Karbist välja: Olympus OM-D E-M10 Mark III hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

Olympuse hübriidkaamerad jagunevad kahte gruppi. On soodsamad ja pisemad, ilma elektroonilise pildiotsijata PEN-seeria hübriidid. Ning tõsisemale fotohuvilisele valmistatud OM-D seeria aparaadid. Selle tõsisema seeria kõige soodsam esindaja Olympus OM-D E-M10 Mark III jõudis Eestis müügile mõned nädalad tagasi ja saab nüüd siin karbist välja võetud.

Võib täitsa kindel olla, et järgmise kahe aasta jooksul saab OM-D E-M10 Mark III-st üks populaarsemaid hübriidkaameraid. Miks? Sest E-M10 III tabab just täpselt seda hinna ja kvaliteedi vahelist magusat punkti, mida peegelkaamerate maailmas hoiavad enda käes näiteks Canon EOS 800D või Nikon D5600. See Olympus on parajalt lihtne sobimaks mobiiltelefoniga pildistama harjunud näppude alla. Samas on sellel piisavalt juhtnuppe ja funktsioone, et pildistaja fotohuvi ja nõudmiste kasvades loovust mitte piirama jääda.

Uus E-M10 toob 4K video, kiirema protsessori ja mõnusama käepideme. Toob ka muid pisemaid asju, kuid enamiku kasutajate jaoks on kõige praktilisemaks hüveks hoopis kasutajaliides. Ekraanil näha olevad menüüd ja seadistused on muudetud senisest lihtsamaks, loogilisemaks ja ligipääsetavamaks. Uue “Advanced Photo” režiimi alla on koondatud erinevad järeltöötlusel baseeruvad pildistamisvõimalused.

Võtame Olympus OM-D E-M10 Mark III kaamera karbist välja ja vaatame seda kõike natuke lähemalt.

 

Nii visuaalsel vaatlusel kui ka tehniliste andmete tabelist näpuga järge ajades näeme, et OM-D E-M10 Mark III on oma eelkäijaga E-M10 Mark II võrreldes väga sarnane aparaat. Kõige suurem muutus on toimunud video salvestamise vallas, sest senise Full HD asemel on maksimaalseks lahutusvõimeks 4K @ 24, 25 või 30 fps. See on päris tähelepanuväärne, sest hetkel on Olympusel ainult kaks 4K-võimekat hübriidi – Kõige kallim ja uhkem E-M1 II ja seesama E-M10 III.

Uus protsessor on erinevate ülevaadete andmeil küll teravustamiskiirust parandanud kuid suurt hüpet pole siin toimunud, sest faasituvastusega teravustamispunktide asemel kasutab kaamera ikka sedasama kontrastipõhist teravustamist (lihtsalt teravustamispunkte on 81 asemel 121).  Ärevamad fotohundid on ilmselt pettunud, et kaamera ei toeta enam juhtmevaba välklambi režiimi, kuid enamikku E-M10 sihtgrupist jätab see nagunii külmaks. Samuti tuleb tähele panna, et E-M10 seeria kaameratel ei ole algusest peale audiosisendit ja selles dogmas ei too ka uus mudel mingit muutust.

Olympus OM-D E-M10 MarkIII tehnilised andmed:

  • 16,1-megapiksline Four Thirds Live MOS sensor
    Sensori tundlikkus ISO 200 – 25 600; laiendatav ISO 100 – 26 600
  • TruePic VIII pildiprotsessor
  • 121 teravustamispunktiga autofookus
  • 4K UHD 24p/25p/30p videosalvestus
  • 8,6 kaadrit/sek sarivõte
  • Integreeritud WiFi ühendus
  • Puutetundlik 3-tolline 1,04 miljoni pildipunktiga kallutatav LCD puuteekraan
  • 2,36-megapiksline OLED pildiotsija
  • Katiku säriajad 1/4000–60 sek; kuni 1/16 000 sek elektroonilise katikuga
  • BLS-50 liitiumaku, vastupidavus kuni 330 kaadrit (CIPA)
  • Mõõtmed 122 ח 84 ח 50 mm
  • Kaal 410 g (koos akuga).

 

Karbis on: Olympus OM-D E-M10 Mark III hübriidkaamera, M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ suumobjektiiv, kaamerarihm, USB-kaabel, toitekaabel, aku, akulaadija, kasutusjuhendid ja garantiitalongid.

