Pentax K-30 peegelkaamera toob ilmastikukindla korpuse algajale lähemale
autor: Lauri Veerde

Käesolev aasta on Pentaxi jaoks kriitiline. Ricoh`i omanduses peab firma end tõestama või aegamööda suurte kaamerameistrite nimistust taanduma. Pentax alustab tõestamist täna – uue aparaadiga, millel on potentsiaali kergitada kõigi fotohuviliste kulme. K-30 on algajale fotohuvilisele suunatud digitaalne peegelkaamera, otsene konkurent Canon EOS 600D ja Nikon D5100 kaameratele ning järeltulija populaarsetele Pentaxi digipeeglitele K-10 ja K-20.

Pentax K-30 tehnilised andmed maalivad pildi uudsest ja võimekast aparaadist. 16 MP CMOS sensor, 6 fps sarivõte ja värinastabilisaator on satandardselt tavaline nimistu. Et aga sellise hinnaklassi digipeeglil ilmastikukindlad tihendid ning pea 100% kaadri katvusega pildiotsija on – seda pole enne juhtunud. Lisaks nendele omadustele on Pentax K-30 kaameral kaks valikuketast, kõrgele kaamera kohale tõusev välklamp, hea lahutusvõimega (921 000 px) 3″ LCD ekraan, täiustatud SAFOX IXi+ autofookussüsteem 11 teravuspunktiga, millest tervelt 9 on nn cross-type punktid ehk eriti tundlikud. Filmirežiimis saab teha manuaalse helinivoo ja säriga Full HD videot 30, 25 ja 24 kaadrit sekundis. Olemas on intervallvõte ja (!) U1 ja U2 kasutaja poolt programmeeritavad režiimid valikukettal. Kaamera töötab nii liitiumakuga kui ka (juurdeostetava raami abil) AA patareide/akudega.

Selline kaamera – mustas, sinises ning punases värvitoonis – tuleb Pentaxilt turule juunikuus ning 18-55mm objektiiviga komplekt saab letihinnaks orienteeruvalt umbes 800 eurot. Mida sina arvad? Kas on tegija?

Pentaxi ametlik pressiteade:

PENTAX K-30

Tolmu- ja ilmastikukindlas korpuses peegelkaamera välitingimustesse

PENTAX RICOH IMAGING COMPANY, LTD. annab teada, et toob välja PENTAX K-30 digitaalse peegelkaamera. Uus kesktaseme mudel pakub kõiki standardseid peegelkaamera funktsioone ning on eeskujulikult käsitsetav. Kompaktne, ilmastiku- ja tolmukindel ning kerge korpus võimaldab pildistada muretult välitingimustes.

See mudel aitab algajatel pildistada stabilisaatori abil teravaid ja kvaliteetseid 16 megapiksliga fotosid. K-30 korpus on kompaktne ja kerge ning oma mõõtmete poolest algtaseme mudelite klassis. Kaameral on palju omadusi ja funktsioone, mida tavaliselt leiab kõrgema klassi mudelitel nagu ilmastikukindel, tolmukindel ja külmakindel korpus ning klaasist prismaga pildiotsija, mille vaateväli on peaaegu 100%. Lisaks suudab kaamera jäädvustada täis-HD videot, sarivõtet kiirusega kuus kaadrit sekundis ja võimaldab kasutada lühimat säriaega 1/6000 sekundit.

Sportliku, funktsionaalse disainiga kere toimib välitingimustes veatult ja K-30 käepide võimaldab kaamerat kindlalt ja mugavalt hoida. PENTAX K-30 valmistatakse kolmes värvitoonis: valge (Crystal White), sinine (Crystal Blue) ja klassikaline must.

