Pentaxi pisikese hübriidi teine tulemine: Q10
autor: Lauri Veerde

Pentax esitleb täna hübriidkaamerat Q10. Tegemist on mõõduka edasiarendusega aasta eest välja toodud vahetatavate objektiivide ja kompaktkaameratele omase 1/2.3″ sensoriga Pentax Q hübriidist. Pisike magneesiumsulamist korpus on saanud senisega võrreldes pisut modernsemad jooned ning enam välja ulatuva käepideme. Juhtimissüsteem koos nuppude-ratastega on aga jäänud identseks senisega. Q10 uuteks omadusteks kuulutab Pentax olema esiteks senisest märksa kiirema autofookuse. See on saavutatud teravustamisalgoritmide täiustamise teel ehk siis – tarkvaraliselt. Teiseks edasiarenduseks on kaamera sensor. Kuigi samade tehniliste andmetega (1/2.3″ diagonaal, 12 MP taustvalgustusega CMOS), on see Pentaxi sõnul siiski uus ja edasiarendatud kiip, mis pildistab senisega võrreldes puhtamaid ja kvaliteetsemaid pilte.

Pentax lubab Q10 hübriidkaamera turule tuua oktoobri lõpus ning nimetab ametlikuks jaehinnaks (koos 5-15mm komplektobjektiiviga) 499 eurot. See on 200€ vähem kui Pentax Q aasta eest uuena välja tulles maksis. Vaata tootefotosid ja loe Pentaxi ametlikku pressiteadet altpoolt:

Pressiteade:

PENTAX Q10

Superkompaktne, ülikerge, uut tüüpi pildisensoriga vahetatavate objektiividega digitaalkaamera

11. september 2012

PENTAX RICOH IMAGING COMPANY, LTD. teatab, et peagi jõuab müügile PENTAX Q10 vahetatavate objektiividega digikaamera. Tegemist on mudeliga, mis võimaldab kasutada kõiki vahetatavate objektiividega kaamera omadusi ja eeliseid ülikompaktses ning –kerges korpuses.

PENTAX Q10 töötati välja populaarse PENTAX Q (august 2011) baasil. Kaamera võimaldab kõigil nautida muretut ja kvaliteetset digipeegelkaamera kvaliteediga fotograafiat. Uus CMOS pildisensor ja uuendatud algoritmid annavad Q10 kaamerale märksa parema sooritusvõime, kvaliteetsemad pildid ja kiirema autofookuse. Kaameras on säilinud eelkäija loomingulised funktsioonid nagu uduse taustaefekti juhtimine ja Smart Effect töötlusvahendid. Kuigi kaamera väline disain sarnaneb eelkäijale, on Q10 korpuse disainis mitmeid uuendusi. Üks neist on käepide, mis tagab kaamera kindlama käespüsimise käsitsemise hõlbustamiseks.

* Seisuga 31. august 2012, vahetatavate objektiividega digikaamerate hulgas (põhineb PENTAXi uurimusel).

Peamised omadused

Vahetatavate objektiividega digitaalse süsteemi erandlik pildikvaliteet

PENTAX Q10 kaameras on kasutusel hiljuti disainitud tagantvalgustatud CMOS pildisensor, millel on eeskujulikult madal mürarus ja kõrge tundlikkus. 12,4 efektiivse megapikslit ja ISO 6400 tipptundlikkuseaga Q10 jäädvustab kõrge lahutusvõime ja ühtlaste üleminekutega pilte. PENTAXi pikaajaliste, digipeegelkaamerate loomisest saadud kogemuste, võimsa pildiprotsessori ja eksklusiivsete Q-bajonetiga objektiivide kombinatsioon tähendab selgeid, kõrge kontrastsuse ja teravate detailidega pilte. Kuna mürasus on minimaalne, saab fotograaf muretult kasutada täit tundlikkuse ulatust ISO 100 kuni ISO 6400. Samuti on võimalik kasutada HDR (High Dynamic Range) funktsiooni, mis loob mitmest kaadrist ühe, laia dünaamilise ulatusega liitpildi, milles puuduvad mustad alasäris ja valged ülesäris alad.

