Ühekordsete kaameratega jäädvustamas Praha esteetilist ilu
autor: Silver Mikiver

Ma läksin Prahasse Ilfordi, Kodaki ja Fujifilmi ühekordsete kaameratega ning Mamiya RZ67 keskformaat kaameraga. Ma võtsin endaga kaasa sõprade head emotsioonid ning mõtted, mida nad eelnevalt antud linnast olid mulle rääkinud. Plaan oli näha kahe nädala jooksul võimalikult palju Praha linna ning selle ümbrusest.

לhekordsed kaamerad

Päevad möödusid jalutades mööda arhitektuuri ning kunsti, mis minu silmadele oli puhas nauding. Katarina Zigura, kes on samuti filmifotograaf, näitas mulle kõiki kohti, mida pidi nägema – aitäh sulle.

Suur osa linna hoonetest oli esteetiliselt sünkroonis ning see tekitas kindla esteetika ning tunde, mis mulle väga meeldis. Väga palju oli rõhku pandud hoonete detailidele ning linnapildile ja see lõi kokkuvõttes rikkaliku atmosfääri.

Kandsin kaameraid kaasas pea iga päev ning alati oli midagi, mida jäädvustada – see lause käis eelkõige ühekordsete kaamerate kohta. Aga nüüd nüüd nende kasutamisest lähemalt.

לhekordsed kaamerad

לhekordne kaamera on minu silmis ultimate street shooter. Need on fotograafile justkui priipääse jäädvustamaks hetki, mis muidu tõmbaksid inimeste tähelepanu ning hajutaksid naturaalse õhkkonna.

Tundsin pildistades seda mitmel korral, et inimeste hoolivus või mure oli väiksem, seoses sellega mida ühekordse kaameraga jäädvustan. See andis ligipääsu ning enesekindluse saamaks häid ja huvitavaid kaadreid kiiremini ning rohkem.

לhekordsed kaamerad

Olles mõõtudelt pisike ning kaaludes vähe (130g) oli kaamerat võimalik ühes võtta pea kõikjale ning seda igapäevaselt.

Proovides teha sama Mamiya RZ67 (2,5kg) kaameraga jäi tunne nagu oleksin biitsepsi rühmatrenni püsiklient võrreldes ühekordse kaameraga, mida kaasas kandmisel vaevu tundsin. Mõlemal on omad plussid ja miinused..

לhekordsed kaamerad

לhekordsed kaamerad on täielikult automatiseeritud ning eelnevalt juba filmiga laetud. Reaalselt, mida sa tegema pead on päästiku vajutamine ning filmi kerimine. Ava, säriaeg, fookus – mitte millegi pärast ei pea muretsema.

Hämaras pildistamiseks on enamustel kaameratel olemas ka välk, mis tuleb väga kasuks. Mänguvahenditeks on valgus ja kompositsioon – kõik muu on elimineeritud. Need faktorid teevad ühekordse kaamera väga kiiresti opereeritavaks ning lihtsasti mõistetavaks.

See loob ühekordse kaamera ideaalseks vahendiks, millega jäädvustada elulisi spontaanseid hetki õppides ühendama valgust ja kompositsiooni.

לhekordsed kaamerad

Kõik see kergus ning mobiilsus tuleneb paljuski foto kvaliteedi arvelt. Artiklis kasutatud fotod on tehtud kolme erineva ühekordse kaameraga – Kodak Fun Saver Flash 27+12 ning Fujifilm Quicksnap 400 X-TRA Flash, mis on värvilised ning Ilford XP2 400/27 must valge filmiga.

Skaneeritud on negatiivid kõige lihtsama seadistusega, mis suure tõenäosusega on kõige populaarsem digitaliseerimise lahendus nende kaamerate puhul.

לhekordsetel kaameratel on omapärane esteetika, mis on konkreetne – see kas meeldib või mitte. Jätan selle Teie otsustada. Isiklikult näen neil rakendust reisidel, filmiga harjutamisel, erinevatel üritustel ning miks mitte ka moeseeria loomisel.

לhekordsed kaamerad

Viimasena soovin puudutada sõna “ ühekordne “. Hoolides keskkonnast ning prügist, mis meist maha jääb arvasin, et see on üks kõige kurvem aspekt nende kaamerate puhul.

