DJI ja Hasselblad tutvustasid enneolematu 100-megapiksliga droonikaamerat
autor: Tõnis Sestverk

Selle aasta jaanuaris võisime lugeda, et droonitootja DJI ostis Rootsi keskformaat kaamerate kunagise tipptegija Hasselbladi enamusosaluse. Pärast seda on spekuleeritud, et DJI hakkab tootma maailma parimaid droonikaameraid. See päev on kätte jõudnud. Las Vegases toimuval NAB 2017 messil tehti avalikuks DJI ja Hasselbladi koostöös valminud maailma esimene 100-megapiksline droonikaamera.

Lennuplatvormiks on DJI Matrice 600 droon, Ronin-MX gimbal ja Hasselblad H6D-100c kaamera. Selline raskekahurväe kombinatsioon on loodud professionaalsete videograafide vajadusi ning tööstuslike rakendusi silmas pidades. Matrice 600 droon kasutab intelligentset stabiilsusmehhanismi, mis tagab täpse, ohutu ning efektiivse lennu. Kaamera stabilisaator Ronin-MX on varustatud võimsate harjasteta mootoritega, mis tagavad ülima täpsuse ning jõudluse. Ning viimaks Hasselblad H6D-100c kaamera, mis pakub 100-megapiksliga ülimalt detailset pilti, tõetruud värviedastust ja tonaalsust. Kuna kaameral on 53,4 mm ח 40,0 mm suurune sensor, ei ole probleemiks ka hämaras või kehvades valgusoludes töötamine. DJI ja Hasselblad on loonud midagi revolutsioonilist, tuues ülima kvaliteedi ja enneolematu lennuplatvormi.

Iroonilisel kombel sai kaameratootja Hasselblad hoo sisse justnimelt Teise maailmasõja ajal Rootsi õhuvägede jaoks kaameraid tootes, ning tõusis troonile, kui NASA nende tehnoloogia kasutusele võttis. Tundub, et Hasselblad on siin selleks, et jääda. Uue lennumasina hinda ei ole avalikustatud, kuid alla 30 000 euro see kindlasti olla ei saa.

 

Allikas: DJI

DJI näitas vingeid lisatarvikuid droonipilootidele
autor: Tõnis Sestverk

Las Vegases toimuv tehnikamess NAB 2017 on hoo sisse saanud ning maailma tuntuim droonivalmistaja DJI näitas avalikkusele huvitavaid lisatarvikuid droonipilootidele. DJI ei tegele pelgalt droonide tootmisega vaid soovib muuta ka kasutuskogemust omaette elamuseks ning proovib tagada professionaalidele hädavajalikku tuge. Kuna DJI toodetega teevad paljud inimesed igapäevaselt tööd ja teenivad sellega leiba, avalikustas droonikuningas mitmeid huvitavad lisatarvikuid, mis ka asjaarmastajale kindlasti meeldiksid.

DJI Cendence kaugjuhtimispult on loodud justnimelt professionaale silmas pidades, kellel on vaja droonide lennutamiseks täpsust, mitmekülgsust ja tõhusust. Tänu ergonoomilisele disainile istub Cendence ilusti kätte ja mitmed funktsiooninupud on kõik näpuulatuses. Kasutajal on võimalik programmeerida kõiki režiimikettaid ja nuppe, mis muudavad drooni lennutamise lapsemänguks. Ilma menüüdesse sukeldumata on võimalik hetkega ligipääseda ava, säri, ISO, tervustamisrežiimile jne. SDI ja HDMI ühendused tagavad HD kvaliteediga ülekande ning ühilduvuse DJI Lightbridge ning WiFi’ga.
Kaugjuhtimispuldi aku kestab 4 tundi ja sobib DJI Matrice 200 ning Inspire 2 droonidele. Peale sisseehitatud ekraani, mis kuvab tähtsamaid parameetreid on võimalik Cendence külge kinnitada nutitelefoni, tahvelarvuti või DJI CrystalSky ekraani. Viimasest saab lugeda veidi allpool. DJI Cendence kaugjuhtimispult saabub müügile selle aasta jooksul ning soovitatav jaehind kõigub ümber 1000 euro.

DJI CrystalSky ekraanid on spetsiaalselt DJI droonipultidele mõeldud ekraanid, millel jooksevad DJI GO, DJI GO 4 ja DJI Pilot rakendused. Kahes erinevas suuruses ekraanid on erilised, kuna pakuvad neli korda heledamat vaadet, kui tavalised nutiseadmed. Nii ei nõua ka otsese päikesevalguse käes lendamine erilist pingutust. Lisaks on ekraanid varustatud kahe microSD mälukaardipesaga, et tagada sujuv 4K lahutusvõimega video salvestamine. Ekraanid hakkavad saadaval olema 5,5-tollise ja 7,85-tollise suurusega. Hind sõltub heleduse astmest, varieerudes 500 eurost kuni 1000 euroni.