Parendatud AF süsteem

Uus pildisensor ja uuendatud AF algoritm tähendavad, et PENTAX Q10 autofookuse töö on palju kiirem ja seda ka hämarates valgusoludes või teleobjektiivi kasutamisel. Kaamera kerel on ka AF abivalgus, mis optimeerib teravustamise täpsust hämaras. Näotuvastuse funktsioon leiab automaatselt kuni 12 nägu ja tagab peamise pildistatava teravuse.

Efektiketas loominguliste efektide lihtsamaks lisamiseks

Kui omistada kaamera esipaneelil olevale efektikettale Smart Effect funktsioon, on fotograafil võimalik lisada pildile soovitud viimistlusefekt kiirelt ja mugavalt, vaadates seda samal ajal LCD ekraanilt. Kuna efektikettal on neli asendit, saab neile menüü kaudu meelepärased Smart Effect režiimid eelnevalt ära omistada. PENTAX Q10 kohandamiseks kasutaja eelistustega saab sellele kettale omistada ka muid valikuid nagu Custom Image seadistus, digitaalfilter või pildi külgede suhte muutmine.

Valik pilditöötlusvahendeid loovuse väljendamiseks

(1) Custom Image funktsioon erilise viimistluse lisamiseks

Custom Image funktsioon lisab pildile silmapaistva lõppviimistluse, aidates sellega rõhutada fotograafi loomingulist kavatsust või elavdada konkreetse stseeni miljööd. Kasutajal on võimalik valida üheksa Custom Image režiimi hulgast.

(2) Digitaalfiltrid kunstipäraste efektide lisamiseks

Digitaalfiltrite funktsioon võimaldab fotograafil lisada pildile erinevaid visuaalseid efekte ja seda ilma arvuti abita. 19 filtri hulgas on 11 filtrit, mida saab kasutada ka pildistamise ja videosalvestuse ajal. Ülejäänud 8 filtrit on kasutatavad ainult taasesituse käigus. Ühele pildile saab eriliste efektide loomiseks rakendada ka mitmeid filtreid üksteise järel.

(3) Smart Effect funktsioon – viimistluse juhtimine efektiketta abil

Kasutades kaamera esipaneelil olevat efektiketast, saab fotograaf kiirelt ja mugavalt lisada pildile soovitud viimistlusefekti, kontrollides seda samal ajal LCD ekraanilt. Üheksa Smart Effect režiimi hulka kuulub Brilliant Color, mis annab kõrge värviküllusega pildi ja Cross Process, mis garanteerib unikaalsete toonidega lõppviimistluse. Kettal on neli asendit, igale asendile saab omistada erineva efekti.

Kvaliteetne Full HD videosalvestus

PENTAX Q10 salvestab H.264 vormingus Full HD videolõike, võimaldades kasutajal jäädvustada kvaliteetseid videolõike (1920 × 1080 pikslit, 30 kaadrit sekundis). Videosalvestuse ajal saab kasutada ka Smart Effect režiime ja muid kaamerasiseseid töötlusvahendeid. Kaamera tagaosas asuva OK nupu abil saab kasutada automaatset teravustamist ka videosalvestuse ajal. Kaamera korpusel on ka micro-HDMI (tüüp D) pesa, mis suudab edastada Full HD videosignaali koos heliga välisesse seadmesse.

** Kaadrisagedus võib erineda kui valitud Smart Effect režiim eeldab ebastandardset
pilditöötlust.

Tausta teravuse juhtimine

PENTAX Q10 unikaalne bokeh funktsioon lubab kasutajal pildistatavat rohkem esile tuua, hinnates teravustatud objekti ja muude vaateväljas olevate objektide suhtelist kaugust. Kuna see funktsioon lihtsustab peegelkaameratelt pärit kavatsusliku teravustamise võtet, saab ka algaja fotograaf jäädvustada ilusaid pilte, kus taust ja/või esiplaan on fookusest väljas.

SR pildistabilisaator

PENTAX Q10 sisaldab PENTAXi poolt välja töötatud SR (Shake Reduction) pildistabilisaator, mis nihutab liikumissensorilt saadud info alusel automaatselt CMOS pildisensorit. Tulemusena jäädvustab PENTAX Q10 teravaid kaadreid ka nõudlikes valgustingimustes, kus käte värin pildi rikkuda võiks: teleobjektiivi kasutamisel, hämaras ilma välklambita pildistamisel, maastike jäädvustamisel pärast loojangut jne.

