Millal on õige aeg jätta kaamera kotti?
autor: Elise Ader

Sa oled fotograaf ja järelikult meeldib Sulle pildistada – kohe väga. Aga paraku oskus ja tahe pildistada ei tähenda alati, et seda teha tuleks. Siin artiklis vaatamegi, millal on õige aeg kaamera kotti jätta.

 

 

Pulmad

Kui Sa lähed pulma või mõnele muule suurele sündmusele külalisena, näed ilmselt tervet hunnikut inimesi telefonid või peegelkaamerad käes tegutsemas. Kõik tahavad isiklikult olukorda jäädvustada ja suurest sündmusest esimesena ülejäänud maailmale pasundada. Tegelikult tuleks aga austada tõsiasja, et pruutpaar on juba niigi palganud professionaalse fotograafi ja selle töö täielikult talle usaldanud. Ning seda põhjusega – et Sina saaksid 100% kohal olla ja oma tähelepanu pruutpaarile pöörata.

Olen näinud mitmeid juhtumeid, kus pulmakülalised üritavad tellitud fotograafiga “võistelda” (tihti tahtmatult), võttes positsioone, mis teevad palgatud fotograafi tegutsemise keerulisemaks või mõne hetke tabamise isegi võimatuks. Või näiteks juhtub grupipilte tehes see, et inimesed ei tea äkitselt, millisesse kaamerasse vaadata ja seetõttu jäävadki nad pildil hajevil nägudega – ühed vaatamas ühte fototorusse ja teised teise. Fotograafide ja videograafide koostöö pulmas on kõrgem matemaatika ning vajab õnnestumiseks mitme sammu jagu ette mõtlemist. 

Ilmselt ei taha Sa ka ise jääda pulmafotodele üksnes nutitelefon või kaamera käes, vaid kinkida  pruutpaarile siiraid emotsioone. Mis on saavutatavad üksnes juhul, kui paned kaamera käest ja särituse sättimise asemel keskendud hetkele endale. See annab ka palgatud fotograafi fotodele kõvasti väärtust juurde, sest ka tema kaamerasilm pole koguaeg üksnes pruutpaari poole suunatud.

Ja kui Sa ikka kuidagi ei suuda fotograafi rollist välja astuda, siis proovi vältida pildistamist registreerimisel, söömise ajal ja hetkedel kui inimesed on lõõgastunud ning pidu täiel rinnal nautimas. Tellitud fotograafid dokumenteerivad päeva nii või teisiti. Seega usalda pruutpaari, kes on kinkinud volitatud fotograafile omakorda enda usalduse. Ning pane kaamera kotti ja mine lase parem endast ka mõni ilus foto üles võtta! 

 

 

Kellegi isiklik tragöödia

Avalikus kohas tohib tavajuhtudel pildistada kõike ja kõiki. Aga siin ei tohiks segi ajada seda, et mis on lubatud ja mis eetiline. Vahel kiputakse seda paraku unustama. Näiteks sattud peale tulekahjule, mis on sinu jaoks lihtsalt võimas leekide tants aga kellegi jaoks kodu. Kus võivad olla sees veel koduloomad või pereliikmed, kes ootavad päästmist. Ja Sinu esmane emotsioon on seda kõike jäädvustada, et pärast sõpradele näidata: “vaata kui suur tulekahju seal oli”. Aga sellel hetkel kui see kõik seal sündmuskohal toimub võib sinu “pildistamislust” kannatanu tõeliselt murda. Laias laastus: selle asemel, et oma abikätt ulatada haarad hoopis kaamera järgi, et jäädvustada millegi hävimist, mis on kellegi jaoks terve maailm.

Nii et kui sa pole just ajakirjanduslikel põhjustel olukorda dokumenteerimas, siis hoia kaamera kotis ja uuri kuidas sa saad aidata. Ja kui ei saa – lahku sündmuskohalt ja lase päästjatel oma tööd teha. Kui oleksime ise samas olukorras, tahaksime ju seda sama?

 

 

Iseenese või sõbra ohtu seadmine

Viimasel ajal on üsna arvestavas koguses uudiseid, kus üks või teine Instagrammi kuulsus liiga ohtlike manöövreid sooritades, muljetavaldava Instagrammi pildi nimel surma saab. Palju on räägitud hajameelselt selfie-piltide tegemisest ja selle tagajärjedest, vähem aga nendest juhtumitest, kus pildi nimel katsutakse jõudu füüsika- ja loodusseadustega.

