Canonilt kaks objektiivi: 40mm f/2.8 ja 18-135mm f/3.5-5.6
autor: Lauri Veerde

Koos EOS 650D peegelkaameraga toob Canon täna välja kaks uut objektiivi: EF-S 18-135mm F3.5-5.6 IS STM ja EF 40mm F2.8 STM. Objektiivide ühiseks omaduseks on uuenduslik STM autofookusmootor, mis on välja arendatud spetsiaalselt 650D (ning kõigi teiste tulevaste kaamerate) kontrasttuvastusega autofookuse jaoks. STM mootor teeb võimalikuks kiire ja sujuva autofookuse pildistamisel Live View režiimis ning videot filmides. Lisaks on mõlemal objektiivil elektromagnetiliselt muudetav diafragma – see väljendub võimaluses muuta ava suurust sujuvalt (oluline video filmimisel).

Kui kõrvale jätta need ülalmainitud kaks omadust, siis on EF-S 18-135mm F3.5-5.6 IS STM objektiiv sarnane tavalisele, APS-C sensoriga digipeeglite ees kasutatavale suure suumivahemikuga kitobjektiivile. 40mm f/2.8 on aga Canoni esimene pannkookobjektiiv. See väga õhukese korpuse ning valgusjõulise avaga fiksobjektiiv sobib kasutamiseks nii pool- kui ka täiskaadersensoritega kaamerate ees. Mõlemat objektiivi on turule oodata juuli alguses. Vaata tootefotosid ja loe Canoni ametlikku pressiteadet altpoolt:

Canon EF-S 18-135mm F3.5-5.6 IS STM

Canon EF 40mm F2.8 STM

Pressiteade
8. juuni 2012

Canon teatas täna kahe uue kompaktse ja kerge objektiivi – EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM ja EF 40 mm f/2,8 STM – turuletulekust.

Lisaks sellele, et need võimaldavad pildistamisrežiimis teravustamist pidevalt manuaalselt juhtida, on mudelid EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM ja EF 40 mm f/2,8 STM sobivad ka filmitegijatele, võimaldades neil filmimise ajal veelgi täpsemalt teravustada. Mõlemad uuele kaamerale EOS 650D suurepäraseks kaaslaseks sobivad objektiivimudelid sisaldavad uut samm-mootori tehnoloogiat (STM), mis võimaldab liikuvate objektide filmimisel kiiret ja pidevat teravustamist, tagades sellega sujuvad ja selged videod.

Need kaks kiire ja täpse teravustamisega täiustatud AF-jõudlust pakkuvat uut objektiivi lihtsustavad spontaansete, ent siiski detailsete ja selgete fotode tegemist. See on eriti oluline just dokumentaal-, spordi- ja reisifotograafide jaoks. Vastavate minimaalsete teravustamiskaugustega 0,39 m ja 0,3 m, võimaldavad objektiivid EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM ja EF 40 mm f/2,8 STM sündmusi veelgi lähemalt jäädvustada, hoides samas objekti teravustatuna.

Fookuskaugusvahemikku 18–135 mm võimaldav objektiiv EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM on loodud pakkumaks fotograafidele kompaktset ja mitmekülgset suumobjektiivi, millega on pildistamisobjektide valik väga lai – alates portreedest kuni maastike- ja spordivõteteni. Pika säriajaga fotosid võimaldavas objektiivis EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM on kasutusel nutikas optiline pildistabilisaator, mis annab pildistabilisaatorita mudelite ees kuni nelja astme võrra pikemate säriaegade kasutamise eelise. Lisaks suudab objektiiv tuvastada, kas fotograaf pildistab tavaliselt või kaamerat objekti liikumise suunas kaasa vedades, rakendades nii parima pildi saamiseks sobivaima pildistabiliseerimisrežiimi. Filmimisel rakendub automaatselt dünaamiline pildistabiliseerimisrežiim, neutraliseerides iga videograafi liikumisest tingitud raputuse ning tagades nii sujuva ja ühtlase pildiga video.