Uurides, mis saab neist kaameratest pärast laborisse viimist sain teada, et vähemalt Euroopa Liidus on konkreetne seadus elektroonsete seadmete taaskasutamise osas. See tähendab seda, et plastikust kered tagastatakse purustamiseks ning sulatamiseks enne uuesti moduleerimist. Teine protsess päästab varuosad, millest suurem osa läheb uude kaamerasse. Selle tulemusena tekib väga vähe jäätmeid. Teadmine sellest tagab rahulikuma une.

לhekordsed kaamerad

Soovin tänada Photopoint’i, et andsite mulle võimaluse jäädvustada Prahat ning minu teekonda rikkalikul viisil ning kõige eelneva eest, mis puudutab minu fotograafilist arengut!

 


Silveri tööde ja tegemiste saad tutvuda ning ennast kursis hoida tema Instagram’i lehel või veebilehel silvermikiver.com

 

Hakkas huvitama? Sellisel juhul:

The post לhekordsete kaameratega jäädvustamas Praha esteetilist ilu appeared first on Photopointi ajaveeb.

Millele mõelda enne suvist portree-sessiooni?
autor: Elise Ader

Noh, õigele eestlasele meeldib ikka ilmast rääkida. Täna räägimegi.  Räägime sellest, kuidas ja millise ilmaga fotoshooti tegema tormata ja millisega pisut kannatust varuda ja tuppa pilte töötlema jääda. Veel räägime aga sellest, mida suvisele portree-sessioonile lisaks fototehnikale kaasa võiks võtta. 


Ei ole halba ilma

Enamik inimesi, kes endale pere või sõpradega fotosessiooni planeerivad loodavad salamisi, et pildistamise päeval taevas päike lõõskab ja kõigil on mõnus soe olla. Vihmase ilma puhul kipuvad mitmed fotoshoodid ära jääma või edasi lükkuma.  Tegelikult ei saa aga portreesessiooni võrrelda rannapäevaga. Eelnevalt väljatoodud mõttekäik õigustab ennast üksnes siis, kui pildistatavate hulgas on ehk mõni väga pisike inimhing. Muul juhul võib keskpäevane lõõskav päike osutuda tõeliseks väljakutseks nii fotograafile kui ka modellile. Fotograafid otsivad ahastuses mõnda vilu, kuhu portreteeritavad paigutada, et vältida näkku tekkivad koledaid varje ja kissitavad silmi. Modellid pistavad rinda sellega, et kuuma käes “ilus olla” ja poseerida, kuigi tunne on pigem nagu istuks saunalaval.


Mida teha?

לldiselt on üsna kindlapeale minek lagi-pähe-päikse korral modellid paigutada villu. Kui päike on juba pisut madalamal, saab kvaliteetsemate objektiividega kasutada võimalust pildistada vastu päikest – nii on modellil kergem ja tahaplaanile jääv päike annab pildile sooja tooni. לldiselt aga: mida rohkem pilvi, seda parem. Esiteks on sinine ilma ühegi pilveta taevas tagaplaanina lihtsalt üsna igav. Rünkpilved annavad sinna juba rohkelt lusti juurde ja muudavad pildi huvitavamaks. Kihtpilved töötavad jälle eriliselt hea loomuliku fotohajutina.  Päikselise ilmaga pildistama minnes on kõige magusam aeg muidugi päikesetõus ja loojang, kus ei kehti enam need eelnevalt nimetatud reeglid. Kuulus golden hour, ehk tund aega pärast päikse tõusu ja enne loojangut annab fotograafile tõelise tegutsemisvabaduse ning imeilusad kullakarva pildid on ilma töötlematagi ahhetama panevad. Nii et kui fotoshuuti annab sellesse vahemikku sättida, siis tasub see ennast kindlasti sajaga ära. Praegusel perioodil on õhtupoolikul mõistlik kaameraga õue minna kuskil kella 8 paiku, siis on juba valgus ilus kuldne kuid samas on veel piisavalt aega erinevateks stsenaariumiteks.  


Mõned inimesed jalutavad vihma käes. Teised saavad lihtsalt märjaks.

