Pentax Optio RS1000 – kameeleon kaameranahas
autor: Lauri Veerde

Pentax üllatab täna uue kompaktkaameraga millel nimeks Optio RS1000. Tegemist on pisikese – peaaegu krediitkaardi laiuse ja pikkusega aparaadiga, millel on varuks üks vahva võlutrikk. Nimelt on selle esipaneel läbipaistvast plastikust ning seda saab nelja kruvi lahtikeeramisel eemaldada. Plaadi ja kaamera vahele saab libistada ühe kolmest kaamerakarbis kaasas olevast disainitud väljaprindist. See ei ole aga veel kõik. Aparaadiga on kaasas kümme eellõigatud fotopaberit, millele saab ise foto printida, et nii RS1000 omanäoliseks disainida. Olemas on ka šabloon – selle abil saab ükskõik kust – kasvõi vanast Rahva Hääle ajalehest – endale kaamera esipaneeli välja lõigata.  

Pildistamise ja 720P HD filmide tegemise jaoks on Optio RS1000 kaameral 14 MP CCD sensor ja 4× suumiga objektiiv (27,5 – 110 mm 35 mm ekv) lähima teravustamiskaugusega 8 cm. Kaamera taga on 3″, 230 000 piksliga LCD-ekraan ning tarkvara poole pealt 22 pildiprogrammi, digitaalne värinastabilisaator, digitaalsed filtrid ja nägude ja muude juba standardiks saanud asjade tuvastused.

Pentax Optio RS1000 kaamerat on turule oodata oktoobris. Kahes põhivärvitoonis – must ja valge.

Pentaxil on plaanis on täie hooga tööle lükata ka spetsiaalne veebileht, kust saab esipaneelidisaine ise luua ja juba loodud töid kodus või fotolaboris väljaprintimiseks alla laadida. Hetkel on veebileht küll veidi puudulik, kuid küllap see peagi kosub. Vaata siit.

Pentaxi ametlik pressiteade

Tokyo, 9. september

HOYA CORPORATION PENTAX Imaging Systems Division teatab PENTAX Optio RS1000 digitaalse kompaktkaamera loomisest. Kaamera võimaldab kasutajal muuta esipaneeli disaini sobivaks lähtuvalt stiilist või sündmusest.

Optio RS1000 on positsioneeritud standardse mudelina ning omab 14 efektiivset megapikslit, suurt 3-tollist LCD monitori, kvaliteetset 4× optilist suumi, mis algab 27,5 mm lainurgast. Kaamera kasutamine on lihtne ja kasutajasõbralik ning salvestab lisaks kõigele ka HD videot. Kuna korpus on kerge ja krediitkaardi mõõtmetes, sobib see ideaalselt pidevaks kaasaskandmiseks. Kasutajal on unikaalne võimalus muuta kaamera väljanägemist kolme kaasasoleva esipaneeli abil või muude sobivate materjalidega – näiteks fotod või illustratsioonid. Väljalõigatud materjal asetatakse kere ja läbipaistva esipaneeli vahele. See omadus muudab Optio RS1000 erinevalt teistest kaameratest unikaalselt mitmekülgseks ja paindlikuks: kasutaja saab muuta kaamera välimust lähtudes oma riietumisstiilist või tujust. Lisaks on kaamera ideaalne kingitus erilise sündmuse või tähtpäeva puhul.

Peamised omadused

1. PENTAXi poolt loodud välimuse muutmise süsteem
Optio RS1000 kaamera esipaneeli katab läbipaistev akrüülplastist plaat. Kui asetada plaadi ja kere vahele dekoratiivne leht, saab lihtsal moel muuta kaamera väljanägemist. Lisaks kolmele kaasasolevale kujundusele on kasutajal võimalik kasutada šablooni omaenda originaalsete kujunduste loomiseks. Lähtematerjaliks võib näiteks kasutada fotosid, postereid või käsitsi joonistatud illustratsioone. Tulemuseks on unikaalse välimusega kaamera.

