Nikon esitleb Android operatsioonisüstemiga kompaktkaamerat Coolpix S800c. Saab helistada, meili lugeda ja palju muud
autor: Lauri Veerde

Fotokaameratelt mitmesuguseid omadusi ja funktsioone laenavad nutitelefonid on igapäevane nähtus. Täna pöörab aga Nikon selle paradigma pea peale. Jaapani kaamerameister esitleb Android-operatsioonisüsteemiga fotoaparaati, millega saab pildistamisele lisaks Google Play poest rakendusi laadida ning isegi helistada. Jah. Kuigi Coolpix S800c kaamera sisse SIM-kaarti pista ei saa, saab sellega vabalt helistada näiteks Skype abil.

Esmajoones saab selle kaameraga aga siiski pildistada ning tänu androidile on võimalik fotosid ka kohe kaamera sees paindlikult töödelda ning igale poole sheerida. Selle viimase jaoks on kaameral loomulikult olemas WiFi ühendus. Kaamera taga on väga hea lahutusvõime ja värvidega 3.5″ OLED-ekraan, ees aga tavalisest võimsama 10x suumi ja optilise värinastabilisaatoriga objektiiv. BSI-CMOS sensor salvestab 16 MP suurusi pilte maksimaalselt 8 kaadrit sekundis ning 1080p standardile vastavat Full HD videot. Lisaks kõigele muule on kaameral ka sisseehitatud GPS-vastuvõtja.

Nutitelefonide akut peab reeglina igal öösel laadima. Kui kaua peab aga vastu Coolpix S800c aku? Nikon ise kirjutab aku vastupidavuseks 140 fotot ühe laadimiskorraga. Kuna tavaliselt jääb pisemate kompaktkaamerate aku vastupidavus sinna 280-220 kaadri piirimaile, siis on S800c aku vastupidavus justkui pisut kehvem küll. Kui nüüd veel pilte töötlema ja üles laadima hakata, ei jätku akut ilmselt väga kauaks. Kas see nii on ja kui, siis kas see ka võrreldes tavapärasega probleemiks osutub – see selgub esimeste S800c kaamera ülevaatete veebi jõudes.

Seda kõike lugedes võib ju tekkida küsimus: “Milleks üldse peaks keegi terve mõistuse juures olev fotohuviline endale Android-kaamerat tahtma?” Kas selleks, et pildistamisele lisaks vihaseid linde lennutada? Meili ja uudiseid lugeda? Veebis surfata ja muusikat lugeda? Kaamera hangumise korral taaskäivitamist nautida? Kuigi Coolpix S800c kahtlemata ka kõiki eelpoolmainitud rõõme nautida lubab, on Androidi kaamerasse toomise põhjuseks siiski pildistamine. Või täpsemalt see, mis pärast pildistamist saab.

Aastakümneid on kaamera olnud vaid pildistamisvahend. Digifotode maailmas ning sotsiaalmeedia laineharjal on muutunud aga üha olulisemaks see, mida kaamera sees piltidega kiirelt edasi teha saab. Android operatsioonisüsteemiga aparaat avab selles vallas väga avarad võimalused. Kasutajad saavad äsja pildistatud fotosid kohe Hipstamatic või Photoshop Express või mõnes muus rakenduses tuunida ning need sama soojaga Facebooki või mujale netti üles lükata. Ma arvan, et see ongi tulevik – vähemalt lihtsate suuna-ja-tulista kaamerate maailmas.

Loe ametlikku pressiteadet Nikoni veebilehel

Nikon digikaamerad Photopointis

Kuum kuulujutt: Sony asub esitlema täiskaadersensoriga NEX hübriidkaamerat
autor: Lauri Veerde

Photokina fotomess algab täpselt kuu aja pärast ja kuulujuttude torm hakkab tasapisi hoogu üles saama. Eile õhtul kerkis võimas tornaado üles sonyalpharumours.com veebilehelt. Ei ole seal spioonifotosid ega arvatavaid tehnilisi andmeid – selle asemel hoopis revolutsiooniliseks nimetatud avaldus: Sony on peagi viimas oma NEX-seeria kaamerad uuele tasemele, tuues seniste APS-C sensoriga hübriidide kõrvale ka täiskaadersensoriga NEX kaamera.