Lihtsad ja kasutajasõbralikud automaatrežiimid

PENTAX Q10 on varustatud PENTAXi poolt välja töötatud Auto Picture automaatrežiimiga, mis valib automaatselt sobivaima pildiprogrammi (näiteks Portree, Maasik ja Makro) ning optimeerib kõik vajalikud parameetrid (säriaeg, avaarv, värvustasakaal, värviküllus, kontrastsus ja teravus). Lisaks on võimalik kasutada 21 stseeniprogrammi, sealhulas Öine Portree, Lemmikloom ja Tagantvalgustatud Siluett. Automaatprogrammid võimaldavad ka kogenematul digifotograafil valida LCD ekraanil sobiva programmi ikoon keeruka stseeni jäädvustamiseks.

Usaldusväärsed ja paindlikud särirežiimid

PENTAX Q10 annab fotograafi käsutusse vahetatavate objektiividega kaamera paindlikkuse ja kõik eelised. Kasutaja eelistuste ja erinevate fotograafiliste vajaduste rahuldamiseks on kaameral neli erinevat särirežiimi: universaalne Programm (P), mis valib automaatselt optimaalseima ava ja säriaja kombinatsiooni; Säriajaprioriteet (Tv) ja Avaprioriteet (Av), mis sobivad konkreetsete loominguliste lahenduste teostamiseks ning särimõõtmisega Manuaalrežiim (M). Režiimide valimine toimub lihtsalt ja kiirelt režiimiketta abil.

Kiire sarivõte – umbes viis kaadrit sekundis

PENTAX Q10 kiire sarivõtte režiim lubab jäädvustada kuni 5 kaadrit (JPEG) korraga maksimaalse kiirusega umbes 5 kaadrit sekundis. See funktsioon on käepärane kiirestiliikuva objekti jäädvustamiseks.

Usaldusväärne DRII tolmueemaldus

PENTAX Q10 DRII (Dust Removal II) mehhanism hoiab ära tüütud tolmutäpid piltidel ka pärast objektiivide välitingimustes vahetamist. Sarnaselt PENTAX K-5 ja 645D digipeegelkaameratele toimub tolmu eemaldamine ülimalt efektiivse ülehelikiirusel toimiva vibratsioonimehhanismi abil, mis raputab pildisensori pinnalt tolmu maha.

Integreeritud automaatne välklamp

PENTAX Q10 korpuses on ka integreeritud automaatne välklamp (juhtarv 7, ISO 200/m). Fotograafil on võimalik kasutada seda vaikimisi asendis või tõsta see üles, mis laiendab välklambi valguse nurka 28 mm objektiivi vaatevälja katmiseks (35 mm ekvivalendina).

Muud omadused

Kõrge lahutusvõime ja laia vaatenurgaga 3-tolline LCD ekraan, millel on umbes 460 tuhat pildipunkti

Hea aku vastupidavus tänu voolusäästlikele komponentidele

Distantspäästiku sensorid kaamera esi- ja tagapaneelil

HDR režiim eriti laia dünaamilise ulatusega liitpildi jäädvustamiseks kolmest erineva säritusega kaadrist

TTL särimõõtmine pildisensoriga, multi-segment, keskmestatud ja punktrežiim

CTE värvustasakaalu juhtimise režiim, mis võimaldab rõhutada konkreetse stseeni domineerivat värvi, näiteks päikeseloojang

Valik erinevaid pildi külgede suhteid (4:3, 3:2, 16:9 ja 1:1) erinevateks rakendusteks

Mitmekordse särituse režiim (kuni üheksa säritust ühes kaadris) koos automaatse särituse kompenseerimisega

Intervallvõtte režiim, mis on mugav lahendus maastike ja lillede/taimede jäädvustamiseks püsivast võttepunktist

Andmekandja: SD, SDHC või SDXC*** mälukaart

Kaasas RAW failide ilmutamise tarkvara: SILKY Developer Studio 3 for PENTAX (Ichikawa Soft Laboratory); võimalus ilmutada RAW faile ka kaameras.

*** Ei ühildu UHS Speed Class kiirustega.

Eraldi müüdav tarvik

Kaamera kott O-CC131

Eksklusiivselt PENTAX Q10 jaoks disainitud kotil on servades kaks rihma aasa, võimaldades kanda kaamerat pildistusvalmis asendis. Kvaliteetne kott kaitseb kaamerat löökide ja kriimude eest ning muudab selle väliselt ka elegantsemaks ja atraktiivsemaks. Saadaval kolmes toonis: must, valge ja punane.