Peamised omadused

1. Kõrge lahutusvõime, madal mürasus, elutruu kujutis

K-30 südames on uusim kiire CMOS sensor mõõtudega 23,7 × 15,7 mm, mille 16,28 efektiivset megapikslit jäädvustavad kõrge lahutusvõime ja rikkalike üleminekutega kujutisi. PRIME M pildiprotsessor hoolitseb lisaks ka kvaliteetse täis-HD video salvestamise eest (1920 × 1080 pikslit, 30 kaadrit/sek). K-30 puhul on viidud minimaalseks ka pildi mürasus madala tundlikkuse puhul. Kaamera tundlikkuse ulatus on ISO 100 kuni 12800 (erifunktsiooni abil kuni ISO 25600).

2. Sportlik ja funktsionaalne disain

Kuna kaamera kompaktses ja kerges korpuses on kasutusel 81 tihendit, on K-30 ilmastikukindel, tolmukindel ja külmakindel, toimides vabalt ka -10°C külmas. See tähendab, et saad jäädvustada kvaliteetseid pilte ka matkal, mägironimisel, suusarajal ega pea muretsema ilmastiku pärast.

Välimuse disain on ühtlasi sportlik ja funktsionaalne, mõeldud aktiivseks kasutamiseks välitingimustes. K-30 kerel on suur käepide, mis tagab mugava käespüsimise ja madala profiiliga pentaprisma korpus, mis vähendab kaamera kõrgust.

3. Optiline pildiotsija, peaaegu 100% vaateväli Vaatamata kompaktsele korpusele, mis on tavapärastest kesktaseme mudelitest väiksem ja kergem, on K-30 varustatud klaasprismaga pildiotsijaga, mille vaateväli on peaaegu 100% ning suurendus umbes 0,92× (50mm f/4 objektiiv lõpmatusse teravustatuna). See lihtsustab oluliselt teravustamist ja kadreerimist. Kuna pildiotsijast näeb selget pilti ka eredas päikesevalguses ning nähtava pildi ajaline viivitus ja parallaks puuduvad, reageerib K-30 efektiivselt ja usaldusväärselt ka nõudlikes olukordades pildistamisel, kus võttemomendi valik on kriitilise tähtsusega. K-30 võimaldab kasutada PENTAXi Natural Bright-Matte III ja ka muid eraldi müüdavaid teravustamisklaase, mis lihtsustavad manuaalset teravustamist.

4. Täpne ja kiire teravustamismoodul

Tipptasemel SAFOX IXi+ AF moodul muudab automaatse teravustamise kiireks ja täpseks. Moodulis on kasutusel spetsiaalne lääts värvimoonutuste minimeerimiseks, lisaks võetakse teravustamispunkti määramisel arvesse valgusallikat. Süsteemil on 11 sensorpunkti, üheksa neist on ristikujulised ning tagavad mistahes objektide täpse teravustamise.

Hämaras kasutab süsteem teravustamise hõlbustamiseks integreeritud AF abivalgust.

5. Kiire sarivõte

Spordi, etenduste või looduse pildistamisel on käepärane K-30 kiire sarivõtte funktsioon, mis võimaldab fotograafil jäädvustada liikumist kiirusega kuni kuus kaadrit sekundis (JPEG).

6. Kasulike funktsioonidega Live View

Tänu uusimale CMOS pildisensorile ja uuendatud algoritmile näitab K-30 selget ja elutruud Live View pilti (60 kaadrit/sek). Kaamera on varustatud ka manuaalset teravustamist abistava funktsiooniga. Live View saab ekraanile kuvada kolme erinevat kadreerimisvõrgustikku.

7. Kasutajasõbralikud automaatrežiimid

K-30 sisaldab ka PENTAXi poolt väljatöötatud Auto Picture automaatrežiimi, mis valib automaatselt sobivaima pildiprogrammi. Fotograaf saab keskenduda kompositsioonile ja õige võttemomendi ootamisele, jättes kõik muud seadistused kaamera hooleks. Lisaks võimaldab K-30 kasutada 19 stseeniprogrammi, mis lihtsustavad keerukate või nõudlike situatsioonide jäädvustamist.