 

Väliselt on Mark III üsna sarnane eelmise aasta Mark II mudeliga. Seesama retrostiilis korpus, hõbedaselt sillerdav pealispind ja visuaalselt nahkne (aga tegelikult plastikkattega) esikülg. Käsitlemine on aga muutunud mõnevõrra mugavamaks, sest aparaaadi esiküljel olev käepide ja kaamera peal olevad valikukettad on käepärasemad.

 

E-M10 Mark III on suhteliselt kompaktse korpusega ja disainitud nii, et seda tuleks hoida mitte peos (nagu peegelkamaeraid) vaid pigem sõrmede vahel. Siis ulatub nimetissõrm täpselt päästikut vajutama ja pöial asetub omale kohale kaamera taga.

 

Olympus OM-D E-M10 Mark III on müügil nii üleni musta kui ka hõbedase varjundiga korpusega. Lisaks on olemas erinevate objektiividega varustatud komplektid. Selles postituses on vaatluse all hõbedane E-M10, mille ees on uuemat tüüpi elektroonilise suumiga 14-42mm f/3.5-5.6 EZ standardobjektiiv. See objektiiv on üliõhuke ja sobib suurepäraselt OM-D ette igapäevaseks pildistamiseks. Erinevalt kallimatest E-M5 ja E-M1 seeria hübriididest on E-M10 kaameral välklamp integreeritud.

וhukeste standardsuumide võrdlus. Vasakul on Sony elektroonilise suumiga 16-50mm f/3.5-5.6 OSS objektiiv, paremal Olympuse elektroonilise suumiga 14-42mm f/3.5-5.6 EZ objektiiv. Olympus saab oma objektiive disainida oluliselt kompaktsemaks kahel asjaolul: 1) Olympuse kaameratel on värinastabilisaator keresisene – nii ei pea seda integreerima objektiivi; 2) Olympuse kaamerate väiksem pildisensor võimaldab disainida ka väiksemaid objektiive.

 

Kaamera pealmine osa on täis juhtnuppe ja kettaid – justkui nagu päris profikaameral.

 

 

Kasutajaliidese loogilisemaks ja mugavaks muutmisel pälvib Oscari just seesama pisike nupp siin nurga peal. Kui seni oli see suvaline Fn nupp, siis nüüd saab siit iga režiimi puhul kuvada ekraanile sellele režiimile omased alamvalikud.

 

Programmirattal on ruudukujulise ikooni asemel “AP” tähistus. Selle “Advanced Photo” režiimi alla on paigutatud erinevad komposiitfotode tegemise võimalused nagu Time-Lapse, HDR jne. Olles keeranud ketta “AP” asendisse, saab sellelesamale paremal näidatud nurgapealsele nupule vajutades valida täpsema pildi tegemise meetodi.

 



Automaatrežiimis olles saab ülal nurga peal oleva nupu abil kuvada ekraanile lihtsad võimalused pildi väljanägemise muutmiseks.

 

 

SCENE režiimis (pildiprogrammid) saab nurgapealsele nupule vajutades kuvada ekraanile pildiprogrammide valiku – ilusate suurte piltidena. Nii on ka algajal kohe hea visuaalselt aru saada, milliseid fotosid ühe või teise pildiprogrammiga pildistada saab. Nii on ka hea seda valikut teha puuteekraani abil.


Iga pildiprogrammi puhul on allääres veel täpsemad valikud.

 

 

 

Advanced Photo režiimis saab samuti nurgapealse nupu abil kuvada ekraanile erinevad pildistamisviisid.

 

Kusjuures mõne pildistamisviisi juures saab veel täpsemalt valikuid muuta.

 

 

Erinevad valikud ja seadistusvõimalused on olemas ART režiimis.

 

Ning ka videorežiimis saab nurgapealse nupuga kuvada ekraanile esmased video salvestamise valikud. Koos eestikeelsete kirjeldustega loomulikult.

 

LCD-ekraani saab oma pesast väljapoole tõmmata ja siis üles- või allapoole kallutada. Kallimatel Olympuse hübriidkaameratel on ekraanid välja keeratavad ja pööratavad, kuid pildistamiseks on minu arvates kallutatav ekraan mugavam – sest liigutamine käib kiiremini ja ekraan on visuaalselt alati objektiiviga sama telje peal.