• HDMI, HDMI Logo ja High-Definition Multimedia Interface on HDMI Licensing LLC kaubamärgid või registreeritud kaubamärgid.
• Kõik brändi- või tootenimed on nende omanike kaubamärgid või registreeritud kaubamärgid.
• Disain ja tehnilised andmed võivad muutuda.

Fujifilm esitleb X-E1 hübriidkaamerat. Midagi enamat kui lihtsalt retro
autor: Lauri Veerde

Sony, Olympus, Panasonic ja teised fotofirmad on toonud turule kõigepealt lihtsamad-odavamad hübriidkaamerad ning liikunud seejärel keerulisema-kallima poole. Fujifilm teeb asja risti vastupidi. Käesoleva aasta algul tõi firma suure tulevärgi saatel välja 5D mark III kaamerale konkurentsi pakkuva, uhke ja kalli hübriidi X-Pro 1. Nüüd on aeg pakkuda midagi neile, kes oma raha veidi hoolsamalt hoiavad. Fujifilm X-E1 tuleb täna.

Click here to view the embedded video.

Mingi säästukaamera see muidugi ei ole. Aga ongi hea, sest eks Fujifilm kahe viimase aasta jooksul endale sellega nime teinud ongi, et ilma liigse kokkuhoiuta on valmistatud väga ilusa välimusega retrokaameraid. Ka Fujifilm X-E1 on vahetatavate objektiividega hübriidkaamera, mis peibutab fotohuviliste meeli kena retrovälimusega.

Eliidile suunatud X-Pro1 aparaadist see väga ei erinegi. Uue kaamera korpus on pisem, lisatud on sisseehitatud välklamp ning pildiotsija on ainult elektroonilist tüüpi (vastupidiselt X-Pro1 ja X100 hübriid-pildiotsijale). X-E1 sensor on seesama 16 MP X-Trans tüüpi ja APS-C formaadis kiip nagu X-Pro1 aparaadil ning ka juhtimissüsteem kolme valikuketta ja avarõngastega objektiividel on jäänud varasemaga võrreldes identseks.

Kaamera kere ametlikuks jaehinnaks on mitmete allikate sõnul 900€. Koos XF-18-55mm objektiiviga tõuseb hind 1300€ peale. Saadavuseks märgitakse November 2012.

Fujifilmi ametlik pressiteade

Fujifilmi kaamerad Photopointis

Fujifilm X-E1 Olulisemad tehnilised andmed

  • 16.3 MP, APS-C X-Trans CMOS sensor
    • Unikaalne värvifiltrite asetus teeb võimalikuks madalpääsfiltrist loobumise sensori ees. Seetõttu on pildi teravus väidetavalt sama hea kui täiskaadersensoriga peegelkaamerail.
  • Fuji X-bajonett lubab kaamera ette kinnitada XF objektiive (kolm hetkel poodides, kaks tulemas)
    • Juurde saab osta adapteri, mille abil kinnituvad kaamera ette Leica M-bajonetiga objektiivid
  • Magneesiumsulamist korpus on umbes samade mõõtmetega nagu Fuji X100
    • kaks valikuketast kaamera peal säriaja ning särikompensatsiooni seadmiseks
  • 2.8″ LCD ekraan 460 000 px (liiga vähe!)
  • Väga hea lahutusvõimega OLED-ekraaniga elektrooniline pildiotsija -  2.36 miljonit pikslit
  • Manuaalne särijuhtimine, RAW, nelja tüüpi kahveldus
    • ISO ulatus 100 – 25600
    • Säriaegade vahemik 30 – 1/4000 sek (+ BULB režiim)
  • 49-punktiga autofookussüsteem
  • Sarivõte 6 kaadrit sekundis
  • Sisseehitatud välklamp (juhtarv 7) + välguking
  • Kaamerasisene panoraamvõte ning RAW failide JPG-deks muundamine
  • Full HD video @ 1080/24p stereoheliga
  • Välise mikrofoni sisend
  • SD/SDHC/SDXC kaardipesa
  • NP-W126 liitiumaku, 350 säritust ühe laadimiskorraga

Fujifilm räägib X-E1 kaamerast, kui tänavafotograafidele sobivast aparaadist.

