Canon lubab 2.3x paremat teravustamiskiirust – EOS M hübriidkaameratele, tarkvarauuenduse teel
autor: Lauri Veerde

canon eos m tarkvarauuendus tulekul

Canon EOS M on ilusa ja tugeva metallist korpusega pisike fotokaamera, mis teeb sama häid pilte, nagu suured peegelkaamerad. Ideaalsest aparaadist lahutab seda paljude tehnikaülevaadete hinnangul vaid autofookus. Võrreldes teiste sarnaste kaameratega olevat see nimelt aeglasem. Canon tundub seda kitsaskohta teadvat ning annab hüüd teada, et on astumas otsustavat sammu selle kõrvaldamiseks.

Nimelt võime Canoni pressiteatest lugeda, et juunikuu lõpus plaanitakse EOS M kaamera praegusi ja tulevasi omanikke õnnistada tarkvarauuendusega, mis automaatse teravustamise 2.3x kiiremaks muudab. Väidetav kiiruse kasv on mõõdetud 18-55mm komplektobjektiiviga – teiste kasutatavate (EF seeria) objektiividega võib see efekt erineda. Lubatud tarkvarauuendus saab olema kõigile soovijaile tasuta alla laetav näiteks siin – Canoni veebilehel, EOS M kaamera juures. Kui sul EOS M on, soovitan juuni lõpupoole sellele lehele vaatama minna ja tarkvarauuendus kindlasti kaamerale paigaldada.

Kompaktkaameraga Indias 18. Viimane peatuspaik – New Delhi
autor: Renee Altrov

DSC03695 copy

Viimasel Indianädalal jõudsime imelisse Varkala randa. Mõtlen, et oleks võinud siia juba tulla paar päeva varem ja vahele jätta mõned kohad mis minus mingit tunnet ei tekitanud. Leiame kiiresti hosteli. Ruum on väga puhas ja kena, maksab 400 rs (ca 6eur). Jagan suurt voodit Norrakast sõbra Henninguga.

DSC03802

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaamera Sweep Panorama funktsiooniga

DSC03829

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/10, 1/500 sek, ISO 100.

DSC03831

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/9, 1/500 sek, ISO 100.

Ok, võtan aja maha ja lõbutsen, teen kõike rahulikult ja ei mingit lisa energiakulu. Energiat tuleb siin säästa, kui sina seda ei tee, siis kliima võtab selle kõik. Iga päev 45 või rohkem kraadi ning õhuniiskus on ca 85 %. Ideaalne rannas pikutamiseks. Ega siin pikka juttu tegelikult ei olegi, mis ma ikka venitan lühikest juttu pikaks, puhkus ja ei midagi ekstreemset.

DSC03816

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5.6, 1/1000 sek, ISO 100.

DSC03826

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/5.6, 1/1000 sek, ISO 200.

DSC03834

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/100 sek, ISO 1600.

DSC03836

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/100 sek, ISO 1600.

DSC03839

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/100 sek, ISO 2500.

Varkala oleks ideaalne koht kus oma reisi viimased päevad veeta, pingeid maandada ja valmistuda tavalise elu juurde naasmiseks. Tean juba, et kui mu buss Tallinnasse jõuab, siis on mul aega 13 tundi esimese töö tegemiseni (natuke liiga vähe).

Söön veel viimaseid kordi maailma parimaid sööke, naudin meeldivat seltskonda ja võtan kõike mis võtta annab puhkusest. Aga ei, see ei lõppe nii ilusasti, ja ei peagi lõppema! On vaja midagi veel, midagi mis jätaks kojusõiduks emotsioonid lakke ja pinge ülesse. Lendasin Trivandrumist lennukiga Delhisse veel kaheks viimaseks päevaks.

DSC03881

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/2000 sek, ISO 250.

DSC03980

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/1250 sek, ISO 1250.

DSC03861

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/4,5, 1/1000 sek, ISO 200.

Tagasi Delhis

Kui olete Indias käinud, siis teate, et rahvusvahelised lennujaamad on suhteliselt moodsad ja puhtad. Aga olete kunagi lennanud siselennuga? Siselendude jaamad on nagu suured bussijaamad, ei midagi moodsat ega luksuslikku.