 

DJI Tracktenna on juhtmevaba antenn, mis võimendab juhtpuldi signaali. Päästetöötajad ja professionaalsed filmitegijad, kellel ei ole aega oodata, kuni kaduma läinud signaal naaseb, saavad nüüd Tracktenna’ga laiendada puldi leviala kuni 10 kilomeetrini. Spetsiaalsed sensorid antenni sees hoiavad selle alati drooni poole suunatuna. Lisaks suurele levialale ei teki tänu võimendusele drooni ja puldi vahel segajaid, mis pahatihti probleeme tekitavad. Esialgu rohkem infot DJI Tracktenna kohta avalikustatud ei ole.

 

Allikas: DJI

DJI ja Seagate tutvustasid Fly Drive välist kõvaketast droonikasutajale
autor: Tõnis Sestverk

לks maailma suurim andmekandjate tootja Seagate ja Hiina tehnoloogiagigant DJI on ühendanud jõud. Nimelt näeb peagi ilmavalgust nende kahe koostöös valmiv HDD kõvaketas Fly Drive. Huvi droonide vastu on hüppeliselt kasvanud ja seetõttu on ka pakutav video kvaliteet tõusu suunas. See tekitab omakorda suurte andmemahtude talletamise probleemi. Lahenduse toob DJI, kes on, koos kõvaketaste valmistaja Seagatega, töötanud välja kiire ja mugava välise kõvaketta, millele on mugav faile ümber kopeerida.

Filmides 4K lahutusvõimega videot, saab microSD mälukaart kiiresti täis. Peagi on saadaval Fly Drive kõvaketas, mis selle probleemi lahendab. Kaasaskantav Fly Drive mahutab kuni 2 TB andmeid ja tuleb koos integreeritud microSD kaardipesaga. Kiiruse tagab sealjuures UHS-II tüüpi pesa ning toetatud on ka Thunderbolt 3 ja USB 3.1 ühendused. Lisaks on kõvaketas varustatud USB-C tüüpi kaabliga ja põrutuste eest kaitseb soliidne ümbris. Kahe terabaidi peale mahub kuni 60 tundi 4K (30p) resolutsiooniga videomaterjali.

Peale selle tuleb kõvakettaga kaasa Adobe Premiere Pro CC kahe kuu tasuta litsents. Viimase näol on tegemist juhtiva videotöötlustarkvaraga, mille igakuine litsentsitasu on 20 dollarit. Seega kasulik on uus Fly Drive kõvaketas mitmest küljest.

Jõuab kõnealune kõvaketas müügile suvel ja hinnad hakkavad pihta 110 eurost.

 

Allikas: Seagate

Fujifilm tutvustas kahte uut GF seeria objektiivi: Fujinon 110mm f/2 ning GF 23mm f/4 R LM WR
autor: Silver Pik

Fujifilm avalikustas NAB 2017 messil kaks uut objektiivi, mille arendustöödest anti teada juba siis kui GFX 50S hübriidkaamerat jaanuaris esmakordselt tutvustati. Nendeks kaheks objektiiviks on Fujinon GF 23mm f/4 LM WR lainurkobjektiiv ning Fujinon GF 110mm f/2 R LM WR teleobjektiiv. Mõlemad saabuvad reaalselt müügile juunikuu jooksul. See jätab ootele veel GF 45mm f/2.8 R WR normaalobjektiivi, mis peaks aasta lõpuks valmis saama ning siis veel järgmise aasta alguseks üks nimetu telefiks objektiiv ning telekonverter – siis saab Fujinon GF seeria objektiivide esimene ring täis.

Fujinon GF 110mm f/2 R LM WR objektiiv on 35 mm ekvivalendina 87 mm teleobjektiiv. Suur ava, lühike tele – tegu on ideaalse portreeobjektiiviga Fujifilm GFX 50S hübriidkaamera ees. Objektiivi disainiks on 14 elementi 9 grupis, millest üks on Super ED ning kolm ED elementi. Selline disain vähendab kromaatilist aberratsiooni ning tagab kõrge lahutusvõime kogu kaadri ulatuses. 9-labaline diafragma aga loob meeldiva bokeh efekti. Antud objektiiv kasutab kiiret lineaarset mootorit, mis tagab kiire ja hääletu teravustamise.