Nii pildistamisel kui ka filmimisel väikese teravussügavusega katsetades on õrna taustahägu saavutamiseks objektiivil EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM elektromagnetilise diafragmaga (EMD) ringikujuline ava, mis võimaldab avasätteid ülitäpselt reguleerida. Kogu suumi ulatuses tagavad hea pildikvaliteedi neli läätseelementide rühma, sealhulgas üks ülimadala hajuvusteguriga (UD) element ja üks täppisvormitud (PMo) element kromaatilise aberratsiooni neutraliseerimiseks. Igal läätseelemendil olevad Canoni Super Spectra vääristused vähendavad varikujutisi ja halosid, mistõttu vajavad pildid vaid minimaalset järeltöötlust.

Objektiiv EF 40 mm f/2,8 STM on aga Canoni esimene EF-sarja n-ö pannkook-objektiiv, mis on fikseeritud fookuskaugusega 40 mm ja laia f/2,8 avaga, sobides fotograafidele, kes soovivad mitmekülgset, kompaktset ja kerget objektiivi portreede, reportaažide, reisikogemuste või maastike jäädvustamiseks. Ringikujulise, seitsme labaga ava täppisreguleerimist võimaldav elektromagnetiline diafragma aitab luua kaunist bokeh-efekti ning Super Spectra vääristusega asfääriline lääts tagab parima võimaliku pildikvaliteedi kogu kaadri ulatuses.

EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM – põhiomadused

  • Mitmekülgne suumiulatus 18–135 mm.
  • Sujuv ja vaikne STM-teravustamine ühilduva kaameraga filmimisel.
  • Dünaamiline pildistabiliseerimine sujuvaks videojäädvustuseks.
  • Kiire autofookus koos pideva manuaalfookuse prioriteediga.
  • Minimaalne teravustamiskaugus 0,39 m.

EF 40 mm f/2,8 STM – põhiomadused

  • Hõlpsalt kaasaskantav n-ö pannkook-objektiiv.
  • Sujuv ja vaikne STM-teravustamine ühilduva kaameraga filmimisel.
  • Kiire f/2,8 maksimumava kehvades valgusoludes jäädvustamiseks.
  • Teravustamiskaugus alates 0,3 m.
  • Kiire ja vaikne AF nõelteravateks tulemusteks.
  • Hea pildikvaliteet kogu kaadri ulatuses.

Londoni olümpiamängudel suurus loeb
autor: Erki Oras

Vähemalt fotograafide jaoks loeb kindlasti, sest Londoni olümpiamängude korralduskomitee on keelanud võistluspaikadesse tulla kaamerate või abivahenditega, mille pikkus ületab 30 sentimeetrit. See piirang käib ka statiivide kohta. Tegelikult on võistluspaikades üldse keelatud kommertseesmärkidel pildistamine ilma meedia akrediteeringuta. Et suuri kaameraid ja statiive ei saa jätta ka turvameeskonna hoolde, siis soovitatakse need parem hoopis koju jätta. Lisaks on publikule keelatud ka Wi-Fi kuumpunktide loomine ja kasutamine, et keegi litsenseerimata piraatfotosid laia maailma ei saadaks. Samas ei ole keelatud pildistada nutitelefonide ega tahvelarvutitega.

Õnneks ei kannata piirangute all ainult fotograafiahuvilised. Nii on võistluspaikades keelustatud veel lipud, plakatid, ülemõõdulised mütsid, suured vihmavarjud, suured toidukogused, pallid, frisbee’d, raketid ja igasugused heliallikad nagu vuvuzelad (aitäh, korralduskomitee!), viled jms.

Samuti on keelatud poliitiliste või liialt kommertslike sõnumitega rõivastus või riideesemed varjatud reklaamisõnumiga. Siiski on teadmata kas eelmainitud riided eemaldatakse turvameeskonna poolt ning kas ilma riieteta võistlust vaatama lubatakse.

