Karbist välja: Pentax Optio H90
autor: Lauri Veerde

Neli nädalat tagasi esitles Pentax uut digikompakti Optio H90. Tegemist on soodsamasse hinnaklassi kuuluva kaameraga, mille juures Pentax pöörab tähelepanu eelkõige minimalistlikule ja puhtale disainile. Tegelikult on päris palju tähelepanu pööratud ka ekraanil kuvatavale kasutajaliidesele ning mälukaardile salvestuvate fotode kvaliteedile.

Ülimalt positiivne on see, et Pentax on nii soodsa hinnaga kaamerale lisanud kallimatele digikompaktidele omase kasutajaliidese ja menüüsüsteemd. Olemas on pea kõik needsamad pildiprogrammid, mis X90 supersuumkaameral – sealhulgas panoraampildi tegemine kolmest kaadrist ja 720p HD video salvestamine. Juba pildistatud fotot saab kaameras lõigata ja filtreerida, fotode juurde saab salvestada häälmemot. Navigeerimine on lihtne, teravustamine kiire ning pildiloome Pentaxile omaselt suurepärane.

Juba eile jõudis Pentax Optio H90 kõigisse Photopointi poodidesse. Täna jõuab see Photopointi ajaveebi veergudele. Vaatame siis lähemalt.

Karbis on: Pentax Optio H90 digitaalne kompaktkaamera,  D-LI88 liitiumaku koos laadijaga, USB-kaabel andmevahetuseks arvutiga, A/V kaabel ja randmepael.

Pentax Optio H90 on saadaval must/hõbe, oranž/hõbe ja valge/hõbe värvitoonides.

Pentaxi digikompaktidele omane nuppude asetus. Tõsise eesti põllumehe paakunud sõrmede all jäävad need neli pisemat ehk liig väikeseks. Kolm päris pisikest nupuna näivat moodustist ekraani paremal pool on ainult disainielemendid. All paremal olev roheline nupp on vaikimisi seatud käivitama rohelist automaatrežiimi. Sellele saab aga omistada ka mõne muu funktsiooni (ISO, särikompensatsioon, memode salvestamine jne).

Oranži täpiga tähistatud sisse-väljalülitamise nupp ning halli karva päästik. Nupud ei helenda vaid on värvitud.

Optio H90 5x suumiga objektiiv fookuskaugusel 28 mm ja 140 mm (35 mm ekvivalendina).

Objektiivi ümbritsev rõngas on samasugusest sametise pealispinnaga plastikust nagu kaamera tagakülgki. Tundub kuidagi odav. Selle oleks võinud Pentaxi disainerid minu arvamist mööda küll teistmoodi lahendada.

Statiivikeere, pesa USB kaabli ja AV kaabli jaoks.

Pentax Optio H90 salvestab fotosid sisemällu (32,7 MB ) ja  SD/SDHC mälukaardile.

Pentax Optio H90 teravustamisrežiimid

Pentax Optop H90 välgurežiimid.

Pentax Optio H90 võtterežiimid.

24 erinevat pildiprogrammi.

Peamenüüd – kolmel erineval lehel.

Taasesitusrežiimis saab pildistatud fotodega igasuguseid asju toimetada. Digitaalsed filtrid ja raamid, filmiklipi lõikamine, fotode lõikamine ja suuruse vähendamine, häälmemod jne.

Häälmemo salvestamine valitud foto juurde.

Pentax Optio H90 Photopointis:

Pentax esitleb: 26x suumiga X70
autor: Lauri Veerde

Aasta eest tõi Pentax välja oma esimese supersuumi nimega X70. See on suurepärase pildiloomega kaamera, mille vaat et ainukeseks tõsiseks puuduseks leidsin eelmisel suvel Digitesti veebilehel kirjutatud ülevaates olevat aku liig väikse mahtuvuse. See viga on nüüd parandatud.

Täna esitleb Pentax uut supersuumkaamerat nimega x90. Tegemist on x70 järglasega. X90 aparaat on oma eelkäijaga päris sarnane – nii väliselt kui ka sisemiselt. Olulisemad muudatused ongi suurema mahtuvusega aku ning objektiivi laiem fookuskauguste vahemik. Ja muidugi ka hind – X90 kaamera maksab pea 1000 krooni vähem kui X70 aasta tagasi.

