Photopointi fotokursuse uus osa - kõik RAW failidest ja nende töötlemisest
autor: Lauri

Postitas: Lauri

Photopointi fotokursus täienes täna väga kaaluka ja huvitava teemaga. Äsja lansseeritud viies osa kannab pealkirja: “RAW failid ja nende töötlus Adobe Photoshop CS4 abil”. Viies osa koosneb ühest teoreetilist laadi peatükist ning 17nest õppevideost.

Teoreetilises pooles käsitleb Urmas Ääro RAW failide olemust, vajalikkust ning töötlusvõimalusi. Praktilisemas pooles näitab Urmas videote abil ära kõik RAW faili töötlemiseks vajalikud juhthoovad ja töövõtted. Videoklippide kogukestuseks on 1 tund ja 32 minutit ning nendes leiavad põhjalikult käsitlemist järgmised teemad:

  • Adobe Bridge abil RAW failide kaamerast arvutisse importimine
  • RAW failide haldamine ja sildistamine
  • Adobe Camera Raw programmi käivitamine ja selles navigeerimine
  • RAW faili üldise tonaalsuse ja säri korrigeerimine
  • RAW faili kontrastsuse, heleduse ja muu korrigeerimine
  • Adobe Camera Raw Curves-paleti kasutamine
  • erinevate värvitoonide küllasuse muutmine
  • objektiivide poolt põhjustatud moonutuste korrigeerimine
  • mitme pildi korraga töötlemine
  • RAW faili kadreerimine ja sellelt tolmutäppide eemaldamine
  • punaste silmade tumendamine ja lokaalsete säriparanduste tegemine
  • kiilfiltrite lisamine
  • RAW failide salvestamine ja konvertimine

Videoõpetustes kasutab Urmas Ääro RAW-failide töötlemiseks Adobe pilditöötlusprogrammi Photoshop CS4 koosseisus olevat Adobe Camera Raw rakendust. Sesama rakendus on kasutusel ka Adobe Lightroom programmis ning nuditud kujul ka Adobe Photoshop Elements programmis.

Niisiis saavad ka kahe viimase pilditöötlustarkvara omanikud videoõpetustest kasu lõigata. Ülevaatlik käsitlus Photoshop Elements koosseisus oleva Adobe Camera Raw`ga töötamisest on ära toodud ka Photoshopi fotokursuse neljanda osa (17 peatüki) õppevideos nr 33.

Kui Sulle on oluline, et sinu peegel- või kompaktkaameraga pildistatud fotod oleksid parima võimaliku kvaliteediga, siis peaksid pildistama RAW faile. Need ei ole aga valmis digifotod - et nendest foto saaks, tuleb neid töödelda.

Paljud teavad, et töötlemisel tuleks seada paika värvid ja foto heledus ja mõned muud asjad. Aga kuidas seda täpselt tegema peaks? Ja kuidas seda kõige efektiivsemal moel teha? Seda Urmas Photopointi fotokursuse uhiuues - viiendas osas näitabki.

Vataa lähemalt Photopointi fotokursuse veebilehelt

Cheese nr 35 on kohal
autor: Lauri

Postitas: Lauri

Täna jõudsid Photopointi poodide lettidele fotoajakirja Cheese uued eksemplarid.

Cheese nr 35 avanguks on Tiina Väljaste intervjuu moe-, reklaami- ja kunstifotograafi Heikki Erich Merila fotodega ja ka Heikki endaga.

Ajakirja keskpaigast leiab veel teisegi portreteeritava - Tallinnas resideeruva reklaamifotograafi ja digikunstniku Graham Mitchell`i.

Need, keda paelub meri ning sellega seotud unistused, leiavad enesele südamelähedast lugemist ja vaatamist Märten Krossi kirjutatud ja pildistatud fotoloost “Ujuvad unelmad”. Kolm fotoprojekti on peale selle mereteemalise uues ajakirjas veel: Indrek Arula ebamaiselt ikooniline fotoseeria paljast inimkehast hüljatuses, Anna Hintsi “pesuehtne pornoplagu” Tartu vana sünnitusmaja fassaadil ning Nele Tammelaidi fotod metsast -  urbaniseerunud inimese pelgliku pilgu läbi.

