Pentax K-3 sai TIPA 2014. aasta parima ekspertkaamera tiitli
autor: Silver Pik

K3-tipa-banner-EN

Juba 24. korda valis TIPA (Technical Image Press Association) välja aasta parimaid tooteid, mis on turule toodud viimase kaheteist kuu jooksul. Auhindu jagati 40 erinevas kategoorias, alates fotokottidest ning lõpetades, ilmselgelt, fotokaameratega. Kõrgema otsa peegelkaamerad jagati mitmeks erinevaks kategooriaks, kus Nikon D4S on parim professionaalne peegelkaamera, Canon EOS 70D parim edasijõudnutele suunatud kaamera ning nagu pealkirjaski öeldud, Pentax K-3 haaras endale parima eksperttaseme peegelkaamera tiitli. Sellega seljatas Ricoh’i poolt toodetav Pentax K-3 ka Nikon D7100 ning lükkas samas hinnaklassis oleva Canon EOS 70D kategooria võrra madalamale. Iseenesest on tegu hea tulemiga Pentaxi kaubamärgi jaoks, kuna viimane kord selles kategoorias jagati tunnustust 7 aastat tagasi, kui auhinnaga pärjati Pentax K10D.

Pentax K-3 valimisel tõi TIPA välja Ricohi loodud unikaalse anti-aliasing filtri simulatsiooni ning madalpääsfiltri vaba disaini, kiire sarivõtte kiiruse (8,3 kaadrit/sek kuni 23 RAW faili / 60 JPEG faili), ilmastikukindla magneesiumsulamist korpuse, keresisese stabilisaatori. Lisaks veel mugava videosalvestuse võimaluse, 4K kvaliteediga intervallvideo talletamise ning esmaklassilise teravustamissensori. 

k-3-foto-01

k-3-foto-02

k-3-foto-03

k-3-foto-04

Soovid Pentax K-3 kohta rohkem teada? Loe Photopointi ajaveebi artiklit/pildiseeriat: Karbist välja: Pentax K-3 või või vaata PointTV Pentax K-3 tutvustavat videot. Lisaks on K-3 põhjalik ülevaade ka Digitestis.

Pentax K-3 Photopointis

Uus fotokursuse komplekt õpetab portreefotosid töötlema – nädala lõpuni -40% soodushinnaga
autor: Lauri Veerde

portreefotode-tootlemine-photoshopis

Fotokursus.ee veebilehel on nüüd kokku pandud kaks õpikeskkonna populaarseimat kursust: “Portreefotode töötlemine Photoshopis” ning “Loodus- ja portreefotograafia põhitõed”. Eraldi ostes oleks nende hinnaks 49,98. Komplekti soodushind kuni käesoleva nädala lõpuni on aga 40% võrra soodsam ehk hinnaga 29.99€.

Portreefotode töötlemine Photoshopis” koosneb 16. õppevideost, mille kogukestvus on 2 tundi ja 10 minutit. Nendes videotes näitab professionaalne pulma- ja portreefotograaf Urmas Ääro sulle ära kõik olulisemad tehnikad ja nipid, mida ta ise igapäevaselt portreefotode töötlemisel kasutab.

Loodus- ja portreefotograafia põhitõed” kursusest leiad kasulikke soovitusi järgmiste pildistamisvaldkondade kohta: Maastikufotograafia; 2) Lindude ja loomade pildistamine; 3) Portreefotograafia ja 4) Makrofotograafia. Fotograafid Andrus Kannel, Sven Začek ning Jaak Põder näitavad Sulle kuidas pildistada professionaalse välimusega portreid oma lähedastest, kuidas kaadrisse püüda metsloomi, linde ja pisikesi putukaid ning kuidas pildistada imeilusat loodusvaadet nii, et see ka fotol ilus jääb.

