Paljastatud: vaata veebi lekkinud pilte Canoni uutest peegelkaameratest EOS 750D ja EOS 760D
autor: Lauri Veerde

eos750d_700d

See, et Canon CP+ fotomessil EOS 700D peegelkaamera edasiarendatud mudeli välja toob, oli teada juba jaanuari algul. Äsja digicam-info veebilehel lekkinud tootefotodelt selgub aga, et ühe asemel on tulemas hoopis kaks. Esimene neist kannab nime EOS 750D ning üsna sarnase juhtnuppude süsteemi ja disainiga nagu senine EOS 700D peegelkaamera. Teine mudel kannab nime EOS 760D ning on juba pisut kallima hinnaklassi ja rikkalikuma juhtnuppude süsteemiga aparaat – väliselt sarnane pigem EOS 70D kaamerale.

Lisaks tootefotodele on veebi lekkinud ka mõned uute kaamerate ühised tooteandmed:

  • 24.2 MP CMOS sensor
  • ISO 100-12 800
  • 5 fps sarivõte
  • Uus autofookussüsteem – 16 risttüüpi teravustamispunkti
  • HD video salvestamine
  • WiFi, NFC ühilduvus

Mõlema kaamera ametlikuks avalikustamise kuupäevaks teatakse olema homme, 6 veebruar.

Allikas: petapixel.com, digicame-info.com

 

eos760d_t001

eos750d_f001

eos750d_t001

eos760d_f001

 

Täiskaadersensoriga Pentax peegelkaamera tuleb 2015. aasta lõpus
autor: Lauri Veerde

CP+_Reference_ProductFoto Pentaxi täiskaadersensoriga peegelkaamera veel arendusjärgus olevast mulaažist

 

“Hetkel arendusjärgus, plaanitud esitlemise aeg 2015 aasta lõpp”.

Nii kirjutab Ricoh lühikeses ja konkreetses pressiteates, mis kinnitab kõige kõrgemal ametlikul tasandil plaani lansseerida täiskaadersensoriga peegelkaamera juba sel aastal. Täiskaadersensoriga Pentax peegelkaamera prototüüpversiooni näidatakse avalikult 12 veebruaril algaval CP+ fotomessil Jaapanis. Uue kaamera nimetust ega täpsemald tehnilisi andmeid avalikustatud pole. Küll aga lubatakse, et see ühildub kõikide seniste DA-seeria Pentax objektiividega nn äralõikerežiimis.

Täiskaadersensoriga peegelkaamera turule toomisel ongi kõige kriitilisemaks aspektiks selle ees kasutatavate objektiivide valik. Täna esitles Ricoh ametlikult kahte uut täiskaadri ette sobivat telesuumi 70-200mm f/2.8 ja 150-450mm f/4.5-5.6. Koos peegelkaameraga on ilmselt oodata ka uut normaalsuumi ja aja jooksul ehk siis ka järgmisi uusi objektiive.

Pressiteatega on kaasas ka foto, millel kujutatud mulaaž ei avalda just palju infot uue peegelkaamera väliskuju kohta. Nagu Ricoh ka varmalt märgib: “Toote tehnilised andmed ja väline disain ei ole veel paigas”. Igal juhul läheb Photopointi ajaveeb järgmisel nädalal ka ise CP+ messile, et vaadata kui paigas see disain siis täpselt on ja kas seal näidatav prototüüp on sama vaimuvaene nagu pressiteatega kaasa pandud fotol kujutatu.

 

Pentax 150-450mm f/4.5-5.6 telesuum toob tippklassi pildikvaliteedi, 4 seadistatavat autofookusnuppu
autor: Lauri Veerde

 DFA150-450_wo_Hood_copie

Ricoh on CP+ fotomessi eel esitlemas uut telesuumobjektiivi Pentax peegelkaameratele. Objektiivi nimetuseks on HD PENTAX-D FA 150-450mm f/4.5-5.6ED DC AW ning see sobib kaaslaseks nii Pentaxi senistele poolkaadersensoriga peegelkaameratele kui ka praegu veel arendusjärgus olevale täiskaadersensoriga aparaadile. See on ilmastikukindla korpuse, kiire teravustamismootori ning profiklassi funktsionaalsuse ja optikaga objektiiv.