Kindel see, et pildistamine vihmas võib olla tuhat korda lahedam elamus, kui pildistamine lõõskava päikese käes. Arvestada tasub, et sarnaselt lubehelvestele jäävad ka vihmapiisad eriti efektsed tumedal taustal. Mängida tasub ka säriajaga – ehk mida pikem säri, seda rohkem “veninud” ja pikemad piisad ning mida lühem, seda teravamad ja detailsemad piisad sa fotole jäädvustad. Loomulikult tasub aga vihma eest oma kallist tehnikat kaitsta. Erinevalt modellist võib kaamera olla üsna suhkrust. Kui Sinu optika on niiskuskindel, siis pole ilmselt hullu kui sellega ka seenevihma kätte jääd. Kui taevast hakkab aga pussnuge alla suunas tulema, siis peaksid ikkagi kaamerat vihma eest kaitsma, kas vihmavarju või muu vihmakaitse abil. Kui kaamera korralikult läbi vettib, ei pruugi paraku abi olla ka riisi sisse asetamisest ja muudest imenippidest ning võid olla kindel, et kaamera sussid püsti lõpuks viskab.Mida võtta kaasa?

Mõnele võib tunduda üllatav, et miks fototehnikat müüv ettevõte müüb muuhulgas ka make-up’i ja muud taolist. Tegelikult kui mõelda, pole seal nii üllatusliku midagi.  Fotograafia maailm on täpselt nii lai kui meie e-poe valik.  See hõlmab kõiki eluvaldkondi, kosmeetikast kodukaupadeni, mis on teinekord rekvisiidina fotoshoodiks hädavajalikud. Seega lisaks sellele, et meie veebipoest saab soodsa hinnaga kõik eluks vajaliku korraga kätte, on sellel ka loogiline alus täiesti olemas.
Suvel paksu kosmeetika kandmine on üsna ebamugav. Ometi peab fotomeik olema tugevam kui igapäevane meik, sest kaamera kipub vähemalt poolt sellest lihtsalt ära sööma. Suvel peaks kindlasti kotti pistma puudri ja puudripintsli, millega aegajalt kuumusest läikivat nägu matistada.Võta kaasa ka juuksehari, et vahepeal modelli juuksed, mis kuumusest sorgu on vajunud läbi harjata, et need tunduksid pildil õhulisemad ja kohevamad. Mõtle läbi, milline on modelli riietus ja kuhu ta sellega kõige paremini sobitub. Suvi pakub selleks lõpmata palju erinevaid võimalusi, alustades lillepõõsastest kuni vette minekuni. Jälgi ka, et modelli käel poleks ühtegi juhuslikku patsikummi, mis hiljem töödeldes palju peavalu võib tekitada. 


Hoia ennast

Väga oluline on kuuma ilmaga võtta kaasa suur veepudel ning õhtupoole ei teeks paha ka sääsetõrjevahend, sest fotograafina ei saa sa paraku väga valida, kus sa seisad ja sa kaua seisad. Tähtis on enda eest hoolitseda ja see, et oleks mugav. Mida parem on fotograafi enesetunne, seda suurem keskendumine ja seda tugevamad tulemused. 

Kui ka Sinul on kasulikke nippe, mida teistega jagada, siis anna neist meile teada!

 

The post Millele mõelda enne suvist portree-sessiooni? appeared first on Photopointi ajaveeb.

Nüüd saadaval: Olympus M. Zuiko Digital ED 12-200mm f/3.5-6.3 objektiiv
autor: Elise Ader

Olympus paiskas hiljuti turule ilmselt kõige universaalsema hübriidkaamera objektiivi, mida endale kaamera ette üldse keerata on võimalik. Ja see tubli objektiiv – Olympus M. Zuiko Digital ED 12-200mm f/3.5- 6.3, on ka Photopointis nüüd saadaval. 

Olympuse uue universaalse objektiiviga ei jää pelgalt seetõttu, et kaamera ees juhtub olema vale objektiiv, ükski tähtis hetk tabatamata. Tegemist on 16.6-kordse suumiga objektiiviga, mille fookuskauguse vahemikuks on 12-200mm. See on kõige suurema suumivahemikuga objektiiv, mis hübriidkaameratele üldse kunagi tehtud on. Suur suum katab ära laia vahemiku lainurgast teleni.