 

LCD-ekraan näitab kadreeringut sama kvaliteetselt ja teravalt nagu kallimad Olympuse hübriidkaamerad. Ekraan on ka puutetundlik: Olympuse standardi kohaselt ei toimi puutetundlikkus peamenüüs kuid näpuga saab ekraanilt valida pildiprogramme ja pildistiile ning muidugi ka teravustamispunkti.

 



Elektroonilise pildiotsija osas ei tee Olympus mingeid järeleandmisi. E-M10 okulaari taga on täpselt sama lahutusvõime ja suurendusega ekraan nagu E-M1 ja E-M5 hübriidkaameratel. Seega võib üelda, et OM-D E-M10 Mark III pakub sama head kadreerimismugavust nagu rohkem kui 2x kallim E-M1 Mark II.

 

 

Kui sa ei tea, millist kaamerat Olympuse tooterivist valida, siis võta OM-D E-M10 Mark III. See on kindla peale minek – samamoodi nagu Wolkswagen Passat või Toyota Avensis autode maailmas. Muidugi on Olympuse tooterivis ka soodsamaid fotokaid – pisikeste korpuste ja napivõitu juhtnuppudega PEN-seeria hübriidid, millest fotohuvilisem kasutaja kiirelt välja kasvab. Samamoodi on Olympuse tooteseerias ka kallimaid aparaate – kiired ja head, kuid täis tuubitud funktsionaalsust, mida tavapildistaja vaevalt et kunagi kasutaks. E-M10 seeria on see magus punkt soodsa ja kallima vahel. Sellega on lihtne pildistada päris algajal kuid see pakub piisavalt võimalusi ka tõsisemale fotohuvilisele. Ja ka videohuvilisele, kes välise mikrofoni kasutamisest suurt ei hooli.

 

The post Karbist välja: Olympus OM-D E-M10 Mark III hübriidkaamera appeared first on Photopointi ajaveeb.

Tohutu 22,2× suumiga Tamron 18-400mm objektiiv nüüd sooduskomplektis populaarsete Canon ja Nikon peegelkaameratega
autor: Jürgen Veerme

Hämmastava suumiga Tamron 18-400mm f/3.5-6.3 peaks olema meeltmööda neile fotohuvilistele, kellele meeldib suumida, kuid mitte objektiive vahetada. Selle objektiiviga saab 18mm asendis pildistada laiu vaateid (maastikul või kitsamas ruumis) ja 400mm asendisse suumides püüda pildile kaugustes olevaid objekte nii nagu need oleksid päris lähedal. Kõigele sellele aitab kaasa objektiivi sisesemuses peituv kultuslikku staatust omav Tamroni värinastabilisaator – kaamera küll väriseb, kuid pildiotsijast läbi vaadates näed pilti praktiliselt paigal olevat.

Tamron 18-400mm fookuskauguse hoomamiseks vaata seda GIF’i – see suum on ikka päris metsik ðŸ‘‡

tamron-18-400-blog-photopoint

Kui jäid nüüd mõtlema, kus nii tohutu suumiulatusega objektiivi kasutada, siis eriti hästi sobib see reisile kaasa võtmiseks. Olles näiteks Londonis saad lõdvalt teisel pool Thames’i jõge olles püüda pildile nii Briti parlamendihoone kui siis ainult Big Ben’i sihverplaadi.

tamron-18-400mm

Tamron 18-400mm ultra-supersuum kõige laiemas asendis ehk 18mm.

tamron-18-400mm

Tamron 18-400mm supersuum maksimaalselt välja suumituna ehk 400mm asendis.

Kui tunned nüüd, et Tamron 18-400mm f/3.5-6.3 Di II VC HLD on Sinu vajaduste jaoks ainuõige objektiiv, siis oleme selle mugavalt juba populaarsete Canon või Nikon peegelkaameratega punti pannud – sinul jääb üle vaid sobiv komplekt välja valida.

Canon peegelkaameratega on saadaval 8 komplekti:

Nikon peegelkaameratega on saadaval 6 komplekti:

90% meie klientidest valivad sooduskomplekti!