Sarnaselt täna esitletavale 70-200mm f/2.8 objektiivile on ka 150-450mm toru varustatud lülitiga mis piirab teravustamiskauguste vahemiku – eesmärgiga muuta autofookuse töö lihtsamaks ja kiiremaks. Samuti on siin olemas ka seesama kolmeasendiline teravustamisrežiimide nupp. Lisaks neile on sellel super-telesuumil aga ka neli autofookusnuppu. nendest on võimalik lihtsalt teravustada – nagu kaamera päästikustki. Ühe lülitinihutusega saab need nupud aga seada teravustama eelnevalt ette määratud kaugusele.

Ricohi sõnul on uus 150-450mm objektiiv oluliselt kvaliteetsema optikaga kui sarnase fookuskauguste vahemikuga mudelid tavaliselt. Optilise eelise annavad 3 ED läätse, 1 eriti madala dispersiooniastmega lääts ja mitmekihiline HD vääristus kõigil klaaselementidel. SP vääristus esiläätsel aitab selle pinna hoida puhtana, suumilukustusnihik välistab objektiivi väljavajumise ning eemaldatav statiivikrae on uudse kukkumisvastase mehhanismiga.

HD PENTAX-D FA 150-450mm f/4.5-5.6ED DC AW ametlikuks soovituslikuks jaehinnaks Euroopas on 2199 €. Objektiiv paisatakse turule aprillikuus.

 

HD PENTAX-D FA 150-450mm f/4.5-5.6ED DC AW tehnilised andmed

  • Fookuskaugus: 150-450 mm
  • Ekvivalentne fookuskaugus Pentax APS-C kaamerate ees: 230-690 mm
  • Maks ava: F4,5-5,6
  • Min ava: F22-27
  • Objektiivi konstruktsioon: 18 elementi 14grupis
  • Ilmastikukindel korpus
  • DC Motor teravustamismootor
  • Vääristused: HD Coating, SP (Super Protect) Coating esiläätsel
  • Vaatenurk: 10.7-3.6°(PENTAX digipeegelkaamerate ees)
  • 16.5-5.5° (PENTAX 35mm filmi kasutavate kaamerate ees)
  • Bajonett: KAF3
  • Min. teravustamiskaugus: 2 m
  • Maks. suurendus: 0.22 x
  • Filtrikeere: 86mm
  • Diafragmaava juhtimine: täielikult automaatne
  • Diafragmalabade arv: 9
  • Ümar diafragmaava 150mm juures: F4.5-8
  • Ümar diafragmaava 450mm juures: F5.6-8
  • Maks diameeter x pikkus: umbes 95 mm x 241.5 mm
  • Kaal (ilma varjuki ja statiivikraeta): umbes 2000 g
  • Kaal (varjuki ja statiivikraega): umbes 2325 g

 

 

pentax-DFA150-450_koos

 

Pentaxi ametlik pressiteade:

5. veebruar 2015

HD PENTAX-D FA 150-450mm f/4.5-5.6ED DC AW

Super-teleobjektiiv PENTAX K-bajonetiga digipeegelkaameratele

RICOH IMAGING COMPANY, LTD. toob välja uue HD PENTAX-D FA 150-450mm f/4.5-5.6ED DC AW super-teleobjektiivi, mis on mõeldud PENTAX K-bajonetiga digipeegelkaameratele.

See telesuum katab fookuskaugused vahemikus 150mm kuni 450mm. Tegemist on vahemikuga, mida paljud PENTAXi kasutajad soovinud on. Objektiivil on PENTAXi kvaliteetne HD vääristus, mis tagab eriti teravad ja kõrge kontrastsusega kujutised ka keerukates valgusoludes. Lisaks on objektiivi süsteemis kasutusel kolm ED (Extra-low Dispersion) klaasläätse ja ülimadala hajuvusega klaaslääts. Need hoolitsevad kromaatiliste aberratsioonide efektiivse kompenseerimise eest. Objektiiv on tolmu- ja niiskuskindel, sobides ideaalselt pildistamiseks ka keerukates ilmastikuoludes.