Senise 24x suumi asemel on uuel aparaadil 26x suumiga objektiiv. See tähendab sama laia vaatenurka nagu 26-676 mm fookuskaugusega objektiivil 35 mm filmikaamera või täiskaadersensoriga digipeegli ees. Täpselt sama suure suumikordajaga on ka näiteks Nikoni uus kompaktkaamera Coolpix P100, Olympus lajatas aga paar nädalat tagasi lagedale lausa 30x suumiga aparaadi.

Võrreldes eelkäijaga on X90 kaameral lisaks akule ja objektiivile siiski ka kaks triviaalsemat muudatust – X70 seest päritud suurepärane elektrooniline pildiotsija on nüüd varustatud dioptrikorrektsiooniga. HD-lahutusvõimega videot saab nüüd kaameratst teleriekraanile suunata sest kaameral on HDMI micro pesa.

Sensori lahutusvõimet Pentax tõstnud ei ole, ja hea ongi. X70nelt päritud 12 MP sensor salvestab ka X90 sees nii fotosid kui ka HD formaadis (1280 x 720) videoklippe. X90 omab Pentaxi digitaalsetest peegelkaameratest tuntud mehaanilist värinastabilisaatorit SR (Shake Reduction). Movie SR värinastabilisaatorirežiimi on võimalik ka filmimise ajaks sisse lülitada.

Kaameral on kiire – 11 kaadrit sekundis – sarivõtte funktsioon. Nii saab klõpsida 5 MP suuruseid fotosid kuni 21 kaadrit järjest. X90 omab nelja erinevat pildi külgede suhte valikut (4:3, 3:2, 16:9 ja 1:1), 26 erinevat pildiprogrammi, 33,6 MB sisemälu, 2,7″ LCD-ekraani ja Digital Wide funktsiooni, mis suudab kahest kaadrist teha ühe, eriti laia vaatenurgaga pildi.

Pentax X90 peaks turule jõudma märtsi lõpus. Hinnaks Photopointis: 4999.-

Pentaxi ametlik pressiteade

HDMI micro

Pentax W90 – veekindlus, makrolambid ja suurepärane disain
autor: Lauri Veerde

Olgem ausad – eelmisel aastal jäi Pentax oma veekindla W80 digikaameraga lootusetult hiljaks, esitledes seda alles juuni lõpus. Tänavu Pentax enam sellist viga ei tee. W80 järglane on kohal. Pentax Optio w90 on veekindel kuni 6 meetrit, külmakindel kuni -10°C ja kukkumiskindel kuni 1,2 m. Kõik need näitajad on eelmise mudeli ekvivalentsetest numbritest paremad.

Uue kaamera objektiivi ümber on kolm LED-lampi, mis valgustavad pildistatavat makrovõtterežiimis. Kõige krooniks on Pentaxi disainerid teinud kaamera väljanägemise kallal päris head tööd. Kui eelmised W-seeria mudelid nägid välja odavad ja plassid (rangelt subjektiivne arvamusavaldus), siis W90 aparaat on maitsekas ja karakteriga.

Foto tegemiseks vajalikud olulisemad jupid – sensor ning objektiiv – on W90 aparaadil täiesti identsed W80 mudeliga. 12 MP CCD sensor ning 5x suumiga, fookuskauguste vahemikuga 28-140 mm (35 mm ekvivalendina) objektiiv. Eelkäijalt on päritud ka HD-formaadis (1280 x 720) videoklipi salvestamise funktsioon kiirusega 30 kaadrit sekundis.

Sarnaselt äsja esitletud i90 digikompaktile on ka tänasel veekindlal mudelil täiustatud näotuvastusfunktsioon, mis lisaks inimeste nägudele tunneb ära ka kasside vurrud  ja koerte koonud. Inimeste nägusid tunneb W90 ära kuni 32 tükki korraga

W90 LCD on 16:9 külgede suhtega ning 2,7″ diagonaaliga (W80 diagonaaliks oli 2,5″). Kaameraga on kaasas lai randmerihm koos karabiiniga. Soovi korral saab juurde hankida veekindla kaugjuhtimispuldi O-RC1, kuni 60 m veekindla kesta, randme- ja ujuvrihma.

