Eesti fotograaf Kylli Sparre rabas ülemaailmsel Sony fotokonkursil kategooriavõidu
autor: German Breus

Rescue Operation

Täna avalikustati worldphoto.org veebilehel Sony World Photography Awards fotokonkursi võitjad. Ülemaailmsel konkursil võistlesid fotoentusiastid kümnes eri kategoorias. Lubage meil kõiki teisi kategooriaid siinkohal ignoreerida (kõiki võidutöid saab vaadata siit), sest kontseptuaalfoto kategooria võitjaks krooniti Eesti fotograaf Kylli Sparre.

Võidutööd nimega “Päästeoperatsioon” võib imetleda sellesama uudisloo päises. Selliste unenäoliste fotodega on Kylli Eestis juba pisut kuulsust kogunud. Tema fotosid ja lühikest iseloomustust enda töö kohta võib vaadata fotoajakirja “Postitiiv” viimasest kevadnumbrist. Samuti sai Kylli teise koha eelmise aasta sügisel toimunud “Pentaxi Aasta Portreefoto” konkursil (vaata siit).

Kategooriavõidu auhinnaks “Sony World Photography Awards” fotokonkursil on välja pandud täiskaadersensoriga Sony A7r ja poolkaadersensoriga Sony a6000 hübriidkaamerad. Sellega ei pruugi aga Kylli saak veel piirduda, sest 10 kategooriavõitjat pääsevad võistlema veel päris peavõidu – 5000 taala ja “Open Photographer Of the Year” tiitli üle. Photopointi Ajaveeb hoiab Kyllile tugevalt pöialt ja kutsub omalt poolt kõiki fotohuvilisi osa võtma kuu lõpuni kestval Sony Talvefoto konkursil. Ka seal on auhinnaks Sony täiskaadersensoriga hübriidkaamera. Mis siis muud kui fotoaparaat ööseks kaissu ja unenägudesse pildistama.

 

Sony ametlik pressiteade:

Eesti fotograaf võitis 2014. aasta Sony ülemaailmse fotokonkursi 

Eesti fotograaf Külli Sparre kuulutati täna 2014. aasta Sony ülemaailmse fotokonkursi kontseptuaalse foto kategooria võitjaks. Tegemist on ühe maailma juhtiva fotokonkursiga.

Sparre valiti välja rohkem kui 70 000 ülemaailmse kandidaadi hulgast. Tema saavutus on erakordne nii konkureerivate fotode sedavõrd suure arvu tõttu kui ka sellepärast, et fotograaf pole professionaal, vaid inimene, kelle jaoks fotograafia on lihtsalt kirg.

Sparre, kes elab Tallinnas ja hakkas fotograafiaga tegelema alles hiljuti, võitis kontseptuaalse foto kategooria rabavalt sürreaalse fotoga „Päästeoperatsioon”, mis avaldas kohtunikele väga muljet.

Võidupilti kommenteeris Külli Sparre järgnevalt: “Selle pildi valmis tegemine võttis üsna mitu kuud. Mul oli selge visioon, milline see pilt olla võiks. Esimesed katsed ebaõnnestusid ja otsustasin lasta sellel ideel veidi oodata. Kogusin vajalikud asjad, riided ja valisin välja sobiva koha. Kui kõik olud tundusid olevat õiged, said fotod tehtud ja hiljem piltide kombineerimisel sujus kogu protsess paremini. Kõige keerulisem oli vett täis akvaariumiga võttepaika jõuda. Meri oli küll lähedal, aga libedatel kividel märja ja raske akvaariumiga liikumine oli oodatust märksa keerulisem ja kukkumisest just palju puudu ei jäänud. Õnneks saime siiski tervelt kohale ja ka akvaarium on tänaseni ühes tükis.”

“Võit on mulle kahtlemata suureks tunnustuseks ja julgustuseks jätkata,” rõõmustas Sparre.

Sparre sai autasuks täiskaadersensoriga kaamera Sony a7R ja kiire autofookusega kaamera Sony a6000 ja võistleb nüüd ülejäänud üheksa Avatud kategooria võitjaga Sony fotokonkursi aasta fotograafi tiitli ja 5000-dollarise auhinna nimel.