Peamised omadused

1. Super-teleobjektiiv kolmekordse suumiga

Paigaldatuna PENTAX K-bajonetiga peegelkaamera ette katab see suumobjektiiv fookuskaugused 230mm kuni 690mm (35mm kaamera ekvivalendina). Objektiiv on piisavalt kompaktne ja kerge, et pildistada käest loodust, spordisündmusi ja ka lennumasinaid.

2. Eeskujulik pildikvaliteet

Tipptasemel optikas on kasutusel kolm ED (Extra-low Dispersion) klaasläätse ja üks ülimadala hajuvusega klaaslääts. Tänu neile on sfäärilised ja kromaatilised moonutused efektiivselt kontrollitud ning pilt on selge, terav ja kvaliteetne. Objektiivi MTF (Modulation Transfer Function) graafik on disainitud olema parem kui tavapärastel mudelitel samas klassis. Eesmärk on tagada kõrge lahutusvõime ja detailsed pildid. Objektiivi optiline süsteem katab isegi 35mm filmipeegelkaamera kaadri. Tänu sellele on tagatud suurepärase kvaliteedi ja teravusega pildid iga PENTAX digipeegelkaamera ees ning ka ühilduvus tulevaste suurema sensoriga kaameratega.

3. Pildikvaliteeti optimeeriv HD vääristus

Selle objektiivi läätsedele on kantud kõrge kvaliteediga mitmekihiline HD vääristus. Tavapäraste mitmekihiliste vääristustega võrreldes tagab see parema valgusedastuse ning vähem peegeldusi. Seetõttu jäädvustab objektiiv erksaid, kõrge kontrastsusega pilte, milles puuduvad peegeldused ja helgid ning seda ka nõudlikes valgusoludes nagu näiteks vastuvalgus.

4. Tolmu- ja ilmastikukindel konstruktsioon

AW (All Weather) mudelina on selle objektiiv konstruktsioon tolmu- ja niiskuskindel. Objektiivi korpusel on 21 spetsiaalset tihendit mis hoiavad ära niiskuse ja tolmu pääsu objektiivi sisemusse. Kui kasutada objektiivi ilmastikukindla PENTAX digipeegelkaameraga, on tulemuseks välitingimustes vastupidav ja usaldusväärne töövahend. Suurepäraselt ja muretult on võimalik pildistada udus, vihmas, lumesajus ning muudes kohtades kus kaamera võib märjaks saada.

5. Uus kolme asendiga teravustamisrežiimi lüliti

Objektiiv on varustatud PENTAXi poolt välja töötatud Quick-Shift Focus süsteemiga. See lubab kasutajal lülituda pärast kaamera AF süsteemi teravustamist koheselt manuaalse teravustamise režiimi. Kasutatavuse parandamiseks on objektiivile paigaldatud 3-asendiline lüliti. See lubab valida töörežiimiks QFS/A, QFS/M või MF. QFS/A on autofookuse prioriteediga režiim, mis lubab lülituda manuaalse teravustamise režiimi ainult pärast autofookuse teostamist. QFS/M on manuaalse fookuse prioriteediga režiim, mis lubab lülituda manuaalse teravustamise režiimi igal ajal – isegi kui AF süsteem alles toimetab. MF režiim lülitub koheselt manuaalsele teravustamisele kui pöörata objektiivi fookusrõngast. Kolm erinevat režiimi tagavad kiirema ja täpsema teravustamise sõltuvalt pildistatavast või olukorrast.

6. Neli AF nuppu objektiivi korpusel

Stabiilsema AF töö ja objektiivi parema hoidmise tagamiseks asendist sõltumata on selle objektiivi korpusel neli AF nuppu — üks iga 90 kraadi tagant.** Kasutaja saab neile AF nuppudele omistada eelistatud funktsioone. Nende hulka kuuluvad: fookuse eelseadistuse režiim, mis eelprogrammeerib fookuse asendi ning nihutab fookuse koheselt sellesse punkti; ja AF Cancel režiim mis võimaldab jälgiva AF käigus lukustada fookust soovitud punkti.

** PETANX K-3 on praegu ainus mudel mis toetab AF nupu funktsioone. Funktsioonide aktiveerimiseks peab kaameras olema viimase versiooni püsivara.