Uues Cheesis saab vaadata tõelikke kaemusfotosid Raivo Irdi näituselt “Tegelikkus e art e FAKtid”. Ja lugeda tõelikke kaemuskatkeid nendes fotosed kujutatu kohta.

Eesti foto ajalugu tutvustavad kaks ajaloohõnguliste fotodega palistatud artiklit. Esimeses neist tutvustab Peeter Linnap Eric Soovere fotosid Eestist enne Teist maailmasõda, põgenemisest Ühendriikidesse sõja ajal ning elust kaugel Ameerikamaal. Teises keeratakse fookusesse fotoreporter Viktor Salmre pärand.

35 Cheese`i numbri lõpetavad Ain Raali fotodefinitsioon sõnale “Hiis” ning Siim Vahuri lugu sellest, kuidas ta endale ise pinhole-tüüpi fotokaamera meisterdas.

Lisaks Cheese`i 35ndale numbrile, varasematele eksemplaridele ja teistele fotoajakirjadele on Photopointi valikus ka päris lai valik eestikeelseid fotograafiateemalisi raamatuid. Nii selliseid, kust pildistama õppida saab kui ka selliseid kus sees lihtsalt nauditavad fotod. Vaata neid raamatuid lähemalt Photopointi veebipoest.

Cheese nr 35 Photopointis

Graham Michell`i foto “Final Surgery”.
Opereeritava või opereerijate jaoks?

Fragment Indrek Arula külmast, kiretust ja üliesteetilisest fotoseeriast “A Natural Combination”

Zeissi uus objektiiviseeria ZF.2
autor: Lauri

Postitas: Lauri

Carl Zeiss annab täna teada, et toob turule uue objektiiviseeria nimega ZF.2. Tegemist on Nikoni F-bajionetiga objektiividega, mis - erinevalt senisest ZF-seeriast - suhtlevad kaamerakerega täiel määral elektrooniliselt.

ZF.2 objektiivide puhul toimivad automaatne säriaja määramine, säriajaprioriteet- ja avaprioriteetrežiim ja objektiiviseadete automaatne lisamine foto EXIF-infosse.

Uusi ZF.2 objektiive saab olema kokku kaheksa erineva fookuskaugusega. Kuut neist lubab Zeiss juba enne käesoleva aasta detsembrikuu algust.  Kaks neist (Distagon 2/28  ja Macro Planar 2/100) on plaanis turule tuua 2010 aasta kevadel. Objektiivide täielikku nimekirja vaata allolevast tabelist.

ZF.2 objektiivide hinnad algavad Zeissi sõnul EUR 545 (8700 EEK) ja lõpevad EUR 1386 (22 200 EEK) juures. ZF objektiivide tootmist lubatakse jätkata nii kaua kuni nõudlust on.

Carl Zeissi objektiivid on tuntud oma kompromissitu kvaliteedi poolest. Olles valmistatud eelkõige professionaalsetele fotograafidele, ei oma lõviosa Zeissi optikast nüüdseks endastmõistetavaks saanud elektroonilisi pildistamisabilisi.

Nii peavad Nikoni digikaamerate ees Zeissi ZF objektiive kasutavad fotograafid teravustama käsitsi. Lisaks sellele ei saa kasutada ka automaatset särirežiimi ega säriajaprioriteeti ning ainult kallimate digipeeglite kerede puhul toimib korralikult avaprioriteetrežiim. Autofookust ei ole ka ZF.2 seeria objektiividel, automaatset ja poolautomaatseid säriprogramme on nüüd aga võimalik kasutada.