Reisile või puhkusele minnes on tähtis mugavus, sest keegi meist ei soovi endaga kaasas kanda mitmeid raskeid objektiive ja neid pidevalt vahetada – tüütu tegevus, mille käigus võib hea hetke koguni maha magada. Seetõttu on tark tegu soetada endale populaarne sooduskomplekt koos Tamroni objektiivi ja uue Canon või Nikon peegelkaameraga, mida pakutakse vaid Photopointi veebikaubamajas ja esinduskauplustes.

 

Tamron 18-400mm + Canon/Nikon sooduskomplektid ainult Photopointis ››

Kõik kaamerate sooduskomplektid ››

 

Loe ja vaata lisaks:

The post Tohutu 22,2ח suumiga Tamron 18-400mm objektiiv nüüd sooduskomplektis populaarsete Canon ja Nikon peegelkaameratega appeared first on Photopointi ajaveeb.

Lee andis välja uued filtrid kontrollimaks ülevalgustatud horisonti päikeseloojangu või -tõusu ajal
autor: Oskari Värä

Filtritootja Lee, kes on tuntud oma tippkvaliteediga filtrite poolest, on välja tulnud uue filtriseeriaga. Seekord on tegemist filtriga, mis lihtsustab stseenide püüdmist, kus päike on horisondile lähedal. Nimelt on Reverse ND filter kõige tumedam just keskosas ning alaosast laseb läbi kõik valguse ja keskelt ülespoole muutub sammhaaval heledamaks. See aitab saavutada parima särituse just päikeseloojangute või -tõusude pildistamisel, kus maa on kaadris kõige tumedam, kaadri keskosa kõige heledam ning taevaosa läheb järk-järgult heledamaks.

Lee sõnul on üleminek nii sujuv, et pildi keskele ei jää märgatavat tumedat joont, erinevalt mitme teise tootja samasugusest filtrist. Siin videos tutvustab fotograaf Mark Bauer uut filtrit ning annab oma hinnangu:

 

Reverse ND filtrid tulevad kolmes erinevas tumedusastmes –  0.6, 0.9, and 1.2, mis stoppidese ümber pannes teeb vastavalt 2, 3 ja 4 astet. Samuti on filtrid olemas nii 100mm, Seven5 ja SW150 süsteemidele. Lee sõnul töötavad filtrid kõige paremini kui kasutada neid objektiividega, mille fookuskaugus on 24mm või laiem.

Allikas: Lee

The post Lee andis välja uued filtrid kontrollimaks ülevalgustatud horisonti päikeseloojangu või -tõusu ajal appeared first on Photopointi ajaveeb.

Adobe tutvustas uut Lightroomi ning tegi nimedega vangerduse
autor: Oskari Värä

Kauaoodatud uus Lightroom on kohal! Adobe on välja toonud täiesti uue versiooni, mis sai nimeks Lightroom CC. Jah, täpselt sama nimega, mis eelmine variant ning selgitame kohe ära – rakendus, mis oli enne Lightroom CC, on nüüd hoopis Lightroom Classic CC. Tegu ei ole eelkäija-järglase dünaamikaga vaid kahe erineva rakendusega. Vajadus selleks tekkis sellest, et ka fotomaailm on läbinud suure muutuse ning nüüd on väga palju pilditöötlust liikunud nutiseadmetesse ning pilveteenustesse. Lightroom CC on mõeldud töötamaks sujuvalt nii nutiseadme, arvuti kui ka pilvepõhiselt, samas kui vanem Lightroom Classic CC on endiselt töölauapõhine.

Lightroom CC

Uus Lightroom CC, nagu öeldud, on pilvepõhine teenus, millel on kolm rakendust – arvutil, nutiseadmel ning veebis. Nende disainimisel peeti silmas kolme põhilist punkti:

  • Võimas, kuid samas lihtne.
  • Sujuv töö kõikide seadmete vahel.
  • Pilvepõhine.

Viimane punkt tähendab seda, et kõik seadistused, mis kasutaja teeb, salvestatakse koheselt ka pilve. Seni oli see samuti võimalik, kuid selleks pidi kasutaja siiski ise käsitsi määrama, millised kollektsioonid sünkroniseeritakse. Nüüdest lähevad kõik automaatselt. See teeb võimalikuks töö kohese jätkamise kui vahetada seadmeid (minna ühest arvutist teise, arvutist nutiseadmesse jne).

Adobe Sensei, mis on iseõppiv tehnoloogia, aitab kasutajal pilte sorteerida ning neis orienteeruda. Suure hulga sarnaste piltide seast on võimalik otsida fotosid näiteks selle järgi, mis fotol on kujutatud või kasutaja enda poolt määratud märksõnade järgi.