Click here to view the embedded video.

Fujifilm X-E1 käed-küljes ülevaade – FujiGuys

Click here to view the embedded video.

Fujifilm X-E1 käed-küljes ülevaade – TheCameraStore

Click here to view the embedded video.

Polarisatsioonifilter – kuidas toimib ja millal kasutada?
autor: Urmas Tartes

Tõnu Ling kirjutas enam kui nelja aasta eest siinsamas Photopointi ajaveebis loo polarisatsioonfiltri kasutamisest. Läheme nüüd veidi põhjalikumaks ja räägime lähemalt miks ja kuidas polarisatsioonfilter meile kasulikuks võib osutuda.

Tavalisest valgusallikast nagu päike, taskulamp, välklamp, laelamp kiirgunud valguslained võnguvad erinevates tasapindades. Kui pildistame objekti, millelt peegeldunud valguslained võnguvad samuti erinevas tasapinnas, siis polarisatsioonifilter ei mõjuta kujutise omadusi mingil moel.

Kui valgus peegeldub elektrit mittejuhtivatelt (mittemetalsetelt) pindadelt, siis mingi osa peegeldunud valguslainetest hakkab võnkuma ühes tasapinnas. Sõltuvalt aine omadustest ja valguse langemisnurgast võib peegeldunud valgus olla veidi kuni täielikult polariseerunud. Valgust, mille valguslained võnguvad vaid ühes tasapinnas, nimetataksegi polariseerunud valguseks.

Polarisatsioonfilter on optiline seade, mis laseb endast läbi vaid ühes tasapinnas võnkuvad valguslained. Kui pildistame objekti, millelt peegeldunud valgus on täielikult polariseerunud, ka siis pole meil polarisatsioonfiltrist vähimatki kasu. Filtrit keerates saame vaid määrata filtrit läbiva valguse hulka ja sellega kujutise üldist heledust.

Kasulikuks muutub polarisatsioonfilter alles siis, kui polariseerunud valgust peegeldab aine, mis mis osa valgusest ka endast läbi laseb. Selliseid aineid on meie ümber väga palju: vesi, taimede lehti katvad vahad ja õlid, klaas. Kui sellise aine all või ka sees on objektid, millelt peegeldub tagasi mittepolariseerunud valgust, saame olukorra, kus osa valgusest on polariseerunud, osa aga mitte. Alles nüüd muutub polarisatsioonfilter meile kasulikuks (Joonis 1).

Polarisatsioonfiltri toime läbi veepinna

Joonis 1

Päikeselt langev valgus ei ole polariseerunud (1). Veepinnalt peegeldub tagasi valdavalt polariseerunud valgus (2). Valgus, mis jõuab vette ja peegeldub seal asuvatelt objektidelt tagasi, ei ole polariseerunud (3). Polariseerunud valgus (veepinnalt peegeldunud valgus) ei pääse läbi õige nurga all asuva polarisatsioonifiltri. Vee seest peegeldunud polariseerumata valgusest pääsevad läbi polarisatsioonfiltri veepinnalt peegeldunud valgusega ristsuunas võnkuvad valguslained (4).

Polarisatsioonfiltri toime taimelehelt

Joonis 2

Osa polariseerumata valgusest (1) peegeldub vahakihilt (või veekilelt) tagasi polariseerituna (2) ja blokeeritakse polarisatsioonfiltris. Vahakihi läbinud valgus (3) peegeldub tagasi lehe pinnalt. See valgus ei ole polariseeritud ja ta pääseb läbi polarisatsioonfiltri (4).

Kui polarisatsioonfilter keerata polariseerunud valguse võnketasapinnaga risti, siis polariseerunud valgus filtrist läbi ei pääse. Polariseerumata valgusest pääsevad läbi filtri vaid filtriga samas suunas võnkuvad valguslained. See printsiip annabki meile võimaluse vähendada peegeldunud valguse mõju ja tuua rohkem esile peegelduva aine all asuvate objektide detaile. Polarisatsioonifiltrit saab kasutada näiteks veepinna peegelduste vähendamiseks ja näidata paremini vee all olevaid objekte. Samuti saab vähendada taimede ja seente pealispinnal asuva vee- või vahakihi peegeldust. Klaaspindade peegelduste vähendamine on klassika.