8. PENTAX SR pildistabilisaator

PENTAXi poolt väljatöötatud SR mehhanismiga pildistabilisaator vähendab efektiivselt kätevärina mõju pildile ning tagab teravad tulemused ka nõudlikes oludes nagu teleobjektiivi kasutamisel või hämaras ilma välklambita pildistamisel. See uuenduslik süsteem toimib praktiliselt kõigi PENTAXi objektiividega*. Kuna SR mehhanism suudab sensorit igas suunas liigutada ja kallutada, saab K-30 selle baasil pakkuda ka muid kasulikke funktsioone: automaatne horisodi korrigeerimine, kompositsiooni korrigeerimine igas suunas ning Astrotracer režiim, mis koostöös O-GPS1 mooduliga lihtsustab tähistaeva pildistamist.

* SR mehhanismiga ühilduvad objektiivid: PENTAX K, KA, KAF, KAF2 JA KAF3 bajonetiga objektiivid; keermega objektiivid (adapteri abil) ja 645 ning 67-süsteemi objektiivid (adapteri abil). Osad funktsioonid ei pruugi teatud objektiivide puhul toimida.

9. Valik loomingulisi pilditöötlusvahendeid

K-30 on varustatud Custom Image funktsiooniga, mis lubab kiirelt ja lihtsalt valida pildile lõppviimistluse 11 valiku hulgast. Võimalik on kasutada ka 19 digitaalfiltrit, mis lisavad pildile loomingulisi efekte.

10. Erinevad vooluallikad

Lisaks standardsele liitiumakule, mis suudab ühe laadimisega teha umbes 480 pilti** saab K-30 toiteks eraldimüüdava D-BH109 patareihoidja abil kasutada ka nelja AA-mõõdus patareid. Kuna AA patareid on müügil praktiliselt kõikjal maailmas, pole näiteks reisil olles tarvis aku vastupidavuse pärast muretseda.

** PENTAXi tingimustele vastav test, kus kasutati D-LI109 liitiumakut ilma välklambita.

11. Muud omadused

i. Suur, laia vaatenurgaga 3-tolline LCD ekraan, 921 tuhat pildipunkti; ii. 77 segmendiga täpne särimõõtesüsteem; iii. DR (Dust Removal) mehhanism, mis raputab CMOS sensorilt maha sellele langenud tolmu; iv. PENTAXi poolt loodud juhtimissüsteem, mis tagab paindliku ja veatu reageerimise fotograafi kavatsustele; v. dünaamilise ulatuse laiendamise funktsioon, mis aitab ära hoida ülesäris (valgeid) ja alasäris (musti) alasid kaadris; vi. äsjatehtud JPEG pildi salvestamine RAW failina; vii. RAW/Fx nupp failivormingu kiireks vahetamiseks või spetsiifiliste funktsioonide kiireks avamiseks; viii. Kaasas SILKYPIX Developer Studio 3.0 for PENTAX (Ichikawa Soft Laboratory poolt loodud RAW failide töötlemise tarkvara).

Eraldi müüdav originaaltarvik

PENTAX randmerihm

Randmerihm paigaldatakse kaamera käepideme ümber ning tagab kaamera kindla käespüsimise pildistamisel ja ka kandmisel. Kuna kaamerat kantakse liikudes reeglina paremas käes, aitab see rihm fotograafil ootamatutele pildivõimalustele sujuvalt ja kiirelt reageerida. Rihm on saadaval kolmes värvitoonis: must, valge ja beež.

Kõik brändi- või tootenimed on nende omanike kaubamärgid.

Disain ja tehnilised andmed võivad muutuda.

Pidev autofookus uue Sony SLT-A37 kaameraga
autor: Erki Oras

Lisaks verivärskele NEX-F3 kaamerale täiendas Sony ka oma SLR-kaamerate sortimenti uue Sony A37 kaameraga. Vastne pildipüss on suunatud tarbijale, kes soovib lähemalt tutvust teha vahetatavate objektiividega peegelkaameratega. Miks just algajatele, küsite? Sellepärast, et kaameral on piisavalt palju nutti ja tehnilise võimalusi tagamaks piltide kõrge kvaliteet ka piltniku väheste oskuste juures.