 

Samuti on Lightroom optimiseeritud iOS 11 opsüsteemile, mis funktsionaalsuse kohapealt tähendab peamiselt seda, et pilte saab tõmmata ka uue Files rakenduse kaudu. Kui kasutada iPadil, siis on võimalik faile lihtsalt ka lohistada teistest rakendustest Lightroomi, kaasa arvatud RAW-faile.

Androidi puhul on optimiseering tehtud Android O versiooni jaoks. Uuendusega kaasneb võimalus kasutada Selective Brush pintsilt, millega saab rakendada muudatusi piltidel mingis kindlas alas. Samuti on olemas ka Chromebooki tugi täiesti uue kasutajaliidesega.

Brauseripõhine versioon aga saab rohkem jagamisvõimalusi kui ka uue Tech Preview funktsiooni. Uus Lightroom CC Gallery lubab teha mitmeid galeriisid ühte kausta, lihtsustamaks nende jagamist pere, sõprade kui ka klientidega. Uus Tech Preview funktsioon on Best Photos, mis automaatselt kuvab enda meelest parimad fotod sarnaste seast ning see lühendab kõvasti sorteerimiseks kuluvat aega. Olulise punktina tuleb välja tuua selle, et Lightroom CC ei toeta pildistamist läbi kaabli otse Lightroomi kuid Classic versiooni jääb see funktsioon alles.

Lightroom Classic CC

וnneks ei jäetud tähelepanuta ka Classic versioon, mis sai samuti uuendatud. Juba aastaid on Adobet kritiseeritud põhjusel, et Lightroom on aeglane isegi kui see jookseb kõige kõvema spetsifikatsiooniga arvutil. Selle probleemiga on tegeletud ning nüüdsest peaks olukord parem olema. Samuti on tehtud muudatusi funktsionaalsuses ning uuenduse järgselt on võimalik pilte sorteerida ja valida kiiremini kui varem. Samuti on uuendatud tööriistu – näiteks on uute tööriistadena olemas Color Range ning Luminance Masking funktsioonid, tehes olukordades, kus on tarvis täpselt mingit kindlat subjekti töödelda, elu lihtsamaks.

Allikas: Adobe, dpreview.com

The post Adobe tutvustas uut Lightroomi ning tegi nimedega vangerduse appeared first on Photopointi ajaveeb.

Pidupäev Canoni leeris – tähistati juba 130 miljoni EF objektiivi ning 90 miljoni EOS peegelkaamera tootmist
autor: Oskari Värä

Canon on taaskord jõudnud võimsa verstapostini ning sel korral on neid tegelikult kaks. Nimelt tähistas Canon fakti, et nad on nüüdseks tootnud juba tervelt 130 miljonit EF-bajonetiga objektiivi ning 90 miljonit EOS kaamerat. Juubelimudeli isendi au sai endale Canon EOS 5D Mark IV peegelkaamera ning juubeliobjektiiviks sai EF 16-35mm f/2.8L III USM.

Natuke ka ajaloost – nii EOS kui ka EF mudeliseeriad said alguse 1987. aasta märtsis ning suurima hoo said mõlemad sisse just 2000. aastate esimeses pooles kui algas digitaalsete peegelkaamerate domineerimine. Selle aja jooksul on suudetud olla 14 aastat järjest turul olla peegelkaamerate müügis suurimate müüginumbritega ning on toodud mitmeid innovaatilisi lahendusi – näiteks pildistabilisaator objektiivis. Samuti tõi just Canon turule objektiivid, millel oli elektrooniline bajonett ning vaid elektrooniliselt omavahel suhtlevad kaamerakere ning objektiivi.

Praegu languses oleva peegelkaamerate turu valguses oodatakse pikisilmi Canoni tulevast (või tulevasi) täiskaadersensoriga hübriidkaamera tulekut ning kui see õnnestub, siis kindlasti muutuvad müüginumbrid veelgi võimsamaks ja varsti saame juba raporteerida järjekordse vägeva numbri alistamist.

Allikas: Canon

The post Pidupäev Canoni leeris – tähistati juba 130 miljoni EF objektiivi ning 90 miljoni EOS peegelkaamera tootmist appeared first on Photopointi ajaveeb.