Fujinon GF 23mm f/4 LM WR lainurkobjektiiv on 35 mm ekvivalendina 18 mm. Tegu on objektiiviga, mil samuti kiire lineaarne teravustamismootor ning kasutab 9-labalist diafragma. Objektiivi konstruktsioon on 15 elementi 12 grupis, millest kaks on asfäärilist elementi, üks Super ED element ning kolm ED elementi. Objektiivi elemendid kasutavad Nano GI vääristust, mis elimineerib sisepeegelduse ning varikujutiste tekke.

Mõlemad objektiivid on ka ilmastikukindlad, töötades -10°C juures probleemideta ning korpused on tolmu- ja niiskuskindlad. Lisaks on Fujifilmi sõnul mõlemad objektiivid tulevikukindlad, sobides ka üle 100-megapiksliste sensorite ees kasutamiseks.

Objektiivide tehnilised andmed

Mudel Fujinon GF 23mm f/4 R LM WR Fujinon GF 110mm f/2 R LM WR
Fookuskaugus 23 mm 110 mm
35 mm ekvivalent 18 mm 87 mm
Maksimaalne ava f/4 f/2
Minimaalne ava f/32 f/22
Optiline konstruktsioon 15 elementi 12 grupis 14 elementi 9 grupis
Lähim teravustamiskaugus 38 cm 90 cm
Maksimaalne suurendus 0,09ח 0,16ח
Diafragma labad 9
Stabilisaator Puudub
Teravustamismootor Lineaarne mootor
Filtrikeere 82 mm 77 mm
Ilmastikukindlus Niiskus- ja tolmukindel
Külmumiskindel kuni -10°C
Mõõtmed ׸ 90 ח 103 mm ׸ 94 ח 126 mm
Kaal 845 g 1010 g

Fujifilm GF objektiivide tulevikuplaanid:

Allikas: Fujifilm

• Fujifilm kaamerad ja objektiivid Photopointis »

Canon lisab C-Log toe sinu EOS 5D Mark IV peegelkaamerale – 99 euro eest
autor: Silver Pik

Canon EOS 5D Mark IV videosalvestuse, just Log-profiili lisamise kõlakaid oleme siin Photopointi ajaveebi veergudel juba korra või paar kajastanud ning… tundub et nüüd on aeg lõplik uudis teatavaks teha. Nimelt hõikas Canon NAB 2017 messi ajal välja, et jah, me lisame C-Log profiili neljanda põlvkonna viiesele. Aga siin on üks suur aga – sa ole hea ja anna selle eest raha vastu.

Nali naljaks – alates selle aasta juulist on võimalik autoriseeritud hoolduskeskustes lasta oma Canon EOS 5D Mark IV peegelkaamerale teha püsivara uuendus (see ei ole väidetavalt võimalik tavakanaleid pidi ehk alla laadimise ja paigaldamisega). Siit tulevad aga AGA-kohad. Esiteks, teisel pool lompi pandi paika hind 99 dollarit, mistõttu võib eeldada – sama tuleb ka siin. Teiseks, Canon hoiab kahe hinnaga 5D Mark IV peegelkaameraid tootmises – ühed C-Log toega, teised ilma. Kolmandaks – videosalvestuse andmetihedus ega pakkemeetod ei muutu. Mida see tähendab siis videosalvestuse kohalt?

C-Log võimaldab EOS 5D Mark IV peegelkaamerat kasutada Cinema EOS kaamerate kõrval tagavarakaamerana, kuna C-Log profiil on kõikidel seadmetel sama karakteristikaga. Ehk 5D Mark IV puhul tähendab see ISO 400 juures salvestades kuni 800% suuremat dünaamikat (reaalsuses tähendab 12-stopist EV ulatust). See omakorda võimaldab säilitada heledate alade detailsuse ning varjud hoida müravabad. Samas on Canon siiski natuke kade – väljundiks jääb ikkagi 4:2:0 8-bit värvidega video. Seda vistist seepärast, et kaitsta ikka veel alates neli korda kallimate Cinema EOS seeria kaamerate müüki, mis toetavad 4:2:2 10-bit videosalvestust. Samas – näiteks DC-GH5 toetab 4:2:2 10-bit videosalvestust tükkmaad väiksema hinna ja vormi juures. Lootus, et 4K videosalvestus viiakse ka suurema sensori ala peale oli pigem suur soovunelm â€“ arvestades juba praegust “rolling shutter” efekti väiksema kaadriala juures – imelik oleks olnud, kui see nüüd lisatakse. Igatahes, ootame nüüd juulikuud, mil saab EOS 5D Mark IV peegelkaameraga natukenegi paindlikumalt videosalvestust kasutada.

Allikas: Canon

• Canon EOS 5D Mark IV peegelkaamerad Photopointis »