2. Silmapaistev pildikvaliteet
14 efektiivse megapiksliga pildisensor tagab hea lahutusvõime ning pildiprotsessor hoolitseb tõhusa müravähenduse eest. Kvaliteetne smc PENTAX optiline suumobjektiiv aitab jäädvustada säravaid detailseid fotosid. Pilte saab ka suurendada ilma, et teravus ja detailsus kannataks.

3. Suur 3-tolline LCD monitor
Kompaktsele korpusele vaatamata on Optio RS1000 tagaosas suur 3-tolline ere LCD monitor, millel on umbes 230 tuhat pildipunkti. Suurel ekraanil on pildid ja menüüd hästi ja selgelt nähtavad ning see muudab kaameraga töötamise kergeks.

4. Optiline 4× suum
Optio RS1000 on varustatud 4× optilise suumobjektiiviga, mille fookuskauguste vahemik 35 mm ekvivalendina on 27,5 kuni 110 mm. Heast ulatusest tulenevalt saab kaameraga jäädvustada erinevaid objekte ja stseene – alates kaunitest maastikuvaadetest, arhitektuurist ja grupipiltideni kitsastes ruumides kuni kaugete objektide pildistamiseni. Intelligentse suumi abil on võimalik kaugeid objekte veelgi paremini kadreerida, sest selle abil on suurendus kuni 26,8×.

5. Auto Picture automaatrežiim
Optio RS1000 sisaldab PENTAXi poolt väljatöötatud ning täiustatud uue põlvkonna Auto Picture automaatrežiimi, mis hindab täpselt pildistustingimusi ning valib tulemuste põhjal sobivaima pildiprogrammi. Kasutajasõbralik ja usaldusväärne funktsioon valib 15 pildiprogrammi hulgast (kaheksa tavapärast programmi ning kaheksa uut; nende hulgas Sinine Taevas ja Päikeseloojang) ning optimeerib erinevad kaamera seadistused (nende hulgas tundlikkus ja säriaeg) ning tagab sellega parimad tulemused minimaalse jõupingutusega.

6. Automaatne näotuvastus
Optio RS1000 on varustatud keeruka näotuvastusega, mis tuvastab kaadrist kiirelt ja täpselt inimnäod ning optimeerib teravuse ja särituse nende järgi. Kaamerat on võimalik seadistada ka selliselt, et pildistamine toimub automaatselt sel hetkel, kui pildistatav kaamera suunas naeratab. Loomulike nahatoonide programm tagab pehmete ja õrnade nahatoonide jäädvustamise.

7. Kvaliteetne HDTV video
Optio RS1000 salvestab kauneid videolõike 16:9 külgede suhtega HDTV mõõdus (1280 × 720 pikslit).* Lisaks on see varustatud video stabilisaatoriga Movie SR (Shake Reduction),** mis automaatselt kompenseerib kätevärina mõju filmimise ajal. Igaüks võib nüüd vähese vaevaga nautida kvaliteetset videot.

* Optio RS1000 väljundi kasutamisel edastatakse kujutis tavalise eraldusvõimega. HDTV (1280 × 720 pikslit) kujutise vaatamiseks tuleb videolõigud laadida arvutisse.
** Movie SR stabilisaatori aktiveerimisel muutub objektiivi vaatenurk kitsamaks kui tavaliselt.

8. Valik digitaalfiltreid loomingulisteks väljendusteks
Optio RS1000 võimaldab kasutada üheksat digitaalfiltrit, mille hulka kuuluvad ka Mängukaamera, Retro ja Seepia. Nende abil on võimalik lisada piltidele erinevaid visuaalseid efekte ilma arvuti abita. Ühte pilti on võimalik töödelda ka mitme filtriga.