Polarisatsioonfiltri kasutamisega peab aga olema mõistlik. Nimelt inimese silm ei suuda polariseerunud valgust eristada. Kui me likvideerime peegeldused täielikult, siis võib tulemus olla ebaloomulik. Õnneks on polarisatsioonfiltri toime tugevust võimalik reguleerida. Ja alati tasub endalt küsida, kas polarisatsioonfiltri kasutamine on õigustatud. Kuivõrd polarisatsioonfiltriga tehtud pildid ei anna täpselt edasi silmaga nähtavat, siis looduspiltide juures on korrektne polarisatsioonifiltri kasutamine ära nimetada.

Polarisatsioonifiltrid Photopointis

Näidisfotod: Millimallikad

Inimese silmaga vaadates hägustab veepinnalt peegeldunud valgus vee alust elu. Canon EOS 5D Mark III, EF100mm f/2.8L Macro IS USM, f/11, 1/400 s, ISO 1600.

Polarisatsioonfilter vähendab veepinna peegeldusi ja võimaldab paremini näha veealust elu. Canon EOS 5D Mark III, TS-E90mm f/2.8, f/10, 1/125 s, ISO 1600, polarisatsioonfilter.

Näidisfotod: Riisikas

Seenekübar inimese silmaga nähtuna. Canon EOS 5D Mark III, EF100mm f/2.8L Macro IS USM, f/16, 1,6 s, ISO 100.

Polarisatsioonfilter vähendab kergelt niiske seenekübara peegeldusi ja nii muutub tema värvitoon intensiivsemaks. Samuti on vahe kõrvaloleva pohla lehtede toonides. Canon EOS 5D Mark III, EF100mm f/2.8L Macro IS USM, f/16, 3,2 s, ISO 100, polarisatsioonfilter.

Paljastatud: Sony NEX-6 hübriidkaamera on välgu ja pildiotsijaga säästu-NEX-7
autor: Lauri Veerde

Mis see siis nüüd peaks tähendama? NEX-5R esitlusest ei ole möödas nädalatki ning juba plaanib Sony lagedale tulla uue NEX kaameraga. Täpselt nii on ning tähendab see seda, et Photokina fotomess on ukse ees. Täna veebi lekkinud fotol on jäädvustatud aparaat, mille esitlust on oodata juba 12. septembril. NEX-6 saab kõigi eelduste kohaselt olema terake tõsisem tegija kui NEX-5R. Viimasest eristab uut kaamerat kõlakate kohaselt neli iseloomustajat:  2 359 000 piksliga elektroonilise pildiotsija, sisseehitatud välklamp, välguking ning valikuketta peale istutatud programmiketas. Ülalolev foto – pildistatud Hiina meisterfotograaf Vincent Kangi poolt – on kahtlemata tõene, sest täpselt samasugusest NEX-6 kaamerast lekkisid pisut spioonihõngulisemad fotod veebi mõned päevad tagasi. Neid näed siinsamas all:

Allikas: sonyalpharumours.com

Karbist välja: Fujifilm X-Pro1 hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

Kahe aasta eest tuli pauk luuavarrest. Fujifilm tõi siis välja X100 kompaktkaamera – suure sensori, hübriid-pildiotsija ja retroliku välimusega aparaadi, mis hoolimata oma krõbedast hinnast kohe kõigi fotohuviliste südamed võitis. Fujifilm oli leidnud oma niši – retrovälimusega kaamerad keskmisest kallimas hinnaklassis. 2011 sügisel täienes selliste aparatide valik väiksesensorilise kompaktkaameraga X10 ning käesoleva aasta algul esitleti vahetatavate objektiividega hübriidkaamera X-Pro 1. See kaamera koos kolme objektiiviga on nüüd jõudnud ka Photopointi.

Teeme ühe asja kohe selgeks. X-Pro 1 ei ole mingi odav kaamera. Kere hinnaks on ei rohkem ega vähem kui 1599 € ning sellele lisandub veel umbes 500€ maksev fiksobjektiiv. Sellise summa eest saab ju Canon EOS 7D koos korraliku L-seeria optikaga! Aga X-pro1 ei olegi mõeldud neile, kes kahtlevad kas osta 7D või D7000 peegelkaameraid. See on mõeldud hoopis neile, kes tahavad enda EOS 1DX või D4 kõrvale kompaktsemat kaamerat. Või siis neile, kes lähevad ostma 6000€ maksvat Leica M9 kaamerat, aga ajavad selle eksikombel Fujifilmiga segi.