Põhirõhk A37 juures on fokusseeritud fookusele. Täpsemalt siis autofookusele. 15-punktiline autofookus hoiab pidevalt silma peal nii inimeste nägudel, kui ka kiiresti liikuvatel objektidel. See võimaldab välkkiirelt (so 7 kaadrit sekundis) nii pildistada kui ka Full HD resolutsioonis filmida.  Kogu see ilu põhineb Sony uuel, kuid juba tunnustust võitnud Läbipaistva Peegli Tehnoloogial (Translucent Mirror Technology). Peene nimega tehnoloogiale lisaks on uus kaamera varustatud ka Tru-Finder elektroonilise ja kõrgresolutsioonilise pildiotsijaga, mis pakub 1,4 miljonilise punktitiheduse juures pidevat Live View võimalust ning 100% vaatevälja. See annab silmad ette paljudele teistele pildiotsijatele. Muuseas, kaameral on režiim, mis lubab Tru-Finder’it edukalt kasutada ka prillikandjatel. Pildiotsija juures on kasutatud 2,7-tollist Clear Photo LCD-ekraani, mis tagab erakordselt selged, erksad ja loomutruud värvid ja eredas päikesevalguses.

Sony SLT-A37 kaamera on algajale fotograafile abiks isegi piltide kadreerimisel. Nii leiab Auto Portrait Framing-režiim portreede pildistamisel automaatselt üles pildistatava näo ning kadreerib selle fotole nn “kuldse kolmandiku” reeglist lähtudes. Sony Pixel Super Resolution tehnoloogia viib seejärel tehtud portree täisresolutsioonini ningtulemuseks ongi igati professionaalne portreeefoto.

Pixel Super Resolution-tehnoloogiat kasutatakse ka Clear Zoom võimaluse juures, mis lubab digitaalselt duubeldada iga kasutatava objektiivi optilist suumi.

Eriti laiskadele või algajatele piltnikele aga valmistab ekstrarõõmu Superior Auto režiim, mis otsustab ise, millised on pildistamise tingimused ning pildi teema ning valib parima tulemuse saamiseks sobivaimad seaded.

Lõpetuseks ka mõned numbrid. Kaamera juures kasutatakse 16,1 megapikselist Exmor® APS HD CMOS sensorit, mida omakorda täiendab uusim BIONZ® pildiprotsessor. See lubab ilma välguta pildistamist ka kuni 16 000 ISO juures ehk siis üpris hämaras.

Sony SLT-A37 jõuab müügile juba käesoleva aasta maikuu lõpus. 18-55mm SEL1855 objektiiviga põhikomplekti hind peaks algama kuskil 470 euro juurest, kuid ilmselt tasuks eelistada SAL18135 18-135mm F3.5-5.6 objektiiviga komplekti, mis lisaks hinnale umbes 150 eurot.

Sony ametlik pressiteade

Tamron kinkis õnnelikule unistajale unelmate objektiivi
autor: Anni Proosa

17. mai viimastel tundidel sai objektiivide tootjast Tamronist hetkeks hoopiski unistuste täitja. Nimelt toimus Tamron Eesti Facebooki lehel mäng “Unistuste Tamron”, kus kõigil oli võimalik valida välja oma unelmate Tamroni objektiiv ja osaleda loosimises. Kõige õnnelikumaks unistajaks osutus Ago Lempu, kes soovis endale saada Tamroni objektiivi 18-270mm PZD. Kõigile unistajatele lubab Tamron eesolevaks suvehooajaks veel põnevust.

Kui soovid olla kursis Tamroni objektiivide ja tegemistega, siis liitu Tamron Eesti Facebooki lehega.

Sonylt tulemas uus digipeegel ja NEX hübriid
autor: Lenno Grünberg

Sony hõikas välja kaks uut kaamerat: NEX-F3 hübriidi, α37 digipeegli ning paar uut objektiivi.