Väljun lennujaamast ning kohe ümbritsevad mind müügimehed, taksojuhid ja muud tegelased kes mult midagi tahavad. Tunnen ennast sellises olukorras kindlalt ja astun julgel sammul läbi rahvamassi. Suundun taksoga Baharganj linnaossa, mis on üks aktiivsemaid ja hullemaid linnaosi Delhis.

DSC03936

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/100 sek, ISO 800.

DSC03987

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/1250 sek, ISO 100.

DSC04010

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2.2, 1/1250 sek, ISO 2500.

DSC04004

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/4.5, 1/1250 sek, ISO 6400.

DSC04018

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2.2, 1/1250 sek, ISO 6400.

Hostelisse sisse seatud, teen kohe jalutuskäigu kodutänaval. See on jõhker, tõesti, väga jõhker. Kõik see linna hullus ja need sajad inimesed kellega sa ühe ja sama 2m laia tänava peal kõnnid, tekitavad korralikku stressi. Ilmselt ainult sellepärast, et ma hommikul ärkasin oma elu kõige ilusamas rannas, kus valitses vaikus ja rahu. Võtan rahustuseks ühe rummi ja söön kõige räpasemas kohalikus söögikohas ühe vürtsika roa. Nüüd olen valmis. Valmis kaheks hulluks päevaks Delhis ja valmis ka kojusõiduks.

Baharganj linnaosas on tohutult palju kitsaid tagatänavaid, kus jõlkuda ja pilte teha. Mõnesse tänavasse astudes tuleb keegi kohe vastu ja ütleb kurjalt, et ära sa siia küll tule, siin ei ole sinu koht. Ei teagi mida arvata sellest, ju siis seal midagi toimub, mis ei ole minu silmadele.

DSC04036

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/1000 sek, ISO 320.

DSC04037

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2, 1/1000 sek, ISO 6400.

DSC04028

Foto pildistatud Sony RX1 kompaktkaameraga. f/2.2, 1/1250 sek, ISO 6400.

Järgmisel hommikul restorani kõndides näen, et paar maja eemal minu hostelist on öösel ühel majal kõikide korruste rõdud alla kukkunud. Keegi mainis, et see juhtus öösel kell 4 ja keegi oli vist surma ka saanud. Täiesti tavaline. Maja ette pargitud autod ja rollerid on kaetud kividega ja rõdul olnud isiklike asjadega.

Paar tundi hiljem sealt mööda kõndides avastan, et rõdude rusud ja kivimid on eemale lükatud, et saaks maja all olevad 2 poodi avada. Maja kõrval seisev Inglise turist: “Ma vihkan Indiat, just sellepärast, et kõigil on suva mis nende ümber toimub!”

2010. aasta fotokonkursi võidutöö osutus plagiaadiks
autor: Lauri Veerde

Untitled-1 copy

Kolme aasta eest toimunud makrofoto konkursil paistis üks sinaka tonaalsusega foto rohelisest üldmassist eriti hästi silma. Sellel fotol oli pildistatud lilli justkui läbi jää ning tulemus oli niivõrd efektne, et see foto ka esikoha kinni pani. Nüüdseks on aga selgunud, et seesama võidutöö on plagiaat. See tähendab, et konkursile esitaja poolt varastatud ning kellegile teisele kuuluv. Võidutöö esitajal – noormehel, nimega Riho Kaur – ei olnud see kahjuks mitte esimeseks, ega ka viimaseks korraks veebist alla laetud pildiga enda nime all konkurssidel osaleda. Piisab ka kiirest google-otsingust, et selles veenduda.

Snap.ee pildipangas toimuvate konkursside tingimused sedastavad, et “Pildi saatja garanteerib ja vastutab, et kõik pildi autoriõigused kuuluvad talle.” Ka kõne all oleval autoril tuleb nüüd oma tegude eest seadusega ette nähtud korras vastutust kanda. Vajalikud sammud selles suunas on astutud.