Allikas: Amateur Photographer

Canon EOS 650D toob puutetundliku ekraani ja parema autofookuse
autor: Lauri Veerde

Canon toob täna lagedale uue peegelkaamera EOS 650D. See on täiustatud versioon aastatagusest EOS 600D peegelkaamerast ning mõeldud algajaile fotohuvilistele, kes soovivad midagi pisut võimekamat kui päris algtaseme EOS 1100D. Paljude kaameraostjate meeli saab kindlasti erutama teadmine, et EOS 650D on maailma esimene puutetundliku ekraaniga peegelkaamera. Ekraan – muide – ei ole vajutustundlik, nagu kompaktkaameratel tavaliselt, vaid moodsate nutitelefonide eeskujul puudutustundlik tajudes ka  mitme-sõrme puudutust.

Puutetundlikkusest olulisemgi on aga uue kaamera täiustatud sensor. Megapiksleid on sel küll sama palju nagu seni – 18. Uus sensor on aga nüüd võimeline palju kiiremaks faasituvastusega automaatseks teravustamiseks. Mida see tähendab? Seda, et 650D teravustab jätkuvalt nii filmirežiimis kui ka tavalises Live View režiimis piltide tegemisel. Teatavasti on Nikon sellist võimalust pakkunud juba kaks aastat aga see jätkuv autofookus ei ole tal kõige kiirem olnud. Loodame Canonilt paremat tulemust.

Oluline on veel EOS 650D 9-autofookuspunktiga teravustamissüsteem, mis pärineb otse klass kõrgema EOS 60D seest. Kusjuures kõik 9 punkti on nn Cross-type punktid ehk tundlikud kontrastsusele nii vertikaal- kui ka horisontaalsihis. 14-bitine DIGIC 5 pildiprotsessor tõstab sarivõtte kiiruse seniselt 3,7 fps pealt 5 kaadrini sekundis. UUt kaamerat on turule oodata Juuli alguses. Vaata videoid, tootefotosid ja loe Canoni ametlikku pressiteadet siitsamast alt:

Pressiteade
8. juuni 2012

Canon tutvustab uut kaameramudelit EOS 650D

Canon toob täna turule uue digipeegelkaamera EOS 650D, mis pakub kõrget pildikvaliteeti ja lihtsat puutetundlikku juhtimist. Algajatele fotograafidele hästi sobivas mudelis EOS 650D on ühendatud nutikad automaatrežiimid ja laialdased manuaalsed funktsioonid.

EOS 650D on esimene EOS-sarja kaamera, millel on kahetine AF-süsteem, tagades nii detailsed pildid ja pidevalt jälgiva autofookuse filmimisel. Kaamera südamikus asub 18-megapiksline Hybrid CMOS sensor ja DIGIC 5 protsessor, mis võimaldavad jäädvustada teravaid täisresolutsiooniga pilte kiirusel kuni 5 kaadrit sekundis (k/s). Ka muudetava nurgaga mahutundlik puuteekraan lihtsustab ja kiirendab kaamera juhtimist, pakkudes kohest juurdepääsu laialdastele sätte- ja stseenivalikutele.

Kaamera EOS 650D äsja väljaarendatud 18-megapiksline APS-C mõõdus Hybrid CMOS sensor tagab hea resolutsiooni, nii et isegi plakatimõõdus väljatrükid on alati värvi- ja detailiderohked. Ka hämaras ilma välguta pildistamiseks ideaalselt sobiv kaamera pakub ISO-vahemikku 100 – 12 800, võimaldades minimaalse müraga võimalikult loomutruid pilte teha, samas kui väärtuseni 25 600 laiendatav ISO pakub võimalust ka äärmiselt kehvades valgusoludes katsetada.

Mudel EOS 650D on EOS-sarja esimene algajatele mõeldud kaamera, milles on kasutusel paremat kiirust, reageerimisaega ja värviedastust pakkuv Canoni DIGIC 5 protsessor. Selle 14-bitine pilditöötlus pakub kauneid ja mahedaid tooniüleminekuid ning oluliselt suurem võimsus muudab kaamera ideaalseks tempoka tegevuse, näiteks jalgpalli või muude spordialade jäädvustamisel.