Üldvõitja kuulutatakse välja 30. aprillil auhinnagalal Londonis, võitja saadetakse lennukiga Londonisse auhinna järele.

Lisaks pannakse Sparre võidufoto 1.–18. mail välja Somerset House’i Londonis ja avaldatakse iga-aastase ülemaailmse Sony fotokonkursi raamatu 2014. aasta väljaandes.

Võistlus on mõeldud igal tasemel fotograafiahuvilistele ja hinnatakse fotograafi ühtainsat fotot. Kõigi kümne kategooria võitjaid saab vaadata aadressil www.worldphoto.org

 

Võidufoto saab alla laadida aadressil press.worldphoto.org

Point TV 108. Mis asi on hübriidkaamera?
autor: Lauri Veerde

Viimastel aastatel on pisikese kompaktkaamera ja suure peegelkaamera kõrvale tõusnud veel kolmaski tüüp fotoaparaate: hübriidkaamerad. Enamik neist on mõõtmetelt üsna kompaktsed ja sarnased kompaktkaamerale. Seetõttu jäävad hübriidid tihti kaupluste lettidel suurte ja uhkete peegelkaamerate varju. Ollakse harjunud mõtlema, et mida suurem on kaamera, seda paremat pilti see teeb.

Päris nii need asjad tänapäeval siiski pole – tegelikult ei tee pisem hübriidkaamera sugugi halvemat pilti kui suurem peegelkamaera. Miks siis peaks üht või teist eelistama ning milline see fotokvaliteedi vahe on? Seda uurisime Ardo-Jakoga Point TV 108-ndas osas. Head vaatamist:

 Videos näidatud kaamerad:

 

Karbist välja: Sony a5000 hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

sony-a5000-digikaamera-photopoint-244

Suur sensor pisikese korpuse sees tippklassi kompaktkaamera hinnaga. Selline on äsja Photopointi kauplustesse jõudnud Sony a5000 hübriidkaamera. Sony kõige soodsama hübriidina vahetab see välja senise Sony NEX 3N kaamera ning on samas otseseks konkurendiks sellistele aparaatidele nagu Panasonic Lumix GF6 ja Olympus PEN E-PL5 – kõik sealsamas 500-euroses hinnaklassis.

Sony a5000 on üks pisemaid hübriidkaameraid üldse. Firma ise tituleerib selle “maailma väikseimaks APS-C sensoriga hübriidkaameraks”, laveerides sellise sõnastusega sujuvalt mööda faktist, et Panasonic GM1 on A5000-st tunduvalt väiksem. Selle pisikese korpuse sisse on mahutatud peegelkamaeramõõtu sensor, välklamp, Ülespoole tõstetav LCD-ekraan ja WiFi. Ideaalne kaaslane sellise aparaadi jaoks on elektroonilise suumiga objektiiv 16-50mm OSS – just sellega varustatud komplekti me siinsamas all karbist välja võtame ja lähemalt vaatame. 

_MG_8869

Mugava orienteerumise tarbeks olgu siin ka ära toodud a5000 olulisemad tehnilised andmed. Allpool fotosid vaadates kirjutame ka enamiku neist andmetest tavainimese keeles rohkem lahti.