Üldiselt võib sonyalpharumours veebilehte päris usaldusväärseks allikaks pidada. Enamik seal ilmunud kuulujuttudest on varem või hiljem tõeks saanud. Postituses täiskaadersensoriga NEX kaamera tulekust viidatakse infole mitmest allikast. Samas toonitatakse, et kuulujutt ei põhine faktidel vaid “müstilistel allikatel”.

Fantaasiaid täiskaaderhübriidist on ennegi siit-sealt kosta olnud. Näiteks fantaseeris sellest eelmise aasta lõpus Pentaxi esindaja Toshiyuki Kitazawa. Mis eilse sonyalpharumours postituse senistega võrreldes eriliseks teeb, on see eepiline kindlus, millega teadet esitletakse ning muidugi veebilehe enda hinnang SR5, mille pälvivad vaid kõige suurema tõenäosusega kuulujutud.

Üldises plaanis ei ole muidugi üldse tõenäoline, et Sony lähimas tulevikus millegi sellisega välja tuleb. Teatavasti on Sonyl lähinädalatel plaanis esitleda täiskaadersensoriga SLT peegelkaamerat a99. Täiskaadersensoriga hübriidkaamera valmistamine peaks tähendama mitte ühte kaamerat vaid tervet uut kaamerasüsteemi, sest praegused NEX objektiivid täiskaadersensori ette ei sobi. Samas on ju teada, et nii Canon kui ka Nikon plaanivad turule tuua soodsa hinnaklassi täiskaaderkaamera. Sony NEX-arendus oleks neile loogiliseks vastulöögiks. Lähinädalad toovad asjasse kindlasti selgust.

Tutvu algallikaga sonyalpharumours.com veebilehel

Maailmalõpu mälukaardid – Panasonic UHS-I
autor: Erki Oras

Elu-olu meie ümber muutub päev-päevalt üha karmimaks.  Vidinatootjad meie ümber on sellest juba ammu aru saanud, pakkudes meile üha tugevamaid ja tugevamaid vee-, tolmu- ja põrutuskindlaid kaameraid, telefone, arvuteid ja kellasid, samal ajal kui andmekandjate tootjad seda abitult pealt vaatasid. Well, Panasonic on nüüd hakkama saanud SD- ning SDXC-mälukaartidega, mis hoiavad teie pere- ja peopildid vaatamisväärsetena ka peale apokalüpsist.

Mälukaardid peavad vastu temperatuurile – 25-st kuni + 85 kraadini, võivad olla meetrisügavuses vees pool tundi, igasugustest kukkumistest  ja põrutustest rääkimata. Vähe sellest, kõik need kaardid on treenitud vastupidama ka elektrilöökidele, magnetväljale  ning röntgenikiirgusele. Kaardid on saadaval SDAB (lugemiskiirus 95MB/s, kirjutamiskiirus 80MB/s) ja SDUB (lugemiskiirus 9oMB/s, kirjutamiskiirus 45MB/s) märgistusega. Müügile tulevad maailmalõpu mälukaardid Jaapanis alates 8. septembrist, mis annab meile kõigile piisavalt aega valmistuda 12.12.2012-ks.

Allikas: Engadget

Mälukaardid Photopointis

Tamroni 24-70mm f/2.8 suumobjektiiv pälvis maineka EISA auhinna
autor: Lauri Veerde

Seitse aastat järjest Euroopa tehnikaauhindade jagamisel tunnustatud saada – see tundub küll nagu päris kõva saavutus. Jaapani optikameister Tamron aga just sellise vägitükiga hakkama saanud on. Täna välja kuulutatud EISA auhindade jagamise tulemuste kohaselt pälvis Tamroni uusim suumobjektiiv 24-70mm f/2.8 VC objektiivide üldarvestuses esimese koha ning sellega kaasneva tiitli “Euroopa Objektiiv 2012 – 2013″. Žürii otsuse kohaselt olid Tamron 24-70mm juures otsustavateks aspektideks eelkõige hea pildikvaliteet, tugev konstruktsioon ja ilmastikukindlus. Boonuseks otse loomulikult värinastabilisaatori olemasolu.