Must karp ei paljasta enda sees olevat aaret välispinnale trükitud pildi abil. karbil ilutsevad vaid kirjad “FUJIFILM” ja “X-Pro1″. Kes teab, see teab.

Fujifilm X-Pro1 olulisemad tehnilised andmed:

  • 16.3 MP, APS-C-mõõdus X-Trans CMOS sensor
    • Ultrasonic tolmueemaldussüsteem
  • Uus EXR  Processor Pro pildiprotsessor
  • Uus Fuji X-bajonett, 17.7 mm vahemaa pildisensorist bajonetini; fookuskauguse kordaja: 1.5
  • Magneesiumsulamist kere; valikurattad särikompensatsiooni ja säriaja jaoks
  • Hübriid-pildiotsija – võib olla elektrooniline või optiline
    • Optiline pildiotsija:  90% kaadri katvus ja suurendus 0.37X või 0.6X (suurendus muutub automaatselt 18 mm ja 35 mm objektiivide puhul)
    • Elektrooniline pildiotsija: 1.44 MP sensor, 100% kaadri katvus
  • 3.0″ LCD-ekraan 1 230 000 px
  • Manuaalne särijuhtimine, RAW formaat
    • ISO ulatus: 200 – 6400, võimendusega 100 – 25600
    • Säriajad: 30 – 1/4000 sek, BULB-režiim
  • Sarivõte @ 6 fps
  • Neli tüüpi kahveldust: säritus, fotofilmi filtrid, dünaamiline ulatus, ISO
  • Välguking
  • Full HD video (1920 x 1080 @ 24 fps) stereoheli ja H.264 koodekiga
  • SD/SDHC/SDXC kaardipesa
  • NP-W126 liitiumaku, 300 säritust ühe laadimiskorraga

Pehmemast papist ümbrise seest koorub välja kaks juba tummisemast materjalist karpi.

Esimese sees on igasugused tarvikud…

Teises karbis, hoolt ja luksuslikkust rõhutava väljalõike sees on kaamera ise. Kilekott (?!?) ümber.

Karpides on: Fujifilm X Pro-1 hübriidkaamera kere, laadimisadapter, liitiumaku, rihmapannalde kinnitamise abivahend, toitekaabel, kaamerarihma pandlad ja nahkkatted, USB-kaabel, kaamerarihm, kasutusjuhendid ja tarkvara-CD.

Fujifilm X-Pro1 täies elusuurises. Esimene mulje, mis kaamerat nähes ning seda kätte võttes valdab, on et see on ikka väga suur kolakas. Peegelkaameraga võrreldes see ju nii suur ei ole, kuid kujult on X-Pro1 ju siiski kompaktkaamera moodi ning selles kontekstis tunduvad kaamera mõõtmed vägagi kentsakad. Nagu oleks muinasjututegelasena sattunud hiiglase majja.

Mõõtmed tulenevad eelkõige X-Pro1 ühest olulisemast omadusest – optiline/elektrooniline pildiotsija. Hetkel on kuulda kõlakaid Fujifilmi peagi esitletavast soodsama klassi hübriidist, mis on X-Pro1 kaamerast märksa väikesem ning ainult elektroonilise pildiotsijaga.

Alternatiivselt pildiotsijale saab fotosid kadreerida kompaktkaameratele sarnaselt LCD-ekraani abil.

Huvitava tähelepanekuna ei leia selle kaamera pealt nuppu, mille abil saaks otse muuta ISO tundlikkust. Olgugi et kõiksuguseid muid juhtnuppe on selle kaamera peal nagu riisikaid kuuse all. Selle eest on kaameral aga koguni kolm valikuketast pluss neljas objektiivi küljes.

Siin taga, ülal paremal on valikuketas mis esmase näppimise juures ei tundi mitte midagi tegevat. Selle funktsioon saab selgeks Q-nupule vajutades.

Q-nupp nimelt toob ekraanile rea olulisemaid seadeid. Neljasuunalise valikunupuga (all paremal) saab valida soovitud parameetri. Ülaloleva valikuratta abil saab selle parameetri väärtust muuta.