Uus kahetine AF-süsteem muudab mistahes objektidest hästi teravustatud võtete tegemise lihtsaks, ja seda nii pildistamisel kui ka filmimisel. 9 rist-tüüpi punktiga AF-süsteem pakub nii spordiürituste, hoogsa tegevuse kui ka looduse pildistamisel head jõudlust ja täpsust. Lisaks sellele võimaldab uus Hybrid AF-süsteem pidevat autofookust filmimisel ja reaalajarežiimis Live View[i] pildistamisel.

Kaameral EOS 650D on 7,7-sentimeetrine (3,0-tolline) muudetava nurga ja mahutundliku tehnoloogiaga Clear View LCD II puuteekraan, mis on väga tundlik ja toetab erinevaid mitmikpuutežeste, nagu kahe sõrmega suumimist ja kerimist, lihtsustades juurdepääsu võtterežiimidele, sätete muutmist ja võimaldades isegi üksnes ekraanilt võtteid jäädvustada. Kaamera kiirjuhtimiskuvalt saab ise AF-punkte valida, nägusid ja objekte jälgida ning pildisätteid timmida. Navigeerimine on kiire ja intuitiivne, samas kui taasesitusrežiimis annab kahe sõrmega suumimine hea võimaluse pildi pisidetaile üle vaadata. Muudetava nurgaga liigend võimaldab ekraani mistahes olukorra jaoks sobivaks keerata ja pöörata, samas kui terav, 1 040 000 punktiga resolutsioon toob iga detaili selgelt esile.

Kaamera EOS 650D võimaldab igaühel hõlpsalt täis-HD (1920×1080p) kvaliteediga videoid salvestada. Ka uued objektiivid – EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM ja EF 40 mm f/2,8 STM – on filmimiseks ideaalsed, sest neis on kasutusel peaaegu hääletu samm-mootor, mis tagab sujuvad ja selged videod.

Režiimiga Video Snapshot saab igaüks lõbusaid, tempokaid ja meisterlikke videoid luua. Kaadreid on võimalik salvestada kahe-, nelja- või kaheksasekundiliste lõikudena ja need seejärel kaameras enne esitust ühendada või ümber paigutada. Integreeritud mini-HDMI pesa võimaldab tulemusi hõlpsalt ka mis tahes HD-teleris näidata.

Kaamera režiimikettal on kaks uhiuut võtterežiimi, mis aitavad algajatel keerulistes valgusoludes muretult pildistada. Suure dünaamilise ulatusega (HDR) taustavalguse juhtimine lahendab ereda taustavalgusega stseenide keerulise probleemi, jäädvustades kolme eri säriga – alasäri, õige säri ja ülesäri – ning kombineerides need üheks HDR-kujutiseks, mis on detailne nii heledates kohtades kui varjualadel. Käest pildistatava öövõtte režiim lihtsustab aga ilma statiivita hämara õhtukuma jäädvustamist, tehes neli erinevat kiirvõtet ja kombineerides need üheks detailseks ja selgeks pildiks.

Režiim Basic+ võimaldab automaatsetest põhisätetest kaugemale minna, pakkudes välja mitmeid eelseadistusi, millega oma pildi meeleolu koheselt ja drastiliselt muuta. Canoni loomingulisi filtreid saab nüüd piltidele rakendada ka otse puuteekraanilt ning uued efektid Art Bold ja Water Painting aitavad pilte veelgi loomingulisemaks muuta. Soovides pildistada vaid objektile osutades, teeb nutikas stseeni automaatrežiim kogu töö kasutaja eest ära, analüüsides stseeni ja valides automaatselt parimad sätted.

Canoni EOS-süsteemi kuuluv kaamera EOS 650D ühildub maailma kõige ulatuslikuma objektiivi- ja lisatarvikuvalikuga. EF-sarja enam kui 60 objektiivimudeli seas on olemas kõike – alates lainurkadest ja makrodest kuni äärmuslike teleobjektiivideni – ning loendamatul hulgal lisatarvikuid võimaldavad mis tahes loomingulise väljakutsega hakkama saada.