9. Muud omadused
(1) Digitaalne pildistabilisaator, mis kompenseerib kätevärina mõju pildistamisel
(2) Sarivõte kiirusega 16 kaadrit kahe sekundi jooksul (pildimõõduga 640 × 480)
(3) Automaatne jälgiv teravustamine, mis hoiab liikuva objekti teravana
(4) Digitaalne Panoraam võimaldab luua kolmest kaadrist ühe panoraampildi

(5) Täielikult automaatne Roheline režiim optimeerib särituse ja tundlikkuse lähtuvalt pildistatavast stseenist
(6) Dekoratiivsete raamide kasutamine (20 raami kaamera sisemälus) võimaldavad lisada pildile raami
(7) MediaImpression 2.0 for PENTAX tarkvara piltide vaatamiseks, töötlemiseks ja haldamiseks (ühildub uusimate operatsioonisüsteemidega nagu Windows 7 ja Mac OS X 10.6).

RS1000 ilmub müügile 2010. aasta oktoobrikuus

PENTAX, Optio ja smc PENTAX on HOYA CORPORATION kaubamärgid.
ArcSoft ja selle logo on ArcSoft Inc. registreeritud kaubamärgid.
Windows on Microsoft Corporation registreeritud kaubamärk.
PRINT Image Matching III compliant
Copyright 2001 Seiko Epson Corporation. K
õik õigused kaitstud.
Print Image Matching on Seiko Epson Corporation kaubam
ärk.
PRINT Image Matching logo on Seiko Epson Corporation kaubam
ärk.

Eye-Fi, Eye-Fi logo ja Eye-Fi connected on Eye-Fi, Inc. kaubamärgid.
Mac OS on Apple Inc. registreeritud kaubamärk.
Kõik muud toote- ja brändinimed on nende omanike kaubamärgid.
Disain ja tehnilised andmed võivad muutuda.

Pentaxi uus peegelkaamera K-r on kiire sarivõttega ja töötab nii aku kui ka patareidega
autor: Lauri Veerde

Pentax esitleb täna uut peegelkaamerat nimega K-r. See võtab oma koha sisse populaarse Pentax K-x ning Pentaxi lipulaeva K-7 vahel.  K-r on aparaat, mis oskab kõigist teistest algtaseme digipeeglitest erineda mitte ainult välimuse ja värvide, vaid ka funktsioonide ja omaduste poolest.  Sellistest erisustest annavad kõige kujukamalt tunnistust uue aparaadi kahesüsteemne toitevõimalus, sellises klassis ennenägematu 6 kaadrit sekundis sarivõte ja infrapunaliides. K-x kaameraga võrreldes on K-r olulisemateks edasiarendusteks uus 12,4 MP CMOS sensor, mille valgusjõulisusest annab aimu ülikõrge ISO-seadistusvõimalus kuni 25600, punaselt vilkuvad teravustamispunktid optilises pildiotsijas ning suurepärane LCD-ekraan.

K-r tuletab oma disainikeelelt meelde Pentaxi digipeeglite lipulaeva K-7. Kadunud on K-10 aparaadilt päritud kitsas ning sügavalt ettepoole kaarduv pentaprismakarp kaamera pealt. Selle asemel on oma koha sisse võtnud K-7-le omane nurgeline disain koos kõrgemale kaamera kohale ulatuva sisseehitatud välklambiga. Ka kaamera taga on märgata sarnasusi sellesama Pentaxi lipulaevaga – seal olev 3.0″ LCD ekraan on K-x ekraanist enam kui neli korda suurema lahutusvõimega ja oma esitlusvõimelt identne K-7 omaga.

K-r peegelkaamera vooluallikaks on liitiumaku. Sellega kannatab Pentaxi andmetel klõbistada ühe laadimiskorraga 560 pilti. Kellel aga soovi, võib kaamerale juurde osta raami, mille sisse mahub neli AA mõõdus akut või patareid. Selle raami saab siis koos akudega sinnasamasse spetsiaalaku jaoks määratud auku susata ja niiviisi pildistamist jätkata – ülimalt tänuväärne võimalus reisil või seinakontaktidest ja laadijast kaugel olles.