Lisaks üldisele kategooriale “objektiivid”, hindas EISA eraldi ka hübriidkaameratele mõeldud objektiive ja makroobjektiive. Esimeses kategoorias rebis esikohale Panasonicu Lumix G X Vario 12-35mm F2.8 APSH, parimaks makroobjektiiviks tunnistati Sigma APO Macro 150mm F2.8 EX DG OS HSM. Vaata videot ning loe Tamroni pressiteadet:

Tamron 24-70mm F/2.8 VC Canonile Photopointis

Pressiteade:

TAMRON VÕITIS SEITSMENDAT AASTAT JÄRJEST EISA AUHINNA

SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD (Mudel A007),

Maailma esimene*1 35mm täismõõdus valgusjõuline integreeritud pildistabilisaatoriga standardsuum võitis EISA Euroopa Objektiiv 2012 – 2013 auhinna

15. august 2012, Saitama, Jaapan – Juhtiv optilise varustuse tootja Tamron Co., Ltd. (President & CEO: Morio Ono / Peakorter: Saitama City) annab teada, et European Imaging and Sound Association (EISA) andis Euroopa Objektiiv 2012-2013 auhinna Tamroni objektiivile SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD (Mudel A007). See objektiiv on maailma esimene*1 35mm täiskaadersensoriga peegelkaamerale mõeldud valgusjõuline standard-suumobjektiiv, mis on varustatud VC (Vibration Compensation) *2 pildistabilisaatoriga. Tipptasemel lahutusvõimega objektiivis on kasutatud Tamroni USD (Ultrasonic Silent Drive)*3 kiiret ja vaikset teravustamismootorit.

SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD (Mudel A007)

*1 Täiskaadersensoriga peegelkaameratele sobivate valgusjõuliste standardsuumide hulgas. Seisuga juuni 2012 (allikas: Tamron).

*2 VC (Vibration Compensation) on Tamroni poolt väljatöötatud pildistabilisaatori mehhanism. Sony versioonil VC stabilisaator puudub, sest Sony digitaalsed peegelkaamerad on pildistabilisaatoriga varustatud. Sony versiooni nimetus on “SP 24-70mm f/2.8 Di USD”.

*3 USD (Ultrasonic Silent Drive) on Tamroni poolt väljatöötatud teravustamismootor.

Väljavõte EISA žürii kommentaarist

“SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD näol on Tamronil õnnestunud luua tõsiselt atraktiivne objektiiv kõigile täiskaadersensoriga peegelkaamera kasutajatele. Tegemist on valgusjõulise standardsuumiga, mis on varustatud pildistabilisaatori ja vaikse automaatse teravustamisega ning mille pildi teravus vastab tänapäevaste kõrge lahutusvõimega kaamerate nõudmistele. Tamroni 24-70mm f/2.8 on lisaks sellele tugeva ja kvaliteetse konstruktsiooniga objektiiv, mis on niiskuse ja tolmu eest tänu kummist tihenditele kaitstud. See jätab professionaalse objektiivi mulje ning ka toimib vastavalt kui arvestada automaatset teravustamist, pildistabilisaatorit ja kujutise kvaliteeti. Objektiiv, mida võib usaldada sõltumata sellest, kas pildistamine on töö või hobi.”

EISA Awards

EISA (ingl. k. European Imaging and Sound Association) auhinnad jagatakse välja igal aastal parimatele toodetele audio-video, fotograafia ja mobiiltelefonide kategoorias. Võitjaid valivad välja rohkem kui 50-ne juhtiva tehnikaajakirja ajakirjanikud 19-st erinevast Euroopa riigist. EISA auhind on üks prestiižsemaid tunnustusi, mida üks vastava kategooria toode üldse pälvida võib. Seekord võidab Tamroni objektiiv 14. korda EISA auhinna. Alates 2006. aastast on Tamroni objektiivid võitnud EISA auhinna seitse aastat järjest.

