Uued lastesõbralikud fotokruusid Photopointi fotomeenenete lehel
autor: Lauri Veerde

Piimas on palju häid asju. Kaltsium teeb luud tugevaks, vitamiinid hoiavad aga silmad, juuksed ja naha korras.

Minu vanaisale aga ei maitse piim. Tema räägib, et talle ei ole piim mitte kunagi maitsenud ja see on väga paha, sest nüüd ei ole vanaisal enam õieti juukseid ja silmade asemel on tal suured prillid. Tema joob hoopiski oma maitsvat halkojooki. Pudelist. Eks ma olen talle ju ütelnud küll, et sa võid minult laenata minu kollase lõvipea sangaga kruusi. Aga tema selle peale naerab ja ütleb, et kus siis temal vanamehel kõlbab sellisest lapse tassist juua.

Vaene vanaisa. Ma tean küll, et kui tema alles väike oli, siis oli sõda ja käis kõva madistamine Hirvepargi ja sakslaste vahel ja temal ei olnud selliseid toredaid kruusisid. Muidugi siis ei taha piima, kui ei ole sellist kollase lõvipea sangaga kruusi. Ega minagi ei tahaks. Ükskord ma ei tahtnudki kui tädi Aime mulle andis. Tema ütles et piim on piim ja et joo sa pudelist või kollase lõvipeaga sangaga kruusist – maitseb ikka samamoodi. Tegelikult ei maitse samamoodi. Aga vanaisa ka seda ei usu. Tal ei ole ju olnud sellist kollase lõvipea sangaga kruusi.

Kahju vanaisast. Iga päev kukub tal vähemalt üks hammas suust välja ja kui ta nüüd kohe homnepäev piima jooma ei hakka, siis kukuvad tal viimaks ära kõrvad ja nina ja siis muidugi ka suured prillid sestet need ei seisa siis enam kuskil kinni. Aga meil on emmega plaan. Meie ostame talle täitsa tema enda kruusi. Mitte kollase lõvipea sangaga, nagu minul on, vaid triibulise sebra sangaga. Siis hakkab ka vanaisale piim maitsema ja halkojooki ta enam ei taha.

Vaata loomakujuliste sangadega lastepäraseid fotokruuse Photopointi fotomeenete veebilehel.

Peaaegu karbist välja: Pentax Optio W90
autor: Lauri Veerde

Nädala eest tõi Pentax välja uue digikompakti nimega Optio W90. Tegemist on Pentaxi 11nda generatsiooni veekindla kompaktkaameraga, edasiarendusega aasta tagasi esitletud W80 aparaadist. Uue kaamera vastupidavust näitavad parameetrid on senistest paremad. Seda võib uputada senise viie meetri asemel kuue meetri sügavusele ning visata 1 meetri asemel 1,2 meetri kõrguselt (kukkumistestis põrkus kaamera 5 cm paksuse vineeriga). See töötab tõrgeteta kuni -10°C pakases ning on tolmukindel. Kaameral on 12 MP sensor, HD video salvestusvõimalus, 2,7″ LCD ja eriti huvitava omadusena mikroskooprežiim, millega saab pildistada lähikaadreid ja kasutada valgusallikana kolme objektiivi ümber olevat LED-lampi.

Ilusa väljanägemise, tugeva ehituse ja Pentaxile omase suurepärase pildiloomega Optio W90 jõuab poelettidele märtsi lõpus – aprilli alguses. Photopointi ajaveebi salajastesse maa-alustesse laboratooriumidesse jõudis aga täna, just mõne tunni eest, W90 müügieelne prototüüpeksemplar. Katsealune nr 91235.

Esmapilgul paistab Optio W90 oma eelkäijatega võrreldes silma just oma ilusa ja disaini poolest.

Kaamera tagaküljel olev ekraan on suur, 2,7″ diagonaaliga. Ekraani külgede suhteks ei ole 4:3, nagu tavaliselt, vaid laiekraanformaat 16:9.

Sisse/välja lülitamise nupp ning päästik kaamera peal.

Kaamera alumisel küljel oleva luugi all on mälukaardi pesa ja akusahtel, Randmerihma poolses küljes on plastikust statiivikeere.

Pentax Optio H90 salvestab fotosid sisemällu (26,7 MB ) ja  SD/SDHC mälukaardile.

Ilus ning samas kindlasti ka funktsionaalne randme- või muu rihma kinnitusaas. Prototüüpversiooniga oli kaasas ainult aku ja akulaadija. Randmerihka ja karabiini komplektis ei olnud. Varsti müügile tuleva kaamera karbis on ka need olemas.