Pentax Optio W90 veekindlat kamerat on turule oodata märtsi lõpus mustas ja rohelises värvitoonis. Hinda Pentax oma pressiteates ei nimeta. Niipea kui selle teada saan, siis kirjutan sellesama lause asemele ning samuti käesoleva postituse kommentaaridesse.

Karbist välja: Manfrotto soodne kuulpeaga fotostatiiv 785 B
autor: Lauri Veerde

Eile algas kõigis Photopointi poodides sooduspakkumine, mille peategelaseks on  Manfrotto Modo-seeria kõige vingem esindaja – Maxi 785 B. Selle statiivi saab nüüd endale kuni märtsi lõpuni soetada kõigest 999 krooni eest.

Manfrotto Modo-seeria statiivid on tänu oma kompaktsusele ideaalsed neile, kes otsivad väiksemat reisistatiivi või lihtsalt korralikku, soodsa hinnaga statiivi video- või kompaktkaamerale või väiksemale digipeeglile. Manfrotto Modo Maxi on olemas kõik täisväärtuslikule statiivile iseloomulikud omadused – seadistatav ja lühemaks tehtav kesksammas, erineva kaldenurga alla seatavad jalad, kolm kaldenurga fikseerimispositsiooni, kiirkinnitusplaat jne…

Vaatame lähemalt:

karbis ei olegi midagi muud kui Manfrotto Modo Maxi 785 B statiiv koos joystick-tüüpi kuulpeaga.

Statiivi valmistamisel on kasutatud alumiiniumi ja plastikut. Kuulpea on valmistatud peamiselt plastikust.

Kesksammast lukustab hoob on tähistatud “LOCK” kirjega. Kuulpea peamine lukustushoob on näha üleval.

Statiivijala viimane jätke on päris peenike, aga eks see kompaktsuse ja kerguse annabki.

Jalgade nurga fikseerimiseks on statiivi ülaosas ratas. Seda keerates saab jalad fikseerida kolme astmesse. Kõikide jalgade nurka saab soovi korral muuta ükshaaval.

Statiivijalad kõige laiemas fikseeritud asendis.

Selleks, et statiivi kõige laiemas asendis maha asetada saaks, tuleb kesksamba alumine osa eemaldada.

Peamine lukustushoob on vasakul, käepideme küljes. Alla vajutatuna on pea lukustatud, ülemises asendis saab pead liigutada.

Seda pead saab kasutada ka poolfikseeritud asendis (pea liigub ainult vertikaalses ja horisontaalses suunas). Poolfikseeritud asend on hea näiteks video filmimisel või pildistamisel nii, et horisont otseks jääks.

Kui vasakul olevat ratast veidi vastupäeva keerata, saab pead täiesti vabalt liigutada. Nüüd võib seda kallutada ükskõik millise nurga alla.

Kuulpeal on olemas ka kiirkinnitusplaat. Videokaamerate jaoks on plaadil punane fiksaator. Fotokaamerate puhul on see segavaks elemendiks ning selle saab sealt lihtsalt eemaldada.

Kiirkinnitusplaat altpoolt. Kaamera külge keeramiseks on vajalik münt või mõni muu sarnane tööriist.

Kuulpea puhul väga vajalik element – vesilood. Tänu sellele saab horisondi alati sirgelt kaadrisse.


Manfrotto 785B statiiv Modo Maxi Photopointis

Point TV – 14. Juhtmevabad hiired
autor: Lauri Veerde

Viimasel ajal on väga populaarseks saanud pisikesed sülearvutid ehk netbookid. Kui tavalise sülearvuti puuteala abil on kursorit liigutada lihtsalt ebamugav, siis netbooki tillukese trackpadiga on see vahel päris piinarikas kogemus. Hädast aitab välja loomulikult hiir. Ning soovitatavalt selline kompaktsem, millel juhet taga ei tolkne. Nii on seda mugav koos arvutiga kaasas tarida.

Point TV 14. osas räägibki Ardo-Jako juhtmevabadest hiirtest – nii Bluetooth-ühendusega kui ka raadiolainetega toimivatest.  Head vaatamist.



Juhtmevabad hiired from Photopoint on Vimeo.



1 2 3 4 5 6