 

7. Muud omadused

・Vaikne ja sujuv autofookus kasutades objektiivisisest AF mootorit

・Ümar diafragma ava jäädvustab fookusest välja jäävad alad loomulike ja kaunitena, muutes valgusallikate triibuefekti minimaalseks

・Teravustamiskauguse piiraja vähendab AF süsteemi tööaega fikseerides teravustamiskauguse ühele kolmest valikust

・SP (Super Protect) vääristus hoiab esiläätse mustusest puhtana

・Eemaldatav statiivikinnitus uue kukkumisvastase mehhanismiga.

・Suumi lukustus välistab objektiivi väljavajumise kandmisel.

Pentax 70-200mm f/2.8 telesuumobjektiiv sobib täiskaadrile ja lubab esmaklassilist pildikvaliteeti
autor: Lauri Veerde

DFA70-200_wo_Hood_copie

Sügisesel Photokina messil prototüüpversioonina näidatud objektiiv on valmis. Ricoh esitleb täna ametlikult valgusjõulist telesuumi HD PENTAX-D FA★ 70-200mm F2.8ED DC AW. See kuulub kõige kvaliteetsemasse Pentax ★ objektiivide seeriasse, on ilmastikukindla korpusega ning sobib kasutamiseks nii Pentax APS-C mõõdus sensoriga kui ka tulevase täiskaadersensoriga peegelkaamera ees.

DFA70-200_side_copie-detail

Objektiivi juures on huvitav uudne lähenemine teravustamisrežiimide valikul. Korpusel on kaks lülitit. Ülemisest saab valida teravustamisrežiime:

  • QFS/A – automaatse teravustamise režiim, mis lubab manuaalselt teravustada alles siis, kui autofookus on teravuse lukustanud
  • QFS/M – automaatse teravustamise režiim, mis lülitub manuaalsele teravustamisele teravustamisrõngast keerates ükskõik mis hetkel
  • MF – manuaalne teravustamine.

Alumine lüliti toimib sarnaselt paljudes makroobjektiivides kasutatud lahendusele autofookuse ulatuse piirajana. Ka sellel lülitil on kolm asendit. Esimeses töötab autofookus kogu teravustamiskauguse ulatuses, teine 1.2m-4m ulatuses ja kolmas ulatuses 4m-∞.

 

hdpentax-d-fa-70-200_ED
hdpentax-d-fa-70-200_seals

 

Pressiteates rõhutab Ricoh 70-200mm objektiivi suurepärast optilist sooritusvõimet. Selle läätsedele on valguse läbilaskevõime maksimaliseerimiseks kantud nanotehnoloogial baseeruv Aero Bright Coating II vääristus. Lisaks on läätsedele kantud mitmekihiline HD-vääristus, mis vähendab sisepeegeldusi ja helke näiteks vastu valgust pildistamisel. Hea pildikvaliteedi eest hoolitsevad ka erilised klaaselemendid objektiivi konstruktsioonis: 4 ülimadala dispersiooniastmega läätse, 2 madala dispersiooniastmega läätse ja 2 Super ED läätse.

Pentax 70-200mm f/2.8 ametlikuks soovituslikuks jaehinnaks Euroopas on 1999 €.  Objektiivi müük algab aprillis 2015.

HD PENTAX-D FA★ 70-200mm f/2.8ED DC AW tehnilised andmed

  • Fookuskaugus: 70-200mm
  • Ekvivalentne fookuskaugus Pentax APS-C kaamerate ees: 107-307 mm
  • Maks/min ava    F2.8/F22
  • Objektiivi konstruktsioon: 19 elementi 16 grupis
  • Ilmastikukindel korpus
  • DC Motor teravustamismootor
  • Vääristused: HD Coating, AB Coating, SP (Super Protect) Coating esiläätsel
  • Vaatenurk: “23-8.1°(PENTAX digipeegelkaamerate ees)
  • 34.5-12.5° (PENTAX 35mm filmi kasutavate kaamerate ees)
  • Bajonett: KAF3
  • Min. teravustamiskaugus: 1.2m
  • Maks. suurendus: 0.13 x
  • Filtrikeere: 77mm
  • Diafragmaava juhtimine: täielikult automaatne
  • Diafragmalabade arv: 9
  • Ümar diafragmaava väärtuste juures F2.8-F5.6
  • Maks diameeter x pikkus: umbes 91.5mm x 203mm
  • Kaal (ilma varjuki ja statiivikraeta): umbes 1755 g
  • Kaal (varjuki ja statiivikraega): umbes 2030 g
  • Komplektis: Päikesevarjuk, objektiivikork, bajonetikork, objektiivi vutlar, statiivikrae