Zeissi ametlik pressiteade

Zeiss ZF vs ZF2

ZF
ZF2
Distagon 3.5/18 mm × ×
Distagon 2.8/21 mm × ×
Planar 1.4/85 m ×
Distagon 2.8/25 mm ×
Distagon 2/35 mm × ×
Distagon 2/28 mm × ×
Distagon 2.8/25 mm ×
Distagon 2/28 mm ×
Makro-Planar 2.0/100 mm × ×
Makro-Planar 2.0/50 mm × ×
Distagon 2.8/25 mm ×
Distagon 2.0/35 mm ×
Planar 1.4/85 mm × ×
Planar 1.4/50 mm × ×

Snäpis käivitus esimene fotokonkurss: “Eesti Loodusmaastik”
autor: Lauri

Postitas: Lauri

 

 

Vastavatud pildipangas “Snäp” on lükatud käima esimene fotokonkurss.  Konkursi nimeks on “Eesti Loodusmaastik” ning sellest võivad osa võtta kõik loodusfotohuvilised.

Fotosid saab konkursile esitada Snäpi keskkonnas kuni käesoleva aasta lõpuni. Seejärel valib žürii, koosseisus Arne Kiin, Aivar Pihelgas, Kaupo Kikkas, Romet Roosalu ja Sven Zacek, välja kolm võidutööd. Samal ajal selgub snap.ee kasutajate hindamise tulemusena publikulemmik.

Konkursi auhinnad on enam kui tasemel. Esikoha vääriliseks peetud töö autorile tehakse välja fotoreis Lapimaale ning kingitakse Olympude hübriidkaamera PEN EP-1 koos 14-42 mm suumobjektiiviga.

Teise koha auhinnaks on National Geographic selja- või õlakott (omal valikul). Kolmandale kohale tulnud maastikufoto autor saab Velbon Sherpa 538 statiivi. Salapärane auhind on ka publikulemmikule.

Konkursil osalemiseks on vaja laadida fotod üles snap.ee pildipanga fotokonkursside sektsioonis. Selleks on aega kuni 31.12.2009. Võitjad kuulutatakse välja uue aasta 11 jaanuaril.

Fotokonkurss „Ilus Isamaa”
autor: Ketu

Postitas: Kettrud

Täna kuulutavad Photopoint ja Microsoft Eesti välja ühise fotokonkursi „Ilus Isamaa”. Konkursi kestvus: 13. november 2009 - 10. jaanuar 2010,

Konkursiga kutsume üles kõiki fotohuvilisi jäädvustama Eestimaa kauneimaid kohti, vaatamisväärusi, arhitektuuri, loomi, inimesi. Kõike, mis seostub Eestimaaga. Osalejatel on tarvis pildistada fotoseeria, mis koosneb vähemalt 6 fotost. Fotoseeria 6 fotot peavad olema samast valdkonnast. Fotod tuleb üleslaadid www.fotofoorum.ee keskkonda. Fotokonkursile laekunud töödest valib žürii välja peaauhinna väärilise töö. Internetihääletusel saavad auhinna kaks enim hääli saanud võistlustöö autorit.

Konkursi võitnud fotoseeriat kasutab Microsoft Eesti Windows7 teemaks. Windows7 teema tähendab töölaua taustal vahelduvaid fotosid,  mille abil saab kasutaja oma arvuti veelgi personaalsemaks ja isikupärasemaks muuta.

Võidutöö autor saab endale ka kopsaka auhinna: peegelkaamera Pentax K-x + 18-55 + 50-200mm, Kata kaamerakoti, Silicon Power mälukaardi, Panasonic akude ja laadija komplekti ning kupongi, mille eest saab Photopointis tasuta ilmutada 50 digipilti.

Auhinna väärtus on 11 574 krooni

Teise koha auhinnaks on kompaktkaamera Pentax Optio W80, Crumpleri fotokott Pretty Bella ning kupong, mille eest saab Photopointis tasuta ilmutada 50 digipilti.

Auhinna väärtus on 4916 krooni

Kolmanda koha auhinnaks on kompaktkaamera Pentax Optio P80Crumpleri fotokott Pretty Bella ning kupong, mille eest saab Photopointis tasuta ilmutada 50 digipilti.

Auhinna väärtus on 3416 krooni

Täpsed konkursi tingimused ja reeglid leiad siit

Fotokaamerad kätte ja Eestimaad avastama!