NEX-F3 kujutab endast algajataseme hübriidkaamerat, millel on 16 megapiksliga uuendatud APS-C mõõdus CMOS sensor, 180° kallutatav LCD ekraan autoportreede pildistamiseks, integreeritud välklamp ja kuni 470 kaadrit pidav aku.

Lisaks on NEX süsteemi jaoks on tulemas uus 11× suumiga E18-200mm f/3.5-5.6 LE OSS objektiiv (filtrikeere 62mm, lähim teravustamiskaugus 50 cm).

Sony poolt esitletud SLT-A37 kujutab endast algajataseme digipeegelkaamerat, mis on praeguse A35 järeltulija. Kaameral on poolläbipaistev fikseeritud peegel, elektrooniline 1,44 megapiksliga pildiotsija, 16,1 megapiksliga EXMOR APS CMOS sensor ja 2.7″ Clear Photo LCD ekraan. Tänu fikseeritud peeglile tulistab see kaamera sarivõtet kiirusega 7 kaadrit sekundis ja seda jälgiva autofookuse korral.

Lisaks tuleb Alpha süsteemi kaamerate jaoks välja standardsest pisut pikema (8×) ulatusega SAL 18-135mm F3.5-5.6 SAM suumobjektiiv.

SLT-A37 peaks Euroopas müügile jõudma käesoleva aasta maikuu lõpuks, NEX-F3 juunis.

Karbist välja: Canon PowerShot A3350 IS digikaamera
autor: Lauri Veerde

Canoni 2012 aasta PowerShot kompaktkaamerate soodsas S-seerias ei ole ühtegi programmirattaga aparaati. Programmiratas – teate küll – on see ketas kaamera peal, millest saab mugavalt ilma menüüsse kaevumata valida erinevaid pildistamisrežiime. Mulle programmiratas meeldib – ja ma usun, et ka paljud teised jagavad minuga sama arvamust. Niisiis on ainult tervitatav, et Photopoint sai käpad külge rariteetsele eelmise aasta mudelile PowerShot A3350 IS. Just mõned päevad tagasi jõudsid need kaamerad Photopointi poodidesse. Optilise värinastabilisaatori, 5x suumiga objektiivi ja 3.0″ LCD-ekraaniga on see üks paremaid hinna ja kvaliteedi suhtega PowerShot kaameraid Canoni valikus. Vaatame lähemalt:

Mainisin sissejuhatuses, et Canon PowerShot A3350 IS on rariteetne  kaamera. Miks?

Alustame sellest, et Canon tõi eelmisel aastal välja kolm programmirattaga varustatud soodsat PowerShot`i – A2200, A3200 ja A3300. Sellise kaamera kohta, nagu A3350 aga veebis info praktiliselt puudub. Keegi ei paista teadvat, mis aparaat see on või mille poolest nimetatutest erineb. Pisut uurimustööd teinuna võin väita, et A3350 IS on täpselt sama kaamera, nagu A3300 IS. Kui viimane on saadaval punases, sinises, hõbedases ja roosas värvitoonis, siis A3350 IS on saada ainult musta värvi ning see on valmistatud Canoni poolt eksklusiivselt paari suurema fotoketi jaoks. Enda veebilehtedel Canon seda kaamerat reeglina ei näita.

Olulisemad tehnilised andmed:

  • 16.0 MP CCD sensor
  • F2.8-5.9, 5X optilise suumiga objektiiv,  fookuskaugus 28 – 140 mm (35mm ekvivalent)
  • 3.0″ LCD, 230 000 pikslit
  • Optiline värinastabilisaator
  • HD video 1280×720 px
  • Karbis on: Canon PowerShot A3350 IS digikaamera, laadimisadapter, toitekaabel, AV kaabel, liitiumaku, randmepael, USB-kaabel ja kasutusjuhendid.