Tagaküljel olevad nupud on oma funktsionaalsuse poolest sarnased Pentaxi teistele kompaktkaameratele. Nad ulatavad vähemalt 2 mm kaamera tasapinnast väljapoolem vajutada on neid mõnus ja lihtne. Menüünupp, mis tavaliselt Pentaxi digikompaktidel on koos rohelise nupuga all, on W90 puhul viidud ülespoole.  Roheline nupp on vaikimisi seatud käivitama rohelist automaatrežiimi. Sellele saab aga omistada ka mõne muu funktsiooni (ISO, särikompensatsioon, memode salvestamine jne).

Kuigi Pentax W80 kaameral oli samasugune HD-video salvestamise funktsioon nagu sellel uuel aparaadil siin, ei olnud vanemal mudelil võimalust neid videoklippe HD-formaadis otse kaamerast teleriekraanile kuvada. W90 aparaadil on see võimalus olemas. Kaamera külje peal on lisaks akusahtlile veel üks luuk, kus on HDMI pesa ja port kaamera ühendamiseks tavaliste piltide ja videote vaatamiseks ja andmevahetuseks arvutiga.

LED-lambid mikrofoni ümber hakkavad põlema siis, kui käivitada pildiprogramm “Digital Microscope” (vaata allpool).

Automaatse teravustamise abivalguslambike ja särimõõtesensor.

Pildiprogrammid

W90 kaameral on 24 pildiprogrammi.

Pildiprogramm “Digital microscope”

Ega ta muud imet ei tee, kui seadistab kaamera teravustamisrežiimile “1cm macro” ning lülitab põlema kolm objektiivi ümber olevat LED-lampi.

Roheline režiim

Kõige alumine – roheline – nupp on vaikimisi seatud käivitama rohelist automaatrežiimi. Sellele saab aga omistada ka mõne muu funktsiooni (ISO, särikompensatsioon, memode salvestamine jne).

Menüüd ja taasesitusrežiimi valikud

Pildistamise seadete menüü pildistusrežiimil “Program”.
Kaamera seadete menüü (nii pildistus-kui ka taasesitusrežiimil)
Taasesitusrežiimis saab pildistatud fotodega igasuguseid asju toimetada. Digitaalsed filtrid ja raamid, filmiklipi lõikamine, fotode lõikamine ja suuruse vähendamine, häälmemod jne.

äoj

Peaaegu karbist välja: Pentax X90 prototüüp
autor: Lauri Veerde

Päev vähem kui nädala eest esitles Pentax supersuumkaamerat nimega X90. Tegemist on aasta tagasi lavale astunud X70 järglasega ning Pentaxi teise supersuumiga üldse.  See  12 MP sensoriga, 26 x suumiga, mehaanilise värinastabilisaatoriga, 11 fps sarivõttega, HD formaadis 720p videosalvestusfunktsiooniga, senisest suurema mahtuvusega akuga ja odavama hinnaga digikaamera jõuab poelettidele märtsi lõpus – aprilli alguses. Photopointi ajaveebi salajastesse maa-alustesse laboratooriumidesse jõudis aga äsja X90 müügieelne prototüüpeksemplar. Katsealune nr 91239.

Võrreldes aasta tagasi esitletud X70 mudeliga ei ole X90 väliskujus suuri muutusi toimunud (vaata Photopointi ajaveebis ilmunud artiklit “Karbist välja: Pentax Optio X70“)

Kaamera tagaküljel olevate nuppude asetus, välimus ja iseloom on identsed X70 kaameraga ja sarnane Pentaxi algtaseme digipeegliga K-x.  Keskel olevast näo ikooniga nupust saab lülitada sisse nii naeratuse- kui ka lihtsalt näotuvastust. All paremal olev roheline nupp on vaikimisi seatud käivitama rohelist automaatrežiimi. Sellele saab aga omistada ka mõne muu funktsiooni (ISO, särikompensatsioon, memode salvestamine jne).

X70 läikivast plastikust plaat on X90 mudeli puhul asendatud hõbedast karva plaadi ja päästikuga.

Prototüüpkaamera prototüüpaku.  Pentaxi vanema supersuumi X70 liitiumaku võimaldab ühe laadimiskorraga teha umbkaudu 170 võtet. See näitaja oli X70 põhiline ja vaat et et ainuke tõsisem puudus. Pentax teatab nüüd, et X90 aku on hulga suurema mahtuvusega. See on kindlasti tõsi. Aku on visuaalselt suurem kui vanema mudeli oma ja ka kaalub rohkem. Kahjuks ei ole Pentax siiani kusagil kirjutanud seda, mitu võtet siis sellel akuga täpselt teha saab.

Pentax X90 salvestab fotosid SD/SDHC mälukaardile. Statiivikeere on jätkuvalt tsentrist veidi vasakul ja plastikust.

Kuigi Pentax x70 kaameral oli samasugune HD-video salvestamise funktsioon nagu sellel uuel aparaadil siin, ei olnud sellel võimalust neid videoklippe HD-formaadis otse kaamerast teleriekraanile kuvada. X90 aparaadil on see võimalus olemas – tänu HDMI ühendusele kummikatte taga. Sealsamas on ka port kaamera ühendamiseks tavaliste piltide ja videote vaatamiseks ja anemevahetuseks arvutiga.