Senisest tõhusam tõotab olla ka automaatne teravustamine – K-r sees on kasutusel uus – SAFOX IX teravustamissüsteem, mida hämarates valgusoludes aitab AF abivalgus. Pressiteate sõnul on kiiremaks muudetud ka LCD otsevaates toimivat kontrasttuvastusega teravustamist. Filmiklipi salvestamine ei ole – võrreldes K-x kaameraga olulisi erinevusi märgata. Ikka on võimalik salvestada max 720p AVI-formaadis videot. Kiiruseks on senise 24 fps asemel 25 fps.

Lisaks kõigile juba nimetatud omadustele on Pentax oma uude digipeeglisse lisanud võimaluse mälukaardil olevaid andmeid juhtmevabalt telefoni või teise K-r kaamerasse saata. Seda võimaldab kiire, infrapuna abil toimiv andmeedastussüsteem IrSimple. Pentaxi sõnul töötab see K-r kaameratel omavahel ning samuti mobiiltelefonidega. Ilmselt peab aga vastav mobiiltelefon samuti IrSimple standardit toetama.

Pentax K-r digitaalset peegelkaamerat on turule oodata oktoobris. Hinna kirjutan siia kohe kui teada saan.

Pentax K-r võrdlus Pentax K-x ja Pentax K-7 digipeeglitega
Pentax K-r Pentax K-x Pentax K-7
Sensor 12.4 MP CMOS 12.4 MP CMOS 14.6 MP CMOS
Pildiprotsessor PRIME II PRIME II
ISO 200 – 12 800
võimendusega: 100-25600
200 – 6400
võimendusega: 100-12800
100 – 3200
võimendusega: 100-6400
Sarivõte 6 fps – maks 25  JPG, 12 RAW 4.7 fps – maks 17  JPG, 5 RAW 5.2 fps – maks 40  JPG, 16 RAW
Katiku kiirus maks 1/6000 maks 1/6000 maks 1/8000
Teravustamine 11-punkti, SAFOX IX 11-punkti, SAFOX VIII 11-punkti, SAFOX VIII+
Särimõõtmine 16-tsooniline 16-tsooniline 77-tsooniline
Opt. pildiotsija 96% kaadri katvus
0,85× suurendus
96% kaadri katvus
0,85× suurendus
100% kaadri katvus
0,92× suurendus
Filmirežiim maks 1280×720, 25 fps, AVI maks 1280×720, 24 fps, AVI maks 1536×1024, 30 fps, AVI
LCD-ekraan 3.0″, 921 000 px 2,7″, 230 000 px 3.0″, 921 000 px
Ühendused AV, USB 2.0, DC in, infrapuna USB 2.0/Video AV, USB 2.0, kaugpäästik, HDMI, mikrofonisisend
Digifiltrid 8 filtrit + Cross Processing 8 filtrit + Cross Processing 6 filtrit + Cross Processing
HDR-fotod jah jah jah
Toide Kahesüsteemne toide 4 AA elementi D-LI90 liitiumaku
Mõõtmed 125×97×68 mm 126×92x68 mm 131×97×73 mm
Kere kaal 544 g 515 g 670 g
Hind (kere)
- Täpsustamisel 7999.- (511,23  EUR) 16 499.- (1054,48 EUR)

Pentax Optio RZ10 – 10× suum kompaktses kestas
autor: Lauri Veerde

Pentaxi esimene kompaktne supersuumkaamera on kohal. Täna esitletava Optio RZ10 olulisimaks omaduseks on kahtlemata 10× suumiga objektiiv fookuskauguste vahemikuga 28-280 mm (35 mm ekvivalendina). Sellele sekundeerivad 14 MP CCD sensor ja mehaaniline värinastabilisaator. 2.7″ ja 230 000 pikslit mahutavalt LCD-ekraanilt saab lisaks fotodele kadreerida ka 720P HD videoklippe. Kaameral on 1 cm kauguselt teravustav super-makro režiim, 22 pildiprogrammi, 10 digitaalset filtrit, näo- naeratuse- pilgutuse- ja lemmikloomalõustade tuvastus. Piltide juurde on võimalik lisada häälmemosid ja kasutada saab Eye-Fi juhtmevaba ühendusega SD mälukaarte.