Edasiseks praktikaks peab kõikide fotokonkursside korraldamisel olema võidupiltide Google Image Search tööriistaga kontrollimine ja autoritelt algfailide pärimine. Pole midagi parata – internet vabastab, kuid seab meid samas ka kütkeisse.

Tippklassi kompaktkaamerad vastamisi: Sony vs Canon vs Fujifilm vs Panasonic
autor: Lauri Veerde

kompaktkaamerad-2013

Paljud kompaktkaameraga pildistajad unistavad suurest peegelkaamerast. “Küll sellega saaks ikka ilusaid fotosid klõbistada”, ütlevad nad. Paljud peegelkaameraga pildistajad unistavad aga pisikesest kompaktkaamerast. “Küll seda oleks hea igal pool kaasas kanda”, ütlevad nad. Siin on midagi eriti head nende mõlema jaoks – tippklassi kompaktkaamerad, mis pildistavad ilusaid pilte ka hämaras ning mille seadistusvõimalused peegelkaamerate omadele palju alla ei jäägi. Igal eeskujulikul kaameratootjal on üks selline valikus ning kui sa sellist endale osta soovid, siis pead ju ühe neist valima. Aga millise?

Digitesti veebilehel ilmunud suures võrdlusülevaates astuvad üles neli sellist kompaktkaamerat. Canon S110, Panasonic LX-7, Sony RX100 ja Fujifilm XF1. Ülevaate eesmärgiks on välja selgitada nende kaamerate head ja vead ning kuigi ma sellel teel täiega feilin, saab hea lugeja minu muljetest ehk siiski enda jaoks palju kasulikku informatsiooni, mis aitab teda õigele valikule lähemale.

Ülimalt subjektiivse hinnangu tulemusena tõusis ülevaate võitjaks Panasonic Lumix LX7 kaamera, napilt teisele kohale jäi Canon S110, kolmandale Sony RX100 ja neljandale Fujifilm XF1. Kui sa aga seda ülevaadet lugema tõttad, siis ära võta neid tulemusi väga tõsiselt – kõik neli kaamerat on väga head. Milline neist parim on, see sõltub sellest, milline oled sina ise. Kliki lingile ja vaata üle:

Tippklassi kompaktkaamerate võrdlusülevaade: Panasonic LX7 vs Sony RX100 vs Canon S110 vs Fujifilm XF1

Tamron 90mm VC USD makroobjektiiv sai suvise soodushinna
autor: Anni Proosa

photopoint-tamron90mm-560x245

Tamroni uuendatud 90mm makroobjektiiv on saanud kiita tasemel pildikvaliteedi ning vaikse ja kiire teravustamise eest, kuid põhjust nurinaks on andnud krõbe hind. Võrreldes eelmise mudeliga ei olnud uuel makroobjektiivil enam nii suurt hinnaeelist ekvivalentsete Canoni ja Nikoni objektiivide ees.

Kuid juunikuus see muutub, sest valgusjõuline Tamron 90mm f/2.8 VC USD objektiiv on Photopointis saanud külge uue suvise hinna. Uus makroobjektiiv maksab nüüd täpselt sama palju, kui maksab vana mudel – 499€ (tavahind 979€). Selle raha eest on 90mmVC USD objektiiv kindel võit. Suurepärane pildikvaliteet, kiire, vaikne ja täpne USD teravustamismootor, teravat pilti tagav VC värinastabilisaator ja sobivus nii portreede kui makro pildistamiseks ning täis- ja poolkaadersensoriga kaameratega… Täpselt sobilik objektiiv, mille abil panna kinni tänavune Tamroni makrofoto konkurss!

Kui soovid objektiivi headuses ise veenduda, siis proovi Tamronit oma käe ja silmaga. Kristiine Photopointis Tallinnas ja Kaubamaja Photopointis Tartus asub Photopointi fototehnika rent. Kasuta rentides salasõna “juuni” ja laenutus on 20% soodsam.

 

PS. Lisaks uuele makroobjektiivile on juunis soodushinnaga veel palju teisigi Tamroni objektiive.

Vaata järgi Photopointi veebipoest!

Tamroni objektiivid