Kaks ühenduspesa: USB 2.0 ning Mini HDMI. Sellise hinnaklassi kaameralt oleks ju oodanud ka välise mikrofoni ühendamise võimalust. Saab ju sellega filmida korralikku H.264 koodekiga pakitud Full HD videot.

Ülemised valikukettad lubavad muuta säriaega ning särikompensatsiooni. Tähelepanelikum vaatleja on ilmselt juba märganud, et valikuketaste reas ei ole programmiratast. Seda, kus “normaalsete” aparaatide juures saab valida avaprioriteetrežiimi ja Bulb-režiimi jne. X-Pro1 hübriidkaameral käib see põhiliste särirežiimide valik fundamentaalselt teistmoodi. Allpool jõuame selle juurde.

Fujifilm X-Pro1 pildiotsija on sarnaselt X100 kaamerale kahefunktsiooniline. Fotograaf saab kadreerida läbi fikseeritud optilise pildiotsija, kusjuures nii 18 kui ka 35 mm objektiivi jaoks on kaameral erinevad suurendusastmed. Teiste objektiivide pildistusvälju näidatakse pildiotsijasse elektrooniliselt kuvatavate valgete raamide abil. Elektrooniline pildiotsija näitab 1.44 MP sensori abil läbi objektiivi paistvat vaadet.

NP-W126 liitiumaku, 300 säritust ühe laadimiskorraga

Kompaktkaamerate sarnaselt sisestatakse mälukaart koos akuga kaamera all olevast luugist. Statiivikeere on küll metallist, kuid ei ole ära mahtunud bajoneti keskjoonele. See on halb uudis näiteks panoraamide pildistajaile.

Iga kaamera – isegi selline nagu Fujifilm X-Pro1 – vajab foto tegemiseks siiski ka objektiivi. Koos kaameraga esitles Fujifilm kolme esimest hübriidkaameraobjektiivi ning kõik kolm on ka Photopointis saadaval. Kõik on valgusjõulised fiksobjektiivid:

Kõik kolm objektiivi on sarnaselt kaamerale tugevas, vahtkummist vooderdatud karbis.

Tuleb tunnistada, et nii ilusaid objektiive Photopointi ajaveebi Karbist-välja pildistuslaualt läbi käinud ei olegi. metallist korpused, metallist varjukid, ilus punakasrohelise peegeldusega vääristus läätsedel… Tegemist on kvaliteetobjektiividega nagu Pentaxi paljukiidetud Limited-seeria.

Vasakult: XF-60mm f/2.4 R Macro, XF-35mm f/1.4 R, XF-18mm f/2 R

Objektiivid on varustatud teravustamisrõngaga ning avarõngaga.

Nagu eelpool öeldud, siis särirežiimide valikuketast sel kaameral ei ole. Nii säriajakettal ülal kui ka avarõngal objektiivi ümber on lisaks konkreetsetele stoppidele ka “A” ehk automaatasend. Särirežiimi seadmine toimub nende kahe ketta kombinatsioonide alusel. Kui säriketas on “A” peal ning avarõngal on valitud mingi ava, siis on kaamera avaprioriteetrežiimis. Kui mõlemad kettad on “A” peal, siis on kaamera automaatrežiimis jne. Lihtne ja loogiline.

Tuleb tunnistada, et see kaamera ostetakse esmalt siiski välimuse ja prestiiži pärast, mis sellega kaasneb. Mitte ilmselt niivõrd fotograafiliste parameetrite pärast.

Fujifilm X-Pro1 hübriidkaamera ei ole pelgalt tööriist fotografeerimiseks. Seda võib vabalt pidada kunstiteoseks, kultusesemeks, tooteks, mille soolane hind tuleneb otseselt maitsekast disainist. Sellisena tõmbab X-Pro1 enesele ligi hulgaliselt nii fänne kui ka vihkajaid. Kui sul on aru peas ja raha vähe, siis sa Fujifilm X-Pro1 hübriidkaamerat ei osta vaid valid selle asemel Nikon D7000, Canon 7D, Pentax K-5, Sony NEX-7 või mistahes muu kaamera ja raha jääb veel ülegi. Kui sinu elustiiliks on aga retro ning eurode põletamine ning sealjuures ihaldad endale suhteliselt kompaktset, hea pildikvaliteedi ja manuaalsete juhtimisvõimalustega kaamerat, siis on X-Pro1 sinu jaoks see õige.