Pentax lubab Optio RZ10 kompaktkaamera turule paisata oktoobris mustas, valges, oranžis, lillas ja erkrohelises värvitoonis.

Nikoni kompaktkaamerate kaardivägi: Coolpix P7000, S8100 ja S80
autor: Lauri Veerde

Canon on viimastel nädalatel paugutanud nii kompaktkaamerate, objektiivide, kui ka peegelkaameratega. Photokina fotomessi alguseni on aga juba vähem kui kaks nädalat ning Nikon alustab täna. Kaamerameister toob välja oma tippklassi kompaktkaamerad – profimõõtu Coolpix P7000, kompaktse supersuumi Coolpix S8000 ning puutetundliku OLED-ekraaniga iluduse Coolpix S80.

Nikon Coolpix P7000

Tegemist on otsese konkurendiga peagi esitletavale Canoni G12 kompaktkaamerale. P7000 on profifotograafidele ning fotoentusiastidele suunatud relv, mis tõuseb teistest kompaktkaameratest esile eelkõige oma valgusjõulise objektiivi ja sensori, optilise pildiotsija, RAW-faili salvestamise võimaluse ja manuaalrežiimil mugava käsitlemise poolest. Võrreldes oma eelkäijaga – aparaadiga nimega P6000 – on P7000 kaameral pea neli korda suurema lahutusvõimega LCD-ekraan, 720p HD videoklipi filmimise võimalus ning 2.5 MP võrra väiksem pikslite arv sensoril. Objektiiv on pisut valgusjõulisem ja veidi suurema maksimaalse fookuskaugusega.

Nikon Coolpic P7000 olulisemad tehnilised andmed:

  • 10.1 MP, 1/1.7″ CCD sensor
  • F2.8-5.6, 7.1X optilise suumiga objektiiv, fookuskaugus: 28 – 200 mm (35 mm ekvivalendina)
  • Optiline värinastabilisaator
  • EXPEED C2 pildiprotsessor
  • 3.0″ LCD – 921 000 pikslit
  • Optiline pildiotsija, 80% kaadri katvusega
  • PASM särirežiimid, RAW faili salvestamine; ISO 100 – 3200 (võimendusega 6400 – 12800)
  • Scene Auto Selector režiim valib automaatselt vastavalt pildistatavale kaadrile õige pildiprogrammi
  • Kaamera peal olevad käepärased rattad särikompensatsiooni, ISO, värvustasakaalu, kahvelduse, ja muu jaoks
  • Välise välgu pesa, toetab juhtmevaba välise välklambi juhtimist.
  • Virtuaalne horisont aitab kaamera horisontaalsihis loodi seada
  • Näo-, naeratuse- ja pilgutustuvastus
  • Videorežiim: 1280 x 720 (24 fps) stereoheliga ja suumimisvõimalusega filmimise ajal. Pakkimiseks kasutatakse H.264 koodekit
  • Välise mikrofoni sisena, HDMI väljund
  • Võimalik osta juurde lainurkkonverter ning kaugjuhtimispult
  • 79 MB sisemälu + SD/SDHC/SDXC kaardipesa
  • EN-EL14 liitiumaku; 350 pauku ühe laadimiskorraga

Nikon Coolpix S8100


Sarnaselt ülalkäsitletud Nikon P7000 kaamerale vähendab – eelkäijaga võrreldes – megapikslite arvu sensoril ka S8100S8000 kaamera 14.2 megapikslist jääb uue aparaadi sensorile alles mõistlikud 12.1 pikslit. Tänu sellele tõuseb S8100 võimekus teha teravaid pilte hämaramates oludes – maksimaalne sensori tundlikkus ilma võimenduseta on nüüd ISO 3200. See on nii laia fookuskauguste vahemikuga ning nii väikse kerega aparaadi jaoks vägagi tähelepanuväärne tulemus. uus CMOS sensor teeb võimalikuks Full HD videoklipid ning 10 FPS sarivõtte (maks 5 täissuuruses kaadrit korraga).