Vaata uut fotokursus.ee sooduskomplekti fotokursus.ee veebilehel

Olympus plaanib luua f/1.0 avaga objektiiviga kompaktkaamera
autor: Lauri Veerde

Bildschirmfoto2014-04-08um144110_zps98ddee4d-620x387

Kõige valgusjõulisema avaga kompaktkaamera tiitlit hoiab hetkel enda käes Panasonic Lumix LX7. Selle objektiivi ava saab laiema vaatenurga juures keerata kuni väärtuseni f/1.4 – ja see on kompaktide maailmas väga muljetavaldav tulemus. Olympus on aga plaanimas midagi eriti huvitavat. Nimelt on digifailide sügavikest välja ujunud Olympusele eelmisel kuul patendiameti poolt omistatud sertifikaadid. Joonistelt vaatab vastu 50mm fookuskauguse ja f/1.0 avaga objektiiv – mis on mõeldud kasutamiseks 1/1.7″ suurusega pildisensori ees.

Teatavasti kasutavad selliste mõõtmetega pildisensorit just tippklassi kompaktkaamerad – sellised nagu Panasonic LX7, Canon S120, Nikon P330 või Olympuse enda Stylus XZ-2. Mitmete portaalide uudisvoogudes kuulutataksegi nüüd, et ilmselt kavatseb Olympus XZ-2 järeltulija varustada senise f/1.8 ava asemel f/1.0 avaga objektiiviga.

f/1.0 avaga XZ-3 oleks iseenesest küll tervitatav, kuid pangem tähele, et patenteeritud objektiivi näol on tegu fikseeritud fookuskaugusega objektiiviga millega ei saa suumida. Objektiivi fookuskauguseks on joonistel märgitud 11 mm, mis 1/1.7″ sensori ees on ekvivalentne 50mm vaatenurgaga. Seega on Olympusel ilmselgelt plaanis luua mingisugune spetsiifilisem pisike kaameratüüp. Või siis lihtsalt igaks juhuks patente vormistada.

Allikas: imaging-resource.com

 

Lytro Illum – hüvasti udused pildid
autor: Silver Pik

lytroillum_eest

Sellest on juba paar aastat möödas, mil meil tutvustati esimest “valgusvälja” tehnoloogial töötavat Lytro kaamerat. See oli väga innovaatiline ning raputas fotomaailma päris korralikult – pea samapalju, kui esimese digikaamera tulek filmiajastul. Samas jäi esimene kaamera pigem tehnofriikide pärusmaale – ontlik disain, mitte nii hea kasutusmugavus ja kõrge hind väikese jublaka kohta. Keerates nüüd ajas kaks aastat edasi eilsesse päeva ning ilmavalgust nägi Lytro Illum, valgusvälja kaamera, mis näeb välja nagu päris kaamera ning on ka mugav kasutada.

Tulles nüüd korra tehnoloogia juurde (kui mõnel lugejal on paari aasta tagused uudised meelest ära läinud): valgusvälja kaamera on võrreldes tavalise fotoaparaadiga teistsugune. Kui klassikaline kaamera teravustab ühte punkti ning talletab sedasi pildi, siis valgusvälja kaamera püüab kinni kõik valguskiired, mis kaadrisse jäävad. Väike hookus-pookus tarkvaraliselt (kaamera nõuab ikka väga kanget pildiprotsessorit) ning kasutaja saab peale pildi tegemist muuta nii vaatenurka, teravustamispunkti kui teravussügavust. Loomulikult andis Lytro versioon 1.0 kaamera teatud tõuke tehnoloogias, mis on just mobiilimaailmas toonud uusi suundumusi. Näiteks HTC One M8 pakub võimalust hiljemalt teravustamispunkti muuta (talletab pilti kahe kaameraga), LG G Pro 2 ning Samsung Galaxy S5 teevad seda tarkvaraliselt. Nokia Refocus rakendus pildistab jällegi mitu erineva teravussügavusega pilti ning annab sellega hilisema manipulatsiooni võimaluse. Või siis viimane Google Camera rakendus (Android 4.4 KitKat vaikerakendus varsti), mis teeb kahe erineva nurga alt pilti ning võimaldab hiljemalt manipuleerida fotot.