Sony a5000 olulisemad tehnilised andmed

  • Sensor: 20,1 MP lahutusvõimega APS-C-formaadis (23,2 × 15,4 mm) 
  • Teravustamine: kontrasttuvastus; 25 teravustamispunkti
  • ISO-tundlikkus pildistamisel: ISO100 kuni 16000; filmimisel: ISO100 kuni 6400
  • LCD-ekraan: 3.0, mahutab 460 800 pikslit. Ekraani saab nurga alla seada üles ligi 180 kraadi
  • 13 digifiltrit: Posterisation (Colour, B/W), Pop Colour, Retro Photo, Partial Colour (R,G,B,Y), High Contrast Monochrome, Toy Camera, Soft High-key, Soft Focus, HDR Painting, Rich-tone Monochrome, Miniature, Watercolour, Illustration
  • WiFi, NFC (märgisega NFC Forum Type 3 ühilduv, ühe puutega kaugjuhtimine, ühe puutega jagamine)
  • Sarivõte: autofookusega kaadrite vahel 2,5 kaadrit sekundis; Ilma autofookuseta 3,5 kaadrit sekundis
  • Videosalvestus: maksimaalne kaadri suurus: 1920×1080 (Full HD).  60i või 24p (24/17Mbps), 30p/12Mbps, 30p/3Mbps
  • Aku vastupidavus: 420 pilti (CIPA standard)
  • Mõõtmed: 109,6 mm × 62,8 mm × 35,7 mm
  • Kaal: 210 g (ainult korpus); Ligikaudu 269 g (koos aku ja mälukaardiga PRO Duo)
  • Hind (Photopointis): 499€

sony-a5000-digikaamera-photopoint-1

Karbis on: Kaamerarihm, liitiumaku, laadimisadapter, USB-kaabel (micro USB otsaga), Ühendkuningriikide standardile vastav toitekaabel ning Mandri-Euroopa standardile vastav toitekaabel. Lisaks on karbis ka mahukas kasutusjuhendeid sisaldav teos ning muud õhemat lektüüri. Pilditöötlustarkvara Sony siin kaasa pannud ei ole.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-4

Sellist laadi kaamera kõige suuremaks trumbiks on kahtlemata suur pildisensor. Seesama, mis ülal pildil objektiiviaugust rohekalt paistmas on. See sensor on nn APS-C formaadis – täpselt sama suur nagu näiteks Canoni peegelkamaerates 100D või 700D või 70D ning enam kui neli korda suurem tavaliselt kompaktkaamerate sees olevatest pildisensoritest. Mida suurem on aga sensor, seda parem on üldjuhul pildikvaliteet ja seda kergemini saab pildistada näiteks uduse taustaga portreesid. Seega on selline hübriidkaamera – olgugi et kallima kompaktkaamera hinnaga – samm edasi kompaktkaamerast pildikvaliteedi poolest. Loogiline valik siis, kui soovid fotokaamerat mis pildistaks ilusamaid pilte.

Erinevalt näiteks Sony a6000 hübriidkaamerast ei ole a5000 sensoril faasituvastusega piksleid, mis muudaksid automaatse teravustamise kiiremaks. A5000 teravustamine toimib ainult kontrasttuvastuse põhimõttel – samamoodi nagu kompaktkaamerate puhul. 

sony-a5000-digikaamera-photopoint-10

Pildikvaliteedilt on a5000 seega peegelkaamerate moodi. Käsitsemismugavuse poolest on a5000 aga pigem keskklassi kompaktkaamerate moodi. Juhtnuppe on vähe ning valikukettaid on ainult üks. Pole siin ka programmiratast, kust pealt saaks muuta säriparameetreid nagu Automaatne või Säriajaprioriteet või pildiprogrammid. Võrreldes NEX-3N kaameraga on siin tagaküljel siiski 1 nupp rohkem – all paremal olev nupp kaamerasiseste pildistamist õpetavate juhtnööride kuvamiseks. Õnneks saab seda ümber programmeerida kuvama näiteks värvustasakaalu või särimõõterežiimi vms seadeid. Kui peaks tahtmine tulema.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-8
sony-a5000-digikaamera-photopoint-7

a5000 korpusesse on ära mahutatud ka välklamp. Viimane on aga üsna nõrgukene, valgustades 4 meetri kaugusele (ISO 100 juures). NEX 5T sama näitaja on näiteks 7m. Mitmed Sony NEX-seeria hübriidid on minevikus olnud pealekeeratava pisikese välklambiga nii et sisseehitatud välk – hoolimata nõrgast juhtarvust – on siin siiski kindlasti plussiks. LCD-ekraan on a5000 kaameral lahendatud samuti huvitaval moel. Seda saab liigutada ainult ülespoole. Seetõttu aitab see küll madalate võttenurkade ja autoportreede puhul, midagi enese pea kohalt pildistades aga ekraani allapoole kallutada võimalik ei ole.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-115