Nikon Coolpix S8100 olulisemad tehnilised andmed:

  • 12.1 MP, taustvalgustusega CMOS sensor
  • F3.5-5.6, 10X optilise suumiga objektiiv, fookuskaugus: 30 – 300 mm (35 mm ekvivalendina)
  • Optiline värinastabilisaator
  • EXPEED C2 pildiprotsessor
  • 3.0″ LCD – 921 000 pikslit
  • Kompaktne kere mustas, punases ja kuldses värvitoonis
  • Scene Auto Selector režiim valib automaatselt vastavalt pildistatavale kaadrile õige pildiprogrammi
  • Sarivõte: 10 fps 5 kaadrit järjest;  120 fps Sport Continuous režiimil (madalama lahutusvõimega fotod)
  • Uus HDR (lai dünaamiline ulatus) funktsioon
  • Näo-, naeratuse- ja pilgutustuvastus
  • Full HD videoklipid (1920 x 1080, 30 fps) stereoheliga ja suumimisvõimalusega filmimise ajal. Pakkimiseks kasutatakse H.264 koodekit
  • 102 MB sisemälu + SD/SDHC/SDXC kaardipesa
  • HDMI väljund
  • EN-EL12 liitiumaku; 210 pauku ühe laadimiskorraga

Nikoni ametlik pressiteade

Nikon Coolpix S80

Stiilse välimuse ja olemusega S80 sensorilt piksleid ei eemalda. Tegemist on edasiarendusega senisest, 12.1 MP-ga S70 mudelist. Uuel tulija kõik muud omadused ja tehnilised andmed kahvatuvad kaamera tagaküljel oleva 3.5″ OLED-ekraani aupaiste ees. Olgu nende tuumik siis lihtsalt siin allpool moepärast välja toodud:

Nikon Coolpix S80 olulisemad tehnilised andmed:

  • 14.1 MP CCD
  • F3.6-4.8, 5X optilise suumiga objektiiv, fookuskaugus: 35 – 175 mm (35 mm ekvivalendina)
  • Optiline värinastabilisaator
  • 3.5″ puutetundlik OLED ekraan; 819 000 pikslit; vaatenurk:  180°
  • Kompaktne kere punases, mustas, sinises, roosas, kuldses ja hõbedases värvitoonis
  • Näo-, naeratuse- ja pilgutustuvastus
  • Punasilmsuse korrektsioon, fotode hindamine ja digitaalsed egektid taasesitusrežiimil
  • Filmiklipid: 1280 x 720 px stereoheliga
  • 79 MB sisemälu + SD/SDHC/SDXC kaardipesa
  • HDMI väljund
  • EN-EL10liitiumaku; 150 pauku ühe laadimiskorraga

Nikoni ametlik pressiteade

SD mälukaardid saavad ülikiire andmevahetuse jaoks teise rea kontakte
autor: Lauri Veerde

SD mälukaardi standardite väljatöötamisega tegelev ühendus “SD Association” annab teada, et kavatseb lisada SDHC ja SDXC kaartidele lisaks praegusele veel ühe rea kontakte. Praegu on (UHS-I) SD-kaartide maksimaalne andmeedastuskiirus 104 MB/s. Kahe kontaktireaga kaartide vastav näitaja saab olema aga koguni 3x suurem -  300 MB/s.

Muudatus puudutab nii tavamõõdus SD- kui ka väiksemaid microSD mälukaarte. Mäluliistakate füüsilised mõõtmed ega kuju uuenduse tõttu ei muutu. Seega on uued kaardid kasutatavad ka seadmetes, mille mälukaardipesad veel uuele standardile ei vasta – sellisel puhul on aga kaartide maksimumkiiruseks tavalised 104 MB/s.

Ülalolev joonis on postituse autori enese illustratiivne vaimusünnitis

SD Association ametlik pressiteade