     

DFA70-200_side_copie

 

Ricohi ametlik pressiteade

5. veebruar 2015

HD PENTAX-D FA★ 70-200mm f/2.8ED DC AW

Professionaalne, valgusjõuline telesuumobjektiiv PENTAX K-bajonetiga digipeegelkaameratele

RICOH IMAGING COMPANY, LTD. teatab uuest HD PENTAX-D FA★ 70-200mm f/2.8ED DC AW objektiivist. PENTAX K-bajonetiga digipeegelkaameratega kasutamiseks mõeldud valgusjõuline telesuum on uus liige kõrge sooritusvõimega Star (★) tootesarjas.

See telesuumobjektiiv on välja töötatud kõrgeimat pildikvaliteeti silmas pidades, olles moonutuste kontrollimisel parim kõigist PENTAX objektiividest. Ava on püsivalt valgusjõuline f/2.8 kõigil fookuskaugustel 70 kuni 200mm. Koos PENTAXi poolt välja töötatud vääristustehnoloogiatega (nagu Aero Bright II ja tasemel HD vääristus) on tagatud äärmiselt kvaliteetne, helkide ja peegeldusteta, eriti terav ning kõrge kontrastsusega kujutis ja seda ka keerukates valgusoludes nagu näiteks kontravalguse puhul. Lisaks neljale ülimadala hajuvusega klaasläätsele ja kahele ED (Extra-low Dispersion) klaasläätsele sisaldab optiline süsteem ka paari uut Super ED klaasläätse, mis kompenseerivad efektiivselt kromaatilist aberratsiooni kogu suumi ulatuses ning annavad selge, kõrge eraldusvõimega kujutise, mis on terav kogu kaadri ulatuses. Tolmu- ja ilmastikukindel korpus tagavad objektiivi vastupidavuse ja töökindluse ka nõudlikes ilmastikuoludes.

Peamised omadused

1. Kõrge sooritusvõimega Star (★) seeria objektiiv valgusjõulise f/2.8 avaga

See telesuum on välja töötatud Star (★) seeria uue mudelina, tagades tänu erinevate moonutuste minimaalsena hoidmisele eeskujuliku pildikvaliteedi ja teravuse servast servani. PENTAX K-bajonetiga peegelkaamera ees on objektiivi fookuskauguste ekvivalent umbes 107 kuni 307 mm. Valgusjõulise ava tõttu sobib objektiiv ideaalselt portreetööks, lubades jäädvustada kaunilt pehmeid esiplaane/taustu ja spordifotograafiaks, võimaldades kasutada lühikesi säriaegu kiire tegevuse teravana jäädvustamiseks. Objektiiv sobib kasutamiseks ka 35mm filmipeegelkaamera ees. APS-C sensoriga digipeegelkaamera ees tagab see briljantse, kõrge lahutusvõimega pildi ning servast serva teravuse seadmata seejuures ohtu ühilduvust tulevaste, suurema sensoriga kaameratega.

2. Tipptasemel optiline tehnoloogia

Objektiivis on kasutusel hiljuti välja töötatud Aero Bright Coating II. Tegemist on nanotehnoloogial põhineva läätsevääristusega mis tagab madalaima valguse peegeldumise. Lisades sellele mitmekihilise HD vääristuse, mis vähendab keskmist peegelduvust valgusspektri nähtavas osas rohkem kui tavapärane mitmekihiline vääristus, saame tulemuseks objektiivi, milles on helkide ja peegelduste teke minimaalne ka näiteks vastuvalguse puhul. Optilises süsteemis on ka neli ülimadala hajuvusega klaasläätse, kaks ED (Extra-low Dispersion) klaasläätse ja kaks Super ED klaasläätse, mille optilised omadused sarnanevad fluoriidile ning tagavad madalama valguse hajumise ning kromaatilise aberratsiooni efektiivsema kompenseerimise. Selle tulemusel on värvimoonutused kogu suumi ulatuses efektiivselt kompenseeritud ning kujutis on briljantne, kõrge kontrastsusega ja servast servani terav.