Ekraani saab kallutada 180 kraadi ülespoole – pildistatava suunas. Nii on mugav endast “selphy´sid” klõbistada või ennast filmides kadreeringut paika seada.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-3

Kaamera peal, mõlemal pool välklampi on näha stereomikrofoni augukesi. Samuti on kaamera peal päästik, mille ümber on suuminihik – täpselt nagu kompaktkaamerate juures standardiks on saanud. Tuletan meelde, et hübriidkaamerate puhul ei ole selline nihik üldse mitte tavaline.  See töötab ainult koos objektiividega, millel on elektroonilise suumi funktsioon – Sony puhul siis koos sellesama 16-5omm OSS objektiiviga.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-9

Statiivikeere on metallist ja täpselt objektiivi keskel. Aku sisestatakse kaamera alla ning mälukaardi koht on kaamera külje peal. Kõik on täpselt nii, nagu peab.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-14

Mõne nurga alt vaadates tundub, nagu oleks kaamera kinnitatud objektiivi külge. Mitte vastupidi.

Lisaks päästiku ümber olevale suuminihikule on suuminihik ka objektiivi enda küljes. Samuti saab suumida ümber objektiivi olevat rõngast keerates.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-44
sony-a5000-digikaamera-photopoint-45

Kaamerat sisse lülitades pikeneb PowerZoom objektiiv oma korpusest 2 cm võrra väljapoole.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-100

Tänu kaamera paremalt küljelt väljaulatuvale käepidemele on a5000 kaamerat oluliselt mugavam käes hoida kui selle eellast NEX-3n kaamerat. Hoolimata faktist, et a5000 on ju hoopis pisem aparaat. Üsna raske objektiiv kerge kaamera küljes tähendab ka seda, et algajamadki pildistajad hoiavad siin aparaati nii, nagu õpikutes ette nähtud – vasaku käega objektiivi alt.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-116

LCD-ekraan peegeldab valgust päris korralikult ja päikeselisel päeval võib see kadreerimise üsna keeruliseks muuta. Piksleid on ekraanile mahtunud 460 800. Samas hinnaklassis kompaktkaameral on see arv vähemalt kahekordne ja ekraanilt paistev piltki poole teravam. Midagi pole aga parata – millegi arvelt tuleb soodsat hübriidkaamerat pakkudes ju kärpeid teha. Samas on ka Canoni uuel algtaseme peegelkaameral 1200D täpselt sama lahutusvõimega ekraan. 

sony-a5000-digikaamera-photopoint-114
sony-a5000-digikaamera-photopoint-113

Päästiku-suuminihiku kombinatsioon (vasakul) ja välklampi oma pesast päästev nupp (paremal) lähemalt.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-103

LCD-ekraan on 16:9 külgede suhtega ning tavapilte pildistades jääb paremalt-vasakult ekraani kasutamata. Pole aga viga, sest nii ongi sealt parem jälgida pildistamisinfot. Kole kahju, et a5000 kaameral ei ole kiirmenüüd olulisemate seadistuste jaoks. Neid ekraanil istuvaid ikoone võiks ju saada mingile nupule vajutamisega aktiivseks teha ja siis ratast keerates valitud ikooni väärtust muuta.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-101

a5000 kaameral ei ole füüsilist särirežiimide ketast. Särirežiime saab vahetada, vajutades tagumise valikuratta keskel olevat nuppu. Siis kargab ekraan tumedaks ja paremasse serva ilmuvad särirežiimide valikud.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-104

“Title Menu”

sony-a5000-digikaamera-photopoint-105

Vahelehtedega peamenüü

Üks olulisemaid muudatusi võrreldes seniste Sony NEX-seeria hübriidkaameraga on a5000 peamenüü. See on nimelt disainitud Sony kallimate hübriidkaamerate eeskujul – lihtsate vahelehtede ja alamkategooriatena. Kui vajutada MENU nupule, ilmub ekraanile graafiline, kuuest pildist koosnev valik “Title Menu”. Tegemist on aga ainult otseteedega mis kõik viivad kasutaja sellesama menüü erinevatele vahelehtedele. Soovi korral saab seda “Title Menu” vahesammu ka menüüst välja lülitada – nii jõuab MENU nuppu vajutades kohe vahelehtedega põhimenüüvaatesse.