EOS 650D – põhiomadused

  • 18-megapiksline APS-C mõõdus Hybrid CMOS sensor.
  • Manuaalsätete ja pideva autofookusega täis-HD kvaliteediga videod.
  • Sarivõtted kiirusel 5 kaadrit sekundis.
  • Muudetava nurgaga Clear View LCD II puuteekraan.
  • ISO-tundlikkus 100 – 12 800, laiendatav väärtuseni ISO 25 600.
  • Laia ulatusega 9-punktiline AF.
  • Integreeritud Speedlite’i saatja.

Teeme vahetust: vana digipeegli eest Pentax K-5 veelgi soodsamalt
autor: Anni Proosa

Sul on kodus vana peegelkaamera, mis ei paku enam pinget? Juunikuus võid teha Photopointiga vahetust: too vana digipeegel meile ja saad Pentax K-5 kaamera soodushindadest veel 100€-150€ odavamalt. Kui tood kaamera kere, saad soodushindadest 100€ alla ning kere koos objekiiviga annab lisasoodustuse 150€.

Vahetatav kaamera peab kindlasti olema töökorras ja komplektne (spetsiaalaku puhul koos aku ja laadijaga).

Tamroni makrofoto konkurss ahvatleb osavõtjaid 1000-eurose peapreemiaga
autor: Lauri Veerde

“Mikrokosmos”. Tarmo Annok. Eelmise aasta Tamroni makrofoto konkursi võidutöö

Makrofotograafia ei tähenda ainult putukajahti tagaaias. Lähedalt võib pildistada kõike ja kõiki ning selle käigus avastada enda jaoks hoopis uusi maailmu täis värve, mustreid ja uutmoodi valgust. Lähedalt pildistamine esitab fotograafile tavalisest erinevad tehnilised väljakutsed ning paneb fotohuvilist rohkem tähelepanu pöörama kompositsiooni põhialustele nagu mustrid, värvid, taust jne.

Tänasest kuni 30. juunini on kõigil harrastajatel ja professionaalidel taas võimalik osaleda Tamroni makrofoto konkursil. Juba kolmandat aastat järjest toimuvale fotovõistlusele oodatakse eelkõige makrofoto kategooriasse kuuluvaid pilte. Samas ei põlata ära ka väiksema kui 1:1 suurendusastmega lähikaadreid, mis pildistatud tavaobjektiivi või kompaktkaameraga.

Vaata lähemalt ja osale konkursil Snap.ee veebilehel

Lähedalt pildistamine lisab fotole tubli annuse intiimsust ning pildid on huvitavad juba seetõttu, et näeme asju, mida palja silmaga ehk ei märkakski. Makrofoto konkursi võitmiseks aga ainuüksi lähedalt pildistamisest ei piisa. Konkursi žürii, eesotsas tunnustatud makrofotograafi ning bioloogi Urmas Tartesega hindab piltide juures lisaks tehnilisele tasemele ka loovust, originaalsust ning objekti tundmise oskust, ilma milleta hea makrofotograaf kuidagi hakkama ei saaks.

Tamroni makrofoto konkurss toimub Snap.ee pildipangas. Sealsamas on ka võimalus oma tööd konkursile esitada. Fotode esitamine lõpeb 30. juunil, mispeale asub töid hindama kolmeliikmeline žürii, kelle töö tulemusena selguvad kolm võidutööd:

Lisaks žürii poolt välja sõelutud esikolmikule läheb kohe – alates esimese pildi üleslaadimisest käima rebimine publiku lemmiku tiitlile. Publiku lemmiku väljaselgitamisel saavad osaleda kõik Snap.ee kasutajad. Pilte saab hinnata iga foto juures olevate kuldsete tähekeste abil. Publiku lemmikutki on ootamas mõnus üllatusauhind.

Iga osaleja võib konkursile esitada viis fotot. Fotod peavad vastama teemale ning nende pikem külg peab olema vähemalt 2000 px lai.

Fotosid saab konkursile lisada kuni 30. juuni 2012 kell 13:00. Rahva lemmik selgub 2. juulil. Žürii poolt valitud esikolmik kuulutatakse välja 12. juulil.

Lähemalt on huvitavam, suuremalt on ilusam!

1 2 3 4