Jõudes Lytro Illum kaamerani (versioon 10.0, jättes vahele 2.0 – 9.0 versioonid) lõpuks. Tegu on klassikalise fotoaparaadi disainiga pildistajaga mis talletab, nagu eelnevalt juba öeldud sai, kogu vaatevälja jääva valguse. Illumi südameks on 1″ (nõgus?) sensor (sama suur, kui näiteks Sony RX100 II/RX10 kaamera sees), mis on kolm korda suurem, kui eelmise mudeli seest leitav valguse talletaja (varasemalt oli kasutusel 1/3″ tüüpi sensor; sama suur, kui tavaliselt nutitelefonidest leiame). Objektiiv on antud seadmel 30-250 mm (35 mm ekvivalendina) läbiva f/2.0 avaga. Niipidi vaadates – tehniliselt kordi parem, kui keskmine sama mõõtu kompaktkaamera. Sensor talletab kuni 40 miljonit valguskiirt (võrreldes eelmise 11 miljoniga). Tootja ise ei avalda reaalselt megapiksleid kui selliseid, samas kahedimensiooniliste lõppfotode puhul võime öelda lahutusvõimeks 5 megapikslit. Kaamera tagumisel küljel on suur 4-tolline kallutatav puutetundlik ekraan, mil 800 × 480 lahutusvõime (võrdluseks teiste tootjate numbritega: 384000 pildipunkti).  Jätkates tehnilist aspekti Lytro Illum kompaktkaamera juures – 1/4000 minimaalne säriaeg võimaldab talletada ka kiiremad subjektid kaadris. Kaamera toetab ka välist välku läbi välgukinga – tootja sõnul enamus välgud, mis turul liiguvad.

Tarkvara on sedasorti kaamera juures äärmisel oluline. See kasutab modifitseeritud Android operatsioonisüsteemi ning Light Field Engine 2.0 süsteemi kiiremaks fotode töötluseks. Pildistamise funktsionaalsuse juures ei ole kokku hoitud – leiame harjumuspärase ISO tundlikkuse muutmise võimaluse, säriprogrammid nagu avaprioriteet, säriprioriteet, tundlikkuse prioriteet ning manuaalrežiim. 

Selle platvormi juures on äärmiselt oluline ka töövoolu integratsioon olemas olevasse tarkvarasse. Seetõttu on Lytro teinud kokkulepped nii Adobe kui Applega ning tulemuseks on Lytro (juba paika pandud teravustamise ning perspektiiviga) fotode järeltöötlus Aperture, Lightroom või Photoshop tarkvaraga. Jah, väga palju saab otse kaameras teha, kuid suure ekraaniga arvuti taga ons see ilmselgelt mugavam.

Mida siis kasutaja lõppkokkuvõttes sellise kaameraga saavutab? Lihtsam talletada 3D meediat (fotod, videod), päästa aia taha läinud udused pildid ning loomulikult tuua uue dimensiooni seni kahemõõtmelisesse fotograafiasse.

Lytro Illum tutvustav video

 

Lytro Illum’i hinda siinpool suurt lompi pole veel avalikustatud, kuid Ameerika Ühendriikides saab antud kaamera soetada tühise 1599 dollari eest.

lytroillum_eest

lytroillum_tagant

lytroillum_pealt

lytroillum_külg

lytroillum_külg2

Vaata ka Lytro Illum näidispilte Lytro veebigaleriis

Fujifilm hübriidkaameratega kingituseks kaasa telesuumobjektiiv
autor: Jürgen Veerme

photopoint-fujifilmtelesuum-560x245

Retroliku välimusega Fujifilm X-seeria hübriidkaamerad on lisaks oma heale pildikvaliteedile ja kasutusmugavusele alati olnud parajad pilgupüüdjad. Need sobivad suurepäraselt nii nõudlikule fotohuvilisele kui ka algajale fotograafile ning nüüd on eriti põhjust koos Fujifilmiga kevadisi hetki püüdma minna.

Ostes Photopointist Fujifilm X-A1, X-M1 või X-E2 komplektobjektiiviga hübriidkaamera saad lisaks tasuta Fujifilm XC 50-230mm f/4.5-6.7 OIS telesuumobjektiivi (väärtusega 399€), mis annab vabaduse pildistada kaugemaid asju nii, nagu need oleksid päris lähedal.

Pakkumine kehtib 23.04 – 31.05.2014

1 2 3 4 5 6 7 8 9