sony-a5000-digikaamera-photopoint-19

Pisike korpus ning juhtnuppude hulgast, funktsioonidest ja asukohast tulenev kasutusloogika muudab Sony A5000 hübriidkaamera ideaalseks just sellistele fotohuvilisele, kes on seni pildistanud kompaktkaameraga ja soovivad nüüd umbes sama pildistamiskogemust aga ilusamaid pilte. Kuigi A5000 kaameraga saab pildistada PASM särirežiimides, on see aparaat siiski mõeldud kasutamiseks eelkõige rohelises automaatrežiimis või stseeniprogrammides (portree, maastik jne). Keskklassi kompaktkamaerate eeskujul ei ole A5000 kaameral kahjuks kiirseadistuste menüüd. Seega tuleb näiteks särimõõtmisrežiimi või teravustamisrežiimi muutmiseks sukelduda põhimenüüsse. Samuti puudub siin programmiratas ja valikukettaid on vaid üks. Plussiks on aga see, et Sony on teinud võimalikuks muuta lausa viie nupu funktsionaalsust – tagaküljel all paremal olev “?” nupp ja valikuratta neli suunda.

Automaatrežiimil või pildiprogrammides pildistaja jaoks on oluline, et kaamera oleks võimalikult pisike ning et pildikvaliteet oleks oluliselt parem kui kompaktkamaeral. Need kaks soovi täidab a5000 eeskujulikult. Suur APS-C mõõdus 20 MP sensor on hinnatud DxOMark sensoritesti kohaselt võimeline väga headeks fotodeks, mis pühivad tee pealt eest kõik kompaktkaamerad. Isegi siis, kui pildistad automaatrežiimis.

Sony a5000 kaamera on teise ja kolmanda koha auhinnaks kuni märtsi lõpuni kestval “Sony Talvefoto 2014″ konkursil. Vaata konkurssi lähemalt ja osale Snap pildipangas.

sony-talvefoto-3

Nikon 1 V3 – maailma kiireim hübriidkaamera?
autor: German Breus

V3_10_30_PD_front

Värisege, EOS M, Fujifilm X, Panasonic G ja Sony NEX/α , Nikon tutvustab oma uut 1-seeria aparaati Nikon 1 V3 – hübriidkaamerate Usain Bolt’i. 1 V3 ei saa uhkeldada just suurima sensori või avaraima pildiotsijaga, kuid see on vähemalt kaks asja ühes: kompaktne ja paganama kiire vahetatavate objektiividega kaamera. Aeglaselt startinud ja loiu vastuvõtu osaliseks saanud Nikoni hübriidkaamerate seeria täieneb hoogsalt ning 1 V3 tulekuga tõuseb tootja vaat et sprinterite poodiumile. Tehniliselt on tegu igas mõttes kaasaegse fototehnikaga: tasemel 18,4 miljoni piksliga CMOS sensor (madalpääsfiltrita), 3-tolline 1,037 miljoni punktiga kallutatav puutetundlik ekraan ning uskumatuna tunduv 20 kaadrit sekundis sarivõte koos samaaegse jälgiva autofookusega. Viimane on võimalik tänu nn “elektroonilisele katikule“. Pildistamise teeb mugavaks eriti kiire 171+105 punktiga hübriidne autofookussüsteem, sisseehitatud elektrooniline lood ning Wi-Fi ühenduvus.