Näiteks on see tõsiseks probleemiks Indoneesia saarel Nusa Penida, kus on märkimisväärne arv hukkunud turiste, kes ilusast instagrammi fotost motiveeritult on teinud ohtlike liigutusi, mis on lõppenud surmaga.  Mitmed looduskaunid kohad koguvad Instagrammi ja ülejäänud sotsiaalmeedia toel kuulsust. Kuid samal ajal ei jõuta teha kohalikul tasandil piisavalt samme selleks, et tagada turistide turvalisus. Ilusate kaadrite saamiseks tehakse rumalaid otsuseid: kõõlutakse kaljudel, rongirööbastel või tornides. Ka kõige vapustavam foto pole väärt seda, et tulevikus enam mitte ühtegi pilti teha. Seega tasub mõelda enne iseenda (või modellist sõbra) ohtu seadmist nende prioriteetide üle sügavalt järgi.

The post Millal on õige aeg jätta kaamera kotti? appeared first on Photopointi ajaveeb.

Rentimiseks saadaval: Samyang fiksobjektiivid Sony täiskaader hübriidkaameratele
autor: Jürgen Veerme

Samyang objektiivid

Sony Alpha seeria täiskaader hübriidkaamera omanikel on põhjust rõõmustamiseks, sest meie foto- ja videotehnika renti saabusid laenutamiseks väärt objektiivid:

  • Samyang AF 14mm f/2.8  â€“ valgusjõulise f/2.8 avaga perfektne fiksobjektiiv maastiku ja arhitektuuri pildistamiseks. 
  • Samyang AF 24mm f/2.8 on valgusjõulise f/2.8 avaga, mis on hea kaaslane maastiku ja arhitektuuri pildistamisel. 

Kõik rentimiseks mõeldud Samyang objektiivid on autofookusega ning toetavad infovahetust kaameratega + kõigil on eeskujulik optiline kvaliteet.

 

Tutvu kogu Photopointi fototehnika rendi valiku ja hindadega »

Osta Samyang objektiiv endale päriseks »

 

Fototehnika rentija meelespea:

  • Kõiki renditavaid tooteid ja hetkesaadavust saab vaadata internetist: photopoint.ee/rent
  • renditava tehnika eest tuleb rendihind tasuda ettemaksuna;
  • makseviisina aktsepteeritakse vaid pangakaarti;
  • tagatisraha suurus on 0-100% toote maksumusest;
  • fototehnikat rentima minnes võta kindlasti kaasa ID-kaart või pass;
  • fototehnikat renditakse vähemalt 18 aasta vanustele Eesti Vabariigi kodanikele;
  • Photopointi fototehnika rendipunktid asuvad Tartus – Kvartali keskuses ja Tallinnas – Rocca al Mare keskuses.
  • kõik Photopointi rendis olevad seadmed on graveeritud.

The post Rentimiseks saadaval: Samyang fiksobjektiivid Sony täiskaader hübriidkaameratele appeared first on Photopointi ajaveeb.

Nüüd saadaval: Panasonic Lumix DC-TZ95 kompaktkaamera
autor: Elise Ader

 

Kui oled endale otsinud ühte korralikku taskusse mahtuvat kompaktset kaamerat, mis ei aheldaks Sind nutitelefoni külge, hoiaks selle akut kokku ning pildistaks ühtlasi paremaid pilte. Siis meil on Sulle pakkuda midagi uut Panasonicult: Lumix DC-TZ95 kompaktkaamera. Uus 3-tollise kallutatava LCD-puuteekraaniga ja integreeritud Bluetooth’i ning Wifi’ga kompaktkaamera on nüüd Photopointis saadaval nii mustas kui hõbedases korpuses. 

Uus kaamera kuulub tuntud TZ (Travel zoom) seeriasse. Kaamera küljes olev Leica DC Vario-Elmar objektiiv on varustatud 30-kordse optilise suumiga (35 mm kaamera ekvivalent: 24-720 mm), mis võimaldab objekte jäädvustada ka väga lähedalt. Suur suumivahemik teeb TZ95-st universaalse reisikaaslase, võimaldades pildistada lainurgast lähivõteteni.

Kaameral on hea optiline pildistabilisaator ning jälgiv autofookus. Teravustamiseks kasutab TZ95 DFD-tehnoloogiat (Depth From Defocus), mis arvestab kahte erineva teravustasemega pilti, hinnates hetkega kauguse objektini ja saavutades eriti kiire automaatteravustamise ning sarivõtted kiirusel 5 kaadrit sekundis.

 

 

20,3-megapiksline ülitundlik MOS-sensor salvestab kõrge kvaliteediga pilte erakordse detailirikkusega ning hoiab pildid müravabad ka hämarates tingimustes. Kirsiks tordil on kaameral olemas ka suurte RAW-fotode pildistamise võimekus ning 4K videovõimekus ja seda koguni 30 fps (kaadrit sekundis).