    Aasta eest oli A3350 Canoni PowerShot A-seeria soodsate digikaamerate lipulaev. Sel aastal on A-seeriasse lisandunud mitu uut, kallimat ja uhkemate funktsioonidega aparaati nagu näiteks A3400 IS ja A4000 IS. Kuid ega A3350 headus siis sellest halvemaks läinud ei ole.

    Disainilt ei meenuta A3350 sugugi mingit odavat kaamerat. See on rohkem stiilsete IXUS-seeria mudelite moodi, kuid odavate PowerShot`ide nägu.  Korpuski on Canoni sõnul valmistatud metallist. Kaamerat vaadates ja katsudes selle metalne olemus kohe selguda ei pruugi.

    Tarkvara poolelt pakub S3350 tavalist automaatrežiimi ja Smart Auto režiimi. Samuti  Live View režiimi, milles pildistades saab ekraanile ilmuva kolme slaideri abil muuta pildistatava foto heledust, värviküllust ning värvustasakaalu. Olemas on 6 loomingulist digifiltrit, näotuvastus automaatne punaste silmade vähendus ja ilmselt veel üht-teist, mis esmasel vaatlusel märkamata jääda võis.

    Tagaküljel olevad nupud on tõeliselt head. Suured ning alla vajutusel on ka konkreetselt tunda et nupp saab alla vajutatud. Disainitud ka kenasti. Need nupud on märksa paremad, kui 2012 aasta PowerShot`ide A2300, A3400, A4000 IS kaameratel.

    Vasakul pool küljel on aas randmepaela kinnitamiseks ning USB-pesa kummist katte all.

    Nagu Canonil ikka, on siin tegemust micro USB pesaga.

    Kaamera peal on pisike kõlariauk, mikrofoniaugud, päästik koos suumirõngaga ning see kõige olulisem – programmiratas.

    Programmirattale ei ole õnneks pandud tavalisi pildiprogramme nagu “Portree” “Maastik” jne. Viimased on SCN valiku all. Programmirattal on:

    • P – programmrežiim
    • LIVE – Live View Control
    • AUTO – automaatrežiim
    • Punane süda – Lihtne režiim (veel väiksemate valikutega kui roheline)
    • SCN – pildiprogrammide valik
    • Kaks rõngast – kalasilmaefekt
    • Näopilt – diskreetne režiim mis vaigistab kõik kaamera helid ja millega on hea näiteks magavaid lapsi pildistada
    • Filmirežiim.

    Metallist statiivikeeret ei pakuta.

    NB-8L liitiumaku peab ühe laadimiskorraga vastu 230 võtet.

    Canon PowerShot A2300 IS kaamera vasakul ning Canon PowerShot A3350 IS kaamera paremal.

    Sellised, nagu see vasakpoolne, näevad välja kõik liitiumakudega töötavad 2012. aasta PowerShot`id. Viimased pakuvad muidugi juba CMOS sensorit, kuid eelmise aasta ülevaadetes rääägitakse ka A3350 pildikvaliteedist valdavalt positiivses võtmes. Kasutamismugavuselt teeb A3350 uutele kindlasti silmad ette.

    Canon PowerShot A3350 IS digikaameral ei ole välja käia midagi erilist. Väline disain ning tehniliste andmete nimistu maalivad pildi keskpärasest kompaktkaamerast, mis kergesti teiste sarnaste sekka ära kaduma kipub. Lähemal vaatlusel saab aga selgeks, et just A3350 on aparaat, mida võib kahtluseta soovitada kõigile, kes otsivad endale soodsa hinnaga digikaamerat. 145€ eest saab ju kaamera, mis on oma hinnaklassi kohta üllatavalt kiire nii teravustamisel kui ka taasesitusrežiimil. Lisaks on sellega tänu programmirattale ja suurtele nuppudele mugav pildistada ning mitmete ülevaadete sõnul tulevad pildistatud fotod ka väga korralikud välja.

    Canon PowerShot A3350 IS Photopointis: 145.00€

    1 2 3 4 5 6