Nikon 1 V3 olulised tehnilised näitajad:

  • 18,4 miljoni piksliga CMOS sensor, CX formaat (1″-tüüpi), madalpääsfiltrita
  • EXPEED 4A kahetuumaline protsessor
  • ISO 160 – 12 800
  • Hübriidne autofookussüsteem: 171 kontrastituvastus- ning 105 faasituvastuspunkti
  • Sarivõte:
    • 6 kaadrit sekundis – mehaanilise katikuga
    • 20 kaadrit sekundis kuni 40 kaadrit – elektroonilise katiku ja jälgiva autofookusega
    • 60 kaadrit sekundis – elektroonilise katiku ja fikseeritud fookusega
  • 3-tolline puutetundlik LCD paneel, kallutatav, 1 037 000 punktiga
  • Manuaalrežiimid (P, A, S, M)
  • 120 kaadrit sekundis 720p videorežiim
  • Sisseehitatud Wi-Fi
  • Lisatarvikutena saadaval GR-N1010 tald, DF-N1000 el. pildiotsija

Uustulnuk on senistest 1 seeria kaameratest tunduvalt “peegelkaameralikuma välimusega”, seda eriti koos juurde ostetava GR-N1010 käepideme ning DF-N1000 elektroonilise pildiotsijaga. Esimene neist lisab ühe päästiku, funktsiooninupu,  eesmise valikuratta ning muidugi ka kindlama haarde. Lisatav pildiotsija pakub aga pea 2,4 miljoni punktiga lisaekraani.

Nikon täiendab hübriidkaamerate seeriat samuti ka kahe uue objektiiviga. Uus 1 Nikkor VR 10-30mm f/3.5-5.6 PD-Zoom on varustatud 3-kordse elektroonilise suumi ning värinastabilisaatoriga. PD-Zoom tähistab vaikset suumimootorit, mis on eeskätt mõeldud just filmimise ajal sujuvalt ja vaikselt suumimiseks.

Teine välja kuulutatud objektiiv on 1 Nikkor VR 70-300mm f/4.5-5.6 (189-810 mm ekvivalendina) superteleobjektiiv, millel on juba peegelkaamerate objektiividelt tuttav Nano Crystal Coating vääristus. Antud “toru” sobib ideaalselt näiteks spordi- või loodusfotograafile, kes eelistab kergemat fototehnikat.

Nikon 1 V3 jõuab peagi meie poelettidele ning Nikoni ametlikud soovituslikud jaehinnad Euroopa turul on järgmised: kere 925€, 1 Nikkor VR 10-30mm objektiiv 329€ ja 1 Nikkor VR 70-300mm 1110€.

 

1 Nikon V3 tootefotod:

V3_front

V3_10_30_PD_frttop

V3_back

V3_10_30_PD_LCD_2

V3_10_30_PD_top

V3_10_30_PD_DFN1000_GRN1010_top

V3_10_30_PD_DFN1000_GRN1010_frt34r

V3_10_30_PD_DFN1000_GRN1010_SLup

V3_VR_70_300_Fullset_1

Photopointi 22. sünnipäev toob kõikidele teenustele 22% soodsamad hinnad
autor: Jürgen Veerme

photopoint-22aastat-560x245

Täna on Photopointi 22. sünnipäev ning sünnipäevalapsele kohaselt teeme kõigile eestimaalastele välja. Et kingitusi ja üllatusi jaguks kauemaks, siis on tänasest (12.03) kuni 23. märtsini KÕIK Photopointi teenused 22% soodsamad. Soodushind kehtib kõikidele teenustele nii veebis kui kaupluses kohapeal.

Sünnipäevahinnaga saad tellida internetist kõigis mõõtudes ja valmistamise kiirusega paberfotosid, suuri fotosid seinale, fotomeeneid, fotoraamatuid ja soetada fotokursuseid. Fotomeenete ja suurte fotode puhul kajastub soodushind juba kuvatavates hindades, paberfotode, kursuste ja fotoraamatute puhul lisatakse soodustus ostukorvis.

Soodsamalt saab end jäädvustada ka fotostuudios, rentida fototehnikat, digitaliseerida vanu paberfotosid ja kassette, teha dokumendifotosid, tuua filmi ilmutamiseks ja palju muud. Kõik hinnakirjas toodud teenuste hinnad on tavahinnad ja 22% soodustus arvestatakse teenuse eest tasudes kaupluse kassas.

Kingituste valik:

1 2 3 4 5