Objektiivi suurim ava on  f/3.5 ja väiksem f/6.3. Peale selle on Olympus M. Zuiko Digital ED 12-200mm f/3.5- 6.3 objektiivis kasutusel MSC-teravustamissüsteem, mis peaks ka nii suure suumivahemikuga objektiivi puhul tagama ideaalilähedase autofookuse nii foto- kui ka videorežiimis. Lainurkasendis on lähimaks teravustamiskauguseks vaid 10 cm ja teleasendis 50cm. Objektiivi konstruktsioonis on 16 läätseelementi 11-s grupis, sealhulgas kolm asfäärilist läätseelementi.
Mõte suure seljakoti kaasas tassimisest, mis on täis raskeid objektiive võib tunduda äärmiselt ebamugavana. Selle objektiiviga neid mõtteid mõtlema ei pea, sest objektiiv tõotab olla tõeline hunt kriimsilm oma seitsme ametiga. Peale selle on kogu objektiivi tipptehnoloogia ning klaasid ära mahutatud vaid kompaktse 10cm sisse ning objektiiv kaalub vaid 455 grammi. See teeb kaamera kaasas tassimise eriti kergeks ja mugavaks. Objektiiv on ka vastupidav ning tegudeks valmis iga ilmaga, kuna sellel on tolmu‑, pritsme‑ ja külmakindel konstruktsioon. 


Põhiinfo

The post Nüüd saadaval: Olympus M. Zuiko Digital ED 12-200mm f/3.5-6.3 objektiiv appeared first on Photopointi ajaveeb.

Jäädvusta kõik enda ümber – GoPro Fusion 360° kaamera -200€
autor: Jürgen Veerme

GoPro Fusion

GoPro Fusion on üks eriline kaamera, mis salvestab 360- kraadi videot ja fotosid, et saaksid jäädvustada kõik enda ümber ja soovi korral alles hiljem välja valida parimad kaadrid. Koos ülisujuva stabilisatsiooni ja 5.2K (!) kvaliteediga on Fusion nagu professionaalne filmimeeskond, mis on Sinuga kaasas ka siis kui hüppad koos langevarjuga kaljunukilt alla või sukeldud avastama lummavat veealust maailma.

23. juunini on Fusion müügil soodushinnaga 429€ (tavahind 629€).


Pildistatud Weekend Festival Baltic üritusel GoPro Fusion kaameraga. Vajuta “Play” ja vaata ringi ;)

Kellele see kaamera lõppkokkuvõttes võiks sobida? Digitest.ee veebiportaalis avaldatud artikli autori Andres Vare sõnul on Fusion hea kaaslane kõigile, kes soovivad saada unikaalseid vaatenurki, mis klassikaliste GoPro kaameratega pole võimalikud või on palju raskemini kättesaadavad. Loe tervet artiklit ja vaata näidisvideoid ja -fotosid ››

Kui oled jõudnud juba suuremad summad ära planeerida, aga hing ihaldab uue kaamera järele, siis järelmaksu abil saad kulutusi hajutada.

 

Vii enda videote ja piltide kvaliteet uuele tasemele – osta GoPro Fusion ››

 

Photopoint on GoPro ametlik ja pikaajaline partner Eestis – photopoint.ee/gopro

The post Jäädvusta kõik enda ümber – GoPro Fusion 360° kaamera -200€ appeared first on Photopointi ajaveeb.

Fotograaf Siim Kinnas: Canon EOS R – r/evolutsioon?
autor: Jürgen Veerme

Canon EOS R

Fitnessfotograaf Siim Kinnas astus taas läbi meie foto- ja videotehnika rendist ning laenutas seekord Canon EOS R täiskaader hübriidkaamera.

Koheselt tõttas ta sellega enda meelisobjektile ehk jõusaali ja sai kaamera ette kenad modellid, kelle peal EOS R võimekust testida.

Canon EOS R

Siimu sõnul on sellel kaameral suurepärane elektrooniline pildiotsija, hea pildikvaliteet, väga hea optika ja OK autofookus. Lisaks on tema jaoks pluss poolel puutetundlik ekraan ja aku vastupidavus. Milliseid miinuseid Siim kaamera juures leidis? Need saad teada, kui klikid allolevale lingile ja suundud tema blogisse.

 

Loe täispikka Canon EOS R ülevaadet Siimu blogist ››

 

Vaata, mida teised Eesti fotograafid on EOS R kaamerast arvanud:

Kui vajad erinevate lühiajaliste foto- või videoprojektide teostamiseks tippkvaliteediga tehnikat, siis vaata meie foto- ja videotehnika renti – photopoint.ee/rent ››

The post Fotograaf Siim Kinnas: Canon EOS R – r/evolutsioon? appeared first on Photopointi ajaveeb.