallim.

Kõige enam rohelisi lahtreid saab kirja Pentax K-50. Sellel on ilmastikukindel korpus ja objektiiv, üllatavalt lai ISO vahemik, konkurentidest oluliselt avaram pildiotsija, kiire sarivõte, tundlikud teravustamispunktid, kaks valikuketast ja intervallvõte. Tundlikud teravustamispunktidega on muidugi selline teema, et normaalse valguse käes on Pentaxi autofookus sama kiire nagu Vanonil/nikonil kuid hämaramas jääb vastastele kiiruses alla.

Tegelikult on Pentax K-50 kaameral veel huvitavaid omadusi ja funktsioone, mis tabelisse ei mahtunud – näiteks AA akude/patareide kasutamise võimalus, Pärast JPG faili pildistamist RAW faili taastamine, algtaseme kaamera kohta muljetavaldavalt detailne valikurataste seadistamise võimalus.

Nikon D3200 peegelkaamera tundub tabelis olevat üsna tagasihoidlik. Nikoni kõige tugevamaks trumbiks on pildikvaliteet. DXOMark andmetel on see isegi pisut parem kui Pentax K-50 kaameral. Kuid pange tähele – sama kvaliteet on saavutatud oluliselt suurema megapikslite hulga juures. Tõsisemaid videotegijaid rõõmustab Nikon mikrofonisisendiga, mida konkurentidel pole. Kõiges muus tabelis toodud andmetes on D3200 aga üsna sarnane Canonile.

 

Kaamerate kasutamismugavus reaalses pildistamisolukorras

pentax-k-50-Canon-1200d-Nikon-D3200-back

Peegelkaamera juures on väga oluliseks omaduseks ka aparaadi kasutamismugavus. Eriti just siis, kui on soovi väljuda rohelisest automaatrežiimist ja õppida kasutama manuaalrežiimi. Siin teeb Pentax K-50 puhta töö. Eriti just võrreldes Nikon D3200 aparaadiga on Pentaxi kasutajaliides ülimalt lihtne ja selge. Kaks valikuketast, eraldi nupud ISO, värvustasakaalu jaoks (mida Nikonil polegi!) rikkalik ja väga efektiivselt toimiv kiirmenüü, lihtne teravustamispunktide liigutamine. Lisaks on programmirattal kaks “User” režiimi, mille alla saab kasutaja ise salvestada enda seadistused, et neid sealt siis kiirelt vajadusel aktiveerida.

Nikon D3200 kaameral on küll visuaalselt rohkem nuppe, kuid see ei tähenda midagi. Sest nende rohkemate nuppudega teeb D30200 tegelikult vähem. D3200-l puuduvad eraldi nupud ISO, värvustasakaalu ja välklambi seadete jaoks. Nende muutmise jaoks tuleb suunduda kiirmenüüsse (või siis kasutada ära esiküljel olev Fn nupp). Kiirmenüüski ei saa seadeid muuta mitte kohe, vaid alles peale vastavasse seadistusse sisenemiseks. HDR fotode huvilised peaksid teadma, et D3200 kaameral ei ole – nii uskumatu kui see ka ei tundu – särikahveldust. Ja video filmijad peaksid teadma, et D3200 kaameral on tõsised probleemid Live View režiimil. Kui proovid Live View režiimis muuta ava, siis see tegelikult ei muutu, kuigi kaamera seda muutumist näitab (samalaadne kiiks  esineb Live View režiimil pildistades). Kogu see kasutusmugavuse kriitika kehtib sel juhul, kui soovid kaamerat kasutada PASM režiimides.

Canon 1200D on kasutamismugavuse poolest kuldne kesktee, jäädes kusagile Pentax K-50 ja Nikon D3200 vahele.

 

Kokkuvõtteks

Pentax K-50 tundub  kätte võttes, pildiotsijast läbi vaadates ja seadete muutmisel nagu aste kõrgemast klassist kaamera, mis sobib oma selge ja lihtsa käsitsemise tõttu fotohuvilistele, kes soovivad ehk mingil hetkel kaamerat ka manuaalrežiimis juhtima asuda – või juba oskavad seda. Ülejäänud kahest kaamerast on K-50 selgelt üle vaat et kõikides aspektides välja arvatud teravustamine hämaras.

Nikon D3200 sobib eelkõige neile fotohuvilistele, kes ei kavatsegi automaatrežiimilt/pildiprogrammide maailmast lahkuda. Sel on praktiliselt sama hea pildikvaliteet nagu Pentax K-50 aparaadil ja suuremad pildifailid. Kuid selle kasutusloogika, menüüd ja nupud on mõeldud automaatrežiimide jaoks.

Ja Canon 1200D – on lihtsalt Canon. Kuldne ja pisut kallima hinnaga, omadustelt pigem lahjem ja funktsionaalsuselt tühjem. Kaamera, mille suurimaks müügiargumendiks on olla sissejuhatuseks Canoni kallimate peegelkaamerate poole liikumisel.