 

Uuri uut Panasonic Lumix DC-TZ95 kompaktkaamerat Photopointi veebipoes>>

The post Nüüd saadaval: Panasonic Lumix DC-TZ95 kompaktkaamera appeared first on Photopointi ajaveeb.

Käed küljes: Uus Tamroni fiksobjektiiv 35mm F/1.4 Di USD Nikoni ja Canoni peegelkaameratele
autor: Elise Ader

Suve alguses tõi Jaapani tuntud objektiivide tootja Tamron avalikkuse ette uue valgusjõulise fiksobjektiivi Tamron 35mm F/1.4 Di USD, mis on mõeldud Nikoni ja Canoni täiskaader-peegelkaameratele. See on Tamroni kõige kvaliteetsemate SP-seeria objektiivide 40. aastapäeva täitumise auks välja töötatud objektiiv, mille Nikoni versioon peaks turule jõudma juba homme ning umbes kuu aja pärast lubab sama teha ka Canoni oma.

Tamron saatis meile Photopointi selle sama objektiivi (Nikonile) vaatamiseks, katsumiseks ja oma sõpradele näitamiseks. Siin postituses nüüd näitamegi. Uus objektiiv hakkab maksma küllalt palju – 999 eurot, kuid lubab teha selle raha eest nii mõndagi. Ega siin pikemat juttu polegi, kui et uurime lähemalt, milline see objektiiv siis õige välja näeb ning jääme ootama esimeste pildistamiskogemuste ülevaateid. 

Uus objektiiv on tõeliselt valgusjõuline, avaga F/ 1.4. Mis tähendab, et objektiiv on valmis häid sooritusi tegema ka hämaratel õhtutundidel. Autofokuseerimine on varustatud Tamroni USD-teravustamismootoriga, mille abil lubab fokuseerimine olla ideaalselt kiire, täpne ja vaikne. Objektiivi optilises konstruktsioonis on 14 läätseelementi 10-s grupis, ning sealhulgas neli madala dispersiooniga ja kolm asfäärilist läätseelementi, mis kõrvaldavad edukalt värvide kõrvalekaldeid ja teisi optilisi aberratsioone. Lisaks on sellel ka BBAR-G2 kate, mis hoiab sisepeegeldused kontrolli all ja aitab vältida päikesehelkide ja varjutontide teket fotodele. Objektiivi esipind on kaetud vastupidava fluoritud kattega, millel on õli- ja vett tõrjuvad omadused. 

Oma küllaltki universaalse fookuskauguse poolest sobib ta kasutamiseks väga erinevate valdkondade jäädvustamiseks: alates pressifotograafiast kuni portreefotoni välja. Erakordselt pehme bokeh-efekt ja klaasisena näivad silmad teevad aga kindlasti sellest erilise maiuspala just portreefotograafidele. 

Objektiivil on kaasas ka päikesevarjuk, mis kinnitub vajadusel ilma pikema jändamiseta spetsiaalse nupu abil eriti mugavalt ja lihtsalt objektiivi külge. Lisaks sellele on karbis lihtne seemisnahkne objektiivikott, mis küll objektiivi mehaaniliste vigastuste eest ei kaitse, aga see-eest hoiab eemale tolmu ja mustuse. וhukese ümbrise eelis on kindlasti see, et sellega on mugav paigutada objektiiv oma fotokotti, ilma et see nõuaks seal lisaruumi.

 

Tamroni ametlikud näidisfotod:

 

The post Käed küljes: Uus Tamroni fiksobjektiiv 35mm F/1.4 Di USD Nikoni ja Canoni peegelkaameratele appeared first on Photopointi ajaveeb.

Digitest.ee: Sony RX100 VI – lipulaeva suur muutus
autor: Jürgen Veerme

Sony DSC-RX100 VI

Põnevamatest foto- ja digitehnika toodetest ülevaateid avaldavas digitest.ee veebiportaalis oli enda võimeid näitamas Sony DSC-RX100 VI taskukaamera.

Tegemist on Sony RX100 kompaktkaamerate perekonna kõige värskema liikemaga, mis on vanemate vendega võrreldes varustatud senise 24-70mm objektiivi asemel 24-200mm objektiiviga ning täiustatud BIONZ X pildiprotsessori ja 1″ tüüpi diagonaaliga 20.1 MP pildisensoriga. Lisaks on 3″ ekraan on nüüd puutetundlik ja filmida saab 4K kvaliteedis.

 

Loe täispikka Sony RX100 VI ülevaadet Digitestist ››

 

Vaata lisaks:

The post Digitest.ee: Sony RX100 VI – lipulaeva suur muutus appeared first on Photopointi ajaveeb.