Elektrooniline pildiotsija on varustatud diopterkorrektsiooniga. Pildiotsija vasakul küljel olevat ratast liigutades näevad ka prillikandjad väiksel ekraanil toimuvat ilma prillideta selgelt. Kahjuks ei anna Pentax informatsiooni selle kohta, kas ehk minu 4-miinuseline klaasikangus korrektuuri piiridest välja jääb. Lisandunud lääts tähendab muidugi seda, et pildiotsija ulatub senisest rohkem kaamera kerest väljapoole (on pikem).

Ilma selle kummipadjandita oleks kaamerat oluliselt halvem käes hoida.

Point TV – 15. Tamrac fotokott Expedition 9x
autor: Lauri Veerde

Tamrac`i kõige esinduslikumad fotokotid kuuluvad Expedition-seeriasse. Selles on kokku kuus seljakotti. Kõige väiksem neist Expedition 4x ning kõige suurem Expedition 9X. See viimane lisandus Tamraci tootevalikusse  käesoleva aasta algul ning jõudis hiljuti ka Photopointi poodidesse. Expedition 9X on tõeliselt suur, mahutades erinevalt 8x mudelist ära ka kaamerakere külge kinnitatud 600 mm objektiivi ja palju-palju muud kraami- Ardo-Jako näitab kohe lähemalt.

Head vaatamist.


Tamrac fotokott Expedition 9x from Photopoint on Vimeo.



Karbist välja: Canon EOS 550D
autor: Lauri Veerde

Canoni kolme nädala eest esitletud digitaalne peegelkaamera EOS 550D on kohal. Täna jõuavad need aparaadid Photopointi Tartu kauplustesse ning homme-ülehomme Tallinna, Rakvere ja Narva poodidesse.

Eos 550D on uuendatud versioon Canoni algtaseme digipeeglist EOS 500D. Sellel aparaadil on 18  MP sensor, Full HD formaadis video salvestamine kiirusega 30 kaadrit sekundis,  3:2 külgede suhtega ja suure eraldusvõimega (1 040 000 pikslit) 3.0″ LCD-ekraan ja EOS 7D kaameralt päritud 63-punktiline iFCL teravustamissüsteem.

Väliskuju osas ei ole (võrreldes EOS 500D kaameraga) palju muutusi toimunud. Tähtsamad erinevused on tagaküljel olevate nuppude kuju ning  lisatud nupp filmirežiimi/live view režiimi jaoks. Vaatame lähemalt:

Selles “Karbist välja” fotoseerias figureerib komplekt, mille koosseisus on EOS 550D koos EF-S 18-55 mm IS suumobjektiiviga. Photopointis on aga saadaval ka komplekt pikema fookuskauguste vahemikuga objektiiviga Canon EOS 550D + 18-135mm IS. Lisaks nendele kahele valikule on olemas ka ainult EOS 550D kere.

Karbis on: Canon EOS 550D digitaalne peegelkaamera, EF-S 18-55 mm IS suumobjektiiv kaamerarihm, akulaadija, liitiumaku, USB kaabel, videokaabel  ning tarkvara CD-ROM.

Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS värinastabilisaatoriga suumobjektiiv

Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS värinastabilisaatoriga suumobjektiivi plastikust bajonett.

EOS 550D LCD-ekraan on 4:3 külgede suhte asemel veidi piklikum (3:2). Niiviisi mahuvad aparaadiga klõbistatud fotod sellele täpselt ära ning väärtuslikku piksliruumi ei lähe kaotsi. Ka laiekraanis HD-videot näeb selliselt ekraanilt suuremalt kui 4:3 külgede suhtega 3.0″ diagonaaliga ekraanidelt.

Kui EOS 500D kaamera tagaküljel olevad nupud olid ümara kujuga, siis EOS 550D nuppude profiil järgib ümbritsevat. Selle tulemusena on nuppude pind suurem ja neid peaks olema Canoni väitel lihtsam vajutada. On küll nii.

Kaamera peal olevad juhtnupud ning programmiratas on päris sarnased EOS 550 kaamerale.

Kaamera paremal küljel oleva kummikatte all on kõik ühendused. Ülevalt: välise mikrofoni pesa, kaugjuhtimispuldi pesa,  USB 2.0/AV väljund ning HDMI väljund.

EOS 550D salvestab pilte SD, SDHC ja SDXC mälukaartidele.

LP-E8 liitiumaku peab CIPA standardse testi andmetel vastu kuni 440 võtet.

Kui andur optilise pildiotsija all registreerib mingi selle ees oleva objekti (nt silm), lülitub LCD-ekraan välja.

1 2 3 4 5 6