EISA auhinna võitnud Tamroni objektiivid

Auhinna aasta Tootenimi
1992-1993 SP AF35-105mm F/2.8 Aspherical (Mudel 65D)
1993-1994 AF28-200mm F/3.8-5.6 Aspherical (Mudel 71D)
1997-1998 SP AF90mm F/2.8 MACRO [1:1] (Mudel 72E)
1999-2000 AF28-300mm F/3.5-6.3 Aspherical [IF] MACRO (Mudel 185D)
2000-2001 AF28-200mm F/3.8-5.6 Aspherical [IF] Super II (Mudel 371D)
2002-2003 AF28-300mm Ultra Zoom XR F/3.5-6.3 LD Aspherical [IF] MACRO (Mudel A06)
2003-2004 SP AF28-75mm F/2.8 XR Di LD Aspherical [IF] MACRO (Mudel A09)
2006-2007 SP AF17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF] (Mudel A16)
2007-2008 AF18-250mm F/3.5-6.3 Di II LD Aspherical [IF] MACRO (Mudel A18)
2008-2009 AF28-300mm F/3.5-6.3 XR Di VC LD Aspherical [IF] MACRO (Mudel A20)
2009-2010 AF18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC LD Aspherical [IF] MACRO (Mudel B003)
2010-2011 SP70-300mm F/4-5.6 Di VC USD (Mudel A005)
2011-2012 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD (Mudel B008)
2012-2013 SP24-70mm F/2.8 Di VC USD (Mudel A007)

Alates 2006. aastast on Tamron võitnud EISA auhindu seitse aastat järjest.

Sony a99 peegelkaamera on tulemas: 24 MP täiskaadersensor, 102 teravustamispunkti, GPS ja palju muud
autor: Lauri Veerde

Nüüdseks võib selle peale juba ilmutit võtta, et Sony meile peagi oma uut peegelkaamerate lipulaeva näitama asub. Täpsemalt septembri keskpaigas peaks rambivalgust nägema täiskaadersensoriga Sony a99.  Uuest kaamerast klõpsatud uduseid spioonifotosid veel veebiruumis näha pole olnud. Küll on aga liikvel palju kinnitamata andmeid uue kaamera omaduste ja tehniliste andmete kohta – enamiku sellise info tõenäosust hinnatakse nüüdseks juba päris kõrgeks. Kogusin sellesse postitusse kokku põhilised karakteristikud, mida Sony a99 kaamera kohta hetkel tõeks peetakse:

Sony a99 peegelkaamera omadused (kinnitamata)

  • Täiustatud poolläbipaistva fikseeritud peegliga SLT kaamera
  • 24 MP CMOS täiskaadersensor
  • ISO: 50-25 600 (+ võimendusega kaks lisastoppi)
  • 102 autofookuspunkti (mitte kõik neist ei ole valitavad. Räägitakse 40-st valitavast punktist)
  • Sisseehitatud GPS
  • Välja pööratav ja keeratav LCD-ekraan
  • Tagakülg sarnane A77 kaamerale
  • Uus välguking – füüsiliselt standardne teiste kaameratootjate välgukingadele (oli ka aeg!)
  • Kaks SD-kaardipesa (ühesse pessa saab panna ka MS kaarti, CF ega XQD kaarte kasutada ei saa)
  • Kaal koos akuga; 973 g (pisut kergem kui A900)
  • Poodides: oktoobri lõpp 2012

A99 kaamerale sekundeerivad uued objektiivid Zeiss 50mm F/1.4 ning Nano Coating vääristusega 300mm F/2.8. Uus välguking nõuab ka uut välklampi ning tulemas on kuulujuttude kohaselt ka see. Välklambi juhtarvuks on GN60 ning see teatakse olevat väliselt üsna sarnane Canoni 580EXII välgule. Seniseid Sony välklampe saavat a99 peal kasutada pisikese adapteri abil.

18. septembril algab Photokina fotomess – niisiis on Sony ametlikku pressiteadet uue kaamera kohta oodata mõni päev enne seda sündmust. Täiskäigu lülitab Sony aga ilmselt sisse juba augusti lõpus – 28. augustil oodatakse nimelt kahe uue NEX-kaamera esitlust. Hübriidkaamerad NEX-6 ning NEX 5R. Põnevad nädalad ootavad ees kõiki fototehnikahuvilisi.

Allikas: sonyalpharumours.com

Sony kaamerad Photopointis

1 2 3 4 5