3. Tolmu- ja ilmastikukindel konstruktsioon

AW (All Weather) mudelina on see objektiiv usaldusväärselt tolmu- ja ilmastikukindel. Korpusel on 13 spetsiaalset tihendit, mis hoiavad ära tolmu ja vee pääsemise objektiivi sisemusse. Kui kasutada objektiivi ilmastikukindla PENTAX digipeegelkaameraga, on tulemuseks välitingimustes vastupidav ja usaldusväärne töövahend. Suurepäraselt ja muretult on võimalik pildistada udus, vihmas, lumesajus ning muudes kohtades, kus kaamera võib märjaks saada.

4. Uus kolme asendiga teravustamisrežiimi lüliti

Objektiiv on varustatud PENTAXi poolt välja töötatud Quick-Shift Focus süsteemiga. See lubab kasutajal lülituda pärast kaamera AF süsteemi teravustamist koheselt manuaalse teravustamise režiimi. Kasutatavuse parandamiseks on objektiivile paigaldatud 3-asendiline lüliti. See lubab valida töörežiimiks QFS/A, QFS/M või MF. QFS/A on autofookuse prioriteediga režiim, mis lubab lülituda manuaalse teravustamise režiimi ainult pärast autofookuse teostamist. QFS/M on manuaalse fookuse prioriteediga režiim, mis lubab lülituda manuaalse teravustamise režiimi igal ajal – isegi kui AF süsteem alles toimetab. MF režiim lülitub koheselt manuaalsele teravustamisele kui pöörata objektiivi fookusrõngast. Kolm erinevat režiimi tagavad kiirema ja täpsema teravustamise sõltuvalt pildistatavast või olukorrast.

 

5. Muud omadused

・Vaikne ja sujuv autofookus kasutades objektiivisisest AF mootorit

・Ümar diafragma ava jäädvustab fookusest välja jäävad alad loomulike ja kaunitena, muutes valgusallikate triibuefekti minimaalseks

・Teravustamiskauguse piiraja vähendab AF süsteemi tööaega fikseerides teravustamiskauguse ühele kolmest valikust

・SP (Super Protect) vääristus hoiab esiläätse mustusest puhtana

・Eemaldatav statiivikinnitus uue kukkumisvastase mehhanismiga.

 

Märkus: disain ja tehnilised andmed võivad muutuda.

Miks liblikate pildistamine vajab isegi lauspäikesega kõrget ISO?
autor: Lauri Veerde

100515ut019

Mõned kuud veel ja taas on kevad koos linnulaulu ja liblikatega kohal. Kellele meeldib liblikaid suurelt pildile püüda, saab teoreetilist trenni hakkata tegema kohe. Heaks lähtekohaks on eelmisel suvel ilmunud Erki Õunapi ja Urmas Tartese raamatu “Eesti päevaliblikad”, mis tutvustab meil elavaid liblikaid, nende elukäiku ja elupaiku.

Selles raamatus on rohkelt Urmas Tartese pildistatud makrofotosid ja lähikaadreid. Kuna pilte on palju ja need ei kordu, on raamatus olev materjal heaks lähtekohaks makrofotode analüüsimiseks – selleks, et teada saada, millise tehnikaga ja milliste seadetega makrofotosid tavaliselt pildistatakse. Täna fotokursus.ee veebilehel ilmunud artiklis võiab Urmas Tartes vaatluse alla ISO tundlikkuse.

Nimelt on ta märganud, et vaatamata lauspäikesele kasutab ta liblikate pildistamisel madalaima ISO asemel ISO 1600 või isegi 3200. Seda tõendavad ka raamatus olevate piltide exif-info statistilised andmed. Miks siis kõrge ISO liblikate pildistamisel vajalik on – sellest kirjutab Urmas uues artiklis fotokursus.ee blogis.